TSAP- li GAIGLOK VAN WILLIGEN WILTON KARPETTEN Jb. HARJER ZOON Radiografisch Weerbericht. Autobus-impressies. en verder Axminster, Bouclé, Haarvelours enz. ruim 200 verschillende dessins N.V. BEHANGERIJ en STOFFEERDERIJ SCHAGEN. Twee lijken opgehaald. Brand te IJmuiden. Het ongeluk bij De Vink. Verduistering. Ernstig auto-ongeluk. De vergiftigingszaak te Bergen. Stoom vaartberichten. giers- Ingezonden LegerteericMen Solide Loopers per el 34 et. Bouclé Loopers per el 1.70, 1.30, 98, 78 et, Velours Loopers breed 50 cm per el, 2.40, 1.85, 1.40 Axminster Loopers breedte 70 cm per el, Cocos Loopers 3.80, 3.20, 2.40, 1 per el 62, 48, 34 ct. Omboren en leggen. WESTSTRAAT Vissch«rijberichton. Laatste berichten. De bomaanslag te Shanghai. ling komt dit buurtverkeer er met den zomerdienst nog niet!) Verzonden is o.a. een schrijven aan den Spoorwegraad en de Directie van de Ned. Spoorwegen, tot het verkrijgen van een tariefsverlaging voor personenvervoer. door Hiphei Een rit Den HelderHippo. In den nog killen morgenstond verlaat ik, na een niet al te copieus ontbijt, mijn woning en begeef mij naar één der bus halten. Aangezien ik nogal laat ben (de bus vertrekt om 8.45 vanaf Kerkplein) loop ik vlug in de richting Zuidstraat. Ik sla even over de Keizersbrug links af en wacht op de Weststraat bij de z.g. Klerk- school bij het bordje „Bushalte Dit bordje is van zeer veel belang. De arge- looze reiziger, die de bus onderweg tot staan wil brengen met een nonchalant, handgebaar, zal zich voortaan teleurge- steld zien. Want de vroede vaderen der. gemeente Den Helder lieten deze bordjes niet alleen voor „stadsverfraanng plaat sen. Integendeel daar mogen de bussen stoppen ter opneming en uitlating van passagiers. Na een zenuwachtig turen en gestaar naar de richting Marsdiep, ver schijnt plotseling een witte vlek aan den horizon, waarin ik de bedoelde bus meen te herkennen. En jawel, spoedig ontpopt zich deze vlek tot een der vele bussen, welke de firma Naastepad in exploitatie heeft. De zware wagen (het is de „Repu- büc") wordt uiteindelijk met een forschen ruk aan de handrem tot staan gebracht. Daar ik al vele jaren van dit soort ver voermiddelen gebruik maak, ben ik vrij wel op de hoogte der bus-usantiën. Aller eerst zie ik met één oogopslag, wie er vandaag rijdt. Het is „Rikus die aan het roer zit. Dit zegt ons voldoende. Iedere „insider" weet, dat Rikus de zoon is van den baas, tevens vennoot van de firma H. J. en H. Automatisch wacht ik nog even op de passagiers, dié waarschijnlijk moeten uit stappen, hoewel ik zeker weet, dat zulks op dit punt nimmer het geval is. Daarna klim ik de autobus in. Ik ben abonné, dus betaal niet. Ik zeg nog een beetje onfrisch „Goeden morgen" tegen het reeds inzit tende publiek, neem mijn vaste plaats in, als die ten minste nog vrij is, kijk eens rond en zeg nogmaals goeden morgen tegen hen, die iederen dag mijn gezel schap uitmaken. Laten wij eens zien wie dat zijn. Eerstens de lijvige controleur van de firma, die met een breeden glimlach mijn groet heeft beantwoord. De meeste passagiers denken, dat hij de baas van het spul is, vanwege zijn corpulente ver schijning vermoedelijk, en zij zeggen tegen hem, hoewel hij Smit heet: „Morgen Naastepad". Op een andere plaats, maar nooit naast den controleur, zit Greet, liefst een beetje vooraan. Haar houding is altijd de zelfde. Het linkerbeen wiegelt elegant over het rechter. In tegenstelling met het door snee pubhek, kijkt zij zelden uit het raam. Altijd is zij in de weer. Waarschijnlijk heeft deze dame trouwplannen, althans, zij haakt