TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STOOKT STOOKT STOOKT VAN DONDERDAG 31 MAART 1932. STAUStóftüWS het doorbrekende nieuwe. Vereenigde Brandstoffenhandel, Spoorgracht 15. Telef. No. 485. Het planten van rozen in voorjaar. het Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 31 Mrt18.59 uur. Vrijdag 1 Apr19.01 JUBILARISSEN OP DE MARINEWERF ÉltJl IMH IS 1 April vijftig jaai den dat de mandeur le de heer L. het gele- com- klas, J. A. Bock, in de koper slagerij op's Rijks- verf, alhier, te werk werd ge steld. Commandeur Bock. Dienzelfden dag is de heer A. Burger, bewaarder van het voorraadmagazyn, 25 jaar op 's Rijkswerf, alhier; terwijl Maandag 4 April de heer A. O. van Kampen den dag hoopt te herdenken, dat hij voor 40 jaar in 's Rijks-dienst trad. De heer van Kampen is baas van de Pyrotechnische werkplaats. DERDE CRISIS-COLLECTE VAN HET COMITÉ „KATHOLIEK DEN HELDER" De derde collecte, welke Zondag j.1. bij het uitgaan der kerken werd gehouden, heeft opgebracht een bedrag groot 860.86. Het comité zegt geefsters en gevers vriendelijk dank voor hunne milde bijdragen. Totaal opbrengst is als volgt: le collecte 8e 578.67 436.81» 860.86 Totaal 1375.845 Voorwaar een schitterend resultaat. BEZOEK VAN Z.EXC. MINISTER DECKERS. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelde, zal Z. Exc. Minister Deckers mor genmiddag de demonstraties van den nieu wen onderzeeër, de „O. 15", welke gehou den zal worden in de Buitenhaven en het Marsdiep, meemaken. Zijne Excell. arri veert morgenmiddag met den trein van 1.32 u. en zal vergezeld zijn van zijn adju dant. luitenant t. z. Ie kl. L. J. W. Bozuwa. De demonstraties zullen te drie uur aan vangen en zullen vanaf het Havenhoofd gevolgd worden, waarna de Minister een tochtje met de nieuwe onderzeeboot zal meemaken. Ook zullen na afloop van deze demonstratie proeven worden gehouden met een nieuwe vinding, n.1. het wrerpen van torpedo's uit vliegtuigen, welke reeds door de Amerikaansche marine wordt toe gepast. De torpedo's zullen onder aan de vliegtuigen bevestigd worden en in volle vaart worden losgelaten, waarna deze, door pen speciale vinding, op het doelwit wor den afgezonden. Een en ander belooft dus een interessante demonstratie te worden. Het bezoek van den Minister bedoelt ook 'te zijn een inspectie van de nieuwe lich ting zeemiliciens voor de Marinekazerne. Om 6.51 u. vertrekt de Minister weer. VOOR DE T.B.C.-BEST RIJDING. De collecte van de vereeniging tot be vordering der belangen van t.b.c.-patiën- ten in Nederland, voor het algemeen steunfonds, welke gehouden is op Zater dag 26 Maart j.1., heeft opgebracht 250.26V2. „VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE". De Heldersche afdeeling van deze ver eeniging heeft een samenkomst belegd op Donderdag 7 April a.s. des avonds om 8.15 u. in Musis Sacrum (Koningstraat), waarin de Groote Volkenbondsfilm zal worden vertoond, toegelicht door den al- gemeenen secretaris der vereeniging, den heer A. Ch. G. J. van der Mandere van den Haag. Ongetwijfeld zal deze interessante film, door een zoo ter zake kundige toegelicht als de heer van der Mandere, velen trek ken. vooral in onzen tijd. nu het werk van den Volkenbond veler belangstelling heeft. De toegangsprijs is slechts 0.30 (incl. belasting). Men zie de advertentie in dit nummer. „ORANJE HARMONIEKAPEL". Concert op Dinsdag 5 April. De „Oranje Harmoniekapel verzocht ons een woordje te willen schrijven over een concert, dat zij zich voorstelt te geven op Dinsdag 5 April en dat de inleiding vormt tot het groote concours, dat op Hemelvaartsdag hier ter stede gehouden wordt door den N.