T VAN WILLIGEN Groote keuze Vossen Pelterijcnmagazijn J. J. H. KOOPMAN. Vierde Blad. i9$%. KONIJN's ZURE ZULT VAN ZATERDAG 2 APRIL 1932. Nederland—België. Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood vanKrigée Veehouderij en crisis. Spoorstr. 49 JB. HARJER ZN. Tel. interc. 46^ De strijd in Twente. VLOERBEDEKKING, BALLATUM, ENGELSCHE VLOERBEDEKKING, VLOERZEIL, LINOLEUM, LINOLEUM, Weststraat. Engeland en Ierland. China en Japan. Auto in het Hoendiep gereden. De valsche munterij. vanaf 14» WESTSTRAAT 14. Verklaring van minster Reetaerts van Blokland. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer, waar de behande ling van de begrooting van Buitenland- sche Zaken werd voortgezet, heeft mi nister Beelaerts van Blokland de volgende verklaring afgelegd: inzake het overleg met België over de herziening van de verdragen van 1839 hebben verschillende leden zich over de zwijgzaamheid der regeering beklaagd. Het is onverstandig over waarschuwingen de schouders op te halen, ook al zijn zjj_ overbodig. Eén der sprekers heeft gezegd, dat de regeering geen aanraking zocht met voor aanstaande mannen uit handel en scheep vaart en met andere specialisten, maar meermalen is op hun adviezen een beroep gedaan en overleg gepleegd met ver tegenwoordigers van Kamers van Koop handel, enz. De regeering zal voortgaan, voorlichting te zoeken wanneer zij die noodig heeft. Als het mogelijk was door uitvoerige mededeelingen mogelijke mis verstanden weg te nemen op dit oogen- blilc, zou dat voor spreker aangenaam zyn. De publiceering van het Witboek in 1929 bewijst wel, dat de regeering niet afkeerig is van publicaties. De regeering zal verstandig doen, rekening te houden met de stemmen uit de Staten-Generaal, maar zjj is niet de mandataris van de Kamers. Alleen zij beschikt over de ge gevens om te beoordeelen, of deelneming aan de discussies door haar in 'slands belang is. Op het oogenblik kan zij haar positie alleen gebruiken om het publiek buiten de Kamer te waarschuwen, niet af te gaan op allerlei geruchten. Men kweekt daardoor onrust. Overigens is de aangelegenheid slechts van betrekkelijk actueelen aard. Beide landen hadden gehoopt, de zaak tot een oplossing te kunnen brengen vóór de verkiezingen in beide landen het volgende jaar. Maar moeilijkheden zijn gerezen, die nadere overwegingen voor beide regee ringen wenschelijk maken, mede in ver band met de economische moeilijkheden van thans. Urgenter dan deze quaesties is die der economische toenadering. Het sluiten van een handelsverdrag is van veel gewicht, en de moeilijkheden voor de beide landen kunnen slechts gemakkelijker worden opgelost als het den beiden landen ge lukt zal zyn elkaar op economisch ge bied te vinden. HOOGHEEMRAADSCHAP HOLL. NOORDERKWARTIER. Stemmen voor opheffing. De heer J. Th. Droog, Beemater, schrijft aan het „Hbl.": „De regeering heeft besloten den ver bind ingsdijk tusschen Friesland en Wie lingen te voltooien. Daarmede is de afslui ting der Zuiderzee een feit geworden. De dijken, die tot dusverre ons moesten beschermen tegen het woelige water der Zuiderzee, opgejaagd vooral door de Noordwesterstormen, zijn voor een be langrijk deel van hun taak ontheven. En daarmede ook de belangrijkheid van het Hoogheemraadschap van Hollands Noor derkwartier. Na de afwikkeling van de zaken, waarvoor het met bijna algemeenen tegenstand opgericht is, dient het te ver dwijnen. Het Hoogheemraadschap drukt met zwaren last op de land- en tuinbouwbe drijven en op de huiseigenaars. Als voor beeld mogen worden genoemd' de kleine polder de Wijde-Wormer, die jaarlijks pl. m. 10.000 gulden en de Beemster, die ongeveer 50.000 gulden moeten opbrengen. En wel allereerst door een aanslag van 57 per H.A. en dan nog voor een to taalsom door het polderbestuur te storten. Dit laatste is eigenlijk een dubbele hef fing, aangezien ook de door het polderbe stuur te betalen som door de ingelanden moet worden opgebracht. Het