Van en over de ontwapeningsconferentie. iO'progJr&.mm& Geie tanden bij rcokers Van links en rechts Huis ingestort te Lyon. - va lang zoeken eindelijk datgene, wat ik voor hem geantwoord, dat hij gemakkelijk tot Qjjji, tanden noodig heb! Nad it ik bet dne maal de noodzakelijke bezuinigingen zal kun- ""rui» £ieeiijfc M„.nl' >n ol^ V» 11 olophtü Hp (iuiZPIl de II "06W ZIJ mnrlr niwir klaard nog grooter bezuinigingen in tej voeren, ais hem slechts gewezen wordt,] waar hij ze zal kunnen vinden. Daarop is lui™ luchlvaait en ia het Wieder het to de werpen van projectielen van welken aard zeus iurangschikken. Uiteraard ook, als aanvallende wapenen moeten wor- jue" nen geraken, als hij slechts de duizenden ambtenaren wil ontslaan, die benoemd zijn met politieke bijbedoelingen en die, niets anders te doen hebben dan hun sala- ris in ontvangst te nemen. I hadden uitgezien. Ik zal geen ander merk meer geb uiken dan Chlorodont. B., Horst Bcrz- Verlangt alleen de echte Chlortdont-tandpasta met rood-wit-blauwe garantiestrook, tube 35 cent en 60 cent! Overal verkrijgbaar. van XII e;r inhn Simon de Engelsche Minister lykheid om tot een positief resultaat te Bui te lüandsch e Z akeu heeft by zijn komen. Men heeft beweerd, aldus merkte 1_ .Z. rianötro tö hil rtll H H t. CTPPT1 ATll^P t.VTÏft V HU OftHOfZS- —"tijdelijke terugkomst uit Geueve te Lonaen, de persmannen verklaard, dat de conferentie te Genève langzame vor deringen maakt, maar niettemin vorde ringen. Voor een ieder, die zich goed re kenschap geeft van de draagwijdte van de vraagstukken, die aan de orde zijn, spreekt het vanzelf, dat de vorderingen niet anders dan langzaam kunnen zijn, doch ook, dat zoo nu en dan de meenin gen reeds in de technische Commissiën tegen elkander moeten aanbotsen. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat, hoe meer zij dit doet, hoe beter het is. Van de technische Commissiën, die thans aan den arbeid zijn om het antwoord te geven op de vraag, die door de Algemeene Commis sie terzake van de kwalitatieve ontwape ning is gesteld, heeft zeker de Vloot- commissie de moeilijkste taak. Moeilijk reeds dadelijk, wijl in de discussiën dui delijk tot uiting komt, dat elk land ge neigd is de kwestie van het al al dan niet aanvallend karakter van een bepaald type oorlogsschepen naar de speciale belangen van het land te beoordeelen. Amerika, dat nog wel het initiatief heeft genomen in de kwalitatieve ontwapening, heeft zich eerst bij het Engelsche standpunt aange sloten, krachtens hetwelk kleine duikboo- ten als aanvalswapenen zyn te rekenen en heeft daarna opgemerkt, dat een vloot in haar geheel moet worden beschouwd als eerste verdedigingslinie tegen een mogelijken aanval en dat slechts dan, wan neer er een zeker evenwicht tusschen de verschillende soorten oorlogsschepen be staat, die vloot haar taak naar behooren kan vervullen. Daartegenover betoogde Italië, dat zoowel duikbooten als linie schepen dienen te verdwijnen, waartegen over Polen zoowel als Finland en Japan hebben betoogd, dat duikbooten een ver dedigingsmiddel bij uitstek vormen. Dat China en Rusland bij de algemeene be schouwingen in de vlootcommissie aan de zijde der vérstrekkende Duitsche voor stellen staan, behoeft niet te worden ver meld. Nederland gaf er de voorkeur aan om bij de behandeling van elke categorie oorlogsschepen, die op de algemeene be schouwingen volgde, zijn standpunt ken baar te maken; bij de algemeene beschou wingen wees vice-admiraal Surie op het hijzonder gevaar, dat automatisch wer kende contactmynen voor de burgerlijke bevolking hebben, Het kon niet anders of reeds dadelijk bij de behandeling van de linieschepen en daarna ook van de andere categoriën oor logsschepen werd eene herhaling ge geven van wat in de algemeene beschou wingen reeds naar voren was gebracht. Het uitvoerigst waren bij deze laatste de uiteenzettingen