POPULAIR ByVOEQO^LvajiDE,MHLDËRi5ClHÊ COURAtff Arme jongens, die minister-president werden. TWEEDE BLAD. VAN ZATERDAG 2 APRIL 1932. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) Lucifers. De teleurgestelde erfgenamen. TIETTEETIE Stalin, de geweldmenseh Zoon van een dronkaard, gewezen bankroover. IX. Men deed Lenin, die toen te Zürieh woonde, mededeeling van bet gedrag van zijn pupil Stalin. Maar hij wilde niet gelooven, dat zijn leerling inder daad 200 veranderd was, dat hij geen nuttiger werk kon verrichten, dan een bende inbrekers en bandieten aan te voeren en rooftochten te organiseeren. Toen in 1917 de Russische revolutie uitbrak, werden men zal zich dit nog wel herinneren de in Zwitserland levende Russische revolutionairen in een verzegelden wagon naai' Rusland gezonden, waar men ze jubelend ont ving. Trotzky en Lenin waren de hoofd personen. Deze beide machtige figuren van de revolutie streden tegen alles, wat het tsarendom nog had overgelaten, en ook tegen Kerenski en anderen uit hun partij, die nog behept met enkele conservatieve ideeën, trachtten de lei ding der beweging in handen te krij gen. Zij waren de ware radicaal-bolsje wisten en de anderen noemde men in dien tijd de „mensjewisten" of „mens je wiki". De striid was hard en vinnig. Verschrikkelijke uren maakten zij door totdat eindelijk de roode vaan overwon. Slechts één man bleef achter de schermen: Stalin! Hii had zich verbor gen, durfde zoolang de revolutie de overhand nog niet had gekregen niet in het openbaar te verschijnen, want op zijn hoofd had men meer dan een half millioen roebel gesteld! Later kwam hij weer te voorschijn; maar on- dertusschen had Lenin de overtuiging gekregen, dat hij zijn leerling overschat had en daarom bemoeide hij zich niet verder met hem, doch zond hem als commandant naar Georgië, het geboor teland van Stalin, om daar een opstand te onderdrukken. En Stalin, revolutio nair van het zuiverste water, inter nationalist in hart en nieren, die vader land noch familie wilde kennen, trok met zijn korps naar Georgië en wist in een der bloedigste gevechten, die de geschiedenis kent, den opstand te ver nietigen, waarbij li ij heele drommen Georgië re liet fusileeren. Hij de Geor giër, moordde zijn eigen landgenooten zender genade uit, indien zij zich niet aan de revolutie onderwierpen! Toen Lenin stierf, opende men zijn testament en wat bleek? Hij had daarin uitdrukkelijk zijn partijgenooten gewaarschuwd! tegen Stalin. Men moest hem nooit een machtspositie verschaf fen, schreef Lenin. Hii was daartoe on geschikt en zou het verderf beteekenen voor de partij! Maar de opvolgers van l enin waren niet opgewassen tegen dezen man, die onomwonden op zijn doel afging en niemand en niets ont zag! Men een overbluffende brutaliteit, ijzeren zenuwen, het talent om van iedere gewonnen schrede veld® gebruik te maken, met een ijzeren wil, die nie mand naast zich duldde, wist Stalin zich langzaam maar zeker een weg om hoog te banen. Als hij spreekt, voelt mén, «dat er niemand slechter geschikt is voor redenaar dan hij; maar de menschen voelen tenminste, dat er hier iemand uit hun rijen spreekt, uit hun midden, iemand, die alles verdroeg, wat er te verdragen viel, iemand, die hard nekkig en fanatiek vast heeft gehou den aan de idealen van het Bolsje wisme! Hij schuift niet de ellebogen alles terzijde, wat niet wil buigen en zij volgen hem op het aldus gebaande pad. Overigens heeft hii dikwijls heel han dige politieke zetten gedaan. Hii loosde Trotzky in het buitenland, zette eenige theoretici, die hem en de partij met hun zachtmoedigheid naar zijn inzicht slechts schade berokkenden, buiten den raad van volkscommissarissen. Rykow moest vallen, toen Stalin bemerkte, dat hij, na de onderwerping der linksche oppositie onder leiding van Trotzky, die den ondernemer meer rechten wilde verschaffen, op den duur de macht niet zou kunnen behouden zonder het kwaad met wortel en tak uit te roeien. Stalin werkte niet alleen bewust in de richting van de afschaffing van den godsdienst, maar hij is b.v. ook een vurig voorstander van de oplossing van de familie en van staatsvoeding der kinderen. Hij de vroegere semina rist. de vroegere candidaat voor de priesterwijding, heeft dé jaarlijks vast gestelde spotfeesten tegen den gods dienst ingesteld, die evenals volksfees ten gevierd worden! 