E 3 modepraatje II AM STER DAM SC HE k 1 BRIEVE ONZE PATRONEN. Ook deze week brengen wij wederom enkele zéér geslaagde modellen, cp verzoek o.a. een morgenjapon voor gezette figuren, die ongetwijfeld wel in den smaak zal vallen. Ook de practi sche schooljurk Nr. 751 is zeer ge slaagd. Tenslotte eveneens op verzoek Nr. 16, een modern mantelpak. Bestellingen wofttfen het snelst uit gevoerd na overschrijving van het bij ieder patroon vermelde bedrag op postrekening 191919 ten name van den „Knippatronendienst" te 's Graven- hage, onder duidelijke vermelding van gewenscht nummer en juiste maat. Aanvragen kunnen ook per postwissel of per brief onder bijsluiting van post zegels gericht worden aan de Mode redactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, te Den Haag. Morgenjapon voor gezette figuren. Steeds meer komen er verzoeken bij ons in om toch vooral modellen te geven voor gezette figuren. Heel moeilijk toch is het om voor deze figuren confectie te koopen, daar men in den regel slechts rekening houdt met de kleine maten. Japonnen buitenshuis laten maken is iets, waar vele huisvrouwen in dezen tijd van overleggen en berekenen heel erg tegen opzien in verband met de kosten. Zij stellen zich voor, zelf aan het werk te gaan; de schoonmaak is grootendeels voorbij, zoodat er weer vrije middagen komen, om rustig te naaien. Zooals wij reeds zeiden is het afge beelde model uitstekend geschikt voor zwaardere figuren. Men kan er be drukt wollen of katoenen mouseline of een effen wollen stof voor nemen, maar omdat het een echte huisjapon is, nemen wij toch liefst een stof die ge- wasschen kan worden. Het lijfje "heeft een voorpas, die in het midden vóór tot even boven de taille in een punt eindigt en met knoopen en knoopsgaten sluit; heel aardig staat het om de pas met een afstekende kleur af te biezen; de mouw is kort, maar kan naar verkiezing ook als lange blousemouw gemaakt worden. Het shawlkraagje, de mouwopslag en bo venstuk van den zak zijn van een af stekende klein- of eenvoudig van witte popeline of piqué; de rok is aanslui tend om de heupen en naar onderen toe klokkend: een smal ceintuurtje met gesp maatk het geheel af. Benoodigde stof pl.m. 41/., m van on geveer 80 cm breedte en ""50 cm gar- n eerstof. Verkrijgbaar in de maten 46. 48 en 50 voor 0.58. Practische schooljurk. Deze practische schooljurk voor meisjes van 6 tct 12 jaar bestaat uit een effen of gewerkt rokje en blouse. Het meest practische lijkt ons echter een donkeib'anwe stoffen rok met ■enige blouses, die wij van allerlei •.jortcn stof kunnen maken. b.v. een witte of gewerkt voile blouse met korte mouwen voor de warme dagen en een flanellen blouse met lange mou wen voor de vaak gure voorjaarsda gen terwijl een blouse gemaakt van een vroolijke Schotsche ruit ook heel goed staat bij dezen plooirok. Het rokje is heel eenvoudig te maken met een glad voorbaantje en platte plooien, die aan een breede rechte band gezet zijn. Twee rechte banden dragen het rokje min of meer en om te voorkomen, dat deze telkens van de schouders glij den wordt een drukknop aan den on derkant van de band en op de blouse gezet. De plooien kunnen we er in rijgen (nadat eerst de zoom aan den onder kant is afgewerkt) en worden daarna met'een vochtigen doek ingeperst, de dubbele band wordt nu aan de voor zijde opgestikt en ana den binnenkant opgezoomd met het rokje nogmaals overgeperst, waarbij we bij wollen stoffen zorg moeten dragen nooit rechtstreeks met het ijzer op de stof te komen. Benoodigde stof voor den leeftijd van ongev. 