1 Schoonheidsontwaken. Het vliegongeluk te Soerabaia. VAN DINSDAG 10 MEI 1932. TWEEDE EK LAATSTE BLAD. STAOSNItUWS Visscherij. Licht op voor alle voertuigen: w Wintertijd. Dinsdag 10 Mei20.08 uur Woensdag 11 20.09 In de examencommissie van de Technische Hoogeschool te Delft, is voor de afd. der algemeene wetenscnappen, als examinator aangewezen onze stadgenoot, dr. G. C. Dibbetz. Onze stadgenoot, de heer T. J. Keij- zer, commandeur der electriciens 2e kl., is bevorderd tot commandeur le klasse, te Rijkswerf. Onze vroegere stadgenoot, de heer D. Riemers, hoofd der Ohr. School te Dub beldam, werd benoemd tot hoofd der Ohr. School te Amstelveen. VER. VAN HUISVROUWEN. Op 23 Jan. a.s. zal door de leden van de Vereeniging van Huisvrouwen tot slui ting van het seizoen een tocht naar Am sterdam worden ondernomen. Des mor gens zal de tentoonstelling „Moeder en kind" worden bezocht en des middags wordt een autotocht door het Gooi ge maakt. NED. VER. VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. De afdeeling Den Helder van bovenge noemde vereeniging heeft blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie op morgenavond een belangrijke vergadering voor leden en hunne echtgenooten belegd in de bovenzaal van het café Van Weelde, Koningsplein. Ook de leden van de stations Koegras, Breezand en Anna Paulowna zullen, met hunne vrouwen, deze vergadering komen bijwonen, waarvoor een extra autobus zal loopen. DIERENKENNIS. Interessante lezing van den heer Portielje. „Wie den dichter wil verstaan Moet in 't land des dichters gaan". Dat was, in een populair gedichtje ge zegd, de eigenlijke kern van het betoog des heeren Portielje, die Maandagavond voor de Heldersche afdeeling der Ver eeniging voor Dierenbescherming, een lezing hield, naar welke door een volle Musiszaal met groote aandacht en belang stelling werd geluisterd. Anders uitge drukt, kan men het ook zóó zeggen, dat men, om een bepaalde levenshouding of wijze van doen te kunnen beoordeelen, zich geheel moet stellen op het standpunt van dien ander. Het is eerst dan mogelijk volkomen iemands standpunt te begrijpen, wanneer men, met algeheele uitschakeling van eigen persoonlijke visie, zich in den gedachtengang van dien ander verplaatst. Of zooals een geestig Franschman het uitdrukte: pour discuter il faut être d'accord, voor een debat is vóór alles noodig, dat men het met elkander eens is. Heusch, het lijkt wat zonderling en moeilijk te gelooven, maar het was toch inderdaad de kern van het betoog van den heer Portielje, die ons gisterenavond zulke interessante dingen heeft verteld over dieren en menschen. Want juist ten opzichte van het dier is onze houding zoo weinig „dier"lijk steeds plaatsen wij ons op het menschelijk standpunt en de daden, acties en reacties van het dier beoordeelen wij van dat menschelijk stand punt uit. Het is ten eenenmale verkeerd, en niet alleen beoordeelt men het dier verkeerd, maar men behandelt 't onbillijk. Als een kat met een muis speelt, vin den wij dat wreed, en wij schelden het dier voor die wreedheid uitals een dier ons aanvalt, bijt of wat ook, noemen wij het onbetrouwbaar, valsch enzoovoort, maar dan beoordeelen wij een dierlijke daad vanuit menschelijk standpunt en aangezien een dier nu eenmaal geen mensch is, mag men aan zijn handelin gen ook niet de mensclielijke maatstaf aanleggen. Dieren en menschen, beide handelen naar zuiver instinctieve intuï ties, maar bij den mensch is tot op ze kere hoogte het verstand de remmende factor, die zijn handelingen bepaalt. „Tot op zekere hoogte" maar: waar plotseling heftige emoties optreden, angst, woede, verontwaardiging e.d., daar laat ook het verstand ons in den steek en handelt alleen de intuïtie. Het kleine kind han delt precies even instinctief als het dier. Wel zijn instinct en verstand te onder scheiden, maar ze zijn niet van elkaar af te scheiden. Wij moeten, willen wij het dier leeren kennen, trachten met het dier