S. A. KANNEWASSER Zn. DE OME IIWEELEK. VAN BAAREN NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Van en over de Ontwapeningsconferentie. FMSO'MM TOBRALCO Nr. 7095. EERSTE BLAD DINSDAG 2 2 MAART 1932 60ste JAARGANG Belangrijke bezuiniging op de Deensche legerbegroo- ting. - De Pruisische verkiezingen. - V orming van een nationale regeering in Japan? - De onderhande lingen te Sjanghai. Wij Breien!!! en repareeren alle PER VÏ POND GEEL... 30d. GROEN .35 ROOD 40 TECHNISCH BUREAU Breewaterstraat 5 Hoofdagent N.S.F. Radio Speciaalzaak PhiiipS Radio in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, SEBCEBS LUST/Bf FEUILLETON COURANT Abonnement per 8 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f i._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENT1EN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct. Denemarken geeft een goed voorbeeld wat betreft bezuiniging op zijn bewape ning. Het Landsting heeft Vrijdagavond de nieuwe legervoorstellen der Ventre- partij met 50 stemmen van deze partij en van de sociaal-democraten tegen elf con servatieve stemmen, aangenomen. De nieuwe voorstellen hebben een jaarlijk- sche bezuiniging van zes millioen kronen op de legerbegrooting tot resultaat. Tijdens het debat verklaarde de minis ter van landsverdediging o.a, dat de Deensche vloot niet in staat was tot het leveren van een gevecht. Een deskundi ge had hem verklaard, dat de Deensche vloot zelfs tegenover een ongeveer even sterke tegenstander een smadelijke neder laag zou moeten lijden. De Deensche vloot zou zelfs geen hoop kunnen koesteren op ontvluchting, aangezien haar meeste schepen slechts de helft van de snelheid der andere vloten kunnen ontwikkelen. De eenige hoop die men van Deensche zijde zou hebben, was dat in zoo'n geval de mist de Deensche vloot aan het ge zicht van haar tegenstanders zou ont trekken. Daarom kan men dan ook zeg gen, dat kunstmatige mist het voornaam ste verdedigingsmiddel van de Deensche vloot is. De verklaring van den minister veroorzaakte groote hilariteit bij de afge vaardigden. Hij besloot zijn rede met de woorden: „Wanneer men zegt, dat de nieuwe voor stellen een technische verbetering betee- kenen, wil ik herinneren aan den man, wiens broek gelapt moest worden en wiens mouwen in flarden erbij hingen en die zijn versleten costuum naar den kleer maker bracht. Toen de kleermaker de versleten broek lapte met een stuk van de mouwen, kon men moeilijk zeggen, dat de toestand van het costuum hierdoor ver beterde, terwijl er zeker geen nieuw cos tuum door ontstond". De verkiezingen in Pruisen staan naast de presidentsverkiezingen het meest in de belangstelling van het Duit- sche volk. Het zal hier een strijd worden tusschen nationaal-socialisten en sociaal democraten. De „Nw. Rott. Crt." schrijft er o.m. over: Het is niet verwonderlijk, dat de Prui sische regeering met benepen gevoelens deze gebeurtenis tegemoet ziet. Vooral voor de socialistische leden van het Prui sisch kabinet, die door hun stevige per soonlijkheid jaren lang een bijzonder grooten invloed hebben uitgeoefend, ziet de toekomst er niet vroolijk uit. Men kan hun geen kans toekennen op een plaats in het kabinet dat na de verkiezing op Srond van de nieuwe samenstelling van en Landdag zal moeten worden ge vormd. De vooruitzichten der nationaal-socia listen zijn bijzonder goed voor de komen de verkiezingen. Niemand heeft daar sedert lang aan getwijfeld. De stemming van 13 Maart heeft echter de proef op de som geleverd. Het percentage voor de nationaal-socialisten in Pruisen afzonder lijk is nog gunstiger geweest dan dat voor het heele rijk; zij vonden immers juist in het protestantsche Noorden