S. A. KANNEWASSER Zn. DE DOLENDE JÜWEELEN. TOBR&LCQ TIELEMANS' WIJNEN NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitesiiandsch overzicht. flndrukken van de malaise in Amerika. ledeMsclie Middenstandsbank Nr. 7099. EERSTE BLAD DONDERDAG 31 MAART 1932 60ste JAARGANG Tardieu's bezoek aan Londen in. verband met de Donau-plannen. - Ierland en de afschaffing van den eed. - Het recht op particulier bezit in Rusland her steld. - De slecht vlottende onderhandelingen tusschen China en Japan. - Japan en de Volkenbond. China en Japan. Toch nog een gunstige handelsbalans. Visschers Kousen!! «Jaap Snor, Zuidstraat 19. KONINGSTRAAT 7 Spaarbank Bewaarkluis in 50 dessins, kleur-eeht, - wasoh-echt, De nood der boeren. VRAAGT naar» Koningstraat 85. om de kwaliteit. Telef. 492. FEUILLETON jong!" HELDERSCKE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, YVieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.60 f 0.70, f 0.70, 11.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr.p.p. 6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENT1ËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct. Het bezoek van Tardieu aan Londen Schijnt nu definitief te zijn geregeld en a.s. Zondag plaats te hebben. Het bezoek heeft plaats op uitnoodiging van de En gelsche regeering. Over de bedoeling van het bezoek meldt Reuter uit Londen: Officieel wordt verklaard, dat het bezoek zich onderscheidt van de conferentie der vier mogendheden over het Donauvraag- stuk. Dit vraagstuk zal echter waarschijnlijk wel het voornaamste onderwerp van be raadslaging tusschen Tardieu en MacDo- nald zijn; het is mogelijk, dat ook andere onderwerpen, zooals de herstelbetalingen, te berde worden gebracht. De conferentie tusschen de vier mo- frondheden zal naar men verwacht, in den oop van April te Londen gehouden worden. Naar verluidt komt liet bezoek van Tar dieu voort uit den wenscb van den laatste om MacDonald voor de conferentie der vier mogendheden te .consultorren. Men heeft hem geen officieele uitnoodiging doen toekomen. Het Iersche antwoord op het vertoog van Engeland tegen de afschaffing van den eed en de annuïteiten is Dinsdag, na een kabinetsraad; die vier uur geduurd heeft, gereed gekomen en zou gisteren middag door den lerschen hooge-commis- saris aan minister Thomas worden over handigd. Naar men meent te weten, herhaalt De "Valera, dat de afschaffing van den eed geen schending van het verdrag is en be weert bij, dat de clausule over den eed een voudig een tot niets verbindende fraze is, die opzettelijk commissoir gemaakt is. De Valera merkt op, dat in ieder geval de eedsaflegging een force was en Wijven zal. Hij schijnt van plan, zoodra het parlement bijeen komt, een wetsontwerp tot afschaf fing van den eed in te dienen. Ten aanzien van de annuïteiten zal hij het standpunt handhaven, dat zij geheel buiten de strekking van het verdrag vallen. Over het geheel zal zijn redeneering zijn, dat door de afschaffing van den eed en de inhouding van de annuïteiten der regeering het verdrag niet ontheiligt, schuldig gemaakt, „de partijbevelen gro velijk hebben verwaarloosd, en uit de partii gestooten moeten worden, wanneer zij zich daaraan opnieuw- schuldig maken". Het besluit gelast verder dat boeren, leden van kolchozen, die geen koeien of ander klein vee bezitten, moeten worden gehol pen om ze te krijgen. Dit belangrijke besluit, dat feitelijk meel is dan een bevestiging van het twee jaar geleden erkende recht der boeren, komt klaarblijkelijk voort eenerziids uit de be hoefte, den aanstaanden