Skï !.1. op de Keizersbrug. Daar kwam me in den namiddag zoo maar zoo'n mooie, groen gelakte ford-vrachtauto aanrjjden en wilde met een zwierige zwaai de brug ophuppelen. Werkelijk dit fordje hup pelde, niet met die ordinaire spnngbe- wegingen van een 15 tons vrachtwagen, nee hoor, maar met elegante sprongetjes, zoo als een Fordje betaamt. Enfin zooals gezegd wilde dat bewuste wagentje dan de brug over, maar tijdens die manoeuvre geraakte zijn rechter voorwiel, inclusief zijn spatbord tusschen de brugleuning ZAND. Auto-ongeluk. Een merkwaardig ongeval. «JULIANADORP. WIERINGER WAARD. WIERINGEN. I Mei-viering. de bedoeling is ook een woonhuis te doen wijze naar voren te brengen, zoodat er ademloos naar haar geluisterd werd. Als spreker van den avond was aan gekondigd de heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Rede W. Drop. De spr. wees er op, dat een onzer tijd- genooten in een van zijn boeken de vurige propagandisten van de partij betitelt met den typeerenden naam „vrienden van het onmogelijke", en zelden is een zoo waar en karakteristiek woord als dit gesproken. De spr. geeft dan een uitvoerige uiteen zetting van Henr. Roland Holst s studie over Thomas Moore. In dit werk teekent zij ons het Engeland dier dagen, en zet zij uiteen, hoe een geheel nieuwe samen leving ontstond, met een proletariaat, dat geen redenen van bestaan had en dus totaal overbodig was. Om in leven te blij ven, was het verplicht te stelen en te rooven. Hieruit ontstaat een toestand van radeloosheid, en tegelijkertijd komt het oud-messiaansche geloof op aan een heil staat. En in heel Engeland van die da gen is slechts één man, die uitkomst ziet uit den chaos, en dat is Thomas Moore. Hij tracht in Vlaanderen een handelstrak- taak met Engeland te stichten en het is daar, dat hij zijn boek „Utopia" schrijft, dat een uitvoerige kritiek bevatte op zijn lijd, maar waarin hij tevens aangeeft hoe naar zijn meening zoo'n heilstaat er uit moet zien. Niet de arbeider speelde er een rol in: de arbeideir ontving den staat kant en klaar uit handen van den macht hebber. En na deze uiteenzetting, zegt Henr. Roland Holst, dat thans, drie eeuwen na Thomas Moore's Utopia, de stap kan worden gezet van het utopisch naar het practische socialisme. Dan komen Marx en Engels met hun Communistisch manifest en voor het eerst wordt daarin uiteengezet langs welke lijnen de maat schappelijke ontwikkeling is voortgezet. De wetmatige noodzakelijkheid eener so cialistische samenleving wordt daarin aan getoond. Twintig jaar na het Communistisch ma nifest spat het socialistisch denken uiteen in verschillende groepen, die elkander op leven en dood bestrijden. In 1883 werd op het Parijzer congres een poging gedaan om weer tot eenheid te ko men en daar is toen de 1 Meidag ont staan: een daad, die het arbeidersleven kan omhoogheffen naar het licht. De 1 Meidag werd de dag voor den 8-urendag, een dag van proletarisch elan, van hooge geestdrift. En dat indrukwekkend moment, dat ons gevangen houdt, is dat telkens weer op de hoeken der straten op dien dag het socialistisch woord gesproken wordt. Van daag is het meer dan ooit het woord van ons onverwoestbaar geloof, sterker dan ooit voelen we, weten we, dat het socia lisme de draagster is van de cultuur eener rechtvaardige maatschappij. De wereldgeschiedenis zet zich voort, opgetild boven de kleine dingen van allen dag. De proletarische wereld zal niet in een dag worden veroverd. Maar we weten, dat na het Parijzer congres het leger van de arbeiders gegroeid is en thans de wereld omspannen houdt. Zelfs nu is de achturendag nog niet voor alle arbeiders veroverd, maar onvermoeid