hun grooten aanhang. Wel valt er niet aan te denken dat zij een meerderheid zouden kunnen verwerven; het is zelfs verre vali zeker dat zij zonder hulp van het centrum in den nieuwen landdag een regeeriogsmeer- derheid zullen kunnen vormen. Maar in ieder geval zullen zij in staat zijn het be staan van een kabinet, dat ook socialisten bevat, onmogelijk te maken. Vorming van een nationale regeering in Japan? Japan staat voor een nieuwe en ernstige kabinetscrisis, seint „Vaz Dias" uit Tokio. Met stelligheid verwacht men den val van het kabinet-Inoekai bij het einde der huidige parlementaire zit tingsperiode, tegen het einde van deze week. In verband hiermede hecht men groote beteekenis aan de besprekingen van het lid van den Raad van State Saionji met vooraanstaande personen, aangezien men meent, dat deze besprekingen voorberei dingen zijn voor de vorming van een Nationale regeering. Tot nog toe is niet bekend, of deze onderhandelingen succes hebben gehad. Men acht het kabinet-Inoekai niet in staat ,de juiste maatregelen te nemen in verband met de juist thans heerschende economische en politieke moeilijkheden. De economische crisis is belangrijk ver scherpt door het toestaan van groote be dragen voor de militaire operaties in China. Daarbij komt nog een voortduren de onzekerheid over de ontwikkeling, die de onderhandelingen te Sjanghai zullen nemen, den gecompliceerden toestand in Mantsjoerije en de heerschende span ning tusschen Japan en Sowjet-Rusland, die nog verhoogd wordt door de Russi sche troepenbewegingen aan de Mant- sjoerijsche grens. gegaan. In de nieuwe ontwerp-overeen- komst wordt voorgesteld zoo heet liet in deze persberichten dat er een ge-j meenschappelijke commissie zal komen om het toezicht te houden op de terugtrek- j king der troepen. Die commissie zou be-; staan uit twaalf leden, n.1. een burger en een militair uit elk land, voor China, Japan, Engeland, Ver. Staten, Frankrijk en Italië. De vergadering was er een van Chinee- sche en Japansche vertegenwoordigers waarbij vertegenwoordigers van de groote mogendheden die belang hebben bij •5.langhal vertegenwoordigd waren. De onderhandelingen te Sjanghai. De beraadslaging, welke de definitieve sta king der vijandelijkheden beoogt, duurde ook Zaterdag een uur of twee. Later vond opnieuw een bijeenkomst plaats. Uit persberichten uit Sjanghai blijkt nog, dat punt drie der aanvankelijke voor- stellingen voor een volledigen wapenstil stand Zaterdagochtend nauwkeurig is na- soorten wollen kleedirg, kousen en sokken (ook de allerfijnste). Vraagt onze schoolkousen met dubbel gebreide knieën. JAAP SNOR, Zuidstr. 19 (Let op den gelen winkel) P.S. Voor Texel rechtstreeks aan ons zenden. 3a PER PO VI. De Ontwapeningsconferentie zal, voor den eersten keer tijdens haar bestaan, gedurende enkele weken uiteengaan. Er zullen er zijn, die wellicht glimlachend vragen of zij reeds lang genoeg bijeen is geweest en zeer zeker of zij genoeg be langrijken arbeid heeft verricht om reeds vacantie te verdienen! Men ver- lieze daarbij niet uit het oog, dat de duur der Conferentie lang zal zijn; wel licht nog langer dan men heeft voor speld, omdat er reeds stemmen zijn, die weten mede' te deelen, dat deze duur die van het kalenderjaar 1932 zal overschrij den. Wanneer men zich herinnert het lijstje van vraagstukken, dat alleen reeds aan de algemeene en de politieke Com missie is voorbehouden, zal men begrijpen, dat de Conferentie nog lang niet kan uit eengaan. Wanneer men daarbij bedenkt, dat het ontwerp-Loudon, dan toch de omlijsting is van het werk der Conferen tie, geen enkel cijfer bevat, en dat het nu eenmaal bij vermindering van bewape ning op cijfers