mee te leven. De juffrouw in Artis, die meende goed te doen tegen een aap lief te lachen, was heftig verontwaardigd toen die aap nijdig werd. Ze vond het een kreng van een dier, maar begreep niet, dat de aap niet weet wat lachen is, en de tanden ziend van den mensch, die bij den lach ontbloot worden, dat opvat als een agressieve houding en dus op zyn qui vive is en direct in afweerpositie komt. De heer Portielje illustreerde deze stelling, door hem uitvoerig toegelicht, nog nader door een reeks van fraaie lichtbeelden van jonge leeuwen en tijgers. Uitvoerig ging hij aan de hand dier lan taarnplaatjes na de wijze van handelen dezer dieren, hun gelaatsuitdrukking, hun verschillende houdingen en deze demonstratie werd te leerzamer doordat bij wijze van oefening het publiek zijn oordeel over sommige Ufereelen moest zeggen, welke dan nader werden geana- liseerd. Zoo zagen we duidelijk, dat men bij een dier niet spreken mag van „kwaad aardigheid", „valschheid", e.d. Een dier is kinderlijk vertrouwelijk met den mensch, dien het kent en begrijpt, maar tevens verbergt het onnaspeurlijke, en voor den mensch dikwijls gevaarlijke instincten. Heel wat huisdieren zijn door de menschen uit louter liefde en toege negenheid, gepaard aan een totaal wan begrip omtrent de psyche van dat dier, zenuwachtig gemaakt. Het bovenstaande is slechts een zeer onvolledige samenvatting van het gespro kene. Want de heer Portielje ging meer dan eens dieper op de dingen in en toonde ons aan, dat wij menschen zeer veel van de dieren kunnen leeren ten opzichte van onze eigen levenshouding. Dierenkennis menschenkennis: bij de dieren komen we van alles aan de weet omtrent het primitieve psychische ge beuren. Wie in het dier dan ook een caricatuur ziet van den mensch, doet verkeerd; een dier is het verwante andere schepsel en bij veel gemeenschappelijks is ook veel verschil tusschen beide. Maar wie gevangen blijft in eigen beperktheid van visie, en meent het wel te weten, hij blijft van alles verstoken. Mevrouw Gratama, die bij den aanvang spr. met een enkel woord had ingeleid, bracht daarbij dank aan het College van B. en W., waarvan wethouder de Boer de, vertegenwoordiger was, aan den heer Teuoe en de politie voor de hulp bij op vangen en afmaken van dieren, steeds welwillend aan de Vereeniging bewezen, aan het trio mevr. Maas (piano) en de heeren Dokter (cello) en v. d. Molen (viool) voor hunne muzikale mede werking. Mevr. Maas, ternauwernood van een zware ziekte hersteld, had zich nochtans beschikbaar gesteld hedenavond, maar moest haar medewerking later opgeven, zoodat de verdere nummers vervielen. En aan het slot van den avond bracht de spr. nog dank aan den spreker en aan de pers. De avond was natuurlijk bedoeld als propaganda voor de Vereeniging en wij zullen hopen, dat vele nieuwe leden zijn toegetreden. Mevr. Gratama deelde nog mede, dat op het oogenblik een prachtige groote herder, die Zaterdag j.1. is over reden, op het politiebureau verpleegd wordt en dat in het algemeen iedere los- loopende hond na 11 uur des avonds door de politie wordt opgepakt en drie dagen ten politiebureele wordt verpleegd. Is het dier dan niet opgevorderd door den eigenaar, dan wordt het pijnloos afge maakt. Éigenaars van honden gelieven hiermede dus rekening te houden. „NOORDER KUNSTKRING". Het is al haast weer een jaar geleden, dat deze vereeniging haar tentoonstelling in „Musis" heeft gehouden. Het was toen midden-zomer, zoodat de groote „men" wel wat liever aan het strand vertoefde, dan zfjn kennis en liefde voor de beelden de kunst te vergrooten in het hartje van de stad. Vandaar, dat de „Kring" zijn ex positie reeds in Mei gaat houden. De ope ning voor donateurs en genoodigden zal plaats hebben op Maandag 23 Mei. Den volgenden dag en tot en met Zondag 29 Mei heeft voornoemde „men" dus volop gelegenheid zijn belangstelling te toonen. Wat er te zien zal zijn? Behalve het werk van de leden, wat grootere