mm OCH BhLATUMS, VOCALEUMS, LINOLEUMS, VLOERZEILEN, Jb. HARJER ZOON r&cfio GEMfüSS NIEUWS ■/•tuf n H Een brutale diefstal. Natuurverschijnsel boven Asuncion. de grootste keuze bij: N.V. BEHANGERIJ en STOFFEERDERIJ NVaHn«b«riotiten. progSr&mm& De steun aan de melkveehouderij. Vissoherijberichien. )f Burgerlijke Stand van Den Heidei i» Binnenland. OPGEPAST Waarschuwing aan hen, die een Dultsch kind willen aannemen. De secretaris van den Armenraad te Amsterdam schrijft aan het „Hbl.": In verschillende bladen komen adver tenties voor, waarin pleegouders worden gevraagd voor een Duitsch buiten-echte lijk kind tegen ruime vergoeding ineens. Vermoedelijk hebben wij hier te doen met een welbekende poging tot oplich ting. Nadat gegadigden, verlokt door de In uitzicht gestelde storting van een som ineens, een zeker bedrag hebben betaald voor zgn. inlormatiekosten, hooren zij niets meer. Gegadigden wordt aangeraden, niet op dergelijke aanbiedingen in te gaan, al thans zich tevoren om inlichtingen te wenden tot den Armenraad te Amster dam, resp. den Armenraad ter plaatse. AANRANDING. Voor de rechtbank te Almelo heeft te recht gestaan de 27-jarige grondwerker A. G. van V. te Enschede, thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Al melo, verdacht van het wegnemen op 15 Maart te Losser van een handtaschje met ongeveer f 88 ten nadeele van mej. D. G. M. R. aldaar. Uit het verhoor bleek, dat mej. R. was aangevallen door een man, die met een mes in de hand tot handtastelijkheden wilde overgaan. Zij vluchtte, waarna de aanrander uit haar tasoh 88 heeft ge stolen. Verdachte ontkende. De officier van justitie achtte twijfel onmogelijk, en vond het feit zeer ernstig. Hij eisohte 4 jaar gevangenisstraf. Vonnis 3 Mei. HET VERMISTE MEISJE. Terecht. Het 15-jarige meisje Elisabeth van Liempt te 's-Hertogenbosch, dat sedert Zaterdag vermist werd, is terecht. Het was uit vrees voor straf naar Eindhoven gefietst en had daar reeds Zaterdag bij kennissen onderdak gekregen. Dinsdag avond heeft de Eindhovensche politie haar naar Den Bosch teruggebracht. DE MOORD OP HET MEISJE TE NAALDWIJK. Naar het Hbl. verneemt, is het psychia trisch onderzoek naar de geestvermogens van den 22-jarigen letterzetter, die is ge arresteerd in verband met den moord op een zestienjarig meisje uit Naaldwijk, thans beëindigd. Naar het blad voorts verneemt, conclu- öeeren de beide psychiaters, dr. Scholtens en dr. Gerritsen, in hun rapport tot ver minderde toerekeningsvatbaarheid. Buitenland. Een jongmensch trad Dinsdag een res taurant in de Strand, te Londen, binnen, slenterde op zijn gemak naar de kassa, reep een bundel bankpapier weg voor e oogen van de kassierster en holde weg. Van alle kanten werd geroepen: Houd den dief, met het gevolg, dat een zaalchef van het restaurant, die naar buiten snelde, om den dief te grijpen, voor dezen werd aangezien en door voorbijgangers werd vastgehouden. De dader zelf had het ge luk bij een kruispunt juist de straat te kunnen oversteken voordat de verkeers agent het sein tot doorrijden gaf. Hier door waren zijn vervolgers voor een paar minuten van hem afgesneden en kon hij een goed heenkomen zoeken. De buit was intusschen niet zoo groot. De kassierster had juist honderd pond uitgeteld en op geborgen. Er lag nog 14 pond voor haar. Toen de man op haar kassa toekwam, had zij vriendelijk tegen hem geglimlacht, denkende met een klant te doen te hebben. Toen hij het geld wegnam, was zij zoo onthutst, dat hij het restaurant al ver laten had voordat er alarm gemaakt was. Een paniek onder de menigte. Een paniek heeft zich Dinsdag van een