wordt mijns inziens nu tijd een actie te gaan voeren tot het opheffen van het Hoogheemraadschap voor het Noor derkwartier, aangezien dit gedeelte niet alleen bovenmatig belast is, maar ook, om dat de oprichting van een Zuiderkwartier indertijd achterwege gebleven is. Waar onze bedrijven met lasten meer dan over belast zijn, waar straks de afsluitdijk klaar is, zijn er redenen te over om het luxe artikel in dubbelen zin dat het Hoog heemraadschap voor Noord-Ho]]. Noorder kwartier heet, af te schaffen. Mogen de verschillende hierbij betrok ken organisaties zich belasten met het verkrijgen van handteekeningen om dan krachtig, doch dringend bij het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan te houden óns van het Hoogheemraad schap te verlossen." MERCURIU S-EX A MENS. Men deelt ons mede: Federatie-Examens (Mercurius-Diplo- ma) De Practjjk-Examens der Federa tie van Handels- en Kantoorbedienden Vereenigingen in Nederland zullen ge houden worden voor Handelscorrespon dentie op 8 en 9 Juni, voor Boekhouden op 29 en 30 Juni in de plaatsen in het prospectus genoemd. Dit prospectus is gratis verkrijgbaar aan de bekende adressen en bij het Secre tariaat der Federatie Examens, Anna Paulownastraat 17a, Den Haag. De inschrijving sluit op 7 Mei voor de talen en op 28 Mei voor het boekhouden. De nood dwingt tot ingrijpende bezuinigingen, doch het jjSvaar bestaat, dat daardoor groote be langen voor langen tijd geschaad zullen worden. „Der Weg zurttck". De heer A. N. Zwiers, hoofd derland bouwschool te Twello, schrijft a/h. Hbld: Nu de veehouderij blijkens toezegging van den minister van regeeringswege zal worden gesteund, dringt de ernstige vraag naar voren, of thans niet de gelegenheid uitermate gunstig is, een krachtige poging te wagen tot verbetering van den vee stapel. Wel zijn er gelukkig vele bedrijven aan te wijzen, waar het bedrijf aan hooge eischen voldoet, daarnaast vindt men helaas een groot aantal, waar op onoor deelkundige wijze de veehouderij wordt uitgeoefend. Wanneer nu straks mogelijk alleen gelden zullen worden beschikbaar gesteld als toeslag op den melkprijs, daar moet er o.i. nadrukkelijk op gewezen worden, dat het alleszins warme aan beveling verdient, tal van bedrijven uit hun indolentie te verheffen. Door een deel der uit te trekken gelden te besteden aan veeverbetering zal de geboden steun voor direct en voor de toekomst het grootste succes hebben. We willen hierbij een drietal punten naar voren brengen. lo. Zorfen voor een gezond veebeslag. Ieder zal moeten toegeven, dat het voor de veehouders en voor de consumenten van het hoogste belang is, dat gezonde dieren worden gehouden. We vernemen, dat sommige zuivelfabrieken en andere vereenigingen het onderzoek naar tuber culose der veebeslagen om de kosten hebben gestaakt. De regeering neme nu die taak over. Zij make de bestrijding algemeen en vatte ze krachtiger aan. Zij toone zich hier de koninklijke woorden taaiheid en veerkracht in waarheid te willen toepassen. 2o. Bevordering van het fokken van meer productieve dieren. De regeering verleene krachtig hulp bij de beschik baarstelling van beter mannelijk fok- materiaal en steune de melkcontröle. Het gevaar dreigt, dat minderwaardige dieren ter dekking zullen worden aan gehouden en de melkcontröle, hoewel nog verre van algemeen, zal worden inge krompen. "3o. Bevordering van een meer doel matige voeding van het vee. Op tal van bedrijven is het hiermede treurig gesteld. Het onderwijs kan hierin in afzienbaren tijd niet afdoende verbetering brengen. De boerderijen moeten worden bezocht, om de veehouders desgewenscht voor te lichten. Waarschijnlijk worden jaarlijks eenige rnillioenen verloren door een on juiste verhouding in de voederrantsoenen. Dit kan voorkomen worden door intensieve propaganda en directe hulp. Voor de toepassing van de aangegeven middelen is sterke uitbreiding van per soneel bij den veterinairen en veeteelt- kundigen