HELDERSCHE C0U1ANT KONIJN's gekookte ham Spionnage in den groeten oorlog. Derde Biad. VAN ZATERDAG 30 APRIL 1932. M 1) z Defensie en bezuiniging. De steun aan de melkveehouderij. Krigée's Gemberbrood een delicatesse 25 ct. Scott herovert het record Dijkdoorbraak. Op -en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Mei. op: ond.: op: ond: sm. nam. z 1 3.11 14.58 4.29 19.22 6.05 6.31 2 3.20 16.08 4.27 19.24 6.54 7.15 D 8 3.28 17.19 4.25 19.26 7.33 7.50 W 4 3.38 18.32 4.23 19.27 8.05 8.21 6 3.50 19.46 4.21 19.29 8.36 8.50 V 6 4.06 21.— 4.20 19.31 9.04 9.19 7 4.27. 22.13 4.18 19.33 9.34 9.49 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Zaterdag 30 Apr19.51 uur Zondag 1 Mei19.63 Maandag 2 19.54 Het antwoord op de vragen van prof. van Embden. Op de vragen van het Eerste Kamerlid van Embden betreffende bezuiniging op de uitgaven voor defensie in 1932 (men zie ons nr. van Donderdag) heeft de mi nister van financiën geantwoord: Overeenkomstig de door den onderge- teekende in de vergadering der Eerste Kamer van 4 Maart j.1. gedane toezegging heeft hij de aandacht van den minister van defensie gevestigd op de door den heer van Embden in overweging gegeven bezuinigingen en hierover het oordeel van den minister van defensie gevraagd. Hij heeft geen aanleiding gevonden, in den brief, waarin zulks geschiedde, be paalde gedeelten uit de rede van den heer van Embden meer in het bijzonder naar voren te brengen en hierdoor den indruk te wekken, alsof het overige minder be langrijk zou zijn. Het antwoord op voormelden brief wordt nog ingewacht. Een ongunstig oordeel van oud-minister dr. Posthuma ovei het wetsontwerp- Te Amsterdam is eergisteren een be sloten vergadering gehouden, waarin aan wezig waren liet bestuur van den Fede ratieven Alg. Ned. Zuivelbond, de bestu ren der acht aangesloten bonden, de be sturen der coöperatieve verkoopvereeni- gingen, de besturen der drie centrale landbouworganisaties en het bestuur van den Bond van Kaasproducenten. In die vergadering heeft, zoo meldt het Hdbl.. de voorzitter van den Alg. Ned. Zuivelbond, oud-minister dr. F. E. Pos thuma, een inleiding gehouden. Dr. Pos thuma heeft allereerst een overzicht ge geven van den inhoud van het wetsont werp tot het verleenen van steun aan de zuivelindustrie; daarna verdeelde hij zijn uiteenzetting in twee deelen: het finan- cleele en het moreele deel van het wets ontwerp. De conclusie van dr. Posthuma. De conclusie van dr. P. is de volgende: De redactie van het wetsontwerp is zoo danig, dat men, om de bedoeling te be grijpen, moet aannemen, dat de memorie van toelichting richtsnoer zal zijn bij de uitvoering, als het wetsontwerp eenmaal wet is geworden. Ten aanzien van heffingen op marga rine doet het wetsontwerp hyper-demo cratisch, niettegenstaande dat er voortaan geen margarine meer zal zijn, doch een mengproduct, waarvan de prijs driemaal die der goedkoopste margarine is. Bovendien wordt in een 106 zinnetje verondersteld, dat wjj voortaan rnelk- brood zullen eten. Het mag toch zeker wel bekend worden geacht, dat ook dit prijs- verhooging tengevolge zal hebben en zeker voor een gezin van 4 personen een grootere prijsverhooging dan 0.18 per week. Richtprijs volgens de memorie van toe lichting is 0.04 per kg melk. Men heeft toch zeker den melkveehouder niet blij willen maken met een doode museh? De export van onze zuivelproducten zal, vergeleken bij 1931, voor meer dan de helft worden teruggedrongen, terwijl 1931 reeds zoo'n belangrijke vermindering aangaf. v En boven en behalve dit niet-geven van hulp vermoordt het wetsontwerp den goeden naam van onze boter. Miin conclusie is dan ook: Melkveehou ders, verkoopt voor dezen schotel linzen, u bij het wetsontwerp aangeboden, uw