deel van de bevolking van Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, meester ge maakt, toen de hemel zich bloedrood kleurde. De menschen liepen angstig in de straten te hoop en de wildste geruchten en meest fantastische verhalen deden de ronde. Velen geloofden, dat het einde van de wereld gekomen was en haastten zich naar de kerken, die weldra overvol waren en waar de priesters de grootste moeite hadden, de opgewonden menigte tot bedaren te brengen en gerust te stellen. Van meteorologische zijde is direct een onderzoek ingesteld, doch de oorzaak van het merkwaardige natuurverschijnsel is nog niet bekend. Men neemt echter aan, dat het in verband staat met de jongste vulkanische uitbarstingen in het Andes-gebied. Het zouden op groote hoogte drijvende aschwolken kunnen zijn, die deze bijzondere lichtverschijnselen veroorzaken. HET GESTOLEN KIND. Lindbergh heeft volgens de bewering 171 New Jersey, persoonlijk contact gekre gen met de ontvoerders van het kind. Hy heeft een gedachtenwisseling gehad met de groep die 50.000 dollar losgeld had op gestreken. Het is thans het plan van Llndbergh om met den reeds vaak ge noemden Curtis een samenkomst te heb ben in een schip ter hoogte van de kust van Virginië. teneinde met dezen de te ruggaaf van het kind definitief te re- gelen. Het gerucht gaat, dat Lindbergh ge neigd zou zijn, te treden in de aanbieding van Al Capone inzake de terugbrenging van het kind van Lindbergh. Inmiddels heeft president Hoover bevel gegeven, dat er een eind gemaakt moet worden aan de boodschappen van Al Capone aan de buitenwereld. EEN DOODVONNIS. Dinsdag is te Manchester een jongen van 18 jaar ter dood veroordeeld. Hij had een kind van 6 jaar ergerlijk mishandeld. Het lijk werd in de kamer van den jongen gevonden, waar het in een koffer was verstopt. Hoewel het doodvonnis is uit gesproken, zal de knaap waarschijnlijk niet worden terechtgesteld. Het is n.1. gebleken dat hij, wat zijn verstandelijke vermogens betreft, achterlijk is en niet meer inzicht en verantwoordelijkheids gevoel heeft dan een kind van tien jaar. Een grootvader van den jongen was krankzinnig gestorven en toen de dader nog een kind was, had hij al eens een kind van twee jaar mishandeld. Reeds toen had de politiedokter er op gewezen, dat hij onder toezicht moest blijven. Tegen de verklaring van den dokter, die den jongen verstandelijk gelijk stelde met een kind van tien jaar, stond de ver klaring van een anderen dokter, dat hy als normaal was te beschouwen. TWEE KOTTERS VERMIST. Naar uit Reykjavik wordt gemeld, wor den twee op de Faroer-eilanden thuisbe- hoorende vischkotters, de „Emanuel" en de „Laura", elk met twintig opvarenden, sinds 8 April vermist. Men vreest dat zij met man en muis vergaan zijn. EEN SPOORWEGONGELUK IN RUSLAND. Twee dooden. Bij Moermansk is een D-trein ontspoord waarbij acht wagons en een locomotief ernstig werden beschadigd. Twee perso nen werden gedood. Het spoorwegverkeer was geruimen tijd onderbroken. De G. P. Oe heeft eenige arrestaties verricht. GESTRAFT. Twee jaar opsluiting. Het Militaire Hof te Brussel heeft, in appèl, uitspraak gedaan in het geval van den Vlaamschen 36-jarigen dienstwei geraar Fermont. Deze was, door den krijgsraad der provincie Antwerpen, ver oordeeld tot 2 jaar opsluiting, daar hij, na een eerste maal geweigerd te hebben aan de jaarlijksche monstering der mili ciens van zijn lichting deel te nemen, naderhand ook nog nagelaten had zich, na afloop van zijn straf, bij zijn regiment aan te melden. Het Hof dat, de vorige week, deze zaak in beraad had gehou den, heeft nu het vonnis van