Ingezonden «•■"s- JrD£o"ch'D"-™ (O'progJr&mmak TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN Mieuwe uitgaven. V'tj" Ba "iet je mee." [bouw, groenteveiling", voor Wieringen visscherïi U'",'),„1"lolo~opi?a,nen „Lente" en „Levens- („Humoristicke Listy"). I veeteelt, aanleg Zuiderzeedijk". Omtrent Texel de lente ^enz^w-, phnt°'s mct wat tekst over tolgd door een feestavond en kindermid dag. Aan de tentoonstelling is een ver loting verbonden met mooie prijzen. Steunt deze verloting! Men zie verder onze advertentie in net nummer van dit blad. Zie voor vervolg van het stadsnieuws het vijfde en laatste blad. NEUTRALE VERDEELING VAN WERKVERSCHAFFINGS GELEGENHEDEN. Hooggeachte Redactie. In den verkiezingtijd werden we over stelpt met briefjes, dat al de candidaten voor onze gemeenteraad de arbeidersbe langen zullen bepleiten. Nu hebben we al verschillende malen ter bevoegder plaatse geklaagd over de werkverdeeling door het gemeentebestuur aan de Arbeids beurs. Er loopen menschen al 4 maanden rond, die maar niets kunnen krijgen en andere, die nog geen week loopen of ze zijn bij een of ander werk aangesteld. Dit is ons inziens nu voor de heeren gemeente-raadsleden, die voor den werk man zoo veel voelen, de gelegenheid dit eens recht te zetten, zoodat niet de kleur van politieke richting of familie-relatie's met den een of ander geldt, maar een billijke verdeeling plaats heeft, b.v. eerst de langstloopende eens een maand aan 't werk, en dan weer een maand, die daarop volgt. Hopende, dat wij deze kwestie die misschien de heeren onbe kend is, eens in het daglicht hebben ge plaatst en zij tot een voor allen billijk en bevredigend einde wordt opgelost, zoo dat ook hierin eens een neutrale en recht vaardige regel gemaakt wordt, eindigen wij, met dank aan u, mijnheer de Redac teur, voor de verleende plaatsruimte. De correspondent der Land. Vereeniging Ond. Verzekering Werkloosheid en Ziekte, C. RIJK. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke s.v.p. opname voor het onder- volgende, bii voorbaat mijn dank. Op belastinggebied zijn we, wat de in komstenbelasting betreft, niet onbelang rijk vooruitgegaan, doch wat werd1 gewon nen, wordt grootendeels door de Perso neele belasting weer teruggevorderd. Het volgende voorbeeld zal U dit duide lijk maken. In 1929 is door mii een huis gekocht in de Beukenkampstraat, voor 2500. Erf pacht 32.50. Grondbel. 12.75. Straatbel. *7-14- ,-l- De personeele belasting, oorspronkelijk 44.80, naar een huurwaarde van 290, is geboekt op 45.32, naai- een huurwaar de van 315; hoewel deze verhooging zeer gering is, moet er rekening mede_ worden gehouden, dat vorig jaar een vermindering van de opcenten op deze belasting is aan genomen. De belastbare huur waaide is alzoo ge stegen van bijna 12 tot bijna 13 van het kapitaal. Bij mijn persoonlijke bespreking met de Inspectie werd döor mij naar voren ge bracht. dat de huren voor deze woningen 7 bedragen, dat is 15 wat door mij onbillijk werd gevonden. De Inspectie gaf te kennen, dat door haar aanmerkelijk minder in rekening was gebracht, en werd mii tevens ver klaard wanneer de huiseigenaren 20 of 25 van hun kapitaal voor huren in reke ning zouden brengen, de belastingautori teiten hiermede ten allen tijde rekening zouden houden, d.w.z., zii ook in dezelfde mate de belasting zonden instellen, omdat het altijd vrüe wil is, om die woningen te betrekken. Uit deze verhooging vloeit automatisch een nadere verhooging in klasse van de waterleiding voort, zoodat de toestand bii vorig jaar op 10 meer belasting betalen aankomt, in aanmerking genomen de ver mindering van opcenten, welke vorig jaar door den Gemeenteraad is aangenomen. Ik heb gemeend deze handelingen onder het publiek te moeten brengen, om te doen uitkomen de mentaliteit van het ambtelijk Den Helder. Het is mii steeds een waar genoegen ge weest, ook mijn steentje te mogen bijdra gen voor de salarissen en pensioenen dei- ambtenaren. indien de lasten naar billijk heid worden verdeeld. Niet moet worden getracht om men