aankomt, zal men de noodzakelijkheid van dezen langen duur inzien. Bijkans tevoren heeft de Confe rentie erkend, bij monde van het ontwerp der Commissie-Loudon, dat maatstaven van gelijken aard tusschen de verschil lende landen niet zijn aan te leggen; dat men slechts verschillende perioden van eenzelfde land kan vergelijken en dat men, teneinde tot definitieve cijfers te komen, eenvoudig voor elk land op zich zelf die cijfers zal moeten invullen. Houdt men daarbij rekening, dat er een 20 of wellicht meer tabellen zijn, die zoodanig, invulling van cijfers verlangen, wel, da,\ is alleen daardoor de lange duur der Con ferentie reeds verklaard. Zij zal dan ech ter niet steeds in pleno behoeven te zit ten; slechts de deskundige Commissiën zullen bijeen behoeven te zijn, en de vooraanstaande leiders der delegaties zullen zich dan aan de aangelegenheden, die hen thuis wachten, kunnen wijden. Eén ding staat vast: Zoodat de Ontwa peningsconferentie op 11 April hare werkzaamheden hervat, zal zij voor de oplossing van belangrijke, bijkans de be langrijkste vraagstukken der Conferen tie staan. Op voorstel van den Ameri- kaanschen ambassadeur Gibson heeft toch de algemeene Commissie besloten, dat dan een tweetal vraagstukken door haar in behandeling zullen worden geno men, eenerzijds de Fransche veiligheids- voorstellen, die de vorming van een poli- tieleger omvatten, en anderzijds de ge- lijkgerechtigheid inzake vermindering van bewapeningen, door Duitschland voorop gesteld. Dat zijn twee vraagstuk ken, die geenszins geacht kunnen worden tegenover elkander te staan; die in tegendeel bij beider bevestigende beant woording, evenwijdig zouden kunnen loo- pen. Maar beide zijn van een zoodanig gecompliceerd karakter, dat het de vraag! moet lieeten of men tot een oplossing zal j komen en zoo ja, hoelang dit zal duren en tot welke consequenties het voor den ver- j deren gang van zaken zal leiden. Intus- schen is in de Conferentie het eigenlijk werk reeds begonnen. Ondanks het feit, dat de buitengewone Assemblée van den Volkenbond inzake het Chineesch-Ja- pansche conflict nog bijeen was en feite- 'iik nog steeds bijeen is, al heeft zij haar werkzaamheid aan de Commissie van negentien overgedragen, heeft niet alleen de algemeene Commissie der Ontwape ningsconferentie hare werkzaamheden hervat, doch zijn de diverse Commissiën, die er zijn resp. voor: 1. de militaire, 2. de maritieme, 3. de luchtmacht, 4. de budgetaire, en 5. de politieke vraagstuk ken met den arbeid begonnen. Dat het overzicht van de indeeling der vraagstuk ken, door Benesj namens het Bureau der Conferentie overgelegd, geen overbo dige weelde vormde, bewijst reeds dade lijk de gang van zaken ten aanzien van het vraagstuk eenerzijds, van de inter nationale controle, waaronder de burger lijke luchtvaart volgens de Fransche voor stellen zal worden gesteld en over geheel de afschaffing van het militaire lucht- wapen anderzijds, waartoe eventueel de Conferentie op grond van Duitsche, Ita- liaansche en andere voorstellen zou kun nen overgaan. De vraag, die de Lucht vaartcommissie, welke onder leiding van den bekwamen Spanjaard de Madriaag staat, had te behandelen, was deze, of zij aan het werk zou kunnen gaan zonder vooruit te loopen op de beslissing, dooi de Algemeene Commissie over de voor stellen tot algeheele afschaffing van de militaire luchtvaart te nemen. Duitschers, Engelschen en Italianen wilden, dat de Commissie een afwachtende houding zou aannemen totdat de algemeene Commis sie over die denkbeeld in principe zou hebben beraadslaagd; duidelijk kwam hun oegrijpelijk streven uit om de beraadsla gingen in de Algemeene Commissie niet door technische