-H. Bond van Chr. mu ziek- en fanfarecorpsen. Op deze feestuit- voering, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der „O.H.K.", zal een programma worden uitgevoerd, bestaande uit een achttal muzieknummers, waaronder een bariton en een trombonesolo, een onver ture symphonie van S. en een pastorale suite van Ph. Vlessing. Tot leden der jury voor den concours dag zijn benoemd de heeren L. F. Leisti- kow, alhier, Jos. de Klerck en Sam. Vles sing, toonkunstenaars, resp. te Haarlem en IJmuiden. In het eere-comité, dat zich voor dezen dag heeft gevormd, hebben zitting genomen de heeren W. F. G. L, Driessen, burgemeester, als eere-voorzit- ter, schout-bij-nacht C. J. E. Brutel de la Rivière, J. M. Ridder van Rappard, gar nizoens-commandant, ds. F. Tollenaar geref. predikant, ir. A. L. Bijl, directeur Rijkswerf, A. Dokter, directeur Gemeen tewerken, S. F. Monhemius, hoofd-inge- nieur, A. de Böck, hoofd „Groen van Prinstereri'-school, C. W. Gratama, com missaris van politie, P. van Dalen, ge meente-ontvanger en C. Bot, schipper van de Reddingboot als leden. Te zijner tijd zullen wij omtrent dit con cours nog verdere bizonderheden mede deelen. AANBESTEDING. Door den architect S. Krijnen, is Dins dagmorgen in het Kegelhuis, alhier, aan besteed het verbouwen der winkelmaga zijnen aan de Weststraat nos. 8588 te Den Helder. De volgende biljetten waren hiervoor ingekomen: Gbr. Smit 20.440.M. C. van der Plas 20.750.G. Hoornsman, Julianadorp, 20.845.—, P. Doorn, 't Zand, 20.850.—, G. Groot 20.887—, G. J. v. d. Wal 20.980.—, 21.300.Starrenburg en 21.800.—, W. J. Braggaar A. van der Wal 33.975. HLISDl INER NIEUWS. Na een aantal berichten van nieuwe zaken te Den Helder, hebben wij thans ONS FILMPROGRAMMA. „Tivoli-theater". In de Koningstraat deze een bericht dat er op wijst, dat men le^eri;;e verfilming van den Huisduinen ook met zijn tijd meegaat. Het is de heer Sleper, die in zijn lunch- room een nieuwigheid heeft ingevoerd, welke, naar hü ons mededeelde, in Noord- Holland boven Amsterdam, nog niet voor komt. De heer Sleper heeft een automatische gramofoon aangeschaft, een Nederland- sche vinding, waarop Nederlandsch patent is aangevraagd. Het toestel bestaat uit een eigenlijken gramofoon, welke echter ge heel afwijkt van de gewone modellen en een electrisehen geluidsversterker. Twin tig platen kunnen achtereenvolgens wor den afgedraaid. Door een vernuftige vin ding, wordt elke plaat, na bespeeld te zijn weggenomen en een andere daarvoor in de plaats gelegd. De afgespeelde plaat wordt omgekeerd weer op de andere negentien gedeponeerd, zoodat achtereen volgens de veertig nummers ten gehoore worden gebracht. Het toestel kan naar believen hard en zacht worden gezet. Is het des zomers in de lunchroom zeer druk, geen nood, de gramofoon komt er wel boven uit. Heeft men daarentegen een avondwandeling ge maakt en wil men van rustige zachte muziek genieten, dan kan ook daar voor worden gezorgd. Wij wenschen den heer Sleper veel suc ces toe met zijn instrument. Ook de groentenwagen kwam er niet Verkeerslessen van de A.N.W.B. zonder kleerscheuren af. Het voorbord van week de be- levensroman van Danton, den uit de groote Fransche revolutie bekenden leider, die als zoovele