De strijd om de Woesoong- forten bij Sjanghai. KONDH S FRAKKFORTIH KNAKWORSTJES He Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. Als U tandzeep of een tandenborstel noodig heeft, denkt dan vooral aan den „aam OIBBS Uit de pers. Xan links en rechts gezonden aan den minister van buiten- landsche zaken en landbouw, luidende: Melkprijzen op publieke veiling Per- soonsdam te Rotterdam heden van J 1.80 tot 3.20 per honderd liter, kwantum 76.000 liter per dag. Verzoeken u dringend onmiddellijk in te grijpen. Boerenstand wordt met totalen ondergang bedreigd. Verzoeken dringend ons nog deze week een audiëntie toe te staan. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Verllessaldo exploitaüerek. 1981 ruim 1 mlllioen. De directie der H.A.L. deelt in een cir culaire o.a. het volgende mede: Zooals uit het dezer dagen te publieee- ren jaarverslag onzer maatschappq zal blijken, zijn de verwachtingen omtrent de uitkomsten van ons bedrijf, uitgesproken in een communiqué van commissarissen en directie, gepubliceerd in September .pi., niet te somber geweest. Het jaar 1931 sluit met een verliessaldo der exploitatiereke ning van ruim 1 millioen. De verschil lende bezuinigingsmaatregelen, in den loop van 1931 genomen en tegen het eind1 van dat jaar en het begin van 1932 nog zeer verscherpt, hebben een zoodanige vermindering van de uitgaven tengevolge gehad en zullen ook nog zoodanig door werken, dat wij verwachten mogen, dat, indien onze ontvangsten althans niet verder achteruitloopen, de exploitatie geen verderen kasaohteruitgang, doch een klein overschot zal geven. Indien met obligatie houders een regeling getroffen kon wor den, waardoor de betalingen aan hen niet grooter zouden zijn dan het aldus ver wachte overschot, zou het bedrijf van de maatschappij in deze moeilijke jaren kun nen worden voortgezet. DE NIEUWE SOCIALISTISCHE PARTIJ. Een manifest tot de arbeiders en boeren. De op 2en Paaschdag te Haarlem opge lichte Onafhankelijke Socialistische Partij neeft reeds een manifest het licht doen zien. Bij haar intrede in het politieke leven van Nederland richt zij daarin het eerst net woord tot de massa van arbeiders en boeren. Zij betoogt, dat zij geboren is uit 3e noodzaak van den strijd van het socia lisme. die door de S.D.A.P. langen tijd is verwaarloosd en nu op het jongste partij congres voor den duur van de crisis defi nitief is afgezegd'. De S.D.A.P. had de socialisatie van het economische leven aan de orde moeten stellen. Zü had een mach tige volksbeweging moeten ontketenen: 'Tegen den waanzinnigen chaos van het kapitalisme; tegen de aanvallen op de i'oonen; vóór de sociale eischen der arbei ders; vóór directe wettelijk geregelde en afdoende hulp aan werklooze boeren en landarbeiders; vóór de invoering van ver beterde sociale verzekering en de 40-urige arbeidsweek; vóór socialisatie van in dustrieën, grond en credietwezen; tegen militairisme en oorlogsgevaar; tegen het kapitalisme; vóór het socialisme. Ziedaar blijkbaar het een en ander uit het nog niet gepubliceerde program der Onafhankelijke Socialistische Partij. Verder worden in het manifest de be kende grieven van den linkervleugel tegen tle leiding der S.D.A.P. breed uitgemeten. Het manifest is onderteekend door de pigaari-commissie van De Fakkel, drie en twintig personen, o.a. Frank van der Goes, Fimanen, Schmidt, de Kadt en Stenhuis. De „Maasbode" meldt, dat de leiders der onderhandelingen over de herziening van <ïe verdragen van 1839, de heeren Colijn en Van Cauwelaert, de afgeloopen wesk te Antwerpen weer drie dagen besprekingen hebben gevoerd. Dit waren, aldus het blad, de laatste besprekingen om tot een defini tief accoord te geraken. Hoewel men van beide zijden met den besten wil bezield was. kon men, naar de „Maasb." uit welingelichte bron zegt te vernemen, niet tot een besliste overeen- ttemming geraken. De twee standpunten waren zeer dicht tot elkaar