NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een avontuur in het land der Pharao's. S. I. UHEMSSEI 1 In. Buitenlandsch overzicht. FOSTER'sMAAGPIll£N Nr. 7116. EERSTE BLAD DINSDAG 10 MEI 1932 60ste JAARGANG Bij den dood van den Franschen president. Diepe verontwaardiging over de geheele wereld. - De Kamerverkiezingen in Frankrijk. - De agenda voor de Volkenbondsvergadering in September - De wapenstilstand te Sjanghai en de toestand in Mantsjoerije. Wij Brei era II! en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken (ook de allerfijnste). Vraagt onze eigengebreide ijzer- sterke Sportkousen. JAAP SNOR, Zuidstraat 19 De moord op president Doumer. OOST-INOSË. FEUILLETON in 50 dessins, kleur-eoht, wasoh-echt, SUS per el. De financieele zorgen te New-York. HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr.p.p.6ct. Versehijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De moord op den FranscheD president heeft overal in de wereld de diepste ver ontwaardiging gewekt, omdat deze eer waardige en vredelievende grijsaard de grootste achting genoot. Onze gedachten (;aan allereerst uit naar de weduwe wier eed onheilbaar is. Tijdens de groote mensehenslaehting van 1914 tot 1918 wer den vier volwassen zoons van haar zijde gerukt, waardoor het moederhart bloe dend gewond is en nu, op zoo hoogen leeftijd, wordt haar man op misdadige wijze om het leven gebracht. Zwaar en bitter is het leed dat deze vrouw treft en onze innige deelneming gaat naar haar uit. Groot is de verontwaardiging over dezen laffen aanslag en de geheele pers spreekt er unaniem haar afkeuring en minachting over uit. De „Nw. Rott. Crt.", om eens een Ne- derlandsche persstem te laten hooren, zegt o.m.: Wat ons bovenal treft, is het zinnelooze van deze daad. Wij kennen tal van staatshoofden en staatslieden, die midden in feilen strijd staan, die gemeend hebben dezen strijd voor hun land te moeten ondernemen, in het volle besef van het persoonlijk gevaar dat de daardoor ge wekte verbittering voor hen moet opleve ren Maar wie onder de staatshoofden was er meer een man des vredes dan Doumer, een man die niet anders be geerde te zijn dan een in bescheiden hoogheid buiten allen strijd levend, va derlijk hoofd voor Frankrijk? Een aan slag op zijn leven had niet meer politie* ken zin en kan verstandelijk niet anders beoordeeld worden, dan de aanslag op eenige andere, geheel buiten het politieke leven staande persoonlijkheid, enkel be- faan omdat men iets dat de natie na aan et hart lag wilde vernietigen. Het gebeurde brengt vanzelf den moord op een ander in hooge mate geacht presi dent der Fransche Republiek, Sadi Car- not, in herinnering, die op 24 Juni 1894 te Lyon door een Italiaansche anarchist met dolksteken werd vermoord. En wij schrikken op bij de daarmede verbonden gedachte: Dat wij bij alle onrust en alle ontwrichting van dezen tijd tenminste rust gekregen hadden van de volmaakt zinne looze aanslagen op hoofden van staten en vorstelijke personen, die door hun talrijk heid het einde van de vorige eeuw en het begin van deze eeuw hebben gekenmerkt. Eén ervan is ten slotte in 1914 de oorzaak geworden van de groote rampen van ons tfldperk. Zooals bijna met iederen aanslag het geval is, zal ook deze moord daar het ge voeligst treffen, waar de verblinde dader allerminst heeft willen treffen. Het lijkt wel zeker dat er in deze dagen in Frank rijk om nauwkeuriger toezicht op on zekere vreemde elementen van welke