DE BIJENKORF KONIJN's HOOFDKAAS VAN ZATERDAG 5 APRIL 1932. TWEEDE EK LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS IK BLIJF Verkeerslessen van den A.N.W.B. Visscherij. SCHOOLVOETBAL. Licht op voor allo voortuigen: Wintertijd. Dinsdag 5 Apr19.08 uur Woensdag 6 19.00 DE INDISCHE MAIL. Woensdag in ons land. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het motorschip „Chris- tiaan Huygens" zal Dinsdagmorgen 5 April om 10 u. 20 van Genua vertrekken. Aankomst 6 April 9 u. 51 te Amsterdam (Centr. Station). VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Afd. Den Helder. Wij vestigen nog eenmaal de aandacht op de bijeenkomst, welke a.s. Donderdag avond om kwart over 8 in „Musis Sa- crum", Koningstraat, gehouden wordt, waarin de Voikenbondsfilm zal worden vertoond. De Algemeen-secretaris dezer vereeniging, de heer A. Ch. J. J. van der Mandere, uit den Haag, hoopt deze film toe te lichten. Men zie de advertentie. HARMONIEKAPEL „WINNUBST". Concert op Donderdag 7 April. Ónder leiding van den heer H. B. Schenkels geeft de Harmoniekapel „Win- nubst" op Donderdag 7 April een Con cert in Casino voor haar donateurs en ge noodigden. Het programma vermeldt o.a „El Captain", Marsch van den onlangs overleden „Marschenkoniitg" John Philip Sousa, Ouverture „Lugdunum", Fantasie pour Concours van Gabriel Allier, het uit 4 deelen bestaande „Ballet Egyptien" Luigine, Loreley-Paraphrase van Jos. Nesvadba, Suite-Ballet van Fr. Popy, alle nummers welke voor het eerst door „Win- nnbst" ten gehoore worden gebracht. Na de pauze een blijspel in een bedrijf „De Verloving" door eeuige dames- en heeren- tooneelisten. Voor introducties raadplege men dQ advertentie in dit blad. „GOODWILL DAY". Een brief van Henderson. Naar aaanleiding van een door het Goodwill-comité alhier verzonden peti tionnement voor ontwapening ontving de secretaresse van dit comité mevrouw van Maanen-Martin, Singel 27, alhier, den volgenden brief, onder dagteekening van 30 Maart: „Geachte mevrouw. Onder dankzegging bericht ik U de goede ontvangst van Uw schrijven van den 26sten dezer ter bege leiding van een Petitionnement voor Ont wapening, dat namens vele duizenden jonge mannen en vrouwen van Holland is verzonden. Wilt U zoo vriendelijk zijn aan de on derteekenaars door middel van Uw Good will-comité mijn warme waardeering over te brengen voor den steun, dien zij aldus aan het werk der Conferentie verleenen, en mijn hoop, dat zij in hun werk in het belang van de ontwapening niet zullen verslappen, zoolang de taak der Confe rentie nog niet tot een succesvol einde is gebracht? Ik heb aan de redactie van het Orgaan der Conferentie verzocht om opname van deze Petitie na afloop van het Paasch- reces, opdat zij onder de aandacht moge komen van de Delegaties. Geloof mij, met achting, get. Arthur Henderson, Voorzitter." IN HET RUIM GEVALLEN. Zaterdagmiddag speelde een jongen op de Buitenhaven en trachtte op een Vlaar- dinger fiets (soort trawler) te springen. De jongen kwam daarbij ongelukkiger wijze in het ruim te vallen, waarbij hij een arm brak. De jongen werd naar het hos pitaal vervoerd. MISSIE-TENTOONSTELLING R. K. VOLKSBOND. Het kan gebeuren dat je als verslag gever Zondagsmiddags je opmaakt om de opening bij te wonen van een tentoonstel ling en dat je ontvangen wordt door de fleurige en vroolijke muziek van een strijkje. Voor je nog tijd hebt tot de con clusie te komen, dat ge u een half uur in den tijd hebt vergist, heeft men u op een stoel geplant, een aardig jong meisje duwt u een taartje onder den neus, een tweede een kop thee. Nu is het hebben van principes dikwijls erg lastig en zeker