anderen, tenslotte ook slachtoffer werd van zijn politiek en door Ro bespier re's toedoen onder de guillotine viel, slechts enkele maanden voor diens eigen terecht stelling trouwens. De rol van Danton. den volkstribuun, wordt vertolkt door Fritz Kortner, die van Robespierre, zijn mede dinger, door Gustaf Gründgens. Verder komen in deze film nog voor alle uit de Fransche revolutie bekende persoonlijk heden: Marat, Desmoulins, Saint Just, Fouquier Tinville, de openbare aanklager, koning Lodewijk XVI zelf. Deze film is indertijd als stomme film hier vertoond in gansch andere opname, thans is zü ge luidsfilm onder regie van Hans Behreudt. Het tweede hoofdnummer is getiteld „Heden kust Parijs", een alleraardigst blijspelletje, waarvan het hoofdthema is een liefdadigheidscollecte door een paar aardige jongedames georganiseerd, waarbij zü tegen vijftig francs per stuk liefdaöig- heidsikussen verkoopen. Veel dolle en dwaze dingen komen hierin voor, waarover menigeen een oogenblik zal lachen. kar moest er aan gelocven en ook een I kist met jonge slakropjes werd finaal plat j geduwd. MEISJE AANGEREDEN. Dinsdagmiddag werd in het Doolhof i een meisje van pl.m. 3 jaar door een kolenauto van de firma van Es aange reden. Het meisje, dat tegen de straat werd geslingerd, bleek een wond aan haar hoofd te hebben, en is ter observatie in het hospitaal opgenomen de bestuurder van I den auto trof geen schuld. 12de Les. Geef een teeken al* ge van richting wilt veranderen! WB TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND B3S rr Tf pkpm.tuoig enouioelui\ De aarde lag te wachten op de dren king, die zij zoo zeer behoefde, Het was een smachtend verlangen, want datgene, hetwelk aan haar was toevertrouwd, en dat zij koesterde in haar schoot, kon niet j hij'wèl zien"aan je uitgestoken arm. Wie in het verkeer van richting wil veranderen, bijvoorbeeld l>ij het ingaan v een een niet an een zijstraat, moet duidelijk en tijdig teeken geven. Dat is noodig, want ander kan aan je neus of je rug zien wat je van plan bent. Dat kan C. Bot Boerdijk 22.384.—, VISSCHERIJ. Na de Paaschdagen, toen de prijs der haring danig was gezakt, kwam er weer even stijging en liep tot boven de gulden per tal. De aanvoer, die geringer was, zal daarvan wel oorzaak zijn geweest. Woensdag was het woord aan den storm, waardoor het trekken onmogelijk was. Aanvoer was er echter nog van de kommen en de prijs stabiliseerde zich nog boven de gulden. De garnalenvangst was Dinsdag van weinig beteekenis, zoodat de prijs opliep tot 45 cent per kilo. Woensdag lag zoo goed als de geheele vloot werkeloos tengevolge van het storm achtige weer. Op bericht van wat ruimer vangst in het Zuiden, die echter ook daar nog zeer schommelend is,- trokken enkele schuiten terug naar dat oord. Andere probeerden hun geluk vanuit IJmuiden, waar nog wel wat garnalen schenen te liggen. VOOR DE VEILIGHEID VAN HET VERKEER. Sedert een tweetal weken is de politie in het bezit van een motorfiets met zij- spanwagen, die haar nuttige diensten in dezen korten tijd reeds heeft bewezen. In hoofdzaak wordt door het tweetal agen ten, dat de motorfiets berqdt, toegezien op verkeersovertredingen. Een kilometer teller is in staat overtredingen van de maximumsnelheid, waartegen nogal zwaar gezondigd wordt, oogenblikkelijk te con- stateeren en tegen de overtreders wordt streng opgetreden. Ontsnappen is natuur lijk niet mogelijk. Ook het euvel van links rijden of verkeerd rijden bij inhalen, wordt zonder pardon gestraft. Reeds vie len verschillende slachtoffers. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat de beide vaste berijders alleen tegen verkeersovertredingen optreden, doch alle andere wetsovertredingen worden door hen met een procesverbaal gestraft. De surveillance is door dezen dienst aanmer kelijk verscherpt, terwijl door de snelle verplaatsing ook spoedig hulp kan wor den verleend bij ongevallen of branden. Wü kunnen deze moderniseering, die door de uitbreiding van onze stad en het drukkere verkeer, meer dan noodig was, niet anders dan toejuichen. EEN POGING HET MARSDIEP OVER TE ZWEMMEN. Naar wij vernemen zal de bekende weer en wind-zwemmer Boogert, morgenmid dag een poging wagen om het Marsdiep over te zwemmen. Reeds eenige jareiï lang zwemt B. zomer en winter door en stadgenooten herinneren zich dat hij tus- schen de ijsscholletjes spartelde. Een poging om in dezen tijd van het jaar het Marsdiep over te zwemmen is nog nooit gedaan en het staat te bezien of B„ die in dezen een record wil vestigen, in staat zal zijn de koude te trotseeren. Omstreeks drie uur zal B. voor het post kantoor te water gaan. INBRAAK IN DE VIOLENSTRAAT. Zondagavond ontdekte een surveillee- rend agent van politie, dat van perceel Violenstraat 81 de voordeur openstond en waar het hem bekend dat de bewoon ster uit de stad was, stelde hy een nader onderzoek in en kwam tot de ontdek king dat in de woning was ingebroken. Alle kasten waren overhoop gehaald en doorzocht. De inbreker(ster) had zich door het wegnemen van een ruit uit de achter deur, toegang tot het perceel verschaft. De bewoonster werd van een en ander in kennis gesteld en constateerde bij haar thuiskomst dat er nogal wat vermist werd. De politie heeft de zaak in onderzoek. „Witte Bioscoop". In de Tivoli-bioscoop wordt a.s. Vrijdag vertoond' een modern-romantisch film-epos van de luchtvaart, getiteld „Helden der lucht", Duitsöh-sprekende film. Omtrent de vertolking van „De Kris", een voorstelling, die, zooals wij reeds me dedeelden, de heer Van Twisk heeft aan geboden aan het plaatselijk crisiscomité, kunnen wij nog het volgende mededeelen: deze film is opgenomen op het eiland Tlali en zij wordt door Balineezen gespeeld. De première van dit filmwerk werd 12 Fe bruari 1.1. gegeven in Den Haag en bijge woond door Prins Hendrik, het geheele corps diplomatique, versdhillende minis ters, leden van den Hoogen Raad van de Eerste en Tweede Kamer, alsmede wet houders en leden van den Haagscnen ge meenteraad, en vele andere vooraanstaande persoonlijkheden van de residentie, waar door deze voorstelling een gala-avond werd, zooals men in ons land nog niet kende. De zaal was bij die gelegenheid tot de laatste plaats toe uitverkocht. De film is een geluidsfilm in de Neder- landsche taal; in ons nummer van Zater dag zullen wij een en ander uit den inhoud vermelden. Wy willen er thans op wijzen, dat de ontvangsten van dezen avond in hun geheel aan de kas van het Crisis- comité worden afgedragen, en dat het dringend noodig is tijdig plaatsen voor deze voorstelling te bespreken. Dit kan geschieden iederen avond na 8 uur. Wie dus van deze unieke gelegenheid om iets moois en bizonders te zien, gebruik wil maken, zorg© tijdig zich van een kaart te voorzien. Er is ook nog een zeer mooi bij- programma, zooals wij reeds een vorig maal hebben vermeld. AANRIJDING. Toen de