De Zuiderzeewerken in het laatste kwartaal. De tteetand in tiet visscherij- bedrijf en de industrie te IJmuiden. Crisisgeruchten in Duitschland. TWEEDE KAMER Een openbare school in de Wieringermeer Haven van Nieuwediep. Mac Donald. China en Japan. Inbraak in Den Haag. Beroovingen te Berlijn. Gevangenisopstand te Bangkok. JOuchtvaart. Postvluchten van en naar Indië Radiografisch WMttorfeht* NATIONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING IN NEDERLAND. Een nieuwe beweging. Reeds eenige maanden is een „nationaal socialistische beweging in Nederland ge vormd". waarvan het leidende beginsel is: Voor het zedelijk en lichamelijk welzijn van een volk is noodig een krachtig staats bestuur. zelfrespect van de natie, tucht, orde. solidariteit van alle bevolkings klassen en het voorgaan van het algemeen nationaalbelang boven het groeps belang en van het groepsbelang boven het persoonlijk belang. Bloedzuiger (nr. 45). In tegenstelling met andere min of meer fascistisch getinte groepen als de Bezem- groep, Verbond en Nieuw verbond van nationalisten, Nationaal socialistische ar beiderspartij (Groep Adalbert Smit), is zij tot nu toe steeds in stilte aan het werk geweest, hoewel zij op verscheidene plaat sen al steunpunten heeft gekregen. In December 1931 is het programma der nieuwe beweging vastgesteld, waarop in Januari 1.1. een uitvoerige toelichting is verschenen. Het programma vertoont veel overeen komst met dat van de Bezemgroep; hier en daar is echter wel verschil. De verwachting is. dat de verschillende fascistische groepen zich bij deze nieuwe beweging zullen aansluiten. Het centrum van de nieuwe beweging is Utrecht: leider is ir. A. A. Mussert, al daar, hoofdingenieur van den waterstaat in de provincie Utrecht, de bekende be strijder van het Moerdijkkanaal. (N. R. Crt.) ANSJOVIS. Het Tweede Kamerlid Drop heeft den Minister van Economische Zaken en Ar beid gevraagd: Is de minister bereid! t. z. t. mededee- ling te doen van de maatregelen, welke volgens het antwoord van 20 April 1932, Aanhangsel vel 77, genomen zijn om „ge regeld op de hoogte te bliiven" van de vooruitzichten der ans.jovisvisscherijeen overzicht te verstrekken van de gevolgen, die een eventueel besluit om ansjovis niet te koopen of te zouten zou kunnen heb ben en ook mede te deelen, wat de regee ring deed of denkt te doen ter voorkoming van zulk een besluit, alsmede op welke wijze de gevolgen zouden kunnen worden bestreden, inden de ansjovisvisscherjj on verhoopt niet mocht worden uitgeoefend? PERSONEEL OP ARBEIDSCONTRACTEN IN RIJKSDIENST. Doorbetaling van loon op feestdagen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de hoofden van dienst het volgende medegedeeld Ik heb de eer u mede te deelen, dat het in de bedoeling der regeering ligt, om ook aan personeel in 's rijksdienst op arbeidscontract, op dag- of uurloon of op stuk- of taakloon werkzaam, gedurende feestdagen, waarop aan dat personeel vrij van dienst wordt gegeven, het loon uit te betalen over den normalen arbeidsduur, gedurende welken de betrokkenen zouden hebben gewerkt, indien deze feestdagen een normale arbeidsdag ware geweest, met dien verstande, dat zoodanige door betaling van loon slechts zal plaats hebben voor zoover het betreft personeel, welker werkzaamheden voor dezen feestdag reeds gedurende ten minste 14 dagen hebben geduurd en na dezen feestdag nog ver moedelijk een week of langer zullen duren. Ten aanzien van diensten of bedrijven, welke bij de vaststelling van het loon zijn uitgegaan van een berekening van de werkweek op 6 dagen of van een werkweek van 48 uren, waarbij dus geen doorbetaling