8 jaar voor het rokje 1.15 m van 80 cm breedte en voor een blouse met korte mouwen 90 cm., met lange mouwen de lengte van den mouw meer. Verkrijgbaar voor den leeftijd van 6—12 jaar voor 0.48. Aardig mantelpak. Als men zich in dezen tijd een man telpak aangeschaft, kan men er nog ten volle profijt van trekken: Wij raden dus aan als men hiertoe besluit, niet langer te wachten. Het afgebeelde cos- tuuin is bij uitstek jeugdig en zeer modern, ook van stof en kleur. Het is n.1. gemaakt van marine blauwe wollen stof met wit piqué op kraag en manchetten. De verlakte ceintuur maakt het geheel af. De rok is met biesjes gegarneerd. Verkrijgbaar in de maten 4248 voor 0.68, overige maten 0.88. Opcenten en loonsverlaging-debat. Het was deze week een groote week in den. Gemeenteraad. Hoe zij tenslotte afliep, tot welk resultaat zij tenslotte geleid heeft, valt op dit oogenblik van schrijven nog niet te vermelden. Zelfs valt er dienaangaande na al wat er reeds over de brandende kwesties der loonsverlaging en van het vaststellen der opcenten op de gemeente fondsbelasting, nog geen enkele, eenigs- zins positieve voorspelling te doen. Dat is dan voornamelijk gevolg van het feit, dat vele sprekers zich, wat het uiteindelijk be- palèn van hun stem betreft, nog zooveel mogelijk in de ruimte trachtten te houden en verklaarden het van de omstandigheden te willen laten afhangen hoe zij, op het laatste oogenblik die stem zullen uitbren gen. Het bleef bij veelal breed opgezette algemeene beschouwingen, die speciaal waar het politiek gevaarlijke punt „loons verlaging" betrof, zoo algemeen werden gehouden dat vrijwel geen enkele spreker, van welke onderscheiden politieke kleur ook, ronduit kwam getuigen vóór of tegen die loonsverlaging, zooals belichaamd in het voorstel van B en W., te zijn. De eenige die zulk een rondborstige verkla ring wel aflegde was eigenlijk de anti revolutionaire heer Baas, die zeide „met overtuiging voor het voorstel van B. en W. te zullen stemmen". Maar de anderen, die men waarschijnlijk ook wel tot de voor standers zal mogen rekenen, zoowel als de, „in het algemeen" tegen iedere loonsverla ging gekante leden (met de sociaal-demo craten vooraan), hielden zich, wat deze speciale loonsverlaging aangaat, danig in de ruimte en wierpen zich met volle harts tocht op het becijferen van de benoodigde opcenten „voor het geval de loonsverla ging mocht, worden aangenomen". Hoe zij zelf aan het al dan niet ontstaan van dit „geval" zouden medewerken, zeiden zij, ge lijk opgemerkt, echter meestal niet. Om nu maar in de lijn van deze debatten te blijven en dus ook maar „in het alge meen" te spreken, kan gezegd worden dat de meest houtsnijdende rede tot nu toe ge houden, die avn den leider der Katholieke fractie mr. Romme was en., de minst- houtsnijdende die van den liberalen leider de heer Boissevain. Om met deze laatste te beginnen: naar men weet badden de Vrij- heidsbonders een voorstel ingediend om de opcenten inplaats van op 74 op.... 38 te bepalen. De heer Boissevain had tot taak tuit voorstel te verdedigen. Er kwam van die verdediging niet veel terecht en wel niemand zal er door overtuigd zijn geraakt, al zal men 't dan ook misschien wat kras van mr. Romme vinden, te zeggen dat „die verdediging bij hem een grenzeloos mede lijden gewekt heeft" en dat de heer Bosse- vain „losbollig en losbandig" geworden was! Veel sterker gefundeerd en solider was de verdediging door mr. Romme van ,een, door hem en enkele anderen, in te "dienen voorstel om, „mocht de loonkorting worden aanvaard", de opcenten op niet hooger dan 60 te stellen. Het voorstel is nog niet ingediend. Kunnen we die opcen- tenzaak eerst nog niet eens in de Com missie van bijstand voor de financiën be zien? vroeg de heer Romme. Ook de S).D.A.P.