et-; h; èffwaal Mdiabbw 8.60,10.80,12.00 16.00,18.00 Dan Willigen *)NtoUtïaa£ De vulkanische uitbarstingen in Zuid-Amerika. KONIJ'S GROVE SELOERSCHE WORST tii MRLEHElf Moord op oen bekend Weensch specialist. garantie tot 25 jaar 2-persoons Een ontzettende ramp. - Duizenden menschen bedreigd door zwaveldampen en giftige gassen. - Zal de asch- regen Europa bereiken Postvluchten van en naar Indië. De contingenteering van den invoer van vleesch. Luchtvaartverbindingen. Haven van Nieuwedlen Dinsdagmorgen heeft de 51-jarige Tsjechische kleermaker Soukoup op den bekenden Weenschen oorspecialist, prof. Alexander, dicht bij diens woning een aanslag gepleegd. Soukoup loste drie re volverschoten en prof. Alexander was op slag gedood. De dader werd ter plaatse gearresteerd. Hij verklaarde, vroeger bij prof. Alexander onder behandeling te -zijn geweest en uit wraak te hebben ge handeld. Naar Wolff nader meldt, heeft de da der bij zijn verhoor door de politie mede gedeeld, dat hij reeds in 1910 een aanslag op prof. Alexander had gepleegd. Deze had hem indertijd geopereerd, maar zoo danig dat hij mismaakt werd en dienten gevolge geen werk meer kon krijgen. Daar zijn eisch om schadevergoeding niet werd aanvaard, had hij den aanslag ge pleegd. Hij is toen veroordeeld tot gevan genisstraf en daarna uit Oostenrijk ge wezen. Sedertdien leed Soukoup, die reeds twee maal in een krankzinnigengesticht heeft gezeten, onder de waanvoorstelling, dat hij door prof. Alexander achtervolgd werd. MIJNONGELUK. Vier dooden. In de mijn Mathias Stinnes te Brauck bij Gladbeck zijn Maandag door een in storting vijf mijnwerkers bedolven. Na eenige uren hebben reddingsploegen twee van de vijf levend geborgen, de andere drie waren al dood. Van de twee gered den is Dinsdagochtend nog een bezwe ken, de ander is licht gewond. EEN BOM IN EEN VERGADERING. In een zaal te Ludwigsburg waar Scheideiiiann een socialistische verkie zingsvergadering toesprak, is gisteravond te 9 uur van de binnenplaats af door een openstaand venster een bom op het podium geslingerd. Hierop bevonden zich de sprekers van den avond en de pers vertegenwoordigers. De bom ontplofte met een ontzaglijken knal en hulde de geheele zaal in een dichten kruitdamp. Volgens de meening van de politie betreft het hier misschien een met kruit en carbid gevulde en van tijdlont voorziene bus, die reeds voor den aanvang der vergade ring op de binnenplaats was gelegd. Aan gezien men verdere aanslagen vreesde, brak een paniekstemming uit. Eerst ge- ruimen tijd later kon Scheidemann zijn rede vervolgen. HET GESTOLEN KIND. Uit Hopewell, de plaats waar het buiten ligt van de familie Lindbergh, komt het bericht, dat de staatspolitie van New- Jersey een officieel bulletin heeft uitge geven waaruit blijkt, dat door gebruik making van advertenties in de bladen een gedachtenwisseling heeft plaats ge vonden tusschen het gezin Lindbergh en de kinderdieven en dat het contact is in stand gehouden totdat definitieve afspra ken waren gemaakt voor de betaling van het losgeld door een tusschenpersoon, die met het geld naar een begraafplaats in het New-Yorksche stadsdeel Bronx moest gaan. Men neemt aan, dat de be wuste tusschenpersoon, de reeds bejaarde dokter Condon is, die advertenties inde bladen had geplaatst en die verteld had de kinderdieven te hebben betaald met geld,hem ter hand gesteld door Lindbergh. Kolonel Breckenridge, de adviseur van kolonel Lindbergh, heeft een bezoek ge bracht aan