van den Franschen ex- Minister van Marine, den heer Dumont, die er op wees, dat eigenlijk alle soorten schepen en mijnen gevaarlijk zijn voor de burgerlijke bevolking, maar dat Frank rijk, gezien zijn ligging, vliegtuigmoeder schepen blijft noodig hebben voor het ver voer van lichte verkenningsvliegtuigen, ook wanneer de zware bombardements vliegtuigen worden afgeschaft. Naar zijn meening was het eenige middel om het aanvallend gevaar, dat oorlogsschepen kunnen vormen, te zoeken in verlaging van het kaliber der kanonnen en de ton nage der schepen. Dumont zinspeelde op de invallen in het verleden, waarvan Frankrijk het slachtoffer was geworden, een opmerking die, zoo zij al in het kader dezer werkzaamheden toelaatbaar was, zeker niet in de Vlootcommissie behoorde te geschieden. Niet ten onrechte wees Von Rheinhaben er op, dat zinspelingen van dezen aard uitsluitend van een historisch standpunt uit moeten worden bezien. Wanneer de Fransche gedelegeerde ver klaart het nuttig te oordeelen om te her inneren aan de vreemde invallen uit het verleden, dan is Duitschland volkomen gerechtigd om ook de Napoleontische in vallen in de besprekingen op te nemen. Waar de Fransche gedelegeerde had ge sproken over het bombardeeren van open steden in den oorlog, merkte Von Rheinhaben op, dat dergelijke feiten even min in de Commissie mogen ter sprake komen, en hij sprak de hoop uit, dat zij hare werkzaamheid in den geest van sa menwerking zou voortzetten en zich niet in historische tegenstellingen zou verdie pen. Inderdaad hebben de uiteenzettin gen van den Franschen oud-Minister van Marine eenige sensatie teweeg gebracht, die echter even spoedig weer tot het ver leden behoorde. Bij de behandeling van de categorie der linieschepen bleek, dat Italië deze als het hoogste effectief van geconcentreerde aanvalskracht eener vloot wenscht te be schouwen terwijl daarentegen Amerika, m overeenstemming met Frankrijk en En geland betoogde, dat linieschepen niet ge rekend behooren te worden tot de agres sieve wapenen. Amerika in het bijzonder deed bij monde van Senator Swanson uit- komen, dat de Amerikaansche vloot ge- heel bestemd is voor de kustverdediging, maar tegelijkertijd toezicht moet houden op de naleving van vele internationale verplichtingen als b.v. de vrije vaart door het Panama-kanaal. Van Spaansche zijde werd de vraag scherp omlijnd door de op merking van Admiraal Montagut, dat alle schepen boven de 14.000 ton en voorzien van geschut met een kaliber van meer dan 8 inches een offensief karakter heb ben. hij op, dat geen enkel type van oorlog» schepen een specifiek aanvallend karak ter draagt. De algemeene Commissie zal er terecht verwonderd over zijn, dat de vlootdeskundigen lijdelijk hebben toege zien, dat de leiders der delegatie in die Commissie aan de Vlootcommissie op dracht hebben gegeven een lijst van de meest offensieve aanvalswapenen der zee macht op te stellen, terwijl die vlootdes kundigen blijkbaar wisten, dat deze taak toch niet behoefde te worden uitgevoerd of niet kon worden uitgevoerd. En zeker even sterk zal de indruk op de openbare meening zijn, die het grijntje hoopvoller aspect, dat de beraadslagingen der alge meene Commissie hebben opgeleverd, weer onmiddellijk ziet teruggenomen. Daarbij wees de Nederlandsche delegatie er op, dat het Italiaansche voorstel, dat de linieschepen onder de aanvalswapenen rangschikt, bezield wordt door de gedach te van een geleidelijke en progressieve afschaffing dezer schepen, hetgeen prak tisch hierop neerkomt, dat de ünieschepen bij veroudering niet zullen worden ver vangen. Het argument, dat een erkenning van de linieschepen als aanvalswapenen het geheele stelsel van vlootorgariisatie zou omverwerpen, gaat niet op. De Ne derlandsche delegatie heeft als conclusie van deze uitvoerige uiteenzetting een re solutie ingediend, krachtens welke de