den Ant- werpschen krijgsraad, zonder meer, be krachtigd. HET BANDIETISME IN DE VER. STATEN. Te Detroit waren bandieten bezig met het uitvoeren van een berooving toen een jongen met couranten toevallig op de plek verscheen. De schurken schoten den knaap neer. Er zijn twee mannen gearresteerd. WERKLOOZENSTEUN TE NEW-YORK VASTGELOOPEN. Ernstige verwikkelingen gevreesd. New-York, 24 April. Men neemt aan, dat er zich morgen te New-York moeilijk heden zullen voordoen in verband met het feit, dat acht-duizend personen, die sedert eenigen tijd dagelijks levensmid delen hebben ontvangen van bepaalde liefdadige instellingen, dan zullen verne men, dat hun geen steun meer kan wor den verleend. Men vreest, dat tegen het einde van de maand geen geld meer voor de werkloozenondersteuning beschikbaar zal zjjn; tenzij onmiddellijk ingrijpende maatregelen worden genomen, moet voor ernstige wanordelijkheden worden ge vreesd. Donderdag zal in het stadhuis van New- York een vergadering worden gehouden ter bespreking van dezen wanhopigen toe stand. Verwikkelingen kunnen slechts worden vermelden, zoo meent men, wan neer het stadsbestuur per maand 20 mil- lioen gulden voor steun beschikbaar stelt. Een ernstige moeilijkheid levert het ver schaffen van voedsel en onderdak op aan 200.000 gezinnen, die in de laatste zes maanden geheel van weldadigheid hebben moeten leven. ZELFMOORD VAN DEN BEDIENDE VAN LOEWENSTEIN? De Matin maakt melding van den zelf moord van den Engelschman Fred. Baxter, oud-kamerdienaar van Loewenstein, die thans in dienst was bij den zoon van den financier. Deze zelfmoord schijnt door ge heimzinnige omstandigheden omgeven te zijn. Volgens Engelsche bladen zou Baxter een brief hebben nagelaten, die licht verspreidt nopens de verdwijning van baron Loewenstein (die, naar men zich nog wel herinneren zal, op een vliegtocht van Engelandn naar Frankrijk boven het Kanaal verdwenen zou zijn, zonder dat zijn personeel in het totstel er iets van ge merkt-had. Red.). Tot dusver kon men te Parijs geen inlichtingen, zelfs geen beves tiging van Baxter's dood verkrijgen. De Matin is het eenige Parijsche ochtendblad, dat melding van het bericht gemaakt heeft. ERNSTIGE WERKLOOZENONLUSTEN Fabrieksdirecteur vermoord. Volgens een Reuter-telegram zijn op verscheidene plaatsen in Polen ernstige werkloozenonlusten ontstaan Te Zyrar- dow bestormden werkloozen het gemeen tehuis omdat zij, in verband met den slechten financieelen toestand van de ge- meente, al wekenlang geen steun hadden gekregen. Het kwam tot hevige botsingen met de politie, waarbij aan beide zijden ettelijke personen zwaar gewond werden. Talrijke werklooze arbeiders werden ge arresteerd. 's Avonds werd de directeur van de textielfabrieken van Zyrardow op straat door een ontslagen arbeider neergescho ten. De dader meldde zichzelf bij de poli tie aan. Bekentenis ln een brief aan zijn patroon. In strijd met de verspreide geruchten blijkt niet de minste geheimzinnigheid den zelfmoord van den Engelschman Fred Baxter, den vroegeren kamerdienaar van den bankier Loewenstein, te omringen. De commissaris van politie verklaard, dat Baxter in een aan zijn patroon gerichten brief heeft bekend dat hij enkele onregel matigheden had gepleegd teneinde op de rennen te kunnen wedden, en dat hij niet den moed had gehad, de gevolgen van deze handelingen te dragen. EEN ZENDELING IN RHODESIE VERMOORD. Naar Reuter uit Boelowajo in Rhodesië meldt, was ongeveer vijf maanden gele den vandaar een zendeling naar Fran- cistown vertrokken, waar hij echter niet is aangekomen. Bezuiden de Victoria- watervallei heeft men nu overblijfselen van een menschelijk geraamte gevonden. Er is geconstateerd dat het beenderen van den vermiste zijn. Men vermoedt dat hij en zijn begeleider, een inboorling zijn vermoord. Een inboorling, verdacht van het misdrijf, is gevangen genomen. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare strafzitting van Maandag 25 April. Geen deugdliefde, maar strafvrees is de berouwkweekster! Het staat vast als een paal boven water, dat het berouw over de bedreven zonde eerst merkbaar wordt na de ontdekking der strafbare daad. Daarom werkt het wet boek van strafrecht in vele gevallen meer preventief, dan de geweldige boetepredi- catie. De zaak contra den visscher Jb. de G., te Egmond aan Zee, gaf tot staving van deze theorie een krachtig voorbeeld. Bovengemelde edele zoon van het land, ontwoekerd aan de baren, was in den nacht van 21 op 22 April, anno domini 1931, wederrechtelijk door een vooraf verbroken ruit binnen gedrongen in de bierbottelarij van den heer Höppener en had daaruit zoowat de halve inventaris van een bescheiden dorpscafétje wegge haald; 29 fleschjes Stout, 11 fieschjes Pils, 11 dito Dortmunder, 2 fleschjes Munche- ner, 3 fleschjes Lager, 4 fleschjes Cham pagne-Pils en 2 flesschen Cider, me dunkt dat het welletjes was. De heer Höppener kon met deze reusachtige afname volgens dit economische systeem echter geen ge-, noegen nemen en stelde de politie met een en ander in kennis, waarop het inge stelde onderzoek leidde tot opsporing van bovengemelden visscher, die dan ook er kende, zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. Welk motief hem had geïnspireerd, kwam niet duidelijk naar voren, maar de verdachte schoof de schuld op zijn dron kenschap, waardoor, het oordeel des on derscheids was zoek geraakt. Op 18 Augustus 1931 nam de Politie rechter dit vermogensdelict in behande ling, met een zeer ontmoedigend resul taat voor den niet ter zitting verschenen verdachte. De anticedenten waren niet bepaald schitterend, het reclasseerings- rapport van den heer Wiggers al even min gunstig. Officier noch Politierech ter bleken tot clementie bereid, in umsono werd besloten, den nachtelijken drank- roover in contumariam te veroordeelen tot 4 maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Het is duidelyk dat de veroordeelde met dit krasse vonnis niet bepaald lekker was. Zijn berouw over zijn onrechtmatige daad groeide bij de minuut door de ge dachte aan die 4 ellenlange maanden vrij heidsderving en gebruik makende van zijn onbetwistbaar recht tot verzet, ver scheen hij op de zitting van 19 October in qualiteit van opposant tegen het vonnis en werd de zaak opnieuw behandeld. Trots ongunstig rapport en andere hin dernissen wist de verdachte het echter nog zoover te brengen, dat het vonnis bij i verstek voorloopig niet werd bevestigd, I doch de beslissing werd aangehouden tot de zitting van heden 25 April, teneinde nog eens af te wachten hoe de verdachte, hangende dit uitstel, zich zou gedragen. Het was dus heden, de eerste, voor naamste en eenigste strafzaak, die door den Politierechter, mr. Ledeboer, werd be handeld. Mitsgaders de verdachte als de eerste acteur, maar die het minste had te zeg gen, waren aanwezig verschillende an dere prominente belanghebbenden, de verdediger mr. Prins en de heer Wig gers, reclasseeringsambtenaar. De heer Wiggers bracht de verblijdende verklaring, dat het gedrag van Jacob Gr. over het algemeen redelijk was ge weest, weliswaar had hij café's bezocht en bier gedronken, doch misbruik had hij niet gemaakt. Maar aangesloten bij een geheelonthoudersvereeniging, zooals de