richting ook, zal worden geroepen. En daartoe hooren buiten hun schuld velen dezer ongelukkigen. (Let op den gelen winkel) P.S. Voor Texel: Wed. BUIJSMAN,Den Burg. De herstemmingen in Frankrijk hebben Zondag plaats gehad. Van de 615 Kamer zetels die bezet moeten worden, moesten nog 359 candidaten, die bij de vorige stem ming geen absolute meerderheid behaal den, gekozen worden. „De Telegraaf" schrijft: De nationale rouw, verdiept door een vage bezorgdheid over wat de eerstko mende dagen brengen, had de politieke hartstochten naar het tweede plan terug gedrongen en aan kleine partij- en perso- nenkwesties meerendeels het zwijgen op- geleg. Maar deze sfeer van ernst, waarin de glimlach van Parijs is verstijfd, maakt tevens, dat de burgerij in voor herstem mingen ongewoon grooten getale naar de urnen stroomde. Van de groote inzinking en verkiezingsmoeheid van vroegere kee- ren is geen sprake. Al vroeg in den ochtend stonden dit maal lange files kiezers voor de mairies en de scholen, waar kiesbureaux waren in gericht. De opschuiving naar links, die bij de eerste stemming op 1 Mei reeds vast was te stellen, heeft zich daarbij nog ge accentueerd. De groep Marin had bij de tot Maan dagmorgen bekende herstemmingsuitsla gen 15 zetels verloren, de groep Tardieu 25, de groep FranklinBouillon 20. Daarentegen hadden de radicalen 35, de soc.-democraten 17, de communisten 9 en de groep Painlevé 1 zetel gewonnen. l)e agenda voor de Volkenbondsverga dering in September, die den vijfden van dien maand zal aanvangen, is reeds thans gepubliceerd. Wij ontleenen daaraan het volgende: De belangrijkste kwestie, al staat zij niet op de voorloopige agenda, die voor de assemblee zal komen, is begrijpelijker wijze het eindrapport van de eommissie- Lytton. Behalve dat, hoopt men dat de Volkenbondsvergadering eindelijk een be sluit zal kunnen nemen inzake de aanpas sing van het Volkenbondsverdrag aan het pact van Kellogg en het in werking treden van het herziene statuut van het Interna tionaal Gerechtshof. Verder zal de Volkenbondsvergadering naar aanleiding van het rapport van den secretaris-generaal over het Volkenbonds- werk gedurende het afgeloopen jaar stel lig nog het ontwapeningsprobleem en de financieele en oeconomische kwesties moe ten bespreken. De wapenstilstand te Sjanghai is dan eindelijk tot stand gekomen en het schijnt nu waarlijk ernst te zijn, want naar een officieele" mededeeling uit Tokio weet te vertellen, zullen nu een vliegtuigen-moe derschip en vier Japansche torpedojagers vandaar vertrekken. De toestand in Mantsjoerije schijnt evenwel nog allesbe halve rooskleurig. De speciale correspondent van de „Dai ly Telegraph" te Harbin heeft een over zicht ontvangen van het rapport, dat ge neraal Hirose en de generale staf van de tiende Japansche divisie, die in verbitter de gevechten gewikkeld is in Noord- Mantsjoerije, Zaterdag aan de Volken bondscommissie zullen overhandigen. Het is één lang verhaal van opgeblazen brug gen, verwoeste treinen, geplunderde ste den en dorpen, die met den grond gelijk gemaakt zijn, terwijl het land geheel ver nield is en braak ligt, terwijl de handel verlamd is. Deze verschrikkelijke toestan den werden in het rapport toegeschreven aan de in opstand gekomen generaals, die hun bandietentroepen op deze wijze trach ten te onderhouden. Generaal Hirose ver klaart verder o.a. dat het verzet van ge neraal Ma Tsjan-sjan en de overige guer- rillas tegen de onafhankelijke