VOILES en MARQUISETTES FRANJES MATTEN MEUBELEN BEODEN TAPIJTEN VAN WILLIGEN UITVOERING JOIlirS FRAHKföHTER KHAiTOSTiES WESTSTRAAT EEN GLOEDNIEUWE COLLECTIE STSSSiS: Gemeenteraad van Texel. ■t ZAND. JULIANADORP. op Zaterdag 2 April 1932, CHR. MUZIEKVEREENSGfNG „SOLI DEO GLORIA1', taris-Generaal, die toezegde zijn best te ANNA PAULOWNA. WIERINGEN. SCHAGEN. TEXEL. en o' ^rV^1' F' Pronk> °udesluis en Li. Pronk, Oudesluis. LL i er R- P- van Halm> alhier, 10. 12. HEBBEN WIJ ZOO JUIST ONTVANGEN Zeer fijne van koord en tricot geweven, een weelde voor het oog EN PRIJZEN. Ongelooflijk lage prijzen Valsche munterij. Bosch- en heidebranden. levenskracht dikwijls reeds verminderd. Zulke planten dient men eerst een halven dag in het water te leggen, terwijl de wortels, nadat zij met een scherp mes wat bijgesneden zijn, voor het planten in een kleiachtige brei worden gedompeld. Ver der is voor alle rozensoorten krachtig snoeien noodzakelijk. Men behoeft van de verwijderde takjes enz. geen spijt te heb ben. Als men reeds in het eerste jaar bloe men wil hebben, moet er flink gesnoeid worden; alle zwakke loten moeten volle dig verwijderd worden en alle sterke wor den zoover ingekort, dat er slechts 2 of 3 knoppen overblijven. Wanneer er vele dergelijke takken zijn, dan dient men er bjj het snoeien op te letten, dat de boven ste knoppen naar buiten zijn gericht. Bij klimrozen kan men de takken wat langer laten, 20 cm. ongeveer. Bij het planten komt het op aan, dat de wortels zooveel mogelijk loodrecht in den grond worden geplaatst. De entplaats kan iets onder de oppervlakte der aarde komen te staan en is dan beter beschut. Lage rozenplanten worden na het plan ten en het daarop volgende overvloedige begieten aangeaard, zoodat de kort ge snoeide takjes bedekt worden. Hooge stammen, die in den winter neergebogen moeten worden, dienen eenigszins scheef geplant te worden en wel in de richting, waarin zij later gebogen moeten worden. Er is dan minder gevaar, dat de stammen breken. Deze stamrozen kan men het beste dadelijk na het planten neerbuigen, waarbij zoowel de kroon als de stam met aarde worden bedekt. Men kan ook de stamroos met mos inpakken. Wanneer de planten wortels gevormd hebben, wordt op een bewolkten, windstillen dag de aarde verwijderd. De stammen worden opgericht, doch het mos laat men er nog aan, terwijl het dikwijls bevochtigd wordt. Wanneer de rozen niet uitloopen, buigt men ze. weer neer en bedekt ze met aarde. Tenslotte gaan ze dan toch nog wortels vormen. (Nadruk verboden). FILM VERTOONING. Blijkens een alhier circuleerende uit- noodiging van het Prov. Eelectr. Bedrijf van Noord-Holland wordt hedenavond een gratis filmvertooning gehouden bij den heer H. Schrieken. Vertoond zullen worden diverse films, die betrekking hebben op de toepassing van electriciteit in het landbouwbedrijf, I de huishouding en de kleinindustrie. O. a DE VISSCHERIJ TEN ZUIDEN VAN DEN AFSLUITDIJK. Zaterdag 26 Maart 1932 werd te Den Oever, Wieringen, een gecombineerde vergadering gehouden van afgevaardig den van de Motorvisschersvereeniging >Wieringen«, de Coöperatieve Inkoops- vereeniging van Visscherijbenoodigdhe- den te Texel en de Helaersche Visschers- vereeniging »Samenwerking« te Den Hel der. De heer Kaan, voorzitter van de ver de films van de demonstratiebedrijven voor eeniging Wieringen, opende de verga dering en wees erop, dat waar vele men- j de veeteelt en de pluimveeteelt Provinciaal Electriciteitsbedrijf. van het TEGEN DEN OORLOG. UITVOERING „SPORTLUST". Zondagavond (le Paaschdag) gaf de gym- Bastiekvereeniging „Sportlust" een uitvoering in het café „De Blauwe Keet" van den heer C. v. d. Blink. De zaal, die door den café houder smaakvol was versierd en kortgeleden ook geheel was geschilderd, bood een feeste- lijken aanblik en het geleek er veel op of dit ook van invloed was op het aantal bezoekers, want niet alleen de zaal, maar ook een groot gedeelte van de voorzaal vulde zich in een minimum van tijd met bezoekers voor deze uitvoering, hetwelk als vanzelfsprekend zeer aangenaam was voor deze zoo kort geleden opnieuw opgerichte vereeniging. De instructeur van „Sportlust", de heer H. Delver, uit Den Helder, sprak het openings woord, eraan herinnerende dat io jaar ge leden ook door hem pogingen waren aange wend om weer nieuw leven in deze vereeni ging te blazen, maar die toen geen succes mochten hebben. Nu kort geleden, zeide spr., staken eenige dames de hoofden bij elkander om dat opnieuw te probeeren, en ziet, ze had den succes. Ja, als de dames zich er mee be moeien, dan gaat het altijd, merkte spr. op. En niet alleen de pogingen om de vereeniging op te richten, had nu succes, maar deze ayond belooft ook een succes te boeken, gezien de groote opkomst. Na allen een hartelijk wel kom te hebben toegeroepen, een prettigen avond te hebben toegewenscht, verklaart hij de bijeenkomst voor geopend. Daarna werd met de afwerking van het programma begon nen en volgden eerst de vrije oefeningen, ge volgd door brugoefeningen voor jongens. Ver volgens dames op de brug en hoogrek voor heeren. Al deze oefeningen werden correct uitgevoerd. Daarna was het pauze. Het eerste nummer na de pauze moest we gens ziekte vervallen en toen stond er op het programma als no. 7 een serie vraagteekens en dat was de Gymn. Ver. van Durgerdam, een leuke mop, die veel bijval oogstte. Vervol gens had de opvoering plaats van het tooneel- stukje in een bedrijf getiteld „Daar is Mijn heer!" Door de goede weergave hiervan door de medewerkenden, mocht ook dit na afloop een dankbaar applaus verwerven. Het pro gramma was hiermede afgewerkt en „Sport lust" kon op een welgeslaagden avond terug zien, die besloten werd met een druk en ge zellig bal en goede dansmuziek. JJ. 2en Paaschdag gaf de tooneelvereen. „Intiem Tooneel" van Bergen een opvoe ring bij den heer Schrieken van het too- neelwerk „Het Licht in den Nacht", spel in 5 bedrijven, van Inte Onsman. De zaal was geheel vol. De heer Adr. Schoen hield vooraf een inleiding, waarin hii de hoop uitsprak, dat het stuk mag bijdragen tot den steeds groeienden afkeer, welke voor het monster oorlog wordt gevoeld. De in houd van het zeer mooie werk mag veron dersteld worden genoeg bekend te zijn en zullen we ons dan ook beperken tot de vertolking van bedoelden inhoud. Ook hierbij kunnen we kort zijn, daar het spel van de medespelenden perfect was, alleen vrouw Mensing leek ons wel een beetje nerveus. Door sommigen werd echter be slist meesterlijk werk geleverd, men wist het publiek mede te voeren, waarbij we denken aan de scène toen de blind van het front teruggekeerde zoon met zijn vader sprak over de bloemen, welke te zijner eere op de tafel waren gezet en de zoon, deze niet ziende, hulpeloos van de tafel streek. Toen ging een stroom van emotie door de zaal. Het kan dan ook als vast staand worden aangenomen, dat het gezel schap op hun tournooi door Noord-Hol land overal een dankbaar publiek zal vin den, welke de opvoedende kracht, welke- van dit stuk uitgaat, naar waarde zal we ten te schatten. Druk bal volgde tot slot. Blijkens verschillende aankondigingen geeft het Circus „Ol.ympia" alhier op ei: 6 April a.s. een tweetal voorstellingen. ten bate van het Crisiscomité te Anna Paulowna des avonds 7.45 uur, in de zaal van den Heer Jb. BORST, te Breezand (N.