voorjaarsuitzaai gunstig te beïnvloeden en de vlucht uit de dorpen tegen te gaan, anderzijds uit het inzicht dat het land in technisch opzicht niet klaar is voor de socialisatie van de levende have op groote schaal. Den laat- sten tijd is melding gemaakt van een aan tal gevallen, waarin gesocialiseerde run deren en varkens zijn omgekomen tenge volge van gebrek aan zorg, en voêr en be hoorlijke stalling, terwijl men kan vermoe den, dat de individueel© boer meer zorg zal besteden aan beesten, die zijn persoon lijk bezit zijn. De onderhandelingen tusschen China en Japan loopen zoo vast als een huis. heid te erkennen van directe onderhan delingen met Japan. Op deze wijze zal Japan geen internationale betrekkingen die thans goed zijn, behoeven op te offe ren. TARDIEU—MACDONALD. Thans wordt bevestigd, dat Tardieu op het eind van de week naar Londen zal gaan, om met MacDonald en Simon te- overleggen. De conferentie, tusschen de Fransche, Engelsche, Italiaansche en Duitsche mi nisters zal te Genève plaats hebben, na de hervatting van de ontwapeningscon ferentie. DE KONING VAN ROEMENIË EN ZIJN GESCHEIDEN GEMALIN. Geruchten over een verzoening. Als wij den specialen correspondent van de „Daily Express" te Boekarest mogen gelooven, zijn de geruchten die bij den terugkeer van Prinses Helena in Roemenië de ronde gedaan hebben, juist geweest, en is er een verzoening tus schen den Koning en zijn gescheiden ge malin op til, zooal niet reeds tot stand ge bracht. Kroonprins Michael zou zijn ouders weer bij elkaar gebracht hebben. Zondag moet de Koning een bezoek ge bracht hebben aan Prinses Helena op haar paleis van Kisilef. Hij kwam alleen in een klein twee-persoonsautotje en liep zonder zich te laten aandienen het paleis Maandagmiddag heeft op het Engelsche j binnen. Dit was het eerste bezoek van den consulaat te Sjanghai een nieuwe confe rentie plaats gehad tusschen Japansche Koning aan zijn gescheiden gemalin en men zegt, dat het een allerprettigst be loop heeft gehad. Dadelijk na dit bezoek zou Koningin-weduwe Maria uitnoodi- gingen hebben uitgezonden voor een fa miliemaal te Cotroceni, waartoe ook Prin ses Helena moet zijn uitgenoodigd, die deze uitnoodiging heeft aangenomen. Zooals men weet zou met de verzoening van den Koning met zijn vroegere ge malin een der liefste wenschen van het Roemeensche volk vervuld zijn. Japansche luchtaanval In Oost- Mantsjoerije. Japansche militaire vliegtuigen hebben Maandag een luchtaanval gedaan op Nin- goeta in de nabijheid van den Chinee- schen Oosterspoorweg in de provincie Kirin en een twintigtal bommen op de stad geworpen. De opperbevelhebber van het Mantsjoe- rijsehe leger generaal Honjo heeft aan gekondigd dat Ningoeta door de Japan sche troepen zal worden bezet. Japansche Mantsjoerlje. Instructeurs voor Volgens een officieel Russisch bericht uit Harbin heeft Japan verdere maatre gelen genomen ter versterking van zijn positie in Mantsjoerlje. O. m. is besloten 200 Japansche officieren naar Mantsjoe- rije te zenden, ten einde op te treden als instructeurs voor het Mantsjoerijsche leger. Ook de Mantsjoerijsche politie zou, volgens het bericht, door Japanners wor den geoefend. en Chineesche vertegenwoordigers, waar echter niet het minste resultaat bereikt werd. De Japanners verklaarden zich bereid hun front terug te trekken tot de lijn WoosoengKiangwan—Tsjapei. De Chi- neezen wezen dit voorstel echter af en persisteerden bij hun eisch, dat de Japan sche troepen geheel uit China moeten worden teruggetrokken. Officieel wordt uit Hongkong