eerst-geboorterecht niet! AUTOBUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK. AmsterdamLeeuwarden v.v. Naar „De Morgen" meldt, moet het in de bedoeling van de Nederlandsche Spoorwegen liggen, om na de totstandko ming van den afsluitdijk een autobus dienst AmsterdamLeeuwarden v.v. in te stellen. Deze dienst, die door de A.T.O. zal worden onderhouden, zou reeds met Kerstmis een aanvang nemen. Hierdoor zal het mogelijk zijn den aanleg van de spoorlijn eenigen tijd op te schorten, wel licht tot 1937. BEZUINIGING BIJ DE POST. Men schrijft aan de „Nw. Rott. Crt.: In verband met de herhaalde mededee- lingen in de pers betreffende ontslag bij den dienst der posterijen, telegrafie en telefonie aan locale krachten, deelt het bondsbestuur van den Centralen Bond van personeel bij de posterijen, telegrafie en telefonie mee, dat het naar de meening van het bestuur buiten twijfel staat, dat het bedrijf zal probeeren, een groot aan tal locale krachten voor ontslag in aan merking te doen komen. Er zijn maatregelen in overweging, een groot aantal postkantoren gedurende be paalde uren van den dag te sluiten. Naast de opheffing van de tweede briefpostbe stelling zal mede daardoor personeel overcompleet komen. De'sluiting van de kantoren zal tevens tot gevolg hebben, dat het publiek in 't algemeen wordt belem merd in het gebruik maken van de post als monopolistisch bemiddelingsbedrijf. Het bestuur vreest niet alleen deze na- deelen voor het publiek, maar tevens een uitbreiding van de particuliere exploita tie, zooals die in de poststations een be gin van uitvoering heeft gevonden. HET CONFLICT IN DE DRENTSCHE VENEN. In het district Bargerooster- veen de al gemeen e staking be gonnen. Omtrent de loonconflicten in het Drent- sehe veenbedrijf meldt men, dat te Nieuw- Weerdinge wel een meerderheid van de stakers zich heeft uitgesproken voor door zetting van de staking, doch deze meer derheid reglementair niet voldoende was, waarom de hoofdbesturen der organisa ties aan d.e plaatselijke afdeelingen heb ben meegedeeld, de staking niet langer te erkennen. In verband daarmee zijn Don derdagmorgen vergaderingen van sta kers gehouden. In het district Bargeroosterveen is Don derdagmorgen de algemeene staking in gegaan. Men houdt hier rekening met de mogelijkheid, dat met turf graven gedu rende de loopende veencampagne niet zal worden begonnen. in een gansche reeks van jaren is bereikt, zelfs in de korte maand Februari, en zelfs in 1931. INDISCHE JONGENS ALS LICHTMATROZEN. Onlangs heeft de opzending naar Neder land, tot het volgen van de ongeveer an- öerhalfjarige theoretische opleiding te Vlissingen, plaats gehad van de nieuwe ploeg Indische jongens ter opleiding tot lichtmatroos. Ditmaal bestond de ploeg uit 7 jongelieden. Er is, naar de N. Soer. Ct. in herinne ring brengt, om deze kwestie heel wat te doen geweest. Aanvankelijk wilde de re geering bij wijze van bezuinigingsmaat regel de aanneming dit jaar stopzetten. Het Indo-Europsesoh Verbond wist ge daan te krijgen, dat van stopzetting werd afgezien. De regeering bepaalde toen het IN BED MET RUGPIJN. Zij moest van haar kinderen weg. „Zes maanden rust, weg van de kinde ren", schreef men deze vrouw voor, toen haar rugpijn acuut werd. Zij schrijft ons om te vertellen, hoe zij zulk een kuur voorkwam. Let vooral op den laatsten zin van haar brief: „Twee jaar geleden leed ik aan hevige pijn in mijn lendenen en ik kon mij met moeite rechtop houden. Gedurende drie maanden ging in het ziekenhuis in en uit 1 en natuurlijk knapte ik dan wel wat op I maar helaas vertelde men mij daar, dat men mij geen medicijnen kon blijven ge ven, maar dat ik een maand of zes abso lute rust noodig had weg van mijn kinderen. Ik kon