werkt de 8-uren-internationale voort aan de ratificatie voor alle landen. En onver biddelijk gaat de ontwikkeling der wereld geschiedenis haar gang, naar de 40-urige werkweek. De arbeiders weten, dat ait vraagstuk niet kan worden opgelost bui ten de andere vraagstukken van de maat schappij om. Spr. herinnert aan den oorlog, die voor achttien jaar uitbrak en die een stuk wel vaart verwoestte. En vandaag den dag nog vraagt de oorlog offers tot onze schande. Als het Amerikaansche morato rium niet wordt afgeschreven, blijven de oorlogsschulden de eerste halve eeuw als het zwaard van Damocles boven ons hoofd zweven. Het is dwaasheid de schuldvraag te bespreken, omdat wij we ten, dat deze oorlog voortkomen moest uit de kapitalistische wereldorde, die op haar beurt weer tot doel heeft verovering van vreemde gebieden, expansie, kolonisee ring, enz. In den politieken strijd van den dag gaat het niet om kleine dingen, maar om niet minder dan de verovering van den juridischen bovenbouw der staatsmacht. Omdat daardoor allen de maatschappij kan worden omgebouwd. Spr. herinnert aan de verkiezingen in Frankrijk, waar voor voor ons ook veel afhangt. Wij beleven een keerpunt in de wereld geschiedenis, onmacht en verslagenheid heerschen in de kapitalistische wereld. Al tijd beteekende kapitalisme concentratie van macht, samentrekking, versterking, en het is dan ook te begrijpen, dat er alles op wordt gezet de voortzetting van dat kapitalisme mogelijk te maken. Ook de wereldwelvaart wordt eraan opgeofferd. De voornaamste les, die de laatste twintig jaren ons hebben geleerd, is deze, dat het kapitalisme in zichzelf gevaren aanbiedt voor de cultuur der wereld. Men roept om verfijnde productie: het resultaat is over productie eensdeels, gebrek aan koop kracht anderzijds. Een leger van 15 a 20 millioen werkeloozen heeft zich over de wereld verspreid, en sterker en sterker groeit, ook in de burgerlijke maatschappij, het besef, dat het "huidige productiestelsel moet plaatsmaken voor een beter, dat meer aan de eischen der samenleving kan vol doen. En als wij dien eisch stellen, slaat de burgerlijke wereld hooghartig en hau tain dien eisch af met een beroep op de zedelijke begrippen. Maar er is slechts een uitweg: klassenstrijd of oorlog, een middenweg is er niet. Wij begrijpen volkomen, dat er in deze dagen wanhoop en opstandigheid is onder vele groepen van jongeren, wanhoop en opstandigheid, die uit de huidige toe standen voortkomen. Wij hebben kapita listische meerderheden zonder eenig pro gram, zonder eenige lijn. Daartegenover staan socialistische minderheden, die ko men te staan tegenover dezen heksenketel. Als de Duitsche soc.-dem. nog niet anders kan doen dan alleen maar het fascisme buiten de grenzen houden, als MacDonald zich afkeert van de onzen, dan stemt dat bitter en droevig. Maar de oplossing van deze wereldvraagstukken hangt niet van onzen wil af, uitsluitend van de reëele kracht, die wij hebben veroverd. Wat wij veroverden, is onontbeerlijk voor ons ge worden, maar het is volstrekt niet meer het uitsluitende of voornaamste. Dat alles is geworden doel en middel om de arbei dersklasse de noodige scholing bij te bren gen, die haar in staat zal moeten stellen de menschheid te verlossen van een eco nomisch stelsel, dat in dezen tijd niet I houdbaar meer is. Daaraan geeft de soc. dem. haar beste I krachten en dat zij niet meer kan berei ken, is niet haar schande. Spr. herinnert aan mannen als Jaures, Ebert, Brantes, Herman Müller. En de duizenden onge- noemden. Tenslotte behandelt hij nog ifl het kort de politiek in ons land. Kleine politiek, omdat wij maar een klein land zijn. Meer dan