politierechter had verlangd, had ver dachte zich evenmin. De Politierechter, niet bijzonder ge sticht over dit verzuim van zijn liefsten wensch, vroeg gestrengelijk, waarom ver dachte zulks had nagelaten. Jao, ziet u deze ier, eere, repliceerde verdachte gemoedelijk, ik klois alleêndig en dan wil ik graag dere 'n iertje kaerte... De ambtenaar adviseerde alsnu aarze lend 'n voorw. veroordeeling, maar dan zonder bijzondere voorwaarden, omdat toch geen voldoende waarborg voor de nale ving aanwezig was. Het genootschap wenschte daaromtrent geen verantwoor ding te dragen. Door den heer Officier werd duidelyk bijk gegeven, dat hij zich absoluut niet met een voorwaardelijke veroordeeling kon vereenigen. Hij schetste het verleden in de gedragingen van den verdachte, die beter gedaan had zijn gezin te steunen, dan zijn verdienste in den vorm van bier door zijn keelgat te gieten. Een persoon, die diefstal pleegt, niet van brood om zijn hongerend huisgezin voedsel te verschaf fen, maar alweer van drank, had niet de sympathie van den Officier. De Officier bedankte er feestelyk voor om lijdelijk toe te zien, dat de veroordeel de zooveel bier zou mogen drinken als het hem behaagde en eindigde zijn kernachti ge philippica met te persisteeren bij zijn requisitoir: 4 maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Mr. Prins, in de gelegenheid gesteld het woord te nemen tot het houden van zijn verdediging, liet zich natuurlijk niet on betuigd. Verdediger gaf direct toe, dat zijn cliënt, door in den tijd, die hem was toegestaan om zijn goeden wil te toonen, niet zoo stom had moeten zijn café's te bezoeken. Maar eenige redenen tot verontschuldi ging waren naar de meening van pleiter toch ook wel aanwezig. De verdachte had een ongelukkig huwelijksleven doorge maakt. Er heerschte weinig hartelijkheid in het gezin en het echtpaar verstond elkander in het minst niet. Het pleitte in ieder geval voor de gezindheid tot mede werking van den verdachte, dat hij zoo lang matig was gebleven en geen aanlei ding had gegeven tot klachten. Op grond van deze motieven bleef plei ter dus zoo vrij zijn, zijn cliënt alsnog aan te bevelen om een voorwaardelijke straf, die hem als het dreigend zwaard van Damocles voor hervatting kon be waren. In zijn repliek liet de Officier uitkomen, dat verdachte zijn huwelijkskit door eigen keus had bepaald, zoodat men zich op deze omstandigheid niet kon beroepen, waar op mr. Prins geestig reporteerde, dat een verloving in de meeste gevallen geen ge schikte periode was om de onderscheidene eigenschappen van de aanstaande te leeren kennen. Pleiter handhaafde alzoo zijn conclusie. Hierop werd nog eens over wogen de wenschelijkheid van een ge- meleerde veroordeeling en besloten, de definitieve uitspraak aan te houden tot Maandag 9 Mei, waarna sluiting der zit ting. VRIJDAG 39 APRIL. Hilversum, 1875 M. L. 6.4512.00 VARA, 12.004.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.0011.00 VPRO, 11.0012.00 VARA. 6.45—7.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht door Ad. Bouwmeester. 10.30 VARA-septet o.l.v. Is .Eyl. 11.00 Vrouwenkwartiertje. 11.15 Vervolg VARA-septet. 12.00 Omroep-klein-orkest o.l.v. N. Treep en grammofoonpl. 2.00 Voor scholen. 2.304.00 Omroep-Kamer-orkest o.l.v. Schmidt en Grammofoonpl. 4.00 Pianorecital door Joh. Jong. 4.30 Voor de kinderen. 5.oo VARA-orkest o.l.v. H. de Groot en gram mofoonpl. 6.40 Ir. J. W. Albarda: Het beginselprogram der S.D.A.P. 7.00 Grammofoonpl. 7.15 Vervolg VARA-orkest en grammofoonpl. 8.00 Mej. Ds. F. W. Rappold: De gelijkenis sen uit het Nieuwe Testament. 