schen, welke geen inkomen hebben, als de spreekwoordelijk geworden putjesschep pers, het bestaan bijna ondragelijk te maken. de C. Ter toelichting van het bovenstaande en ter voorkoming van mogelijk verkeerde opvattingen omtrent den fiscus kunnen wjj hieraan het volgende toevoegen: De schrijver heeft volkomen gelijk in zijn uiteenzettingen, dat de verlaagde in- komstenbelasting voor een groot deel weder te niet gedaan wordt door de her- iaxatie der woningen en de daaruit ge- \olgde verhoogde personeele belasting. Maar hierbij mag niet uit het oog worden verloren, dat eigendommen geschat wor den, wat de huurwaarde betreft, naar andere, 111 normale omstandigheden ver- li uurde, perceelen. Het zou niet billijk zijn indien huurders meer personeele be lasting zouden betalen dan eigenaars van perceelen. Dat inderdaad huiseigenaren 20 a 25 run hun kapitaal voor huren in rekening zouden brengen (hetgeen zou neerkomen op een geschatte huurwaarde van 500.— vaor een huis van 2500.— waarde) kun nen wij niet aannemen. Dit zou ernstige woekerhuur zijn, en dan zou daar een eigenaar-bewoner inderdaad mede de dupe van worden. De Inspecteur heeft in derdaad gelijk als hy zegt, dat de C. nog ..billijk werd geschat, in vergelijking met de huurders. Er is blijkbaar nog te wei nig aanbod van huizen; is er meer aanbod, dan daalt vanzelf de huurprijs der wonin gen, v aardoor dan weer de eigenaren-be woners heischatting kunnen verzoeken om erlaging der huurwaarde te ver krijgen. Redactie. ZATERDAG z APRIL. Hilversum 1875 M. Uitsl. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 6.457.00 en 7.307.43 Gymnastiekles. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 Trio W. Drukker en grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven. Trio W. Drukker, grammofoonpl. en het Groot Volkstooneel. 12.00 1.45 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en Grammofoonpl. 2.15 Inst. v. Arb Ontwikkeling. 2.30 VARA-Kinderkoor „De Krekeltjes" o.l.v. L. Hülscher. Pianobegeleiding: J. Kick- hefer. 3.00 Causerie door D. Broekman (Internatio nale toenadering). 3.15 Grammofoonpl. 3.30 „De gek met de bijl", Japansch sprookje van E. Reinacker (Vert. M. Berversluis). VARA-tooneel. 4.30 Accordeon-Ver. „Linker-Maasoever en grammofoonpl. 5.00 Causerie over Arbeiderssport. 5.15 Beoefening der Huismuziek o.l.v. P.' Tiggers. 5.45 S.D.A.P.-kwartiertje door J. Oudegeest. 6.00 Groningsch uurtje m.m.v K. Ter Laan (toespraak), mevr. C. Mlles- v. d. Meulen (zang)Joh. Jong (piano) en P. J. Werk man (voordracht). 7.00 „Russia", Russisch Balalaïka-orkest o.l.v. Dr. Swerkoff en koot o.l.v. Dr. Dubatoff. Solisten M. Wischnewsky (tenor) en Kenty Lidwinzeff (balalaika). 8.00 V.L.R.A. 9.00 Bonte Avond m.m.v. Teun de Klepper man, VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, Kees Pruis, Seemer, Willem Ciere, The two Hodlars (accordeons), Elize de Haas (colo ratuur-zangeres), VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. Verbindende tekst: S. de Vries Jr. 11.00 Vaz Dias. 11.1512.00 Vervolg Bonte Avond. Huizen, 298 m. Uitsl. KRO-uitzending. 800—9.15 Grammofoonpl. 1000 KRO-trio. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.151-45 KRO-sextet. 2.00 Grammofoonpl. 2.00 Grammofoonpl. 2.30 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.00 Grammofoonpl. 5.15 Sportpraatje. 5.30 Grammofoonpl. 6.00 Journ. Weekoverzicht. 6.20 Grammofoonpl. 6.40 Esperanto-cursus. 7.15 Causerie over „Regeneratie-vermogen bij planten en dieren". 7.45 Grammofoonpl. 8.0011.00 Cabaret-programma m.m.v. Louis Noiret, Willy Corsari en „The Three Hawk- courts" (accordeonisten). 11.0012.00 Grammofoonpl. ZONDAG 3 APRIL. Hilversum, 298 M. 8.1510.00 VARA, 1.0.3012.00 VPRO, 12.00 —5.00 AVRO, 5.00—8.00 VARA, 8.0012.00 AVRO. 8.15 Gymnastiekles. 8.30 Esperanto-les. 8.55 Voetbalnieuws. 900 Tuinbouwhalfuurtje. 9-3010.00 Grammofootyjl. 10.30 Kerkdienst vanuit de Ned. Prot. Bond te Utrecht. 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Tilly Tie- fenthal (sopraan) m.m.v. Frankly's Golden Melody Five. 2.00 Goethe-cyclus door E. d'Oliveira. 