regeering niet de minste sympathie ontmoeten onder de bevolking. De Japanners schatten de troepenmacht der voornaamste benden, die de guerrilla voeren, op 48.000 man. Generaal Hirose is vol vertrouwen, dat hij in staat zal zijn tegen den herfst zijn paei- ticatieveldtocht tot een goed einde te heb ben gebracht. Een manifest van Tardieu. Minister-president Tardieu heeft Zater-' dag het volgende manifest gepubliceerd: Aan het Fransche Volk! De president van de Republiek is ver moord. Geheel Frankrijk is door deze laffe daad in groote verontwaardiging op gestaan. Het beweent den benoemden grijsaard, wiens geheele leven aan den dienst van het Vaderland gewijd was en wiens vier zonen bij de verdediging van dat Vaderland zijn gevallen. Geheelj Frankrijk buigt ook in diepen eerbied j voor de treurende weduwe van den nu! eveneens op het veld van eer gevallen j echtgenoot. Laten wij de eenige eerbewijzen aan zijn nagedachtenis geven, die hijzelf zoto gewenscht hebben: kalmte en waardig-1 heid- Morgen zal het Land zijn afgevaardig den voor de Kamer kiezen. Dinsdag i wordt de nieuwe President gekozen dooi de Nationale Vergadering en Donderdag zal het volk van Parijs Paul Doumer uit het Elysée naar het Pantheon overbren gen. Ter eere van de nagedachtenis van den grooten Dienaar en ingevolge de voor schriften van de grondwet zal Frankrijk uiting weten te geven, zoowel aan zijn Rouw als aan zijn Eenheid. De opvolging. De ministerraad heeft Zaterdagochtend besloten de Nationale Vergadering, welke den nieuwen president heeft te kiezen, tegen Dinsdagmiddag twee uur te Ver- sailles bijeen te roepen. De huidige Kamer, dus de in 1928 ge kozen afgevaardigden, zullen aan de ver kiezing van den nieuwen President deel nemen, daar de bevoegdheden van de nieuwe Kamer eerst 1 Juni ingaan. Volgens Havas zal de opvolger van Doumer zonder verwijl de functie over nemen en niet zooals gewoonlijk een maand na de verkiezing. Het is gewoon te, dat de minister-president dadelijk na het optreden van den nieuwen president het collectief ontslag van het kabinet aan biedt. Het nieuwe staatshoofd zal het mi nisterie dan verzoeken de loopende zaken af te doen, tot de nieuwe Kamer samenge steld is en een nieuw ministerie is ge vormd. Moskou over den moord. I11 Mouskousche politieke kringen wordt verklaard, dat de moordaanslag op presi dent Doumer, gepleegd door een voor malig Russisch onderdaan, geen gevol gen zal hebben, voor de Russisch-Fran- sehe betrekkingen. De Sowjet-Russische regeering en andere officieele Sowjet-or- ganen hebben met dezen moord niets uit te staan. Zij hebben zelfs indertijd de Fransche regeering gewezen op de nood zakelijkheid van een verandering van de Fransche houding tegenover de Russi sche emigranten in Frankrijk, die daar een groote activiteit ontwikkelen. De moordenaar. Volgens den eigenaar van de villa waai de Gorgoeloi's woonden, hadden de ge dragingen van den man, die geen beroep uitoefende, in het casino speelde en het gezelschap van de Russische emigranten vermeed, hem verdacht geleken en had hij daarom opzegging van de huur trachten te verkrijgen. Gorgoelof had verwonder lijk weinig beschaving voor een medicus en sprak het Russisch incorrect. Hij liep voorover, met verstrooide dwalende oogen. Uitlatingen van mevrouw Gor goelof. Gorgoelof is in Juli van het vorig jaar getrouwd in Zwitserland. Mevrouw Gor goelof, die buitengewoon godsdienstig is, was in de kerk, toen de aanslag