Vlootcommissie zal verklaren, dat naar mate de linieschepen grooter en krachti ger bewapend zijn, zij ook een meer spe cifiek aanvallend karakter hebben en voor de verdeiging van een ander land in ge vaar toenemen. Het helpt niets, zoo is van Nederlandsche zijde duidelijk te kennen gegeven, of men tracht de moeilijkheden, die ten opzichte van elke categorie oor logsschepen bestaan, wil omzeilen: die moeilijkheden zijn er en men zal ze moe ten aanvatten. Inderdaad die moeilijkheden bleken niet minder bij de categorie der vliegtuig moederschepen, en zelfs bij die der duik booten. Amerika, in dit opzicht totdusver nog zonder volgelingen, kwam betoogen, dat deze schepen een verdedigend karak ter dragen; immers zy zijn noodig voor de verdediging der vloot, in het bijzonder tegen de duikbooten. Daartegen kwam verzet van de zijde reeds dadelijk van Italië, Rusland, Duitschland, Spanje en technische com- alvorens verdere Binnenland. - v,00ft elke versterking een verdedigend den beschouwd, die zoowel door hun aan- neen djt neem(. niets weg van vallend karakter als door hun bedreiging yy (jen tegenwoordigen mo- van de burgerlijke bevolking dmnen 'e lpn 'vestingbouw zoodanige verster- worden gepiaatst op de lyst, welke de al- aan het uiterste punt der gren- gemeene Commissie ook van deze teen- '"„ejegen) een grootendeels aanval- nische Commissie verwacht. Italië scnaar- e kter kunnen hebben, dat voor de zich aan Duitsche zijde met een klein _evaj op zichzelf is te beoordeelen in voorbehoud ten opzichte van een gering mgt en strategischen toestand, aantal verkenningsvliegtuigen, van welks het nabuurland verkeert, behoud het de iioodzakelykneid betoogde, waarin uei Maar Polen en ■t5elsia wezen er| algemeene Commissie heeft vacan- reeus dadelijk op, dat, schaft men de mi-i :e» siecbts terwille van de verkiezin- litaire luchtvaart geheel af, maatregelen t vooral, omdat men terecht noodig zijn teneinde te vool^ome"' dat de 't tle opvattingen der burgerlijke luchtvaart aan de ooilogvoe- e wy afwachten i ring worde dienstbaar gemaakt, in ver- nu doen barfd waarmede België het denkbeeld op- stappen te doe perde om bepaalde vormen van burger- liike luchtschepen, die bijzonder gemak kelijk in militaire kunnen worden veran derd, geheel te verbieden. De Legercommissie besprak allereerst de vraag van welk kaliber de kanonnen moeten zijn, die geplaatst dienen te wor den op de lijst der aanvalswapenen. Duitschland, Hongarije en Oostenrijk, door Italië ondersteund, bepleitten, dat de grens bij de kanonnen 77 mm en bij de houwitsers 105 mm zou zijn, geheel in overeenstemming met de verplichtingen, aan Duitschland en de overige Staten bij de vredesverdragen opgelegd. Nederland; Vrijdagnacht is te Nes aan den Amstel en Zwitserland betoogden, dat de grens in de roomsch-katholieke pastorie van zou liggen bij 150 voor de kanonnen, in den H. Urbanus, bewoond door pastoor overeenstemming met hetgeen in het1 J. A. B. M. van Blaricum, ingebroken. Het Volkenbondsverdrag van 1925 terzake schijnt, dat de dader zich heeft laten in- van het toezicht op den internationalensluiten in de serre en zich door het for- wapenhandel is bepaald, al deed de Ne- ceeren van de serredeuren toegang heeft derlandsche gedelegeerde, de heer van verschaft tot de woonvertrekken. Uit een Lanschot, reeds dadelijk uitdrukkelijk uit- j opengebroken bureau werd een bedrag komen, dat Nederland zich ook bij een i van J 627.