gemeld, dat Hoe Han-min de vroegere president van de wetgevende vergadering er bij de regeering aandrang op heeft uitgeoefend, dat versterkingen zouden worden bijeen gebracht voor het uitvoeren van een tegenaanval op Sjanghai en dat de na tionale mobilisatie zou worden georgani- New York, Maart 1932. Het is in Amerika malaise, wat de klok slaat! Nauwelijks is men in New York aangekomen, of men hoort en leest er overal van. Ook de stad New York zelf moet er volgens de artikelen in de dag bladen slecht voor staan. Aan de zorge- looze en roekelooze financieele politiek dezer wereldstad is door de malaise plot seling een einde gemaakt. Tot nu toe heeft men de zaken nog in het rechte maar eenvoudig den wenschen des volks dat de vijandelijkheden weer zullen wor gehoor geeft. den hervat. seerd teneinde geheel China Aveer te"her- spoor gehouden, doch de deskundigen winnen. j verklaren openlijk, dat er spoedig wat De toestand ziet er dus weer allesbe-gedaan moet worden. En de moeilijkheid halve bemoedigend uit en als er geen ver-is, dat werkelijk afdoende maatregelen andering komt, bestaat de mogelijkheid niet zoo gemakkelijk te vinden zijn. In Het recht op particuliere bezit in Rus land hersteld. Het Centr.-comité der Com munistische partij in Rusland heeft Zondag een besluit bekend gemaakt, waarbij het haar vroegere politiek loochent, waarbij Japan en de Volkenbond. Een ver klaring, toegeschreven aan den minister van buitenlandsche zaken te Tokio, dat Japan zou overwegen uit den Volkenbond te treden indien het Mantsjoerijsche (het voor gemeenschappelijk gebruik de1 vraagstuk inde eerstkomende Volken koeien, schapen, varkens en kippen der j bondsvergadering mocht worden ter boeren, die zich in de collectieve boerde-1 sPia^®. gebracht, is weliswaar nog niet als officieel erkend, doch men gelooft dat het toch wel een officieele uitlating is. Te Tokio is men van gevoelen, dat Ja pan veel zou winnen door zich uit den Volkenbond terug te trekken, zonder dat daar nadeel tegenover zou staan. Want, zoo redeneert men, de geschillen met den Volkenbond, die naar men in Japan meent, een gevaar zijn voor den wereld vrede, zouden dan niet meer bestaan en de „nuttelooze inmenging van den Vol kenbond" in het Chineesch-Japanscbe conflict zou ophouden.-China zou dan wel verplicht zijn de dwingende noodzakelijk- rijen de kolchozen A-erzamelden, con~ fiskeerde Bovengenoemd besluit veroordeelt ten strengste de gedwongen socialisatie van de huisdieren der boeren, die in sommige streken heeft plaats gehad, en verklaart, dat ambtenaren, die zich daaraan hebben Eigen werk, tijdelijke aanbieding a 2.25 (Let op den gelen winkel) het verleden heeft men zonder de minste aarzeling de eene schuld op de andere gestapeld, totdat de (netto) schuldenlast der stad 2000 millioen dollar bedroeg. Er is de stad New York een leening van 200 millioen dollar toegestaan, Avaarvan de helft dadelijk werd bijeengebracht door een aantal banken, doch dit bedrag is ni«t eer.s indoende om de meest dringende betalingen te verrichten. Bezuiniging is een onderwerp, waar opvallend weinig over gesproken w7ordt. Zooveel te meer heeft men het over verhooging van de in komsten der stad. Er wordt bijv. voorge steld om het tarief van de waterleiding KANTOOR DEN HELDER te verhoogen of het tarief van de veer ponten. Daarbij gaat het telkens om en kele millioenen, een groot bedrag op zichzelf, doch weinig in vergelijking met de totale schuldenlast. Het weder invoe- ren van de tollen bij de bruggen, die reeds 20 jaar geleden waren