aimi WIERINGEN. TEXEL. Doodelijk Motorongeval. De steun aan de melkveehouderij. Albert Thomas overleden. De Kamerverkiezingen in Frankrijk. De Presidents-verkiezing in Frankrijk. De moord op president Doumer. Muiterij aan boord van Peruaansche kruisers. Ingezonden Groote keuze crêpe Georgette, gebloemd en effen rand 95 et Dit moest zijn: Groote keuze crêpe Georgette gebloemd en effen, vanaf 0.95. AFSLUITDIJK WIERINGEN— FRIESLAND. Sluiting „Vlleter". De werkzaamheden aan de sluiting van het dijkvak „Vlieter" vorderen zoodanig, dat de afsluiting aan het einde dezer maand kan worden verwacht. Wie kende hem niet, den vluggen, vroolifken André, die voor ieder steeds een vriendeliik en welwillend woord over had, die door zijn prestaties op sportge bied, en vooral ook uit den aard van zijn beroep met henderden personen in aan- raking kwam. Zaterdag troffen wij hein nog aan en velen met ons, vol goeden moed op den voetbalwedstrijd, die Zondag aihier tegen Alkmaar I gespeeld zou worden. Geen wonder dat het droevig ongeval, dat Zondag een ontijdig einde heeft ge maakt aan zijn leven; een geweldigen in druk heeft gemaakt in onze gemeente. Zondagmorgen omstreeks half tien ging hü op zijn pas aangeschaft motorrijwiel een tochtje maken, vergezeld van een zoon van den heer Boekei, die eveneens een motor bereed. Aanvankelijk ging 't niet zoo snel, om dat Joop Boekei. die voorop reed, de vaart eenigszins temperde; op den weg Waal— Den Burg kwam André echter voorbij; vermoedelijk was hij toen den motor (die, naar ons van deskundige zijde wordt me degedeeld, te oud was om in bochten be hoorlijk te functioneeren) niet meer mees ter, waardoor zijn vaart steeds toenam. Met groote snelheid reed hij toen den dub belen hoek om bü het woonhuis van den heer Henkes. Den eersten hoek kwam hq nog om zonder te vallen, maar bü den tweeden hoek bevond zich de auto van den heer A. v. d. Vis, die van Den Burg kwam. De heer Van der Vis het gevaar ziende, reed naar de sloot en stopte onmiddellijk; de botsing was echter niet meer te ver mijden. Was nu nog maar het voorwiel van 't motorrijwiel eerst met den auto in botsing gekomen, doch dit was helaas niet het geval, zoodat André in volle vaart met het hoofd tegen de cabine opkwam; hii werd van den motor geslingerd en schuurde nog 5 a 6 meter over den weg voort en bleef daarna bewusteloos liggen. 't Motorrijwiel werd vernield en de auto zoo beschadigd, dat hii niet verder kon rijden. De heer v. d. Vis had aan het on geval in 't geheel geen schuld. André bleek er helaas heel ernstig aan toe. Joop Boekei haalde direct den zieken auto, waarmede de bewustelooze naar huis werd gevoerd. Dr. Boswijk beoordeelde zijn toestand zoo ernstig, dat hij direct geeste lijken bijstand noodzakelijk achtte. Daar er juist kerk was te Den Burg en te Den Hoorn, moest de dienst in de r.-k. kerk te Den Burg eenigen tijd worden onder broken. ra Kort na den middag scheen een geringe geVen tot het ontwerpen van dienstrege verbetering van den gewonde in te treuen, Hngen met uitschakeling van het bepaalde sterdam brengen. De flottilje, die lig plaats krijgt bij den steiger van de Hol landAmerika-Lyn, zal bestaan uit de bodems „Pangbourne". „Duncon ton", „Albury", „Dundalk" en „Tiverton TWEEDE LOON- EN SALARIS KORTING TE ROTTERDAM. Een uniforme 3 pct.'s korting aangenomen als compromis tus- scben de liberalen en de rechter zijde. De raad heeft gisteren met 25 tegen 18 stemmen een compromis-voorstel tot in voering van een uniforme 3 pct.'s loon- en salariskorting aangenomen, welk voor stel ingediend was door den heer Dutilh, mede namens vertegenwoordigers van de drie kerkelijke fracties en den vrijzinnig democraat. Burgemeester en wethouders hadden zich vooraf bü dit voorstel neergelegd. Daardoor werd, behalve hun voorstel tot invoering van een progressieve korting (2 procent tot 2000 en 3 pet. daarboven), ook het voorstel tot bezuiniging op de z.g. franje der loonregeling ter zqde gesteld. 