van loon over den Zondag plaats vindt, behoort natuurlijk overeen feestdag, voor zoover deze op een Zondag valt geen doorbetaling van loon plaats te vinden. DE VIS8CireRlJWET. Treedt 1 Juli In werking. Bij Kon. besluit van den 20sten April in t>e',aal('' dat de Visscherijwet (St.bl. treedt"0 88 ^erkin8 Hoe langer hoe donkerder. Men schrijft aan de »Nw. Rott. Crt De toestand in het visscherijbedrijf én de industrie te IJmuiden gaat er hoe lan«er h°e donkerder uitzien. Vooral in Rppdk880-en^edrÖf is de toestand slecht. S £«.»Zyn yisscherijmaatschappijen in staat van faillissement verklaard en andere reederijen, die het nog steeds met mi nnt hPen?6bbenv°lgehoudei, gaan "eggen laatste stoomtreilers op- Zaterdag waren er 5 IJmuider stoom treilers aan den afslag, waarvan 4 met mooie vangsten. Maar de opbrengst was f0i°nnüng' op deze reizen ten minste X lü.ooo moet worden toegelegd. Een der stoomtreilers had een reis naar de Faröer gemaakt en kwam binnen met een prach tige vangst van 765 manden visch. Dit schip besonide daarvoor slechts f 1720. De vischprijzen waren buitengewoon laag een gevolg o.a. van het bereiken van het contingent van den invoer van zee- ,n *rankrÜk, die tot 1 Juli geslo- tonr'tnt h°° <laalden de PrÖz«n van de tong tot beneden f 1 per K.G. Dat het quantum zoo spoedig bereikt is, is een gevolg an de groote hoeveelheid Zuider- gezöndem' We'k° "aar Frankr«k *'"d d.Nl?JSrS .de reeder«en. maar ook vischhandelaren hebben groote ver liezen geleden, vooral bij den uitvoer naar Frankrijk. Hoe ernstig de toestand te IJmuiden is, kan wel hieruit blijken, dat de vorige week slechts 36 stoomtreilers binnen kwamen. En bij die 36 waren nog eenige buitenlandsche schepen. Het is moeilijk d6Z6 schepen te weren, omdat velen er voordeel van hebben. Ook In de industrieën te IJmuiden ziet het ér slecht uit. Bij de hoogovens en de Amsterd. Ballast-Mij. wordt telkens weer een deel van het personeel ont- 1 slagenZaterdag bij de hoogovens weer 15 "havenarbeiders. Verder is aan 60 arbeiders van de papierfabriek te Velsen ontslag aangezegd. maar de rechterzijde begrijpt niets van de moeilijkheden. Spr. dient ten slotte een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat de bijzondere omstandigheden, waarjn de Wieringermeer, het noodzakelijk maken, dat in de behoefte aan algemeen vormend openbaar lager onderwijs vq - loopig van rijkswege moet worden o - zien en waarin de Kamer d®..ra^c uitnoodigt, de daartoe noodig regelen te nemen. Prof. Eerdman (liD.) ^9^41 's ministers uitlegging van het vooriaatsté Prof. Warmhold, de minister van economische zaken, treedt af. Men meldde gisteravond uit Berlijn In de Tweede Kamer heeft de heer Oud (v.d.) Dinsdagmiddag geïnterpel leerd over de stichting van een school in den Wieringermeer. Op instigatie en met hulp van de directie van de Wieringermeerpolder wordt daar een wel zeer bijzondere school in het leven geroepen. Het gebouw, waar de kinderen onderwijs zullen genieten, geeft het Rijk in bruikleen, maar hier staat niet tegenover, dat de school stichting een waarborgsom stort. Kinderen van alle richtingen zullen er algemeen vormend lager onderwijs kunnen genieten, terwijl dan godsdienstonderwijs zal ge geven worden door leeraren van de eigen religieuse gezindheid van elke groep. Aldus zal de stichting voorloopig in de regeling van het onderwijs voorzien, nu de gemeente Medemblik de kosten van een school niet voor haar rekening wilde nemen. In hoeverre er op den duur aan een of meer openbare dan wel aan een of meer bijzondere scholen van bepaalde gezindte behoefte zal bestaan, valt nu nog niet uit te maken. Vandaar deze voorloopige oplossing, die evenwel den heer Oud aanleiding gaf tot zijn inter pellatie. Deze acht het, met het oog op de maatregelen, die voor den Wieringer meer genomen moeten worden, nood zakelijk dat het gebied als een eenheid wordt beschouwd. Van overheidswege moeten worden gesticht openbare scholen. Daarna hebben particulieren de vrijheid bijzondere scholen te doen verrijzen, die, om de kosten vergoed te krijgen, moeten voldoen aan de voorwaarden van de L.O.