2.30 Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. W. Mengelberg. M.m.v. Marix Loevemsohn (cello). 4.00 Fragm. uit „Die Laune des Verliebten" van Goethe. Regie: Kommer Kleyn. 4.40 Vaz Dias. Grammofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.45 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.15 Vervol® VARA-orkest 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. G. Hem mes (viool). O.a. Grieg-Potpourri, Urbach 9.00 Voordracht door Mr. A. W. Kamp'. 9.25 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. M.mv Grethe Weynschenk-Hogenbirk (sopraan) .,ViTSklü (tenor)- °-a- uit „Die lustige Witwe Lehar. 10.15 ,,'n Dienstbodenvraagstuk", blijspel bew door Tom. de Gruijter. 10.40 Vervolg Omroeporkest. 11.0012.00 Grammofoonplaten. Huizen, 1875 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7 45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9 30 Grammofoonpl. 10.15 Hoogmis uit de St. Bonefaciuskerk te Dordrecht. 12.00 KRO-sextet o.l.v. P. Lustenhouwer. 1-45 Grammofoonpl. 2.10 Goethe-herdenking. 2.30 Middagconcert. Hiiversumsche Harmonie o.l.v. M. Kley.. 4-00 Ziekenlof. 500 Orgelspel door mej. Lena Bruijn. 5.20 Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te Katwijk. Hierna gewijde muziek. 7-45 Mej. R. Aalberse: „De Christusfiguur in de Kunst". 8.10 Voetbaluitslagen. KM^!°v4°t KR,°\°,rkest ol v- J- Gerritsen. M.m.v J. v d. Wonde (viool) en Fr. Bos- shon- -r m Vloolc°ncert, Mendels- 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 4 APRIL. Hilversum, 298 M. VAtfr"nooPv™ö"*' 1' 9-00 Trio Willem Drukker. 10.00 Morgenwijding. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht Janny van Oogen. 10.30 Vervolg Trio-concert. 11.00 Opening van de Nederlandsche Week door Min. Verschuur. VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en grammo- 1.45 Pauze. 2.00 Nederl. week C. P. J. Zaalberg: De toe- stand in ons oedrijfsleven 3.oo Fluitrecital door Joh. Fcltkamp m.m.v. P. Tiggers (piano). 3.30 Andries de Rosa spreekt over Fransche volksdichters. 4 15 Grammofoonpl. ,1 .-o Voor de kinderen. too VARA-sptet o.l.v. Is. Eyl en grammo- 6.io°Prof. W. Bonger: Het bevolkingsvraag- 7.00 Paedagogisch concert o.l.v. P. Tiggers, m.m.v. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, o a Wo die Zitronen blüh'n Strausz. 8.45 „Katja", hoorspel van Grekoff, bew. door Ma'rtha Belinfante-Dekker. 9.30 VARA-orkest, o.a. Ouvert. Mantana, Wallace en Suite oriëntale, Popy. 10.00 M. Beversluis: Het verstaan van poezie. FIETSEN OP 63-JARIGEN LEEFTIJD, Hoe zij dit doet? Ik heb groot vertrouwen in Kruschen" vhriift een 63-jarige vrouw. Gedurende de afgeloopen 3 jaar heb ik'geen enkelen keer overgeslagen s mor gens by het ontbijt een klem beetje te nemen, de flesoh staat altyd op tafel. Ik weet. zeker dat ik het aan Kruschen te danken heb dat ik op 63-jarigen leeftyd nog zoo levendig en flink ben, zoowel naar lichaam als geest. Ik fiets en ryd veel auto en veel van myn vrienden vra gen mij het recept, waardoor ik myn goede gezondheid zeg altijd: „Kruschen wordt vermeld „veeteelt visscherij, akkerbouw, bloembollen, markten, vliegkamp", en Anna Pau- lowna krijgt zijn inkomsten uit „akkerbouw, bloem bollen, veeteelt, tuinbouw, visscherij". Behalve de belastingbedragen zijn in dit overzicht ook op genomen de rangnummers voor elke gemeente, en voor elke belasting. Den Helder vormt hierbij nog altijd een der gemeenten met de hoogste rangnum mers. Het is een handig boekje, dat goede diensten zal bewijzen. Prijs l.^p. Snede "gezondheid en energie heb. Ik „itüd- ..Kruschen Salts en werk". Mevr. J. II. W. Verschenen bij „De Tijdstroom" te Lochem: „Bridge-spel", de regels van het Bridge-spel gekristalliseerd en begrijpelijk gemaakt vooi Een berijmde bridge-handleiding, wel grap pig om door te lezen en allicht ook meer animeerend om eens door te lezen dan een droog bridge-reglement. In een aanhangsel een telling van den Nederlandschen Bridge- 10.15 Amsterd. Solistenkwartet o.l.v. Cohen, uitgevoerd en hoofdpijnen en moe- TTPnliAmP Pnrrini. Tri.Jl n-w x o.a. Frag. Le Boheme, Puccini, 10.45 Vaz Dias. n.00 Vervolg kwintetconcert, o.a. btreichholz- Wachtparade, Wehle. xi.30i2.oo Grammofoonplaten. Huizen, 1875 M. Uitsl. NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Grammofoonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Grammofoonpl. 