vijfentwintig jaar is de burgerlijke macht hier bestendigd en het Nederland- sche volk bewerkt met godsdienstige leu zen. En het zijn voornamelijk de katho lieke arbeiders, die door hun houw en trouw die burgerlijke meerderheid besten digen. Onze macht is te klein om te regee- maar de vraag voor ons is: moeten ren, wij nu terug en dan maar alles prijsgeven wat wij hebben veroverd? Neen, wij mo- gen niet terug, wij moeten vooruit, en zoo bezien, begrijpt men ook onzen strijd te gen salarisverlagingen e.d. Wij kunnen alleen langs den langen weg van de ver dediging van het veroverde voorwaarts. Onze vakbeweging is in voortdurenden strijd en men zal ervaren, dat, als dan de loonen omlaag moeten, wij dat in ieder geval niet cadeau geven. Doordat wij in geregelde slagorde moeten staan, hebben wij nog niet de gelegenheid gehad werk in het groot te verrichten. Wij zijn daar nog niet aan toe. Gereed en bereid is overigens uitsluitend de moderne arbei dersbeweging, en geen vraagstuk van ar beidershervorming of wij spreken er ons oordeel over uit. Vele oplossingen van be langrijke vraagstukken hangen ook van onze medewerking af. En op den 1 Mei dag trekt ons gelooven en weten zich sa men naar die gelukkige levenspositie: de verwezenlijking van het socialisme, waar aan wij allen gelooven. Na de pauze werd door leden van de Vrouwenclub een tableau opgevoerd, „Ontwapening", en met declamatie zang werd de avond beëindigd. koe, kalm-kuierend aangetroffen. De agenten meenden dit „ongewone-ver- schjjnsel" maar mee te moeten nemen naar het Hoofdbureau, tot den rechtmati- gen eigenaar zich zou aanmelden en ge drieën namen ze het dier bij de h°*eI brachten het, onder hevig prot0 de P. H. Laan, waar het op hei matachf grasveldje, achter het arrestantenlokaal, te grazen werd gezet. t te Later op den dag bleek hetdier we te behooren aan den *le". ht e„ het nu straat, die het pas had g nemen naar „eer met vreugde'mee kon huis, of liever naar zijn e g DE VOORJAARSHUPPELINGEN VAN EEN FORDJE. Het gebeurde op onze Prinses haar en wel op een van die pracht verjaardag, e Dgn Helder zoo bekneld. Nu zat Leiden, of liever het fordje in last want nu waren er menschelijkekrach ten'noodig om hem weer tot de goede orde te roepen. Hoeveel paardekrachten al die menschen te samen vormden is ons niet bekend maar een en ander had tot gevolg dat het groen gelakte wagentje weer spoedig vrij was. Alleen was zijn schoon aanzijn nu mismaakt door een gedeukt spatbord. De brugleuning kwam er goed af. Niks kapot, tot tevredenheid van den brugwachter die reeds vol be zorgdheid was komen aanloopen. Natuur lijk gaf een en ander een heele stagnatie encommentaren. Maar het kwam toch zoover dat de autobestuurder een tijdje later met een glunderend gelaat achter het stuur gezeten en luid toeterend alsom te laten zien dat het zaakje weer in orde was, over de brug kwam... en Overal in ons land is de viering van den 1 Mei-dag rustig verloopen. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Zaterdagmiddag, om ongeveer vier u., kwam het dochtertje van de fam. P., Bree- straat, uit den Speeltuin. Het kind stak,; zonder voldoende op het verkeer acht te geven, de straat over en werd door een' passeerenden auto gegrepen. Het meisje! brak een scheenbeen en bekwam eenige' hoofdwonden. Nadat zij eerst naar haar woning was gebracht is zij later per auto naar het hos pitaal vervoerd. ONDER DRANKINVLOED. Een matroos, die Zondag te veel aan Bacchus had geofferd, meende, dat hij zich op goedkoopere wijze van vocht zou kunnen voorzien, door in het Heldersche Kanaal te duiken en de daad bij de ge dachte voegende, sprong hij van de Bot- brug