onderdeden of opmer kingen van de hoofdzaak te doen aflei den; de Franschen daarentegen wilden, dat, zoo de Commissie dit vraagstuk technisch zou aanvatten, zij tevens het Fransche voorstel tot internationalisee- ring van de luchtvaart onder handen zou nemen. Vermoedelijk, omdat zij voorziet, dat tegen dit voorstel zooals het daar ligt, de beperkende bepalingen van de tracta- ten van Versailles c.s. ten aanzien van de militaire luchtmacht der vroegere Cen trale Staten zullen worden uitgespeeld. Een compromis werd slechts op deze wijze gevonden, dat een Redactie-commis sie werd aangewezen om een lijst van zuiver technische punten op te stellen, die onmiddellijk onder handen konden wor den genomen. In zooverre werd het Duitsch—EngelscheItaliaansche stand punt reeds aanvaard, dat deze Commissie opdracht kreeg om na te gaan in hoever re de Luchtvaartcommissie door techni sche besprekingen over enkele onderdee- Dagelijks Techniker aanwezig Bel op 481 en het komt in orde P.S. Gratis Maandblad beschikbaar len in de vraag van afschaffing der nxili- taire luchtvaart en internationaliseering der burgerlijke luchtvaart de besprekin- J gen op dat punt der Algemeene Commis sie kan bevorderen en vergemakkelijken, waaruit vanzelf reeds volgt, dat een alge meene bespreking van deze beide punten voorloopig niet tot haar competentie wordt gerekend. Het oordeel van de in gestelde subcommissie heeft deze ziens wijze bevestigd. Maar daarna bleek, dat het bureau der algemeene Commissie het niet met de Luchtvaartcommissie eens is. Het Bureau stelde een resolutie voor om de Luchtvaartcommissie uit te noodigen althans over de praktische mo gelijkheid van het internationaliseeren der burgerlijke luchtvaart haar oordeel uit te spreken. Dit voorstel is door de al gemeene Commissie aangenomen, met uit zondering van de Russische stem, omdat Rusland in de bemoeiingen van de Ontwa peningsconferentie met de burgerlijke luchtvaart slechts wil toestemmen onder voorwaarde, van een voorafgaande af-j schaffng van den luchtoorlog. Men ziet het, dat reeds de procedure hetgeen! volkomen begrijpelijk is tal van moei lijkheden opwerpt. Voor Nederland van belang was zeer zeker, dat het in de sub- j commissie der Luchtvaartcommissie een1 zetel kreeg toebedeeld, juist met het oog op de erkend groote belangen, die Neder land bij de burgerlijke luchtvaart heeft. I De militaire Commissie noch de mari-1 I tieme kregen reeds dadelijk vragen van beteekenis te behandelen. De militaire, die onder Voorzitterschap van den heer Van Lanschot vergaderde,, is uitgenoo- digd om het begrip van effectieven nader te omschrijven, aangezien de interpreta ties van verschillende Regeeringen op dat punt uiteenloopend zijn. De maritie me Commissie liet een vertrouwelijke be spreking tusschen de delegaties der lan den, die bij uitstek bij vlootvermindering zijn betrokken, aan de algemeene discus sie voorafgaan. Ook zij had zich uit te laten over een juiste omschrijving van het begrip effectieven. Zij slaagde er echter in het eerst van alle andere Com missiën te komen tot de vaststelling van den tekst van een eerste artikel, dat uit het ontwerp der Commissie-Loudon, be vattende de bepalingen, dat de Staten zich verbinden geen oorlogsschepen te ver krijgen, te bouwen of te laten bouwen van een grooter waterverplaatsing of toe gerust met een grooter kaliber geschut dan in het eventueel aan te nemen ver drag als geoorloofd wordt verklaard. Enkele amendementen werden tijdens de discussie ingediend, een van Russische zijde, betrekking hebbende op aankoop of bouw in het buitenland van zoodanige niet geoorloofde schepen; een van Spaan- schen kant, ondersteund door den