\ass< sse? JULIANADORP. CALLANTSOOG. ANNA PAULOWNA. WIERINGEN. Het muziekconcours van den Westfrieschen Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen te Wieringen. TEXEL. Doodelijk Motorongeval. komenaandeplaatselijkedrankbestriiding Groote keuze crêpe Georgette, gebloemd en effen rand 95 ct. Dit moest zijn: Groote keuze crêpe Georgette gebloemd en effen, vanaf 0.95. VERKIEZING HOOFDINGELANDEN. Bij de Zaterdag j.L door het bestuur van den Polder „Het Koegras" gehouden stem ming voor 2 hoofdingelanden wegens periodieke aftreding van de heeren Jhr. W. Laman Trip en J. F. Roozen, werden beide aftredenden met algemeene stem men herkozen. NIEUWBOUW. Nu het seizoen aanstaande is, wordt er in ons dorp druk gebouwd. Een aantal vaste houten zomerhuisjes verrijst achter het dorp, op de plaats die daarvoor door het gemeentebestuur beschikbaar is ge steld. OPSTANDING. Venus, de avondster met haar zilveren licht, Btond juist zichtbaar door het hooge kerkraam, te twinkelen aan den helderen hemel, toen de heer K. Kossen, als bracht hij haar een serenade „Das Lied an den Abendstern" speelde. Hoe stemmig klonk dat in de eenvoudige kerk, daar aan de Kleine Sluis zoo rustig en stil, van den weg-af, gelegen. Zelfs, als de lang niet gemakkelijke Wagner-muziek soms wat boven de krachten van den dilettant violist ging, dan nog werd de rustige stemming, die rondom was, niet verstoord. Rust, een weldadige rust, ging uit van den geheelen propaganda-avond, dien de V. C. J. B. Zondagavond in de Ned. Herv. Kerk organiseerde en dien ze heden, Dinsdagavond, weer hoopt te brengen. Passend orgel- en vioolspel van mevr. Baken, mej. R. v. d. Waal en den heer K. Kossen en niet minder de met een mooien, diepen altstem gezongen liederen fan mevr. Posthuma uit Den Helder, ivaren de muzikale inleiding tot 'tleekespel .Opstanding", dat de leden van den v. C. J. B. onder leiding van mevr. Vorstman voor dezen avond hadden in gestudeerd. Laatstgenoemde gaf vóór de opvoering een toelichting, een uiteen zetting van hetgeen een leekenspel wil zijn, n.1. een verheldering, een verdieping, van eigen gedachten en gevoelens. Daar mede is meteen aangeduid de waarde, die het spel heeft voor de opvoerenden. Maar ook anderen dan de spelenden kunnen deelen, in wat voor hen een be leving is geworden, doch slechts dan, als zij niet alleen of in de eerste plaats be vrediging verwachten van oog of oor, maar komen met een open, ontvankelijk hart. Zeer sober was, wat we bij een tooneel- spel de aankleeding, het decor zouden noemen. Een enkele ruw-houten tafel, een bank, een aarden kruik en de een voudige gewaden moesten het bij dit spel doen,en deden het ook goed 1 Een stil-leven, die kruik, waarop enkele licht- glimpen speelden, tegen den zwarten achtergrond. Rustig, eenvoudig in den stijl blijvend ook, was de inleidende- en êntre-acte muziek door mej. R. Keijzer op het orgel gespeeld. We zullen ons onthouden van een oor deel uit te spreken over het leekespel zelf; het was de eerste maal dat weiets, wat ons onder dien naam geboden werd, bijwoonden. Goed gezien vonden we het, na het spel geen slotwoord meer te spreken, een gewoonte waardoor zoo menigmaal een pas-verwekte stemming ruw ver stoord wordt. Mej. A. Smit, de presidente van de afdeeling, bedankte daarom reeds in haar openingswoord allen, die aan dezen avond hun medewerking verleen den en in het bijzonder mevr. Vorstman. JONGELINGSVEREENIGING „ZACHEUS". Op Donderdag 12 Mei a.s. za1 bovenge noemde vereeniging in combinatie met de zangvereeniging van „Land in Zicht" een openbare uitvoering geven in de Con certzaal van den heer Jurrie Lont te Den Oever. AFSLUITDIJK WIERINGEN— FRIESLAND. Sluiting „Vlieter". De werkzaamheden aan de sluiting van het dijkvak „Vlieter" vorderen zoodanig, dat de afsluiting aan het einde dezer maand kan worden verwacht. AUTOBUSDIENST. Door den heer M. Geel alhier is, nadat bij koninklijk besluit de concessie voor zijn autobusdienst WieringenSchagen m. v. 