12.30 Orgelconcert door J. H. v. Eek. 2.00 Grammofoonpl. 2.35 Causerie door A. J. Herwig. 3-15—3.45 Knipcursus. 4.00 Ziekenuurtje. Kruschen is een combinatie van de zes iedereen door Espèce zouten die het lichaam noodig heeft om gezond en flink te houden. Een klein beetje iederen morgen in den eersten kop thee of koffie spoort lever en nieren aan tot krachtiger werking. Zóó ingeno- p f men is Kruschen smaakloos. U bemerkt j J 4 geen enkel verschil in den smaak van uw Verschenen bij G. Nicsscn, Delft: „Uit onze thee, maar 11a een paar keer bemerkt Upen", maandblad voor de schooljeugd, opge- wel een aanmerkelijke verbetering in steld en geïllustreerd door jongens en meisjes. De leider. Evarist Wouters te Antwerpen, richt zich rechtstreeks tot opvoeders, ouders en onderwijzers (essen) om ze te vertellen van de geestdrift, waarmee het blad door de jeugd begroet is, van het doel: het bevorderen der kameraadschap onder de schooljeugd, ook tusschen Hollandsche en Vlaamsche jeugd, i De bijdragen in dit nummer zijn van kinderen Uw gezondheid. Uw oogen worden helder der, de kleur komt op Uw wangen terug, elke functie van Uw lichaam wordt krach heid verdwijnen. Kruschen Salts maakt U „fit" en houdt U „fit". Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apotheken en drogisten ajvan n tot 14 jaar, geïllustreerd met linoleum- 0.90 en 1.60 per flacon (Adv.) j sneden, die er mogen wezen. Ook de ver- haaltjes zijn de moeite waard. Vooral grappig is het verhaal over de aap Gogo, die allerlei streken uithaalt. Het verhaal wordt door een heele klas van een school geschreven. Telkens moet er weer een een vervolg maken. Ook vinden we nog een prijskamp voor de beste lino's en opstellen. We wenschen „Uit Onze Pen" het succes, dat het verdient. Dfe prijs bedraagt slechts 1.20 per jaar. Verschenen bij N.V. Van Holkema en Wa- rend^rfs Uitg. Mij. te Amsterdam: een ze vende goedkoope druk van „Vuurvlindertje", een nieuw verhaal voor groote kinderen door Herman Heyermans. Met illustraties van George Raemdonck. Dit boek is het laatste onvoltooide boek van 5.00 Concert. K. Hartvelt ((viool), P. Lentz Heyermans, een vervolg op het beroemd ge (cello) en G. Seyler (piano). 5.30 Grammofoonpl. 6.45 Causerie door A. Stapelkamp 7.00 Engelsche les. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. worden „Droomkoninkje". Weer teekent schrijver raak, geestig en gevoelig een milieu, het gezin van tante, bij wie Droomko ninkje, nu Koest geworden en zijn zusje .- r— Leentje worden opgevoed, na den plotselin- 8.00 60-jang bestaan van „De Standaard ï.h. gen ,jood van hun ouders. Buitengewoon hei- Concertgebouw, A dam, o.l.v. Min. van Staat, der ;s schrijvers kijk op de kinderziel, op het Verschenen bij Van Holkema Waren- dorf's Uitg. Mij. te Amsterdam: 1. Nummer 2 van den derden jaargang van „Nieuwe wegen in vrouwenhandwerk". Dit nummer opent met een artikel over het „aardewerk van Nel Houtman", de potten bakker. Verder tal van voorbeelden van verf- werk, kantkloswerk en borduurwerk. Achter in eenige patronen en aanwijzingen. Weer een Th. Heemskerk. Sprekers. Prof. Dr. P. A. denken voelen en spelen van het kleine Z€er moo>> rijk geïllustreerd nummer Diepenhorst en Dr. H. Colijn, m.m.v. Chr. meisj,e en van de groote jongens. Mooi ook' TT_i Gem. Koor „J. S. Bach en kinderkoor „De de tanje niet haar groote liefde voor de pleeg- Jonge Stem ol.v. A. J. Berkhout. Mej. A. kinderen, doch die door te groote strengheid v. d. Kwast (piano) en M. E. Bouwmeester de kinderen van zich verwijdert. Ook het ge- No. 5, (orgel), o.a. Ave Verum, Mozart, 10.15 Vaz Dias. 10.2511.30 Symphonie in e-moll, Dvorak (grammofoonpl.) DINSDAG 5 APRIL. Hilversum, 298 M. AVRO-uitzending. 