136x de wereld rond! TWEEDE EN LAATSTE BLAD. stadsnieuws VAN WOENSDAG 4 MEI 1932. GEMEENTERAAD. Een Heldersche jongen legt een afstand af van 5.460.000 K M. Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 5 Mei19.59 uur Vrijdag 6 20.01 BEPERKING VAN DE OPENSTELLING VAN DE POSTKANTOREN OP ZATERDAG. Met ingang van 7 Mei e.k. zal het hoofdpostkantoor te 16 uur voor den post dienst worden gesloten. Voorloopig zal echter nog tot 18 uur gelegenheid worden gegeven tot het aanbieden van ex-presse- zendingen, telegrafische postwissels, reis- postcheques, cheques en stortingen met spoedbehandeling en het afhalen van pos- te-restante stukken. Het bijkantoor Nieuwediep wordt dien dag te 15 uur voor alle diensten gesloten. Het postagentschap Tuindorp sluit eveneens te 15 uur voor de behandeling van alle postzaken, behalve den zegelver koop. SPELDJESDAG. Morgen (Hemelvaartsdag) zal door de Gezondheidsvereeniging in de Grafische vakken, afd. Den Helder, een speldjesdag worden gehouden. Het bestuur vraagt de volle medewerking van liefdadig Den Helder om, wanneer deze speldjes door de dames worden aangeboden, deze niet te weigeren en vanzelf dus ook niet de dames, die er immers vol illusies op uit trekken, teleur te stellen. Dames die zich alsnog wenschen op te geven voor het verkoopen van deze speld jes kunnen dit hedenavond doen tusschen 89 uur in het Militair Tehuis, Spoor straat. GOEDKOOPE TREINEN NAAR DEN HELDER, IN DEN ZOMER 1932. Op Zondagen 3 Juli en 4 September en ap de Vrijdagen 29 Juli en 19 Augustus zal een goedkoope trein naar Den Hel der loopen van Amersfoort, Baarn, Hil versum, Naarden, Bussen, Weesp en Am sterdam. Aankomst te Den Helder op Zondag 9.29, op Vrijdag 9.29; vertrek van Den Helder op Zondag 21.06, op Vrijdag 21.23. Op Vrijdag 5 Augustus zal een goedkoo pe trein naar Den Helder loopen van Rotterdam, Schiedam, Delft, Den Haag, Leiden en Haarlem. Aankomst te Den Helder 9.43, vertrek van Den Helder 20.19. Op Vrijdag 22 Juli zal een goedkoope trein loopen naar Den Helder van 's-Her- togenbosch, Zaltbommel, Geldermalsen, Culemborg en Utrecht. Aankomst te Den Helder 10.09, vertrek van Den Helder 19.36. Op Vrijdag Augustus zal een goed koope trein naar Den Helder loopen van Nijmegen, Arnhem, Ede en Utrecht. Aankomst te Den Helder 10.09, vertrek van Den Helder 19.36. BLAUWE* WEEK 1932. Men schryft ons: Ieder jaar van Hemelvaartsdag tot Pink steren wordt door de drankbestrijders over het geheele land een gezamenlijke propa- ganda-actie gevoerd. Als slot van deze actie heeft telkens een landelijke demon stratie plaats, welke dit jaar in Haarlem wordt gehouden. Het plaatselijk drank- weer-comité roept alle medestrijders op, voor het vormen van een gemeenschappe- üjken reis, zich bij haar secretaris op te geven. Wij verwijzen hiervoor naar de be treffende advertentie in dit blad. Deze z.g. Blauwe Week wordt hier ter plaatse benut door het verkoopen langs de huizen van het Blauwe Weekblad en andere lectuur. Wij wekken ieder op ons werk te steunen door het koopen van deze lectuur. Voorts heeft het plaatselijk drankweer- comité voor deze gelegenheid een open lucht-bioscoopvoorstelling georganiseerd op Donderdag 12 Mei a.s., 's avonds 81/* uur, op de Vischmarkt. De beelden wor den gegeven vanuit den auto van het Rei- send Drankweer Museum, die tevens ter afwisseling grammofoonmuziek uitzendt. Aangezien iets dergelijks»nog niet in Den Helder is vertoond, zal, wanneer het weer althans meewerkt, deze actie wel slagen. HET KINDERFEEST IN „CASINO In ons verslag betreffende het kinder-1 feest in „Casino", welk verslag in ons nummer van gisteren is opgenomen, heb-j ben wij onbewust een vergissing begaan. Wij vermeldden, dat de middag was ge organiseerd door de Algemeene Oranje-1 vereeniging. De Chr. Oranjevereeniging heeft echter hiervoor ook haar medewer king verleend. De verslaggever was, naar het hem later bleek ten onrechte van een ning, dat de Chr. Oranjevereeniging een onderdeel van de Algemeene Vereeniging vormde, waardoor h« deze niet speciaal heeft genoemd. De Chr. Oranjevereeniging heeft dus ook haar aandeel in het succes van dezen middag. „EEN PARTIJTJE POKER". Opgevoerd door het R.