eiken dag één blok van een sprei af, hetgeen nogal eens tot critiek aan leiding geeft. Soms informeert een gees tig reiziger of het een sprei voor een één persoons of voor een twijfelaar wordt. Op dergelijke vragen wordt een vernietigend antwoord gegeven b.v. „Neen, voor een lit-jumeaux". Onderwijl is de bus doorgereden tot halte „Nieuwe Brugsteeg". Hier stappen gewoonlijk de marskramers in oftewel de „kassies-menschen", Opvallend is het dat deze lieden altijd apart gaan zitten, meestal achter in de bus. Hoewel er waarschijnlijk lieden van minder gehalte onder hen zullen schuilen kan ik niet nalaten te vertellen, dat nog nooit een ongetogen woord of banaliteit door mij werd gehoord, iets wat men nu nu verwacht zou hebben. De menschen, die zich wel eens een beetje te luidruchtig uitlaten van „wat een schooier", beseffen niet verwacht zou hebben. De menschen, dit opzichte is. Ik herinner mij daarentegen echter de vele gezamenlijke reizen met „Arie een bekend straattype". Dit onzin delijk heerschap zag men niet graag als mede-passagier. Ten eerste was hij altijd in gezelschap van een zeker soort beest jes, ons allen wel bekend. Ten tweede bracht Arie meestal eenige accordeon-soli ten gehoore, op verzoek met refreinzang. De muzikaliteit was echter van dien aard, dat men er bijna onpasselijk van werd. Na elk nummer werd dan een luizige pet onder onze respectieve neuzen geduwd, met de bedoeling daar een of ander geld stuk in te laten deponeeren. Om kort te gaan, Arie is van het tooneel verdwenen en heeft misschien een beter afzetgebied gevonden. In dien tusschentijd rijdt de bus kalm (max.-snelheid hier 20 K.M.) over het waschbord, dat men Binnenhaven pleegt te noemen. Links zien wij de miliciens hun roei-lessen door een beenigen korporaal in ontvangst nemen. Op het einde van dezen straatweg gaat een huisdeur open. Een pittig meiske stapt de deur uit, steekt haar welgevormde naakte arm op en treedt bescheiden naderbij. „Wil je dit pakje even aan Piet geven, Rikus," ver zoekt zij op verleidelijken toon. Rikus ant woordt galant: „Komt in de bus". Hij weet alles, is een tweede Doctor Knowall, weet ook wie Piet is. Er gaan vaak pakjes voor Piet mede. Soms zelfs bloe men als Piet's vrouw jarig is. Ja het leven is werkelijk soms een raadsel De bus zet zich weer in beweging. De chauffeur zal hem juist in „z'n derde" gooien, als hij plotseling merkt, dat de Bassinbrug openstaat. Daar volgt meestal een vloek op. Langzaam glijden de onder vee booten de gapende brugopening door. het gevaar tegemoet. Daar volgt de „Mer- cuur een snelvarende stoomboot, die be last is met het opvisschen der oefen torpedo's, welke de duikbooten bij hun manoeuvres bezigen. Statig zakt de brug weer omlaag, totdat zij haar oorspronke- lijken stand weder heeft ingenomen. Op zijn dooie gemak overziet de geuniformde brugwachter de situatie. Als alles in orde is, worden de afsluit-hekken geopend. Een queue van vervoermiddelen, met en zon der motor-tractie, staat reeds aan beide zijden te wachten. In onze bus hooren wij kalm de cri- tieken op onze marine aan. Ook hier zullen de beste stuurlui wel weer aan wal (spreek uit: in de bus) zitten. Wij vervolgen onze reis, doch stoppen weldra wederom bij het zigeuner-kamp, waar een forsche vrouw met een grooten mand bij zich, instapt. Zij moet naar Veerburg. De etiquetten zijn ook bij deze menschen nog niet verloren. Manlief brengt haar naar de bus en draagt de mand tot zoolang. Moeder zal de kost wel langs den weg verdienen. Het publiek heeft meer medelijden met een vrouw dan met een volwassen