er niet toe komen van de kinderen te scheiden, dus ging ik maar niet meer naar het ziekenhuis. Ik begon Kruschen Salts te gebruiken en heb sindsdien geen last meer van mijn) rug." Mevr. W Kruschen Salts bevat levenwekkende zouten, die de oorzaak van rugpijn direct bestrijden. Spoedig nadat u begonnen bent Kruschen Salts te gebruiken hou den de ergste rugpijnen op. Zooals u met „de kleine dagelijksche dosis" bemerkt, worden de steken steeds minder en ein delijk weet u nauwelijks meer wat pijn is. En als u dan verstandig bent, voorkomt u een eventueele wederinstorting door geregeld iederen morgen de kleine, smaaklooze dosis Kruschen Salts te blij ven gebruiken. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) thans naar onze berekening Butler's record met 9 uur en een kwartier gesla gen. Verbeterd met 5 uur 40 min. De tijd, waarmee Scott het recodr van Butler voor de vlucht EngelandAustra lië verbeterd heeft, bedraagt 5 uur 40 min. Butler's tijd was 9 dagen, 2 uur en 29 min. Hieruit vloeit voort, dat Scott's tijd 8 dagen, 20 uur en 49 minuten moet zjjn ge weest. BEZOEK OP WAALHAVEN. Het kleinste vliegtuig. Donderdagmiddag is op het vliegveld Waalhaven geland een Engelsch sport- vliegtuig, n.1. een Compir Smith, welk toestel de kleinste vliegmachine is, welke ooit op Waalhaven is geweest. Het toe stel is voorzien van een Pobjoy-motor van 75 p.k. Niettegenstaande de geringe afe< metingen van het toestel is de Engelsche vlieger Butler er verleden jaar in ge slaagd, met zulk een machine bet record van de vlucht Engeland—Australië op zijn naam te brengen, met een tijd van 9 dagen en 18 uur. Binnenland. EEN LAAGTERECORD VAN DE LANDSMIDDELEN. De opbrengst van de landsmiddelen in Januari j.1. bedroeg totaal 34,9 millioen gulden tegen 45.5 millioen gulden in Januari 1931. Dit is het laagste cijfer, dat aantal plaatsen voor dit. jaar op 5. Het I.E.V., hiermede nog niet tevreden, bood: aan de kosten te dragen, benoodigd om het aantal vol te maken op tien plaatsen, waarna de regeering toezegde, dat als ge woonlijk ten behoeve van de eerste schif ting in Indië bet dubbele aantal candi- daten zou worden aangenomen, doch dat, indien deze 10 candidaten allen zouden hlüken te voldoen, ze ook alle tien naar Nederland zouden worden on ge zon den. Van deze tien candidaten zijn er nog drie afgevallen. Van öe ploeg, welke thans de theoreti sche opleiding te Vlissingen volgt, zijn de berichten gunstig. Ook over de ploeg, welke thans practisch dienst doet aan boord van de Heemslkerck, als eindstadium der opleiding, is een gunstige conduite uit gebracht. De eenlge aanmerking op bijna al deze Indische adspirant-lichtmatrozen is „houdt zich teveel op den achtergrond", „laat zich niet voldoende gelden" enz. Grappig is, dat de uitzondering, die'zich niet „op den achtergrond houdt" noch „zich onvoldoende laat gelden" wordt ge kwalificeerd als.... „een praatjesmaker". De vlieger Scott is geslaagd in zijn po ging om het record voor den vliegtocht EngelandAustralië, dat hem verleden jaar door Butler was ontnomen, te her overen. Naar Aneta seinde is hij Woens dagnacht om 1 uur plaatselijke tijd van Koepang vertrokken. Hij was daar Woensdagmiddag om 4 uur aangekomen en heeft dus nog een flinke rust geno men voor hij zijn laatste, gevaarlijke etappe over de Timorzee ondernam. Om streeks 6 uur later, d.w.z. Woensdag avond 10 uur 19 Greenwich Tijd, heeft hij Port Darwin bereikt. Hij heeft over zijn tocht dus 8 dagen, 17 uur en 14 mi nuten noódig gehad en daarmee al DE DIEFSTAL VAN NEDERLANDSCH GOUD IN POLEN. Voor 36,000 gulden aan baren goud gestolen. Uit Warschau wordt gemeld: Eerst thans wordt bekend, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag uit het depot van