-K. Tooneel- gezelschap. Men schrijft ons: 't Was een toer, om Zondagavond tus- den Volksbond te bereiken. En ook tiaar schen de malsche Meiregenbuitjes coor was 't lang geen droge boel, want het R.-K. Gemengd Tooneelgezelschap voerde bovengenoemd Amerikaanse!! kluchtspel op en wist daarmede zijn talrijke dona teurs op zeer amusante wijze bezig te houden. De twee firmanten van „The Eureka Digestive Pill Company", George Nettle- ton (de heer E. Spay) en T. Boggs Johns (de heer Joh. Mahieu) kunnen elkaar luch ten noch zien en maken daardoor zichzelf en elkander het leven zoo zuur mogelijk. Krome, de boekhouder (de heer W. Huys- mans), en de typiste (mej. Co Wols), on dervinden hoe buitengewoon moeilijk het is om twee hoeren te dienen. De beide pillendraaiers komen tenslotte tot de con clusie, dat ze nooit een twee-eenheid zul len worden en roepen de hulp in van hun advocaat Thomas Vanderholt (de heer I. Wittelaar), om er dan maar twee eenheden van te maken. Na vele mislukte pogingen om de hoeren met elkaar te verzoenen en van elkaar te scheiden, stelt hü de vol gende oplossing voor: Voor den tijd van een jaar zal één der twee meesters, den ander zijn dienstknecht zijn. „Een par tijtje poker" werpt het lot op Jonas (Johns). Als een tot de galg veroordeelde neemt hü het slavenjuk op zijn schou ders en wordt butler in de woning van Mr. en Mrs. Nettleton (Mevr. Wittelaar). Maar weldra wordt het juk licht en de last zoet, want zijn geliefde, Miss Florence Cole (Mej. Co Wittebrood) blijkt een schrander meisje met een goeden kijk op de karak ters van den heer en mevrouw Nettleton, Op haar advies maakt Johns op een in 't oogloopende wijze het hof aan de vrouw van zijn vroegeren compagnon, die weldra stikt van jaloezie en zich aldus, na een korten tijd van triomf, weer gevoelt als een wanhopig menseh, die er naar snakt de overeenkomst te verbreken. Ook voor hem dus is Florence de bevrijdende engel, als zij eindelijk de onwettigheid dezer overeenkomst aantoont, daar'ze gebaseerd is op een partijtje poker, een hazardspel, dus door de wet verboden. The happy end brengt eensgezindheid tusschen de firmanten, tusschen George en zijn vrouw en natuurlijk ook tusschen de twee gelieven, terwijl de advocaat den bons krijgt. Zooals u ziet een dolle klucht, waarom we weer eens spontaan en gul gelachen hebben. Reeds het eerste bedrijf gaf ons uitstekend spel te zien van de twee als kemphanen vechtende firmanten. Nu ja, tot handtastelijkheden kwam het dan wel niet, maar veel had 't toch niet gescheeld1. De heer Joh. Mahieu gaf bijzonder fijn snel, zoowel als sarrende compagnon, als toen hij de butler „met- bakkebaardjes" speelde, eerst de opstandige, die menige 100 dollar boete oploopt, als hji uit zijn rol schiet, dan weer met- satanische onder danigheid. De heer F. Spay, één der nieuwe leden, bleek een aanwinst voor de vereeniging. Hij had als debutant een zeer zware rol, die hij echter met veel vuur en buitenge wone vlotheid speelde. Als triomfator over zijn medecompagnon was hii op zijn best. Mevr. Wittelaar en Co Wittebrood, speelden, zooals we van haar gewend zijn, d.w.z. 