zal men het gemakkelijker hebben in het leven zonder dan met die dingen. Maar ten aanzien van taartjes en thee sta ik principieel op het standpunt ze nooit af te slaan. En spijt ervan had ik niet, want ze waren prima, de taartjes zoowel als de thee. Deze laatste was een cadeau van de firma Keg. Maar om op die tentoonstelling terug te komen: deze werd Zondagmiddag half vier opengesteld. Maar en (laat zit 'm nou de kneep de officieele opening had reeds te drie uur plaats, en die was, toen wij binnenkwamen juist achter dén rug. Nu is het bekend, nietwaar, dat een journalist nergens voor staat en zich nooit gevangen geeft. En zoo kon het dan ook gebeuren, dat wij, voor de taak geplaatst, toch verslag te moeten geven van deze opening, onzen duim in den mond hebben gestoken en daar de volgende, ware ge gevens, uit hebben gezogen: Allereerst dan, de tentoonstelling is ge organiseerd door den Missie-naaikring „St. Theresia". Wat deze vereeniging be oogt werd door de presidente, mejuffrouw C. Koppen, in haar welkomstwoord uit eengezet. Zij sprak een woord van welkom tot alle genoodigden en wees erop dat de vereeniging een zeer bescheiden ver eeniging is en slechts bestond uit een club dames, die zich beijveren zooveel mo gelijk priesterkleeding, altaar en kerkbe- kleeding en kleertjes voor de inlandsche bekeerlingotjes te vervaardigen. Om nu aan het noodige gekl te komen voor nieuwe inkoopen wordt deze tentoonstel ling gehouden. Snreekster vertelde dat zij haar eerste lustrum vierde, maar dat naast dit verblijdend herdenken, ook een zeer droeve herdenking heeft en wel het feit dat een paar maanden geleden, mevr. Smeets, de pres. en oprichtster is heen gegaan. Wat had mevr. Smeets zich nog veel van dit eerste lustrum voorgesteld en met hoeveel ijver heeft zij nog de eerste voorbereidende maatregelen voor deze tentoonstelling getroffen, zegt spr. Zij heeft het echter niet mogen mee maken tot groot le'edwezen van al onze leden. Spr. gaf nu het woord aan den Zeer Eerw. Pastoor v'. Veen, die de openings rede uitsprak. Pastoor van Veen wees er op, dat juist deze Zondag, de achtste na den Zaterdag vóór den aanvang van het Paaschfeest, van oudsher de dag is waarop de witte kleeding wordt afgelegd. Juist op dezen dag is het, dat de dames van het comité ons wederom nieuwe witte kleederen voor de priesters en missionarissen schenken. Hij wees op de voorschriften, welke Z. D. H. de Bisschop in de kerken heeft doen afkondigen ten aanzien van voeg zame kleeding der vrouwen en bracht ook dit in verband met de hier geëxposeerde kleeding. Deze handwerken hebben een dubbel doel: ten eerste dienen zij om den missionarissen van kleeding te voorzien, maar daarnaast zijn er ook die bestemd zijn voor de aankleeding van de beschei den kerkjes en altaren in de missies, en tenslotte vinden de inboorlingen er de be hoeften voor hun lichaam- die evenwel uiterst bescheiden zijn. De behoefte aan kleeren voor de ziel is dan ook grooter dan aan die voor het lichaam. Na de opening werd den genoodigden een kopje thee met gebak aangeboden en daarna zochten de dames elk haar stand op met het goede voornemen elk zooveel mogelijk van haar voorraad te verkoopen. De tentoonstelling. Wij hebben hierboven al medegedeeld, wat op deze tentoonstelling in hoofdzaak te zien is: een groote verzameling' witte priesterkleeding, door de dames van den naaikring vervaardigd. Hieronder het laatste werk van de overleden presidente, mevrouw Smeets, een koord-cingel voor de H. Mis. Verder is er ook kinderklee- ding vervaardigd. Dit alles wordt aan de missies ten geschenke gegeven en de bazar is dan ook ingericht