het Poolsche grensstation Nen- schen een kist met goud is gestolen, af komstig uit Nederland en bestemd voor de Poolsche staatsbank. De inhoud van de kist bestond uit baren goud ten bedrage van 36.000 gul den. Een douane-beambte en een spoor wegarbeider, die van den diefstal wor- I den verdacht, zijn gearresteerd. De recher- che uit Posen stelt een onderzoek in om [het verdwenen goud weer op te sporen. Nadere bijzoderheden. Over den diefstal wordt nog gemeld, dat alle pogingen van de Poolsche politie om het goud terug te vinden tot nu toe vergeefs zijn geweest. De kist met gond stond zoowel in Nederland als op de door reis door Duitschland onder sterke be waking. Zij werd Dinsdagnacht aan de Poolsche grens door douanebeambten en Poolsche spoorwegbeambten in ontvangst genomen. Ze is 's nachts in een vertrek van het station opgeborgen. Toen men den volgenden morgen de kostbare zen ding naar Warschau wilde vervoeren, bleek ze te zijn verdwenen. Het station werd afgezet, maar deze maatregelen bleken te laat te komen. Het is onbe grijpelijk op welke wijze de zeer zware kist is meegenomen. Er moeten zeker verscheidene personen bij den diefstal betrokken zijn. Men acht het niet uitge sloten, dat de kist naar een buiten wach tenden auto is gedragen. Slechts weinige personen wisten dat een dergelijke zen ding goud kon worden verwacht. VROUW VERBRAND. Donderdagmorgen omstreeks tien uur ontdekten voorbijgangers rook, komende uit den kelder van het huis van den heer J. te Panningen. Bij onderzoek vond men de 56-jarige ongehuwde juffrouw J. deerlijk verbrand dood in den kelder lig gen. Vermoedelijk is de vrouw bij het keukenfornuis in brand geraakt en naai den kelder gevlucht. DOOR EEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Te Wageningen is Donderdagmiddag de 81-jarige landbouwer H. Barten, die zeer doof is, toen hij van zijn land in de Nude op den rijksstraatweg kwam aan gereden door een electrische tram van de Nederl. Buurtspoorwegmaatschappij, die uit de richting Rhenen kwam aangereden. Met een ernstige hoofdwonde is hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. In Crisistijd is kwaliteit goedkooper VERKEERSONGEVALLEN. Donderdagavond is in de Jur. Kok- straat te 's-Gravenhage de 23-jarige be hanger A. J. G. uit de Scheeperstraat door de tram aangereden. Met een ver brijzeld been is G. naar het R.-K. zieken huis gebracht. Op den Rijswijkschenweg te 's-Graven hage is Donderdagavond een omstreeks 30-jarige man gevonden, die hevig bloed de en bij onderzoek een schedelbreuk bleek te hebben opgeloopen. Vermoede lijk is hij door een auto overreden. Hij is in ernstigen toestand naar het zieken huis gebracht. BRANDSTICHTING De veehouder T. de J. te Oosterwolde (Friesl.), wiens boerderij Maandagnacht is afgebrand, waarbij 27 stuks vee om kwamen, is gearresteerd. Hij erkent des nachts nog in den stal te zijn geweest, waar de brand het eerst bemerkt werd. Tevens wordt hij verdacht van valschheid in geschrifte op een kwitantie omtrent huur. De aannemers Bos en Kalis uit Slie- drecht zijn reeds eenige maanden bezig met de uitvoering van baggerwerken. Deze firma baggert het Noordzeekanaal, de Coenhaven, de Fordhaven en andere kanalen uit, en vervoerd den uitgebag- gerden grond naar een terrein, gelegen nabij het tuindorp Oostzaan. De gemeen te Amsterdam bezit daar een uitge strekt gebied, genaamd Polder VIII, dat met dezen grond wordt opgespoten. Met behulp van zandzuigers wordt de met bag ger geladen schuiten leeggezogen en door buizen op het terrein leeggestort. Een groote hoeveelheid water komt tegelijk met deze modderspecie op het terrein, zoodat van tijd tot tijd dijken moeten wor den aangelegd om de hoeveelheid water af te leiden en tegen