1 Juli 1932 is ingetrokken, een nieuwe aanvrage om concessie bij Ged. Staten ingediend voor een dienst Schagen- Den Oever v.v. OVERWERK VERGUNNING. De Hoofdinspecteur van den Arbeid heeft aan de N.V. Industrieele Mij. Ma- beg" te Utrecht overw erkvergunning ver leend ten behoeve van het leggen van buisleidingen inden Wieringermeerpolder (gemeenten Medemblik, Wieringen en Wieringerwaard), geldende van 9 tot en met 21 Mei voor 62 man (10 uur per dag en 55'/2 uur per week). HERHALINGSOEFENINGEN. De dienstplichtige sergeants J. de Wit, lichting 1926, en J. H. Eden, lichting *28 ziin opgeroepen om op 7 Juli te Amers foort voor 2 dagen op te komen. DE GRONTMIJ. Met ingang van 1 Mei'jJ. is het hoofd kantoor der N.V. Grondverbetering- en Ontginning-Maatschappij (Grontmij.), die een doel der werkzaamheden in de \v ie- ringermeer uitvoert, verplaatst van Hoo ge veen naar Zwolle, Emmastraat 1. AANSLUITING WATERLEIDING. Burg. en Weth. hebben, nadat de Wa- renkeuringsdienst het beschikbare drink- water lie^ft onderzocht, aan den heer Cr. Ba ijs voor den tijd van vijf jaar vrijstel- 1 ling verleend van de verplichting tot aan- sluiting van perceel Noorderweg 27 aan de waterleiding. RADIO-CENTRALE. Onder goedkeuring van het gemeente bestuur heeft de heer J. J. Bosker de radio-centrale voor Den Oever en omge ving overgedragen aan den heer W. D. v. Treuren. VISSCHERSVLOOT. Het vaartuig W.R. 94 is in eigendom overgegaan van den heer J. Kok naar den heer J. Bakker Az. Het blijft onder het zelfde nummer in de vaart. J. V. O.-BERICHTEN. Donderdagavond zeven uur bijeenkom sten voor meisjes-adsp. groepen I en II te Hippolytushoef en Westerland. Vrfldag half aciht gymnastiek voor meisjes-leden en meisjes-adsp. 2e Pinksterdag drie uur bijeenkomst voor leden en adsp. in de Vonk; bij goed weer naar buiten. De feestelijkheden van Zaterdag. Voor Zaterdagmiddag en -avond waren door het bestuur van „Harmonie" wederom uitgebreide feestelijkheden georganiseerd. Om twee uur gaf de Gymnastiekvereeniging „Wieringen", directeur de heer Pennekamp, met haar dames- en adspirantenafdeeling een open lucht-uitvoering op het feestterrein. Het Mando line Orkest „O.K.K.", directeur de heer P. Jon- kind, vulde de pauze afwisselend met eenige nummers. Er was niet veel publiek, hetgeen jam mer was voor de vereenigingen. Een uitgebreid programma vrije oefeningen en toestelturnen werd afgewerkt, waarvan vooral het brugturnen der dames bijzonder opviel. Ook de plastische vrije oefeningen, welke wer den begeleid door „O.K.K.", waren heel fraai. Om zeven uur maakte „Harmonie" een muzikale rondgang door het dorp, terwijl om 8 uur het harmoniecorps „Apolio" van Den Oever, direc teur Joh. van Glabbeek, een concert aanbood, hetgeen helaas eveneens niet veel publiek trok. Door „Apollo" werden o.a. de beide nummers, welke den volgenden dag op het concours ge speeld moesten worden, uitgevoerd. De grootste drukte concentreerde zich dezen dag wel in de danssalon, welke wel niet over gebrek aan belangstelling te klagen zal hebben. De laatste dag. Zondag, dit stond vast, zou een bijzondere dag worden. Niet minder dan 19 corpsen zouden op treden, w.o. de eere-afdeeling fanfare-corpsen, en het feit, dat hieronder de vereeniging deelnam, welke reeds tweemaal den wisselprijs had gewon nen, dus wanneer zij hem dezen dag weer zou winnen, hem definitief in bezit zou hebben. Met dit corps werd bedoeld „Onder Ons" uit Dirks- horn, directeur H. P. Blaauw. Deze vereeniging kwam met twee vaandels, dik behangen met goud en zilver, en, zoo vertelde „men", had deze ver eeniging nog een emmer van die dingetjes thuis. „Onder Ons" zal echter haar aanhang wel teleur gesteld hebben, want bij lange na werd het hoog ste aantal punten niet behaald. Doch laten we bij het begin beginnen. Wat zou het weer vandaag doen. Wieringen heeft een slechten naam op dit gebied. Spotters willen zelfs beweren, dat het geografisch niet goed ligt voor mooi weer, en houden stokstijf vol, dat