dr. J. Condon, die als bemid delaar is opgetreden tusschen Lindbergh en de ontvoerders. Gemeld wordt, dat Condon het contact met de ontvoerders heeft verloren, nadat hij de 50.000 dollar had betaald. EEN MILLIOEN DINAR VERBRAND. Naar de Zagreber bladen berichten, ver brandde bij gelegenheid van de brand die enkele dagen geleden in. een filmwerk- plaats daar uitbrak, o.a. ook een millioen dinar aan papiergeld, die de in het huis wonende familie Radnice juist den dag voor den brand van de bank had gehaald'. BOMAANSLAG OP EEN JAPANSCHEN TREIN. Elf dooden en 85 gewonden. Tien mijlen ten Oosten van Harbin is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een Japansche troepentransporttrein ten gevolge van een bomaanslag ontspoord. Er zijn elf dooden, negentien ernstig en vierenzeventig licht gewonden. De trein werd door de kracht van de wolken begonnen heen te dringen. Een later bericht uit Valparaiso meldde echter, dat Valparaiso en Santiago opnieuw met slakken en witte asch overdekt werden. Dit bericht voegde er evenwel aan toe, dat de vlammen, die uit de kraters op stijgen in hevigheid verminderden, hoe wel de vulkanen slakken en asch bleven uitstooten. De wind was evenwel gedraaid en woei nu in de richting van de bergen. Ook van Chileenschen kant wordt tot dus ver geen enkel slachtoffer gemeld. Honderden personen lijden aan vergiftiging. Verder meldt Vaz Dias: De lavastroom heeft de op ongeveer 100 K.M. van den vulcaan Descabezado gelegen stad San Rafael bereikt. Het in het centrum der stad gelegen hotel „El Commercio" is door brand verwoest. De dorpen in de Andes zijn geïsoleerd. Koe riers melden dat honderden personen aan ernstige vergiftiging lijden en dat ge vreesd wordt, dat zij door verstikking om het leven zullen komen. Sterke gaswolken belemmeren het reddingswerk. De hulp ontploffing uit de rails gelicht en viel colonnes kunnen slechts met moeite voor' naast den spoordijk. Men neemt aan,uitkomen. De zon gaat schuil achter een dat de aanslag door „communisten'' is ge pleegd. Het feit, dat op de plek van het onge luk over een bepaalde lengte de rails wa ren verwijderd wijst er op, dat hier een aanslag heeft plaats gevonden. Men weet echter niet wie de daders zijn geweest. De slachtoffers maakten deel uit van een af- deeling van 150 man, die naar Harbin terugkeerde na tegen „bandieten Fangtsjen te hebben geopereerd. dichten kleurd. nevel. De horizon is rood ge- Over een gebied van 700 K.M.Evenals vroeger heeft thans ook de stad Mendoza het zwaarst geleden. De stad zit dicht onder de asch en rook. Voor Mendoza is dit geen volkomen nieuwe ervaring. In 1861 werd Mendoza door een aardbeving geteisterd, waarop een geweldige brand volgde. Bij die gele genheid zijn duizenden menschen om het leven gekomen. Uit Santiago (Chili) wordt gemeld: De aschregen blijft vallen en brengt in de straten der stad een moddertoestand te- - weeg, evenals in de steden verder naar het derden donder hooren. De in de omgeving Oosten. De treinen naar het Zuiden zijn van de werkende vulkanen gelegen steden propVOj vluchtelingen, afkomstig uit Cu- en dorpen zijn geheel met asch bedekt en rigo> Ranoagua> San Fernando enz. bevinden zich in een half donker tenge- prof. Schille van het mineralogisch mu- volge van den aschregen, die het licht seum te u piata hecft naar aanleiding verduisterd en de zonnestralen in zoo van de uitbarsting zijn groote ongerustheid sterke mate onderschept dat de bevolking nkt kunnen verbergen- Hij