dienst noodzakelijk- Ook dit is een voordeel. Immers tal. van energieke en ontwikkelde personen, aan wier oplei ding zoowel Staat als ouders groote som men hebben ten koste gelegd, vinden dan een hoogst nuttigen werkkring, een nieuwen werkkring, die een zegenrijken invloed zal uitoefenen en na de depressie de veehouderij zal hebben gesterkt, zoo als bijna nergens ter wereld. Laat men thans, nu regeeringssteun noodzakelijk wordt geacht, in waarheid de koe bij de horens pakken en de uit te trekken gel den zoo nuttig mogelijk besteden. BETEUGELING VAN HET CADEAUSTELSEL. Het nationaal comité tot beteugeling van het cadeaustelsel meldt: Zooaks bekend, werd in Duitschland reeds z.g. „afweerkoffie" in vele poreelein- en aardewerkzaken verkocht als een weer middel tegen de „koffie met cadeaux". Naar vernomen wordt, overweegt men thans hier te lande, in navolging daarvan, in de kringen van belanghebbenden in de porcelein- en aardewerkindustrie en -han del de oprichting van een vennootschap, teneinde de porcelein- en aardewerkzaken in staat te stellen, tegen kostprijs koffie aan dó clientèle te verkoopen. Nog hebben enkele vooraanstaanden in die kringen dezen stap voor het oogenblik weten te voorkomen, omdat men hoopt, dat er spoedig een wettelijke regeling van het cadeaustelsel zal komen. HET CONFLICT IN DE RIJNVAART. Bij de staking zullen 900 man sleep boot personeel betrokken zijn. In de „Voorwaarts" lezen wy omtrent de staking, die Maandag in de Rijnvaart zal uitbreken: „Bij den strijd zullen ongeveer 900 man sleepbootpersoneel betrokken zijn. Hier van is 80 a 85 pet. georganiseerd in den Centralen Bond van Transportarbeiders. HET WEER IN MAART. Veel vorst en veel zon. Het Koninklijk Nederlaudscli Meteorolo gisch Instituut te De Bilt publiceert het voorloopige weerbericht over Maart j.1. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 2Vi graad beneden normaal. Zij was in de eerste dekade 2/i graad, in de tweede 3Vi en in de derde 1 graad beneden normaal. Slechts op 5 da gen was de temperatuur boven normaal, namelijk op den 8sten en de laatste 4 da gen der maand. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 12den en 30sten, res pectievelijk 9lA graad beneden en 4J4 graad boven normaal, de gemiddelde maxi mum temperatuur was 1 graad, het gemid delde minimum 2'A graad beueden nor maal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden tet vriespunt was te De Bilt met 23 dagen, 11 boven normaal, het bedroeg bijna hei dubbele van het nor male aantal en is hol hoogste, dat sedert 1897, het begin der waarnemingsreeks de Eilt. is voorgekomen, een gelijk aantal blijven practisch door hun keerbaarheid en zijn 't makkelijkst te hanteeren. 12 els, f 12.-, 15.—, 18.-, 20.—, 22.50, 24.75, 27.50 16 els, f 16.—, 20.—, 24.—, 27.-, 30.—, 33.-, 36.50 N.V. Behangerij en Stoffeerder!] Wtixl in Maart 1929 waargenomen. De neerslag was over het geheele land bene den normaal; het tekort bedroeg in het Noorden en Noordwesten ongeveer 50 pet., overigens ongeveer 40 pet. Te De Bilt werden 162 uren zonneschijn waargeno men tegen 114 normaal. De toestand te Enschede zeer gespannen. De toestand te Enschede is, als gevolg van het accoord tusschen de fabrikanten- vereenigingen en de confessioneele orga nisaties, zeer gespannen geworden. Den geheelen Donderdagmorgen verzamelde zich een groote menigte voor het gebouw, waar de afd. van „Unitas" een ledenver gadering hield. Buiten was inmiddels bekend geworden, dat de fabrieken a.s. Dinsdag weer ge opend zouden worden. DE UITVOERING VAN DE ZUIDERZEESTEUNWET. De Generale Commissie oor deelt, dat dezen zomer de Zulder- zeevlsscherij op de gewone wijze en in den normalen omvang kan worden uitgeoefend. De Generale Commissie, bedoeld in art. 3 van de Zuiderzeesteunwet is van oor-; deel dat, door de aanwezigheid van voor jaarsharing de haringvisscherij door de Zuiderzeevissehers nog op normale wijze en in ha. en gewonen omvang