- wet. Intusschen is de overheidszorg pri mair; die voor het bijzonder onderwijs komt pas in de tweede plaats. Er moet voldoende openbaar lager onderwijs zijn in een genoegzaam aantal scholen. Wat particulieren gaan doen heeft de over heid eenvoudig af te wachten. De primaire overheidsplichtkomt hierop neer, flat volgens de voorschriften van grondwet en L. O. wet er een genoeg zaam aantal openbare scholen moet zijn in de Wieringermeer. Zal de minister nu zeggen, dat de Wieringermeer bij vijf randgemeenten behoort en dat in elk dezer gemeenten een openbare school is, zoodat voldaan is aan de wettelijke voorschriften? Dat ware niet juist. Men wil nu voorloopig alle leerlingen van alle richtingen bij elkaar houden in een of twee scholen. Dat denkbeeld heeft spr.'s volle sympathie. Maar dan moet men een openbare school maken. Zij is de school voor de principieele voorstan ders van openbaar onderwijs, maar daar naast is zij de school voor de minder heden, voor kinderen, die geen onderwijs kunnen krijgen volgens de richting hun ner ouders. De Minister van Onderwijs, de heer Terpstra, zegt, dat zich in de Wieringermeer geen gezinnen met kin deren kunnen vestigen als er geen onder- wijsgelegenheid is. De directie van den Wieringermeerpolder heeft gemeend, met het scheppen van die gelegenheid niet te mogen wachten. Men meende de ge meenten met de kapitaalsuitgaven voor scholenbouw niet te mogen bezwaren. Daarbij kwam, dat men niet wist, van welke riohting het onderwijs zal moeten zijn, dat gegeven moet worden. In het onderhavige geval aldus de minister, is het rijk belast met de kolo nisatie in den Wieringermeerpolder en de uitgaven komen voor rekening van W aterstaat en niet van Onderwijs. Voor de oplossing van den minister van Water staat valt veel te zeggen. Voorkomen wordt onnoodige scholenbouw in den korten overgangstijd, zoolang de toestan den in den Wieringermeerpolder niet geconsolideerd zijn. Vooral in dezen tijd moet dat op prijs gesteld worden. De minister van Waterstaat verdient een woord van dank. De heer Oud constateert bij den Minister een ontstellend wanbegrip om trent de beteekenis van het onderwijs artikel in de grondwet. Voor de directie van den Wieringermeerpolder is de regee ring verantwoordelijk. De zaak is gere geld in overleg met den inspecteur te Alkmaar. „Is het waar, dat die advisee rend lid is van het stichtingsbestuur. Excellentie?" De M i n i 8 t e r „Dat weet ik niet." (Rumoer). De heer Oud: „Dat weet de minister niet eens. Maar ik weet het positief.'' Geroep: „Waarom vraagt u het dan {7r?nH«tir 0 u dHet standpunt van den grondwetgever van 1917 is geweest- openbare school primair. De grondwet ke"t alleen openbare en bijzondere scholen. De minister introduceert nu een nieuwe soort een soort supra-scholen openbaar en bqzonder onderwijs tezamen omvattende, een wangedrocht. De voor- er recht Voan deat°PenbHrC Sch001 hebben recht op, dat aan de positie van de grondwet wordt vastgehouden. De voor- standers van de bijzondere school moeten de zaak bezien in hellicht van eerlijkheid en rechtvaardigheid. De minister geeft aan het voorlaatste lid een nieuwe uitlegging. Dit zal slechte gevolgen hebben in het land. Wij willen het verbod van 1917 eerlijk handhaven, maar het wordt ons door de lieeren aan de overzijde o zoo moeilijk i gemaakt. V ij achten dat verbod nog1 steeds 111 het belang van het onderwijs, s ministers £^'"^jwet (dat het aan aan de Nw. Rott. Crt.: L »V?