vreest, dat de merkbaar. Geleidelijk worden nadere bijzonder heden bekend omtrent de uitbarsting van de drie vulkanen Descazazado, Tinguiri- rica en Yegeas, die na langdurige rust, zoodat men eigenlijk dacht, dat zij voor goed gedoofd waren, Zondagochtend met groote heftigheid zijn gaan werken. On danks den grooten afstand kan men te Santiago het geluid der werkende vul kanen als het gerommel van een verwij van de koude te lijden heeft. Het gebied van de aardbeving en van de vulkanische uitbarsting strekt zich uit aschregen groote schade zal toebrengen aan de grasvlakten in het Rionegrogebied en de Pampa's. De aschregen in Buenos over een afstand van meer dan 700 K.M. Akes js weliswaar verminderd maar duurt Het reikt van Santiago tot ten zuiden van nog voort Concegcion. De eene vulkaan na de andere, die naar men dacht reeds lang uit gedoofd waren, begint weer te werken en voortdurend wordt de bodem in beweging gebracht door sterke schokken. Het ge heele landschap is met aschwolken bedekt. Zelfs te Montevideo, dat 1300 K.M. van den dichtst bijgelegen vulkaan verwijderd ligt, is een dichte aschregen gevallen. In tuinen en voor de huizen heeft de bevol king schermen gespannen. Vele personen loopen met doeken voor mond en neus om de asch niet in te ademen. Thans acht vulkanen in wer king. Maatregelen ter ontruiming van de heele provincie Mendoza. Naar Reuter Dinsdagavond uit Buenos Aires meldde hield de aschregen daar nog aan en had hij zich uitgebreid tot Monte video, Salta en Bahia Blanca. Vrijwel ge heel Argentinië is bedekt met een dikke aschwolk. In de cordilleras zijn thans reeds acht vulkanen in werking. Tot dus ver is geen enkel slachtoffer gemeld. Ver- Men vreest, dat in de bergstreken men- scheidene geologen hebben de meening schenlevens verloren zijn gegaan. Het uitgesproken, dat deze aschregen waar telefoon- en telegraafverkeer met de stre- schijnlijk het voorspel zal b ijken van ern- ken die door de uitbarsting geteisterd wor- stiger verschijnselen, zooals een aard den is verbroken. De Chileensche regee- bevm9- uitbarstingen van koolzuur, zwa- ring heeft een escader vliegtuigen naar het ve 9assen enz. geteisterde gebied gezonden om waarne- In de streek van Malargue, die 10.000 mingen te verrichten inwoners teit, hebben de bewoners ver- In Ar nmxt t zocht weggehaald te worden. De regee- j melden, dat de geweldiqe aschregen on verschillende Neuq,uem um0£f ring heeft hulp en cylinders met zuurstof verminderd aanhoudt. 9 verschillende plaatsen overdag het licht gez9onden> He° Roode Kruis bereid een hulpexpeditie naar de getroffen streek voor. De Argentijnsche regeering heeft toe bereidselen getroffen om per spoor de 80.000 inwoners van de provincie Men- Van ongekende hevigheid; de mogelijklie'd, dat de asch Europa zou bereiken. De Zuidelijke voorsteden van Santiago zijn, naar gemeld wordt, in een dichten te aschnevel gehuld. Alle treinen, welke naar het Zuiden vertrekken, zijn geheel met vluchtelingen gevuld. In den omtrek van Talca heeft men Maandagnacht nog drie aardschokken waargenomen. Uit de kra ters van den Descabezado Grande en de Descabosado Chico slaan groote vlammen. De bewoners van Molina, Curico en Snt. Fernando verlaten hun woningen. Ook San Vincento Rengo en Rancagua wór den ontruimd. De Argentijnsche astro noom Hartmann van het observatorium te La Plata verzekert, dat de aschwolken binnen 48 uur Europa kunnen bereiken. De geweldige vulkanische uitbarstin gen, die thans groote