kan wor den uitgeoefend, en dat wanneer in de tegenwoordige omstandigheden aan Zui derzeevissehers of aan hun gezinnen vol doende middelen tot levensonderhoud gaan ontbreken of ontbreken, zulks rede lijkerwijze niet kan geacht worden te zijn een gevolg van de afsluiting van de Zui derzee; zij heeft daarom goed gevonden nader te beschikken, dat de geldelijke te gemoetkomingen als bedoeld in art. 13 van de Zuiderzeesteunwet, welke door haar met ingang van 14 Februari j.1. werden toegekend aan Zuiderzeevissehers, niet zullen worden uitgekeerd over een door haar nader te bepalen tijdvak, aanvan gende op 3 April. DE GEMEENTE BEERTA IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. De salarissen van het gemeen- teperscneel niet uitbetaald. De gemeente Beerta verkeert op het; oogenblik in ernstige financieele moeilijk-j heden. Behalve verschillende andere j noodzakelijke uitgaven konden ook de sa-7 larissen van het gemeentepersoneel nieti worden betaald. De gemeente heeft ver; scheidene pogingen gedaan om kasgeld té krijgen, doch zonder resultaat. Ook het rijk vond geen termen aan wezig, om in te grijpen. DE ONAFHANKELIJKE SOCIALISTISCHE PARTIJ. Donderdagavond is te Haarlem een af- deeling van de Onafhankelijke Socialisti sche Partij opgericht met 200 leden. Te Bodegraven. In de Donderdagavond gehouden verga dering van de afdeeiing der S.D.A.P. te Bodegraven is, naar de" „Voorwaarts" meldt, het geheele bestuur uitgetreden en heeft een afdeeiing opgericht van de O.S.P. Aan het verzoek daartoe van P. H. Oldemans. die de vergadering opende, ga ven 12 leden gevolg. Te Zwolle. In den gisteravond gehouden vergade-! ring is besloten tot oprichting van den afdeeiing Zwolle van de onafhankelijke socialistische partij. Bij eersten aanloop gaven zich 48 leden op. breed 183 cm, per el 68 ct. 183 cm breed, 88 ct. 200 97 1 met premie. 183 cm breed, 92 ct. 200 102 de bekende roode rug, 183 cm breed, f 1.05. 183 cm breed, f 1 45. 200 1.60. zware kwaliteit, 200 cm breed, f 1.90. De weg tot een schikking open gelaten. In een volledigen kabinetsraad is gis teren de tekst van het Iersche antwoord, naar verluidt definitief, opgesteld, maar de verzending naar Londen zal niet eer der geschieden dan Maandag. Ofschoon de Iersche regeering bij haar eisch blijft van afschaffing van den eed van trouw aan een „vreemden" monarch, is de vorm waarin deze eisch gevat is veel concilianter. Nopens het geschilpunt der annuïteiten heeft de Iersche regeering het woord eisch zelfs vermeden en zij schijnt nu slechts met nadruk op de wen- schehjkheid te wijzen, dat Engeland ook in deze aan de Iersche wenschen zal tege moet komen. Men gelooft te Dublin dat een vriendschappelijke schikking tot stand kan komen. EEN POOLSCHE KOLONIE IN FRANSCH AFRIKA? De Krakauer Kurier meldt uit Parijs dat daar streng vertrouwelijke bespre kingen zijn geweest, om de Poolsche on derdanen, die in Franarijk werken, maar thans ook voor een groot deel werkloos zijn, of door werkloosheid worden be dreigd, in een of andere Fransche kolo nie in Afrika een concessie af te staan. De Poolsche afgevaardigden willen deze menschen wel als kolonisten naar Afrika zenden maar de Fransche regeering is niet bereid gevonden om zulk een Pool sche kolonie nationaliteitsrechten of au tonomie te verleenen. De Poolsche onder handelaars hebben dit als eisch gesteld waartegenover van Fransche zijde be toogd is dat zulk een eisch met opgeven van de Fransche souvereine rechten ge lijk stond. De onderhandelingen zijn op dit punt blijven steken, maar ze worden voortgezet. DE SA HA RA-SPOORWEG. De Japansche afgevaardigde de War ren, van de groep-Marin, heeft minister president Tardieu verzocht, te zorgen voor spoedige indiening van het door den minister van publieke werken voorbe reide wetsontwerp voor den aanleg van een Sahara-spoorweg, 250 afgevaardigden hebben zich voor den aanleg van dezen spoorweg verklaard, wat 2V4 millioen frs. moet