man. Men weet dat te goed. Vader past op het vierwielige woonhuis, waarin vele kinderen een scha mel onderdak hebben. Nu gaat het vlug ger. De chauffeur geeft vol gas en wij rij den zeker 50 K.M. op dezen mooien weg. Bij „De Kooij" zien wij de leger-vlieg- tuigen stijgen en dalen. Voorwaar een pracht gezicht. Vaak hooren wij 's avonds bij thuiskomst, dat er één dezer gevallen is. Met gewonden of dooden (Wordt vervolgd). M ARKTO VERZICHT. Donderdag jj. was het weer eens een echt gezellige drukte op de markt. Een drukte van belang. Wanneer men nagaat, dat er 722 stuks vee aangevoerd waren, kan men begrijpen, dat een en ander een aangename aanblik bood. De handel in vette koeien was matig, de prijs 30 cent, behalve een enkele uitzondering, waar 32i cent besteed werd. De aanvoer hier van was 42 stuks, deze wordt elke week beter, waarvan er 24 stuks naar Amsterz dam verhuisden. Vermeld dient te worden, dat de beste hiervan door slager Jacobsen mee naar Den Helder genomen werd. De handel in gelde- en kalfkoeien was goed te noemen, wel was er geen verhooging in prijs, maar de handel ging heel vlot. Wat de handel in pinken betreft, liepen de meeningen nogal uiteen. De een ver telde dat het heel goed was, terwijl anderen er minder tevreden over waren. In pinken en stieren nieuw was de handel gewoon weg stug, terwijl er 4075 gld. werd geboden. De nuchtere koeien gingen niet erg, deze hebben nog wel veel last van de varkensprijzen. Oude slachtschapen brachten 1216 gld. op. Er was hier weinig vraag naar. Ook Amsterdam kon hier niets van gebruiken. Overhouders gingen stug. De biggen en varkens gin gen ook nu weer voor weinig weg, deze laatsten brachten maar 11 cents op. 88J per pond, dat zijn toch ongekend lage prijzen. Over het geheel was het bezoek druk te noemen; we hopen maar, dat het zoo door mag gaan en dat er ook spoedig in de prijzen een opleving valt te bespeuren. van justitie kwam daarvan in appel. Het gerechtshof heeft thans uitspraak gedaan en daarbij de verdediging van den ver dachte verworpen, omdat hij wel een eerste levering had betaald, maar ver dere leveringen, waarvoor de goederen ook als onderpand moesten dienen, onbe taald had gelaten. Het Hof vernietige het vonnis van de rechtbank en veroordeelde verdachte tot 14 dagen gevangenisstraf. Te Urmond is uit de Maas opgehaald het lijk van een naar schatting 30-jarige vrouw, dat vrijwel geheel ontkleed was. Er zijn geen sporen van geweld op het lijk te bespeuren. De justitie is met het geval in kennis gesteld. Men vermoedt met het lijk van een Belgische vrouw te doen te hebben. Niet ver van de plaats, waar men het lijk van deze vrouw heeft gevonden, is uit de Maas opgehaald het lijk van een manspersoon van ongeveer 35 jaar, rood haar, gekleed in donker costuum, vermoe delijk een mijnwerker. Hij had een kwitantie bij zich van den Algemeenen Nederlandschen Mijnwerkers Bond. An dere kenteekenen ontbreken. Twee gewonden. Gisterennacht heeft een ernstige brand gewoed iD de kruidenierszaak van den 74-jarigen J. Rood in de President Kruger- straat te IJmuiden. Om kwart voor twee ontdekte een nachtwaker van den parti culieren nachtveiligheidsdienst dat er rook kwam uit een raam boven den winkel. Hij belde de bewoners, waarop de heer Rood in nachtgewaad naarbeneden kwam. Toen hij beneden was snelde hij naar achter om zich te kleeden, doch spoedig stond het huis ook beneden in vlammen. Boven sliep de 28-jarige huishoudster A. Hoogeveen en de heer Rood riep haar naar beneden te kcmen. Door den tocht was de winkeldeur dicht geslagen, waarop de heer Rood