genaderd, en vandaar dat de onderhandelingen, hoewel zü thans op een dood punt staan, niet af gebroken werden. De besprekingen zijn geschorst, er zal een rustpoos intreden, doch beidei-züds heerscht het volle ver trouwen, dat gedurende deze periode .ie bodem zal kunnen worden voorbereid, DIERLIJKE GEVECHTSWIJZEN DER CHINEEZEN. DOOR INGENIEUR H. GOUDRIAANS TE SHANGHAI. (Slot). Vallen voer tanks. Op 9 Februari werd opnieuw getracht Woosoeng ten val te brengen. Vijf-en- zeventig pantserauto's en tanks werden vanaf de kust en vanuit de stad op de vesting af gestuurd. De explosies der Ja- pansche granaten wekten ons reeds in den vroegen morgen. Doch de bezetting van het fort had reeds maatregelen geno men. Dichtbij de Tsjoeing Kung Weg hadden de Chineezen valkuilen voor de tanks gegraven. De zwrare oorlogstuigen zakten door dè takken en stukken papier, die men er over heen had gelegd en ge spannen en brachten de in den kuil ge- reed liggende mijn tot ontploffing. Acht ervan werden totaal verscheurd door het geweld der explosies. Veertig auto's hieven in de vallen achter. Toen de be volking dit hoorde, juichte men enthou siast. En men w as nog enthousiaster, toen in den loop der namiddag vijf Japansche vliegtuigen door het afweergeschut om- laaggeschoten werden. Z\] hadden bom- .men bij zich, die voor Woosoeng bestemd waren. Maar ook de Japanners hebben dien dag een voor hen gunstigen treffer waarlangs Ce weg tot een definitief aceoord zal kunnen worden gebaand. Het behoeft niet te woiden gezegd, dat de moeilijkheid nog steeds ligt m de Ant werpen—Rijnverbinding. Men wanhoopt echter geenszins, dat beider standpunten ook in dezen eens geheel tot elkander zul len komeu. Hoewel de besprekingen tusschen de beide staatslieden op dit terrein dus voor- I loopi" "estaakt werden, zullen zü, ver I volgt het blad, toch steeds met elkaar in j contact blyven, daar zü besloten hebben onderwijl krachtdadig mede te w erken aan de economische toenadering tusschen Ne derland en België. Zooals men weet wor den op dit gebied tusschen de departemen ten reeds onderhandelingen gevoerd. De staatslieden in kwestie zullen daaraan hun vollen steun verleenen. Zü zijn van mee ning, dat een nauwere samenwerking op dit gebied allernoodzakelijkst is voor Bel gië en Nederland. SCHILDERIJEN EN TEEKENINGEN VAN DE KONINGIN. Naar Indlë. Men meldt: aan de Nw. Roti. Crt.: De Koningin is voornemens, in het be gin van het volgende jaar een beperkte verzameling van haar schilderijen en tee- keningen naar Nederlandscfa-Indië te zen den, die aldaar ten toon gesteld zullen worden ten bate van een liefdadig doel voor de bevolking van Nederlandsdh- Indië. Dit werk, waaraan Hare Majesteit reeds sedert enkele maanden begonnen is, wordt door H.M. speciaal voor dit doel vervaar digd en kan daarom eerst begin 1933 wor den verzonden. Het zal, in verband met de eigenaardige moeilijkheden op het gebied van transport en beschikbare expositie ruimte, uit een beperkt aantal stukken bestaan, waarmede een normaal Indisch vertrek van flinke afmetingen zal kunnen worden gevuld. Zü, die voor het onderbrengen van deze verzameling in aanmerking wenschen te komen, alsmede allen, die op eenige andere wijze willen medewerken tot het welslagen van dit plan, wordt verzocht, zich in verbinding te stellen met Hr. Ms. adjudant, kapitein van den generalen staf van het Nederiandscb-Indische leger C. O. van Resteren, Koninklijk paleis, 's-Gra- ven'hage. VERHOOGING TIJDELIJKE OPCENTEN INVOERRECHTEN IN NED.-INDIË. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot verhooging van de tijdelijke opcenten op de invoerrechten in NederlandsCh-Indië. DE AFSLUITDIJK IN DE ZUIDERZEE. Het secretariaat vann het Nation. Cri sis-comité deelt mee: In aansluiting op het bericht omtrent de openstelling van den afsluitdqk in de Zuiderzee (zqde Noord-Holland) tot de geul de Vlieter, waarvan de dichting ter stond na Paschen zal aanvangen, kunnen wü thans meedeelen, dat de toegang ook voor auto's en autobussen opengesteld zal worden van 1 April af, van 's morgens 9 uur tot 's avonds 6 uur; tarief voor auto's 1, voor autobussen 2.50 plus 0.10 voor eiken passagier, behalve den bestuurder. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Nationaal Crisis-comité. De weg voert langs de uitwateringsslui zen en is uitstekend berüdbaar, en aan het eindpunt is ruimschoot gelegenheid om te keeren. DE WERKLOOZEN EN DE VOLKSTUINEN. Het algemeen verbond van volkstuin- dersvereenigingen in Nederland, heeft een brief gezonden aan een aantal ge meentebesturen van plaatsen, waar volks tuinen in stand worden gehouden. In dezen brief wordt verzocht, aan werkloo- zen de gelegenheid te geven, een volks tuin te verkrijgen, waarvoor zü geduren de den tijd, dat zü werkloos zqn geen huur behoeven te betalen, alsmede om maatregelen te treffen, waardoor de werk- loozen, die zulks noodig hebben aan ge reedschap, zaai-, plant- en pootgoed wor den geholpen, zulks ter bestrijding van hun gedwongen ledig gaan en ter tege moetkoming in hun nooddruft. kunnen noteeren. De kruiser in de haven had namelijk het geluk het kruitdepot van het fort te treffen. Vele mülen in den omtrek hoorde men het kraken der explo sies. Hoeveel dooden deze enkele secon den den Chineezen opleverden, zal men eerst later kunnen vernemen Het gebombardeerde kamp. Groote verbittering bracht het bericht, dat het vluchtelingenkamp van de Jangt- se door Japansche vliegtuigen gebombar deerd was. 10.000 Chineezen, die in den zomer door het stügende water uit hun hofsteden verdreven waren en thans door de Chineesche regeering hoogst primitief in een soort kamp waren ondergebracht, waren door de vliegtuigen aangevallen, bij vergissing. Men had het kamp name lijk voor een militair verzamelterrein ge houden. De geweldige menschenmassa vluchtte natuurlijk uit het kamp naar de stad en verscherpte daar den toestond door haar invloed. 10.000 man moesten extra onderhouden worden. Doch daar er ongeveer 400.000 menschen de stad ver laten hadden waarvan de helft naar H, ™8 -n?>n t" mRpo trok' en bovendien circa oOOO Japanners op hun schepen waren gevlucht, was de toestand niet zoo ciitiek, als deze zich op hot oorsto oogon- blik liet aanzien. Desalniettemin had het stadsbestuur een zware taak om allen on derdak en voedsel te verschaffen. Strenge krijgsraad. De Chineezen zijn niet gemakkelijk met hun menschen. Vooral in het opzicht van plichtsbetrachting maken zü korte met ten. De hoofddirecteur der Nanking- Shanghai-spoorweg werd voor den krijgs raad gebracht, omdat lijj nagelaten had het North-station te doen bewaken en VERGADERING VAN ZUIDERZEE VISSCHERS. Een laatste poging om de dich ting tegen te houden. Dinsdagmiddag is te Urk een vergade ring gehouden van visschers en belang hebbenden bii de Zuiderzeevisscherij. Na langdurige besprekingen is tenslotte een motie aangenomen die aan den niinistei van waterstaat is gezonden. Deze motie luidt: Alle visschers belanghebbenden, be trokkenen bü de afsluiting van de Zuider zee dringen er met klem op aan en ver zoeken Uwe Excellentie de dichting van het laatste sluitgat, de z.g. Vlieter zoo lang uit te stellen tot de schadeloosstel ling aan belanghebbenden geregeld en betaald is. Tevens is verzocht aan alle visschers en belanghebbenden in andere Zuider zeeplaatsen om aan deze motie adhaesie te betuigen. VERVOLGING VAN „DE TRIBUNE". Het dagblad „De Tribune" zal vervolgd worden wegens het plaatsen van een af beelding van den Paus, de wapens voor den strijd in China zegenende, en wegens het opnemen van een afbeelding van het Belgische koningspaar bü het bezoek aan de jongste mijnramp in België, met het onderschrift: Krokodillentranen schrei ende. BEZUINIGING BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Met de op de stations der Nederland- sche Spoorwegen werkzaam