deelen van Zuid- Amerika verontrusten, gaan gepaard met een aschregen, welke in een dergelijk grooten omvang sinds lang niet is waar genomen. Thans doet zich de vraag voor of het mogelijk is, dat de aschregen door middel van de luchtstroomingen tot Europa kan doordringen. Vast staat, dat de buiten gewoon fijne vulkanische asch bij vul kanische uitbarstingen duizenden kilo meters ver neerkomen kan, zoodra zij de hoogere luchtlagen heeft bereikt. Dat kon bijvoorbeeld worden waargenomen bij de geweldige uitbarsting van de Kraka- tau in het jaar 1883, evenals bij de uit barsting van den Vesuvius in het jaar 1906. Maanden na de uitbarsting van den Krakatau werden in Europa in heldere nachten op groote hoogte lichtende wol ken waargenomen. Het waren aschwolken, welke door de zon werden belicht. Waarnemingen dat vulkaan-asch na een verplaatsing van eenige duizenden kilometers nog als „aschregen" de aarde bereikt, zijn tot nu toe niet gemeld, omdat de fijne stof- en aschdeeltjes voortreffe lijke watercondensatoren zijn. Blijft der halve de asch in de luchtlagen, waarin wolkvorming mogelijk is, dan worden de aschdeeltjes snel met waterdroppels om geven, welke door hun zwaarte op de aarde vallen. Onder deze' omstandigheden is niet te verwachten, dat Europa dezen keer, na de uitbarstingen der vulkanen van Zuid-Amerika door een aschregen zal worden geteisterd. Daartegenover staat, dat het niet is uitgesloten, dat binnenkort opnieuw „lichtende nachtwolken" boven Europa waarneembaar zullen zijn, te meer, aangezien de laatste uit het geteisterde gebied ontvangen berichten algemeen ver- Nog geen berichten over aan gerichte schade. Uit Santiago wordt d.d. gisteren ge meld: Het aschgordijn trekt langzaam naar het Noorden. Tot dusverre zijn nog geen berichten ontvangen over de aangerichte schade, daar in de onmiddellijke nabij heid van de vulkanen geen plaatsen liggen. Er zijn echter ook geen berichten ontvangen over groote kudden vee, zoo dat men niet weet, waar die gebleven zijn. In drie steden zijn de electriciteitscen- trales stopgezet. De haard van de aard beving ligt bij Talca, evenals in het jaar 1928. In Buenos Aires is de lucht nog altijd verduisterd door asch, maar de regen heeft opgehouden. Inwoners van de stad hebben last van de stofdeeltjes in de atmosfeer. Te Mendoza in het Westen der Argentijnsche republiek en betrekke lijk dicht gelegen bij het gebied waar de vulkanen zoo plotseling aan het spoken zijn gegaan, zijn de regens opgehouden. In het Noorden van de Argentijnsche republiek nam daarentegen de neerslag toe. Ook op de grens van Brazilië is vulkanische asch beginnen te vallen. Er zijn regeerinspersonen per vliegtuig naar het gebied van de vulkanische uit barstingen geweest. Zij kwamen terug met de mededeeling, dat een der gevaar lijkste vuurspuwende bergen groote ver mindering van werkzaamheid vertoont. De aschregen is nu voornamelijk beperkt tot het Chileensch-Argentijnsche grens gebied, waar, aan den Argentijnschen kant, de provincie Mendoza ernstig ge teisterd is. Duizenden wijngaarden zitten daar onder de vulkanische asch. In de straten der Chileensche steden moet de asch worden weggeruimd zooals elders in den winter de sneeuw. Er zijn op het oogenblik voor zoover men weet acht vulkanen in eruptie. Het zijn de groote Decabezodo, de Choci Decabezado, de Tinguiririca, de Tupin- gato, Juncal, San José, Maipu en de Peteroa. De asch onschadelijk. Te Mendoza is het ongemeen koud. Prof. Marrero