een spiegelruit van de deur insloeg. De huishoudster snelde naar beneden, toch toen zij midden op de brandende trap was begaf deze zich en het meisje viel in de vlammen. De heer Rood wist haar naar de winkeldeur te trekken, doch daar begaven ook hem de krachten en beiden vielen. Een toesnellende politie agent opende de deur en kon beiden naar buiten trekken. Z(j werden bij omwonen den binnengebracht en door dr. van Leeuwen verbonden. De heer Rood had zich zeer ernstig aan een Zijner polsen verwond door het inslaan van de spiegel ruit. Het meisje had ernstige brandwon den aan beide beenen, handen en hals. Haar toestand is echter niet direct levens gevaarlijk. De winkel en de voorraden zijn uitge brand. De brandweer werkte met vier stralen op de waterleiding. Om 4 uur was zij den brand meester. Een groote partij goede ren is verloren gegaan. Alles was op beurspolis verzekerd. DRIE VERKEERSONGEVALLEN TE HILLEGERSBERG. Drie maanden hechtenis geëischt. De Haagsche rechtbank behandelde de zaak tegen den 36-jarigen spoorwegar beider te Voorschoten, wien ten laste is gelegd, dat hij op 24 December jl. te 5.15 n.m. op den spooroverweg bij De Vink, met d« bewaking waarvan hij was belast, niet tijdig de boomen had gesloten en dat door dit nalatig verzuim, een op den Rijndijk uit de richting Haagsche Schouw haar Leiden rijdende vrachtauto, werd gegrepen door den trein uit Leiden, waar door een van de inzittenden van den vrachtauto werd gedood en de tweede der mate werd gewond, dat hij gedurende verscheidene weken verhinderd is geweest in de uitoefening van zijn beroep van chauffeur. De officier van justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck, constateerde, dat door de bekentenis en de getuigenverklaringen de schuld van verdachte vast stond en zeide dat het nu alleen om de strafmaat moet gaan. Verdachte heeft een discipli naire straf van een halven dag loon ge had; hij zal voor de wet streng gestraft moeten worden. Spr. requireert drie maanden hechtenis. Uitspraak 12 Mei. Het gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de volgende zaak: Een brandstoffenhandelaar te Nijmegen verkeerde in financieel ongunstige om standigheden. Hij verkocht den heelen inventaris van zijn pakhuis; hiertoe be- hoorde ook een auto. Deze ging over aan j een kolenleverancier, waardoor deze zeker heid van betaling werd verschaft. Daarna kreeg verdachte de goederen weer in bruikleen van den kooper. Nog later heeft h(j de goederen opnieuw aan een ander verkocht en geleverd. Daarna werd een vervolging wegens verduistering tegen hem ingesteld. Hij verdedigde zich met de bewering, dat hij meende wel zoo te mogen handelen, omdat hjj den leveran cier had betaald, en naar zijn meening dus weer vrij over den inventaris van het pakhuis kon beschikken. De rechtbank te Arnhem heeft den verdachte vrijgesproken, doch de officie ONGELUK BIJ HET SLACHTEN. Bij het slachten van een varken te Aarle-Rixtel is de 21-jarige slagersknecht P. K. gevallen waardoor het lange slagers mes, dat hij in den rechterzak van zijn jas had gestoken, hem in het lichaam drong. De longen en het hart werden geraakt. Zijn toestand is ernstig. Ir. A. Knappert het slachtoffer. Gisterenochtend kwart vóór zes is door tot heden onopgehelderde oorzaak, de heer ir. A. Knappert, uit Eindhoven, op den straatweg OegstgeestSassenheim, nabij Poelbrug, met zijn auto tegen een boom gereden. Hij is bijna ©ogenblikkelijk daarna aan de bekomen verwondingen overleden. Het lijk is naar het lijken huisje te Oegstgeest overgebracht. REIZIGER DOODGEDRUKT. Op het station