zqnde leer ling-klerken, die nog geen vaste aanstel-i ling hebben, zal het dienstverband niet' worden vernieuwd. DE SCHEURING IN DE S. D. A. P. Persstemmen. Het gebeurde op het Haarlemsch congres der S. D. A. P. geeft natuurlijk aanleiding tot j verschillend commentair in onze dagbladpers. I Wij zullen enkele uitlatingen vermelden. Het eigen orgaan der partij, het „V o 1 k" (en voor de provincie het „V o 1 k s b 1 a d") schrijft reeds in een korte inleiding van het uitvoerige verslag der gehouden discussies: „De groote meerderheid van het congres was gekomen met het vaste besluit, aan de verdeeldheid, die vooral in de laatste maan den de actie onzer partij verlamde, eens en vooral een einde te maken." En de Ster-correspondent van dit blad houdt de volgende bespiegeling: „Welke psychologische invloeden hebben er toch op onze Partij ingewerkt, dat menschen, die men bij intuïtie volkomen als makkers aanvaardt, aan twee fronten tegen elkaar strijden? Hoe komt het, dat argwaan het kameraadschappelijke vertrouwen in de zui verheid voor eikaars bedoelingen heeft doen wegschrompelen? Hoe meer men daarover na denkt, des te aannemelijker schijnt het, dat psychologische crises evenzeer aan een zekere wetmatigheid onderhevig zijn als economische noodperioden. Heeft ieder lichaam bij wijlen een aderlating noodig? Ook al vloeit er dan niet uitsluitend troebel bloed weg." In het nummer van Woensdag komt het blad onder den suggestieven titel „Met dollen kop" op het feit terug en legt, nadat het een zakelijke uiteenzetting van het gebeurde heeft gegeven, de geheele verantwoordelijkheid daarvan op de stichters der nieuwe partij. beveiligen. Hü zucht nog in de gevange nis. Generaal Teng Tsjeng Sjoean was commandant van het Woosoengfort. Hjj had bü de eerste aanvallen der Japanners volgens de meening van zü'n soldaten niet de noodige dapperheid betoond. De sol daten vormen daarom met enkele aanvoer ders van de Shanghai-troepen een krijgs raad en veroordeelden hem ter dood. Ter wijl huiten de wallen de strijd woedde, werd de generaal door zijn eigen mede- strüders neergeschoten. Zün opvolger, generaal Tah Shang kon met deze drei gende waarschuwing het commando over nemen. Dierlijke strijdmethoden. Chi neesche dapperheid. Ier wijl de Japanners meer den nadruk leggen op dê moderne oorlogswerktui gen als kanonnen en tanks, zün de Chi neezen meer ingesteld op aanvallen, ge volgd door een strqd van man tegen man. Reeds handgranaten gelden als onmanne lijk strqdmiddel. De Chineezen zü'n van nature niet zoo dapper als de Japanners maar wanneer zü de noodzakelijkheid tot vechten inzien, doen zij voor de Japan ners niet onder, integendeel zün zq dapperder dan hun vü'anden. Vele dooden liggen buiten de stadsmuren en in Tsja pei, die zq de keel hebben doorgebeten. Met afschuw ziet men Japansche gewon den, die een verband hebben over een wonde lke ontstaan is door het mes of SnsïndeT"611 een Chineesch*n 8n beide zijden kent men thans de zoogenaamde „franctireurs", menschen irp^pn6 7Ï-1 w1- K' deels geprest, in dienst ti eden. Zq krqgen slechts een patronen- gordel o\er hun gewone kleeren en een geweei en nemen zoo deel aan den strqd. De N. R o 11. Cr t. is van meening, dat men de S. D. A. P. met deze purgatie (zuive ring) slechts geluk kan wenschen. „Mannen van beteekenis verliest zij er niet door of het moest de veteraad Van der Goes zijn, die als een der oprichters van de partij een stuk van haar verleden belichaamde, doch die met het practische werk in bestuur en vakbeweging nauwelijks contact heeft gehad. Hij was van het type van den S.D.A.P.