-H.) door den I schen zich thans opmaakten om een ge zellig Paaschfeest te vieren, de visschers voor de zooveelste maal een uitzondering maakten en saamgekomen waren ter ver dediging van hun belangen. Door ver slagen in de Pers is nu ook het publiek op de hoogte gebracht van den toestand, waarin we zijn geraakt, van het feit, dat we reeds vanaf 12 Dec. 1231 bij Visscherij- Inspectie en Minister, zoowel mondeling als schriftelijk onze zaak behoorlijk heb ben voorgedragen en hebben getracht de ingrijpende maatregel van 13 Nov. '31 ongedaan te krijgen of zoodanig gewij zigd, dat aan de visschers van bovenge noemde vereenigingen niet absoluut werd verboden te visschen op plaatsen, waar ze sinds jaar en dag hun bedrijf hebben uitgeoefend, welk terrein ze nu hebben moeten afstaan aan de Zuiderzeevisschers, die daar voorheen nooit hebben gevischt. Na het persoonlijk onderhoud op het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw werd een nader onderzoek op korten termijn toegezegd en mocht eenige hoop worden gekoesterd op een soepele regeling van het Besluit. Een deel der visschers hebben het gewaagd te visschen op hun eigen vischterrein, dat hun ten onrechte werd ontnomen, met het gevolg, dat ze zich voor het Kantongerecht hadden te verantwoorden over hun »snoode daden» en zeer zware straffen tegen zich hoorden uitspreken, straffen, die te zwaar zijn om door de betrokkenen te kunnen worden gedragen. De voorzitter wilde releveeren de sym pathieke houding van den Ambtenaar van het O. M. en den Kantonrechter, die door het gewraakte Besluit moesten veroor- deelen Den zelfden dag, dat een der visschers werd veroordeeld, er volgt weldra een nog talrijker groep, is door den Burge meester van Wieringen een bezoek ge bracht in Den Haag, om nogmaals het goed recht der visschers te bepleiten, doch zijn moeite werd schraal beloond. De Minister was niet aanwezig en het hoofd der Visscherij-Inspectie, de heer Brouwer, van wiens advies in deze on verkwikkelijke zaak zooveel schijnt te hebben afgehangen, was niet te bereiken, zoodat de Burgemeester zich een onder houd moest getroosten met den Secre- te Breezand (N.-H.) Directeur J. P. MOSK. Verplicht Programma f 0.25. LOOP DER BEVOLKING. IngekomenJ. Malgrom en gezin, van WieringerwaardMej. M. A. Kranenburg, van Den Helder; P. F. Totté en gezin, van VelsenJ. B. Bos, van HaarlemP. Melius, van Lange Ruigeweide. Vertrokken: Mej. J. M. A. Dorrestijn, naar AmsterdamK. de Vries, naar 't zullen doen om nog een soepele regeling tot stand te brengen, n.1. door het doen afgeven van bijzondere vergunningen om binnen den afsluitdijk te visschen met wonderkuil door motorvissschers. Ver volgens bracht de voorzitter ter sprake, welke stappen er nu moesten worden gedaan, om de reeds gevelde vonnissen te niet te doen, of althans daarin ver zachting te verkrijgen. Moest hooger be roep worden aangeteekend, wilde men de zaak door een advocaat zien verdedigd, of kon een der aanwezigen een anderen weg aangeven. Daar het meerendeel der aanwezigen reeds gestraft, dan wel ver- baliseerd waren bracht dit onderwerp vele tongeu los en daardoor kon worden opgemerkt, wat er in de harten van de ZandA. Th. van Zanten, n. Wieriugen Mej. V. M. Wiggers naar Den Helder gedupeerden"omging. De hee" He'rkémh J. Braum. naar Den Helder: Mei. E. M. I het W00rd verkrijgende, bestreed, na eeS J. Braum, naar Den Helder; Mej. E. M. Komen en Gr. Buisman, naar Opmeer. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GeborenJan Adriaan Nico, z.v. N. de Graaf en A. G. LangereisAnnie Hendrina, d.v. L. Metzelaar en J. M. WaiboerAntje, d.v. J. Heijligenberg en M. O. Blaauboer. Ondertrouwd: D. Haverkorn en T. Overkarap. POLITIE. Gevondeneen vulpen en een heeren horloge. Verloren twee vulpennen, een reserve velg met band Aankomen loopen een hondje. Hippolytushoef. STEMMING HOOFDINGELAND. Dinsdag j.1. had in het hotel van den heer M. de Haan, te Hippolytushoef de stemming plaats voor een Hoofdingeland voor het Heemraadschap Wieringen. De uitslag was, dat de aftredende, de heer P. Hellingman, met algemeen stemmen werd herkozen. BEKEURINGEN, Tijdens de Paaschdagen werd tegen een 7-tal personen, Zuiderzeearbeiders, die in een zeer abnormale stemming ver keerden door de Rijkspolitie, Bergsma en Haazelager proces-verbaal opgemaakt terzake opruiing en burengerucht. Een C^JWWvvs/i huis brachten. Als ik dit schri,jf is de temperatuur zoo mild als in Augustus, en zie ik de toe komst weer minder donker in. Want., 't valt niet mee op zoo'n terrein! Nu de Paasch-voortzetting van dit bloe dig tournooi. En wat een programma! Als ik me niet vergis, heb ik vernomen dat er zelfs getrapt zal worden door een onder wijzers-elftal en een dito van de post ambtenaren! Dat moeten we zien, al staat er een orkaan, en al regent het „ouwe-wijven" (Wordt vervolgd). dezer personen werd tijdelijk opgeborgen.is uitgereikt aan korte uit eenzetting der feiten, de meening, dat de gewraakte wetswijziging niet rechts geldig zou zijn en gaf in overweging geen hooger beroep aan te teekenen, doch uit de vergadering een drietal leden aan te wijzen, die een onderhoud zouden aanvragen bij het Kamerlid Mr. Duijs, om na uitvoerige bespreking van alles, wat voorgevallen was, hem te verzoeken in de eerstvolgende Kamerzitting deze zaak te bespreken. Daartoe werd met alge- meene stemmen besloten en men zou trachten Dinsdag 29 Maart een onder met Mr. Duijs te doen plaats hebben. Vervolgens werd door den voorzitter nog in bespreking gebracht welk stand punt door de visschers moest worden ingenomen tegen de plannen van de zouters om van de ansjovisteelt '32 geen ansjovis te koopen en niet te zouten welke plannen zijn gebleken uit de be richten in diverse bladen. Om verschillen de redenen kon op deze vergadering geen plan van actie in deze zaak worden vastgesteld, hoewel te vreezen valt dat de visschers door dit besluit opnieuw zullen worden gedupeerd. Na een be spreking over de kostenverdeeling en een voorstel van den heer Vlaming om zoo noodig het billijk recht der visschers te bepleiten bij H M. de Koningin, werd de vergadering met een hartelijk woord van dank aan de aanwezigen door den voor zitter gesloten. HANDELS WINTERAVONDSCHOOL. Het diploma van bovengenoemde school brug. Het metselwerk zal worden uitge voerd door den heer P. Keuris, alhier. TEEKEN DES TIJDS. Een onzer plaatsgenooten, die deze week naar elders is vertrokken, ontving op den avond voor zijn vertrek van een bakkerij uit zijn nieuwe woonplaats per expresse een pakket brood. Wel een bewijs, dat tegenwoordig door de concurrentie, door sommige zaken eene buitengewone activiteit aan den dag wordt gelegd om de leveranties aan nieuwe inwoners te verkrijgen. KEGELSPORT. Dank