Amersfoort te vroeg ingestapt en gevallen. Gisterenmorgen is een ongeveer 40- jarige heer, woonachtig te Rotterdam, toen hij op het perron te Amersfoort in een nog niet stilstaanden trein wilde stappen, gevallen en bekneld geraakt tusschen het perron en de treeplank. De man kreeg twee gebroken beenen bene vens een ingedrukte borstkas. Een genees heer kon slechts den dood constateeren. MOORDAANSLAG. Donderdagavond omstreeks half twaalf heeft zekere K. in de Capucjjnerstraat te Maastricht uit. een browning twee schoten gelost op Peters, die met zijn vrouw voor de woning stond te praten. De gewezen vrouw van K. woonde in hetzelfde huis en Peters had daardoor veel last van K., die vaak kwam opspelen. Een kogel miste, de andere drong P. in de hartstreek. In levensgevaarlijken toe stand is Peters naar het ziekenhuis Cal- varienberg overgebracht. De dader is in hechtenis genomen. KINDERLIJKJE. In de St. Antoniushove te Voorburg is sinds eenige dagen in verpleging op genomen een 20-jarige, sedert drie weken aldaar verblijvende, Duitsche dienstbode. Door toevallige omstandigheden is het der politie gebleken, dat deopgenomene de moeder is van het verleden week te Voorburg in een weiland gevonden kinderlijkje. Een vriendin had het aldaar verstopt. De behandeling uitgesteld. In verband met het feit, dat het slacht offer B. van de vergiftiging te Bergen nog niet voldoende hersteld is om als ge tuige te kunnen worden gehoord, is de be handeling der vergiftigingszaak te Ber gen, voor het Gerechtshof te Amsterdam, welke op 17 Mei zou geschieden, uitge steld. Dit geschiedt, daar getuige er op staat zijn verklaringen persoonlijk af te leggen. Bovendien wil de verdediger van de vrouw, mr. De Groot, nog een nader psychiatrisch fapport over zijn cliënte uitbrengen. Stoomvaart Mij. Nederland. Marnix v. St Aldegonde, 28 April te Batavia. Tarankan, t., 27 April v. Belawan. Christiaan Huygens, u., 28 April te Soutn- Johan v. Oldenbarnevelt, t., 28 April v. Al- Poelau Roebiah, u., 27 April v. Penang. Kon. Holl. Lloyd. Montferland, 28 April te Bremen. Eisennach, u., 26 April te Pernatnbuco. Salland, u., pass. 28 April Fernado Noronha. Tawali, u., 29 April te Tjilatjap. Zaanland, 30 April te IJmuiden verwacht Zeelandia, n., 28 April te Pernambnco. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Ajax, 27 April v. Catania. Amazone, 27 April te Genua. AÜas, 26 April te Curagao. Berenice, 28 April te A'dam. Bodegraven, u., 27 April v. Valparaiso. Erato, 27 April v. Passages. Mars, 26 April P. au Prince. Nereus, 27 April te Stettin. Orion, 27 April v. Bari. Agamemnon, 27 April v. Palermo. Adriadne, 28 April v. Vigo. Aurora, 28 April v. Livorno. Baarn, t., 28 April v. Cristobal. Ceres, 29 April te R'dam. Clo, 28 April v. Smyrna. Crynssen, t, 28 April v. Curacao. Eaterpe, 28 April te A'dam. Fauna, 28 April v. Malaga. Haarlem, t., 28 April v. Palta. Pluto, pass. 29 April Holtenau. Theseus, 29 April te Aalborg. Venus, 28 April te A'dam. Simon Bolivar, t., 1 Mei te Plymouth verw. Van Rensselaer, 27 April te Paramaribo. Venezuela, u., 28 April Azoren gep. Trajanus, 28 April v. A'dam. Kon Paketvaartmaatschappij. Sigli, 27 April v. Belawan. HollandAfrika Lijn. Amstelkerk, 27 April v. Dar-es-Salaam. Klipfontein, 29 April te R'dam. Springfontein, t., 29 April v. Antwerpen. Meliskerk, u., 27 April v. Dar-es-Salaam. Holland—Amerika Lijn. Delftdijk, 28 April te Swansea. Statendam, 30 April te Plymouth verw. Binnendijk, 29 April te R'dam. Lochmonar, 26 April v. St. Lucia. Drechtdijk, 27 April te Cristobal. Nebraska, 28 April te