't was af. Het spel van den heer Wittelaar kon ons niet zoo bekoren. In het begin was hii wel vrij goed, maar reeds aan 't eind van het eerste bedrijf verslapte ziin spel aanmerkelijk. De inhoud van de overeen komst was nogal van belang om het ver dere verloop van het spel goed te kunnen begrijpen, maar het dicteeren ervan ging zoo snel, dat Ve hem niet geheel konden volgen en 't ons een raadsel was, hoe de typiste hem kon bühouden, enfin dat zal een kwestie van routine zün. Mej. Co Wols (als typiste) en de heer L. Wols (als kantoorjongen) waren bei den heel goed. De heer W. Huvsmans, ook een nieuwe, speelde zijn rol.meesterlijk. Ook van hem zal de tooneelvereeniging nog wel in om vangrijker rollen een goed gebruik maken in de toekomst. Nog één medespelende bleef onge- j noemd, n.1. Mej. D. van Amersfoort als - Coddles, de negermeid in den huize Nettle ton, die den nieuwen butler steeds te lijf.j wou. Bij die momenten werd niet meer ge lachen, maar gebruld.. De grime had haar in een volbloed negerin omgeschapen en haar spel paste zich hierbij volkomen aan. Het programma vermeldde nog wel een expeditieknecht, maar die had het blijk baar te druk met de verzending van de pillen, althans we hebben hem niet ge zien of gehooid. De déoors waren schitterend en getuig den voor de waarheid van de woorden van den heer E. Ligteringen, spelleider, dat er moeite noch kosten gespaard waren, om de opvoering zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Ze is geslaagd, hetgeen hem en zijn spelers zeker tot voldoening 7cil strêkkên En nu tot weerziens in het volgend speelseizoen. DE BEMANNINGEN VAN OORLOGSSCHEPEN EN DE HEMELVAARTSDAG. Het Tweede Kamerlid Drop heeft den Minister van Defensie gevraagd: I. Is het waar, dat den commandant van het eskader, bestaande uit de pantser- schepen „Heemskerck" en „Gelderland", eenige Z-booten en onderzeeschepen, dat heden (Maandag) voor oefeningen in de Noodzee van Den Helder is uitgevaren, opdracht is gegeven Donderdag a.s. ter reede van Den Helder te blijven liggen en eerst Vrijdagmorgen binnen te loopen? II. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan alsnog bevorderen, dat het eskader nog Woensdagavond in de haven terugkeert, zoodat de bemanningen gelegenheid zul len hebben Donderdag immers een al gemeen erkende christelijke feestdag thuis te zijn? Het antwoord van den minister. Op bovengenoemde vragen heeft de minister van defensie geantwoord: ad. I. De commandant der Marine te Willemsoord heeft opdracht gegeven aan de commandanten van Hr. Ms. „Heems kerck" en van Hr. Ms. „Gelderland" om Woensdagavond of in den vroegen och tend van Donderdag a.s. terug te keeren van de oefeningen en alsdan ter reede van Den Helder te ankeren. De onderzeebooten zullen in de haven meren. De „Z"-booten zijn deze week niet uit gevaren. ad. II. De bemanningen van al deze schepen zullen derhalve, voor zoover niet voor den wachtdienst aan boord noodig, de gelegenheid hebben den Hemelvaarts dag thuis te zijn. FILMPROGRAMMA. Witte Bioscoop. Een Paramount-film „De zwijgende vijand" vormt deze week het hoofdnummer in de Koningstraat. Het is een film, die door een tweetal rijke Amerikaansche jongelui is vervaardigd in de onbewoonde wildernis van Canada. Zij filmden daar het leven der Ojibway Indianen en het dierenleven. Wat zü van hun zwerftocht van twee jaren meebrachten, is niet alleen een wetenschappelijk document van groo- te waarde, maai- het is die geschiedenis van den oorspronkelüken bewoner van Amerika, voor de komst van den blanke en de oorspronkelijke zeden en gewoon ten zijn daar nog bewaard gebleven. De „New Yoric Evening Post" schreef over deze film: „Het is even belangrijk om het verdwü- nende leven van den tegenwoordigen In diaan op de film vast te leggen en te be waren als het is om archaelogische expe dities uit te zenden, die het leven van dui zenden jaren geleden reoonstrueeren. Dit is de reden van bestaan van de prachtige Paramount film „De zwijgende Vijand". Burden en Clianler hebben hier een intel ligent werk geschapen, zóó natuurge trouw, zóó eerlijk, zoo schoon en roman tisch, dat het een blijvende bijdrage is van het Noord-Amerikaansch continent. Dit is geen gewone film. Zü wakkert de liefde voor het buitenleven, voor de na tuur aan, die in ons allen