Neder- landschen gedelegeerde Surie, ten aan zien van het recht tot verbanning van oorlogsschepen, die een bepaalden leef tijdsgrens hebben overschreden, welk amendement nog verder in behandeling zal komen; een van Engelsche zijde, dat de niet onbelangrijke bepalingen uit het Verdrag van Washington, krachtens wel ke een Staat, geraakt hij in oorlog, geen recht heeft de op zijn gebied voor reke ning van andere landen in aanbouw zijnde schepen zelf te gebruiken, voor de nieuwe overeenkomst wil doen vervallen. Geluk kig kantten zich de overige deelhebbers aan het Verdrag van Washington: Ame rika, Frankrijk, Japan en Italië krachtig tegen het aannemen van een dergelijk voorstel. Zij toch redeneeren terecht, dat opheffing van die*bepaling de grondsla gen van het Verdrag van Washington aantast. Voor de overige Staten is het zeker niet van belang ontbloot om te weten, dat een ander land, vooral indien in dat land groote werven aanwezig zijn, zich geen grooter vlootcapaciteit kan toe eigenen door middel van beslag op voor het buitenland gebouwde oorlogsschepen. per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie Of, zoodra een oorlog is uitgebroken, van de naleving van een dergelijke bepaling veel terecht zal komen, moet nader wor den afgewacht. Van belang is het ook, dat door de Ne- derlandsehe delegatie bij monde van prof. Moresco, die in de maritieme Commissie als Indisch deskundige zitting heeft, de wenschelijkheid heeft verdedigd om aan de groote schepen een langeren leeftijd toe te kennen. Het spreekt vanzelf, dat dit een bij uitstek technische zaak is, maar verdragen als die van Washington en Londen stellen een minimum voor den levensduur vast, en eerst daarna is het den Staten geoorloofd zulke schepen door andere te vervangen. Gaat men nu in werkelijkheid op het Nederlandsche denkbeeld in, en verhoogt men dit maxi mum, dan moet men, zonder van iets af stand te doen, reéds in de richting van vermindering der uitgaven, terwijl men tegelijkertijd bereikt eene ontspanning. Immers, de steeds korter levensduur, die in den loop der jaren aan de groote schepen is toegekend, verscherpt den wedloop der bewapeningen. Een schip toch is tegenwoordig nog niet van stapel geloopen of reeds zijn de deskundigen bezig aan de sterk verbeterde plannen voor een nieuw schip, uitgelokt door de concurrentie van andere zijde. Uit voor- Wilt gij U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid. gebruik dan Fostcr's Maagpilllen. door K. R. G. BROWNE. 64) Veldwachter Turtle uitte een geknor van woede en handelde voor den eersten en den laatsten keer tijdens zijn loopbaan als dienaar der wet met '11 snelheid, die de algemeene koedkeuring van Sootland Yard weggedragen zou hebben. Door ge brek aan opslagruimte in het huisje, was de „beroeps"-fiets 's nachts in den „selon" en overdag als het weer zulks tenmin ste toestond in den tuin gestationneerd en door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden stond hij op dat moment tegen den muur vlak naast de voordeur. een ondeelbaar oogenblik een heele prestatie, zijn omvang en de hoeveelheid «fn waaraan hij zich dien n ,'rkf,? buiten gegaan was, in aan- n erking genomen - had de plaatselijke vredebewaarder zyn stalen ros omge draaid, was er mee naar het hekje gehold en was erop geklommen. En nu zette hij, met zijn snor als een wimpel in een stijve bries en een uitdrukking op zijn gezicht, die sprak van een onwr kbaar besluit, •m zich op één dag niet twee keer te laten •nemen", de vluchtelingen achterna. Zoo energiek zette hij dat besluit in daden om, dat de aanvoerder van de ge broeders, toen hij vlak voor den ingang van 't „Wapen van Croyde" even bleef