R'dam. Talisse, t., 28 April te Antwerpen. HollandBritsch-Indië Lijn. Streefkerk, t., 28 April te Colombo. HollandWest-Afrika Lijn. Reggestroom, t., 28 April te Havre. Java—New-York Lijn. Blitar, 28 April v. Marseille. City of Khios, 26 April te Alleppy. Saleier, pass. 27 April Gibraltar. Kota Radja, 27 April v. New York. JavaChinaJapan Lijn. Tjikembang, 26 April te Batavia. I Tjisadane, 26 April v. Hongkong. SilverJava Pacific-Kjn., Bintang, 27 April v. Singapore. Rotterdamsche Lloyd. Dempo, t., 29 April v. Port Said. j Kedoe, u., 29 April v. Suez. Kota Agoeng, t., pass. 28 April Kaap Bon. Kota Nopan, t., 28 April te Suez. Soekaboemi, 29 April te Soerabaya. Stoomvaart-Mij. Oceaan. Anchina 29 April te Penang. Polydorus, pass. 28 April Gibraltar. Patroclus, 27 April v. Colombo. Medon, 27 April te Londen. Melampus, pass. 27 April Gibraltar. Neleus, 27 April te Hongkong. Stentor, 27 April v. Marseille. Emzetco-Lijn. Jonge Anthony, pass. 20 April Gibraltar. Jonge Jcehanna, 27 April te Valencia. Op den Straatweg te Hillegersberg is gisteravond de 39-jarige fruitkoopman J. I Paardekooper uit Rotterdam aangereden door een automobiel. De man reed met zijn wagen, beladen met fruit, in de rich ting van Rotterdam. Achter hem kwam een auto van de Ravero, bestuurd door T. G., die met een flinke snelheid zou hebben gereden. Doordat de auto voor zien was van stadslichten is de bestuur der op Paardekooper ingereden. P. en zijn wagen werden tegen het trottoir ge slingerd. P. heeft zeer ernstige verwon dingen opgeloopen aan het onderlichaam. In hopeloozen toestand is hij naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. P. is daar later op den avond overleden. ♦Op den Hoofdweg hoek Terbregsche wegte Hillegersberg is de 43-jarige P. O. uit Rotterdam, gisterenmiddag met zijn fiets tegen een vrachtauto van de firma de Klerk uit Rotterdam gereden. O. werd enkele meters meegesleurd en bleef bewusteloos liggen. Met een ernstige schedelbreuk is de man naar het zieken huis 'aan den Bergweg te Rotterdam vervoerd. Op den Straatweg te Hilligersberg reed gisterenmiddag de opzichter van gemeen tewerken I. H. per rijwiel in de richting van Hilligersberg. Ti r hoogte van zijn woning stak hij den weg over, vermoe delijk zonder richting aan te geven, met het gevolg dat hij aangereden werd door een automobiel, bestuurd door J. V. uit Alfen a. d. Rijn. H. kwam met zijn hoofd op straat terecht en bleef bewusteloos liggen. Met een lichte hersenschudding is H. naar huis vervoerd. Door het plotseling remmen maakte de auto een zwenking, reed door een ijzeren j heinig en kwam terecht in den tuin van' den heer Houvester aan den Straatweg. GLAZENWASSCHER GEDOOD. Uit de vensterbank van een tweede verdieping gevallen. Woensdag is een 33-jarige glazenwas- scher uit de vensterbank* van de tweede verdieping van de St. Vincentiusschool aan de Bilderdgkstraat gevallen. De man kwam op de binnenplaats van de school terecht. In hoogst zorgwekkende toestand is hij per auto van den G.G. D. naar het W il- helmina-gasthuis vervoerd, waar de man in den loop van den avond is overleden. Drie gewonden. BRUTALE STRAATROOVERS. Eisch tegen beide verdachten acht jaar gevangenisstraf. Voor de rechtbank te Assen hebben te recht gestaan twee mannen, uit Coevor- den, die in den avond van 23 Febr. den landbouwer J. van Tarel bij diens woning hebben opgewacht en deze met een hamer op het hoofd hebben geslagen, met de be doeling, dat hij bewusteloos zou worden en zjj in de gelegenheid waren om zijn geld en sleutels te kunnen nemen, om dan in zijn woning inbraak te kunnen plegen. Het O. M. eischte tegen ieder van de verdachten acht jaar gevangenisstraf. MISDRIJF De justitie uit Middelburg heeft Vrij dag te Biggekerke in samenwerking met dr. Hulst uit Leiden, sectie verricht op een daar aangespoeld lijk van een onbe- bekenden man van 50 of 60 jaar, vermoe delijk een Belg. Aan het hoofd werd een schotwond aangetroffen. De dienstpl. sergeanten tit adm. E. van Kleef, J. F. Folkers en W. Camper van het regt. kust- artillerie zijn met ingang van 4 Mei a.s. bevor derd tot sergt.