er zelfs tijdsverschil is met den Oosterwal. Een overweldigend aantal menschen was bij eengekomen. Van de 19 vereenigingen had slechts één vereeniging af bericht gezonden, n.m. „Onder Ons Hoewel, op zich zelf brachten deze corpsen met hun aanhang reeds een groote drukte mede. Naar men ons mededeelde, was de kaartenver- koop ook goed geweest. Het was dan ook een echt gezellige drukte langs den weg, wat al vroeg begon, want om half twaalf zou de wedstrijd reeds aanvangen. Precies op tijd stond het eerste corps gereed, In de jury had een wijziging plaats gehad. Deze was nu samengesteld uit de heeren Gerhard Boe- dijn, K. H. Kerkhof en Johan Schuitemaker. Het is een lange dag geweest. Om elf uur "s avonds was het pas ten einde. Voor de jury, welke bijna onafgebroken, slechts met onderbreking van een pauze, in het touw was, een zware taak. Doch het zal haar een voldoening geweest zijn, dat deze dag zoo uitmuntte op muzikaal gebied. Niet minder dan 10 eerste prijzen moesten worden toegekend, en Hemelvaartsdag had bewezen, dat ze niet cadeau gegeven werden. Onze Oeversche vereeniging is er ditmaal slecht afgekomen, een tweeden prijs kon nog maar net gewonnen worden. De wisselprijs werd dezen keer gewonnen door „Kunst na Arbeid Zuid-Scharwoude, dir. P. Pranger. Dit corps behaalde het respectabele aan tal van 177 punten (180 was het maximum). Zij gaf dan ook een prachtuitvoering van de beide nummers; hier werden niet alleen noten geblazen, doch ook muziek, ieder instrument zong als het I ware. Natuurlijk worden de prestaties der andere vereenigingen hierbij niet te niet gedaan; wij noemen b.v. „De Vriendschap", Schoorl, in de eerste afdeeling fanfare, welke 169è punt be- aalde en „Ons Genoegen", Wijdenes, in de eere-afdeeling 162 punten, terwijl „Eensgezind heid het in de tweede afd. fanfare tot 159 punten bracht en verder „Schagen's Harmonie Kapel", 166} punten. De volledige uitslag is als volgt- ft?fare: 3e pri's met H9} p. „Crescendo Oude Niedorp, dir. P. Pranger (15 ede afd. fanfare: le prijs met 159 r, ..Eensgezindheid", Heiloo. dir. A. Meijns. Fe J 1." P L? C: 2e Pr'iS met 126 P- "De Eendracht Enkhuizen, dir. G. Brouwer- 2e met 138} p. „Volharding" Berkhout, diï. L. van Mossel; le prijs met 169} p. „De Volharding", Schoori; dir. G. Andcrson; 2e prijs met 1281 p. „Excelsior Nieuwe Niedorp, dir. B. Koolhaas. Eerste afd. harmonie: 2e prijs met 123 p Glabbeek' Wieri"9en (Den °cver). dir. Joh. van Afd. uitmuntendheid harmonie: le prijs met 166} p. „Schagen's Harmoniekapel", dir. Joh Dol; 2e prijs met 152 p. „Winkels Harmonie kapel", dir. P. Pranger. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: 2e pr. met 127} ptn. „Concordia Hoogkarspel. dir. Barend Bre- tner; 3e pr. met 113} ptn. „Excelsior", Warder, dir. J. Wolff; 2e pr. met 131 ptn. „Willen is kunnen", Lutjebroek, dir. P. Ham. Eere-afdeeling Fanfare: le pr. met 117 ptn, „West-Frisia", Twisk, dir.: W. Koolhaas; le pr. met 163 ptn. „Ons genoegen", Wijdenes, dir.. Barend Roemer; le pr. met 177 punten. te%ens bijzonder compliment voor directeur en executan ten van de jury, „Kunst na Arbeid Zuid- scharwoude, dir. P. Pranger; le pr. jne „Andante". Oosthuizen, dir.: C. Vmk Hz.; le P met 152} ptn. „H.U.G.O.", Heerhugowaard, dir.. G. Anderson; le pr. met 155 ptn., „Onder Ons Dirkshorn, dir.: A. P. Blauw. Uitslag Eere-wedstrijd afd. Harmonie 3e eerep-ijs m. 61 ptn. Winkels Harmoniekapel. In deze afdeeling kon geen eerste eere-prgs worden toegekend. fetSrijs3metre81 punten „Kunst na Arbeid", Z2e Eehre"ijsUmêt 74 punten „Onder Ons", Dirks- h°3e' Eereprijs met 73 punten „Ons Genoegen", Wijdenes. Hiermede was dit concours ten einde. Slotwoord bondsvoorzitter W. J. Bruul. Dames en Heeren, Alvorens we uit elkaar gaan, zou ik gaarne nog een enkel woord willen spreken. Ten eerste breng ik namens onzen bond een op recht woord van hulde en dank aan de heeren juryleden, welke, trots het buitengewoon groote programma, wat vandaag moest worden afge