te Buenos Aires heeft mee gedeeld, dat de asch, welke al anderhalven dag te Buenos Aires was gevallen, hoofd zakelijk bestaat uit onoplosbare kalium sylicaten, die onschadelijk zijn voor de planten. Indien echter de aschregen blijft aanhouden, komen de grasvelden voor het vee zoo dik onder de aschlaag te zitten, dat het vee geen voedsel meer zal kunnen vinden. Gunstige berichten. Na een onderbroken werking gedu rende 48 uren is de activiteit der vulka nen in de Andes thans sterk afgenomen en ten deele zelfs geëindigd. De hemel is boven de gebieden van de ramp weer eenigszins opgeklaard en te Buenos Aires, Santiago en Montevideo is het nor male verkeer hervat. Tot nu toe zijn geen menschenlevens te betreuren. Zelfs asch in Brazilië. Uit Porto Alyro wordt gemeld, dat zelfs in het Zuiden van den Braziliaanschen staat Rio Grande do Sul een vulkanische aschregen is waargenomen. Te Santa Victoria en Do Palmar zijn lichte aard schokken gevoeld. Gaan de plannen door, dan zouden alle drie de betrokken landen luchtschepen voor de ontworpen diensten bouwen. DE RONDVLUCHT OVER NEDERLAND. Van de Nationale Luchtvaartschool en de Rotterdamsche Aeroclub zijn thans ze ven vliegtuigen ingedeeld voor deelneming aan de rondvlucht over Nederland. Van de K.L.M. zullen vier vliegtuigen deelnemen, zoodat de thans gevormde „luchtkaravaan" uit elf vliegtuigen bestaat. I)E ONAFHANKELIJKE SOCIALISTISCHE PARTIJ. Na een rede van den heer Stenhuis is te Hengelo een afdeeling opgericht van de O. S. P. met aanvankelijk 25 leden. ONTSLAG BIJ DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE STOOMBOOTMAATSCHAPPIJ. De Algemeene Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden deelt mede Dinsdag is aan een groot aantal kan toorbedienden, werkzaam bij de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te Amsterdam tegen 1 Mei ontslag aangezegd. De ont- z.h.s. aangenomen, zoodat het voorstel- Ebels aan de orde is. Aangenomen wordt een motie-van den Heuvel om aan de regeering te verzoeken bij het debat aanwezig te zijn. De heer van Rappard kan zich met het wetsvoorstel vereenigen, ook de heer Fleskens, de heer Bakker alleen indien eenige wijzigingen worden aangebracht. De heer van der Sluis wijst er op, dat de derde poging is om den pachter tegemoet te komen. Hij hoopt, dat de geopperde bezwaren zullen worden onder vangen. De heer van den Heuvel kan met de grondgedachte accoord gaan, de heer Braaf verwacht weinig effect van den maatregel, de heer Goseling is het eens met de strekking, maar de heer Wijnkoop meent, dat men met een mora torium de boeren onvoldoende helpthij beschouwt het ontwerp als een politieken maatregel om de strijdlust van de arme boeren te breken. Nog enkele andere sprekers geven hun meening weer, de heer Ebels zelf komt Woensdag aan het woord. Onder de kleine wetsontwerpen is er een van wijziging der inkwartieringswet. dat wordt aangenomen met de stemmen der heeren Wijnkood en Faber tegen. Scholen in den Wieringermeer. De heer Oud (v.d.) heeft in de Tweede Kamer verlof gevraagd, eenige vragen te mogen stellen aan den minister van Onderwijs, K. en W., met betrekking tot de voornemens der regeering inzake de stichting van scholen in de Wieringer meer. De heer Ebels wijst op de onge- slagenen, onder wie er zijn met meer'kende afmetingen der landbouwcrisis, en dan 20 dienstjaren, ontvangen schade- op de noodzakelijkheid van een maatregel loosstellingen gelijk aan twee tot vijf als deze, om de bedrijven