-er. wiens geeste lijke horizon evenals die van de Russische communisten altijd in den meest algemee- nen zin van het woord met den geestelijken horizon van het Marxisme is blijven samen vallen." „Scheuring om beginsel of om verschil van methoden?" Dat is de vraag die het H a n- d e s b 1 a d zich stelt, en het concludeert tot het laatste. „Het ging hier om een kwestie van tempo, niet van wezen. Dit bedenke men wel terdege bij de beoordeeling van hetgeen in Haarlem is gebeurd." Het blad wijst er verder op, dat Schmidt geen scheuring wenschte, en zich daartegen ook fel heeft vtr- zet. De nu uitgetredenen wilden alleen bestrij ding der reformistische methoden. Na een uiteenzetting van het geschil gaat het Hdbl. als volgt verder: „Wij onderschatten de beteekenis van dit geschil over methoden geenszins. Het ware echter duidelijker geweest wanneer een krach tige beginseluitspraak had plaats gehad. Nu blijft de meerderheid naar rechts en links ko- ketteeren en handhaaft daardoor een twee slachtige positie. De weg der eerlijke demo cratie is niet royaal door haar gekozen, zooals wij gehoopt hadden. Maar de resolutie van het partijbestuur geeft in elk geval blijk van een werkelijkheidsbesef dat althans de deur niet sluit voor practisch samenwer king tusschen de socialisten en andere partijen in een „crisisfront" en ook op sommige ge bieden die buiten het crisisveld liggen, en waar een belangengemeenschap ver der tot ontwikkeling kan komen. Even principieel, maar veel objectivcr, be- bekijkt het chr. historische hoofdorgaan d e Nederlander het gebeurde. Dit blad schrijft: „De buitenstaander zal wel moeilijk met volkomen zuiverheid kunnen beslissen, wat de stemming van Zondagavond voor de S.D.A.P. heeft beduid. Het lijkt ons zelfs zeer de vraag, of de ingewijden alles kunnen overzien en of niet i pas langzaam-aan de geschiedenis zal kunnen j toonen, wat er eigenlijk is geschied." En het blad meent, dat de beide hoofdsprekers het punt in geschil verschillend gesteld hebben, waarmee de verwarring onverfijdbaar is ge worden. „Albarda zeide, dat de oppositie niet zuiver sociaal-democraat is, (lees sociaal democratisch) doch dat een andere geest hier werkt, thans het communisme, gelijk voor een kwart eeuw het syndicalisme en voor veertig jaren het anarchisme. Is deze teekening van de oppositie niet juist, dan is" aldus de Nederlander „de uitbarsting vanzelf sprekend. „Maar Schmidt zag een gansch andere tegen stelling, namelijk reformisten en radicalen, doch beide sociaaldemocraten. Is dit juist, dan is er eenheid van karakter en alleen verschil van tempo en methode. Dan heeft de linkervleugel evenveel recht van bestaan, van meeningsuiten, van propaganda, als de rech tervleugel. Dan is de aanwezigheid der oppo sitie Voor een groote partij volkomen nor- maa'i En dan kan men haar slechts uitdrijven op grond van discipline-breuk of organisato rische tactloosheid of partijbelang, niet op grond van beginsel. „En dan staat men met zijn uitdrijven zwak, omdat deze gronden geen uitdrijvingsgronden zijn. En omdat na het afkappen van den bonafide-linkervleugel er dadelijk weer een nieuwe linkervleugel aangroeit." Op'de stichting der nieuwe partij komt het blad nog nader terug. „Eigen kinderen verslinden", noemt de Standaar d, het antirev. hoofdorgaan, het feit van de uittreding. „Ingrijpende principieele beteekenis mag aan dit gebeuren voor den ontwikkelingsgang voor het socialisme niet worden toegekend", meent deze redactie. „Ze ker, de tactiek van Schmidt en de zijnen is veroordeeld, maar over hun revolutionaire be ginselen is niet de staf gebroken. Het is een herhaling van 1909 en de verwijdering van Wijnkoop c.s. beduidde voor de S.D.A.P. geen koersverandering". En het blad eindigt zijn beschouwing met dezen zin: „Sterk staan de links socialisten in hun be roep op hetgeen hun voorgangers hebben ge predikt: ware geesteskinderen van de socialis tische leiding zijn zij. Op het Haarlemsch congres poogden die leiders eigen kinderen te verslinden". Tenslotte volge hier nog het oordeel van de Maasbode, het groote r.k. dagblad. Dit blad is bang voor koersverandering naar links waar het schrijft: „Ook de katholieke luisteraar begreep, dat zich hier (op het