werkt, toch kans hebben gezien om 11 uur dit concours ten einde te brengen. Mijne heeren, de bond is u zeer erkentelijk voor deze medewerking, en hoopt in de toekomst weder om op uwe medewerking te mogen rekenen. (Applaus). In de tweede plaats onzen hartelijken dank aan de muziekvereeniging „Harmonie te Wieringen; ik heb het in mijn openingsrede reeds gezegd: „Harmonie" heeft altijd alles tip-top in orde, wij j zijn buitengewoon tevreden over de prachtige or- ganisatie van dit concours. I Ook breng ik dank aan het Eere-comité, voor hun bijna onafgebroken belangstelling, welke zij hebben getoond voor dit concours. Herhaaledlijk werd mij door de dames en heeren verzekerd, dat zij verbaasd waren van de presta ties der vereenigingen. Dan vooral, dames en heeren, een woord van hartelijken dank aan den voorzitter van „Har monie", den heer C. J. Bosker. Wanneer hij niet het beslissende woord had gesproken: „Kom bij ons", dan hadden wij het concours niet op Wie ringen gehad. Vooral zijn werk is het geweest, dat het concours hier kon plaats hebben. En ten slotte breng ik nog een woord van dank aan het publiek, dat met onverdeelde aan dacht deze wedstrijden heeft gevolgd. De stilte, welke steeds werd betracht, tijdens het optreden der vereenigingen, blijkt dat men om de muziek zelve naar dit feest is gekomen. Het spreekwoord „Zoo de zon de bloemen kleurt, kleurt de muziek het leven", is hier dan ook veel van toepassing. Voor de Wieringers zal het ten slotte een vol- doening zijn, dat bewezen is, dat het niet altijd koud is op Wieringen. Het zal niet spoedig weer op Wieringen con cours zijn van den bond, doch spr. hoopt in de toekomst gaarne dat het hier weer eens zal zijn. (Applaus.) Hiermede behoort het concours weer tot het verleden, en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat het schitterend is verloopen. Ongeregeldheden zijn, voor zoover wij hebben kunnen vernemen, niet voorgekomen. Voor „Harmonie" en Wieringen was het een kwestie van eere-zaak om alles perfect in orde te hebben. Dat men hier ten volle in geslaagd is, zal een ieder gaarne volmondig toegeven. „o, Wonseradeel: A. Adriaanse naar O. on W Souburg; M. H. Kooijman en gezin La OVhSn; A. M. Augustijn naar rtmmpn- F W J v. Leersum naar Texel, A B» A d. Hoef. M»r Manstricht; A. p A. Hermue naar Medemblik, N. Blankendaal en gezin naar Kwadi.ik, mT j Hoving naar Barsingerhorn, H. G. trop naar Wieringerwaard. Burgerlijke Stand over de maand April. I ONDERTROUWD: A. Th. van Zanten en H. Engel: P. Rotgans en G. Melder 1 GETROUWD: Joh. Klip en C. A. Ste- houwre; A. Th. van Zanten en H. Engel. GEBOREN: Jans Gerrit, z. v. G. de Bie en H. Stevens: Dirk, z. v. A. J. de Jonge en A. M. van Veen; Johannes, z. v. J. Kos ter en O. Vroone; Johannes Petrus An- thonius, z. v. N. C. Blankendaal en M. M. de Koning; Sietzo, z. v. S. IJzer en Z. Lup- pens; Marie. d.v. A. W. Berkhout en M. v d. Zee; Jurriën, z. v. N. Halfweeg en A. Grin; Jelle, z. v. J. Wagenaar en R. Blom; Simon, z. v. S. Zomerdijk en G. Modder; Hendrik, z. v. A. IJpma en S. v. d. Meer; Cornelia, d.v. P. Teeuw en M. Bakker; Hendrikus Johannes, z. v. J. W. Ras en A. H. C. Serano; Maria Theresia, d.v. J. F. de Bot en M. Broekmeulen. OVERLEDEN: Albertje Pathuis, 2 mnd,, d. v. G. Pathuis en W. Oost; Gerlof Zijlstra, 1 jaar, z. v. Jb. Z ijlst ra en J. Taai; Tr. Rotgans, 60 jaar (te Alkmaar); Simon Mulder, 68 j., echtg. van Gr. Stadig. Hippolytushoef. AANBESTEDING. In het hotel van den heer M. de Haan, te Hippolytushoef, werd j.1. Zaterdagna middag door den architect, den heer Chr. Dekker, van Schagen, voor zijn principaal, den heer C. Koorn Jz., te Oud-Gest, alhier, publiek aanbesteed: Het bouwen van een woonhuis met boerderij enz. aan den Pol derweg in Waard Nieuwland, alhier. Ingeschreven werd door de volgende heeren: Rietdijk, te 't Zand, voor 15.500; S. J. Blaauboer, alhier, voor 14.750; G. v. d. Werf en J. Mol, Breezand, voor 14.275; Gebrs. Boekei, 't Veld, voor 