80 opcenten gemeentefondsbe lasting. Bovendien werd met 24 tegen 19 stem men het voorstel tot verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsom dier ge meentefondsbelasting van 60 tot 80 aan genomen. DE LOONSVERLAGING BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Nu de personeelraad bü de Nederland- sche Spoorwegen in zqn brief aan den minister van waterstaat te kennen heeft gegeven, dat deze raad hetloonkortings- voorstel naar de organisaties heeft door gezonden, heeft de minister van water staat zich thans schriftelük tot die orga nisaties gewend, om haar oordeel ter zake te vernemen. De Bond van ambtenaren in dienst bq de Nederlandsche spoorwegen heeft reeds zqn standpunt aan den minister meege deeld. ONTSLAG VAN MACHINISTEN BIJ DE SPOORWEGEN. Naar men ons meldt, heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen het besluit genomen om met ingang van 1 Juli a.s. een 40 machinisten, die den leef- tqd van 58 jaar hebben bereikt, de dienst betrekking op te zeggen onder toeken ning van zoogenaamd vervroegd ouder domspensioen. In den loop van dit jaar zullen dan nog 6 machinisten, die dan denzelfden leeftqd zullen bereiken, onder dezelfde voorwaarden worden ontslagen. De directie is hiertoe moeten overgaan, daar er behalve het bestaande overcom pleet van locomotiefpersoneel door de invoering van de zomerdienstregeling nog weer meer locomotiefpersoneel over compleet zal komen. DE DIENSTREGELINGEN BIJ DEN DIENST DER P. T. T. Het Tweede Kamerlid van Braambeek heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie aan de hoofden van dienst opdracht heeft ge- DE INVOER VAN GESNEDEN BLOEMEN IN BELGIË. Reuter seint uit Brussel: De Staatscourant zal morgen een Kon. besluit bevatten, waarbü de invoer van gesneden bloemen afhankelijk wordt ge maakt van de vertooning van een bijzon dere vergunning, te verleenen door den minister van landbouw. Het besluit zal in werking treden op den tweeden dag na de publicatie. NEDERL. REISVEREENIGING. In zün openingswoord voor de alge- meene vergadering van de Ned. Iteisver- eeniging te Alkmaar deelde de voorzit ter, de heer Sabel, mede, dat de inning der contributie in weerwil van de ver hooging bevredigend isi.yieirl°°Pe"- Uit het jaarverslag blijkt, dat het aan tal leden van 70.000 gedaald is tot 65.756. Het aantal afdeelingen is gelü'k gebleven. Het kapitaal der vereeniging bedroeg op 1 Jan. 5492; dank zü een voordeelig saldo, groot ruim 42,000, is het geste-1 gen tot ruim 47.500. Bü de bespreking over het beleid van het hoofdbestuur werd gewezen op de dure reizen naar Afrika en Amerika, die, naar de meening van de afd. Den Haag, behooren te worden overgelaten aan de reisbureaux. Door zulke reizen iaakt de Toynbee-gedachte steeds meer op dern achtergrond. Ten slotte werd nog het beleid van het hoofdbestuur met algemeene stemmen goedgekeurd. Dordrecht werd aangewezen als finan- cieele commissie. De aftredende bestuurs leden werden herkozen. In de vacature-1 J. G. Beurs, die bedankt had, werd ge-1 koozen de heer S. de Leve (Den Haag). I Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd, nadat een dozqn af gevaardigden tal van andere plaatsen hadden aanbevolen, Rotterdam aange wezen. doch even nadat de voetbalwedstrijd, waar op hü zooveel moed had gehad, aanving, in art. 13 D.A.P.T.T. omtrent de ver menigvuldiging van elk tusschen 22 en bereikte het droevig bericht het sportveld, g uur vallend dienstuur met 1 dat hü zonder tot bewustzijn te zün geko men, was overleden. De indruk, die dit bericht maakte, was groot, de vlaggen werden halfstok gehe- schen en er heerschte een gedrukte stem ming onder