voor ondergang maanden salaris. I te behoeden. Het gaat hier om een tijde in de morgen en in het begin van de hjke maatregel, waarvoor geen adminl volgende week te houden vergaderingen van de afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. bond van handels- en kantoor bedienden zal dit ontslag worden behan deld en zal worden beslist welke houding de bond zal aannemen. HULP VOOR DE HARINGVISSCHERIJ Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt. De vooruitzichten voor onzeNoordzee- haringvisscherij in het aanstaande seizoen zijn zeer ongunstig en het gevaar is geenszins denkbeeldig, dat een aanzienlijk deel der vloot niet aan de nieuwe teelt zal deelnemen. Dit gevaar is nog toege nomen door de déconfiture van de bank van Scheurleer en Zoonen te 's-Graven- hage, daar deze een der voornaamste meening der regeering komen stappen credietgevers van de Scheveningscheop het gebied van het burgerlijk recht visscherij was. 1 jn de laatste plaats in aanmerking voor De reeders hebben zich tot de regeering crisis-maatregelen. Aan ingrijpen hier gewend met het verzoek om steun voor j zjjn zoo groote bezwaren verbonden, dat de Noordzeeharingvisscherij. Deze steun het wel zeer urgent moet zijn. De hou- zou hierin moeten bestaan, dat de regee- djng der regeering is dan ook zeer ge- ring bepaalde prijzen garandeert voor de reserveerd; amendementen, die een be- i verschillende haringsoorten, dus tot het j perkende werking hebben, vallen geheel bedrag van die garantie bijslag op de 1 in haar geest, andere zou spr. niet willen prijzen verleent. aanbevelen. Van de beslissing op dit verzoek zal Verschillende amendementen worden wel afhangen, of de Noordzeeharing- 0p dit initiatief-ontwerp ingediend en ver- visscherij in het aanstaande seizoen in dedigd, waarvan,na ampele beraadslaging, in noemenswaardigen omvang zal worden WOrden verworpen een gewijzigd amen- stratieve rompslomp noodig is, doch die zuiver dient als tijdelijke voorziening. Ook de heer Oud verdedigt nader dit wetsvoorstel, en hij verheugt er zich over, dat de polemiek in den slechten zin van het woord is uitgebleven. Met uitzonde ring van de heeren Wijnkoop en Braat. Dezen laatsten neemt men evenwel niet ernstig. Voorts acht hij het aannemen der motie, waarbij de regeering uitgenoodigd wordt haar meening te zeggen, een ge lukkige daad, omdat het gewoonte is geworden dat de regeering zich bij der gelijke initiatief-voorstellen buiten debat houdt, hetgeen spr. altijd heeft betreurd. Minister D o n n e r zegt in antwoord hierop, dat het voor de regeering niet gemakkelijk is haar meening te zeggen, omdat voor haar het tijdstip om zich te beramen nog niet is gekomen. Naar de opgestoken worden aangezien de asch regen een bijna nachtelijke duisternis ver oorzaakte. De aschregen heeft ook ern stige verkeersstoringen veroorzaakt. Autos zoowel als treinen konden zich op tal van plaatsen slechts met moeite een weg banen door de dikke laag asch, die den bodem bedekte. Eenige steden in de provincie Mendosa hebben dringend om zuurstof apparaten gevraagd, aangezien zij be dreigd worden door vulkanische gassen. Ook in het berggebied van Patagonië is een vulkaan gaan werken, zoodat ook in Zuid-Chili vrees bestaat voor een ernstige uitbarsting. Men rekent op nieuwe aardschokken. Te Buenos-Aires ligt de asch nog 1 c.M. hoog, ofschoon Buenos-Aires 1000 K.M. van het vulcaangebied verwijderd is. Vol gens het observatorium in Santiago zijn drie groote vulkanen