congres namelijk) iets bi- zonders afspeelde, dat niet alleen zijn bizon- dcre tragiek had voor veel menschen, die iets verloren wat hun lief was, maar dat er ook een nieuw tijdperk kon worden ingeluid voor ons hecle volk en voor ons katholieke volks deel in het bizonder. Duidelijk is immers, dat de oude S.D.A.P. nu voor den tweesprong staat en zal moeten kiezen óf in de richting van het meer gematigd socialisme in den zin van Quadragesimo Anno óf in concurrentie met de nieuw ontstane partij nog meer in link- sche richting zal gaan." Het blad meent voorts, dat Troelstra's erfe nis toch wel zwaar weegt voor de S.D.A.P. „Want het typische is, dat het die in 1909 uit de S.D.A.P. werden gezet, de „dogmatici" waren, terwijl Troelstra de „actie zelve" vooraf stelde, zooals hij uitdrukkelijk uiteenzette in „Inzake Partijleiding", en dat het nu juist de mannen der „actie" zijn, die de partij verlaten. De bekende encycliek van paus Pius XI. Binnenland. DRIE WONINGEN TE PUIFLIJK AFGEBRAND. Te Puiflqk is Zondag brand uitgebro ken in de woning van A. Kode; de woning brandde geheel uit. Het vuur tastte ook de belendende woningen van de weduwe Fijnnagel en de weduwe Peters aan, wel ke eveneens een prooi der vlammen wer den. De oorzaak is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. KIND IN EEN RIOOL GEVALLEN. Te Stevensweert is Maandag het vier jarig zoontje van den landbouwer M., bü het spelen, in de rioleering gevallen. Het werd inwendig zoo ernstig gekneusd, dat de dood reeds was ingetreden, toen het kind werd opgenomen. STEEKPARTIJ. Zondagmiddag ging de 24-jarige A. J., uit Etten, zqn meisje te Sprundel bezoe ken. Het meisje, dat van A. J. eenig geld in bewaring had, wilde dit op zün ver zoek niet teruggeven. Daardoor ontstond een woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat de a.s. schoonvader van A. J., die op het erf was, ijlings naar binnen kwam geloopen en zich ook met de zaak be moeide, met het gevolg dat A. J. zoo kwaad werd en den man een mes in de borst stak. De wonde bleek zoo ernstig te zijn, dat onmiddellqk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, onderzoek in handen heeft, heeft A. J. De marechaussee te Sprundel, die het ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Breda. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. De chauffeur gedood. Op den Grensweg tusschen Stralen en Herongen, bü het gehucht Holt, is Maan dagnacht, omstreeks twee uur, een snel rijdende smokkelauto door Duitsche grensambtenaren beschoten. De auto kwam in een bermsloot terecht. Bq' onder zoek bleek, dat de chauffeur, zekere H. Human, uit Viersen, door de schoten ge troffen en gedood was. Een tweede inzit tende sprong uit den auto en ontkwam in de duisternis. De auto vervoerde onge veer duizend pond koffie, sigaren en cho colade, welke in beslag zün genomen. MISHANDELING. Zaterdagavond te elf uur keerde een jongeman uit Soest, die verloofd is met een meisje uit Baarn, per fiets naar Soest terug. Ter hoogte van de boerderij d,e Eult, aan de Torenlaan onder Baarn, werd hü opgewacht door twee hem onbekende per sonen, waarvan een hem ernstig mishan delde en 'hem met fiets en al in een sloot wierp. Op zijn hulpgeroep kwamen later voorbijgangers toeloopen, die hem uit de sloot haalden en naar Soest brachten. Zijn toestand is niet onbevredigend. Van de mishandeling is aangifte gedaan bii de politie te Soest. „Plain Clothes Men" noemt men ze hier. Men kan ze vergelüken met de Paoantoei in Mandsjoerije. Ook de Japanners heb ben deze „Plain Clothes Men", maar daar zqn zij haast alle geprest tot dienst- nemen. Het is een bekend feit, dat vele Japansche vrouwen zelfmoord begingen, toen hun mannen in de vrükorpsen wer den1 geplaatst. Want, wanneer zoo'n strq"- dende in handen valt van den vijand, al is hij absoluut niet gewond, dan is hij in feit reeds een doode man. Want francti reurs worden zonder genade op de