de aanwezigen. Overgroot is de deelneming, die de zwaar getroffen familie Ran van alle zijden on dervindt bü dit tragisch sterfgeval. De overledene was nog slechts 24 jaar oud. Van het gebeurde is proces-verbaal op gemaakt, terwijl foto's ter plaatse van het ongeval zün genomen. Den Hoorn. WEER EEN PRACHTIG FIETSPAD. Dezer dagen wordt de laatste hand ge legd aan het fietspad Den HoornJan Ayeweg, dat een prachtige verbinding vormt tusschen de dennenbosschen, op de 2. Zoo ja, heeft deze opdracht de in stemming van den minister, en is hierbü wel voldoende overwogen, welk een ern stige verslechting deze inhoudt voor het personeel van het P.T.T.-bedrijf met zqn steeds ongeregelde, versnipperde dienst- Ujden, en dat een dergelqke maatregel tot ontslag van personeel en uitbreiding van het aantal werkloozen moet leiden 3. Is de minister bereid op grond van de bezwaren in vraag 2 genoemd alsnog handhaving van het bepaalde in art. 13 D.A.P.T.T. te overwegen BESCHERMING TEGEN AANVALLEN UIT DE LUCHT. Commissie geïnstalleerd. De minister van binnenlandsche zaken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, heeft uur mede namens zqn mr. vanochtend 11 mede Westermient en het dorp Den Hoorn, 't Is embtgenooten van financiën en van een flink werk geweest waarmede ver- defensie, de commissie geïnstalleerd, aan schillende werkloozen in den laatsten tqd welke is opgedragen, de regeering van aan arbeid werden geholpen, terwql het pad zelf veel zal büdragen tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer op Texel. Het pad loopt grootendeels langs den voet der duinen; door afgraving op enke le plaatsen zqn al te steile hellingen ver meden, zonder evenwel aan het natuur schoon te kort te doen. Het pad zelf is op dezelfde wüze aangelegd als het pad door het Westerslag en ziet er prachtig uit. 't Is echter uitsluitend voor rijwielen. Langs het pad ligt een flinke breede zand weg, die echter niet voor auto's geschikt is, daar alles los zand is. Ongetwüfeld zullen dezen zomer vele wielrüders, zoo wel van Texel als van daarbuiten een fietstocht maken, van den Hoorn naar de Koog, vanwaar men weer langs een prach- tig pad naar den Ruigendük jcan gaan. advies te dienen nopens het"treffen van wettelüke voorzieningen tot bescherming DE BEGRAFENIS VAN PRESIDENT DOUMER. Bü de begrafenis van president Doumer zal de Koningin zich doen vertegenwoor digen door een speciale missie, bestaande uit den vice-admiraal jhr. C. L. Schorer, adjudant i. b. d. van de Koningin en den ritmeester baron Sirtema van Grovestins, HM. s ordonnans officier. ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN NAAR DE AMSTERDAMSCHE HAVEN Van Woensdag 11 tot Dinsdag 17 Mei zal een flottille mijnvegers der Britsche marine een met-officieel bezoek aan Am- van de bevolking tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht. De toespraak van den minister werd door den voorzitter der commissie, mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, beantwoord De landbouworganisaties drin gen op een spoedige behandeling van het ontwerp aan. De drie centrale landbouworganisaties, de alg. Ned. zuivelbond en de bond van kaasproducenten hebben gisteren het volgende telegram aan de Tweede Kamer van de Staten-Generaal gezonden In verband met de steeds voortschrij dende daling van de prijzen van de zuivelproducten verzoeken de drie cen trale landbouworganisaiies, de alg. Ned. zuivelbond en de bond van kaasprodu centen de Tweede Kamer zeer dringend de behandeling van het wetsontwerp tot steun aan de melkveehouderij met alle kracht te bespoedigen. De nood stqgt met den dag en iedere dag vraagt nieuwe slachtoffers. DE VARKENSHOUDERIJ. Het Tweede Kamerlid Van Rappard hè*1 ft den minister van economische za- ken en arbeid de volgende vragen gesteld- Kan de