afgeschaft, zal bijv. naar schatting 4 a 6 millioen per jaar opbrengen. Er zijn nog andere berichten die er j duidelijk op wijzen, hoe moeilijk de toe- i stand is. Van de banken, die genoodzaakt waren hun betalingen te staken, komen j er volgens een juist gepubliceerde mede- deeling van den schatkistinspecteur 336 in aanmerking om te worden gesteund door de Reconstruction Finance Corpora- tion, welke tot dat doel door de regee-1 ring der Unie is opgericht. De deposito's bij deze banken beloopen in totaal 279 millioen dollar, terwijl zij 23 millioen dol- j lar bezitten in contant geld en de waarde j van hun overige bezittingen geschatj wordt 114 millioen. Door ongeveer 43j millioen aan deze banken te leenen, zou men hen in staat kunnen stellen, 66 mil lioen aan bevroren credieten los te ma- j ken. Door een enkel bericht wordt de toe-j stand geteekend. De financieele moeilijk heden van New York zijn ouder dan de wereldmalaise, want onlangs moesten de eigenaars van huizen, die vier jaar gele- j den -onteigend waren, om een nieuwen ondergrondschen spoorbaan te kunnen i aanleggen, een protest indienen, omdat zy nog steeds niet het hun toekomende geld hadden ontvangen. En dat tenvijl hun huizen reeds in Juni 1928 werden af - gebroken. Een ander typisch bericht is, dat voor j den staat New York een wetsvoorstel is ingediend om geen nummerbewijzen af te geven voor auto's (die vijf of meer jaren oud zijn, tenzij een dergelijke auto deskundig is onderzocht en ook wat het uiterlijk betreft in goede conditie verkeert. Dit is natuurlijk een zeer rek baar begrip en de opzet is duidelijk: de oude auto's moeten verdwijnen en het publiek moet gedAvongen worden tot koo- pen. Met de velen, die daartoe eenvoudig niet in staat zijn en door het gemis van hun oude voertuig, vooral in een auto- land als Amerika, ernstig gedupeerd worden, houdt men geen rekening. Zooals bekend, bestaat er in Amerika geen werkloozensteun, geen armenzorg vanwege de overheid. Alles hangt af van het particulier initiatief. Een zeer sym pathiek plan is uitgevoerd door de New- Yorksche kledingindustrie. In een der grootste kleedingmagazynen hebben de verschillende firma's kleeren voor man nen, vrouAven en kinderen bijeengebracht tot een gezamenlijk gewicht van drie ton. Verder hebben zij elk eenige leden van hun personeel afgestaan om hij de uit- deeling behulpzaam te zijn. De kleeren zijn alle nieuw en deels van de beste kwaliteit; zij worden afgestaan om de winkels en modellen geheel ter beschik king te hebben voor de modellen van het nieuwe seizoen en men zou het dus kunnen vergelijken met een gratig uit verkoop. Het mooie ervan is, dat men het voor de bedeelden zoo weinig mogelijk kAvetsend maakt. Zü worden door het winkelpersoneel precies behandeld alsof zij iets kwamen koopen; zij krijgen klee ren, die hen passen en overeenkomen met hun persoonlijken smaak en be hoeften. De gekochte kleeren worden op de gewone Avijze in doozen verpakt, zoo dat aan niets te zien is, dat zij gratis ver strekt zijn. Er zal geen controle worden uitgeoefend op het gebruik, dat van de kleeren gemaakt wordt; misbruiken als onderhands verkoopen van de kleeren zullen tromvens na deze uitdeeling op groote schaal wel niet zoo licht voor komen. De steun van de groote zaken alleen is echter niet genoeg; men heeft ook de kleine bedragen noodig, die door hun groote aantal nog een belangrijke som kunnen vertegenwoordigen. De inzame ling van deze bedragen is op echt Ame- rikaansche Avijze georganiseerd. In elk huizenblok wonen enkele