inzendingen van de leden, die intusschen buiten onze stad lauweren heb ben geoogst: n.1. mevr. Enklaar met haar tentoonstelling te 's-Gravenhage en Lam- bert Simon, die zijn werk te Utrecht expo seerde. Beiden, hoewel zeer verschillend van kunstopvatting, hebben uitstekende critieken gehad, waarvan wy in een vol gend nummer van dit blad enkele hopen te vermelden. Verder portretten van mej. Bernardi Schregel, die, wegens de verdienstelijk heid van haar werk van de gemeente Den Haag, een toelage heeft ontvangen en last not least, pottenbakkerswerk van de reeds zeer bekend geworden Lea Halpern. Zij heeft met uitbundig succes te Den Haag, Rotterdam, en onlangs in het Ste delijk Museum te Amsterdam geëxposeerd. In Den Haag kochten H. M. de Koningin- Moeder en H. K. H. Prinses Jnliana werk van haar, werkelijk een eer en reclame die menig kunstenaar haar zal benijden. Velen achten haar werk, ook door de soberheid van haar opvatting, boven dat van Chris Lanooy uitstekend, dit althans ruimschoots evenarend. De lezer zal verstandig doen de critie ken, die zullen volgen, met aandacht te lezen, hetgeen dan vanzelfsprekend een bezoek aan de komende „Kunstkring-ten toonstelling" ten gevolge zal hebben. DE SPEELTUINVEREENIGING NAAR DE BOLLENVELDEN. Men schrijft ons: Zaterdag j.1. organiseerde de afd. D. H. een fietstocht naar de bloembollenvelden. Alleen de grootere kinderen boven 10 jaar mochten mee, terwijl per 9 kinderen één leider of leidster aanwezig was. Begunstigd door mooi weer werd om kwart voor twee op de tuin gestart. Er was veel belangstelling. 192 deelnemers is geen kleinigheid. Niet alleen dat de kinderen ten volle genoten van de prachtige kleurschakee- ringen en van een heerlijk voorjaarszon netje was de fietstocht op zichzelf reeds een evenement. Alle fietsen waren getooid met een afd.-vlaggetje, wat aan de stoet een gezellig aspect gaf, en op de terug tocht was ieder voorzien van eenige bloe men, welke door een welwillende kweeker ter beschikking werden gesteld. Onder weg werd eenige malen gerust. Dan wer den allen onthaald op een versnapering en liet de mondorgelclub zich niet onbe tuigd. Om kwart over zes arriveerde de stoet weer op de tuin. Er was pl.m. 35 km afge legd, en van vermoeidheid was niet veel te bespeuren, want direct werd het be stuur van alle kanten bestormd met de vraag: „Meheer, wanneer gane me weer?" Met genoegen doen we mededeeling van de ervaring dat zoowel motorrijders als automobilisten met de meeste voor komendheid de stoet lieten passeeren. Een vriendelijke wenk van den leider, die vóór reed, werd meestal met een gemoedelijke hoofdknik beantwoordt, terwijl tegelijker tijd van een groote snelheid werd over gegaan tot een matigen gang. Dikwijls hoort men foeteren over on besuisd rijden e.d. maar t.o.v. dezen tocht mogen we, behoudens één enkele uitzon dering, een woord van lof niet onthouden. Het was een praehtdag voor de jeugd. GYMNASTIEK- EN EXERCITIE- VEREENIGING „PRO P ATRIA". Als slot van een zeer gunstig seizoen hield Pro Patria Zaterdag jl. een zeer geslaagde Soirée-Dansante. Nadat de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom had geheeten, werd een blijspel opgevoerd, dat veel succes oogstte. Het volgend nummer bracht ons de «Mixed Follies» met dansmuziek. Na de reorganisatie wordt deze band steeds beter en een hartelijk applaus was dan o een welverdiende hulde, i Een zeer gewaardeerd nummer was de potpourri «Für Alle», gespeeld door de «Mixed Follies«, met zang en »sliow« door eenige dames en heeren van «Pro Patria». Het laatste couplet moest zelfs gebisseerd worden. Alle medewerkenden aan dezen avond verdienen dan ook een woord van hulde; last but not least Hoppenbrouwer en zijn band. Kortom het was een prettige, gezellige avond. EEN AARDIGE RECLAME. Een achttal plaatselijke firma's hebben een aardige reclame ontworpen in den vorm van boekenbons. Zij geven namelijk als premie op bij hen gekochte artikelen