en plonste in het water. Een collega, die ook niet nuchter was, doch toch nuch ter genoeg om zijn vriend ter hulp te snellen, dook hem na en een burger voegde zich daarbij, zoodat zich daar een schoon schouwspel aanbood, waarvan de talrijke toeschouwers zeer genoten. Op den wal gebracht, namen de agenten vin de motórbrigade den drenkeling over en brachten hem naar een kroegje op de Keizersgracht, waar hij van droge kleeren werd voorzien en zijn tocht naar boord kon voortzetten. EEN KOE OP STAP. Op het Hoofdbureau beland. Zondagmorgen werd door eenige agen ten op de Westgracht een rood-bruine Vrijdagavond heeft op den Rijksweg, even voorbij den Kolksluis, een nogal ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een groote 6 persoons auto van den heer P. Dekker van Den Helder, waarin waren gezeten de eigenaar, diens chauf feur en een kostganger kwam met een snelheid van pl. m. 45 K.M. vanuit de richting Alkmaar. Door het regenachtige weer was de weg glad en het uitzicht slecht. Door deze laatste omstandigheid heeft de chauffeur bij het naderen van den vrachtrijder Smit vanuit den zijweg bij het z.g. blauwe hek, deze reeds dichter bij gewaand dan in werkelijkheid 't geval was. De bestuurder heeft daarom waar schijnlijk nogal flink geremd, wat hem op den gladden weg noodlottig werd; de wagen raakte aan het glijden van den eenen kant van den weg naar den anderen en sloeg tenslotte met een smak over den kop, waarna hij vlak bij den waterkant bleef liggen. De heer D. en diens chauf feur kwamen er hierbij goed af doch de kostganger was er slechter aan toe, deze had n.1. in den hals twee groote sneden van resp. pl.m. 10 en 6 cm. lengte door het verbrijzelde glas opgeloopen. Per langs komende auto is het slachtoffer, dat vreeselijk bloedde, direct naar den dokter te 't Zand gebracht, doch daar deze juist afwezig was door den, direct uit Schagen ontboden geneesheer D. v.d. Sluis, verbonden en daarna naar Den Helder vervoerd. De auto was zwaar be schadigd en is pas later naar Den Helder gesleept. Een zeer merkwaardig ongeval heeft zich Zondagavond gedurende de toen heerschende onweersbui op den Rijksweg te Kolksluis voorgedaan. De heer Kalf, wonende Spoorgracht, te Den Helder, keerde per luxe chevrolet van Hoofddorp naar huis terug, toen hij ter hoogte van voornoemde plaats door den luchtdruk van een vlak langs schietende bliksem straal van achter zijn stuurwiel achter in den wagen werd geslingerd. De auto schoot hierna door het ter plaatse staande hek het bouwland in en sloeg over den kop. De heer K. bekwam hierbij door de brekende ruiten een nog al flinke dijbeen- wond, terwijl zjjn mede inzittende vrouw en dochter er met den schrik afkwamen, hoewel die schrik voor de vrouw zich ernstig liet aanzien, zóó zelfs, dat we vernamen, dat zij 4 uur na het gebeurde haar geheugen nog geheel kwijt was. De juist passeerende arts Dr. Bakker, van Den Helder, verleende de eerste hulp en nam de slachtoffers tevens met zijn wagen mee naar Den Helder. De auto was ook mnk beschadigd en is daarom naar Garage Johannes alhier gebracht. Het bouwen van een burgerwoonhuis voor den heer A. Verschoor aan de Landbouwstraat alhier, is opgedragen aan den aannemer J. de Graaf alhier. Op Zaterdag 7 Mei a.s., zal door het bestuur van den polder „Het Koegras" een stemming voor 2 Hoofdingelanden wegens periodieke aftreding van de heeren W. Laman Trip en J. F. Roozen worden gehouden. HET BEZOEK AAN DE BOLLENVELDEN. Het was Zondag door het stralende voorjaarsweer, daartoe uitgelokt, vrij aruK op onze polderwegen en vooral in de omgeving, waar zich de thans in bloei staande bloembollenvelden bevinden, die