sluimert. De strijd tegen de „zwygende vyand" de honger is hevige en schokkende dra matiek." Het andere hoofdnummer is een Emil Jannings film. WINKELNIEUWS. Blykens een advertentie in dit nummer wordt a.s. Zaterdag in het perceel Keizer straat 78 een zaak in dames-modeartike-| len geopend. Wij komen dien dag er uit voeriger op terug. MELKHISTORIE. Ter hoogte van de Keizersbrug reedi gisterenmiddag een jongmensch met voorj op zijn fiets een kist, waarin ettelyke fleschjes room. Plotseling, doordat de jon-j gen over een steen reed, kantelde het kistje en kwam kist met inhoud op denj grond terecht, wat niet zoo erg was voor den kist als wel voor de fleschjes room,1 waarvan een twaalftal braken. Het jong-1 niensch zal voortaan wel zoo voorzichtig zijn om een kist niet los voorop zün fiets te zetten, maar wel degelijk vast te binden. Vergadering van Dinsdagavond 3 Mei, Wijziglngsbegrootlng. overschrijvingen. Conform de voorstellen vastgesteld. De lieer Eylders vraagt inlichtingen omtrent de terugbetaling eener waarborg som. Dit is een formeele, zuiver bureau cratische, kwestie, daar het bedrag later weer wordt uitgegeven. De heer Terra bespreekt de verbree ding van den Strooweg. Ondanks de toe zegging is tot nu toe nog geen bereide wegenteer hierop aangebracht. Dit geldt ook voor den Middenvliet. De Voorzitter zal deze aangelegen heid onderzoeken. Huurprijsverlaging gebouw Melkcentrale. Conform de voordracht vastgesteld op f 12.per week. De heer Luijckx heeft zich over dit Af en PREDIKBEURTEN DEN HELDER Hemelvaartsdag Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat) Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) Geen dienst. Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u., de heer v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht), 's Morgens 10 uur, leesdier.st voorstel verwonderd. Aan de hand van i Herst. Evang. Luth. Gem. (W eezenstr.) 8 uur. Afwezig de heeren Biersteker en Schoeffelenberger; laatstgenoemde met! kennisgeving. Notulen. Ingekomen stukken. De notulen der vergaderingen van 26, 27, 28 en 29 Januari en van 11 en 22 Maart worden vastgesteld. Van de Ingekomen stukken vermelden wij goedkeuringen op diverse raadsbe- sluitend, berichten van aanneming van benoeming van een drietal onderwijzers, proces-verbaal van kasopname gemeente-1 ontvanger, schrijven van den stationschet inzake de afsluiting van den overweg,] dankbetuiging van de Vereeniging „Ja-| chin" voor subsidie, welke stukken alle voor kennisgeving worden aangenomen. Verzoek van de firma's Hommerson en Vermolen om hier met een drietal Ameri kaansche attractie-inrichtingen te mogen komen. B. en W. stellen voor op dit .ver zoek afwyzend te beschikken, aangezien de Raad besloten heeft tot afschaffing van de kermis. Dr. F eenstra Kuiper vraagt waarom aan deze inrichtingen niet, aan een circus, dat hier pas is geweest, wél verlof is verleend. De Voorzitter antwoordt, dat tot dusver steeds aan een circus die toestem ming werd verleend, ook toen de kermis er nog was. Deze aanvrage betrefteven- wel een halve kermis en dat wenschen B. en W. niet. De Raad vereenigt zich met de voor dracht, zoodat op het verzoek afwyzend ivordt beschikt. Aan J. C. Duinker wordt, met dankbe tuiging voor de bewezen diensten, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid-werkgever der Commissie van advies voor den Dienst der Arbeidsbemiddeing en Werkloosheidsverzekering. Verkoop en erfpachtsultgifte van grond. Aangenomen worden voorstellen: tot verkoop van grond aan J. C. Duin ker, C. Westerbaan; tot uitgifte in erfpacht aan G. Groot en J. Geervliet, firma Gebr. Boot, H. J. Koekenbier en M. J. Gillesse, F. C. Heyl- man, J. Riemers en G. H. Koekenbier, alsmede tot verhuur van landerijen. Een en ander omschreven op de bijlagen 42, 44, 45, 46, 27, 50, 51 en 57. Schatting eigendommen grond bedrijf. Ingevolge het