met de bedoe ling voor de opbrengst weder nieuw mate riaal te koopen. Behalve deze stand, die speciaal het Aan Gibbs, Mejuffers en Mevrouwen, Kunt U lich veilig toevertrouwen. Gebruikt zijn tandzeep, toiletzeep, huidcrcme, poeder. werk is van den naaikring. heeft de oud missionaris pater Kruitwagen O.F.M. nog een interessante collectie Indisch en Chi- neesch werk uit de missies meegebracht en dat eveneens hier tentoongesteld. Zeer interessant zijn daarbij een tweetal por tretten, n.1. van kardinaal van Rossuni en van paus Pius XI, door Chineezen vervaardigd volgens het kunstzinnig procédé, waarmee ze ook fraaie Chinee- sche schilderijen vervaardigen. Het valt het best te omschrijven door te zeggen, dat het een opgewerkte teekening is; de kleeding is vervaardigd uit doek top Chi neesche figuren uit zij) dat opgevuld wordt, waardoor het geheel relief ver krijgt, Op dezelfde wijze is ook het hoofd vervaardigd; vooral de gelijkenis baart I den Ohineeschen kunstenaar veel zorg, daar het hier westersohe gelaatstrekken betreft. Werk als dit wordt uitsluitend gemaakt in het zuidelijk deel van Shansi. Er waren ook een paar op zij geschilder- j de teekeningen, alsmede op z.g. rjjst- papier, dat evenwel niet van rijst wordt vervaardigd. Behalve het Chineesche, was er ook Indisch werk: batikdoeken en wajangpoppen, die velen onzer lezers wel kennen. Interessant alweer een origineele wajangpop, uit leer vervaardigd en kun stig gekleurd. I Verder was er het gewone fancyfair- materiaal, dat een bezoek aantrekkelijk maakt: een servies, dat verloot wordt, een heele tafel vol met prijzen voor de verloting met als hoofdprijs een schemer lamp, er was een afdeeling thee en koffie, ingericht door de firma Keg, waarvan een aanzienlijk deel der opbrengst aan de kas ten goede komt, men kon met ballen gooien naar een prijsje, reepen chocolade koopen, een -draaibord, een grabbelton enz. Tenslotte noemen wij nog een handwerktenje; het hier geëxpo seerde is afgestaan door de verschillende dames en bestaat grootendeels uit baby- kleeding. Dinsdagavond heeft in het gebouw van den R.K. Volksbond een feest avond plaats, waarvan de opbrengst even eens ten bate van de kas dezer vereeni ging komt. Óp dezen avond zal door pater Kruitwagen O.F.M. een lezing met lichtbeelden worden gehouden over de missie in China. Programma's hiervoor zijn hedenavond ook aan de zaal verkrijg baar. FEESTAVOND VAN DE LANDELIJKE RIJVEREENIGING „DE NOORDERRUITERS". Zaterdagavond 2 April werd door boven genoemde Rijvereeiiiging een feestavond gehouden in „Musis Sacrum". Deze groep ruiters, die zich op 15 Febr. 1932 hebben afgescheiden uit de Lande lijke Rij vereeniging „Den Helder", staan plaatselijk onder leiding van deii hêei' J. W. Thijssen en hebben als instructeur den heer J. Vethman, van Kolhorn, terwijl het secretariaat is gevestigd Juliana- park 11. Op den feestavond waren als gasten aan wezig leden van de Landelijke Rijver- eenigingen Anna Paulowna, Westfries land, Wieringen, Texel, Beijaard, Heilo en Den Helder. Door den heer dr. Veening, van Mid den Beemster, voorzitter der commissie van Landelijke Rijvereenigingen in Nd.