heer Zandbergen gistermorgen op de Binnenhaven bezig was, al de opge smuld© Paaschvoorraden van zijn klanten weer met nieuwe, versche, malsche groen ten aan te vullen, werd zijn overvolle wa gen, zoo maar, zonder voorafgaande waar schuwing, door een uit de richting van den Rijksweg komenden auto getorpe deerd. Iets wat den auto erg opbrak, daar de wagen hem een kapotte lamp en een ingedeukt spatbord bezorgde. onze TURENNE- Anthraciet a f 1,60 per H.L., dan U uitmuntende brandstof en dan U vooral heel erg goedkoop. gedijen, zoo niet de stof, die om haar cirkelde, gaf van haar overvloed. Maar eindelijk, in den Paaschnacht, werden de hemelsche sluizen opengezet en brachten het sluimerende leven in moeder aarde tot ontplooiing. Duidelijk was het den volgenden dag waarneembaar aan de planten, die fleu rig praalden boven het zwarte aardedek en blij versierden den hof. Het gras in de weiden scheen het nieuwe Paasch- pakje te hebben aangetrokken, want een frissche verve lag daarover heen gewe ven en aan de boomen kon men zien, dat de ontbolstering der botten een groote schrede had voorwaarts gemaakt. In één zoo'n onfermende trek kan moeder natuur wonderen verrichten en het nieuwe leven, dat nog geklemd lag in de boei van het schijnbaar doode, doen uitlaaien. Dan is er geen remmen aan: het breekt uit en zet alles in een nieuw aspect, dat oogen streelt en harten vervult met blijheid. De steen is afgewenteld. Het doode breekt uit de aarde en als vreugdig leven spreidt het zijn zegening rondom. Verstaan we dat ook in het overdrach telijke, dan doen we goed, evenals we bij de natuurontplooiing dat doen, ook de nieuwe stroomen, die ontspringen aan het stervende of ondergegane, nauwkeu rig te beschouwen. Hier en daar wordt een steen afgewen teld en al kunnen we misschien wen schen, dat anders dan bij de steenafwente ling, die de Paaschgedachte deed ont staan en die de wereld overstroomde met den Christusgeest, dat zoo'n steen maar beter in rust was gebleven, toch ontko men we er niet aan even aan dat niemv- ontsprongene onze aandacht te schenken. Evenals het thans in de aarde wringt en worstelt om de boeien te verbreken en het leven uit te stooten hoven het zwarte aardvlak, zoo is er thans yeel in de wereld, dat wringt en worstelt om in het gezichtsveld der menschheid zich te plaatsen. Veel er van zal blijken niets dan zwam te zijn, dat slechte kan bestaan in duf heid en somberheid en in duisternis. Maar ook zal er wel iets zyn, dat zoekt naar het licht en daar gedijt en zegen om zich heen zal verspreiden. Veel van het nu bestaande, dat tot nu boven alles uitstak en verheerlijkt werd, zal dan in het gedrang komen te staan in de schaduw van dat nieuwe lichtzoe- kende. Er is een sterke drang naar nieuwe ordening en er is een grooter wordend besef, dat veel van het thans bestaande en verheerlijkte zal verdwijnen. Er is een groeiend besef, dat veel van het thans bestaande zijn tijd heeft gehad; dat weliswaar dat oude zijn goede diensten aan de maatschappij heeft bewezen, maar dat we ons nu hebben voor te bereiden op zijn begrafenis. Het bestaande is gedoemd om te ster ven, om daaruit te doen ontstaan het nieuwe leven. Dat is de evolueerende drang, die met niet te remmen kracht het geheele wereldbestel altijd en altijd doortrekt en waaraan we ons, vaak met grooten tegenzin, hebben te onderwer pen. Lang kan dat worden tegengehouden, maar eindelijk breekt het uit. Zal het