plaats, waar zü gevangen zijn genomen, neerge schoten of afgemaakt. Nationale oorlog. De stad zelf. Het gedonder van het ge schut overstemt geregeld het normale straatrumoer. De kooplieden hebben den nood nog verhoogd door uit protest tegen de aanwezigheid der Japanners te gaan staken. Zü houden hun zaken gesloten, totdat alle Japanners Shanghai verlaten zullen hebben. En dat kan nog lang duren, zoodat de vooruitzichten niet be paald opwekkend zq'n. Het stadsbestuur heeft de salarissen van alle ambtenaren der stad en der regeering met 30 tot 70 procent bekort. Het aldus vrükomende be drag wordt voor militaire doeleinden be stemd. En het opmerkelüke is, dat nie mand der aldus in hun middelen van be staan ernstig bedreigden zich ook maar in het minst verzet tegen deze maatregel. Hoever dit zelfs gaat, is misschien te over zien uit het feit, dat de stedelijke banken uit louter patriottische beweegredenen maandehjks 200.000 gouden dollars voor de verdediging bijpassen. Voor het leger van de 19de straat stelden zij na het helf- haftige optreden van dit keurkorps 250 duizend dollar beschikbaar, die gedeelle- 29 Maart. Ik kan mij zoo goed voor stellen hoe het gegaan is. Meneer Guiness, of meneer Barclay, ol' hoe die bierbrou wers heeten mogen, zei op een dag tegen een kennis, bq het bridgen, of bij het gol fen, ol zoomaar hij een whisky aan de bar* „By the way, eh... Jouw vriend Dinges is Lagerhuislid hè? Och je zou me een reuzeplezier doen als je hem kon over halen in de House d'r eens over te klagen dat die verduvelde Hollanders overal bier verkoopen, waarop staat: „Zooals geleverd aan het Lagerhuis". Dat is een enorme reclame voor die kerels en ze loopen ons overal tusschen de beenen. 't Moest toch eigenlijk niet maggen, Is 't 11011 economi sche oorlog of is 't géén economische oor- og? Ik reken dus op je". De kennis bracht het aan vriend Dinges over en een week daarna las men in het Lagerhuis-verslag het volgende: In antwoord op een vraag of aan de leden van het Huis Amstelbier wordt verstrekt, heeft Ganzoni uit naam van de Keukencommissie meegedeeld, dat er sinds 1914 geen orders voor bier meer aan de „Amstelbrouwerü" zqn ge geven en dat de commissie thans gee nerlei buiten landsch bier meer betrekt. Op een verdere vraag, of hü wist, dat dit bier te Rangoon en in heel het Verre Oosten verkocht werd onder het op schrift „as supplied to the House of Commons" (Gelijk geleverd aan het La gerhuis) antwoordde Ganzoni: „Ja", waaraan hij toevoegde, dat er een poging was gedaan om een einde te maken aan dit gebruik. Hij was in het bezit van een brief van 14 September 1931 van de brouwerij, dat de etiketten zouden worden ingetrokken en dat de agenten opdracht zouden krijgen geen reclame meer met die woorden te maken. Menige Nederlander zal bij het lezen hiervan even gegniffeld hebben. „Handi ge kerels!" zal hij hebben gemompeld. Ik heb het ook gedaan. Nog zeventien jaar hebben ze geprofi teerd van de reclameGeef ze ongelijk. En d'r was geen woord onwaarheid bij! „Zooals geleverd aan het Lagerhuis"... 't is toch zoo? Vraag niet wat er voor gelegenheid tot reclame verloren gaat, door gebrek aan initiatief en phantasie Misschien rook ik cigaretten, die ge maakt zq'n van de tabak, waar Napoleon dol op was; hoe kan ik het weten als de fabrikant het mij niet vertelt? Ik slaap misschien op een zelfde matras als Hin denburg, deel mijn schoenen met Rocke- feller .gebruik dezelfde jam als professor Casimir, heb dezelfde sokophouders als Cees Laseur en het haarwater van Annie van Ees, gebruik de scheerzeep van den heer Braat, de tandpasta van Mussolini en het insectenpoeder van Adalbert Smit. Wie zal het zeggen? Welk een munt is er niet voor winke liers te slaan uit de aanbeveling: Varkenscarbonade zooals geleverd aan Hitier! Champagne zooals geleverd aan Lieber- mann! Oesters zooals geleverd aan Fiinmen! Doperwtjes zooals geleverd aan Haydnt