7/o0 beheerscht Stalin tegenwoordig als „secretaris-generaal van het Uit voerend comité der Russische Commu nistische partii" het Russische reuzen- ï'ijlHij is een mensch, die terug getrokken leeft en zichzelf nauwelijks eeiiige ontspaiiindng gunt. Nooit heeft hij een theater betreden, nooit leest hij iets anders, dan communistische vak- hialen, kunst interesseert hem niet, iets hoogers raakt hem niet, hii heeft geen ander geloof d'an dat aan zijn program ma. Maar dat voert hij dan ook met ijzeren vuist, met bruut geweld door. Een heel goede zet op het communisti sche schaakbord was de terugroeping van den Russischen schrijver Maxim Gorki, die jarenlang in het buitenland had gewoond. Hii sloot vriendschap met Gorki en uit deze vriendschap is een duurzame samenwerking gegroeid. Sta lin heeft geen leiderscapaciteiten zoo als Lenin en Trotzky, maar hii is de ras-aanvoerder, militair stram, kortaf en helder in zijn bevelen, hij heeft het partijprogramma geaccepteerd als het j juiste, en voert dit met alle hem ten dienste staande middelen uit. Lenin's leer was zijn eenige steun; het is het eenige bevel, dat hij opvoed. Hij heeft het den vx-oegeren leeraax- niet kwalijk genomen, dat deze in zijn testament tegen hem waarschuwde, integendeel hij vereert Lenin even vurig als voor dien tiid En als hii zich een enkele maal er toe zet om een boek te schrij ven, dat heet dit: „Over de leer van Lenin". En instinctief doet hij, door kneed in de richtlijnen van Lenin, pre cies wat hem te doen staat en blijft hij in zijn hamdelingen steeds, consequent. Van de tien mannen, die van arme jongen opgeklommen, zijn tot minister president, namelijk: Aristide Briand, Herbert Clark Hoover, Ramsay Mac- Donald, Kemal Pasja, Pierie Laval, Josef Pilsoedski, Thomas C. Masaryk, David Lloyd George en Josef Stalin, is de laatste wel de rijkste, hoewel hij van huis uit de armste van hen allen is ge weest. Daar de 'bolsjewiki echter geen persoonlijk bezit kennen, bezit Stalin feitelijk niets. Maar. ook in die richting is de politiek van Stalin reeds aan ver anderingen onderhevig geweest! Eeni ge maanden geleden werd de gëheele wereld veiTast door de tijding, dat hij had besloten van zijn program ma, dat de gelijke belooning van alle arbeiders klassen voorschrijft, af te wijken en de vakarbeidei's beter te betalen dan de anderen! Ook de kapitaalvorming heeft Stalin zii het dan ook zéér bedekt reeds eenigszins in de hand gewei'kt en het is in het geheel niet onmogelijk, dat het bolsjewisme onder zijn bestuur heel andere wegen inslaat, dan tot nog toe, daar voldoende gebleken is, dat het vol strekt onmogelijk is tegen de geheele wereld te strijden, zonder volk, welvaart, en systeem totaal ten gronde te richten (Slot.) Ik begrijp niet, waarom ze dat schil derstuk hier hebben opgehangen! Waarschijnlijk bij ontstentenis van den schilder zelf. Voor het maken van lucifers ge- bruikt men in hoofdzaak dennen-, wil gen- óf populierenhout. Men zaagt de stammen van deze boomen in blokken van 40 tot 60 cm lengte. Dan kookt men ze in water. Want het hout mag niet broos zijn. Daarna gebruikt men een schilmachine en een snijmachine. In de schilmachine snijdt men met een mes een schil van het hout af, die de dikte heeft van een lucifer. De snijmachine snijdt de schillen in houtjes. Deze wor den gedroogd en geverfd. Daarna wor den ze In paraffine gedompeld en in een bad van verschillende andere stof fen, die respectievelijk het snelle ver kolen, het stevig-blijven van de ver koolde massa, de brandbaarheid, enz. verhoogen. De doosjes worden even eens in de lucifersfabriek gemaakt. Ar beidsters vullen deze doosjes, per mi nuut ongeveer zes stuks. Er zijn ook moderne fabrieken, waarin alles ma chinaal wordt gedaan. Daar heeft men één machine, die alles doet! Zulk een machine levert per dag drie millioen lucifers, verpakt in 50.000 doosjes. De bekende fabriek te .Tonköping m Zweden levert per dag 50 millioen luci fers. Uit het bovenstaande volgt, dat een doosje lucifers dus circa 60 luci fers bevat. Dit voor diegene, die liet nog niet wist. En dat zullen er tenslot te niet velen zijn, want zoo'n dagelijks gebruiksai-tikel bekijken wij nauwelijks meer. De president van een Zuid-Ameri- kaansche