behooren tot de zwammen of zal het het stevig gewortelde zijn, dat De jongen links doet het goed; die heelt bijtijds door het uitsteken van zijn arm een teeken gegeven en de fietser achter hem heeft dat gezien en mindert zijn vaart. De fietser op het rechter plaatje heeft geen teeken gegeven, of heeft het te laat gedaan en wordt nu aangereden door een motorrijder, die met een vaartje de bocht naderde en niet binnen een paar meter kon stoppen. Ook van den anderen kant dreigt hem een botsing van de auto, die daar net komt aanrijden. „Het is jouw schuld!" zegt de motor rijder en hii wijst dreigend naar den fiet ser, die onder zijn gebukkeld rijwiel is gevallen. Het i s ook werkelijk de schuld van dien ondoordachten fietser, want als hii bijtijds een teeken had gegeven, was er niets gebeurd. Een wielrijder, die een zwaar of lastig1 te hanteeren pak in zijn hand draagt, kan geen teeken van richting-veranderen ge ven en doet dus verstandig af te stappen, vóórdat hij een zijstraat ingaat en dan loopende over te steken. Wie stoppen wil, moet ook een teeken geven, om dengeen, die achter hem rijdt, te waarschuwen. Een chauffeur doet dat door zijn arm uit te steken en op en neer te bewegen en een koetsier door zijn zweep uit te steken. zoekt de kruin te plaatsen in het over schaduwende licht? Symptomen van dat uitbreken zijn er overal. Sta niet afwerend tegenover al liet nieuwe, dat doorbreekt, realiseer de be teekenis er van en poog te omvatten den geweldigen stroom van evolueerende, die barst tusschen de stevig gefundeerde rotsen, waarvan enkele zullen gaan wan kelen en waarvan andere niet den min sten last zullen ondervinden. Want datgene wat rotsvast gefundeerd is in het rechtvaardige zal blijven staan. Het zal worden bespot en het zal worden gekruisigd, maar ondanks dat, zal liet blijven het licht-gevende en het licht brengende, waarnaar tenslotte allen zul len verlangen en waarvoor we allen ten slotte eerbiedig het hoofd zullen buigen, omdat ze zullen erkennen, dat dat liet eenige is, dat zegen kan brengen aan de nu in puin stortende wereld(wan-)orde. Robinson. i Rozen kunnen op bijna alle grondsoor ten groeien; bij het planten dient men er echter steeds op te rekenen, dat de bodem verbeterd moet worden. Onvruchtbare grond moet vermengd worden met ver weerde klei, kalk of kalkmergel en goed vergane mest van den mesthoop. Zeer zware grond wordt losser gemaakt door vergane mest en gebluschte kalk. Ver sche mest alen men by het planten niet ge bruiken. Rozen vormen moeilijker wortels dan vele andere planten; daarom is het het beste, wanneer zij pas uit den grond ge nomen zijn, ais men ze koopt. Als zij tevoren weken lang onder ongunstige om standigheden zijn bewaard, clan is hun Zaterdagmorgen: ouverture der school- voetbalwedstrijden. Als ik my goed her inner, vond dit tournooi het vorige jaar plaats met, een thermometer, die zich be sluiteloos om en om het vriespunt be woog. Op dezen gedenkwaardigen dag evenwel wees de kwikkolom resoluut I graad onder nul aan; één slechts, maar Dk genoeg! En die ééne graad, geaccen- aoerd door een allervenijnigste Oosten- rtad maakt het verblijf op het „Helder"-; >m „H.R.C."