8.009.00 VARA, 6,30 7.00 RVU. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. ïO.30 Orgelconcert P. v. E-gmond. J. Same- thini (cello). I 11.00 Kookpraatje door mevr. N. Wolf-Kauf- mann. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Grammofoonpl. 12.15 AVRO-Klein-orkest o.l.v. N. Treep (Intermezzo: Accordeonmuziek). (Duo V. d. Zee-Meier). zin van den Duitschen chemicus is zuiver ge- ninkje, nu Koert geworden en zijn zusje vol tragiek. Jammer, dat het onvoltooid moest blijven. De illustraties zijn prachtig! Prijs ing. 2.25. Geb. 2.90. Het Raadsel Matuschka, door H. R. Berndorff. Andries Blitz, Am sterdam. Prijs 1.50, geb. 2.25. Ja, wat moeten we daar nu van zeggen? De politie-deskundige Berndorff heeft zich ge- I 2. Het Maartnummer van „Onze Aarde' W. van Bemmelen opent dit nummer met een beschrijving van het interessante geheimzin nige IJsgebied in het Tennengebergte, van grotten en hallen en onderaardsche meren. Dr. H. van Capelle vervolgt zijn artikel over „De regroïden van Menton, hun tijdge- nooten en hun nakomelingen", H. Geurtjens dat over „Marindland", zijn bewoners en hun eigenaardige gebruiken. A. W. Francken geeft een levendige beschrijving van „Feesten in het Rijk van den witten Olifant", terwijl H, Schutter de schoonheden van de „Hardange- rvidda", Noorwegen roemt. Sport in Beeld, 29 Maart. H. Wantin'g schrijft over „het verschijnsel Camera", A. interesseerd voor den man Matuschka, die de Meeuwis geeft indrukken omtrent de reis spoorwegaanslagen bij Jüterbog en Bia-Tor- naar Brussel en Antwerpeh door S. i. B. ge- bagy in Hongarije pleegd. Hij heeft dit heele organiseerd en H. A. Meerum Terwogt geeft geval uitgeplozen en gereconstrueerd en komt onder den titel „Naar de Zomersporten" een in dit geschrift tot de conclusie, dat deze indruk van wat de afgeloopen winter ons ge- Matuschka een zeer eigenaardige figuur was, bracht heeft en wat de zomer ons bieden zal. die een dubbel leven leidde. Een geval, dat Verder zijn er de gewone rubrieken tekst. Van wjl in detectiveromans, maar hoogst zelden de illustraties noemen wij het veteranen-elftal in het werkelijke leven voorkomt, althans niet dat tegen België speelde, een mooie overzichts- ,,f Nederl Weelr i v, r„rlt„„ w i a i200 uitgesproken sterk. In zijn jeugd is Ma- foto van het veld, snapshots betreffende sterdam Rede van mevr ff" a E tv?" I tuschka eens gehypnotiseerd en dit heeft hockey, jacht, turndemonstraties te Den Haag, sterdam. Rede van mevr. H. A. van Riel- Smeenige. 2.15 Pauze. 2.30 Vervolg uitz. u. h. Carlton Hotel. 3.00 Knipcursus. 4.00 Piano-recital mevr. M. French-v. d. Heek. 4.30 Kinderuur. 5-30 Kovacs Lajos en zijn orkest (Refreinzang Bob Scholte). 6.00 Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.30 R.V.U. Prof. Dr. A. H. de Hartog: Mu ziek en wereldbeschouwing. 7.00 KovacsLajos en zijn orkest. 7-30 Engelsche les door Fred Fry. 8.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. O a Fragm. „Faust", Gounod. 9.00 „Dolores Divine. Schuldig of onschuldig" Hoorspel van Kenneth M. Ellis. 9.20 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. O a Wei- bermarsch uit „Lustige Witwe", Lehar Louis Noiret (liedjes), io.oo Vaz Dias. 10^5 Vervolg concert. O.a. Ouv. Kalief van Bagdad, Boieldieu. Ensemble Doeke Stuuro» (liedjes). 12.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875. M. Uitsl. KRO-uitzending. 8.009.15 Grammofoonpl. 10.00 KRO-Kunstensemble o.l.v. P. Lusten houwer. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO-trio o.l.v. P. Lustenhouwer. I'4xt"~?X?) üit hef Carlton Hotel. Amstrdamt Nederlandsche week. 3.30 Grammofoonpl. 4.25 Cursus „De moderne zakenman". 5.oo KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen. 6.25—9.15 Uit Weenen: Die Schöpfung, torium van Haydn. 9.15 Vaz Dias. 9-30 Verbondskwartiertje. 9-45 Grammofoonpl. 10.00 Persberichten. 