voorstel van B. W. wordt een nieuwe schatting vastgesteld van de waarde der eigendommen *'an het Grond bedrijf en tot leden der Schattingscom missie benoemd de heeren R. N. van Os, J. J. Verfaille en H. van Pelt. Beheer der gemeentebedrijven. In verband met een schrijven van Ged. Staten wordt conforrii het voorstel (uit voerig omschreven in bijlage 55 van den Raad) onder intrekking van de verorde ningen betreffende het finantieel en het technisch beheer der Gemeentebedrijven en die op het Grondbedrijf vastgesteld een Verordening betreffende het beheer van de Gemeentebedryven krachtens de art. 122 en 252 der Gemeentewet. De heer Terra vraagt hieromtrent eenige inlichtingen. Mag krachtens deze verordening nu een lid van de Cie. van Bijstand zonder voorkennis van den direc teur een bezoek brengen aan een werk? De Voorzitter zet deze zaak recht, en de voordracht wordt vervolgens aan genomen. het rapport van den Directeur had spr. verwacht dat men nog tot verdere tege moetkoming bereid zou zyn. De Voorzitter. Het gebouw is aan onderhoud niet meer waard. De heer Terra meent dat er voorde gemeente nog een aardige verdienste in zit op deze wijze. De heer Eylders zet het standpunt van de Com. v. Bijstand uiteen. Het ging alleen om verlaging van huurprys. Het gaat niet op te zeggen, dat het ,ger aes I1U1S- gebouw js afgeschreven. Het had dan Geen dienst moeten worden gesloopt. Er zyn regel- matige kosten aar. het onderhoud ver- Ned. Herv. Gemeente bonden. j Geen dienst. De heeren Terra c.s. verklaren zich tegen de voordracht. "s Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „Aanbidding" Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Doopsgez. Gem. Geen dienst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78).. j 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. HUISDUINEN. Aanleg nieuwe strnat. en van <i e lï. V Mesdagstraat en tot aankoop van ver schillende perceelen grond met dien aan leg verband houdende. De heer van L o o vraagt aanhouding van de bijlage tot betere tyden. Het kon wel eens worden »Huisduinen achteruit* in plaats van »vooruit«. Het is een daad van wys beleid deze zaak thans aan te houden en af te wachten of er weer eens wat strand komt. Laten we voorloopig dat groote bedrag niet voteeren, zegt spr. De Voorzitter: Het College is overtuigd, dat by den groei der gemeente Huisduinen als woonoord voor de stad in trek blijft. Deze uitbreiding staat dus buiten verband met de badplaats. Mis schien dat op den duur deze laatste zich wat meer zuidelyk zal verplaatsen, maar dat dienen we af te wachten. Thans zyn weby na door den grond te Huisduinen heen en de villabouw geschiedt naar onze meening meer in verband met het toe nemend buitenleven en niet in de eerste plaats met het strandleven. Ook is de weg over de helling al half gereed en deze straat dient dan ook om het verkeer af te leiden. Dit alles was reden voor het College met deze voordracht te komen. De heer van Loo: In de bylage wordt gesproken over de ontwikkeling van Huisduinen. Dat is voor ons het zwaartepunt; maar dagelyks wordt het strand daar minder en slaat er meer strand weg. j De Voorzitter: Wy willen het strandleven apart houden van de ont wikkeling van het buitenleven te Huis duinen. De heer v. L o o is het niet eens met deze redeneering. De stad breidt zich uit en tegelyk ook de badplaats. Heeft het College geïnformeerd naar den toe stand De Voorzitter: Zeker hebben wij datMisschien wil de heer Bot wel eens inlichtingen geven hieromtrent. De heer B o t vindt den toon van den heer van Loo niet de goede. Op het oogenblik is van het strand niets te zeggen, spr. is persoonlyk van meening, dal hier in de toekomst weer veel strand zal aangroeien. We hebben wel meer zooiets mee gemaakt! Laat men zich niet ongerust over ons strand makenEn in Huisduinen is er steeds groote vraagnaar i pensionruimte. j