- Holland, werd de nieuwe standaard der „Noorderruiters" onthuld. In een kernachtige toespraak werd ge wezen op het feit, dat de standaard al van de oudste tijden af het symbool is geweest van moed en trouw en de trouw aan de standaard de kracht is geweest tot over winning. Zoo hoopte hij dan ook, dat de nieuwre standaard, voor de jonge „De Noorder ruiters", een symbool ian trouw moge zijn van de Landelijke Ruitersport, liefde tot het paard en moed om het leven aan te durven. Hierna legden de amazones en ruiters den eed op de standaard af, en werd door alle aanwezigen staande het „Standaard lied" gezongen, en was deze plechtigheid ten einde. Daarna werd opgevoerd het „Ruiter- aanzoek", tooneelspel van H. Vogelaar en W. Slob, wat door de amazones en ruiters, gezien den korten tijd van voorbereiding, zeer verdienstelijk werd uitgevoerd. Door den heer Vethman werd een zeer aardig rijm voorgedragen van het wel en wee der „Noorderruiters" wat veel bijval oogstte. Rest nog dat door de dames Thijssen op zeer verdienstelijke wijze een tweetal dan sen werden uitgevoerd,, waarvan de boeren- klompendans zeker aller goedkeuring kon wegdragen. Dit alles, afgewisseld met het gebrui kelijke dansje, voordracht, toespraken en bloemen was de tijd van scheiden weer spoedig daar. Er heerschte een ruiterlijke gaest en i een blijde stemming bij goede muziek. Een i mooie avond, waarop de „Noorderruiters'1 trotsch kunnen zijn en waarvan de vele aanwezigen hebben kunnen genieten. JAARVERGADERING OPENBARE LEESZAAL. Zooals in ons nummer van Zaterdag j.1. is medegedeeld, werd Maandagavond in het gebouw der Leeszaal de jaarlijksche ledenvergadering gehouden, die, gezien de weinige belangstelling voor dit soort vei'gaderingen, een geanimeerd verloop had. De heeren Engelman, Lever, van Aken, en Marinus van het Alg.- en Dag. Bestuur, waren met kennisgeving afwezig. De verslagen van secretaris en direc trice gaven geen aanleiding tot opmer kingen en werden dan ook met algem. stemmen goedgekeurd. Ten opzichte van de rekening 1931 werd namens de Finan- tieele Commissie tot goedkeuring geadvi seerd, waarna de rekening onder dank zegging aan den penningmeester voor het uitstekend beheer werd goedgekeurd en vastgesteld. De begrooting 1932 gaf aanleiding tot de volgende opmerkingen: De heer Peters vroeg welke schuld nog op het tegenwoordige gebouw rust. Geantwoord wordt f 4000.voor een nieuw gebouw is f 419.12 in kas De penningmeester zou gaarne zien, dat door regelmatige bijdragen dit fonds werd aangevuld. De Voorzitter licht dit nader toe. Voor een nieuw gebouw is natuurlijk een bedrag van f 419.van geen beteekenis; de bedoeling is dan ook om voor den bouw zelf het kapitaal te leenen, hetzij hypothecair, hetzij door een leening van de gemeente, en het in kas zijnde bedrag voor inrichting van het gebouw te be stemmen. De heer Tuk zou een onderzoek willen instellen naar de mogelijkheid om dit kapitaal te krijgen; van de zijde der be stuurstafel wordt evenwel opgemerkt, dat men waarschijnlijk geen nieuw kapitaal zal kunnen leenen zoolang niet de oude schuld is afgelost. De heer van Zijl merkt op, dat toch ook de grond, „waarop het huidige ge bouw rust, waarde heeft en de schuld van f 4000.— met die waarde wordt ver minderd. De heer Pinkhof wijst er op, dat door de afloopende schuld ook de rente jaarlijks vermindert en wil de aflossingen verhoogen. Hiertegenover zegt de Voorzitter, dat de aanvankelijke aflossingen van f 400.al tot f 800.— zijn verhoogd en de begrooting geen verdere verhoogingen toelaat. De heer Tuk merkt op, dat toch ook elk jaar veel ten koste wordt gelegd aan onderhoud en dat toegezegd is een onder zoek in te zullen stellen naar de mogelijk heid van een nieuwe leening. De heer Peters wijst er op, dat zoo'n leening weer verhoogde aflossing en rente meebrengt, die dan ook moeten worden gevonden Uit de middelen. De penningmeester, de heer van Heusden, oppert het denkbeeld om een eventueel nieuw gebouw te doen bouwen van gemeentewege als werkverschaffing, een denkbeeld, dat practisch nogal be zwaren ontmoet. Over deze kwestie wordt nog nader van gedachten