te houden. Onlangs hadden arbeiders een zwaren dijk aan gelegd en daarboven weer een hulpdam van zand aangebracht. Deze bleek Don derdagavond niet bestand te zijn tegen het water en is doorgebroken. Het water stroomde naar beneden en bereikte een terrein waarop een woonschuit op het droge lag. De daarin wonende juffrouw V. had juist haar woonark opgeknapt, toen het water naar binnen stroomde. Zij moest haar woning verlaten en zag haar schuit vol water loopen. De lager gelegen sloo- ten vulden zich met water uit genoemden polder, zoodat spoedig assistentie moest worden verleend om erger te voorkomen. Het Is den arbeiders later gelukt om het weggeslagen dijkgedeelte weer aan te vullen met aangevoerde modder, zoodat het ergste onheil geweken is. De schade zal vermoedelijk op de gemeente Amster dam verhaald worden, die het werk heeft aanbesteed. Buitenland. OVERSTROOMINGEN IN RUSLAND. Driehonderd huizen verwoest. In het Z.W. van Rusland hebben hevige overstroomingen plaats ten gevolge van zware regenbuien. In Berditsjew is daar door groote schade aangericht en zijn meer dan 300 huizen verwoest. Door mili tairen wordt hulp verstrekt. GRAFSCHENNIS IN CHINA. Een prinses van haar sieraden beroofd. Uit het graf van Prinses Tsai-li, de moe der van den ex-keizer van China die op het oogenblik staatshoofd is van het nieuwbakken Mantsjoerije, zijn sieraden van zeer groote waarde gestolen. De Prin ses had zich in het laatste jaar van de re geering van de Mantsjoe-dynastie in China van het leven beroofd door een gouden ring in te slikken. Om die reden was haar stoffelijk overschot bijgezet in de buurt van Peking inplaats van bij de andere familiegraven. Alle sieraden, die in het graf waren gelegd zijn gestolen. In verband hiermee heeft de politie twee mannen aangehouden. WEDSTRIJD TUSSCHEN EEN POSTDUIF EN EEN VLIEGTUIG. Wij kennen allemaal wel het grapje van de weddenschap wie, bij gelijktijdig vertrek uit Groningen eerder te Rotter dam zou aankomen, een postduif of een vlieger. De vlieger won den wedstrijd, hij had er maar 21/» uur over gedaan. De duif kwam een week later aan. Die was komen loopen! Ook in Engeland heeft men dezer dagen om een weddenschap een wedstrijd ge houden tusschen een vliegmachine en een postduif. Ook daar won het vliegtuig, maar de duif had goed partij gegeven en kwam over den afstand van circa 115 km slechts vijftien minuten later aan. Toch heeft de duif feitelijk getoond meer mans te zijn dan de vlieger. Op de rechte baan had het vliegtuig anderhalfmaal zooveel snel heid als de duif, maar over den geheelen weg is het vliegtuig maar een-en-een-der de maal zoo snel geweest. Het heeft den vlieger dus meer moeite gekost om den rechten weg te vinden dan de postduif. NA DERTIEN JAAR UIT GEVANGENSCHAP TERUG. Volgens een mededeeling van de Duit- sche Rijksvereeniging van vroegere krijgs gevangenen is de door de Franschen naar Cayenne gezonden Duitsche deelnemer aan den oorlog Alfons Paul Schwarz dezer dagen na een gevangenschap van dertien jaar in Duitschland teruggekeerd. Schwarz werd in 1921 door den krijgs raad te Chalons tot levenslange verban ning naar het Duivelseiland veroordeeld. Op 9 Maart j.1. werd hij door den presi dent der Fransche republiek begenadigd. Op 2 April arriveerde hij te Paramaribo, vanwaar hij door bemiddeling van den Duitschen consul naar Duitschland kon reizen. De rijksvereeniging van vroegere krijgs gevangenen deelt in verband hiermee mee, dat alle geruchten omtrent het vasthouden van nog meer gevangenen door Frankrijk, onjuist zijn. EEN GLAZEN HUIS. Te Parijs. Te Parijs is een glazen huis in aanbouw, zonder vensters en met een glazen geve). De muren bestaan uit een dubbelen door» zichtigen wand, waarbinnen