De heer v. Loo: Andere deskundigen ;zyn van een lijnrecht tegengestelde meening. Men wil er wonen, omdat er 1 duin en strand is en als dat weg gaat gaat men er niet meer wonen. Dat is logisch. j De heer E y 1 d e r s We hebben het afnemen van het strand al vaker gezien jen spr. vertrouwt dat het zoo erg niet zal worden. j De heer Bot repliceert. Wy krijgen i weer strand genoeg De heer Tiesseu: Is er bezwaar i tegen de bylage aan te houden De Voorzitter: De bedoeling is dat vóór het drukke seizoen de bylage afgehandeld is. Spr. heeft by diverse deskundigen geïnformeerd en de resul- i tante van dat onderzoek is dat het strand eerder toe- dan afneemt. Het is tenslotte een geloof in de toekomst. De heer Kraak is dankbaar voor de bylage en zal vóór stemmen, maar spr. wijst op de besteksvoorwaarden waaraan iets mankeert. De aannemers voelen buitengewoon veel voor arbeiders buiten de gemeente. Ook by stratenaanleg in de stad geschiedt dat thans en spr. acht dit niet in het belang van de gemeente. Wy hebben hier een permanent leger van werkeloozen en het is billijk dat onze ingezetenen van het werk dat er is pro- fiteeren. Spr. vindt het een schandaal, dat men er menschen van elders voor neemt. Als ze eenige weken gewerkt hebben worden ze werkeloos en komen dan ten laste van het armbestuur. Spr. zou voortaan in de bestekken een bepaling willen zien opgenomen dat aller eerst ingezetenen te werk gesteld werden Het onvrijwillig bad van een Chevrolet, die Dinsdagmiddag door een onbedachte manouevre van zyn bestuurster in de Doggersvaart terecht kwam. De drie inzittenden werden gered, zooals men weet. door LEVY GRUNWALD. Wie verre reizen doet, kan veel ver- lialen, maar wanneer je in een razend-snel tempo een afstand hebt afgelegd, als ik my niet vergis, ongeveer gelük aan 136 maal een reis om dit aardsche tranendal, dan kom je niet uitgepraat over de avon turen, die je beleefd hebt en Jan Mallet is ook nooit uitgepraat. In alle talen der wereld vertelt hü u wat er gedurende zijn levensreis gebeurd is. Jan Mallet is oosmopoliet. Deftig stelt ny zich aan zijn medereizigers voor: Je suis Jean Jacques Mallet, employé des chemins de fer Hollandais", wat'zeit u juffrouw, spreekt u geen Fransch, nou dan. niks erg, op de H.BH. leeren ze je dat in een wippie, ik geef geen les..! „no time" englimlachend maakt Jean Jacques het portier open. Vlug als de jongste conducteur bedient Jan zün klan ten. 35 Jaar heeft hü dat gedaan. Wie kent hem niet? Niet alleen in Den Helder, maar in heel Noord-Holland? De bolsjewisten hebben hem een tijdlang in de gaten gehouden, want als hü in uni form is, vertoont zijn gestalte en gelaat een merkwaardige overeenkomst met Czaar Nicolaas van Rusiand. Een lid van de Gepoe kwam met niet al te vriendelijke bedoeling naar Den Helder, om Jan de Czaar eens te vertellen, dat het niet netjes was, na zyn dood in Jekaterineburg, we der in Den Helder te reïncarneeren en dat de Gepoe strikte orders had, deze haard van onrust, in den kop van Noord-Hol land, bij Krylinko, den officier van justitie in Moskou, voor te geleiden. Men vertelt, dat Jean Jacques genoem den G.E.P.O.E. vertegenwoordiger op bui tengewone manier wist te loozen door op 21 km afstand van Den Helder met sten torstem uit te roepen: Chicago, uitstap pen! Alle treinreizigers weten natuurlijk, dat Jan hiermede de Heerlijkheid Schagen bedoelt, maar die Gepoe-vertegenwoordiger hep er in en meenende dat hü in Ohioago was, stapte hy in Schagen uit om Al Capone op te dragen Jan den Czaar nader te interviewen. Jan Mallet! Wat zou de trein zondier hem zijn? Met zijn v rooi ijk gepraat heeft lui menig reiziger in het boemeltje den weg verkort. Welk een pracht figuur zou hij voor Charles Dickens geweest zijn! Dickens de specialist op het gebied van dilligence-koetsiers-beschrü'vLngen. Ver in het grijs verleden ligt de