— aan zilvergeld en bankpapier lagere grens zou neerleggen. De bespre-1 gestolen. Verzekering dekt de schade. O VÉR VAL MET BEROOVING. Vrijdagavond omstreeks acht uur zijn in den coöp. winkel „Ons Dagelijksch; Brood" te Heerlerheide twee onbekende mannen binnengekomen, die een pakje sigaren en wat chocolade kochten. Zij gaven een kwartje in betaling. Toen de juffrouw in de cassa naar wisselgeld zocht, boog een van de mannen over de toonbank en hield haar een revolver on der den neus. Hij dreigde te schieten. De andere man greep in de geldlade en nam 30.weg. De beide mannen namen daarna de vlucht. ONVOLDOENDE GEGRIMEERD. INBRAAK IN EEN PASTORIE. een tot steekwapen vervormd scheermes. Hij gaf een valschen naam op, maar later bleek hij te zijn W. C. B., uit Haarlem mermeer. Hij was in het bezit van vier postwis sels ter waarde van 80. BOERDERIJ AFGEBRAND. De boerderij van den landbouwer A. Leenen, wonende aan de Lingsforster Grens te Arcen, is Vrijdagmiddag door brand verwoest. Een bejaard man en een dienstbode, welke zich in de boerderij be vonden, wisten zich in allerijl in veilig heid te brengen. Het vee kon eveneens in veiligheid worden gebracht. Een van de koeien, die brandwonden had opgeloo- pen, moest worden afgemaakt. De brand weer kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. De aanzienlijke schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. VERKEERSONGEVALLEN. Op den Velperweg, nabij Arnhem, ter hoogte. van de auto-garage van Moll's 10 Mei. Ais ik „Genève" zie staan, word ik onpasselijk. Al is het nóg zoo]n schitterende reisbrief, al is het nog zoo'n sappige rechtzaak, al is het nog zoo'u spannende wedstrijd, als er Genève voor staat denk ik aan de Ontwapeningsconfe rentie en sla het over. Zoover is het met mij gekomen. Waarom? Al die volken en volkjes, al die staten en staatjes, al die ministers en minister- tjes maken mij ziek met hun nationale ir.beeldinkjes. Je kunt ze er natuurlijk niet heelemaal voor verantwoordelijk stellen. De schuld van alles is de internationale schoolboek jes-schrijvende schoolmeester. Als je van alle schoolboekjes van de wereld één groo- ten brandstapel kon maken, kon je meteen de bewapeningen halveeren. Vol gens die boekjes heeft elk land de grootste helden, de geleerdste geleerden, de rijkste industrie, de schranderste regeerders, het mooiste natuurschoon, de knapste kunste- A.T.OÏ., is Vrijdagmiddag 4 uur een be-l naars, het sappigste fruit en den zacht- jaarde vrouw door een auto overreden. Zijs Bemelvjmrts^ag. Het buitenland is werd in bedenkelyken toestand naar het 1 ^s. 'E' e" ie gemeenteziekenhuis overgebracht, zij eenigen tijd later is overleden. waar kingen van technischen aard in dit tech nisch gezelschap namen al dadelijk een zoodanigen omvang, dat de noodzakelijk heid bleek een speciale Commissie van uitsluitend militairen in te stellen, die een voorafgaande technische studie der aanvalswapenen zal maken. De Commis sie in haar geheel heeft intusschen zoo danig de leiding in handen gehouden, dat de vragenlijst, aan de hand waarvèn deze militaire Commissie zal werken, door haar is opgesteld. De instelling der militaire Commissie kwam voornamelijk voort uit de bezwaren, die van Fransche en Poolsche zijde werden gemaakt en be paalde of tanks onder alle omstandighe den als aanvalswapenen te beschouwen. Toen als gevolg hiervan de Fransche dele gatie met een vragenlijst kwam, toonden Amerika en Engeland zich bereid om op vragenlijst het Een goede vangst. Zaterdagmorgen ontdekten een onbe- onder bewegelijke en niet-bewegelijke ar tillerie moet worden verstaan; welke de karakteristieken zijn, die geschut een aanvallend of verdedigend karakter geven; welke in den modernen oorlog de! diepte van het terrein is, waarover de wederzijdsche troepen zich uitstrekken, in verband met voorafgaande artillerie- Turkije, maar ook van Engeland en Ja-gevechten. Niet van belang ontbloot is pan, die dit Amerikaansche standpunt niet het feit, met zeker sarcasme door Fran- voor hun rekening wilde nemen. Hier sche bladen naar voren gebracht, dat men neemt dus Amerika een geïsoleerde posi tie in, al moet niet uit het oog worden verloren, dat, wanneer deze vliegtuigmoe derschepen gelijk van Fransche zijde is betoogd slechts verkenningsvlieg tuigen met zich voeren, er