10-'512.00 Balalaika-orkest Schustow. blijkbaar een verwoestenden invloed gehad op korfbal, dito, een gansche pagina vol van de zijn zenuwgestel. Sindsdien voert hij twee de verschillende sportgebeurtenissen, voetbal- levens: het uiterlijke, van den kalmen, fat- kieken, alsmede uit de oude tijd in beeld, soenlijken industrieel, het innerlijke, dat ver- 1 scheurd wordt door den hartstocht om deze Actueel Wereldnieuws; 27 Febr. Het num- aanslagen te plegen, -louter omdat hij moet, nier opent met een fraaie foto van Njoo Bie gedreven door den duisteren drang. Op Ma- Liat, „Zonsondergang' en een artikel over den citadel Prins Hendrik door I. M. C. van Huut- Kardos stond wederom een houtsnede af, feestviering bij den Mentaweër. Hubert Sto- witts schrijft over „verdwijnend Indië". Dan zijn er wederom opnamen van den strijd tus schen Japan en China, waaronder zeer inte ressante kieken, terwijl ook de vrouwenru briek uitgebreid en interessant is. Van J. J. Moolhuizen is er een meisjesportret gerepro duceerd van Ruth Weyher en miss Roemenië photo's. Ook nog van andere beauties. tuschka zijn dan ook de verzen van Oscar Wilde toepasselijk. Hij, die meer levens heeft dan een, Sterft meer dan eenen dood. Intusschen vragen wij ons af: wat moe ten wij, gewone huis—, tuin- en keukenmen- schen, hier nu mee beginnen? Wat hebben wij aan zoo'n analyse die niet zoozeer weten schappelijk, maar meer journalistiek is? Vooi het meerendeel der lezers is het niet meer dan prikkellectuur en wij gelooven toch niet, dat de schrijver het als zoodanig bedoeld heeft: als politieman interesseerde hem het „geval" Matuschka. Wie er zich eveneens voor interesseert een boekhandelaar hier ter plaatse werd al Bladen". Dit bekende tijdschrift heeft in haar bestormd om exemplaren, toen het boek j nummer van 2 April een bladzijde gewijd aan nog niet verschenen was, (zooals men weet 4e haringtrekkers, en daarvan eenige opnamen heeft het als feuilleton in een onzer groote semaakt, waarbij de redactie een korte, maat bladen gestaan), wie er zich voor interes- 1 deskundige, toelichting geeft. De opnamen seert, vindt hier een boeiende uiteenzetting Reven een duidelijk beeld van dezen tik van van het geval, waarin de schr. uit de beschik- i xischvangst; ook de afslag aan de haven is ge- bare gegevens een samenhangend verhaal kiekt, waar het product gereed staat voor ver- De Heldersche haringtrekkers en „De Prins". Dat wil zeggen „De Prins der geïllustreerde heeft geconstrueerd. o.l.v. ora- Iwan Br. „De Ziel van Limburg" door Tom Tuinstra, Uitgave Gebr. v. AelstMaastricht, ingen. 1.50, geb. 2.25. In dit beknopte boekje van klein formaat tracht de schrijver ons op gemoedelijke wijze een over zicht te geven van de elementen, waaruit, naar zijn gevoelen, het Limburgsche volkskarakter is opgebouwd. Hem is daarbij een zekere mate van provin cialisme niet te ontzeggen, noch eenige ver klaarbare vooringenomenheid met den aldaar heerschenden godsdienst, waardoor de karakter ontleding wel een in een Oratio prodomo ont aardt en aan de factoren van overlevering geweld wordt aangedaan. De illustratie van de karaktereigenschappen is wel wat simplistisch, zoo eenvoudig is de volks psyche niet altijd te constateeren. Overigens zal lezing van het boek ongetwijfeld helpen het warmbloedige karakter van onze zui delijke landgenooten, de Limburgers, beter aan te voelen, zoo noodig méér te waardeeren, en ons tot steun te zijn bij eventueel dieper studie van den volksaard aldaar. De spanning is inderdaad eenigszins „eigengerijd", zooals schrijver dat in zijn inleiding reeds aangeeft, en niet altijd konse- kwent doorgevoerd. zending naar elders. Kon. Luchtvaart-maatschappij. Van de K.L.M. ontvingen wij de voorjaars dienstregeling, geldig van 1 Maart tot en met 30 April. Belastingdruk der Nederl. gemeenten. Tooneelgids no. 8, 1 April. Inhoud: Cor Hermus: Eduard Verkade. Giovanni Papini: Het theater zonder spelers. A. B. M. Brans: Joh. Wolfgang Goethe. Lau Ezerman: Reagee- ren en samenspel. Frans v. Amelsvoort: Stem en spraak van den tooneelspeler. Th. v. d. Griendt: 'n Tooneel-gebeuren wacht ons. Louis van den Bosch: Kijken kost niets. Cas de Bie: En wij? De