staan om de kust te verkennen, tot de be angstigende ontdekking kwam, dat de jacht niet alleen in vollen gang was, maar dat het „veld" op het wild begon te winnen. „Bliksem en donder!" vloekte Alfred met een wanhopigen blik om zich heen.... „Daar hè-je.Asjeblieft, da's de menier.spring der op Ted. gauw." Dit „der" was een tandem, dezelfde tandem, die Mr. Bolitho had willen ge bruiken 0111 miss Carmencita Milligan te N11 zou men zoo op h'et eerste gezicht denken, dat de twee robuste mannen op een tandem niet de minste moeite zouden hebben om het van een corpulente politie agent op een gewone fiets te winnen. Maar als tandem-rijders iets willen pres- teeren, moeten ze niet alleen rustig en gevoel, dut zijn beenspieren kracht ver leende. permanent even groot. Zoo stoof de jachtstoet door de zoele lucht van dien mooien zomerochtend voort. Eerst kwam het wild, twee zwoegende mannetjes, van wie de voorste, Alfred. als slag fungeerde en zich van tijd tot tijd met overleg rijden, maar, wat het tempo 1 te buiten ging aan verdachtmakingen ten betreft, moeten ze voortdurend samen-opzichte van de energie door zijn andere werken en dat kunnen twee mannen, bij 1 helft ten toon gespreid hetgeen de ge- wie van angst drie van de vijf op de loop 1 wone gang van zaken is, want degeen, zy'n, niet De gebroeders Byng hadden j die op een tandem vóórzit onderschat nog nooit in hun lichtelijk obscuur leven altijd en eeuwig het werk van den man een dergelijk rossinant bereden en dien tengevolge was hun afrit meer sensatio neel dan vlug, hetgeen nog verergerd laten zien, hoe geestig hij wel was. Op werd door de bagage van de jonggehuw- diezelfde plaats tegen den muur stond zij den, een reusachtig bruin-papieren pak, nog steeds geduldig te wachten tot haardat den „achtersteven" tot een dood ge- berijders genoeg gemberbier hadden ge- j wicht maakte. Twee keer kwam er een dronken en de sandwiches, waarvoor ze aan de uitspanning afgestapt waren, be- achter hem en daarachter de hond, één en al ijver en energie, maar met een uiterlijk, alsof hij op springen stond. Het gezicht van veldwachter Turtle was purper, zijn snor hing neer als een afge werkt kachelschuiertje, hij hapte naar lucht als een visch op het droge. Maar al machtigd hadden. Het was een tandem, die, wat uiterlijk en innerlijk betrof, be tere dagen gekend had, maar in de oogen der gebroeders Byng was het een gift des hemels. In minder dan geen tijd hadden ze het ding beet, klommen erop oogenblik, waarop een toeschouwer zijn j begon het vleesch teekenen van zwakte hart vastgehouden zou hebben den te vertoonen, de geest was en bleef wil- eersten keer door Edward, die op een ge- lig. Hy had dien morgen al éénmaal geven moment uit puren, overmatigen1 teleurstelling en vernedering te slikken ijver zijn neus tegen den rug van Alfredgekregen en hij bedankte voor de tweede duwde en hem bijna uit het zadel wipte, een manoeuvre, waardoor het een haartje scheelde of ze waren in de sloot terecht. en reden weg. Of het hun zou gelukken gekomen en den tweeden keer door veld „ergens" te komen en waar dat ergens zou zijn wisten ze niet, maar ze wisten wel, dat ze ten koste van alles den wre ker in uniform, die hen zoo op de hielen zat, moesten zien kwijt te raken, dat ze door hun overhaaste daad hun zonden- register nog langer gemaakt hadden, drong niet tot hen door. Ze waren vol komen de kluts kwijt, ze verlangden naar anshawe-Smith als een paar bange kin deren naar hun moeder. wachter Turtle, die na een heroïschen spurt Edward hij de panden van zijn jas had kunen pakken, als zijn arm één cen timeter langer geweest was. Maar verder bleef de ruimte tusschen vervolgden en vervolger, dank