zich thans in allerlei kleuren aan onze oogen vertoonen. Fietsers, auto's en wan delaars genoten in het heerlijke voor- iaarszonnetje van deze kleurenweelde, die langs verschillende wegen thans is waar te nemen. Wil men echter een over zicht hebben waar zich de velden door onzen polder verspreid uitstrekken, dan doet men goed een van de hoogste duin toppen uit te zoeken en van daar zijn blik over al die voorjaarsschoonheid te laten gaan. Dat is werkelijk de moeite waaro. Burgerlijke Stand over de maand April. GEBOREN: Nelly Dieuwertje dochter van G. van Dompselaar en Dieuwertje Blauboer. Johanna, dochter van Jan van der Velde en Giertien Kaspers. ONDERTROUWD: Meine Boezerooij oud 32 jaar en van beroep veldarbeider wonende alhier en Femmina Boertin oud 34 jaar zonder beroep wonende te Enschede. Nicolaas Koning oud 28 jaar van beroep veehouder wonende te de Beemster en Cornelia Johanna Theodora Hoedjes oud 23 jaar zonder beroep wonende alhier. Cornelis Hendrik Limpers oud 22 jaar van beroep landbouwer wonende alhier en Meinsje Klaasje te Buck oud 22 jaar wonende te Anna Paulowna. GETROUWD: Klaas Schenk oud 25 jaar van beroep landbouwer wonende alhier en Bets Bakker oud 23 jaar zonder be roep wonende alhier. OVERLEDEN: Marijtje Breed, 78 j., wed. van Klaas van Zoonen. Harman Lageveen, 7 maanden, zoontje van Hen drik Lageveen en Jankede Jong. Aaltje Kaan, 62 jaar. Ingekomen personen over de maand April. Gerrit Naher van Anna Paulowna. Guurtje Kos van Heiloo. Hendrik Over zet en gezin van Barsingerhorn. Cornelis Bakker en gezin van Barsingerhorn. Rienk de Jong en gezin van Barsinger horn. Dirk Kapitein van Anna Paulowna. Dirkje Noot van Haarlem. Jan Bruinewoud en gezin van de Zijpe. Catharina Maria Haan van Amsterdam. Pieter Bakker en gezin van Anna Paulowna. Louwe Dijkstra vanRijswijk CornelisRaa van Sijbecarspel. Gerhardus Martens en gezin van Bar singerhorn. Vertrokken personen over de maand April. Jacob Postma en gezin naar Barsinger horn. Wed. C. Peper-Kuilman naar Op perdoes. Gerrit Singer en gezin naar Barsingerhorn. Marianne Singer naar Winkel. Rutgers Mandemaker en gezin naar Schagen. Catharina Stehouwer naar Oude Tonge. Catharina Saai naar Heem stede. B. Elskamp naar Wijk aan Zee en Duin. H. v. Tellingen naar Emmen. Willem Goedhart en gezin naar Schagen. Trijntje van Nienis naar Alkmaar. KEURING. Voor den jaarlüjksch gehouden keurings- raad verschenen alhier de navolgende personen Voor goed ongeschikt verklaard: Cor nelis Glim, Arie de Graaf, Cris van der Kolk, J. L. Rol. Geschikt verklaard: Dirk Kater, Stef- fers Oostindie, Swier van der Veen. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer F. Rob, behaalde op de Vakteekenschool te Scha gen met goed gevolg het diploma „Bouw kundig teekenen". Bij het eindigen van den tweeden half- jaarlijkschen cursus voor kaasmaker te Hoorn is onze plaatsgenoot, de heer J. L. Rol, voor het eindexamen met goed gevolg geslaagd. AUTO-ONGEVAL TE WIERINGERWAARD. De chauffeur gewond en met moeite gered. Zondagavond omstreeks halfacht had nabij het sluisje alhier een auto-ongeval plaats. Een uit de richting Oudesluis ko mende Ford-twoseater waarin 5 personen gezeten waren, geraakte tusschen het sluisje en de brug door onbekende oor zaak plotseling in de sloot naast den weg gelegen. Naar ons werd medegedeeld kon de chauffeur, welke onder de auto was ge raakt, slechts met de grootste moeite ge red worden. De chauffeur liep eenige verwondingen op, terwijl de anderen er met een nat pak en de schrik afkwamen. Een en ander is dus nog betrekkelijk goed afgeloopen. De auto is Maandagmiddag gelicht. Evenals andere jaren werd ook dit jaar het