gewisseld. De heer Van Z ij 1 merkt op, dat op het oogenblik de tijd om te bouwen bij uitstek gunstig is, omdat de materialen zoo goedkoop zijn. Tenslotte wordt aan het bestuur opge dragen een onderzoek intestellen naai de mogelijkheid om gelden bij de ge meente op te nemen. De heer Timmer zou meer gelden willen beschikbaar stellen voor vernieu wing der kinderbibliotheek. Hierop antwoordt de Directrice, dat die vernieuwing regelmatig geschiedt. De jeugdige lezertjes maken er evenwel al heel gauw vlekken in. Voor dit jaar zijn intusschen weer wat meer gelden uitgetrokken. De heer Peters vraagt inlichtingen chic gekleedgaan HOE? Ooorin de Heerenzaak van de Bijenkorf een chic kamgaren cos-, tuum te koopen Prijzen: 44.00 - 36.00 - 32.00 28.50 - 24.50 - 19.50 - 1©. SO lle les. Geef op een fietspad ruimte om te passeeren! KONINGSTRAAT b.d. SPOORSTRAAT Vraagt zichtzending Dankbaar worde hier melding ge maakt van een spontane gift van f 2.50 door een der ledenBravoMoge dit voorbeeld door meerderen worden ge volgd A-N.WB. TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND ij, j Éi betreffende dep boekenaankoop. Wordt hierbij een bepaald systeem gevolgd of wordt zóó maar toevallig eens wat aan gekocht Spr. heeft speciaal het oog op technische werken. De Voorzitte r zet den gang van zaken uiteen. Een bepaald systeem kan niet worden gevolgd, ook al niet omdat er allerlei soort werken worden aange boden. De heer Pinkhof wijst er op, dat de begrooting dér Leeszaal zich in stij gende lijn beweegt, terwijl de uitleen, zoowel van romans als van kinderhoeken, is gedaald. Studiewerken zijn gelukkig gestegen. Hierop antwoordt de heer Van Heus den, dat men de leeszaal niet als een handelsinstelling moet beschouwen. Maar wel mag de aandacht worden gevestigd op het gering aantal leden; het grootste aantal staat op de minimum-contributie. Tegenwoordig is voor onderhoud van j het gebouw veel geld noodig; het ver hoogd gemeentelijk subsidie is bedoeld voorsalarisverbetering van het personeel Het is noodig, dat de leden er zich voorspannen om de leeszaal door hooger contributie te steunen. Nadat de heer S li n gervoetRamondt nog eenige inlichtingen verkregen heeft over den aankoop van boeken enz., wordt de begrooting 1932 goedgekeurd. j Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren J. W. van Aken, J. Brouwer (Dag. Bestuur), A. W. Engelman (Dag. Bestuur), S. Koning, A. C. de Koster, H. J. Marinus, L. Pinkhof, welke allen worden herkozen met 15,16, 17, 16, 17, 14 en 16 stemmen. Op voorstel j van het Bestuur wordt een nieuw lid in het Alg. Bestuur gekozen, waarvoor wordt benoemd de heer van Zijl met 14 stemmen. Verder zijn nog uitgebracht op de heeren van Doorne 3, Heeroma 1, Kraak 1 en Slingervoet Ramondt 1 stem. Opgemerkt wordt dat de heeren van Mierlo en de Zwart door vertrek bedankten en dat wijlen de heer .1. Korver ook reeds was uitgetreden, voor welke vacaturen dus alleen de heer van Zijl in de plaats komt.1 Finaneieele commissie. In verband hiermee wordt in de finan- cieeleconmmissie gekozen de heerSlin-| gervoet Ramondt (plaatsv. lid) tot lid en de heer van Zijl (lid) tot plaatsver vangend lid. De heer Tuk stelt zich, na eenig aarze len, op aandrang der vergadering, weder beschikbaar. Rondvraag. De heer Peters vraagt inlichtingen over de aanvraag van boeken j uit andere leeszalen of universiteits- bibliotheken. Gedrukte catalogi zijn daari niet van, maar de Koninklijke Bibliotheek 1 zendt steeds alle aanvragen door naar de j universiteitsbibliotheken, wanneer zij zelf het gevraagde niet bezit. De heer L. Col tof vraagt inlichtingen omtrent het aantal