Winnaars. Onze maandelijksche wedstrijd. Redactie: Es war»zu schön gewesen. Lambert Lucasz.: Een raar regisseur. Onder den schijnwerper. Foyernieuwtjes. Lees- en Declamatiestukken, enz. Morks Magazijn, Maart. Het Maart-num mer van dit tijdschrift heeft een karakter schets over Toon Denijs, den bekenden zanger met een fraai portret en enkele snapshots van en over hem. J. D. de R-oock draagt een no velle bij „Sinfoniette", Maurice Dupuis een buiten-tekst illustratie „Aan het ontbijt", repro ductie naar een zijner schilderijen. Henriëtte Baabe schrijft over Goeden Vrijdag op Cor sica. Dan krijgen we de rubriek „Populaire wetenschap": Verwarmen en ventileeren van huizen, „de lucht krijgt de schuld" (van onge steldheden namelijk waaraan ze part noch deel heeft). Over Zuid-Afrika schrijft C. W. D., terwijl de maandelijksche tooneelrubriek weder om behandeld wordt door Roeland van Ruy- ven. Joh. W. Broedelet vangt een „spel van trouw en ontrouw" aan, getiteld „Dolle Maan", reeds opgevoerd door het gezelschap Cor Ruys. In dit nummer is het eerste bedrijf er van opgenomen. De Boekentafel bevat bespre- kingen over Fabricius' „Komedianten trokken voorbij" en een biographie over Goethe van prof. Zweelweker. Dan hebben we nog de rubriek „Van heinde en ver in woord en beeld" en het bijblad Zij'' met Famke's „Opvoeding voor het huwelijk" en het programma der nieuw-feministische vereeniging met als eer- ste punt Verzet tegen de kunstmatig-opge- schroefde n.velleenng der seksen, die een ram- GESI'HEK TUSSCHEN KAPPER EN KLANT. Reeds verscheidene malen had ik thuis moeten hooren, dat mijn haar nu niet be paald netjes zat. Het eenigste middel oin het netjes te krijgen, was dus: naar den kapper te gaan. Die zou er met zijn ge wroet en gefriemel wel wat orde in kun nen brengen. Het gekke is, dat wanneer ik zélf wroet en friemel, ik juist het tegen overgestelde bereik. Maar enfin, kap pers, of liever gezegd „coiffeurs" (dat klinkt beter in onze „hollandsche" ooren) schijnen nu eenmaal het patent te bezit ten 0111 van een verwarde haardos een streng keurig kapsel te maken. Ik toog dus met precies afgepast geld naar een kap per. Eén gulden was het, op den kop af. Bij het binnenkomen trof ik het, daar het niet vol was en ik direct geholpen kon worden. Nu vind ik het altyd wel gezellig bij zoo'n sinjeur. Je ruikt er heerlijke geurtjes, die soms ook op je eigen bol ge sprenkeld worden, tenminste als het aan het begin van de maand is. Waarom alleen aan het begin? hoor ik u al vragen. Wel lezer, omdat Bruin het dan nog trekken kan en de portemon- naie nog een uitpuilende kant vertoont. Zoodra echter de eerste helft van de maand om is, begint hij leelyke gaten te vertoonen en zijn gezicht krampachtig te vertrekken. Hieruit moet u natuurlijk niet afleiden, dat myn haar de eerste helft van de maand heerlijk geurt, maar de laat ste helft „kwalijk riekt?" Enfin, ik werd door hem geïnviteerd om te gaan zitten, met de woorden: „Gaat u zitten dame". Hoogst vereerd met mijn promotie tot dame, omdat ik het nooit verder dan juf frouw gebracht heb, zette ik mij op één van de witte klapstoelen. Hij opende het gesprek door te vragen, hoe ik mijn coif fure wilde hebben. Ik zei, dat ik het geheel aan hem overliet en hij begon zijn goochel toeren. Onderwijl vroeg ik: „Is het geen groote voldoening voor u, om uit een slor dig hoofd een keurig hoofd te fabricee- ren? Het lijkt me toe, dat je je werk zoo ziet groeien onder je vingers". (Ik moest namelijk gewatergolfd worden, wat het hollandsche woord is voor het engelsche: waterwaved). „Ja", antwoordde hij, „dat is het zeker, maar de voldoening is niet altijd even groot. Ik werk liever met iemand die mooi haar heeft, dan met iemand wiens haar haast niet te han- teeren is". „Maar dan is de voldoening juist nóg grooter", wierp ik weer tegen. „Je hebt dan toch veel meer eer van je werk, dan als je gemakkelijk te hanteeren haar hebt gedwongen goed te zitten". Dat moest hij me toegeven. Trouwens, het is een eigen schap van hen, dat zij de