gepleegd werd. Zij vernam eerst bij haar thuis komst wat er was gebeurd. Zij verklaarde aan de politie, dat haar man nooit eenig belang scheen te stellen in politieke zaken en bij geen enkele politieke groepeering was aangesloten. Voor zijn huwelijk had hij een partij gevormd, maar daar was niets van terecht gekomen. Zij verklaarde volkomen in het duister te tasten omtrent de beweegredenen tot de daad. Hofrouw In België. Uit Brussel meldt Reuter, dat het Bel gische hof voor den tijd van acht dagen den rouw heeft aangenomen. Eveneens hofrouw In Engeland. Koning George heeft gelast dat het En- gelsche hof gedurende een week den rouw zal aannemen. Telegram van koning George aan mevrouw Doumer. De koning heeft het volgende telegram gezonden aan mevrouw Doumer: De ko ningin en de koning zijn diep getroffen door het bericht dat uw hoogstaande echt genoot, de president der republiek, aan zijn wonden is bezweken. Ik geef u de verzekering dat het geheele Britsche volk in mijn afschuw van deze verfoeilijke mis daad deelt evenals in mijn diep medege voel voor u en de Fransche natie met uw smartelijk verlies. Hindenburg aan mevr. Doumer. Het W.B. meldt uit Berlijn dat presi dent Hindenburg het volgende condolean- tie-telegram aan de weduwe van presi dent Doumer heeft gericht: „Diep geschokt door het bericht van het overlijden van uw echtgenoot, ver zoek ik u van mijn oprechte deelneming overtuigd te zijn. Moge de Almachtige u de kracht geven ook dezen laatsten slag van het noodlot te dragen en u met Zijn troost bij te staan." Italië's deelneming. Van Mussolini en Grandhi zijn op het Elysée eveneens telegrammen van rouw beklag ingekomen. Zij zonden voorts aan Tardieu telegrammen van oprechte deel neming in hartelijken toon vervat. De italiaansche regeering heeft gelast, dat op alle openbare gebouwen de vlag halfstok zou worden geheschen. Genève en de dood van Doumer. Te Genève is de ont> oering over Doumers dood groot. Alle zittingen van de com missies der ontwapeningsconferentie wer den Zaterdag geschorst ten teeken van rouw. De voorzitter der conferentie Hender- son en de secretaris-generaal van den Volkenbond Sir Eric Drummond hebben aan Tardieu telegrafisch van hun smar telijke emotie doen blijken. GEDEELTELIJKE OVERGANG VAN DE GR AAN AFGIFTE AAN DEN STAAT TOT DEN „VRIJEN" HANDEL IN RUSLAND. De raad van volkscommissarissen van de Sowjetunie en het centrale comité van de communistische partij hebben een ge meenschappelijk besluit bekend gemaakt ten aanzien van de graaninzameling en den kolchoz-graanhandel, voor wat den oogst van dit jaar betreft. In dit besluit wordt erop gewezen, dat de Sowjetunie op den grondslag van de overwinning van het kolchoz- en het sowchoz-systeem op het stelsel van het in- dividueele bedrijf en na de vernietiging van het koelatsjestwo in het dorp, sinds twee jaar een zoodanige ontwikkeling van den graanbouw bereikt heeft, dat in plaats van 660 millioen poed graan, die in 1928 Averden opgebracht, in 1931 ondanks de droogte 1400 millioen poed zijn opge bracht. Gezien deze gunstige ontwikke ling gedurende twee jaar, heeft de Sow jetunie, naar het besluit verklaart, de mogelijkheid bereikt, naast de huidige methode van staatsgraaninzameling ter verzorging van de stedelijke bevolking ook andere methoden toe te passen, name lijk die van den „vrijen" graanhandel van de kolchozy en de kolchozniki. Daar om is besloten, het staatsinzamelingsplan voor de kolchozy en het