inderdaad van aanvallend karakter dezer schepen geen sprake is. Een vervolg van de controver sen in de beide andere categoriën boo4 de discussie over de duikbooten. Maar in tegenovergestelden zin. Want hier zijn het juist de groote Zeemogendheden, En geland en Amerika voorop, die de over tuiging willen wekken, dat de duikboot ge heel moet verdwijnen, terwijl de kleine Zeemogendheden niet aan duikbooten van elk type en omvang willen vasthouden, maar de kleine typen voor de kustverde diging gehandhaafd willen zien. Enge land stelde in deze richting een compro mis-oplossing voor, waarbij de maximum inhoud van onderzeebooten op 250 ton zou woren bepaald; een voorstel, waarvan dat het een te laag cij- 6.45_7.oo en 7.3<^7.45 Gymnastiekles, fer noemde, doch een grondslag voor on- 8.oo Grammofoonpl. derhandelingen vormde. Het eigenaardig 9.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot verschijnsel deed zich voor, dat hier j 10.00 Morgenwijding VPRO. Frankrijk zich van de overige groote Zee- 10.15 Voor arb. ixl. Continubedrijven: VARA- mogendheden afscheidde, en met nadrukorkest o.l.v. H. de Groot en Groot Volks- het behoud der duikbooten van elk kali- tooneel. ber bepleitte. Oud-Minister Dumont werd, naar het oordeel der verslaggevers, eeni- germate lyrisch toen hij de verdedigings kwaliteiten van de onderzeebooten be zong. Het is te begrijpen, dat de Duitsche afgevaardigde, de heer Von Rheinhaben, zijn sarcasme niet geheel in bedwang had fnar» Tvi-ï r\-r\-rrt 4- i- 1 1 den grondslag van die nader onderzoek in te stellen, dat nu aan den gang is. Dat onderzoek loopt over kend gebleven voorbijganger en de ry- technisch belangrijke vragen als die wat wielbewaarder van het postkantoor altijd dankbaar zyn, dat je in je land geboren werd en dus niet een soort aap bent geworden. Je krijgt je nationale zelfverheffing om zoo te zeggen met de moedermelk naar binnen en de schrijver van de schoolboek jes is je (tamelijk droge) min. Excuseer mij de vergelijking. Hebt u dat artikel van de „Temps" ge lezen? Frankrijk is het eenige fatsoenlijke land,, het eenige dat werkelijk een con structief plan aan de conferentie van Ge nève heeft voorgelegd, het eenige dat de Europeesche samenleving redden kan, het een toe enzoovoort enzoovoort. Inbeel ding. Zelfverheffing. Ik spreek deze week met een Engelsoh- ..Hebt u dat uistekende artikel an Sauerwein over Kreuger gelezen?" vraag ik. HÜ haalt ders op. Hy vraagt verwonderd: „Sauer wie?" „Sauerwein". zeg ik, „Jules Sauerwein, een van de vijf grootste journalisten van Europa. Oud-hoofdredacteur van de Matin". „Nooit van gehoord", zegt hy. „Maar hy wordt toch vaak geciteerd in Zondagmiddag om half twee is de 16- Engelsche bladen", waag ik nog. „Engelsche bladen citeeren niet, die worden geciteerd". Aldus letterlijk de insulaire dwaas.... Inbeelding, zelfver heffing. Door een auto overreden en ge dood. Zaterdagmiddag ongeveer 3 uur reden twee jongens op de fiets op de Konings kade te 's-Gravenhage tusschen Dieren tuin en Koningsbrug. Een van deze jon gens begon met zijn fiets te slingeren en toen de bestuurder van een naderenden autobus van de H. T. M. voor hem wilde uitwijken, geraakte de andere jongen, de 14-jarige W. uit de Pinkstraat te Scheve- ningen, onder den auto. Hjj werd vrijwel op slag gedood. Het lijk is naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Door een trein overreden gedood. en Vrijdagavond is door den trein, die om 23 u. 15 uit Enschede naar Hengelo ver trekt, onder de gemeente Lonneker de 20-jarige kapper, van D., overreden en ge dood. Wielrijder door auto overreden en gedood. onverschillig zijn schou- jarige D., zoon van een molenaar uit Shandalen, op den Schaesbergerweg, te Heerlen, door een vrachtauto gegrepen en gedood. te Leiden, dat iemand met een valschen knevel het postkantoor binnenging. Een agent werd gewaarschuwd, maar