zij de onvermoeide pogingen van den heer R. Brugman alhier zal te Schagen eerstdaags de kegelsport worden inge voerd. Het benoodigde kapitaal is door belangstellende burgers bijeengebracht. De banen zullen worden aangelegd in Hotel Igesz onder auspiciën van de Alkm. kegelbond. Het is de bedoeling een onder- afd. van de Alkm. kegelbond te stichten. Plannen bestaan om de opening te doen plaatshebben meteen groot kegelconcours. DE TEXELSCHE MARKT. De handel stond Dinsdag op de Texel- sche markt geheel op een dood punt; tegen de Paaschdagen kon men een kleine opleving waarnemen, al waren de prijzen slecht, doch nu was er zoo goed als geen kooplust. De nuchteren kalveren, waar van nog al eenigen aanvoer bestond, wa ren vrijwel onverkoopbaar, een kalf van 10 a 12 dagen oud, kocht men reeds voor 6.lichtere dieren brachten 3.a 4.— op. Op de aangevoerde melkkoeien werd zoo goed als niet geboden, de prijzen liepen om de 160.per stuk. Biggen kwamen niet aan de markt al leen enkele zware schrammen. De prijs van slachtvarkens op de boerderijen, on geveer 12 cent p. pond, gold ook voor deze dieren. Aan de eierenveiling viel, zooals alge meen verwacht werd bij dezen grooten aanvoer, de prijs nog meer nu de Paasch dagen gepasseerd zijn. De middelprijs (eieren van 60 K.G. gemengd) bedroeg thans 2.45. WINKELNIEUWS. De heer P. Sluisman heeft dezer dagen, in de winkelzaak, waar tot voor eenigen tijd de heer V. Deventer een bloemenzaak heeft gedreven, opnieuw een dergelijke zaak geopend. De winkel is duchtig onder handen genomen en zeer veel verfraaid. De schat van bloemen, die er in geëta leerd is, trekken bizonder de aandacht. EEN FRAAI ZILVEREN PLAQUETTE. Naar de secretaris van de Sportver. „Texel" ons mededeelt, heeft, de Direc teur van het Postkantoor alhier, die een bekend sportliefhebber is, aan de S.V. „Texel" een fraaie zilveren plaquette in lijst aangeboden. Deze plaquette is ge plaatst in de étalage van de heeren Gebr. Dros en is bestemd om als wisselprijs te dienen. OOK HIER KIEVITSEIEREN GEVONDEN. Dinsdag werd bij den handelaar A. Plaatsman te Den Burg, een kievitsei te koop aangeboden, dat gevonden was door C. v. Sijp. Plaatsman kocht het, doch later op den dag bracht ook W. Stark uit Eierland daar nog 2 kievitseieren, die 's morgens gevonden waren. Vorig jaar werd op Texel het eerste ei gevonden op 28 Maart, dus 1 dag vroeger. Burgerlijke Stand van Texel van 2630 Maart. GEBOREN: Elisabeth, d. v. Jan de Rid der en Wilhelmina Vinke. GEHUWD: Jan Koorn en Janna Pauli- na Rozendaal; Arie Rot en Catharina Maria Biersteker. OVERLEDEN: Trijntje Dijker, 89 j., wed. van Siets Bakker. POLITIE. Gevonden; een notitieboekje, eenI vulpen, een waterpas en een dameshoed.! Oudeschlld. DE NIEUWE OPENBARE SCHOOL. Een sieraad voor het dorp. De nieuwe openbare school is thans ge reed gekomen. Gelegen aan den Achter weg en omringd door een ruime sP«el" plaats, is het gebouw een sieraad voor het dorp. Een aardig halletje, geheel van ge kleurde tegels, geeft toegang tot de gang, die achter de drie lokalen loopt. Het licht valt binnen door een raam, waarin glas in lood staat. In de hal is ook de toegang tot de elec- trische pompinstallatie, waardoor het ge- heele gebouw van stroomend water wordt voorzien. De drie lokalen zijn naast elkaar gele gen en zien er keurig uit. Flinke dubbele ramen laten het licht door. In elk lokaal is een waschbakje voor het personeel, ter wijl zich een dergelijke gelegenheid voor de kinderen in de ruime gang bevindt. Aan den zolder