klanten haast nooit tegenspreken, maar altijd in het ge lijk stellen. Ze zijn anders zeker bang de klandisie te verliezen! Juist toen ik me afvroeg, waarover ik het nü eens met hem zou hebben, kwam de vraag, waarvoor ik al gevreesd had; hij vroeg namelijk of ik een „friction" wenschte. Aangezien ik niets anders bij me had, als de ééne gulden, was ik genoodzaakt „dank u" te zeggen, hoewel ik het vreese- lyk vond. Want ze weten dit op zoo'n slimme manier te vragen, dat je haast on mogelijk „neen" kunt zeggen. Ik maakte mij er dus af, door hem uit te leggen, dat ik op 't oogenblik arm was en het niet betalen kon. Hy ging door met myn haar te behandelen zonder friction. Na eenigen tijd was ik klaar en haalde hy een spiegel, waarin ik myn pruik ge heel kon zien. Zoowel van achteren als van opzy. Om de friction weer goed te maken, hemelde ik hem een beetje op en zei, dat hij het piekfijn gedaan had en dat ik zeer tevreden was. Hy glimlachte, alsof hij zeggen wilde: dat weet ik ook wel, en haalde myn ja3 en hoed. Die friction gaat hem toch niet zoo heel erg aan het hart, dacht ik, daar ik hem zoo beleefd myn jas en hoed zag halen. Maar ik had misgerekend, want toen hij terugkwam, met beide gewapend, wreekte liy zich door met een zoetsappig gezicht te zeggen: „Als u soms momenteel het niet betalen kunt, krijg ik het een volgen den keer wel van u." Waarop ik heftig van nee schudde, hem den gulden in de hand drukte en haastig den winkel uitliep. Nooit durf ik meer een friction te wei- gerenl W. R. Bij de N.V. D. B. Centen's Uitg. Mij., te Am sterdam, verscheen een door de heeren J. G. Stridiron, docts. hw. en accountant, en L. C. Ver- vooren, raagd. ing. voor commerc. bedrijfsorga nisatie samengesteld „Vergelijkend Overzicht Be lastingdruk der Neder!, gemeenten". Voor inkom- sten-, gemeentefonds-, vermogens- en personeele spoed is voor de gcheele samenleving klaar^Nm. 'le'^ .'ie^ e'en Biet Het overzicht is alphabetisch ingedeeld, en be vitte uu maar, IK ga in een restau- vat bovendien een korte samenvatting van het e eten, hoor! 'economische karakter van elke gemeente, d.w.z. w acht dan tenminste tien minuten." de bronncn van bestaan. Zoo vinden wij voor „Hen je dan klaar ermee?" I Dcn Helder het navolgende vermeld: „woonplaats, „Nee, maar dan trek ik even pen ™arinc-etablisse,menten, visscherij, badplaats (Huis- andere japon aan en ga met je mee" duinen), nijverheid veeveclt, akkerbouw, tuin- tal A"ril heeft tWCe- men" n g,ewijd, aan „menschen en bloc- men - Onder de rubriek,, Van hier en ginds" tic in deImTt^damsche grachten"'ïen°"a^tai z'' waaronder opnamen uit Indië UIT CURACAO. Wij ontvangen de volgende roerende klacht van een der te Curatjao gedeta cheerde matrozen: Aan zyn verzoek om opname knoopt het vast „den hartelyken dank van de vele opvarenden tfier ge voelens ondergeteekende meent vertolkt te hebben". DE MAIL. Het leven hier te Curagao Is voor ons allen erg saai, De zon is heet, de wind is lauw, En brandend 's middags Pieter Maai. Afwisseling is er niet te beleven, De dagen wentelen langzaam voort, Moge men het mij vergeven. Het is een.... vergeten oord. Elke dag hetzelfde leven, Alleen de mail geeft een andere sfeer, Ieder wacht: „zou er voor mij wat wezen?" Moed gehouden, tot den volgenden keer. En zij, die iets mochten ontvangen, Van vrouw of kind, zij zijn zoo blij, Voor den ander blijft de hope hangent „Den volgenden maildag iets voor mij". Juist dat saaie, dorre leven, Hier in de West, het is wel waar, Bind je aan een woord geschreven, Hetzij door hem of haar. j De maildag is voor ons aan boord, i Het lichtpunt in de duisternis, En opgewekter gaan wij voort, Vooral wanneer de tijding prettig is. t Gedichtjes doel? mijn beste menschen, Al wat ik er mee zeggen wou Schrijf veel en dikwijls is één der wenschert Van hen die vertoeven te Curagao. En is het uur van huisgaan daar, Wij weerzien die ons dierbaar zijn, Dan roepen wij met de heele schaar: „Er is toch één klein Holland maarl*

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6