individueele be drijf in vergelijking met 1931 met 264 poed te verlagen. Het graaninzamelings- plan voor de sowchozy wordt daarentegen met 43 millioen poed verhoogd. Het besluit zegt, dat zoodra het graan- inzamelingsplan voor dit jaar voldaan is en het zaaifonds op doeltreffende wijze bijeengebracht is, zoowel de kolchozy als de kolchozniki de volle gelegenheid zul len hebben ongehinderd hun graanover schotten op markten te verkoopen, die zij vrij kunnen kiezen en in hun eigen kolbhoz-winkels bezitten. Tevens wordt de plaatselijke autoriteiten tot plicht ge maakt, de kolchozy en de kolchozniki in dit opzicht hun vollen steun te verleenen, maar ook maatregelen te treffen, die een particulieren handel of aankoop van de overschotten door speculanten onmogelijk maken. DE RAMP VAN DE DORNIER 2«. Het onderzoek. Uit Soerabaia meldt Aneta aan het „Bat. Nbl/\ dat het rapport der commis sie van onderzoek naar de ramp van de Dornier-vliegboot is ingediend. Het meldt o.m. dat het lijk van sergeant Le- ln Crisistijd is kwaliteit goedkooper der gevonden is met den vliegbril afge rukt in zijn linkerhand, waaruit de con- ffBMS.lli'p He«eanFAAlr»(oasph clusie getrokken zou kunnen worden, dat b UijöiHUU&inceSLS!. hy zi(;h ]nderdaad in den afstand tus- "SEB" Oorspronkelijk verhaal. door KEES MIDDELBURG. (Auteursrecht voorbehouden). behoeft geen zorg te hebben, Sir! Er zal van hedennacht af iederen nacht &én man waken, opdat de anderen rustig kunnen slapen." „Ik verbaas me er over," zei Dr. Oxen ham, toen Ahmed zich verwijderd had, /lat wij in Luxor niets van dat geval met ae juweelen dér hertogin hebben ge hoord." „Kon dat daar al bekend zijn?" „Ik denk het wel. Laat eens zien, de diefstal is Maandagavond al gepleegd." „Juist. Maar ze zijn dus pas Dinsdag ochtend met den verdachten Egyptenaar uit de woestijn teruggekeerd. Het heeft natuurlijk een poosje geduurd, A'oordat ze den man weer hebben laten gaan. Hun Schip lag troinvens een paar uren verder stroomopwaarts en er js blijkbaar nie mand van hen te 'paard of op een kameel naar Luxor gekomen. Den volgenden morgen, Woensdag, zijn wij omstreeks elf uur uit Luxor vertrokken. Wat voor dagteekening draagt die courant?" „Ze is van gisteravond." „Juist; zie je, dan is het feit in den verderen loop van den dag pas bekend geworden en toen waren we al weg. An ders zouden we er zeker iets van hebben vernomen. Het zou me niet verwonderen, als je er toch nog iets van hoorde, John. Twee pogingen tot diefstal je zegt immers, dat je eigen geval ook een po ging tot diefstal is geweest vlak bij elkaar in de buurt en in twee opeenvol gende nachten, daar zal de politie meer van willen weten." „De politie in Luxor weet alles, wat ik kan vertellen," antwoordde John. „Als de politie er meer van wil weten, moet ze me eerst het hiaat in mijn geheugen vul- j len. Anders zal ze niets van mij ver nemen. Ik kan trouwens niet gelooven, dat die twee gevallen iets met elkaar te j maken hebben. Als je den eenen nacht voor zes duizend pond sterling aan juwee len steelt, ga je toch liefst niet den vol- geilden nacht, een paar uur meer naar 't Noorden toe, weer aan den gang." „Het lijkt niet waarschijnlijk. Maar de Engelsche politie is secuur. Als je even tueel verzocht wordt, nadere inlichtingen te verstrekken, ben je dan van plan de politie te vertellen, Avat er in die kist zit?" j „Geen sprake van! Dat gaat haar lieelemaal niet aan. Denk je, dat ik mijn dierbare mummie zal