hangen vier electrische lampen, die zeker in den winter een helder licht zullen verspreiden. In de mooi be tegelde gang bevinden zich de W.C.'s, al len met spoeling, en een paar kasten voor berging van kaarten, platen, enz. Aan het einde der gang is een gelegenheid om het materiaal te bergen, dat voor de schoon maak moet dienen en tevens een kolen hok. Hier bevindt; zich ook de trap, die toegang geeft tot den zolder. Omdat les in handenarbeid gegeven wordt, is de zolder daarvoor ingericht. Vanaf de ruime zolder, die ook over voldoende licht beschikt, aan weerszijden zijn negen ramen, heeft men een prachtig uitzicht over de zee en het eiland. Deze mooie nieuwe school voorziet in een dringende behoefte. Het plan bestaat, de school Woensdag 6 April te openen in tegenwoordigheid van autoriteiten. Tevens zal dan een tentoon stelling gehouden worden van handwer ken, vervaardigd door de meisjes der dag school en die der avondschool. Ook de jon gens zullen laten zien wat zij gemaakt hebben op de lessen in handenarbeid. UITVOERING „NIEUW LEVEN". Maandagavond gaf de gemengde zang- vereeniging „Nieuw Leven" van Oos terend, directeur de heer M. Kikkert, een uitvoering in de „Zeven Provinciën". De baten van deze uitvoering waren bestemd voor de kas van de Koningin Wilhelmina Bewaarschool. De zaal was geheel gevuld toen de heer Zondervan, voorzitter van „Nieuw Leven", een kort openingswoord sprak. Achtereen volgens zong het koor op zeer verdienste lijke wijze een drietal liederen, n.1.; „Het visschertje van Voorne", „Bruidskoor" en „Zomernacht". De heeren Roeper en Lips kwamen met een aardige komische voor dracht: „Curiositeiten", welke bijzonder in den smaak van het publiek viel, wat het luide applaus bewees. Nu volgde voor ge mengd koor: „Rozen uit het Zuiden", een bijzonder mooi lied, wat zuiver en mooi werd gezongen. De heeren C. en P. Smit gaven een duet voor tenor en bas: „Meiklokje in het dal", wat heel mooi klonk. Een viertal dames droeg daarop voor „Klaver vier". Ook dit viel erg in den smaak. Na nog gezongen te hebben: „Aan den schoenen blauwen Donau" en na een voor dracht voor een heer en een dame: „Zee mansthuiskomst", volgde de pauze. Bü monde van den heer Roeper bood de zangvereeniging haren directeur een mooien bloemenbak, gevuld met bloemen, aan als blijk van waardeering voor alles wat de heer Kikkert voor het koor doet. Hii bracht den leden hartelijk dank voor deze aardige verrassing en hoopte nog lang zijn beste krachten aan het koor te kunnen geven. In de pauze werden ook een tweetal taarten verloot, welke ruim 31.op brachten. Nu kwam er een allerleukst kluchtspel in één bedrijf, getiteld: „Een pootig wijfje", De rollen werden buitengewoon goed vertolkt en menige gullen lach klonk door de zaal. Een daverend applaus aan het einde bewees hoe men van het aardige vlotte spel genoten had. Nu volgden nog een tweetal voordrach ten: „Twee geniale jongens" en „Vrijage op commando". Vooral om deze laatste voordracht werd hartelijk gelachen. Tot slot zong het koor het mooie num mertje „Avondlied". De heer Zondervan bracht het publiek dank voor de groote aandacht, waarmede men had geluisterd. Ook bracht hii een woord van dank aan den heer B. Beumkes, die steeds bereid gevonden wordt den zang en de voordrachten te begeleiden. Als be wijs van erkentelijkheid bood de heer Zon dervan hem een muziekstukje aan. Na dezen goed geslaagden avond volgde een prettig bal, dat de aanwezigen nog ge- rurmen tiid by elkaar hield. tylEUWi ':$Mp