minimum-contribuan ten. Boven het minimum van f 1.50 zijn slechts weinigende heer Brouwe r wijst op het vrij aanzienlijke getal maand- kaarten, dat wordt uitgegeven, en dat de financiën nog aardig versterkt. Deze zijn niet meegeteld onder het aantal leden van 671. De heer L a 1 a u wil den contribuanten van f 2.50 het recht geven twee romans tegelijk mee te nemen (op liet oogenblik is het aldus, dat voor Iedere f 1.50 men een roman tegelijk kan krijgen). De heer Tuk bespreekt de propaganda voor nieuwe leden, waartoe in de bestuurs vergadering besloten is. Het is de be doeling een twintigtal leden te krijgen, bereid een aantal circulaires rond te brengen en daarop na eenige dagen ant woord te halen. Het is verkeerd, als op een drukken weg eenige fietsers op een rij naast elkaar rijden en toch gebeurt het nog maar al te veel. Ge begrijpt wel, waarom dat verkeerd is, nietwaar? Het snellere autoverkeer heeft daar hinder van, want die rij fiet sers verspert den weg en belemmert het snelverkeer. Ook wanneer de fietsers op een rijwiel pad rijden, moeten ze niet naast elkaar, maar liever achter elkaar gaan wanneer een andere fietser ze wil inhalen en dat door hellen te verstaan geeft. Bij dat ach ter elkaar rijden, gaan degenen, die links van de anderen reden, achteraan rijden. Op de rechter teekening is Eulalia ach ter haar broer Jan gaan rijden, zooals het behoort en die andere jongen, die meer haast had, kan nu gemakkelijk voorbij. Op de linker teekening gaat liet niet goed. De drie fietsers zijn op een rij naast elkaar blijven rijden, beslaan daardoor de heele breedte van liet fietspad en de jon gen, die voorbij wil, moet nu van het pad af en is genoodzaakt op den rijweg te komen, waarbij hem een aanrijding dreigt met de achterop komende auto. Laat dus altijd ruimte tot passeeren, dan gebeuren er geen ongelukken! In Crisistijd is kwaliteit goedkooper. Op die manier kunnen heel wat nieuwe leden worden gewonnen. Een drietal aan wezigen gaven zich staande de vergade ring op. De heer van Heusden doet een beroep op de vakvereenigingsledendoor fusie van twee bonden derft de Leeszaal een subsidie van f 25.—. Hierop antwooidt de heer Peters, dat deze zaak centraal door de hoofdbesturen wordt geregeld en de plaatselijke vak bonden daarover niet beslissen, hetgeen de heer K r aak tegenspreekt. Er zijn er nog vele, die dit wel degelijk plaat selijk regelen. Het is gebeurd, aldus de heer Kraak, dat van de zijde der ver gadering aandrang werd uitgeoefend deze subsidies te verminderen. Men kan dit dan evenwel ondervangen door bijv. een gezamenlijk abonnement te nemen. Spr. geeft de Leeszaal in overweging aan de besturen voor te stellen een aantal cir culaires onder de leden uit te zetten. Aangezien niemand meer het woord verlangt, wordt de vergadering gesloten. Met zeer afwisselend succes wordt de garnalenvisscherij uitgeoefend. Groote vangsten worden, in het algemeen, niet gemaakt. Enkelen hebben behoorlijk re sultaat. Ondanks den lagen barometerstand waren toch Zaterdag enkele schuiten uit gevaren, die, ter hoogte van Callantsoog nog flinke vangst wisten te maken. Aanschietende zee en dreiging van storm maakte het visschen bezwaarlijk. De markt is flink prijshoudend en on geveer 35 cent per kilo wordt besteed. Daar in het Zuiden weinig vangst is, blijft hier de prijs flink stabiel. De wat ruimere vangsten hier dreef nog eenige schuiten uit Breskens hier heen om hier het geluk te beproeven. Maandag waren de vangsten binnen beter dan buitengaats; de prijs, was eveneens rond de 35 ct. per kilo. Haringaanvoer blijft zeer ruim. Het buitenland schijnt nog wei haring te