13.989; Gebrs. Boersen, alhier, voor 13.980; K. Blokker, alhier, voor 13.900; C. v. d. Werf, 't Zand, voor 13.517; P. Jh. Doves, alhier, voor 13.400; P. Tuin, 't Zand, voor 13.200; P. Doorn, idem, voor 12.760; Jn. Hoep, Breezand, voor 12.749; L. Schouten, idem, ovor 12.290; Zeeman, St. Maartensbrug, voor 12.165; K. Kreijger, Oudesluis, voor 11.934. Gunning aangehouden. GOED AFGELOOPEN. J.1. Zaterdagnamiddag brak van de auto bus der firma Prins van Den Helder, na bij Smerp, de achteras der bus. Geen per soonlijke ongevallen kwamen voor. Oogen- blikkelijk werd een reservebus gezonden, waarmee de dienst kon worden voortge zet, terwijl de defecte bus ter plaatse werd gerepareerd. LOOP DER BEVOLKING OVER DE MAAND APRIL. Ingeschreven personen: J. H. Hoitink van Eibergen; J. J. R. Groos van Haar lem; J. Bergsma van Akkrum; J. de Rui ter en echt-gen. van Sassenheim; S. Eilan der, L. Jellema van Anna Paulowna; M. P. van Oers van Nieuw-Vosmeer; A. C. A. van Oers geb. Adriaansen van Woens- dxecht; mej. T. J. Kieft van Amersfoort; mej. A. Schram van Schagen; G. Dijkstra en gezin van Baarderadeel; B. Lubberts en gezin van Wonseradeel; A. Bolt en gezin van Zijpe; F. W. D. C. A. v. Hattum en gezin; mej. M. Joon; P. F. Knikman en gezin; C. Boonstra en gezin; P. Groote- maat, J. Meijwaard. en gezin; J. Fijnheer; J. J. Groffen en gezin; R. Wesenbeek; j'. Stins en gezin; M. Oosterbeek en gezin R. Luis en gezin; F. Weijts en gezin; G. de Haan en gezin; mej. M. Schadenberg; J. L. v. Hattem en gezin, allen van Won- l seradeel; J. Buist en echtgen. van Oost- stellingwerf; A. M. Augustijn van Halste ren; J. A. J. Tellier van Schoondijke; mej. E. Kabx uit Duitsohland; IJ. K. Bosm'a van Baarderadeel-, L. Buis van Vlagtwed- de; M Mast van Opsterland; P. Veerman van Avenhorn; G. Lantinga en echtgen van Barsingerhorn; J. v. d. Veer van Grootegast;J. Smit van Anna Paulowna- mej. d. H. v. d. Heijden van Zeist; d' Maaselink van Zeist; C. Kleüer van Ha lspel; M Vlietland geb. Boelaars van Ouddorp; H. van Orsel van Onstwedde- A- Engel en echtgen. van Barsingerhorn; A. Rotgers van Vlagtwed.de; H. Stevens T1 Emmen; L. Kasje van Idaar- deradeel; d. Kroes van Ooetstel ling werf; SohYgen-DG T pOI>Tpersum; L- H(*>Ü van terdiib^ Klopolfk uit Duitschland; K. Slo- terduk van Anna Paulowna; E. en J van, Bellingwolde; I. v. Riert van Stad aan 't Haringvliet; IJ. Bakker van Warmen-huizen; W. Kok van Leek- M. de Jonge geb. Hunze van Beileir 15 p' Cruson geb. Hol van Aardenburg- J Brinkman van Leeuwarderadeel; J 'm Plieger van Willige Langerak. Afgeschreven personen: F. v. Mil naar Almelo; A. Wierenga naar Emmen; H Kuiper en echtgen. naar Oude Pekela; G. Rooker en gezin naar Bunschoten; P. l' Pynen en gezin naar Limmen; H. J. Oos terbeek en gezin naar Amsterdam; J. Sap "aap Hoogezand; A. Buscher naar Roden; E Manshanden naar Medemblik; G. Ron- tes en gezin naar Den Helder; J. Bosch nr .0ns,twed^; A. Tiekstra naar Tiet- .ïerksteradeel; E. de Roo naar Barsinger- H>rn; H. J. P. A. Geiisen naar Den Haag; a. ,l. Iempelaars en gezin, M. J. Groffen en gezin, M. K. Ensing en gezin, allen FILMVERTOONING. Met de a.s. Pinksterdagen wordt in de bioscoopzaal van den heer De Haan te Hippolytushoef vertoond de bekende film: „De lachtende luitenant" met Maurice Chevalier in de hoofdrol. Den Oever. „EXCELSIOR" IN CONCOURS. Op 26 Juni a.s. zal de gemengde zang vereeniging „Excelsior", dir. de heer J. Aag, deelnemen aan het te IJmuiden te houden zangconcours. UITWATERINGSSLUIZEN IN DEN AFSLUITDIJK TE DEN OEVER. Heden, 9 Mei 1932, zijn de spuisluizen iö den afsluitdijk te Den Oever, welke moeten dienen om het IJselmeerwater op peil te houden, in gebruik gesteld. Burgerlijke Stand van Texel van 79 Mei. GEBOREN: Dirk, z. v. Jan Cornelis Hakker en Aagje Maas. OVERLEDEN: Andreas Nicolaas Cor nelis Ran, 24 jaar. POLITIE. Gevonden: een paar bandschoenen en een vulpen. DE TEXELSCHE MARKT. Als voorloopers op de groote lammeren- markten, die Dinsdag 16 Mei aanvangen, waren