8.30 Concert. P. Lentz (cello) en G. v. Re- nesse (piano). O.a. Sonate g-moll, Beet hoven. 9.00 Dante-cursus door Dr. J. C. A. Fetter. 9.30 Vervolg concert. O.a. Sonate Pijper en Sonate, Debussy. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.00 NCRV-harmonie-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. O.a. Ouv. Preciosa, Weber en Freuh- lingsstimmen, wals, Strausz. 9009.30 Declamatie door Arie Post. 10.4511.30 Grammofoonpl. ca. 10.00 Vaz Dias. ZATERDAG 30 APRIL. Hilversum, 1875 M. 8.00 Kinderkoor o.l.v. W. Hespc. Vleugel: Rie Hespe. 8.30 Grammofoonpl. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Orgelconcert Fr. Hasselaar. J. Ph. Caro (bas). 11.00 Voordracht door Mr. Ph. C. La Cha- pelle. n.30 Vervolg concert. 12.00 Grammofoonpl. 12.30 AVRO-Kamer-orkest o.l.v. G. Hemmes. 2.45 Naar den bodem van den Oceaan, hoor spel van J. G. Bovenkamp Jr. 3-15 Nieuwe Amsterd. Orkestvereeniging o.l.v. N. v. d. Linden. M.m.v. Dameskoor (leer lingen van Jans Bierma en Stans Cosquino de Bussy). Vleugel: Tot Vredenburg. 5-30 Uit „Central", Den Haag: Willy Hons- beek's orkest. 6.00 Uit „The House of Lords," Den Haag: Ensemble Lismonde. 6.30 Grammofoonpl. 7-00 D. Hans: Prinses Juliana. 10.05 Vaz Dias. 7.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. M.m.v. H. 10.15 .Fragmenten en verhalen door Ds. E. D. Bosmans (piano) en H. Treep-Cals (so- Spelberg. praan). 10.45 Grammofoonpl. 8.30 Grammofoonpl. 11.00 Toespraak v. d. Wereldbond voor Sexu- 8.40 Draaiorgelmuziek. eele Hervorming door Dr. B. Premsela. 11.2012.00 Grammofoonpl. Huizen, 298 m. Algemeen Programma, verzorgd door de n io~I20° Grammofoonpl 900 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. M.m.v. The Hawaaiian Three, Nono (voordracht) en grammofoonpl. ca. 10.00 Vaz D.ias. NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Grammofoonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Grammofoonpl. 12.15 Concert. N. Pielstroom (bariton), H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello), mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode (piano). 2.00 Carillonbespeling op den St. Jacobstoren te Den Haag door Joh. De Zwaan en J. Vincent. 3.00 Concert. A. de Vink-Verschoor (sopraan), C. Castendijk (mezzo-sopraan), C. Rietveld (viool) en A. Schcllevis (piano). 5.00 Voor de Postzegelverzamelaars. 5.30 Voor amateur-fotografen. 6.00 Causerie door H. J. Steinvoort. 6.30 Grammofoonpl. 7.10 Praatje over linoleum. 7-45 Grammofoonpl. Een adres van margarine-fa brikanten tegen het mengverbod voor margarine. De vereeniging van margarine-fabri kanten in Nederland heeft een adres ge richt tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Adressante is pijnlijk verrast door wat in het juist verschenen ontwerp van wet bepaald en door wat daarin ontbreekt. De vraag, hoe het margarine-consu- meerende deel van ons volk thans onge veer f 600.000 per week meer voor zijn dagelijksche voeding zou kunnen betalen, vervult adressante met gerechtvaardigde bezorgdheid. Wel heet het daarin, dat de prijs van de margarine niet wordt verhoogd, maar verzuimd is daarbij te voegen, dat margarine, zoodra het ont werp wet mocht zijn geworden, niet meer verkrijgbaar zal zijn. Van een menggebod naar de bedoeling van het wetsontwerp, is inderdaad prac tisch slechts vernieting van den handel en industrie van margarine te verwachten met alle daaraan verbonden slechte ge volgen en groote nadeelen voor het alge meen belang. Verschillende andere bezwaren tegen de regeling worden opgesomd. Wat in het ontwerp bijv. eveneens ge gemist woidt, is de mededeeling hoe de regeering zich de