afstaan? Trouwens, daar zal niemand naar vragen. De kist staat goed gesloten en veilig geborgen in het ruim van ons schip. Binnen acht da gen is ze met ons op weg naar Amerika." De heer en mevrouw Russell en Dr. IJohn Oxenham werden gelijktijdig wak ker. Schorre, angstige kreten klonken van het dek; kreten van iemand, die door een panische schrik bevangen is. Snelle voetstappen kwamen aangerend; er kwam iemand hals over kop de trap af naar be neden. De heer Russell stond reeds aan de deur, toen er met harde slagen ge beukt werd, terwijl de man buiten bleet jammeren en roepen. „Wat is er?" riep de bankier, de deur openend. Tegelijkertijd kwam ook Dr. Oxenham uit zijn kajuit. Beiden in pya- ma, maar gewapend met revolvers. Voor de deur stond Abbas, een der be dienden. Hij sidderde van angst en schrik en maakte een jammerlijken indruk. „Ahmed is dood, Sir!" stotterde hij met schorre stem, hijgend en bevend. „En „Ahmed dood?! Waar? Hoe?" „Boven op het dek. En in het ruim.. „Wat in het ruim?" „In het ruim.... in het ruim.... een booze geest, Sir; in het ruim. Ik heb z'n schaduw gezien!" De bankier duwde hem op zij. „Volg ons!" beval hij hem en snelde met John de trap op naar het dek. Het was bij het eerste ochtendkrieken. Een witte nevel lag over de rivier en de omgeving en men kon nog slechts op be perkten afstand zien. Met knikkende knieën was Abbas hen achterna gestrom peld, zich vasthoudend aan de trapleu ning. „Daar ligt hij! Dood!" jammerde hij. zou me om twee uur roepen, om hem af te lossen. Maar ik Averd wakker en zag, dat het al licht verd. En toen stond ik op, om te zien, waar hij gebleven aa as en Avaarom hij mij niet had geroepen. E11 toen zag ik hem hier Heggen. O, hij is dood; Allah, Allah!" „Zijg!" zei John barsch. „Houd op met dat gejammer!" Hij bukte zich over het lichaam, dat languit op den grond lag. Het was inder daad Ahmed, de Egyptische hofmeester. Maar hij was niet gemakkelijk te her kennen; zijn gelaat was paars en opgezet. „Geworgd!" zei John, op een paar zwartblauwe plekken in den hals wijzend. Dij den Hemel! Wie zou dat gedaan heb ben?" „Het ruim!!" zei de bankier snel. Ab bas liad immers iets in het ruim gezien. Wat heb je gezien in het ruim, Abbas? Spreek!" John had zich reeds afgewend. Den revolver schietvaardig in de hand, liep hij snel naar het voordek, waar de toe gang tot het kleine ruim was. Het is de plek, waar de reizigers hun bagage kun nen bergen. De heer Russell volgde zijn zwager haastig en achter hem kwam, sidderend en aarzelend, de Egyptenaar. Het luik van het ruim Avas open! In het vale, nevelige ochtendlicht zag men de koffers staan. Geheel rechts stond een langwerpige houten kist. Er Avas geen levend wezen te zien. John keerde zich om en Avenkte den Egyptenaar. Toen deze slechts aarzelend naderde, greep hij hem bij den arm en trok hem tot aan het luik. „Nu, wat heb je gezien? Spreek op, of ik zal je déar opsluiten!" „Ik zag een zwarte schim, Sir," ant- Avoordde Abbas, vreesachtige blikken in het ruim werpende, „een zwarte schim, die zich bewoog." „Waar? In welken hoek?" „Daar, Sir, daar! Op die langwerpige houten kist!" De bankier voelde een koude rilling langs zijn rug loopen. Maar John was onbewogen. „Houd je revolver gereed, George," zei hhij. „Ik zal eens even zien, of zich daar iemand verschuilt." Hij daalde resoluut in het ruim af. Even later klonk zijn stem. „Er is absoluut niemand hier. Maar hoe komt dat luik open? Eri wat heeft Abbas