-adm. Aan den res. ie luit. C. A. L. Zegers van het regt. kustartillerie is bij besch. van den M. v. D. vergunning verleend zich tot 1 Mei 1913 in het buitenland op te houden. Aan den dienstpl. M. 't Hart van het regt. kustartillerie is bij besch. van den M. v. D. uit stel van opkomst in werkelijken dienst verleend voor den tijd van een jaar. Aan de dienstplichtigen D. Rijkse en J. Kaaijk van het regt. kustartillerie is vergunning ver leend hun herhalingsoefeningen waartoe zij dit jaar zijn verplicht aan te vangen op 15 Septem ber 1932. Bij Kon. Besl. is aan den rev. ie luit. G. F. Dalenoord van het ie regt. onbereden artillerie een eervol ontslag uit den dienst verleend. 28 April. Aangebracht door korders: Door harlngvisschers: 835 tongen 817 kleine tongen 122 kisten schol 9 kisten scharren 857 tal haring 25 tal geep 335 kg ansjovis Door garnalenvisschers: 1423 kg gekookte garnalen p, 29 April. Aangebracht door korders: VIERENTWINTIGSTE VACANTIEKAMP VOOR JONGENS VAN 4—18 AUGUSTUS 1932 UITGAANDE VAN DE VEREENIGING „VOLKSWEERBAARHEID". Evenals voorgaande jaren stelt de vereemging „Volksweerbaarheidalle Nederlandsche jon gens van 14 jaar of ouder weer in de gelegenheid, op een mooie heide, omringd door dennenbosschen, tusschen Harderwijk en het Uddelenneer, te kam peeren. De hoofdleiding is in handen van de heeren Jac. Denijs (Administratie) en J. H. F. Sommer (Kampleiding). Leiders zijn leeraren bij het M. O. Het jongenskamp begint 4 Augustus en eindigt 18 Augustus (plus 3 dagen vóór- en 2 dagen nakamp voor liefhebbers) Het kampgeld voor deze 15 dagen bedraagt 28.50; minder dan 15 dagen, per dag 2.25. Het kampgeld zenden alleen per postwissel, postgiro of gemeentegiro, vooral met vermelding van den naam van den kampdeelnemer, aan den heer Jac. Denijs, Cornelis van der Lindenstraat 11, Amsterdam-Zuid, Telefoon 22027. Dus niet aan huis bezorgen.) Postgiro 112690, Vacantiekamp-Volksweerbaar- heid. Gemeentegiro V 1286. Voor wie zich na 16 ]uli aanmeldt, of het kamp geld na dien datum zendt, wordt dit laatste ver hoogd met f 2.50. Bij tusschentijds vertrek uit het kamp wordt geen kampgeld teruggegeven. Behalve vorengenoemde 15 dagen worden, voor kampopbouw, nog 3 dagen vóórkamp gehouden (1, 2 en 3 Augustus) en voor afbreken, 2 dagen nakamp, 19 en 20 Augustus, kosten 1.50 per dag: liefhebbers hiervoor kunnen zich melden op het aanmeldblad. Over wat meegenomen moet worden, bagage- vervoer, reizen, enz., zenden wij nog bericht na aanmelding. Inlichtingen en aanmekibladen te verkrijgen bij ondergeteekenden. Kampeerders, die hetzelfde kampnummer als he' vorige jaar wenschen, dienen zich vóór 1 Juni op te geven. Namens de Kamp-Commissie: JAC. DENIJS, Leeraar H. B. School, A'dam-Zuld. Corn. v. d. Lindenstraat 11, Tel. 22027. W. BOER, Leeraar Lich. Oefening aan het Gem. Lyceum, Den Haag, Tuinfluiterlaan 39. Tel. 338322. J. H. F. Sommer, Leeraar Lich. Oefening H.B.S., Dordrecht, Singel 26, Tel. 5296. p. st. p. k. 0.30— 0.23 0.07— 0.05 6.75— 2.75 1.50— 0.70 p. tal 0.60— 0.10 27.50—11.50 0.04 p. kg kg 0.28— 