hier Maandag reeds enkele lamme ren aangevoerd. Op dit eiland, waar de schapenhouderij nog steeds een der voor naamste bronnen van inkomsten is, was voor de prijzen die voor deze dieren werd betaald, groote belangstelling; jam mer genoeg was de kwaliteit der aange voerde lammeren zoo verschillend, dat ze voor de groote markten geen prijs zetten. Een viertal zeer zware dieren werden ver-1 kocht voor 12.50 per stuk; de lichte zijn waarschijnlijk onverkocht van de markt gegaan. De aanvoer van rundvee was iets grooter dan de vorige week, er was in den aan voer veel variatie, versche koeien, mage re en jongere. De handel was zeer stug. Om half twaalf was nog zoo goed als niets' verkocht; de prijzen liepen zeer uiteen. Een bonte koe deed 150—155. Van een groot mager dier durfde men 80 bie- den. De kalverenhandel blijft nog steeds op hetzelfde treurige peil. Nuchtere kalve ren doen 4.-5, kalveren van 10 tot 14 dagen 810. De varkenshandel is in de afgeloopen week onbeteekend geweest; te Purmerend kon men met dieren van hier slechts 8 a 9 cent maken, zoodat ze voor Texel voor den handel feitelijk onverkoopbaar zijn. De eierenprijs aan de veiling ging niet tegenstaande de geleidelijk afnemende aanvoer, ongeveer 20 cent per 100 stuks achteruit bij vorige week; de middenprijs (eieren van 60 kg gemengd) bedroeg heden 2.25 per 100 stuks. Wie kende hem niet, den vluggen, vroolijken André, die voor ieder steeus een vriendelijk en welwillend woord over had, die door zijn prestaties op sportge bied, en vooral ook uit den aard van zijn beroep met honderden personen in aan raking kwam. Zaterdag troffen wij hem nog aan en velen met ons, vol goeden moed op den voetbalwedstrijd, die Zondag alhier tegen Alkmaar I gespeeld zou worden. Geen wonder dat het droevig ongeval, dat Zondag een ontijdig einde heeft ge maakt aan ziin leven, een geweldigen in druk heeft gemaakt in onze gemeente. Zondagmorgen omstreeks half tien ging hij op zijn pas aangeschaft motorrijwiel een tochtje maken, vergezeld van een zoon van den heerBoekei, die eveneens een motor bereed. Aanvankelijk ging 't niet zoo snel, om dat Joop Boekei. die voorop reed, de vaart eenigszins temperde; op den weg Waal— Den Burg kwam André echter voorbij; vermoedelijk was hü toen den motor (d.ie, naar ons van deskundige zijde wordt me degedeeld, te oud was om in bochten be hoorlijk te functioneeren) niet meer mees ter, waardoor zijn vaart steeds toenam. Met groote snelheid reed hii toen den dub belen hoek om bij het woonhuis van den heer Henkes. Den eersten hoek kwam hij nog om zonder te vallen, maar bij den tweeden hoek bevond zich de auto van den heer A. v. d. Vis, die van Den Burg kwam. De heer Van der Vis het gevaar ziende, reed naar de sloot en stopte onmiddellijk; de botsing was echter niet meer te ver mijden. Was nu nog maar het voorwiel van 't motorrijwiel eerst met den auto in botsing gekomen, doch dit was helaas niet het geval, zoodat André in volle vaart met het hoofd tegen de cabine opkwam; hij werd van den motor geslingerd en schuurde nog 5 a 6 meter over den weg voort en bleef daarna bewusteloos liggen, 't Motorrijwiel werd vernield en de auto zoo beschadigd, dat hii niet verder kon rijden. De heer v. d. Vis had aan het on geval in 't geheel geen schuld. André bleek er helaas heel ernstig aan toe. Joop Boekei haalde direct den zieken auto, waarmede de bewustelooze naar huis werd gevoerde Dr. Boswijk beoordeelde zijn toestand zoo ernstig, dat hii direct geeste lijken bijstand noodzakelijk achtte. Daar er jui$t kerk was te Den Burg en te Den Hoorn, moest de dienst in de r.