vrijwilligers van het wervingsleger en deze bepalen zich bij hun actie tot de bewoners van hun eigen blok. Alle bewoners daarvan wor den persoonlijk bezocht, op de hoogte ge steld van de werkzaamheden en verzocht om een bijdrage, zoo mogelijk een vaste Avekelijksche bijdrage, hoe klein ook. De bijdragen zullen in de eerste plaats ge bruikt worden om hulp te verleenen aan arme inwoners van dezelfde stadswijk; eerst daarna kunnen de Avijken onderling van elkaar leenen. Het kan wel niet an-l ders, of volgens dit system krijgt men 1 meer geld binnen dan op eenige anders wijze. Na al het bovenstaande zal het den j lezer ongetwijfeld verwonderen, dat Amerika in Januari 1932 nog een voor- deelige handelsbalans had! De uitvoer bedroeg 14.7 millioen dollar meer dan de invoer; de beide cijfers bedroegen resp. 149.2 en 135.2 millioen tegen 249.6 en 183.1 millioen in Januari 1931. Een ander merkwaardig feit was, dat voor het eerst sinds November 1928 de handelsbalans ten opzichte van Rusland ongunstig Avas. Er werd voor 1.2 millioen dollar inge voerd, terwijl de export naar de Sovjet- SUS per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op don zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie unie slechts 0.7 millioen dollar bedroeg. Sedert December 1928 is men er steeds in geslaagd den uitvoer hooger te houden dan den invoer, doch met het oude jaar verdwenen voor Amerika de leveranties van machines, die men in Rusland noodig had voor de verwezenlijking van het vijfjaarplan. (Nadruk verboden). Telegrammen aan de Koningin en aan den minister van blnnen- landsche zaken en landbouw over de melkprijzen. Het bestuur van de melkfederatie, ge vormd door den bond van melkveehou ders (lid van de Hollandsche Mij. van Landbouw), den christelijken boeren- en tuindersbond en den r.-k. land- en tuin- bouwbond in het bisdom Haarlem, heeft een telegram gestuurd aan de Koningin, luidende als volgt: Melkprijzen op melkveiling Persoons- dam te Rotterdam, heden van 1.80 tot 3.20 per honderd liter, kwantum 75.000 liter per dag, Verzoeken u onderdanig doch dringend, zoo spoedig mogelijk tus- schenkomst te verleenen. Boerenstand wordt met totalen ondergang bedreigd. Voorts heeft het bestuur een telegram door K. R. G. BROWNE. 58; „Waarom heeft Milligan haar ermee hierheen gestuurd. als die lamme din gen imitaties zijn? Of wist hij niet dat het imitaties waren? Of zijn ze misschien veranderd sindsdien? Nee, dat 's onmo gelijk. O, verdorie;; Avat komt het er eigenlijk op aanHet z ij n imitaties en wij mogen haar dat prettige nieiiAvs vertellen". Hy stak zijn hand met een woedend gebaar in zijn zak, vischte de verzameling waardelooze steenen eruit en bekeek ze met onverholen antipathie. „E11 dan te denken", ging hy bitter voort, „dat ik daarvoor aan het zakken rollen ben geAveest, ingebroken heb, in een regenton heb gezeten, gearresteerd ben wegens stroopen, een politie-agent te lyf gegaan ben en in een vrachtauto op gesloten heb gezeten.... voor dat, voor een handvol imitaties ter waarde van veeitig pond!.... O, verduiveld, waarom heli ik 1111 geen tienduizend pond?" Mr. Todd ging voor zijn doen met een ruk overeind zitten. „Allemachies, jong.... Ik weet 't. „Wat weet u? Waarom ik geen tiendui zend pond heb?" „De oplossing! De uitweg uit de jan boel! Millie moet geld hebben en ik Aveet de manier 0111 eraan te komen!" De exmakelaar in vaste goederen was blijkbaar in een soort van inspiratie- trance. Zijn vollemaansgezicht glom van verrukking en hij beAverkte de leuningen van zijn htoel enthousiast