Meifeest van de moderne arbeiders beweging en de S D.A.P. te Wieringen, door het houden van een feestvergade- ring in „Concordia" gevierd. „Concordia" was Zaterdagavond dan ook bijna weer te klein om al de deel nemers aan dit feest te herbergen. Voor den ingang der zaal werd druk gecolporteerd met geschriften tegen de S.D.A.P. Onder de menschen dit dit werk ver richtten bevond zich een pas geroyeerd lid van de S.D.A.P. De zaal was behangen met doeken en vlaggen waarop de diverse strijdleuzen stonden vermeld. Als feestredenaar trad op Ir. Mazure, terwijl de A. J. C. uit Den Helder een bont programma zou laten zien en hooren. Namens het Meifeest-comité werd de avond geopend door den heer F. Bont- kes, voorzitter van de Wieriuger be- stuurdersbond, die er op wees, dat, hoe wel de wereld geteisterd wordt door de crisis, en er dus eigenlijk geen reden tot feestvieren zou zijn, de groei van de vakbeweging en de politieke partij dit pessimisme gedeeltelijk opheffen. Ook wijst spr. er nog op, dat velen nog verkeerd georganiseerd zijn, het is uw taak om deze menschen van hun dwaalwegen terug te brengen. De velden zijn rijp om te oogsten, al dus de heer Bontkes. Hierna zong de A. J. C. een drietal liederen, waarna het woord was aan Ir. Mazure. Hij besprak uitvoerig de Mei feestviering en de tegenstellingen waar onder zij steeds werd gevierd, in ieder land weer anders, onder allerlei omstan digheden soms, doch allen vieren het tot verheerlijking der soc. gedachte, en een versterkt geloof aan beter tijden. De spreker staat uitvoerig stil bij de groote moeilijkheden die de soc. dem. in Duitschland doormaken. Volgens spr. is het betreurenswaardig, dat het fascisme, speciaal bij de jongeren, zooveel aanhang heeft, aangezien het fascisme absoluut geen perspectief geeft. Wat Rusland betreft, spr. heeft veel waardeering voor hetgeen daar tot stand is gebracht, doch gelooft niet, dat voor West-Europa een zelfde weg te volgen is als daar is geschiedt. Ook heeft spr. het over de socialisti sche verbroedering, en wekt den aan wezigen op vooral hier aan te werken. Eerst moeten wij zelf beter worden, wij moeten niet alleen socialist in naam zijn, doch men moet het van u kunnen getuigen. Spr. herinnerd hierbij aan de woor den van Troelstra, welke zeide: Sociali- seerd eerst u zelf, terwijl met een citaat uit een gedicht van Adema van Scheltema spr. zijn rede besluit. Na de pauze was verder het woord aan de A. J.C., welke met tooneelstukjes, zang en dans het verdere deel van den avond vulden. Na het sluitingswoord van den voor zitter, werd met het gezamelijk zingen van de Internationale deze geslaagde Meifeestviering besloten. De communisten. De Communisten, welke sinds korten tijd een afdeeling te Wieringen hebben, belegden Zondagmiddag een meeting ter viering van het Meifeest. Op het terrein van den heer D. Doves aan den Koogerweg, waren ongeveer een kleine honderd menschen bijeen, een tweetal sprekers, n.m. db heeren Dries en Schilp,* eerstgenoemde besprak spe ciaal het »verraad« van de sociaal-demo craten. terwijl de heer Schilp als onder werp had gekozen »De 1 Meidag en de tegenwoordige toestand der arbeiders*. Zooals reeds gezegd deze meeting trok weinig belangstelling, en vond bovendien een ontijdig einde door de opkomende onweersbui, Demonstraties vonden niet plaats, zoo dat al spoedig niet veel meer van deze meeting was te bespeuren. VERGADERING COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK TE WIERINGEN. Van Zaterdag 30 April des avonds 8 nur in café Scheltus. Tegenwoordig 69 leden. Voorzitter, de heer C. J.Bosker, opent met een woord van welkom. Het is niet onder gunstige