£ai!n worden verboden het bizonder Allerlei crisisgeruchten doen heden de ?n lo?wi,f te S4n bS de in de wetr0I,de. Geheel onverwachts heeft men £em^ide gevallen, hetgeen de minister vandaag om te beginnen vernomen dat, onH-enti heel b<*de»keiyk is en de ffevo1- prof. Warmbold reeds eenige dagen ge- cren daarvan niet ziin te overzien. En de ieden ontslag heeft gevraagd als rijksmi- a r heer Zij ls tra had in plaats van njster van oeconomische zaken. Dit ont- de 'motie een woord van dank verwacht. siag schijnt zijn oorsprong te hebben in Mei (iroeneweg (s.-d.) zegt, ten verschil van meening, dat sinds geruimen h oirste aan de directie dank te kunnen tijd tusschen dezen bewindsman en de brengen voor de goede bedoeling, maar overige leden van het rijkskabinet in niet verder te kunnen gaan. Want de mi- oeconomische en financieele aangelegen- nister zelf wist, dat er in één centrum 1 heden (arbeidstijd en loonregeling) zou reeds 120 a 150 schoolplichtige kinderen bestaan.Prof. Warmbold heeft heden zelfs zijn en geeft toe, dat de afstand naar Me- njet meer deelgenomen aan de vergade- demblik. op welke grondgebied zij wonen, r}ng Van het rijkskabinet, hoewel zeer te goot 'is. belangrijke oeconomische problemen aan Het initiatief had van overheidswege (je 0rde waren, moeten uitgaan. In bepaalde politieke kringen meent Nog door verschillende sprekers wordt nien nu, dat Warmbold niet het eenige hierover het woord gevoerd. De heer K e- t el aar (v.-d.) merkt op, dat niemand de uitlegging, die de minister nu aan art. 195 geeft, ooit heeft gehoord. De heer T i 1 a- nus (c.-h.) verklaart, dat de inspecteur geen lid noch adviseerend lid is van het Stichtingsbestuur. Deze verklaring veroorzaakt beweging. In het stichtingsbestuur moest het openbaar onderwijs worrden vetegenwoor- digd. Vertegenwoordigster van het open baar onderwijs is die overheid. Van daar de vertegenwoordigers, die door de directie benoemd worden. Het is spr. be kend, dat een overtuigd voorstander van de openbare sdhool in het stichtings bestuur zit. In plaats van blii te ziin, dat men met één school voor alle kinderen begint, komt men met verwijten. Spr. kan niet inzien, dat iets in strijd zou zijn met grondwet of wet. Als hii daarbij in aan merking neemt, dat de regeling een tijde lijk karakter heeft, vindt hii de oplossing beter dan die de heer Oud wil. Daarom stemt spr. tegen de motie-Oud. Minister Terpstra ontwikkelt de be zwaren, die op het oogenblik bestaan tegen een rijksschool, on. later de wacht gelders, als zoo'n school eventueel wordt opgeheven. Ook staat niet vast dat die school voldoende zal worden bevolkt. De heer Oud toont een schrijven van de directie van den Wieringermeer, waar in de naam van den inspecteur van Den Helder als adviseerend lid genoemd wordt. Minister Terpstra zegt, dat verwer ping van de motie een principieele betee kenis zou hebben, die spr. niet zou willen en d'e heer Oud ook niet. Voorts heeft de heer Oud een conclusie getrokken, die ge heel onjuist is, al dat vergoeding zou moeten worden gegeven buiten de in ie wet genoemde voorwaarden. De interpellatie wordt gesloten. De Voorzitter dankt den miifisi voor de verstrekte inlichtingen. De Kamer verwerpt de motie-Oud met 47 tegen 31 stemmen, rechts tegen links. Daarna houdt de Kamer zich bezig met een wijziging en