-terrein min of meer frisch. We zouden na deze inleiding er nog een Kunnen aanlijmen betreffende het al of niet populair zijn van de edele voetbal sport, wat echter niet direct noodzakelyk •8, daar de diverse scholen deze week vrij wel nominaal hun manneiyke discipelen aver de voornoemde terreinen uitstorten, «oodat dus deze kwestie op empirische wijze opgelost is. De impressies, welke bij m'n versche nen ten velde op my inwerkten, waren legio! Zoo werd ik allereerst op pijniyke wijze getroffen door het absoluut afwezig zijn van myn vriend, den teekenaar, die het beslistelijk met zyn legerstede op een accoordje gegooid had, en deze verkoos boven het ijzig-koude „H.F.C."-terrein. Wat natuuriyk menschelyk is! Intusschen werd zeer veel stryds ge streden tusschen de scholen nummero 7 en „Comenius"; het kwam my zoo voor, dat laatstgenoemde onderwüsinrichting besloten had ten koste van alles met het winnende goaltje te gaan strijken. Daar toe werd zij energiek bijgestaan door een keur-collectie jeugdige supportertjes van vrouwelijke kunne die als kwetterende musschen op een telefoondraad over de afsluitboom hingen, en herhaaldelijk de tanende krachten van hun collega's heeren oprakelden met „hup-hup"-geroep enz. Maar in de zevende school bleken ach teraf toch nog ongebruikte reserves te schuilen, tenminste, er werd uiteindelijk tegen alle verwachting in, niet alleen ge lijk gespeeld, maar zelfs gewonnen; wat voor de „Comenius"-veteranen jammer en voor de andere een mazzel was. (Wat ze misschien heftig zullen ontkennen). Na afloop van dit opwindend gebeuren' werd de aanvoerder der overwinnaars a la internationaal gebruik op het on zichtbare schild getild en op triomphale wijze ter kleedkamer getransporteerd. Een der heeren „hard-brullers", (pardon: supporters) gewapend met een heuselyke megafoon, alvast maar voor een even- tueele victorie meegesjouwd, raakte in zoo'n extase, dat de dichtersgeest vaardig over hem werd, en hij luidkeels ongeveer tien maal de volgende strofen uitbrulde: „En school seve het overwonne „Want de bajes is zoo groot". De logische samenhang van dit liedeke lijkt my, op z'n minst genomen vreemd De overwinnende gladiatoren verlatend, vond ik den teekenaar, die styf-blauw- vingerig trachtte een keeper op z'n papier te brengen, wat mij een kolossale presta tie lijkt in deze Siberische kou. De jeug dige doelverdediger, die zich ten volle van zijn waardigheid bewust was (z'n club won geloof ik met 171; het mag ook 18—1 zijn) zal als een overwinnend Caesar tegen de doelpaal, terwijl de in grooten getale aanwezige aehter-doelsche-raads- heeren my buitengewoon interessante ge gevens meedeelden betreffende naam, adres, enz. van het slachtoffer in casii. Het was ook bar zoo'n eer om je facie in de krant te krijgen. En toen zijn we in den wind naar den anderen goal-man getippeld en hem ge ïnterviewd, (wat intusschen niet meeviel, daar het doel geen minuut, wat zeg ik: geen halve minuut schot-vrij was en er een regen van puntjes successievelijk in gekogeld werd. Tusschen 2 goals in riep de „verdediger" dat hij al de elfde kee per was, zoodat wü gevoegelijk daaruit kunnen concludeeren dat de officieele doelman niet in puike conditie geweest is. 