omstandigheden, dat heden wordt vergaderd. De malaise heeft overal haar intrede gedaan en niet het minst in de boerenbeweging. Het be drijfsleven van de Boerenleenbank is echter kerngezond geweest. Het blijkt, dat de Boerenleenbank een onmisbare schakel in de samenleving is geworden en dit zal zij blijven. Jaarrekening. De heer E. Huijbers rapporteert na mens de commissie, welke belast is ge weest met het nazien der rekening, dat alles in orde is bevonden. De rekening sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 964.765.80 in totaalaan voorschotten zijn gegeven f 114.400.—, aan medeleden f 144.652.—, aan de Centrale Bank f 290.743. De uitstaande voorschotten en borg stellingen bedragen f 435.989.—, te goed aan rekeninghouders, Centrale Bank enz. in loopende rekening is een bedrag van f 652.172.—. De schuld aan de Spaarbank bedraagt f 1.035.888.—, de schulden in loopende rekening f 63.201.—. Het saldo winst is f 6.160.dat wordt overgebracht naar het reservefonds. Verkiezingen. Tot leden van stembureaux worden aangewezen de heeren R. Lont en S. Kuut en de heeren J. Doves en Alb. Klein. De heer Jn. Engel wordt met 60 stem men benoemd tot lid van het bestuur en de heer M. Bakker Sz. met 61 stemmen tot lid van den Raad van Toezicht. Tot plaatsvervangende leden worden bij acclamatie herbenoemd de heeren S. J. Koorn en D. Jac. Mulder. Voor zoover aanwezig nemen de heeren hun herbenoeming aan. De heer S- J. Koorn zal met zijn benoeming in kennis worden gesteld. Salaris kassier. Voorzitter zegt, dat de kassier heel veel werk verricht, wat ook kan blijken uit den omzet van bijna 1 millioen. In over leg met den kassier is besloten geen voor stel tot salarisverhooging te doen, ook al met het oog op de benarde tijdsomstan digheden. Goedgevonden. Voorzitter stelt voor den tegenwoordigen rentevoet onveranderd te laten. De rente bedraagt thans: Voor voorschotten met borgstelling 4'/4°/O; Voor voorschotten onder hypothecair verband 4 °/0; Voor scheepshypotheken 5%; loopende rekening 4llA°l0; spaargelden 3°/0. Wordt goedgevonden deze renten te handhaven, terwijl het bestuur wordt gemachtigd zoo noodig den rentevoet te wijzigen, zonder hiervoor een algemeene vergadering bijeen te roepen. Voorzitter zegt verder, dat de leden, die van Wieringen vertrekken, volgens de statuten moeten worden geschrapt als lid. In verband hiermede stelt het bestuur voor als leden te roijeeren de heeren T. Clay, R. Windsma en J. D. Pool. Wordt goedgevonden. Stichting kantoorgebouw. Voorzitter zegt, dat vroeger al eens is aangedrongen op een grooter lokaal Toen is geantwoord, dat hierop nader zal worden teruggekomen. In het bestuur is erover gesproken te Hippolytushoef een eigen gebouw te stichten en ook het aantal zittingsuren uit te breiden. He,t brengt wel kosten met zich, maar het bestuur meent, dat de voordeelen daar wel tegen opwegen. Er moet nou wel heel wat gebeuren, maar het bestuur en de Raad van Toezicht vragen tham» machtiging om de plannen te doen ont werpen. De heer Jn. Kooij Cz. vraagt of hef stichten. Wordt bevestigend beantwoord. De heer J. de Haan Cz. zegt het plar toe te juichen. Voorzitter dankt nog voor deze mede- deeling. Het zal geen gebouw wordei van overbodige luxe, doch een behoorlijk kantoor is wel gewendent. De gevraag'1 ordthierna verleend. Voorzitter hu»., /eer korten tijd met de plannen voor den dag zal kunnen worden gekomen. Daar de rondvraag niets oplevert, dankt de Voorzitter voor de aangename bespre kingen en sluit de vergadering. HET A.S. MUZIEKCONCOURS. Aan het a.s. muziekconcours nemen op Donderdag 5 Mei 13 en op Zondag 8 Mei 17 corpsen deel. De jury bestaat uit de