Binnenland. Een andere belhamel gooide een ruit stuk van 't café »Concordia« van den heer Bruul. De verschillende daders zijn bij de politie bekend. In verband met hun werk zaamheden alhier zal dit muisje nog wel een staartje hebben, zoodat zij de kans beloopen te worden ontslagen om naar n7,"eitrafh te keeren. Oppassen Door de Rijkspolitie zijn in de laatste tijd tegen eenige personen alhier en van elders proces-verbaal opgemaakt tegen het te snel rijden met auto's en motor rijwielen. Het toezicht op het te hard rijden met deze voertuigen wordt hier steeds strenger, vooral met het oog op het steeds toenemende drukke verkeer Een ieder zij dus op zijn hoede. uitslag: O. Koopman, V' V» 4 In Crisistijd is kwaliteit goedkooper. Uitmuntende Schagerbrug. Zeer goed: mej. G. Visser en mej. Jo Boontjes beiden te Schagen. Goed: mej. C. de Ruiter en J. Koster Schagen, P. Pronder te St. Maarten. Voldoende: L. v. d. Oord, 'tZand, J. ISchoorl, Harenkarspel, P. Nierop Sint Maartensbrug en W. Rus te Groen veld. Van de 21 leerlingen le klasse zijn 19 bevorderd naar de 2e klasse en wel- Marie Keijzer, S. Koning, J. Franken' Johanna Bos, G. Boontjes, A. Wissekerke' B. Borst, Jb. Hopman, J. Wardenaar, j! Dekker, C. Groet, allen te Schagen.' G* Gootjes, Tjallewal. M. Dekker, Lagedük' Y.an. Eten> St. Maartensbrug, A. Brak' tRijpje, A. Ligthart, Schagerbrug, l! GEGUND. vn?r ,iTu Va\het dubbel winkelhuis <i .,i 'i"U A8an ^en 'aagsteri inschrijver, den heer A. van Eekeren te Keinsmer- 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 11. 13. 14. 15. De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Texel op Zaterdag j 2 April 1932, des namiddags te drie uur ten raadhuize, vermeldt: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Goedkeuring rekening 1931 en be grooting 1932 Texelsche Algemeens Wijkverpleging. Idem rekening 1930 en 1931 Stichting tot bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs te Texel. Aanbieding begrooting Algemeen Weeshuis voor 1932. Bezwaarschriften aanslagen vergun ningsrecht. Ontslag-aanvrage van A. A. Klinkers als onderwijzer aan de o. 1. school te De Gocksdorp. Benoeming onderwijzer aan de o. 1. school te De Gocksdorp. Idem aan de o. 1. school te Oudeschild. Voorschotten voor het bijzonder la-' ger onderwijs over 1932. Verhuring van een woning te Den Burg. Aanvrage van Jb. Maas Dz. om een voorschot ingevolge de Landarbei- derswet. Wijziging Aardappelverordening. Regeling openbaar gewoon lager on derwijs te Den Burg. Maatregelen ter bestrijding werk-1 loosheid. Financiesle regelingen. Te Rotterdam Is een coniplol ontdekt, dat valsche ryksdaul ders, guldens en halve guldens maakte. Gedurende eenige weken kwamen bij de afdeeling Valsch Geld van de Cen trale Recherche te Rotterdam geregeld klachten binnen, betreffende het in 'om loop zjjn van valsche rijksdaalders, gul. dens en halve guldens, met welke valsche geldstukken hoofdzakelijk werd betaald in groote winkels, bakkerijen en café's. Een onderzoek werd ingesteld en dit leidde tot het doen van een inval in de kapperszaak van den 37-jarigen G. P\A. F. O. aan den Goudschen Singel. Toen dé politiemannen het huis binnen kwamen, was de kapper juist bezig met het ver vaardigen van valsche rijksdaalders. Op hem werden bovendien 6 valsche rijks daalders gevonden en zijn vrouw J. H.C. geboren H. S. bleek 2 valsche rijksdaal ders en een aantal valsche halve-gulden- stukken in haar schort te hebben. De man en de vrouw werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar hen een verhoor werd afgenomen. Beiden legden een volledige bekentenis af. De geldstukken werden van tin en antimonium gemaakt, daarna verkoperd en tenslotte verzilverd. In een paar weken tijds was een zeer groot aantal valsche geldstukken in omloop gebracht. Bij den inval in de kapperszaak is een groote hoeveelheid materiaal tot het ver vaardigen van valsch geld, zooals ma trijzen, tin en antimonium in beslag ge nomen. Naar aanleiding van verklaringen van C. en van zijn vrouw werd ook een inval gedaan in de woning van den kopersla ger J. L. v. B., maar daar werd niets gevonden. Wel werden v. B. en zijn vriendin aangehouden en eveneens naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Zij ontkenden iets van de zaak af te weten. Voorts is nog aangehouden de 26-jarige reiziger W. J. v. Z., die wordt verdacht van het opzettelijk uitgeven van het door C. vervaardigde valsche geld. De 5 ver dachten zijn opgesloten. Een onderzoek wordt nog ingesteld naar een 31-jarigen agent van een levensverzekeringmaat schappij, die ook een paar valsche rijks daalders voor C. zou hebben uitgegeven. OUDE MISDAAD OPGEHELDERD? Een ln 1926 gepleegde moord. Een verdachte thans te Rotter dam aangehouden. Op 7 Maart 1926 is de marktkramer H. Simon in een huis aan de Antoon Dan- saertstraat te Brussel, vermoord gevon den met vijf messteken in de hartstreek. Men veronderstelde aanvankelijk, dat wraak de drijfveer van den dader was ge weest; doch toen de verdwijning van een, brieventasch met 15.000 frank werd vast gesteld, gingen de vermoedens in een andere richting. Men kreeg echter geen licht in de zaak. Doch thans op den dag, dat het 6 jaar geleden was, dat de misdaad gepleegd is, heeft een man, die van den moord be weert af te weten, gesproken. De man, de 25-jarige V., uit Brussel, verklaarde, zoo lezen wij in het Laatste Nieuws, aan de politie dat hij met den 32-jarige J. V., uit St. Gillis, uit was ge weest en dat deze hem toen bekend had, dat hij een slag ging slaan om geld te krijgen. Toen V. den volgenden dag in de bladen over den gepleegden moord las, wist hij genoeg. Hij ontmoette daarna J. V. en ontving geld van hem. V. zal ge confronteerd worden met den verdachte, die de Rotterdamsche politie hier te stede heeft aangehouden. De verdachte ontkent iets met den moord uitstaande te hebben. Het blad herinnert er aan, dat, kort na de misdaad, V. eveneens J. V. heeft be schuldigd, dat deze toen ook Is aangehou den, doch in vrijheid werd gelaten, nadat hij een alibi had gevonden en V. zijn be schuldigingen haa ingetrokken. Te Erp. Zondag is brand ontstaan in de ge- meentebosschen te Erp. Eenige hectaren dennenbosch werden een prooi van de vlammen. Te Made. Te Made is Zondag een groote opper vlakte heide en bosch door brand ver nield. Te Gilze Rijon. i Te Gilze Rijen zijn Maandag bij den I bosch- en heidebrand verscheidene hecta- ren heide en dennenbosch verloren ge gaan. In de gemeente Helvolrt. Zaterdagavond is onder de gemeente Helvoirt een heidebrand ontstaan, waar bij ongeveer 100 hectaren heide en den nenbosch verloren gegaan zijn. Bij Rusphen. Maandag is door tot nog toe onbeken de oorzaak brand uitgebroken in de bos- schen van den heer L., bij Rusphen. On geveer drie H.A. werd een prooi van de vlammen. De gemeente-politie van Rusphen en die van Roosendaal was spoedig ter plaatse. Door het graven van greppels en het slaan met takken was men den brana tegen den avond meester. De verwoest

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6