een lucht stroom vloeit, in den zomer frisch, in den winter warm. Dit vacuum werkt isoleerend ten opzichte van warmte en geluide^. De lucht binnen wordt gefilterd en van stof ontdaan. De grondslagen zijn van gewa pend beton en de voorgevel wordt, voor zoover noodig, door geëmailleerde zand steen bedekt. ECHTSCHEIDINGEN IN FRANKRIJK. Waar vuur is, is rook, waar licht is schaduw, waar schuld is de deurwaarder en waar huwelijken zijn ook echtscheidin gen. Wat deze laatste twee betreft, is et iets meer onevenredigheid gekomen in Frankrijk dan er vroeger bestond. Men kan het kort zoo uitdrukken dat er min der huwelijken zijn en meer scheidingen. In 1930 waren er in Frankrijk 342.998 huwelijken tegen slechts 326.358 in het vorige jaar. Anders stond het met de scheidingen. Die namen in aantal toe n.1. van 20,409 in 1930 tot 21,212 in 1931. PET TESTAMENT VA! EDGAR WALL ACE. De nalatenschap van den vlotten schrij ver van misdadigersromans Edgar Wal- lace, heeft aan zijn erfgenamen een puzzle opgegeven, welke misschien niet zoo schrander door hen zal kunnen worden opgelost als zulke dingen geschieden in de romans van den schrijver, waarin ge meenlijk met millioenen gegoocheld werd en men nooit verlegen was om een paar duizend pond in het vestzakje. De na latenschap is n.1. geïnventariseerd, de baten bedragen 18.000 pond sterling en de schulden ongeveer 80.000. Wallace had n.1. heel wat geld verdaan aan zijn lief hebberij voor rennen en paarden. Hij gokte graag en groot. Maar tenslotte is het voor de erfgenamen de weduwe en vier kinderen nog wel mogelijk, dat er een batig slot van gemaakt wordt. Wal lace had n.1. nog royalties te vorderen voor filmscenario's, te Hollywood door hem geschreven en ingeleverd. Wellicht wordt dit nog het middel om van schul den baten te maken. In zijn romans zou Wallace zich nooit iets hebben aange trokken van een bagatelle van minus 62.000 pond. SCALA KRIJGT ZIJN CHEQUE. Herinnert men zich nog den heer Emillo Scala? Hij was de winnaar van den eer- sten prijs in de Iersche sweepstake op den Grand National van verleden jaar, maar kon aanvankelijk zijn prijs niet uit betaald krijgen, omdat eenige landge- nooten Scala is Italiaan aanspraken I. De Engelsche spionnage, die over de gehcele wereld werkt. Van de oudste tijden af zijn spionnen als verachtelijke wezens beschouwd. Voor een deel wellicht voortkomende uit het feit, dat zij voor geld, voor veel geld hun werk verrichten, en meestal lieden waren zonder beginsel, zonder vaderland, zon der wat men innerlijke eer of fatsoen kan noemen. Naarmate de techniek en de in ternationale verhoudingen in de oorlog voering zich hebben ontwikkeld, is de spionnage tot een wetenschap geworden, waarvan het dienen slechts dan nog als minderwaardig geldt, wanneer het uitslui tend om geld geschiedt. Die spionnage heeft geenszins uitsluitend op militair, doch ook op diplomatiek, ja zelfs op het gewoonste burgerlijk gebied plaats. Ge- uurewie den grooten oorlog heeft zij zich ontwikkeld op een tevoren onbekende wijze, ontwikkeld ook in dezen zin, dat de spionnen zich niet tevreden stelden met het vergaren van berichten, doch invloed oni zich heen trachtten te verspreiden ge- voelens trachtten te wekken, die als' dé faitisme zijn gekenmerkt. Het ietwat ver borgen werken dezer spionnen moge velen verachtelijk schijnen, men kan niet uit het oog verliezen, dat tal van dienaren van den spionnagedienst een persoonlij ken moed toonen, waarbij die op het slag veld in den stormaanval, onder den in vloed van het gevecht, klein begint te lijken. Want de spion werkt in een om geving, waarin één verkeerde blik, één verkeerd woord hem of haar kan ver raden; hij moet beschikken over een onbe perkte zelfbeheersching, over