oplossing denkt van het probleem, van de moeilijkheid dat de margarine-fabrikanten veel grooter kapi talen noodig zullen hebben voor den in koop van natuurboter en van veel grootere risico, dat de fabrikanten daardoor bij zeer vele van de kleine afnemers loopen. De Nederlandsche Bond van den Mar- garinehandel en de Vereeniging van den Nederlandschen Margarine-detailhandel hebben tegen morgenavond te'sGraven- hage, een openbare vergadering uitge schreven. Te Amsterdam heeft Maandag reeds een bespreking plaatsgehad door een aantal belanghebbende vereenigingen, I welke eveneens zich tot de Tweede Kamer wendden. Hierin wordt o.a. gezegd, dat het wetsontwerp, dat thans bij de Tweede I Kamer aanhangig is gemaakt, van buiten- j gewoon groote beteekenis is voor de j Nederlandsche veehouderij, daar de toe stand, waarin dit bedrijf verkeert, zoo- i danig is geworden, dat steun van over- I heidswege absoluut onontbeerlijk is ge- i worden, zullen niet vele veehouders door deze crisis ten gronde worden gericht. De vastgestelde prijs is absoluut on voldoende om de productiekosten te dek ken, laat staan eenige winst te maken, terwijl onvoldoende rekening gehouden iis met de exportmogelijkheden met cijfers j en berekening wordt een en ander aan- 1 getoond. De prijs zooals die zou moeten worden, wordt evenwel te hoog voor de consumptie, terwijl ook onze botercon- tröle in gevaar wordt gebracht. In-plaats van mengebod verzoeken adressanten een stelsel van zegels. Bij Kon. besluit van 23 April zijn, met den datum van dit besluit, bevorderd tot luit. ter zee der ie kl. de luits. ter zee der 2e kl. J. J, M. Sterkenburg, B. Q. Boelen en W. A. A. Schimmel. Off. van den M.S.D. 2e kl. P. J. Drijver, van de Onderzeedienstkazerne te Willems oord, is aangewezen voor den dienst in Oost- Indië en zal 18 Mei met de Johan van Olden- bernevelt zijn bestemming volgen. De off. van den M.S.D. 2e kl. P. J. Drijver, dienende bij de Onderzeedienstkazerne te Wil lemsoord, wordt 30 dezer ter beschikking gesteld. Bij beschikking van den minister van defen, sie zijn de volgende mutaties gelast: met 10 Mei is de kap.-luit. ter zee J. B. H. Blom belast met het bevel over Hr. Ma. Nautilus; zijn de luits. ter zee der 2e kl. J. J. Hoo- gendoorn en W. A. Montanus, de luits. ter zee der 3e kl. A. E. J. Modderman en R. Rit- sema van Eek, de off. van den M.S.D. der kl. G. A. Dijkstra en de off. van gez. der 2« kl. W. A. Borgeld geplaatst aan boord v» Hr. Ms. Nautilus; is de luit. ter zee der K' kl. J. G. A. Veerman belast met het bevri over Hr. Ms. Vulcanus en is de luit. ter zm- der 2e kl. P. C. Wouters aan boord van diea bodem geplaatst. De off. van den M.S.D. 2e kl. M. Kraal i» overgeplaatst van de Marinekazerne te Wil lemsoord, aan boord van Hr. Ms. pantserschffi Jacob van Heemskerck aldaar. Luit. ter zee 2e kl. A. D. A. PeerebooB Voller, die 13 dezer van Tandjong-Priok uiu Nederland is teruggekeerd, wordt 3 Mei t« Marseille en daarna hier te lande terugver wacht. Overplaatsingen. Schipper G. J. Salemink van Kon. .Instituut naar v. Meerlant, 2 Mei '32. Bootsman G. van Weerdenburg, majoor- machinist J. W. Toledo, sergeant-macht. Wv H. M. Gaal en sergeant-konstabel A. W. Ver ouden, deel uitmakend van de kernbemanning van Hr. Ms. van Meerlant te Hellevoetslul», worden den 2en Mei '32 aan boord van diea bodem gedetacheerd. Sergeant-telegrafist Nieuwport en sergeant- hofmr. W. van Hall worden den 6en Mei en de sergeant-kok G. Donkervliet met de ser geant der mariniers J. F. Ros den nen Mei '32 van het Koninklijk Instituut aan boord van dezen bodem gedetacheerd. Majoor-machinist D. Plooij van Hr. Ms. van Speijk 26 Aril '32 tijdelijk gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. Freijer. Van de ondervolgende schepelingen is de aanwijzing om naar Nederland terug te keeren ingetrokken: Kwartiermr. J. A. Kentin en korp.