aanvulling der Vuur wapen wet 1919. Deze behandeling wordt heden voort gezet 2 Mei 1932. Vertrokken naar sleepboot „Brate" schip „Premier". Gothenburg de Dutsche met het Noorsche puf- lid van het rjjkskabinet zal zijn, die zich op het oogenblik uit het politieke leven terugtrekt. Ook zijn rechteroog moet ge opereerd worden. Een bulletin, gisterenochtend op Dow- ningstreet 10 aangeplakt, deelt mee, dat ten spijt van de voorzorgen, die genomen Zijn voor het bezoek van den premier aan Genève, en van de zorgen aan hem be steed tijdens zijn verblijf aldaar, het on derzoek bij zijn terugkeer de doktoren tot de overtuiging heeft gebracht, dat de operatie van het rechteroog niet langer mag worden uitgesteld. De toestand van het linkeroog, dat onlangs geopereerd is, is bevredigend. De algemeene gezond heidstoestand van den eersten minister is uitstekend. De operatie aan het rechteroog zal Donderdagmiddag geschieden. Het huidige oogenblik voor de operatie is meer gekozen, omdat deze tijd voor den minister-president het beste uitkomt, dan omdat de operatie geen dag meer zou kunnen wachten. Mac Donald's wensch om in staat te zijn zich in Juni naar Lausanne te begeven tot bijwoning van de herstelconferentie heeft den doorslag gegeven. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Een Duit sch voorstel tot af schaffing van de militaire vlieg tuigen. In de sub-commissie van de luchtvaart commissie, die speciaal gevormd is om een gemeenschappelijke basis van gedach- tenwisseling te vinden heeft de Duitsche afgevaardigde Brandenburg gistermiddag een voorstel ingediend tot volkomen af schaffing van het vliegtuig als aanvals wapen. In de toelichting zeide Branden burg, dat geen enkel wapen gevaarlijker voor de burgerlijke bevolking was dan het1 aanvalsvliegtuig, in het bijzonder in die j .landen die om welke reden dan ook, niet over voldoende afweermiddelen beschik ten. Brandenburg stelde tevens voor de vliegtuigen in vier categorieën te verdeelen naar den graad hunner gevaarlijkheid. 1 Vliegtuigen die voor het neergooien van strijdmiddelen van allerlei aard be stemd zijn. 2. Bombardeervliegtuigen. 3. Verkenningsvliegtuigen incl. vaste ballons. 4. Jachtvliegtuigen. TARDIEU GAAT 12 MEI WEER NAAR GENEVE. De toestand van Tardieu blijft vooruit gaan. De minister-president heeft gister avond 9 uur in zijn woning zijn laatste verkiezingsrede gehouden, welke per radio is uitgezonden. Tardieu is van plan zich ongeveer 12 Mei naar Genève te begeven om daar weer aan de ontwapeningsconferentie deel te nemen. Een aanslag op Kwo Tat-sjl. Honderd Chineesche studenten, die het niet eens zijn met de bepalingen van de Chineesch-Japansche overeenkomst, zijn, naar uit Sjanghai wordt gemeld, het huis van Kwo Tat-sji, den Cbineeschen hoofd- gedielegeerde, binnengedrongen en heb ben hem overvallen en gekwetst. Het is derhalve niet zeker of hij Donderdag de voorgenomen onderteekening van de wa penstilstandsovereenkomst kan verrich ten. De onderhandelingen te Sjang hai verdaagd. Naar het Japansche ministerie van bui tenlandsche zaken mededeelt, zijn de Ja- pansch-Chineesche onderhandelingen in China voor onbepaalden tijd verdaagd. Den Japanschen vertegenwoordigers in Sjanghai is medegedeeld, dat de Japan sche regeering de Chineesche voorstellen op het oogenblik niet kan aannemen. VERSTERKTE CHINEESCHE ACTIE TEGEN DE MANTSJOERIJSCHE REGEERING. De wegens haar pro-Japansche gezind heid tegen de nieuwe Mantsjoerijsche re geering ageerende Chineesche troepen zijn plotseling een versterkte activiteit begonnen. Maandag zijn langs alle be langrijke spoorlijnen hevige gevechten tusschen Chineesche