minister mededeelen of het on derzoek in zake steunverleening aan de varkenshouderij, bedoeld in het antwoord van den minister van binnenlandsche za ken en landbouw op vragen van onderge tekende, ingezonden 12 April 1932, thans is ten einde gebracht en of binnenkort maatregelen tot leniging van den steeds nijpender wordenden nood in dat bedrüf 'kunnen worden tegemoet gezien? Aan een hartverlamming. De directeur van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève en vroegere Fransche minister, Albert Thomas, is Za terdag tegen middernacht in de toiletten van een restaurant bij het station Saint Lazare te Parijs tengevolge van een hart verlamming overleden. Tegen elf uur trad de heer Thomas de gelegenheid bin-1 nen en bestelde een glas rum. Nadat hü eenige teugjes had gedronken, begaf hq zich naar de toiletten. Door zijn lang durige afwezigheid ongerust geworden, waarschuwde de kellner den eigenaar, die de hem onbekende gast op den stee- nen voer vond liggen. De politie zorgde voor de overbrenging van het bewuste looze naar het Höpital-Beaujou, waar de artsen slechts den dood konden consta- teeren. Albert Thomas was Zaterdag te Parijs aangekomen ten einde zqn stem uit te kunnen brengen voor de Kamerverkie zingen. Vrienden die hem nog kort voor zijn dood hadden gezien, hadden niets bü'zonders aan hem bemerkt. De Nw. Rott. Crt. schrijft: De dood van Albert Thomas is een groot verlies voor de instellingen van Genève. Thomas was de man die het Internationaal Arbeidsbureau noodig had een man van groote kennis, met een grondige wetenschappelüke opleiding, die toch allerminst een kamergeleerde ge worden was; een man van groote stuw kracht, wien reeds om zün politiek stand punt de sociale vooruitgang na aan het hart moest liggen, maar die tegefijk ge noeg practisch inzicht bezat om de werkefijkheid niet uit het oog te ver liezen. Zqn vermogen tot objectiviteit, tot het overwinnen van politieke of nationale vooroordeelen maakte hem tot een man, wiens groote eigenschappen slechts be nepen vooroordeel over het hoofd kon zien. Van dit vermogen hebben wq Ne derlanders een aangenamen indruk kun nen krijgen na zqn bezoek aan Neder- landsch-lndië. Zün dood schept een belangwekkend probleem voor Genève. dat het toch reeds PÜnlüke van zqn gemis nog aanmerkelqk zou kunnen vergrooten. De herstemming van Zondag. Bü de Zondag in Frankrijk gehouden herstemming is het in het geheele land rustig gebleven. Het voorloopige resultaat van de eerste en de tweede stemming is Zondagnacht omstreeks een uur bekend gemaakt. Dit resultaat betreft 602 van de 605 Kamerzetels. De getallen tusschen haakjes geven het aantal zetels in de vo rige Kamer aan. Onafhankelüken 5 (8); Rep. dem. Unie (groep Marin) 76 (90); Links republikeinen (Tardieu) 72 (101);' Onafhankelüke republikeinen 28 (26); Demokratische volkspartij 16 (19); Links radicalen en onafh. rad. (incl groep Franklin Bouillon) 61 (90); Socialistische radicalen (Herriot) 156 (109); Soc. republikeinen en Fransche socia listen (Painlevé-de Monzie) 36 (32); Socialisten 129 (112); Communisten 23 (15). Van de koloniale mandaten hebben de onafhankelüke radicalen drie zetels, de socialisten één zetel, de links-republikei nen en de -onafhankelüken eveneens een zetel veroverd. Er ontbreken nog slechts de uitslagen van Guyana en Guadeloupe, fervfjl op Réunion de verkiezingen pas op 15 Mei gehouden zullen worden. Hü de verkiezingsbetoogen te Oran is het Zondag tot ernstige botsingen geko- men. Eén doode. Herrict de aangewezen kabi netsformateur. ne aanslag op president Doumer, en de schek van den dood van dezen eerbied- waardigen staatsman hebben, zooals trou- !.1S te verwachten was, geen anderen draai kunnen geven aan den loop der Fransche verkiezingen. De opschuiving naar links moest, nu de tactische