't Valt ook niet mee! Toch vond hü nog tijd mij te verzoeken om vooral „Cupido" aan de vergetelheid te ontrukken. Cupi do!?! Alzoo ook op het voetbalterrein een „postillon d'amour". ,,'t Is een reuze-spelertje", verzekerden my eenige enthousiasten, „hij is klein, maar loeieren dat-ie kan, nou!" Behalve dan de enorme opkomst dei- kleine Lagendaals en Van der Meulen's, waren ook de heeren paedagogen in dichte drommen aanwezig. En geboomd dat er werd! We luisterden verholen een wijsgeerig gesprek af, gaande over de op voedkundige waarde van het voetballen in 't algemeen en de schoolvoetbal in 't büzonder. Tja, de twee gebaarde en gesnorde heeren spraken als Bruglieden, maar, toen op een gegeven moment h u n club in een nadeelige positie kwam, van wege het hinderiyk-iu-den-weg-loopen van een witten keeshond, toen riep die zelfde zwaar-op-de-handsche causeur ver ontwaardigd: „geef die lamme(!) ijk(!) dan toch een trap". Wat schrijver dezes met den besten wil ter wereld geen ge- kuischt Hollands kan vinden, en dat vast en zeker van elke opvoedkundige waarde ontbloot is. Maar dit is slechts een inter mezzo! Daar had ik me zoo waar de heeren scheidsrechters haast vergeten. Die arme kerels, die als dartelende veulens van links naar rechts het veld moeten afrun- nen; wat een baantje! Al word ik 80, nee, nee, aan mijn lijf geen polonaise! Daar had u me dan des heeren de Snayer's energie moeten zien. Ongeloofelijk! En zoo maar in z'n witte baatje, in die kou! Dit is pas de echte-onvervalsche leider-over- *1 «■Llj-i, „KsAvit schen moeten bezitten, om elke overtre ding dadelijk den kop in te drukken; want die rijn er bij hoopjes. „Af-syts", „penal- ties", korreballen", en wat dies meer zü; niet van de lucht meneertje! 's Middags speelde o.a. de Handels school tegen de Ambachtsschool, 't Was de moeite waard, en een heete strijd. Eigenlyk de eerste kamp tusschen „all round" voetballers. Om 't maar meteen te vertellen, de „businessmen" kregen op hun kóp met 3—1. En wat hebben ze ge zwoegd! Tegen zon en wind in, toen na „half-time" reeds zoo goed als alle krach ten verbruikt waren. Wij op de tribune zaten te bibberen, maar wat moeten die stakkerds daar op het terrein niet mee gemaakt hebben in hun nog-dunner-dan- dunne-shirts, en doorschijnende sport- pantalons. En of de zaak al verloren was, captain Bakker bleef met den moed der vertwijfeling de uitdoovende krachten van z'n mannetjes aanvuren, 't Kon nog! Ja, morgen brengen! En zoo ging het, on danks Jacky Clowtings voetbalintellect, die met allerlei goocheme en stiekeme draaiingen en wendingen zijn tegenspeler trachtte te misleiden, en ondanks alle an dere pogingen, naar de nederlaag toe. Wat natuurlijk jammer is! Oni nu echter niet heelemaal te „ver nikkelen", zyn we het kleedhokje inge- stevend, en aldoor eenige gegevens ver zameld. Terwijl in het linker een „begra fenis-sfeer hing, trilden de ruiten van het rechtsche van het gebrul der nog-in-'t- veld-gaan-moetenden. Alle goeie geesten nog an toe! Wat gebeurde hier! Enkele ongeciviliseerde negerstammen, die zich tot de een of andere godsdienstige rite voorbereiden? Nee meheertje, het was „slechts" de gewone en de Christe lijke Mulo-school, die zonder twüfel het patent „hard-brullen" kunnen aanvragen. Bij de eene afdeeling werd zelfs een mascotte geliefkoosd, een konyntje, ge loof ik (misschien was het wel een leeuw, dat viel niet uit te maken) dat geluk aan moest brengen. Ik heb een vaag vermoe den, dat Pluitje niet aan de gestelde ver wachtingen voldaan heeft, wat lang niet mooi van hem is! Na deze wedstrijden (er waren er vele!) was het programma van Zaterdag zoo'n beetje aan het eind gekomen, en reeds keerden series verliezers huiswaarts, die misschien 's morgens de eerepalnt reeds hun onbetwist bezit achtten, en nu slechts roode neuzen en blauwe knieën mee naar

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5