-sche heer Pothuis voelde voor zulk een „nogmaals bezien" veel, nadat „de beslissing over het loonvoorstel zal zijn gevallen". Nog eens: een voorspelling over die be slissing valt op dit oogenblik moeilijk te geven. Wel, wederom in het algemeen ge sproken, valt te zeggen, dat den algemee- nen indruk gewekt werd, dat de sociaal democraten alhoewel door de achter het» staande partij-instanties gebonden aan een anti-verlagings-standpunt, toch niet zoo erg rouwig zouden zijn als deze verlaging er in den Raad doorkwam. En daarenboven sprak de heer Ketelaar o.i. een waar woord toen hij verklaarde „zich sterk te maken, dat de ambtenaren en arbeiders hft niet zoo erg vinden (deze verlaging namelijk) als men het hun van man tot man ging vragen". Er is overigens bij de behandeling van deze kwestie wel duidelijk gebleken, dat het Georganiseerd Overleg zooals het thans georganiseerd is een onding mag heeten. Het is thans een „gedeeld" overleg, door dat de drie centrale commissies (die voor de ambtenaren, die voor de werklieden en die voor de politie) altijd afzonderlijk stem men, ook over zaken die alle groepen van het gemeentepersoneel gelijkelijk aangaan. Men komt dan, zooals nu geschiedde, voor zonderlinge gevallen te staan, waarbij de eene helft van het personeel over zulk een algemeene zaak anders beslist dan de an dere helft. Er zal, wil dit Georganiseerd Overleg in de toekomst hanteerbaar blij ven, een regeling moeten worden inge voerd, waarbij er over dergelijke algemeent zaken ook gezamenlijk gestemd wordt. Natuurlijk blijft het dan nog een moeilijk heid in afzonderlijke gevallen uit te maken wat nu eigenlijk een „algemeene zaak" is.. Maar voor dergelijke lastige gevallen in verband met den uitleg van een bepaalde term, komt men nu eenmaal schier bij iedere regeling of wet te staan Winkelsluitings- en Automaten- verordening. Men komt hiervoor b.v. zeker te staan bij de toepassing van de nieuwe winkel sluitings- en automatenverordening, die tenslotte door den Raad, nadat eer. eer ste gemeentelijke verordening door de Kroon verworpen was, werd aangeno men in verband met de op 1 Mei a.s. gel dende Rijks winkelsluitingswet. Wat is, om een voorbeeld te noemen, een „onmid dellijke nabijheid", een term die in deze verordening herhaaldelijk voorkomt? Het is een vrij rekbaar begrip en de bloemen- verkoopers, die in den vervolge 's Zon dags tot 8 u. 's avonds alleen in de „on middellijke nabijheid" van voor het pu bliek bestemde toegangen tot, en uitgan gen van stationsgebouwen, alsook op bepaalde uren in de onmiddellijke nabijheM van ziekeninrichtingen en begraafplaatsen, zullen mogen venten, zijn ten dezen min ol meer overgeleverd aan de mate van rek baarheid, die de politie aan deze term wil verleenen. Er is, met deze nieuwe verordening, voor onze winkeliers tegen den eersten Mei heel wat werk aan den winkel! Niet alleen in den vorm van het bedienen van een plot seling vermeerderd aantal klanten, maar wel in den vorm van het ijverig bestudee- ren van een beangstigend vermeerderd aan tal voorschriften. Het zal hun een groot aantal uren ijverige studie kosten de tal- looze regelingen, die deze nieuwe verorde ning voorschrijft, in een groot aantal „hoofdstukken" resp. getiteld: Zondag sluiting; Sluiting op de gewone weekdagen; Dinsdagmiddagsluiting; Zaterdagsluiting: Avondwinkels; Bezorgen aan huis; Venten en Marktverkoop; Bijzondere omstandig heden; Verkoop door middel van Automa ten; Uitzonderingsgevallen; Vragen van vergunning; Aankondiging aan de winket deur) door te nemen en in het hoofd te prenten. Voor het publiek is van deze tallooze regelingen voornamelijk van belang, dat de voorgestelde, beruchte en vrijwel door een ieder gelaakte sluiting van ae winkels op Dinsdagmiddag van de baan is en die slui ting alleen zal gelden voor kappers en bar bierszaken, die op dien dag na 1 u. geslo ten moeten blijven. En verder dat nu ook de verkoop per automaat, na sluitingstijd, door een klein aan z.g. „precario" ie be talen bedrag, wordt vrijgegeven onder be paalde voorwaarden, dat dan nog eens die „onmiddellijke nabijheid" om den hoek komt gluren. Die automaten, waarvan men er de laatste weken reeds verscheidene op verschillende punten der stad in ge reedheid zag brengen, moeten n.1. vlak bij den winkel die hen exploiteert worden opgehangen en er mogen geen andere wa ren uit verkocht worden dan men in de be treffende winkel in het klein pleegt te ver- koopen. Onze nieuwe doctoren. Gaan wij op deze wijze nog een tijd lang door met voortdurend uitgebreider en in gewikkelder verorden.ngen en wetten vast te stellen voor den verkoop in het klein, dan zal het niet zoo heel lang meer kunnen duren of er komen ook onder onze winke liers stadgenooten die, vanwege hun in de praktijk opgedane wetten-kennis en juridi sche bedrevenheid, in aanmerking te bren gen zijn voor een benoeming tot eere-doctor in de rechtsgeleerdheid. Zoover zijn we intusschen nu nog niet. Heeft onze Univer siteit op een bepaald oogenblik behoefte aan het wegschenken van een aantal eere doctoraten (en dat had zij dezer dagen met het oog op de aanstaande viering van haar 300-jarig bestaan), dan kijkt zij voor alsnog eerst nog eens rond op andere prac tische terreinen des levens, dan juist die van den kleinhandel, om iemand te ont dekken die, zonder theoretische vooroplei ding, toch wel zooveel met wetten en wet- tenmakers in het dagelijksch leven in aan raking kwam en er mede te maken had, dat Themis, godin der rechtsgeleerdheid, zeker geen oneer zal aandoen indien men hem kroont met den doctors-hoed. Dat onze Gemeentelijke Hoogeschool ditmaal het oog liet vallen op burgemeester de Vlugt zal door zeer velen worden toege juicht en het is begrijpelijk ook. Weinigen toch hebben zooveel gelegenheid als de eerste burger van de hoofdstad zich, dag in dag uit, bezig te houden met allerlei juri dische problemen, weinigen ook zooveel oefening in het hanteeren van wetten en... juristen als de leider van den Amsterdam- schen Gemeenteraad, waarin verschillende meesters in de rechten steeds een belangw rijke rol spelen en zich gaarne op hun juridische kennis beroepen, zoomede hun speciale vakkundigheid gaarne, te pas en te onpas, uitspelen! Om deze reden alleen lijkt de aanstaande eerpromotie van burge meester de Vlugt alleszins gerechtvaar digd. Dat de Universiteit bij de motivee ring van deze benoeming voor alles wijst op de verdiensten van den heer de Vlugt als president-curator, dat is als opperbe stuurder van die Hoogeschool zelf, kan men op den koop toe nemen als bewijs voor het feit, dat zelfs voor een Hooge school. die eigenlijk naakt moest gaan als de dienares der Waarheid, het hemd nader dan de rok is! Dat verder de directur van het Rijksmuseum Sohmidt Degener, de di recteur va*: de Wereldbibliotheek L. Si- '1

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 20