zenuwen, die hem zelfs in het hachelijkst moment niet in den steek laten, en alleen dtan kan hij, wanneer bovendien het toeval mede werkt, resultaten bereiken. Welke be langrijke resultaten zijn dikwerf onbekend aan tal van degenen, die zich nauwelijks een voorstelling maken van wat er aan geheimzinnige geschiedenissen in den oorlog zich heeft afgespeeld. Van de diverse spionnagediensten mag de Engelsche wel als de beste worden beschouwd. Eigenlijk gaat het niet aan de Engelsche Intelligence Service, die in Downing Street, temidden van de opper ste organen der regeering, is gevestigd, als spionnagedienst zonder meer te be schouwen. Want zij is meer, veel meer; zij is zelfs zooveel, dat de oppermachtige organen, temidden waarvan zij werkt, maar voor een zeer klein gedeelte vat op haar hebben en invloed van zich op haar kunnen doen uitgaan, en dat het aantal gevallen niet gering is, waarin de leider van de Intelligence Service in het bezit was van geheimen en wetenschap, waar van hij zich wel wachtte de leden der re geering, den Premier inbegrepen, in ken nis te stellen. De Intelligence Service heeft een lang verleden achter zich, dat tot de tijden van Hendrik VII en Kardi naal Wolsey teruggaat om, met een lange onderbreking, voortgang te vinden bij Eii- sabeth, die door William Cecil, Lord Bur- leigh en Sir Francis Walsingham de ver dere uitbreiding en perfectioneering deed geschieden. Cromwell heeft daaruit zijn geheim kabinet opgebouwd, en na hem heeft geen Engelsch staatsman dit mach tig instrument ongebruikt gelaten, al heeft niet ieder het weten te hanteeren gelijk William Pitt, het deed. Uit dit alles volgt reeds, dat de Intelligence Service oogen en ooren evenzeer open heeft in vredes- als in oorlogstijd. Zijn dienaren zijn over geheel de wereld verspreid, om dat over geheel de wereld Engeland zijn belangen heeft. Zij luisteren eenerzijds in hoeverre de trouw aan Engeland voorge wend is; zij beïnvloeden anderzijds ge dachten, die zich ten gunste van Engeland kunnen keeren. De agenten van de Intel ligence Service zijn van den meest uiteen loopenden rang. Er zijn diplomatieke agenten; er zijn technische, verdeeld naar leger en vloot. Er zijn agenten, die een vaste verblijfplaats hebben, en er zijn er, die voortdurend reizen. Er zijn agenten, wier gebied van actie onbepaald is, en er zijn er ook, die uitsluitend op het econo misch terrein werkzaam zijn. Aan het hoofd staat de chef, met een sous-chef, on der welke beiden gedelegeerden aan de Ministerie van buitenlandsehe zaken, van koloniën en van binnenlandsche zaken ressorteeren. Maar ook de allerbelangrijk ste afdeeling van de inlichtingen, welke militaire, maritieme en luchtvaart-at- taché's kent, verbonden aan de diverse ministeriën, en daarnevens consuls, agen ten van den geheimen dienst, en inter nationale agenten, die weer onder andere ministeries ressorteeren. Het speciaal In telligence Departement is het orgaan, dat alle documenten verzamelt en opbergt, natuurlijk om ze te gelegener tijd voor den dag te brengen; de chefs van den speeia- len dienst der koloniale gebieden en die van het Indische departement ressortee ren hieronder. Het is niet onwaarschijn lijk, dat gedurende den oorlogstijd de In telligence Service versterkt is met tal van tijdelijke krachten, vooral onder de mobie le agenten, maar zijn werkzaamheid reikt ver over de grenzen van den oorlog heen. Welk een onaangename verrassing heb ben de Fransche „bondgenooten" niet be leefd, toen nog slechts enkele jaren ge leden, op een kouden Decemberdag, de ontdekking van geheel een Engelsch spionnage-centrum in Parijs hen als een koud bad op het lijf viel. Zoowel het En gelsche gezantschap als de Regeering ont kent