bons ten geschenke, welke voor boeken en aanverwante artikelen kunnen worden ingewisseld. Deze firma's zijn de navol gende: J. J. van der Plaat, delicatessen, Spoorstraat; C. van Baaren, luxe- en huis houdelijke artikelen, Spoorstraat; Maga zijn „De Ster" manufacturen, Spoorstraat; Speciaalzaak kousen en sokken, Kanaal- weg 108—109; H. van de Poll, schoenen en sportartikelen, Spoorstraat; P. van dei- Maden, heeren-modeartikelen, Spoorstr.; A. Hildering, naaimachines, enz., Spoor straat; Gebrs. Pronk, banketbakkerij, Keizerstraat. Doordat deze acht firma's, alle van zeer uiteenloopende branches, eenzelfde soort bon cadeau geven aan de koopers in hun zaken, wordt het publiek gemakkelijk ge maakt op deze wijze een fraai boek of an der geschenk in eigendom te verkrijgen. Het is dan evenwel zaak, dat men de ver schillende bons goed bewaart; doordat ze in diverse zaken verkrijgbaar zijn, heeft men er spoedig een aantal bijeen, die dan kunnen worden ingeruild. Als men de visscherijbladen ter hand neemt, is de algemeene sterke indruk, dat de visscherij, evenals zooveel bedrijfs takken, slechte tijden doormaakt. Visch schijnt er soms in overvloed te zijn, maar door de belemmerende be perkingen op exportgebied, kunnen noch tans de bedrijven niet loonend gemaakt worden. IJmuiden, het groote vischcentrum van de Noordzee, ondervindt vooral daarvan de ontstellende gevolgen, zoodat het groot- vischbedrijf daarom grootendeels wordt stilgelegd. Daardoor ontstaat misschien een moge lijkheid, dat het klein vischbedrijf toch nog staande kan worden gehouden, om dat erblijftdebinnenlandsche consumptie- vraag en als nu de markten door het grootbedrijf niet worden overvoerd, is er kans, dat door het kleinbedrijf in deze binnenlandsche behoefte niet overmatig kan worden voorzien. In dit verband zou het ook zoo nuttig zijn als nu, dadelijk, de propaganda voor meer vischverbruik in het binnenland ter hand kon worden genomen. Wanneer vischhandel. reeders en vis- schers elkaar in dezen eens terstond konden vinden en werden gesteund dooi de Kamers van Koophandel, dan zou er een krachtige propaganda voor visch verbruik kunnen worden gevoerd, die gunstig kon werken op het vischbedrijf met zijn talrijke nevenbedrijven. Er ligt daar nog terrein braak, maar het is zaak dadelijk deze aangelegenheid met kracht aan te vatten. Volgens de vakbladen schijnt de Regee ring weinig te willen of te kunnen doen en daarom is het noodig, dat de belang hebbende kringen zelf het initiatief nemen. Over de ansjovisteelt en de te treffen maatregelen wordt niet veel vernomen. O. i. lijkt de eenige mogelijkheid tot uitoefening van de ansjovisvisscherij te zijn, dat de Regeering zich garant stelt voor een minimumprijs per aangevoerd kilo ansjovis. Of ze daartoe bereid zal zijn? De garnalen houden thans nog het best prijs. Vermoedelijk komt dat hierdoor, dat alle berichten van om de Zuid op geringe vangsten wijzen, waardoor aan de vraag niet overvloedig kan worden voldaan en ook omdat het weer koel blijft, waardoor de verzendmogelijkheid gunstig is. Van deze factoren profiteeren gelukkig nog onze visschers, al zijn dan ook de vangsten niet ruim te noemen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHTEK. In de maand April werd de Leeszaal bezocht door 1329 mannen en 71 vrouwen, totaal 1400 personen. Uitgeleend werden 2103 romans, 1992 kinderboeken en 644 studieboeken, totaal 4739 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Bircher-Benner: Ons voedsel als ziekteoorzaak; van Epen: De zigeunerin van Ginneken: De ontdekkingen van de kleuter; Goethe: Werke, 2 dln; Henning: Goethe; de Man: Massa en leiders; Neu- mann: Narrenspiegel; Renn: De strijd om de macht; Soenne: De roep van het bloed; Spranger: Psychologie der jeugd; Vloemans: Leven en leer der groote denkers; Wolthuis: Het drama in de middeleeuwen; Overzicht over het sociaal hygiënisch werk in Nederland op bet gebied van den dienst der volksgezond heid. Ten geschenke ontvangen: Fuelopp- Miller: Der heilige Teufel; Krishnamurti: Het zoeken; idem: Toespraken in het sterkamp Ommen 1931; Lindeboom e.a.: Beschouwingen over de vrijmetselarij van' niet-vrijmetselaren; 175 jaren Nederland- sche vrijmetselarij; Jaarboek van den Nederl. Protestantenbond; Bezuiniging op marine; De drie talen, 15 dln; Jaar verslag van de Nederlandsche Handels- reizigersvereeniging en de Fondsenver- eeniging der N. H. R. V. te Rotterdam; Verslag der Ned.