dilligenoe-koet- sier, zijn bonhomie zyn humor. Het tegenwoordig geslacht kent hem niet meer, de zeulende dilligence is verdwenen ende gemoedelijkheid onder de men schen is ver te zoeken. „No time" zegt Jan, die als een echte oosmopoliet ook de taal van Albion spreekt. Ze hebben nio time, nergens geen tijd meer voor. Thank you. Jan slaat aan., legt de sigaar in ziin dienstpet.. I do not smoke in diensttüd, vervolgt hü en dan, na de tickets of Famrkarten, zoo als hij de kaartjes noemt, geknipt te heb ben, zet hy zich op de houten bank en keuvelt zoo gezellig, als ware de coupé een soos. Nauwelijks komt Zijdewind echter in zicht of Jan wordt onrustig, opent het portier en als een jeugdige gymnast springt hü uit het portier en niet een stentorstem galmt hij: Zijde wind! Zijn d'r n«og boertjes voor Zijde wind? Zijdewind! O wat een wind, mijn kind. Die stentorstem van Jan is in alle uit hoeken van Nederland vermaard. Men zegt van een redenaar-dichter der oudheid dat hü in den storm ging staan by' de zeekust en dan als oefening zijn stem boven het gebulder van den orkaan trachtte te verheffen. Zoo moet ook Jan Mallet gedaan hebben. Blauwe Zeeridders, met wie ik goed bevriend ben, vertelden my, dat 's nachts als het erg spookte langs de kust, zü iemand op de pieren hebben gezien, rustig staande tusschen de kop pen der golven. Een machtige stem galm de luid: „O wat een wind,. Op zy met de wind!" Gedachtig aan de tafereelen, die zich afspelen in het rustige Zijdewind, trek ik hieruit de óonclusie, dat liet niemand an ders dan Jean Jacques moet geweest zijn, die als de redenaar der oudheid, zün stem band-en uitzette tegen den Marsdiepschen Noordwester. Als Jan Mallet Directeur-Generaal der Nederlandsche Spoorwegen was, dan zou Texel onmiddellijk uit zijn isolement ver lost zijn. Hoort slechts wat hy' galmt ais de trein bij Koegras stopt: Den Helder direct! Sneltrein alleen voor Den Helder en Texel. 35 jaar heeft Jean Jacques Mallet, employé des chemins de fer Hollandais, (zetter, maak Alsjeblieft geen fout!) op de Nederlandsche Sporen gediend, is hy hulpvaardig geweest voor de reizigers. Met teederè zorg, als gold het zyn eigen moeder, heeft hy oude vrouw tjes, die hulpeloos-vrëemd zich door het puffende en hygende monster lieten voorttrekken, in en uit de coupé geholpen. Per dag heeft hy circa 500 km, is 3 maal heen en terug Amsterdam, afgelegd; per week dus 6 x 500 3000 km, per jaar 52 x 3000 km 156.000 km. Dus in 35 jaar 5.460.000 km. Aldus iiiillioenen kilometers verslinden de, verwierf hij zich vele vrienden. Heden in den trein zittende, fluisterde my de voorzitter van het oomiitó toe, dat men Jean Jacques Mallet Vrijdagavond namens de reizigers zal huldigen. Schryf, terwyl je zelf tusschen de wie len zit, een verhaal over Jean Jacques. En daarom zetter, als je deze copy onderhan den krygt en de slordige dansende letters ziet, vergeef my dan. De electrische trein leent zich niet al te best voor kantoor. Maar recht is recht: Jan Mallet moet tus schen de wielen beschreven worden. En wanneer morgen de „Heldersche" ver schijnt, en de Jutters, verspreid over heel Nederland, die lezen, dan wed ik dat zy allen Jean Jacques Mallet in gedachten een stevigen poot zullen geven. Nog veel kilo meters Jan, door vruchtbare dreven! Nog veel kilometers door tuinen van bloemen. Je weet: up en down gaat het in het leven. Huilen en lachen. Oost-Indië-vaarders gaan en komen. In Den Helder nemen hun weenende vrouwen afscheid, wanneer jij het portier toeklapt, maar met vreugde kreten snellen zy ook weer na enkele jaren op de door jou geopende coupé toe, wanneer zy terugkomen. Voor jou komt ook eens de tyd, dat je het aan jongeren moet overlaten, de coupédeuren te openen. Als die tijd komt, geniet dan nog jaren van je welverdiend pensioen. Den Helder, 3 Mei 1932.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5