dan hier gezien?" De bankier gaf geen antwoord. Hij keek den Egyptenaar aan. In beider oogen lag een diepe vrees. HOOFDSTUK III. „Wat v#or duivelswerk is dit?" Er heerschte een gedrukte stemming aan boord der dahabiyah, die stroomaf waarts voer. Het Avas nog vroeg in den morgen. Niemand had meer kunnen sla pen na de sombere ontdekking, dat Ahmed, de hofmeester dood Avas. Ge worgd had Abbas hem op dek gevonden, .met opgezwollen gezicht en zwartblauwe I plekken aan de hals. Hij moest onver hoeds zyn overvallen. Vóór hij een kreet had kunnen uiten, was hem de keel dicht- gesehroefd; de moordenaar had hem van j achteren overvallen en met ijzeren han- Jden geAvorgd. Maar Avie was de moorde naar? Wie had den vriendclijken, beleef den, gedienstigen hofmeester op zoo'n onmenschelijke wijze gedood? Het Avas een ondoorgrondelijk geheim. Abbas had een „zwarte schim" gezien in het ruim. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectle schen het vliegtuig en het zeeoppervlak vergist heeft en dat hij toen den vliegbril afrukte om beter te kunnen zien. De bankiers willen geen geld voorschieten, voordat drastische bezuinigingen zijn ingevoerd. De belastingbetalers van de stad New- York, dreigen het voorbeeld van Chicago te zullen volgen en in staking te zullen gaan. De tegenstanders van het huidige stadsbestuur verklaren, dat de moeilijke financieele positie het gevolg is van ver spillingen. De stedelijke begrooting is ge stegen tot 600 millioen dollar, Avelk be drag slechts kan worden gevonden door het opnemen van leeningen en door de belastingschroef nog wat meer aan te zet ten. De bankiers hebben aan het stadsbe stuur medegedeeld, dat naar hun meening slechts drastische bezuinigingen de stad kunnen redden van den economischen on dergang en verklaren geen geld meer te zullen voorschieten, zoolang deze bezuini gingen niet zijn doorgevoerd. De burgemeester heeft zich bereid ver- Voor slechte spijsver tering en verstopping zijn Foster's Maagpil- len het middel bij uit nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een Bacon bij de hand. Alom ocrkrijgbaai df 0.65 p. flacon. Maar toen hij üe twee Amerikanen haijt geroepen, was er niemand meer te zien geweest. „Waarom moest die kerel dadelijk zoo beginnen te schreeuwen in zijn angst?'- had John al een paar maal tot zijn zwa ger gezegd. „Had hij zijn mond gehou den en ons stil gewaarschuwd, dan zou den we die zoogenaamde schim in het ruim hebben verrast. Doch in plaats daarvan begint hij te gillen als een bang kind en komt holderdebolder naar bene den, om ons met geschreeuw en gebonk te wekken! In dien tijd heeft de moorde naar van Ahmed zich met gemak uit de voeten kunnen maken." „Wat veronderstel je, John," had de bankier gevraagd. „Denk je, dat er wéér een dief is geweest?" „Natuurlijk, wat anders? Iemand heeft vannacht zijn slag hij ons willen slaan misschien dezelfde, die het in Luxor heeft geprobeerd en is ongemerkt aan boord gekomen. Ahmed heeft hem niet gehoord; zonder eenigen twijfel heeft, hij zitten slapen. De vent heeft hem gezien, is naar hem toegcslopen en heeft hem overvallen. Nadat die hem geworgd had, is hij op zoek gegaan naar buit." „Waarom kwam hij dan niet in onze kajuiten?!" „Dat weet ik niet. Misschien zou hij er nog gekomen zijn, als hij tijd had ge had. Maar in ieder geval is bij in het ruim geweest, want het luik Avas open en Abbas heeft hem daar gezien." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1