-Zuid Afrikaansche ververeeniging over 1931; Gidsen van DuitschlandKampboekje V. C. J. C. 1932; Japikse: Bijdragen voor Vaderlandsche geschiedenis en oudheidkunde. RUZIE OM KINDEREN. Zondagmorgen is op den Dijkweg een hevige twist ontstaan tusschen een twee tal families. Een kind kwam huilend thuis en beweerde door een buurman geslagen te zijn, waarvan echter niets van waar bleek. De vader van het mishandelde(?) kind gaf zijn buurman in overweging met zijn handen van zijn spruiten af te blij ven, waarop deze zeide, het kind niet te hebben aangeraakt. Over en weer vielen minder vriendelijke woorden en toen een van de vrouwen van de twistende mannen ten tooneele verscheen en zich in den woordenstrijd mengde, kreeg ze een slag in het gezicht. Dat liet haar echtgenoot zich niet welgevallen en hij gaf nu den mishandelaar van zijn vrouw een watje kou, wat diens vrouw weer niet aan stond, die met een bijl naar buiten kwam en haar buurvrouw een slag op den arm Zooals de milde stralen der voorjaarszon een bloesem van schoonheid aan boom en struik tooveren, wekt het dagelijksch gebruik van „Zij"-Crême een nieuwe lente in Uw huid. In prijzen van 203045— 75 cent. HET OFFER. Weer is in Den Helder een offer gebracht Ter bestrijding van de T. B. C., Weer deed nu elk spontaan en goedgeefsch Een greepje in de portemonnaie, Weer bracht men hiermede de liefde naar voor, De liefde voor naasten gevoeld, Weer liet men nu zien, dat men ten allen lijd' Het toch nog zoo kwaad niet bedoelt. De zieken en zwakken, zij worden gesteund, Wellicht zijn zij straks weer gezond, Dat danken zij dan, dat de vraag 11 om hulp, In uw harten de weerklank weer vond. Aan off'rend Den Helder daarom hunne dank, Ook hen die hier waren in de stad, En ook het Bestuur van het Militair Tehuis, Voor de zaal die wij hebben gehad. Door toedoen van hen waren wij onder dak, De keus van de zaal was weer vrij, En ook de conciërge moet worden genoemd, Hij stond ons den heelen dag bij. Vergeten wij ook niet de „Heldersche Courant"4 Die altijd hulp ons geeft. En dan onze dames de speldjesverkoop Die steeds laten zien wat er leeft, Als het aankomt op werk, zij geven zich graag. Zij beginnen des morgens al vroeg, Voor hen hebben wij, u begrijpt het alreeds, Geen woorden van hulde genoeg. Het corps Politie, met hun Inspecteur, Zij lieten ons tolvrij steeds gaan, Ook „hen" danken wij den succesvollen dag, En hiermee kan ik wel volstaan. Den Helder. JAN MENS. gaf, waardoor deze buiten gevecht werd gesteld en zich onder doktersbehandeling moest stellen. Naar men ons mededeelde, kwam er nog een tweede bijl als strijd wapen in het gevecht, doch deze veroor zaakte geen ongelukken. De politie maak-* te een eind aan den strijd en procesver baal volgde. RECTIFICATIE. In de in ons blad van Zaterdag voor komende advertentie van den heer M. S. de Jong, Koningstraat, kwam de volgende regel voor. Van de begrafenis van de slachtoffers van het vliegongeluk te Soerabaia, op 14 April j.1. werd ons per vliegmail een zestal foto's toegezonden door bet atelier Isken, te Soerabaia, die wij hieronder plaatsen. kunstfoto- Begrafenis Majoor Christiani. Vuursalvo bij den ingang van het kerkhof. Vuursalvo op het graf. Links, de vlootaalmoezenier, pastoor Litjens. Vertegenwoordiger van den Marine Commandant tijdens zijn toespraak. Begrafenis der drie andere slachtoffers 'smiddags om 4 uur in een stortregen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5