in volle werking. uitgeoefend. dement Fleskens-Goseling, waardoor het wetje zou gelden alleen voor de contrac ten, die voor de inwerkingstelling ervan waren afgesloten en dus niet voor alle contracten, die nog gesloten worden. Eveneens wordt verworpen een amende- - ment-Goseling betreffende den termijn De tijdelijke beperking van den voQr het indjenen Van het verzoekschrift. invoer met drie maanden ver lengd. In de jaren, die als basis van berekening van de contingen ten dienen, het jaar 1928 vervan gen door 1931. Daarna wordt de vergadering verdaagd. Vuurwapenwet. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord op het De Staatscourant van gisteravond bevat i Voorloopig Verslag der Tweede Kamer een Kon. besluit van 13 April, waarbij wij- j over de Wijziging en aanvulling van de zigingen worden gebracht in de besluiten Vuurwapenwet 1919, is ontleend: van 23 Januari, no. 25 en no. 26, welke J Het strekt den minister tot voldoening, de tijdelijke beperking van den invoer van da(- verscheidene leden hun instemming versolt of gekoeld rund- en kalfsvleesch j met de a]gemeene strekking van het wets- van 16 Januari tot 16 Apri 1932 regelen.haebben betuigd. De mogelijkheid, In de eerste plaats wordt de duur van 7 w,clf a 3 V de contingenteering van den invoer tot 16^at bet aantal personen, dat, ofschoon Juli 1932, derhalve met drie maanden, ver- daartoe niet bevoegd, in het bezit is van lengd. vuurwapenen en munitie, niet onaanzien lijk is, is zeker niet denkbeeldig. De minis ter vertrouwd echter, dat strafbaarstelling er toe zal bijdragen aan die overtredingen der wet een eind te maken. Hoewel naar zijn oordeel het toezicht op de naleving der Vuurwapenwet 1919 vooral in de grootere en groote steden goed is, ver wacht hij dat de voorgestelde sanctie op het onbevoegd voorhanden hebben van vuurwappen en munitie den toestand in gunstigen zin zal beïnvloeden, vooral ook tegenover hen, in wier handen die arti- Voorts wordt wijziging gebracht in de aanwijzing van de jaren, waarvan de in voer van vleesch uit de verschillende lan den als basis van berekening van de aan die landen toekomende contingenten geldt. De in de oorspronkelijke besluiten aange wezen jaren 1928, 1929 en 1930 worden vervangen door de jaren 1929, 1930 en 1931. Zooals bekend, was er van verschil lende zijden bezwaar gemaakt, dat juist het voor den vleeschinvoer belangrijke jaar bü de berekening van de contingenten buiten beschouwing is gelaten. Wij herinneren er aan dat de schrifte- kelen ar opieveren. 11.1 ke voorbereiding van het bij de Tweede De uitbarstingen plotseling opgehouden; een onrustbarend teeken. Vrees voor epidemische ziekten. De vulkanische uitbarstingen in Zuid doza, waar een drietal aardbevingen ge-Amerika zijn plotseling opgehouden. De voeld zijn, weg te voeren. In enkele stre- seismologen vreezen evenwel, dat juist als ken ligt de asch al 35 cm hoog. Metereo- gevolg van deze plotselinge rust de wer- logen hebben brekend, dat er al meer dan J king in hevigheid zal terugkeeren. Het 3 millioen kg asch gevallen is te Buenosstadsverkeer te Buenos Aires ligt volko- Aires. In een geweldige streek in het men stil. De artsen vreezen, dat epidemi sche ziekten zullen uitbreken. Door de krachtige zwaveldampen en de dichte rook werden de naar het aardbevings- gebied gezonden verkenningsvliegtuigen gedwongen terug te keeren. Westen des lands blijft het donker, door dat de zon de aschwolk niet kan door dringen. Dit verschijnsel