kosten. Men verwacht, dat de spoor weg in vier jaar gereed zal zijn. Men denkt met den aanleg ook de werkloos heid te bestrijden. Nieuwe geruchten In Mantsjoerije. Donderdag hebben Ohineesche troepen een aanval gedaan op de stad Noenang, ten Zuiden van Tsjangtsjoen. Er onstond een heftig gevecht met de Japansche troepen, die er tenslotte in slaagden den Chineeschen aanval af te slaan. De Ohi neesche Oosterspoorweg is gedeeltelijk door Chineesche soldaten bezet. De onderhandelingen te Sjanghai. De berichten uit China stemmen niet geheel met elkaar overeen. Reuter ver neemt uit Japansche bron, dat de wapen stilstandsonderhandelingen een bevredi gend verloop hebben en een succesvolle afloop in zicht is, terwijl uit Chineesche bron aan een Engelsch blad wordt mede gedeeld, dat in de omgeving van Sjanghai nieuwe loopgraven worden aangelegd, omdat men nieuwe gevechten vreest, wanneer de onderhandelingen mislukken. Negentien Japansche oorlogs schepen in Tsjingtou binnenge- loopen. Het eerste Japansche eskader, bestaan de uit 19 oorlogsschepen, is Donderdag in j de haven van Tsjingtou binnengeloopeu. j De opperbevelhebber van het eskader ver klaarde, dat deze concentratie te Tsjing tou geen politieke beteekenis had. De schepen zouden na twee weken Tsjingtou weer verlaten. De Volkenbondsraad bijeenge roepen. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft, na ruggespraak met den voor zitter van den Volkenbondsraad, den Raad per 12 April bijeengeroepen. Dit besluit staat in verband met het rapport van de financieele commissie van den Volkenbond, waarin gewezen wordt op den buitengewoon ernstigen financieelen toestand der Donaustaten. Verkorting van de Japansche linie. Naar Reuter uit Tokio meldt, heeft de generale staf aan zijn vertegenwoordigers te Sjanghai last gegeven de tot dusver be zette 'linie in te korten en de forten van Woesoeng en Kiangwan Tsjen te ontrui men. De generale staf heeft echter geen datum gesteld voor de ontruiming, die ge heel van de plaatselijke omstandigheden zal moeten afhangen. Aanval van Chineesche vrij- scharen bij Tsjang Tsjoen. De Ohineesche vrijscharen, welke de re- I geering van Mantsjoerije ten val willen brengen, hebben de stad Noenang in den i omtrek van Tsjang-tsjoen veroverd. Van Tsjang Tsjoen en Harbin zijn Japansche versterkingen naar Noenang gedirigeerd, ten einde een verder oprukken der Chinee- zen naar Tsjang Tsjoen te voorkomen. De Sowjet-autoriteiten te Harbin hebben de Japanners evenwel het gebruik van de spoorlijn verboden. Ook op vele andere plaatsen langs den Chineeschen Oosterspoorweg vallen de Chineezen in sterke colonnes aan. Op het Japansche munitie-arsenaal is een aanslag gepleegd, welke evenwel kon worden af geslagen. Een Japansche transporttrein met munitie en ontplofbare stoffen is aan gevallen en geplunderd. Bi Binnenland. De bestuurder dood. Donderdagavond ongeveer 9 uur is bij de Oosterwolderdraai onder Oostwold, gemeente Leek, een auto in het Hoendiep gereden. De bestuurder, de 60-jarige Sj. Giezen, uit Hoogkerk, was op weg naar huis. De brugwachter van de Oosterwol derdraai heeft om dien tijd wel een plons gehoord, doch hieraan verder geen aan dacht geschonken. Gisterenochtend ongeveer half zes zag hij den auto in het water, de kap stak er enkele centimeters bovenuit. Hij waar schuwde den veldwachter, die spoedig ter plaatse was en met behulp van den ka pitein der Lemsterboot, die juist pas seerde, wist men den auto op het droge te krijgen. De heer Giezen zat dood achter het stuur. Zijn horloge was blijven staan op 9 uur. Vermoedelijk heeft de auto vrij veel vaart gehad, want deze is in het water nog 20 M. doorgereden. Op meerpaaltjes langs den weg werden stuk jes aluminium en lak van den auto aan getroffen, zoodat de wagen hierlangs moet zyn geschuurd, voordat hij in het water reed. MIJNONGELUKKEN. Donderdagochtendis in de briketfabriek van staatsmijn Wilhelmina de dienst doende voorman L. P., die zich in een fijnkool-bunker begeven had, onder af vallende steenkolen bedolven en gestikt. De man was 31 jaar oud, gehuwd en vader van twep kinderen. Gisterennacht is in de ondergrondsche erken van staatsmijn Hendrik de meesterhouwer H. N. tusschen een ont spoorden wagen en een passeerenden kolentrein aan den zijwand van de galerij bekjield geraakt. Hij kreeg zwaar inwen dig letsel, tengevolge waarvan hij is over leden. De man, die van Duitsche natio naliteit was, was 56 jaar, gehuwd en kinderloos. INBRAAK IN EEN PASTORIE. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in de pastorie van de pa rochie van het H. Hart te Oss. Door het forceeren van een slot vaireen der achter deuren heeft men zich toegang tot de eetkamer verschaft. Uit een zilverkast hebben de inbrekers voor ongeveer f 300 aan tafelzilver gestolen. Zij zijn in hun verdere pogingen gestoord door pastoor Bloem, die bij het hooren van verdachte geluiden zich naar de eetkamer begaf, waarop de indringers de vlucht namen. De politie heeft drie verdachten gear resteerd, die evenwel ontkennen iets met de inbraak uitstaande te hebben. Het onderzode wordt voortgezet. Nadere bijzonderheden. Ook valsche gouden tientjes, kwartjes en dubbeltjes in omloop. Een werkplaats onder den grond. Nog steeds wordt een stroom van val sche rijksdaalders, guldens en halve- gulden-stukken op het hoofdbureau van politie, afdeeiing valsch-geld-centrale, te Rotterdam gedeponeerd. De valsche geld stukken komen hoofdzakelijk binnen van banken, waaruit kan worden afgeleid, dat de geldstukken zóó bedriegelijk zijn na gemaakt, dat het publiek het verschil tusschen de echte geldstukken en de producten van den gearresteerden kap per G. en zijn leermeester, den eveneens gearresteerden koperslager v. B. niet merkt. De valsche geldstukken hebben een te groot randschrift en de beeldenaar is gepolijst. In de woning van Van B. aan de Millinxstraat te Rotterdam zijn bij hernieuwde huiszoeking slagletters ge vonden, die precies passen in de afdruk ken op de valsche geldstukken. Voorts worden de laatste dagen vele valsche gouden tientjes gedeponeerd en de politie vermoedt, dat deze ook afkomstig zijn uit de werkplaats van den koperslager v. B. Deze van B. is een uiterst kundig vak man, die vonnissen achter den rug heeft wegens valsche munterij. Hij maakte niet alleen valsch geld, maar hij gaf, naar uit de verklaringen van den kapper G. is ge bleken, ook les in het vervaardigen van valsch geld. Zijn matrijzen zijn bijzonder geraffineerd gemaakt. Van B. ontkent zich den laatsten tijd te hebben schuldig gemaakt aan het maken van valsch geld, maar in zijn woning is een broche gevonden, met een valsch gouden tientje, van dezelfde ma kelij, ais die van de thans gedeponeerde namaak-tientjes. Van B. geeft toe wel enkele maanden geleden valsche kwartjes en dubbeltjes te hebben gemaakt. Toen in Juli de huurdersstaking in de Tuinderstraat uit brak, woonde hij in een van die huizen. Hij was een van de menschen, die zijn huur op tijd bleef betalen. Naar hij zegt, had hjj daar een goeden reden voor, want in zijn kamer had hij o.a. een groote pot vol valsche kwartjes en dubbeltjes en die zouden bij een eventueele gerech- In Crisistijd is kwaliteit goedkooper. telijke uitzetting voor den dag gekomen zijn. Sinsdien is Van B. verhuisd naar de Millinxstraat en daar heeft hij, naar thans is gebleken, een volledige werk plaats tot het vervaardigen van valsch geld ingericht en wel op zeer vernuftige wijze. Naast van B. woont een echtpaar, dat doofstom is. Van B. maakte een luik in den vloer van zijn woning en kwam zoo bij de fundamenten van het pand. In den scheidingsmuur maakte hij een gat, waardoor hij onder de woning van het doofstomme echtpaar kwam. Hier richtte hij zijn werkplaats in en hij kon daar rustig werken, omdat de menschen boven hem, hem toch niet konden hooren. Vooral de conducteurs van de tram hebben veel schade van de valsche