elke wetenschap, en de Intelligence Servicewordt natuurlijk niets ge vraagd. Het is niet zoo heel gemakkelijk om in dienst van de Intelligence Service te treden. Er moeten bijzondere redenen voor zijn, en men moet een bijzondere ont wikkeling bezitten. Gezien den aard van het beroep, kan het niet verbazen, dat lieden, die op den drempel tusschen leven en dood staan, tengevolge van zedelijke of materieele eatastrophe, in de gelederen van de Intelligence Service plaats ver krijgen, uiteraard vooropgesteld, dat eenige moreele eatastrophe met een alge meen begrip van misdaad niet te maken heeft. De Intelligence Service leidt de agenten zeer nauwkeurig op, want in Devonshire is de school, waaruit de agen ten voortkomen. Robert Boucard, die bij zondere belangstelling op het gebied van de spionnage heeft getoond, weet ons te vertellen, dat twee jaren van lichamelijke ontwikkeling voorafgegaan aan de eigen lijke intellectueele opleiding, gedurende welke allereerst aan de aanstaande agen ten wordt geleerd om te correspondeeren op een wijze, die den onvoorbereide zeer zeker niet zal treffen en zelfs den voorbe reide meer dan eens om den tuin leidt. Hoe zou men in een goed gepointilleerde teekening van bepaalde bladeren van boomen of in de nauwkeurig uitgewerkte vleugels van een vogel de weergave van het schema eener versterking kunnen ver moeden? Het spreekt vanzelf, dat bij de opleiding de talen een plaats van betee- kenis inriemen, en dat daarnevens de ge schiedenis van de spionnage, de listen, de onverschrokken bekwaamheden van het verleden met ijver worden geleerd. De geschiedenis vertelt, dat een der ty- rannen van Syracuse, die de Ioniërs tot opstand tot Darius wilde aanzetten, zich van den kalen schedel van zijn bood schapper bediende om daarop in uit te wisschen en weer te voorschijn te brengen inkt een brief te schrijven. Inderdaad is de boodschapper gevangen en onderzocht, en losgelaten, omdat men niets bij hem vond. Wie zou ook op dit denkbeeld zijn gekomen! Het merkwaardigste, maar tegelijk de reden voor het veelvuldig resultaat van de Intelligence Service is toe te schrij ven aan de onafhankelijke positie die deze inneemt. Immers, feitelijk ondergeschikt is de dienst aan geen enkel departement of aan alle departementen tegelijk, en het hoofd van dien dienst, met de grootste zorg uitgekozen, overleeft in den regel geheel een reeks van ministers en regee ringen. De Intelligence Service kan leu gens verzinnen alsof deze gedrukt zijn; men behoeft maar te denken aan datgene wat de dienst op maritiem en continentaal gebied gedurende den oorlog uitvond. Zoo is het voorgekomen, dat de Intelligence Service, handelende los van eenig depar tement, agenten zond naar Kiel, Einden en Cuxhaven teneinde een voorgenomen uitloopen der Duitsche vloot te vermijden; uitloopen, dat de Engelsche admiraliteit met voldoening zou hebben gezien, maar dat de Intelligence Service tegen het be lang van het land oordeelde. De dienst heeft eigen financiën, die het van het ge wone budget toegewezen krijgt, maar die het versterkt door eigen operaties ter beurze en elders. Men begrijpt, dat het voor een lichaam als de Intelligence Ser vice niet uitgesloten is om zekere valsche finaneieele of andere berichten te ver spreiden; de dienst doet dit niet om eenig particulier belang te dienen, maar slechts om door een stevige kas in staat te zijn de belangen van het land beter te behar tigen. Robert Boucard, ten volle erken nende welke uiterst belangrijke diensten de Intelligence Service in oorlogstijd aan de Geallieerden heeft bewezen, en ook vol ledig erkennende hoezeer Fransche en andere spionnagediensten tekort schoten,

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5