-k. kerk te Den Burg eenigen tijd worden onder broken. Kort na den middag scheen een geringe verbetering van den gewonde in te treden, doch even nadat de voetbalwedstrijd, waar op hii zooveel moed had gehad, aanving, bereikte het droevig bericht het sportveld, dat hij zonder tot bewustzijn te zijn geko men, was overleden. De indruk, die dit bericht maakte, was groot, de vlaggen werden halfstok gehe- schen en er heersohte een gedrukte stem ming onder de aanwezigen. Overgroot is de deelneming, die de zwaar getroffen familie Ran van alle zijden on dervindt bii dit tragisch sterfgeval. De overledene was nog slechts 24 jaar oud. Van het gebeurde is proces-verbaal op gemaakt, terwijl foto's ter plaatse van het ongeval zijn genomen. Den Hoorn. WEER EEN PRACHTIG FIETSPAD. Dezer dagen wordt de laatste hand ge legd aan het fietspad Den HoornJan Ayeweg, dat een prachtige verbinding vormt tusschen de dennenbosschen, op de Westermient en het dorp Den Hoorn, 't Is een flink werk geweest waarmede ver schillende werkloozen in den laatsten tijd aan arbeid werden geholpen, terwijl het pad zelf veel zal bijdragen tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer op Texel. Het pad loept grootendeels langs den voet der duinen; door afgraving op enke le plaatsen zijn al te steile hellingen ver meden, zonder evenwel aan het natuur schoon te kort te doen. Het pad zelf is op dezelfde wijze aangelegd als het pad door het Westerslag en ziet er prachtig uit. 't Is echter uitsluitend voor rijwielen. Langs het pad ligt een flinke breede zand weg, die echter niet voor auto's geschikt is, daar alles los zand is. Ongetwijfeld zullen dezen zomer vele wielrijders, zoo wel van Texel als van daarbuiten een fietstocht maken, van den Hoorn naar de Koog, vanwaar men weer langs een prach tig pad naar den Ruigendijk kan gaan. CONCURRENTIE IN DEN MELKHANDEL. Daar niet minder dan drie melkveehou ders blijkbaar jaloersch geworden op den nog vrij hoogen prijs der consumptie- melk te Den Burg hier Maandag zijn begonnen te venten, is de melkprijs, die pas van 9 tot 8 cent per liter was verlaagd, gebracht op 6 cent. Een veehouder, die er blijkbaar in wilde komen, ging daarna nog lager, naar men ons mededeelt, bood hij zelfs melk aan voor 4 cent per liter. Geachte Redactie! liet Centraal Comité voor Drankbe strijding „Helder" verzoekt U hierbij beleefd opname van het volgende: Zaterdag 14 Mei a.s. hoopt bovenge noemd Comité alhier een speldjesdag te organiseeren, welks baten ten goede Alweer een speldjesdag zal men on willekeurig zeggen. Hoewel in het slaken van deze verzuchting wel eenige waar heid schuilt, de drankbestrijding echter maakt hiermede een uitzondering. Het is zelfs voor het eerst, dat voor dit doel op deze wijze van het publiek een offertje gevraagd wordt. Wij gelooven niet dat het noodig is het nut van de drankbestrijding nader aan te toonen; ieder weldenkende mede burger zal moeten toestemmen dat het een sympathiek doel is. Nog veel te veel slachtoffers vallen voor rekening vanhet alcoholisme, die er dus niet zouden zijn geweest, indien niet de drank zijn ver- derfeHjken invloed op hun leven had uitgeoefend. Hiertegen steeds onze waarschuwende stem te doen klinken, door het voeren eener stelselmatige propaganda voor ge heelonthouding, is ons parool. Dat deze propaganda geld kost, behoeft geen betoog. De opbrengst van dezen speldjesdag wordt gelijk verdeeld over de afdeelingen van de volgende drankbestrijders-ver- eenigingen, aangesloten bij bovengenoemd Comité: Algemeene Nederlandsche Ge heelonthouders-Bond, HelderschKruisver- bond.Maria-Vereeniging, Nationale Chris ten Geheelonthouders-Vereeniging en Nederlandsche Vereeniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken. Het draagt dus een algemeen karakter. Met vrijmoedigheid doen wjj een beroep op het publiek om door het koopen van een speldje van zijn sympathie met ons streven te doen blijken. Tevens doen wij een beroep op meisjes boven 16 jaar, die genegen zijn ons met het verkoopen behulpzaam te zijn. Op gaven hiervan worden gaarne aangenomen aan de onderstaande adressen. U, geachte Redactie, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij, hoogachtend, Namens het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder": P. Tuk, voorzitter, Laan 29. W. Nieuwenhuizen, secretaris, De Ruiterstraat 50. J. A. Bruning, penningmeester, Emmastraat 80. Mej. A. C. v. Amesfoort, Westgracht 38. H. Fennik, Koningdwarsstraat 11. Den Helder, 9 Mei 1932. FONDS ONDERWHJS AAN ZIEKE KINDEREN. In April mochten wij onder vriende lijke dank ontvangen van: denheerJ.de J., Huisduinen f 1.mevr. A. B. f2.50; mevr. A. C. f 3.mevr. B. C. f 3.50; mevr. R. P. f 3.