troepen en troepen van de Mantsjoerijsche regeering gele verd. Nu de dijk bijna voltooid ls. Voorziening van havens. Het driemaandelijksche bericht betref fende de Zuiderzeewerken over het eerste kwartaal van dit jaar maakt in de eerste plaats melding van den stand der afslui- tingswerken. Alle ijzeren schuiven voor de uitwate ringssluizen zijn in de sponningen ge plaatst. Te Den Oever zijn ook alle herwerken gesteld en werden twintig schuiven aan de contragewichten afgehangen. Te Kornwerderzand werden de lier- werken van vijftien schuiven gesteld en werden vijf schuiven afgehangen aan de contragewichten. Bruggen. De eerste oplevering van de draaibrug te Den Oever is geschied en de brug werd in bedrijf genomen met behulp van een tijdelijke aansluiting op het stroomnet. Die te Kornwerderzand nadert haar voltooiing. Betonweg op afsluitdijk. Het wijzigen van het profiel van den binnenberm ter plaatse van den betonweg tusschen het Kornwerderzand en de Friesche kust werd weder aangevangen. De benoodigde bekleedings- en aanvul- hngsgrond werd grootendeels aangevoerd. Aan het profiel van den binnenberm ter plaatse van den betonweg Den Oever Vlieter werd niet gewerkt. De bemaling van den polder. Bij den zeer geringen regenval in de verslagperiode werden aan de bemalinqs- capaciteit van de beide gemalen in den Wieringermeerpolder slechts uiterst laqe eischen gesteld. De handhaving van de Pe' an' tot welke de bemaling van de ver schillende gedeelten van den polder t ans geschiedt, kon dan ook met uiterst geringe schommeling en zeer regelmatiq geschieden. a Evenals in de voorafgaande verslag periode geschiedde de bemaling van de eerste polder-afdeeling op het daarvoor gepaalde voorloopig polderpeil van 4.60 m n.a.p.; van de tweede polder-afdeeling op het eveneens daarvoor bepaalde peil van 5.30 m n.a.p., terwijl de derde en vierde polderafdeelingen nog gemeen lagen en op het voor de derde afdeeling bepaalde voorloopig polderpeil van 6.00 m n.a.p. werden bemalen. Het lag in het voornemen in den aanvang van het thans ingetreden jaar, wanneer het ruimingswerk in de kanalen van de vierde afdeeling hiertoe, voldoende gevorderd zou zijn, de derde en vierde afdeelingen te scheiden en daarbij de vierde afdeeling op het daar voor bepaalde voorloopig polderpeil van 6.70 m n.a.p. te brengen. Naarmate de nauwkeurige karteering van de in den polder voorkomende grond soorten voortgang had en de uitvoering van de cultuurwerkzaamheden een ruimer inzicht verschafte in de aanvankelijk voor de verschillende grondsoorten gewenschte ontwateringsvoorwaarden, ontstond bij de Wieringermeer-directie steeds sterker de meening, dat sommige gedeelten van den polder, waarvan de bodem uit lichte grondsoorten bestaat, voortshands geen behoefte zullen hebben aan een zoo diepe bemaling, dat hierbij drainage kan wor- worden toegepast, doch dat deze gronden althans zoolang zij, gelijk in het voor nemen ligt, als grasland zullen worden ge ëxploiteerd meer gebaat zullen zijn met een iets hoogeren waterstand, waarbij de in den regel 1.40 m diepe kavelslooten waterhoudend zullen zijn. Een nadere beschouwing van de terrein- l'99'n9 van de hierbedoelde lichte gron den, welke vooral in de derde polder- afdeeling in aanzienlijke complexen voor komen. deed de aandacht vestigen op de mogelijkheid aanvankelijk in de derde polderafdeeling een hooger voorloopig polderpeil toe te laten, dan hiervoor bij de vaststelling van het verkavelingsplan is bepaald. Met uitzondering van enkele complexen terreinen tot een gezamenlijk oppervlak van ca. 1200 ha zou dan het peil in de derde afdeeling voorloopig gelijk