toen de bewuste man zag, dat deze agent het post kantoor binnenkwam, sloeg hij op de vlucht. Een achtervolging ontstond, waar bij het gelukte den man op de Lange Brug te vatten. Naar het politiebureau ZOONTJE VAN RIJNSCHIPPER VERDRONKEN. Een Engelsche .jongen vraagt aan een headmaster van Eaton: „Waar ligt Antwerpen eigenlijk?" Het antwoord luidt: „I think in Belgium, b u t w h a t does it matter?" Zondagmiddag heeft een tragisch onge val plaats gehad aan de Wilhelminakade te Rotterdam. Het zesjarig zoontje van P. A. de Jong, dat op het Rijnschip Ik nam in Bentheim eens een kaartje „Flasshilde" van de Ned. Transportnaar Deventer. Maatschappij speelde, geraakte daarbij te „Deventer gibt 's nicht", zeide de loket water. De schipper, die een plons hoorde, £ëk. overgebracht, bleek het, dat hij behalve er vry spoedig in het knaapje, -Wat zegt u nou? Ik heb er een jaar een valschen knevel ook een pruik op,dat ^ater had binnengekregen aan f^omd had. Hy was gewapend met een revolver, boord te brengen. Ds. Loos, die terstond Deventer gibt s mcht herhaalde do j gewaarschuwd was, trachtte geruimen tyd awaas. „Es heiszt de Vènter, merken door middel van kunstmatige ademhaling Sie sich da s." de levensgeesten bij het knaapje op te Inbeelding, zelfverheffing, wekken, doch dit mocht hem helaas niet Als ik meer plaats had, zou ik zoo kun- gelukken. n«n doorgaan. Zoolang de eene natie alles beter weet dan de andere, is vooruitgang onmogelijk. En zoolang is het veloren tijd, heele ko lommen uit Genève te lezen. Mooht de conferentie tóch nog eens leiden tot vermindering van bewapening, dan merk ik het wel aan mijn belasting biljet. WOENSDAG II MEI. Hilversum, 298 M. VARA-uitzending, 6.307.00 R.V.U. 12.001.45 VARA-septet o.l.v. I». Eyl en Grammofoonpl. 2.15 P. J. Kers: Onze keuken: 3.00 Zang en piano. Elize de Haas Jong, afgew. door grammofoonpl. 3.30 Voor de kinderen. 5.15 VARA-septet o.l.v. Is. Ely foonpl. en Joh. en grammo- niesQhis °P,meur,kte' dat' zj.in duikbooten in-j E30 ORVU. Schaakcursus door Dr. Max derdaad slechts verdedigende wapenen,! Euwe. het niet te begrijpen is, dat men dan bij' 7.00 Lezing. nflf tunojnnj imn TT11 T\ t-, t- DONDERDAG ia MEI. Hilversum, 298 M. Uitsl. AVRO-uitzending. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Concert M. Schürholz (zang), G. Kijk in de Vegte (tenor), Egb. Veen (piano). 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Omroepkamer-orkest o.l.v. L. Schmidt en Grammofoonpl. MOORDAANSLAG. Zondagnacht om 3 uur heeft een 26- jarige jongeman, wonende te Scherpen- zeel, by de gemeente Ubbach over Worms zijn a.s. schoonvader doodgeschoten en zijn a.s. schoonmoeder vrijwel doodelyk verwond. Hij is gevlucht. NACHTVORST. Uit Heerenveen meldt men aan de Nw.Rott.Crt. Het heeft Zondagnacht in de omgeving van Heerenveen nog zoo gevroren, dat gardeniers een laagje ijs aan den bin nenkant van hun broeikassen vonden. De bloeiende vruchtboomen hebben door deze vorst geleden. HOTEL UITGEBRAND. Arrestatie wegens brandstichting. Gisterochtend half vijf is het hotel de Oude Hoorn te Oud-Beyerland geheel Het kleine ^gebrand. De kellner is wegens brand stichting gearresteerd. Verzekering dekt de schade, ook de bedrijfsschade. By monde van Prof. Moresco heeft de Nederlandsche delegatie aan deze discus sie een niet onaanzienlijk en een niet on verdienstelijk aandeel genomen. Minstens even openhartig, maar veel tactvoller, veel minder agressief dan de Duitsche delega tie betoogde Frof. Moresco de noodzake- het tractaat van Versailles Duitschland het hebben van onderzeebooten, heeft verboden. Men mag aannemen, dat zoo wel Von Rheinhaben als Prof. Moresco de openbare meening juist hebben ver tolkt toen zij zeiden, dat deze diep teleur gesteld zal zijn, wanneer de beraadsla gingen in de Technische Commissiën in derdaad zoodanig negatief resultaat aan- wyzen, als