republiek treedt zijn bureau binnen. („Judge"). door REGULUS. Als iemand ooit 'n bericht in stom me verbazing had zitten lezen, dan was het zeker de oude heer Revius, toen hij, in zijn hotelkamer te Berlijn, zijn eigen doodsbericht in het „Ber- liner Tageblatt" zat uit te spellen. Niet dat hij het Duitsch niet volkomen be- heerschte; in het Hollandsch zou hij er even dwaas op hebben zitten turen. Den vorigen dag was hij van de Riviera, via Berlijn, waar hij een zaak had af te handelen, op reis naar huis gegaan en nu, binnen vierentwintig- uur had men zijn gruwelijk verminkt lijk onder de overblijfselen van een auto vandaan gehaald op een uur af stand van het hotel, waar hij gelogeerd had. Bagage en alle voorwerpen van waaide waren zoqk. Blijkbaar was het li;jk Joor voorbijgangers beroofd. Ormiddellijk nadat hii van de eer ste verbazing bekomen was, seinde hij aan iijn huishoudster te Amsterdam, dat lij nog leefde en vroolijk en ge zond den volgenden avond dacht terug te konen. Me even groote verbazing als Reviis zijn eigen doodsbericht had ge- iezen.nam de huishoudster kennis van den torten, veelzeggenden inhoud van zijn dimenti. De gordijnen waren neer- gelatöi, zoodra zij kennis had gekre gen vm het ongeluk, dat haar goeden 'meestjr was overkomen. In de eerste gedaojte, die zich aan haar opdrong, was, let licht weer in voile glorie in het nu zoo trieste huis te laten binnen strooien. Maar opeens bedacht ze zich. Vas er zooveel aan verloren, als de gdukkige erfgenamen nog n poosjein den zoeten waan bleven, dat ze dei buit nu eindelijk konden ver- deelerf Wat hadden die zich leelijk laten kennel! Nog denzelfden morgen, toen het bd'icht in de krant had gestaan, waren Brinkman en Schaap, de twee neven van den ouden heer, met vrouw en kiideren komen opdagen. Geen spoor tan belangstelling, wat den over ledene betrof; alleen bezorgdheid, dat om de een of andere, haar onverklaar bare reden, de kostbare schilderstuk ken van oude meesters, gevaar liepen gedurende de paar dagen, die nog vóór de verkooping zouden vèrloopen. De oude ziel had moeite gehad, hun ervan te weerhouden, met geweld de deur van de kleine tuinkamer, die óp slot was, open te brekëfi. In deze stu deerkamer bevonden zich zich nog de twee kostbaarste doeken van Revius' verzameling, zijn onbetwist echte Rem- brandt en Rubens. Ze hadden zich mopperend bij haar weigering neerge legd, haar aan het verstand trachten te brengen, dat zij niets te ge- of ver bieden had in Revius' huis, geïnsi nueerd dat zij met het volste recht konden twijfelen aan haar eerlijkheid en bijgevolg uit haar houding wel eens konden opmaken, dat zij iets yoor de erfgenamen te verbergen had. Om zeker te zijn, dat de kostbare doeken nog aanwezig waren, hadden zij ge dreigd den volgenden ochtend met een smid te zullen komen om de *'mir open te laten breken. Een advocaat zouden ze meebrengen om zeker te zijn, dat alles op wettige wijze van stapel zou loopen. .Tuist was zij van plan geweest, haar licht te gaan opsteken bij Revius' juridischen adviseur, toen het tele gram een eind maakte aan haar be zorgdheid. 's Avonds laat kwam de oude heer thuis. De huishoudster bracht verslag uit van haar wedervaren en het werd erg laat, eer zij zich ter ruste begaven. Met heel veel moeite was de oude dame erin geslaagd, Revius te over reden den volgenden morgen de gor dijnen gesloten te houden, zich in zijn studeerkamer op te sluiten en te wachten op de dingen die komen zou den. De houding van zijn familie leden had hem geweldig aangegrepen. Een dergelijke onkieschheid leek hexn zoo'n enormiteit, niettegenstaande hij het volste vertrouwen stelde in de waarheidsliefde der oude gediende, dat hij begon te vermoeden, dat zij, overstuur door de groote verandering, die zijn „overlijden" in haar leven zou hebben gebracht, 'n klein beetje het oordeel des ondei-scheids was kwijtge raakt en, zonder het zichzelf bewust te zijn, den toestand ovei'dreven tragisch had opgevat. Zijn neven mochten dan al bezorgd zijn geweest voor de veilig heid van de onbetaalbare doeken, heelemaal koud kon zijn dood hun toch in geen geval gelaten hebben. Den volgenden morgen was Revius vroeg uit de veeren en, toen er tegen half negen gescheld werd, zat hjj in

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 15