dub beltjes en kwartjes. Op de beide Kerst dagen zijn op de tram 50 valsche dub beltjes of kwartjes ontvangen en met de beide Paaschdagen ruim 30. Dit groote aantal duidt er op, dat er heel wat men schen belast waren met het uitgeven van het valsche geld. Het moet dan ook lang niet uitgesloten worden geacht, dat er nog meer arrestaties zullen volgen. De behalve reeds in het nummer vah Donderdag genoemde 5 verdachten is thans ook nog de toen nog gezochte agent van een levensverzekeringmaat schappij gearresteerd, op grond van het vermoeden, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het opzettelijk uitgeven van valsch geld, zoodat er zich thans 6 per sonen in verband met deze zaak in arrest bevinden. Er wordt een belooning uitgeloofd voor dengene, die de politie dusdanige aan wijzingen zal verschaffen, dat deze kunnen leiden tot de opsporing en aanhouding van hen, die zich schuldig hebben ge maakt aan het opzettelijk uitgeven van valsch geld. Ook naar eventueele leer lingen van den loodgieter Van B. wordt nog gezocht. Voor de valsche guldens en kwartjes vond men een goed emplooi in de auto maten te Rotterdam. Zoo heeft een win kelier in de binnenstad zijn automaat moeten opruimen, omdat hij er den laat sten tijd haast niets anders dan valsche kwartjes uithaalde. Een andere winkelier in de binnenstad vond op één morgen niet minder dan 6 valsche guldens in zijn automaat. Het onderzoek duurt nog steeds voort. DE AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP OP DEN BOULEVARD TE SCHEVENINGEN. De autobestuurder staat terecht. Het O.M. elschte een maand hech tenis. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Donderdag de zaak tegen de 38-jarige candidaat-notaris, mej. A. M. van W. te Amsterdam behandeld, die als autobe stuurster op Zondagmiddag 11 October jl. op denstrandboulevard te Scheveningen tegenover het Wiener café, in volle vaart tegen het trottoir opreed en tegen een bank botste, waarop drie dames en een kind zaten. De schok was zoo hevig, dat de bank werd medegenomen en de daarop zittenden over het trottoir werden geslingerd. Het gevolg is geweest, dat mevr. van der Zwet uit Rotterdam op slag werd gedood en de andere dame, mevr. Frede- riks uit Den Haag, zoo zwaar gewond werd, dat zij na twee dagen in het zieken huis is overleden. De derde dame, mevr. P. Hemmes uit Den Haag bleek een heupfractuur te hebben opgeloopen. Zy moest geruimen tijd in het ziekenhuis worden verpleegd. Het kind bleef ongedeerd. Het O.M. waargenomen door mr. Hoek stra, achtte het gelukkig dat dit soort ongelukken, waarbij de auto het trottoir oprijdt, zeldzaam is, en de gevolgen daar van zeer ernstig zijn. Spr. weet niet in hoeverre verdachte op advies van P., naar rechts is gereden, doch in ieder geval is zulks tegen de voorschriften. Verdachte die weliswaar een rijbewijs bezat, doch weinig ervaring had, is op een der drukste rijwegen gekomen. Het geen door deskundigen omtrent het gas- geven is naar voren gebracht, berust slechts op veronderstellingen. Naar spr.'s meening is er op 14 M. afstand gelegen heid tot remmen geweest. Aanvankelijk is de wagen in goede richting geweest, daarna is dus iets gebeurd, waardoor het ongeluk is geschied. Volgens spr. is, zelfs als vast staat dat P. naar het stuur heeft gegrepen, verdachte verantwoordelijk voor deze aanrijding, en hij vraagt derhalve haar schuldigverklaring en veroordeeling tot een maand hechtenis. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Donderdagochtend zag de kapitein Van Riemsdijk, van de sleepboot „Leonora", die te Lent aan de Handelskade lag, zijn beide zoons na herhaald roepen niet aan dek verschijnen. Bij ondeiyoek bleek, dat zijn jongste zoon, van 15 jaar, door kolen dampvergiftiging overleden was. Dr. Duurman achtte onmiddellijke overbren ging van den anderen zoon naar een zie kenhuis noodzakelijk. Diens toestand ia ernstig.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9