zij thans in de vlootcommissie dreigen te doen. Het is gelukkig nog niet verder dan: dreigen, en Commissiën zijn over elk onderdeel gevormd, die resolu ties aan het voorbereiden zijn. Maar het is de vraag of nu niet het oogenblik ge komen is, dat de wensch, door het Con gres van de Union der Volkenbondver- eenigingen te Budapest geuit, deze, dat hfm m.erv r delegaties zich niet door hun maritieme en militaire deskundigen »n dwli i/!f Zl,llen laten 'Irin- houden in handen zullen houden in vervulling dient te treden. PPn?i9^ ™arlcominissie heeft even- Voor haar!»1 h«i gehouden, voor naar is het vraagstuk der aanvnls wapenen te moeilijker, omdat hierbij weel de vroeger reeds behandelde tegemtei- ing: internationalisatie der burgeXe luchtvaart en geheele afschaffing der mh litaire luchtvaart, vanzelf op het taSlt komen. Het gaat by de luchtvloot om ver kenningsvliegtuigen eenerzyds, zware bombardementsvliegtuigen anderzijds Het aanvallend karakter der laatsten is 7.30 „Das Dreimadlerhaus" van Willner Reichert. Muziek van Schubert-Berté. Fritz 1 Engelsche^ les. Hirsch Ensemble. Regie: H. Weissbach. Dirigent: J. Ziegler. io.oo Wakker en Tropenduit. 10.15 Orgelspel Joh. Jong. 10.45 Vaz Dias. li.oo12.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. Uitsl. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159-30 Grammofoonpl. 10.00 NCRV-dameskoor. 10.30 Zieken dienst. 11.00 Concert. M. Juriaanz (harmonium), mej. de Jager (sopraan), mevr. Mijnhout (alt) 12.15 Grammofoonpl. 12.30 Orgelspel L. Blaauw. 1.00 Concert door kwintet o.l.v. P. v. d. Hurk. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Grammofoonpl. 3.30 Concert. Mevr. M. Rolloos (zang) en mej. v. Riemsdijk (piano). 3.50 Clarinet-recital A. de Wilde. K. Gerste- ling (piano). 4 40 Vervolg zang en piano. S.oo Kinderuur. 6.00 Voor de landbouwers. 7.00 Causerie over het muziekleven in de reformatieperiode 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00-K5.30 De HOV o.l.v. F. Schuurman. O.a. Ouv. Freischütz, Weber. 8.30 Boekenpraatje land en zijn groote schoonheid. 2145 Grammofoonpl. 3.00 Knipcursus. 3.45 Grammofoonpl. 4.00 Ziekenuur. 500 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en Gram mofoonpl. 6.30 Spcrtpraatje H. Hollander, en 700 Vioolrerlt.al N. Roth. Egb. Veen (piano). 8.50 Vervolg concert. Tschaikowsky moeilyk te ontkennen, maar de vraa<* of 915 Boekenpraatje. bombardementsvliegtuigen zonder kenningsvliegtuigen recht van bestaan, hebben, is niet zonder meer op te lossen. Ca. Van .Duitsche zijde werd een resolutie in- gediend, volgens welke de geheele mili- 9-35 Vervolg concert. ,ver" Borodin. Borodin. 10.00 Vaz Dias. Casse-noisette, suite, O.a. uit Prince Igor, 10.30 Orgelspel L. Blaauw. n.0011.30 Grammofoonpl. 8.00 Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. W. Men gelberg m.m.v. F. Helmann (viool). O.a. Symphonie Es-Dur, Mozart; Vioolconcert Mervdelssohn en Ged. „Damnation de Faust", Berlioz. In de pauze: Grammofoonpl. 10.1S Vaz Dias. 10.30'II.30 Kovacs Lajos en zijn orkest (Op het mailschip „Dempo" in volle zee tijdens den tocht naar Kopenhagen). Refreinzang: Bob Scholte. n.3012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. n.00 KRO. 2.0011.30 NCRV. 8.009-15 en 10.00 Grammofoonpl. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Grammofoonpl. n.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.45 Concert. E. Brantenaar (ie viool), A. D. M. Engel (2e viool), A. v. d. Pijl (alt viool), F. Benschop (cello). 6.45 Knipcursus. 7.00 August-Vermeijlen-herdenking. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Amsterd. Vrouwenkoor „Cantatus Gau- deamus" en knapenkoor o.l.v. L. Schwirtz. Begel.: J. Hendriksen. 9.00 Causerie over de mogelijkheden v. d. grammofoon. 9-30 Carillonbespeling J. Vincent. O.a. Haiden- röslein, Schubert. 