Boordeknoopjes zooals geleverd aan Goethe! Schoencrême zooals geleverd aan IJeine! Veters zooals geleverd aan Victor Hugo! Ranja zooals geleverd aan Lagendaall Het geld ligt op de straat, heeren in- dustrieelen, en als de zaken niet marchee- ren, stuurt dan gerust uw reclamebrief de laan uit MISHANDELING VAN EEN POLITIE AGENT DOOR EEN OFFICIER. De auditeur-militair heeft hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van den Kügsraad te 's-Hertogenbosch, waar bij een officier is vrijgesproken, die in een roes een agent van politie in Den Haag heeft mishandeld. DIEFSTAL VAN ONGEVEER TWEE-DUIZEND GULDEN. In een woning op de Bilderdükkade te Amsterdam is uit een gramofoon een be drag groot 1875 gestolen. In Crisistijd is kwaliteit goedkooper. lük aan de soldaten zelf. gedeeltelijk ook aan de weduwen der gesneuvelden zijn uitbetaald. Angst en trots. Zilvergeld? Een zeldzaamheid. Voor een zilveren dollar krijgt men twee pa pieren dollars. De levensmiddelentoevoer is stopgezet. De vreemde schepen komen wel in de buurt van de stad, maar het is hen niet kwalijk te nemen, als ze bij den ingang der haven terugkeeren. Tusschen een vurend slagschip en een dit vuur be antwoordend kustfort door te varen is niet de voornaamste taak van een neu tralen kapitein. Hoofdzakelijk de water toren en de werken der waterleiding wor den door de vreemde troepen beschermd. Maar wat kunnen ook deze vreemde troe pen er tegen doen, als e» granaten in het gebouw mochten inslaan? Angstig fluistert men, dat ook Nanking reeds beschoten is en dat de Japanners een andere taktiek gaan volgen. Zij wil len de Chineesche troepen omsingelen om hen door het verwoeste en ontvolkte Tsjapei naar de internationale concessie te drqven. Indien dit werkelijk mocht ge lukken, zou daaruit een serie vreeselijke schermutselingen ontstaan. Dat zou een ware slachting beteckenen. Want dan zouden de Chineezen gedwongen zijn, hun wapens aan den Janguitse, den ge- I haten buitenlander uit te leveren. En dat I zou een Chinees nooit doen. Liever zou- I den zij sterven onder het vuur der Ja- panners dan een vreemde blanke hun j wapens af te geven om bescherming te koopen. Steeds komen meer troepen uit het binnenland. De hacca-divisie, ook wel de „ijzeren divisie" genoemd, een der be roemdste korpsen, dat ook destijds de aanvallen der communisten doorstond en afsloeg, is tihans in opmarsch naar Shanghai. Ditmaal om te helpen. Ruim. vijftig vliegtuigen stijgen achter Nanking op om de Japanners gemakkelijk aan te vallen. De arbeiders der stad hebben zich ter beschikking gesteld. Zij worden tot korpsen samengevoegd, welke wegert verbeteren, bruggen aanleggen of afbre ken, loopgraven maken. Het zijn tezamen ongeveer 3000 man. Tsjapei, de doodenstad. Nauwelijks een kleine duizend Meter vanaf mijn huis...en ik sta in Tsjapei, de doodenstad. De asfaltbedekking der straten is totaal verscheurd, de grond is omgewoeld door granaten en achter de opeengestapelde steenhoopen en lan taarnpalen zitten scherpschutters ge hurkt. Nog vijftig schreden verder en ik zou in de Japansche linie staan. In de concessie trachten de vreemde mogendheden een verzoening tusschen j de beide vijandelijke landen tot- stand te brengen, door het aanknoopen van 011- I derhandelingen. Maar wat helpt een wa penstilstand van vier uren? Vrede kan in dezen toestand, slechts volgen na een overwinning van een der beide partijen. [Van welke zijde? Japan zal de 400 mil- i lioen Yen, die in deze „expeditie" is ge stoken niet gevoelen. Afgezien van de boycottschade, die Shanghai te dragen had, die ook in de millioenen gaat, zal ook China geen geldelijk verlies hebben, maar China zal nooit vergeten en ver geven, dat men de grootste havenstad van het rijk heeft aangevallen. En voor dat er wederom duizenden bloedend op den Chineeschen bodem liggen, zal hier geen rust intreden.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2