vragen, indien de prijzen .niet te hoog zijn. Deze prijs schommelt rond de gul den en door de flinke vangsten uit kom men en van den zegen (enkele uitzonde ringen dan misschien) kan van een be hoorlijke teelt worden gesproken en het besommingsresultaat overtreft wel de verwachting, die men daarvan had. Men meende toch in den beginne, dat bij wat aanvoer de prijzen dermate zouden zak ken, dat geen winstgevend bedrijf zou kunnen worden gemaakt. Dat is gelukkig niet bewaarheid. In m'n vorig schoon stuk voetbai-proza- en-poëzie maakte ik aan 't slot zoo ter sluiks de opmerking, dat liet er op leek, of het weer aan liet veranderen was, en ik had 't reeds over „zomer-weertje". Maar die verwachting liep falikant op niks uit! Het werd mogelijk zelfs nog een graadje erger dan voorheen, en aldus voltrok zich het bange feit, dat we broederlijk, de teeke naar en ik, door de nog modderiger dan modderige velden sjokten, die het H.F.C.- terrein van de Lorenzstraat scheiden, dat de jas van den „plaatjes-maker" vanwege het hinderlijk prikkeldraad één winkel haak meer telde dan voorheen (om den weg te verkorten liepen we met jeugdigen overmoed onder genoemd, draad door, iets, wat natuurlijk nauw met strafbaar vanda lisme in verband staat!) en dat we tenslotte op het slagveld arriveerden „in verre- gaanden staat van vervuiling", om ook eens een uitdrukking uit 't B. W. te mis bruiken, gezwegen van de vreugde, die mij bereid werd door het „nat-poot" van m'n collega, die dacht dat een 1-meter b ree de sloot voor hem geen hindernis be- teekende. De belangstelling op 3en Paaschdag was nu juist niet overweldigend te noemen, zoodat copy uitbleef. Wat natuurlijk geen zier gaf, aangezien er nog een gansche- Hike week getrapt moest worden. Zoo tegen twaalven ging 't voor de verandering een beetje wolk-breuken, wat voor den landbouw heilzaam en voor het voethal spel fnuikend is. Maar des anderen daags was 't patent weertje en de ballen werden weer van links naar rechts gemept en de gemaakte doelpuntjes waren ontelbaar. Een lollige wedstrijd was die van H.B.S. I tegen Handelsschool II; een en ander werd ten uitvoer gebracht op het H.R.C.-terrein; het publiek was droms- gewijs op komen zetten en het tribunetje tot den nok gevuld. Ook een best partijtje geweest en een reuze-mazzel voor H.S.V. Deze zag de toekomst niet bijster roos kleurig in. aangezien er spelers in het H.B.S.-„negental" zaten, die rnpt ia vlakken waren. De onder „hoogspanning" geladen supporters zongen in den beginne broederlijk de laatste „danse-hit" Ah Mo'nah, wat blijkbaar den in veld zijnden een ongekende prikkel geeft tot „hoog- loeieren", tenminste, de eerste hal werd kilometers weggekieperd. En aldus waren we getuige van 't ongeloofeliike: gelijk spel!! Toen moesten de penalty's (voor werpen, die identiek zijn met „penanties' genomen worden: 3 stuks voor iedere ■- A. 50 tvvAA r V. V»oe»vi>cL4 partij. Eerst trapte Handelsschool, be lichaamd door een zeker jongmensch Da- vid Kalt, dat over een ongekende schot vaardigheid beschikt, zooiets in den trant van Lagendaal; alle drie onhoudbaar voor 't H.B.S.-slachtoffer. hetwelk drie maal vischte (wat ook niet anders kon!). Onder ademlooze stilte ging nu de H.S.V.