—den heer D I. II. ce ige uren arbeidsloon. Omdat onze inkomsten niet in die mate vloeien als onze uitgaven stijgen, hebben wij onder goedkeuring van B. en W. een verloting georganiseerd, waarvan de loten f 0.25 kosten. Mogen velen een lootje koopen. Prijzen zijn o.m. een koffer grammofoon, een sjoelbak, een electrisch strijkijzer, enz., enz. De Commissie: Mej. J. DE VRIES, Singel 52. W. C. J. VETH, Ruyghweg 65. H. J. MARINUS, Binnenhaven 118, Gironummer 28220. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare zitting van Maandag 9 Mei. Hernieuwe poging om den Gordiaanschen knoop door te hakken. Onze welbekende heer Jacob de G., vis- scher en pandoer-specialiteit te Egmond aan Zee, die in den nacht van 21 op 22 April als gevolg van drankimpulsie uit- de bottelarij van den heer Hoppenes een res pectabele hoeveelheid vloeibare verfris- schingen rampaste en tegen wien onze anders zoo spoedig tot clementie bereide officier met onwrikbare hardnekkigheid 4 maanden gevangenisstraf requireerde, versoheen heden opnieuw voor het aan schijn des politierechters, ten einde zoo mogelijk definitief over ziin naaste toe komst te hooren beslissen. Mr. Belonje was zoo welwillend geweest dezen prodeaan juridisch bij te staan. Verdachte had bereids te kennen gege ven aan mijnheer Wiggers, dat hii tot alle mogelijke anti-alcoholische concessies be reid was. De gem.-veldwachter Ten Brug- gencate wilde toezicht uitoefenen. Ook alweer een pracht toezegging. Het was de bedoeling, dat een gecombineerde straf zou worden opgelegd. De heer Officier bleek in deze „laatste ronde" geneigd wat water in ziin wijn te doen en vorderde alsnu 4 maanden, doch daarvan 2 maanden voorwaardelijk met 3 jaarproeftiid en op te leggen byz. voor waarden. De geachte verdediger noemde de voor gestelde straf tamelijk zwaar en drong aan op een speciaal voorw. veroordeeling. De politierechter daarop uitspraak doen de, vonniste overeenkomstig het requisi toir van den officier. Een onnette en bovendien grammaticaal- onjuiste gualificatie. Een slanke Heldersche gehuwde dame, mej. Cornelia T., echtgenoote van den heer M., had volgens dagvaarding haar stadge- noote, mej. Sjouke S., gehuwd met den heer O., op zeer duidelijke en openbare manier een schoft genoemd. Ze bedoelde natuurlijk een schofte, doch dit taalkundig onderscheid was niet van invloed op de strafwaardigheid. De thans ter zake be- leediging terecht staande dame ontkende deze blamage te hebben gelanceerd, doch een tweede get., mej. Sch., bleek de on hebbelijke uitdrukking en nog meerdere van hetzelfde weinig hoogstaande kaliber (de politierechter noemde het „gevleugel de woorden") mede té hebben aangehoord. Eisoh 10 boete of 10 dagen. Uitspraak 7 boete of 7 dagen. De veroordeelde ver klaarde zichzelf echter plechtig onschuldig. Het leek onbeduidendmaar het was lang geen kleinigheid. De heer Jan F., 'n 26-jarig arbeider te Wieringen, stond voor niets meer of min der terecht dan voor het ernstig feit van opruiing. Hij zou namelijk in den laten avond van 28 Maart in de Koningstraat een ge zelschap niet zeer alcoholvrije personen, dat luidkeels liet) te zingen, althans gelui den uitstootte, die men met een beetje goeden wil voor zingen zou kunnen hou den, en welk „ensemble" door brigadier Bergsma en een collega werd aangemaand tot stilte, hebben aangemoedigd met zin gen voort te gaan onder de bewoordingen: zing maar op. en goed hard! 'n Prettige medewerker voor de dienaren van Her mandad, die met de handhaving der Wie- ringer politieverordening waren belast. De verdachte deed het nu tamelijk iian-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10