verontrust de bewoners nog het meest. Het leger werkt mee aan de hulpver leening. Van den Chileenschen kant werd Dins dagmiddag uit Santiago de Chili gemeld, dat het gevaar wat scheen te wijken en dat er zwakke zonnestralen door de asch- In Crisistijd is kwaliteit goedkooper De „Uil" is 13 April te 4.5 uur van Bag dad vertrokken en 13.42 uur te Djask aan gekomen. Terug. De „Valk" is 13 April te 4.10 uur van Djask vertrokken en 15.13 uur te Bagdad' aangekomen. Naar de News Chronicle Maandag meldde, worden er besprekingen gevoerd over het stichten van een internationale luchtvaartmaatschappij voor diensten met bestuurbare luchtschepen, waaraan o.a. Duitschland (dr. Eckener), Ver. Staten (kolonel Deeds, hoofd van den burger lijken luchtschependienst) en Engeland (kolonel de Master of Sempill, oud- luchtvaarder en vlieger, ingenieur) deel nemen. Voorloopig bestaan de plannen al leen nog maar op papier, maar de ge regelde diensten van de Graf Zeppelin hebben in ieder geval reeds getoond, dat de uitvoering ervan niet tot de onmoge lijkheden behoort. Volgens de News Chronicle zal de Graf Zeppelin te zijner tijd een bezoek aan Engeland brengen en dan een reeks korte pleizierreisjes ondernemen om het vertrouwen in het luchtschip in Engeland, dat sinds de ramp van de R 101 ernstig geschokt is, te herstellen. Heen. Kamer ingediende wetsontwep tot be krachtiging van de eerder genoemde con- tingenteeringsbesluiten is gsëindigd. De openbare behandeling is eerstdaags te ver- Alarmpistolen en criminaliteit. In de mededeeling, dat zeer vele leden wachten. Ook met het oog hierop is de j bezwaar hebben tegen het voorstel om bovenvermelde tweede wijziging niet zon-ook de alarmpistolen onder de Vuur- der beteekenis. („Nw. Rott. Crt."). In de Dinsdagmiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer, de eerste na het Paaschreces, werd door den Voorzitter een woord ter nagedachtenis van den heer van Vuren gesproken, hetwelk staande aangehoord werd. Minister Donner sloot zich hierbij aan. Er werd gediscussieerd "chte materiaal van kinderspeelgoed is wapenwet 1919 te brengen, heeft de mi nister gereede aanleiding gevonden nog eens ernstig te overwegen, of inderdaad zijn voorstel wel voldoenden grondslag vindt in de eischen der praktijk. Het blijft echter zijn oordeel, dat het voor de hand having van de openbare orde en veilig heid zeer gewenscht is bedoelde voorwer pen onder de voor vuurwapenen geldende regeling te brengen en deze niet in den vrijen handel te laten. Dat men onschuldig kinderspeelgoed onder de wet zou moeten brengen kan kwalijk als consequentie van de opvatting van den minister worden gesteld. Men be denke, dat het afschieten van een alarm pistool denzelfden indruk geeft als het afschieten van een gewoon pistool. Het over de vraag of men eerst het wets- ontwerp-Ebels zal behandelen en daarna de motie Knottenbelt dan wel omgekeerd. De Voorzitter zegt, dat het voorstel- Ebels beoogt, de pachters te helpen, en motie-Knottenbelt een theoretische dis cussie zal uitlokken, die op ditoogenblik geen practisch effect zal sorteeren. Ook heeft de heer Ebels een heel ander doel op het oog dan de heer Knottenbelt. Het voorstel van den Voorzitter wordt daarentegen nagenoeg terstond te onder kennen. 13 April 1932. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Goole het Eng. s.s. „Dicky". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Groningen".

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7