-keeper tussehen de palen staan. De eerste hal vloog met onhoudbaar tempo in het net, en de tweede.... Laat ik slechts zeggen, dat „Gaapie", de ,,'kampioen-uithouër", half fijn-gedrukt werd door de diverse enthousiastelingen. „Onverdiend", zei een ter plaatse aanwezig Commissie-lid. Jawel, maar.toch wel een boffer voor H.S.V. Eu dan krijgen we nog Donderdagmid dag. Toen moesten de Ambachtsscholie ren I tegen een ander elftal uitkomen. De „spelertjes" van 't eerste komen op! Sak- kerju wat een menschen! Daar zag m'n oog mannen, die Zondagmiddag bezig zijn de Racing-kleuren te verdedigen. Namer als Jopie Sanders en Van Es, die in Dei? Helder denzelfden klank hebben als Tar en Van Nellen in Mokum. En dan droeger ze nog van die fel-roode shirts, die op zachtmoedige en vredelievende spelers een funesten invloed uitoefenen.. Een klein, één-beenig joggie. dat ten prooi aan de hevigste opgewondenheid steeds maar te gen het hek opsprong, verzekerde me zelfs, „dat 'r getrouwde venters bij ware!" (iets, wat schromelijk overdreven bleek). Maar in ieder geval voetballers van repu tatie en naam! 't Spel ging beginnen. De supporters van het zwakkere elftal hielden zich be- scheiöenlijk maar stil; een meisje, wier broer meespeelde in het zwakke gelid, vroeg angstig aan een bonk-van-een-kerel of ze nog een kansie hadden. Waarop ge noemde bonk-v.-e.-k. haar laatste piezertje hoop vervliegen deed door te zeggen op onverbeterlijk sarcastische manier: „ze kenne inzoute! da' kenne ze!" En waarbij z'n vriend nog voegde: „haal maar een stukkie krijt sus, dan ka je d'r puntjes gaan turreve!" Iets, waar een duistere ten- denz in steekt. Wel is waar kregen ze op d'r kop, maar van inmaken was geen sprake. Zoodat „zus" nog trotsch op d'r „groote-broer" mag zijn! En zal ik u dan nu. geliefde lezer, gaan verbalen van de schier-ongelooflijke ge beurtenissen, en verdere wonderlijke en heldhaftige kracht-prestaties van elf stuks ongetrainde paedagogen die met den moed der vertwijfeling een strijd op leven en dood aanbonden met 'n Handelsschool elftal, dat reeds elders lauweren in de wacht gesleept had?? Of zal ik, uithoofde der piëteit stille zwijgen en hun respectie velijke betere helften (ik heb 't nog steeds over de „onderwijzende krachten") onkun dig laten van de gebeurtenissen, die zich op een zekeren klets-natten Zaterdagmor gen op het H.F.C.-terreiu voltrokken?? Nee, dat mag niet!! Zoo iets moet voor het nageslacht in de analen opgeteekend wor den, en wel om reden, dat hun klein-, en achter-kleinkinderen over tientallen van jaren hun grijze groot-(overgroot-)vader dit vergeelde en authentieke document uit 't geheime laadje van zijn schrijfbureau zullen kunnen zien halen, en met ontzag deze dan haast verbleekte letters zullen lezen; en kinderlijke stemmetjes zullen vragen: „O, opa, waren de menschen toen allemaal zoo dapper?" En opa zal een traan wegpinken! Aldus: „Stel u voor een stukgevoetbald terrein met nog, welgeteld 271 grassprietjes, die ook bijna den geest geven; vele plassen en héél veel modder. Alles eigenlijk mod der! Ziezoo, nu heeft u, hoop ik, een vage voorstelling van de plaats des onheils. Om prompt 10 u. traden de „meesters van het zwarte bord" ten velde. Imposant was dat! D'r ontbrak nog maar een muziek corps, dat de „Einzug der Gladiatoren" speelde! Daar zag ik meesteren, die nog getracht hebben mij de eerste beginselen van 10-deelige en gewone breuken bij te brengen. Mij is altijd een diep ontzag voor- deze menschen bijgebleven, maar och, welke stekeliglieden maakte het in de tri bune gezeten jongste geslacht! Om hang van te worden! Ik ga ze met verachting voorbij.... Daar kwamen ze aan, som mige reeds met een ontluikend embon point, andere weer gesierd met eenigszins rijk-behaarde kuiten, en dun-bezaaide schedels; de tribune-bezetting nam het col lege op met groote verwondering; kon d'r niet bij, dat dat hun meesters waren! Het modder-festijn neemt een aanvang! Zoo af en tce kwakte een heer onderwijzer

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5