met zijn gewel dige vuisten. George kreeg de infectie beet, race-de naar zijn stoel terug, gooide de veertig pond aan glas noncholant op het kleine tafeltje en boog zich, een en al oor, naar Mi'. Todd toe. ..Zeg op," verzocht hij dringend. „Ik heb een half millioen in de kous," zei Mr. Todd, „en laten Ave zeggen, nog een twintig jaar te leven.... ouwer als vijf-en-zeventig wor ik toch niet. Dat be- teekent, dat ik voor de reet van me leven vijf-en-twintig duizend dollars per jaar hébvijfduizend pond! Da's te veel, „Vindt- u?" vroeg George twijfelend. „Voljfens mij niet!" „Maar volgens mijn wel. Op een gezel lige menier uitgeven kan ik niet en ik ben te oud om 't nog te leeren. En daar om docht ik. Er ging een licht voor George op. Hij ging weer rechtop zitten en schudde spijtig zijn hoofd. „Ik begrijp Avat u bedoelt, 't Idee doet u eer aan, Mr. Todd, maar hoe u Carmen- J cita er toe denkt te krijgen 0111 geld van j u te leenen. met haar karakter. „Dat zou niet gaan. Ik ben ook niet van plan 0111 der geld te leenen. Ik ben van plan 0111 die juweelen voor der te ver koopen." vroeg het gezicht van George. 1 „Luister 's hier. Die Sir John verza melt diamanten en smaragden, niet? Nou.laat-ie dan die van haar der bij verzamelen en er haar tienduizend pond voor betalen. Alleen hoeft ie niet te Aveten dat hij het niet weet. We vergeten der eenvoudig wat van te zeggen, begrepe?" George schudde het hoofd niet een air, alsof het plan van Mr. Todd het in de lucht fantaseeren van een ras-idealist Avas. „En wat dacht u? Dat Carmencita zelf dan nu ts te zeggen zou hebben? Dat ze hem niet zou willen bedanken en er met hem over zou willen praten of zoo iets dergelijks? Dan kent u haar niet. Op zichzelf is het plan niet slecht, maar ten opzichte van de menschen met wie we te maken hebben, deugt het niet, Mr. Todd." ,,'t Kan zijn, dat ik er als een ezell uit- ,,'t Kan zijn, dat ik er als een ezel uit- ezel als jy denkt dat ik ben, ben ik niet. Probeer asjeblieft een beetje hooger idee van me intellect te krijgen, jong. Millie blijft denken, dat jij de steenen in je zak heb, tot Ave goed en wel op weg naai huis zijn. Dan vertellen we der, dat we ze aan Sir John verkocht hebben; ten eerste 0111 ty'd te winnen en Railly bleet zoo lang weg en ten tweede om Snuth eindelijk kwijt te raken, maar dat Sir John ons gevraagd heb om het stil te houën. Uit nederigheid bijvoorbeeld, of dat zijn vrouw woedend zou zijn, om- dat-ie zoo smeet met geld. Daarna moe ten we dr zoo bezig houën, dat ze dr geAvooinveg niet aan denkt te schrijven voor ze op weg naar huis is. En is ze een maal veilig en Avel uit Engeland weg, dan kenne w ij schrijven en alles opbiechten. Wat zeg je van zoo'n waterdicht, ontdek- kings-proof, geen speld er tusschen te krygen plan? Nou?" „Hm!", bromde George. „We zullen verduiveld geloofwaardig moeten kijken." „Naturelik. We zullen moeten praten als een stel kwakzalvers op een kermis in het een of andere boerendorp. Maar ik geloof, dat ze zoo blij zal zy'11 als ze echt geld ziet, dat ze 't redeneeren der- over zal vergeten." „Die heb ik.twee honderd vijftig pond in der hand. Ik heb ze meegenomen voor onvoorziene omstandigheden en dit is een onvoorziene omstandigheid, zou ik zeggen. Nou promoveeren we ze tot waar borgsom van den ouwen heer en de rest stuurt-ie als ik het in stad van de bank gehaald heb." George plantte zijn hoofd in zijn han den en dacht over dit merkwaardige voorstel 11a. Zoo op het eerste gezicht leek het, had het weinig kans van slagen, want Carmencita was