0.24 120 tongen 180 kleine tongen 28 kisten schol 5 kisten scharren Door haringvisschers: 656 tal haring 24 tal geep 525 kg ansjovis p Door garnalenvisschers: 700 kg gekookte garnalen p p. st. P- p. tal 0.30— 0.20 0.07— 0.05 3.25— 2.60 1.50— 0.70 ONZE VOLKSONDERWIJS SCHOOLREISJES VERBLIJVEN (V. S. V.). Elk jaar opnieuw worden onze V.S.V. door de schoolgaande jeugd, jongere en oudere, zoowel van de lagere school als van de scholen voor uit gebreid lager onderwijs, ook wel van de kweek scholen en enkele H.B.S.en, onder leiding van hun onderwijzers(essen) en leeraren(essen) be zocht. En elk jaar ontvangen we daarvan de meest gunstige berichten. Het stichtte ze op Vlieland (zee en duin), te Amsterdam (groote stad met al haar merkwaardi ge gebouwen en Artis en dicht bij Marken, dit alles in één dag nooit voldoende te genieten), te Ede (de onmetelijke hei en de dennenbosschen), terwijl Rotterdam, als prachtige havenstad en in de nabijheid van Den Haag en de Hollandsche zeekust, niet minder wijde perpectieven tot ge- wenschte kennismaking opent. Voor kleine bedragen voor volledig pension ochtend-, middag- en avondeten en rustig goed logies kan onze schooljeugd daar ook dit jaar het hart weer ophalen, met dit onderscheid, dat Amsterdam dit jaar uitvalt, nu het nieuwe verblijf daar door bizondere omstandigheden nog niet ge reed kon zijn. U richte Uw aanvragen voor Vlieland tot de' heer G. D. Donia, aldaar, voor Ede tot de heer A. van Dis, Klinkenbergerstraat 11, Ede en voor Rotterdam tot Mevr. M. P. F. SchilhuisBrugsma, Kralingsche Piaslaan 12, Rotterdam. Met vr. dank voor de plaatsing, M. d. R. KLAAS DE VRIES, Ged. van het HJB. v. V.O. 0.91— 0.12 17.0O-11.00 kg 0.05 kg 0.28— 0.35 Naar waarnemingen verricht In den morgen van 30 April. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 770.7 te Scydisfjord. Laagste stand 745.9 te Scilly. Verwachting: Zwakke tot matige zuidelijke tot ooste lijke wind, meest gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog regen of onweer. Shanghai, 30 Apr. Hedenmorgen vroeg is dr. Kalvabata, de voorzitter der Japan- sche vereeniging te Shanghai, als eerste slachtoffer aan de gisteren opgeloopen verwondingen overleden. In den toestand van den gezant Sjigimilsu is geen ver betering gekomen. Het onderzoek wordt voortgezet. Volgens Japansche mede- deelingen, is de Koreaan die den bom geworpen heeft, een vriend van den leider van het z.g. Chineesch-Koreaansch natio naal verbond en tegelijkertijd secretaris van een vooraanstaand politicus uit Kanton. Het vermoeden wordt uitgesproken, dat de aanslag mede op instigatie van Kantonneesche zijde is geschied. INDIENSTSTELLING DUBBELE „PRINSENGEUS". Hedenmorgen had de plechtigheid van het weder in dienst stellen van den Prin sengeus plaats. De ingebruikname van den Prinsengeus werd vastgesteld bij K.B. van 20 Juli 1931 voor oorlogsschepen. Onder het spelen van het Volkslied aan boord van het Wachtschip werd de vlag voor het eerst aan den boeg van alle schepen geheschen, waarmede de plech tigheid was geëindigd. AUTOBOTSING. Hedenmorgen had op den weg langs de Doggersvaart een botsing plaats tusschen den vrachtauto van den heer B. Vader, welke met zand geladen was en een melk- auto van den heer K. Son. Bij het passeeren bij de brug over den weg naar Julianadorp botsten zij tegen elkaar en werden licht beschadigd. Bijna was een der auto's in de Doggers vaart terecht gekomen, doch gelukkig bleef deze in schuinen stand op den weg berm staan, en liep dit ongeval dus goed af.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 15