heeren Gerard Boedijn te Veendam, K. H. Kerkhof te Santpoort, Martin Wolters te Amsterdam en Johan Schuitemaker te Amsterdam. De zeer uitgebreide feestgids is ver krijgbaar gesteld a 25 ct., bij den penning meester der muziekvereen. „Harmonie", den heer C. Gorter te H'hoef. VERJAARDAG H. K. H. PRINSES JULIANA. J.l. Zaterdag woei ter gelegenheid der verjaardag van H. K.H. Prinses Juliana aan ahe openbare Rijks- en Gemeente gebouwen, van de gebouwen en scheper der M.U.Z. en vele particuliere woningen de nationale driekleur. VERLAGING POLDERBELASTING. Men deelt ons mede dat het Heemraad» schap „Wieringen", de polderlasten voor 1932 met f 3.— per H.A. heeft verlaagd en gebracht van f 16.op f 13. AANRIJDING. J.l. Zaterdag werd de motorrijder B. K. in de Nieuwstraat te Hippolytushoef bij het passeeren van een paar auto's, dooi een, uit tegenovergestelde richting ko mende auto, aangereden. De motorfiets liep vrij wat averij op, doch de berijder kwam gelukkig met de schrik vrij. Deze was echter zoo van streek, dat hij vergat het no. van den auto die de aanrijding veroorzaakte, voor schadevergoeding enz. te noteeren. J. V. O.-BERICHTEN. In verband met de plaatselijke feeste lijkheden en andere omstandigheden deze week en a.s. Zondag geen bijeenkom sten. VERPACHTING GRASGEWAS. De opbrengst der publieke verhuring van het grasgewas, van dijken, wegen, kaden, enz., in eigendom behoorende aan den polder Waard en Nieuwland, welke jj. Zaterdag plaats vond in hotel De Haam te Hippolytushoef, heeft in totaal opge bracht 290.50 tegen 482.— in 1931. POLITIE. Verloren: twee kleine sleuteltjes. Inlichtingen verzocht en te bekomen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. Hippolytushoef. BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens een hevig onweer, gepaard gaande met zwaren regenval, sloeg Zon dagavond j.l. de bliksem op de geleiding van den kerktoren te Hippolytushoef. Ongevallen, van welken aard ook, kwa men gelukkig niet voor. Oosterland. VERGADERING ALGEM. NEDERL. METAALBEWERKERSBOND. 1 Mei vond in de zaal van den heer Alb. Klein te Oosterland de eerste ver gadering plaats van de afd. Wieringen van bovengenoemde bond. Na het openingswoord van den voor zitter, den heer Dekker, leest de secretaris de heer J. Krijger, de notulen van de oprichtingsvergadering voor, welke was gehouden op 22 Maart j.l. Bij de oprichtingsvergadering waren reeds vijf-en-dertig leden toegetreden, terwijl de afdeeling thans negen-en-dertig leden telt. Het bestuur werd als volgt gekozen: J. H. Dekker, voorzitter, J. Krijger, (M.U.Z.park), secretaris, J. Lont, pen ningmeester en A. Moeilijker, Kolhorn, 2e penningmeester en J. van Wijk, be stuurslid. Besloten werd toen de afd. Schagen en Wieringen tezamen te voegen. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Na het voorlezen van de notulen werd een kascommissie gekozen, waarin zitting kregen de heeren Joh. Heijligenberg, Hekman en Mook. Als bode werd officieel benoemd de heer A. v. d. Welle, tevens bode van het Volksblad. Besloten wordt dat metaalbewerkers zich als lid van den bond kunnen opgeven bjj alle leden van het bestuur of per brief aan den secretaris, den heer Krijger te Oosterland. Na de rondvraag sluit de voorz. met een kort woord de vergadering. Den Oever. ONGEVAL. De arbeider J. P. werkzaam in het Steenbedrijf van den heer O. J. Bosker te den Oever, kreeg een steen tegen zijn linkerbeen. Na voorloopig door den verbandmeestev van de M.U.Z. aldaar te zijn verbonden, werd de man naar zijn woning vervoerd en aldaar door Dr. Beeker behandeld, welke 2 breuken constateerde.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10