-macht. D. van Santen den 6en April '32 per Johan van Oldenbarnevelt van Priok. Korporaal-machinist J. v. d. Bos als voren, den 27en April per P. C. Hooft van Priok; hij werd nader aangewezen om per mailschip Dempo, den I3en April '32 van Priok terug te keeren. Met ontslag uit den zeedienst: Marinier 3e kl. J. T. F. Aaldersiim.i.v. 14 Mei '32. 26 April. Aangebracht door korders: 240 tongen p. st. 0.400.30 300 kleine tongen 0.080.06 97 kisten schol p. k. 5.00—3.10 8 kisten schar 1.500.75 Door garnalenvisschers: 1259 kg gekookte garnalen p. kg 0.25o.aj Door haringvisschers: 1235 tal haring p. tal 0.48O.IO 25 tal geep „38.50~25.lo 27 April. Aangebracht door korders: p. k. 160 tongen 220 kleine tongen 60 kisten schol J kisten schar Door haringvisschers: 1491 tal haring 32 tal geep 220 kg ansjovis Door garnalenvisschers. 2144 kg gekookte garnalen p. kg p. st. 0.35—0.30 0.080.06 4'.50—3.00 1.50—0.70 p. tal p. kg 0.70—0.24 30.00—22.50 0.08 Huizen, 298 m. Uitsl. KRO-uitzending. 8.009.15 Grammofoonpl. 10.00 KRO-Trio. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO-sextet. 45 Pauze. 2.00 Grammofoonpl. 2.30 Kinderuur. 4-00 Grammofoonpl. 4-45 Concert uit Assen. 5-155-30 Causerie. 6.006.20 Causerie. 6 40 Cursus. 7.10 Causerie. 7-45 Grammofoonpl. 8.00 KRO-salon-orkest. ca. 9.00 Vaz Dias. 11.0012.00 Grammofoonpl. van 26 en 27 April 1932. ONDERTROUWD: H. Kwast en J. M. P. van Voorst. H. Spoelstra en P. Lief heid. N. Kos en A. Bak. H. de Wit en V. Bak. J. Bleeker en A. Riteco. A. v. d. Hert en J. S. v. Twisk. BEVALLEN: K. BrouwerKossen, d. G. WitKaagman, z. A. M. Ztiderveld Schellingerhout, 2 d. F. v. Waveren—dé Groot, z. OVERLEDEN: W. J. van Nieuwen- huijzen, 62 jaar. 0.200.17 ALKMAAR, 27 April. Voorjaarspaardenmarkt. Aangevoerd 197 paarden, waarvan de prijzen als volgt: rijpaar den 175400; werkpaarden 100260; slac'htpaarden 90—180; hitten 60290 en 7 veulens 40—110. Handel matig. AMSTERDAM, 27 April. Veemarkt. Aangevoerd: 274 vette kalveren, ie kw. 5058 cent, 2e kw. 4050 cent, se kw. 3238 cent per kg levend gewicht; 95 nuch tere kalveren' 2—4.50; 700 varkens, vleescfa- varkens, wegende van 90—110 kg, 2425 cent per kg slachtgewicht, enkele hooger; zwars varkens 2224 cent en vette varkens 20M cent per kg, slachtgewicht. Vette kalveren met matige aanvoer, slapp» handel, prijzen als Maandag. Varkens met korte aanvoer, slechte handel en lage prijzen. BROEK OP LANGENDIJK, 27 April. 50,000 kg roode kool ie s. 1.105.10, 2e a 0.803.10; 37,000 kg gele kool ie s. 1.30— 5-7o; 60,000 kg Deensche witte kool 1.60— 2.10; 1500 kg bieten 3.203.40; alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 27 April. Aangevoerd; 800 kg uien: grove uien 10, uien 10.5010.60; 69,000 kg roode kool i.6<>4.40; 70,200 kg D. witte kool 1.302; 34,800 g gele kool 2.505.30, alles p. 100 kg. Schagermarkt van Donderdag 28 April. 506 geldekoeien (magere) 100210; 46 idem (vette) 170270; 60 kalfkoeien 140 225; 110 pinken 50—120; 173 nuchtere kal veren 312; 275 overhouden! 1328; 60 lammeren 6—12; 10 varkens (magere) 6— 9; 47 idem (vette) 0.180.22; 175 biggen 25; konijnen 0.701.20. Eierenveiling. (Voorloopig bericht. Zie ook het no. van Zaterdag.) 175,000 kipeieren: bruin 2.302.90, wit 2.102.50; 6400 eendeieren 22.io; 14 kalkoeneieren 8; 80 kievitseieren 89, alles per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5