niet iemand, die zich gemakkelijk liet nemen en zij tAveeën, Mr. Todd en hij, waren niet bepaald over tuigende leugenaars. Maar misschien, dat ze zouden slagen, omdat de gedachte aan oneerlijkheid hunnerzijds natuurlijk niet bij haar op zou komen of, zooals Mr. Todd al betoogd had, omdat ze zoo in de wolken over het geld zou zyn, dat ze er niet aan zou denken, om de manier, waarop het verkregen was te critiseeren. Hoe 't ook zij, elke methode, die ten doel had om haar uit haar moeilijkheden te helpen, was de moeite van liet probeeren waard. „(!oed'„ zei hij daarom. „We zullen 't erop wagen. Mijn compliment, Mr. Todd. U bent een ware vriend in den nood. La ten we hopen dat ze daarboven niet ver geten om de bijzonderheden op uw zon- denregister te vermelden." Hij zuchtte diep. „Maar ik had toch liever geAvild. Hij zweeg, zuchtte ten tweeden male diep en begon te punten van zijn schoenen te bekijken. Zijn collega-samenzAveerder keek hem oplettend aan en glimlachte heimelijk. „Je zou liever geAvild hebben, dat het geld van jou geweest was, hè George? Maar maak je nou daarover geen kop zorg, jong. Dat is van ondergeschikt be lang, heelemaal van ondergeschikt be lang. De hoofdzaak is om Millie uit de moeilijkheden te krijgen, zie-je. En as dat gebeurd is, kan jij je gang gaan. „Op Avat voor manier?" vroeg George, terwijl hij naar zijn schoenen bleef staren of hij ze nooit eerder gezien had. Mr. Todd maakte vage gebaren. „Dat Aveet ik niet. 'k Heb geen ver stand van vrouwen. Nooit tijd gehad om ondervinding van ze op te doen. Maar dat Aveet-ik wel, dat als ik 't ooit in me hoofd zou halen 0111 één van het vrouwe lijk geslacht naar het altaar te sleepen, dat ik me niet door zoo'n misselijkheid als geld zou laten tegenhouden, 0111 der dat te vertellen." Hy grinnikte welluidend tegen het blozende jongmensch op den stoel tegenover hem. „Grootvader is aan 't wijze lessen uit- deelen! En dat, terwijl we onze handen vol hebben met werk. Zeg, George, ik zie aankomen, dat als dat zoo doorgaat, dat Avy dan een fijn stel doortrapte leuge naars zijn, voordat mijn vacantie uit is." George uitte zijn verlichting over het feit, dat het gesprek een andere, onschul diger Avending genomen had, door diep te zuchten, rekte zich behagelyk uit en stond op. „Het doel heiligt de middelen. De Avel- vaart van Guayacuador en het geluk van. Mr. Milligan staan op het spel en met zoo'n inzet Avare het laf om van kleinig heden als eenige onvermijdelijke leugen tjes, onoverkomelijke hindernissen te maken." „Knap gezegd," bewonderde Mr. Todd „Ik denk zoo nu en dan.." ging Geog- ge voort. Maar de aard van zyn gedacht-zoo-nu- en-dan werd niet geopenbaard, doordat juist op dat oogenbiik de deur openging en Sir John de bibliotheek inkwam. ,,'t Spijt me, dat ik u lang alleen heb moeten laten. Mijn koddebeier kAvarn me een vervaarlijk verhaal doen over tAvee stroopers, die hy vannacht in South Wood bijna gepakt heeft George schrok en Avierp Mr. Todd een waarschuwenden blik toe. Mr. Todd schrok eveneens, maar hield zich uiter lijk volkomen onbewogen. „En nu heeft Hopjoy onzen plaatse lijken politie-agent aan het spoorzoeken gezet", vertelde Sir John verder, „het geen synoniem is met de schuldigen te helpen om Aveg te komen.... Enfin dat interesseert u beiden natuurlijk niet. Mis schien voelt u er Avat voor om den tuin eens te zien.... Volgens de aigemoene op'rie is het de moeite waard. En eerst wilt u misschien mijn verzameling schil derijen ook even zien." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1