10.00 Vervolg koorconcert. O.a. liederen van Pierné en Södermann. Ca. 10.00 Vaz Dias. 11.00—11.30 Grammofoonpl. Buitenland. Vermoedelijk 35 menschen on der puin bedolven. Zondagochtend zijn tengevolge van een „1CU ocu 1J1V- aardverschuiying te Lyon twee huizen vrouw Jessie Keith Miller, een Australi- van vyf verdiepingen hoog ingestort. Van 1 sche en een bekende vliegster. De heer de 5-a o4 personen, die zich op het oogen- Ciarke en kapitein Lancaster waren als X„ïnnHe r8-nlP 1".^huizen bevonden,'gasten in de woning van mevrouw Mil- t nfie" nzi bytyds uit de voeten ler, toen in den ochtend van den 21sten nit l ve™dmgen April, Clarke daar stervende werd aan- kardinaal Maurin en den prefect, het leven gekost. Met 't oog op het groote ge vaar van een derde verschuiving, moest men voor Zondag de reddingswerkzaam heden definitief staken. De benedenverdieping van het huis nr. 51 is een kleermakerswerkplaats, waar 100 arbeiders werken. Was de ramp op een dag in de week gebeurd, dan zou het aantal slachtoffers nog veel grooter zijn geweest. Een der bewoners stond op het oogenblik van de instorting met zijn vrouw te telefoneeren. Hij is met zyn voeten in de puinhoopen blijven hangen en men is er niet in geslaagd hem te be vrijden. Men zal zich herinneren, dat 18 maan den geleden eveneens te Lyon een groot aantal personen door de instorting vaj) een paar huizen is gedood. EEN NIEUW MYSTERIE. Dinsdag is de Britsche vlieger kapitein Lancaster wegens moord op den jongen Amerikaanschen journalist en vlieger Haden Clarke beschuldigd. De tragedie viel voor te Miami in Florida. Haden Clarke was geëngageerd met een rne- uit de puinhoopen bevrijd worden en zijn zeven in het ziekenhuis opgenomen. On geveer 35 menschen lagen onder de puin hoopen; de hoop op redding voor deze slachtoffers is geheel opgegeven. Eén lijk, dat van een vrouw, is geborgen. Op het oogenblik van de instorting, om 9 uur 's ochtends, bevond zich een tram met passagiers op 20 meter van de plek des onheils. De bestuurder wist de tram nog net voor de neerstortende brokstuk ken te stoppen. De passagiers, die zich in de tram bevonden, schoten onmiddellijk te hulp. De twee huizen stonden op den heuvel St. Foi, die ongeveer 35 meter hoog is. Menschen levend verbrand. Spoedig was de brandweer ter plaatse. Met behulp van een groot aantal vrijwil ligers werd het reddingswerk begonnen. Daar brand was ontstaan, doordat twee gasleidingen opengebroken waren, moest ook gespoten worden. De rook steeg uit de puinhoopen op, en men vreest, dat vele menschen levend verbrand zijn. Autoriteiten in gevaar. legen 12 uur had een nieuwe aardver schuiving plaats. Bijna had deze aan 50 menschen, o.w. burgemeester Herriot, getroffen. Kapitein Lancaster, door de politie ondervraagd, deelde mede, dat hij door een geluid was wakker geworden. Hij ontdekte toen dat Clarke gepoogd had zich van het leven te berooven. Maar volgens den ambtenaar van het O. M. Lancaster bevindt zich in voorloopige hechtenis heeft de Britsche vlieger be kend, twee briefjes te hebben geschreven en daaronder de valsche handteekening van Clarke te hebben geplaatst. Uit die briefjes viel de conclusie te trekken, dat Clarke zelfmoord wilde ple gen. Maar Lancaster heeft nu naderhand aan de justitie bekend, dat hij die brie ven had getikt en onderteekend; hij wil de het bewijs voor zelfmoord wat aandik ken omdat hij vreesde dat anders me vrouw Miiler en hij in de zaak zouden betrokken worden. Hij had zelfs nog ge poogd, Clarke die met een kogel in het hoofd bewusteloos op den grond lag, uit zijn verdooving te wekken en hem de briefjes te laten teekenen maar dat was niet gelukt. Volgens den ambtenaar van het O. M. was Lancaster jaloersch ge weest op Clarke en had hij toen hij hoor de dat het tot een huwelijk tusschen Clarke en mevrouw Keith Miller zou komen zijn mededinger gedood.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2