kunnen worden gesteld aan dat van de tweede afdeeling en op 5.30 m n.a.p. kunnen worden gebracht. Binnenland. Ongeveer 6009 uit een brand kast gestolen. Gisterennacht is bij de firma C. R. van Santen en Zoon, brandstoffenhandel, op de Plaats no. 25, te 's-Gravenhage inge broken; er is een brandkast geforceerd en f 6000.gestolen. De inbraak werd Dinsdagechtend vroeg ontdekt, toen de werksters kwamen om het kantoor schoon te maken. Zij vonden de buitendeur aan de Plaats, waar ge woonlijk nog al wat verkeer is, open staan en toen zij binnen gingen, hadden zij ook gauw genoeg gezien, dat er onraad was. De politie werd onmiddellijk gewaar schuwd en was in een oogwenk ter plaatse. Bij het onderzoek vond men in een aan de achterzijde van het gebouw gelegen vertrek de brandkast, van een zeer ouder- wetsch type, aan den zijkant openge scheurd. De inbrekers, want er zullen er wel meer dan één geweest zijn, hebben uit deze kast eenige trommels gehaald, die onderin stonden. In de bovenafdeeling stond ook nog een trommel, welke f 2000 bevatte, maar die hebben ze blijkbaar over het hoofd gezien. In een aangrenzend vertrek hebben zij de trommels vervolgens opengebroken, na veiligheidsmaatregelen te hebben genomen. De vensters van dit vertrek vond men n.1. met asbestplaten en dekkleeden, die voor de uitstalkast gebruikt worden afgedekt. In de opengebroken trommels zat een bedrag van ongeveer f 6.000.Dit is verdwenen. De dieven hebben er zich mee tevreden gesteld. Zij zijn zoo delicaat geweest een voor de hand staand busje van het Haagsche crisis-comité, dat eenig geld bevatte, te laten staan. Dit konden ze zich bij zoo'n rijken buit dan ook ver oorloven. Hun operatie aan de brandkast heeft uitgebracht, dat deze van zeer weinig soliede constructie was. Toen de inbrekers de buitenplaat opengescheurd hadden, stuitten zij nog slechts op een plank, waarmee zij niet veel moeite gehad zullen hebben. En de kast was nog wel door de verzekeringsmaatschappij, bij welke de firma Van Santen voor inbraak was verzekerd, goedgekeurd. Een kwade ver rassing. Nog niet opgehelderd is, hoe de dieven binnengekomen zijn; ook heeft men geen enkel spoor van hen gevonden. Blijkbaar heeft men met experts in het vak te doen gehad. Dat zal, naar men mag hopen, echter niet verhinderen, dat zij gevat worden. POGING TOT DOODSLAG. Op 15 December van, het vorige jaar heeft de 21-jarige electro-technicus J. M. S. getracht zijn vroegere verloofde van het leven te beropven, welke poging ech ter is mislukt. De man bracht zichzelf een ernstige kaakworade toe. Gisteren heeft de rechtbank te Amsterdam hem veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar De officier van justitie, mr. Bosch, 'had we gens poging tot doodslag een gevange- nisstraf van 4Hjaar geëisoht. ACHTJARIG MEISJE VERMIST. V rees voor ontvoering. Sinds Maandagavond 7 uur wordt te VenmSt 8--iari*> Annie Boers. t gisterenmorgen had men zonder re sultaat de geheel e omgeving afgezocht. De vrees bestaat, dat het kind ontvoerd is Naar de politie mededeelt, moet liet kind het laatst op een eenzamen landweg zqn gezien. Men heeft in verschillende vaarten en slooten gedregd, doch zonder succes. Omtrent het meisje uit De Lier meldt men nader, dat het kind 8 uur de ouder lijke woning heeft verlaten. De gemeente politie heeft Dinsdag de omstreken af. gezocht, doch heeft geen spoor kunnen ontdekken. De politie uit Maassluis heeft gisteravond met een sleepdreg enkele vaarten en slooten afgezocht, echter zon der resultaat. VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is het 4-jarig zoontje van den landbouwer A. Moons te Reeuwijk