zij aan den eenen kant de bovenmenschelijke krachtsinspan ning van de gebroeders Byng en aan den anderen kant de meesterlijke manier maal. Hij wou en zou die schavuiten in rekenen en hen, onder de drievoudige beschuldiging van inbreken, stelen en verzet tegen de Openbare Macht, voor de rechtbank sleepen en als hij wou en zou dan gebeurde het, ook al kreeg hy een beroerte ervan, wat nu niet zoo heel on waarschijnlijk leek.... De jachtstoet stoof voort. Eerst ging het langs de laatste, verspreid-staande huisjes van het dorp, dan langs de plaats, waar veldwachter Turtle geen uur ge leden het daadwerkelijke bewijs van de waarop veldwachter Turtle met zyn fiets aanhankelijke natuur van doornhagen manoeuvreerde, plus zijn beleedigd er- had gekregen, vervolgens langs de plek, waar de heeren Carr en Todd hun han digheid in het spelletje van: zoo-zie-je-me en zoo-zie-je-me-niet gedemonstreerd had den. En op een gegeven oogenblik kwa men de gebroeders Byng na een scherpe bocht in den weg, die ze onder een hoek van vijf en veertig graden nemen, aan een oude vrachtauto,die aamechtig aan den kant van den weg lag en vijf meter verder aan twee hardsteenen pilaren, die den ingang een groot landgoed markeer den. Nu staat het reeds elders vermeld, dat de „gebroeders" op het gebied van in tellect eerder dwergen dan reuzen waren, j Maar niets stimuleert de fantasie zoo als angst, en een slecht geweten is de moeder i van de slimheid. En zoo kwam het, dat .Alfred, hy het zien van die twee hard steenen pilaren, opeens een ingeving kreeg. Met een snauw over zijn schouder als waarschuwing voor zijn andere helft, gooide hij zijn stuur naar links 0111 en schoot als een kanonskogel tusschen de pilaren door. En in dit tempo bleven ze voortrijden tot ze een honderd a hon derd vijftig meter in het onbekende grondgebied waren doorgedrongen. Dan maakten ze, op een kort bevel van Alfred, halt, stegen af, keerden zich om en ver-; kenden angstig den weg, waarlangs ze gekomen waren. Tot hun onuitsprekelijke verlichting hoorden noch zagen ze iets; hun krijgslist was blijkbaar gelukt. V001 het oogenblik waren ze de Nemesis in uniform kwijt. „Allemachies". zei Edward, onder het bewerken van zijn voorhoofd met een klein model tafellaken door. „Wat ben ik heet!" ,,'n Glasie bier zou smaken' stemde Alfred in. „Maar we motten verder: tien tegen een, dattie terugkomt, alsie merkt, wat we 'em geleverd hebbe „Ja, maar terug langs denzelfden weg motte we niet", zei Edward. „We doen beter door te gaan... der zal wel meer als één uitgang zyn. AU. 't Ziet-ter hier anders fijn uit. dit-'s nou zeker wa-je '11 buitenplaas noemt, zeg. Mooi zou 't zyn as der verbode toegang was en we wieren opgepakt „Dan kenne we zegge, dat-we ver. dwaald zijn", stelde Alfred vast. „V'ruit!" Met hun stalen ros tusschen hen in keerden ze het verleden hun pijnlijke ruggen toe en gingen met hun bezweete gezichten de onbekende toekomst tege moet. In de frivole stemming, waarin het lot dien ochtend verkeerde, had het echter gedecreteerd, dat het verdwijnen van zijn prooi door den Arm der Wet niet dade lijk gemerkt zou worden. Op dat punt maakte de weg verscheidene scherpe bochten en zoo kwam het, dat veldwach ter Turtle pas toen hy de Ford een paar honderd meter voorbij was tot de ontdek king kwam, dat hij, toen hij de laatste scherpe bocht om race-de den weg tot aan den horizon recht en glad.... èn leeg voor zich uit zag liggen. Van de gebroe ders die volgens zijn eigen berekening, gedurende de laatste paar minuten ten minste een half dozijn meter voorsprong verloren moesten hebben, was geen spoor te bekennen. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1