spelenderwijs te water geraakt en ver dronken. Buitenland. AL CAPONE. Uit Washington wordt gemeld, dat het hooger beroep van Al Capone tegen zijn veroordeeling tot elf jaar gevangenis straf; wegens belastingontduiking, ver worpen is. VIER JONGENS VERDRONKEN. Reuter meldt, dat in Froen (Somerset) Maandag vier schooljongens bij het spelen aan den oever van de door de hevige regenbuien sterk gezwollen rivier Froen, in het water zijn gevallen en verdronken. Maandagmiddag zijn in drie stadsdis tricten te Berlijn overvallen met berooving gepleegd op personen, die belast waren met het innen van huur. In de Schefiel- strasse in Lichtenberg drongen vier jongemannen een administratiebureau binnen, bedreigden de aanwezigen met revolvers, stalen bijna 4000 mk. aan huur geld en ontkwamen in den auto, waar mede zij ook gekomen waren. In de Boppstrasse in het zuidoosten van Berlijn is een portiersvrouw overvallen door personen, die zich uitgaven voor amb tenaren van de crimineele politie. Zij beroofden haar van de door haar geïnde huurpenningen ten bedrage van onge veer 1000 mk. Verder is een overval met berooving -gepleegd in Schoeneberg, waar een huureigenaresse, die huurgeld van haar administratice in ontvangst had genomen, bij het verlaten van het huis beroofd werd van ongeveer 300 mark. Negen gevangenen gedood, vele gewonden. Uit Bangkok wordt gemeld, dat ge vangenen uit de Bankwkang-strafgevan- genis aldaar een poging hebben gedaan om uit te breken. Gewapend met haken en spaden, vielen zij de gevangenbewaar ders aan, die, om de orde te herstellen, gebruik moesten maken van hun vuur wapens. Negen gevangenen werden in den loop van het gevecht, dat zich hierop ontwikkelde, gedood, terwijl aan de zijde der politie ongeveer 10 personen gewond werden. Drie daarvan zijn er ernstig aau toe en verkeeren in levensgevaar. Slechts één gevangene slaagde er in tijdens het gevecht te ontvluchten. Omtrent het verloop van het gevecht wordt nader gemeld, dat ruim 500 ge vangenen gelijktijdig de bewaarders aan vielen en probeerden met bijlen de poor ten van het tuchthuis in te slaan. Er ontstond een handgemeen tusschen de bewaarders en de opstandige gevangenen, die versterking kregen van een groep gevangenen uit een ander gedeelte van het tuchthuis. Het gevecht duurde drie uur. Als wapens gebruikten de gevan genen bijlen en spaden, terwijl de be waarders en de politie-versterking, die spoedig ter plaatse was, van hun vuur wapens gebruik maakten. Behalve de negen dooden, die aan de zijde der op standelingen zijn gevallen, werd een dertigtal gevangenen ernstig gewond. Heen. De „Duif" is 3 Mei om 5.31 van Djask vertrokken en om 16.25 te Jodpoer aan gekomen. Terug. De „Uil" is 3 Mei om 5.8 van Jodpoer vertrokken en om 14.11 te Djask aange komen. VLIEGTUIG NEERGESTORT IN DRUKKE STRAAT. Beide inzittenden gedood. Geen andere slachtoffers gemeld. In een drukke straat van Chicago is Zondag een vliegtuig neergestort. Het vloog in brand en werd volkomen ver nield. De twee inzittenden waren op slag dood. DE „GRAF ZEPPELIN". Het luchtschip Graf Zeppelin bevond zich vanmorgen, op zijn nieuwen tocht naar Zuid-Amerika, ten Noord-Westen van de Canarische eilanden. Om half tien (M.E.T.) passeerde het Las Palmas. Naar waarnemingen verricht In den morgen van 4 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 780.3 te Scydisfjord en Vestmanör. Laagste stand 753.6 te Danzig. Verwachtihg: Meest matige in 't Westen, in het Oos ten zwakke tot matige N.W. tot N. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen ©f hagel buien, iets kouder.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2