samen werking aan de stembus tusschen radica len en socialisten vaststond, bü de her stemming krachtig tot uitdrukking komen. Ken meerderheid hebben deze twee sa- menwerkende partijen niet kunnen béha- !iell. Daarop zullen echter slechts de grootste optimisten onder hun leiders hebben gerekend. Veel verandering zou dat ook niet beteekend hebben, vergeleken 1>Ü den toestand, waartegenover men nu staat, aangezien een eendrachtelijke coa litie tusschen de beide partijen toch niet mogelijk is. Herriot zou er niet meer of niet minder afhankelijk van de rechterzijde I tegen over de socialisten door zijn gewor den, en de socialisten zouden dan zelfs vaster dan ooit de eischen hebben gehand haafd, die een regeeringskartel met de mannen van Herriot onmogelijk maken. Eén ding is duidelijk als uitslag der verkiezingen: Tardieu kan niet verder re- geeren. Radicalen, socialisten, samen met de groep van Painlevé vormen een samen hangende oppositioneele meerderheid, tal rijker dan alle andere partijen in het par lement bii elkaar. Zelfs al zou de groep van Painlevé een regeering uit het mid den willen steunen, dan nog zou deze een onsamenhangende oppositie van de beide groote partijen van links en van de com munisten tegenover zich vinden, waarvan het numerieke overwicht beslissend is. Regeeren tegen den wil van Herriot is niet meer mogelijk. Daarom lijkt Herriot nu de aangewezen man als komend kabi netsformateur. Tardieu treedt af. De ministerraad heeft besloten, dat het kabinet na de verkiezing van den nieu wen president zal aftreden omdat Tardieu klaarblijkelijk geen meerderheid meer in de Kamer bezit. Tardieu zal zich evenwel bereid verklaren om de loopende zaken tot de benoeming van zün opvolger te blü'ven waarnemen. Engelsche persstemmen. De Engelsche pers doet van de Fransche verkiezingsuitslagen mededeeling onder groote koppen als „Groote socialistische overwinning in Frankrijk" of „Vernieti gende nederlaag voor Tardieu". De „Times" schrüft, dat de overwinning der linkerzijde volkomen is. De „Morning Post" spreekt van een „aardverschuiving naar links". De „Daily Express" wijst op de inter nationale gevolgen van de linksche over winning. Deze beteekent een toegeeflijke houding van Frankrijk te Genève en te Lausanne. De veiligheid-these zal moeten wqken en het Fransche standpunt zal het Engelsche standpunt nader komen. Painlevé candidaat. Painlevé heeft op aandrang van zün po litieke vrienden toegestemd in de aanvaar ding van de candidatuur voor het presi dentschap van de Republiek. Painlevé trekt zich terug. Painlevé heeft zqn candidatuur voor het presidentschap teruggetrokken. I ■<-, 0 De aangewezen verdediger weigert weigert. De advocaat Geraud, die ambtshalve was aangewezen om den moordenaar van den President der republiek, den Rus Gorgoelof, te verdedigen, heeft deze op dracht geweigerd met een beroep op de vriendschapsbetrekkingen van zqn fa milie met de familie Doumer. De correspondent van de Nw. Rott, Crt. te Parijs meldde gisteravond: Met voorbeeldig geduld heeft het volk vandaag voor den doode gedefileerd. Voetje voor voetje kwam de eindelooze fiie vooruit. In het begin van den middag duurde het twee uur, voordat men tot het paleis toegelaten werd. Later tegen het uitgaan van winkels en kantoren zwol de menigte aan. Zwijgend of fluiste rend getroostte men zich het lange wach ten onder de druipende hoornen. Doumer's stoffelijk overschot niet ln het Panthéon bijgezet. Mevrouw Doumer heeft toegestemd in een plechtige overbrenging van het lijk van haar echtgenoot naar het Pantheon. ZÜ heeft echter bepaald, dat het stoffelijk overschot van president Doumer daarna in het familiegraf zal worden begraven. Tragisch gevolg van den moord op president Doumer. De moord op den Franschen staats president heeft indirect een tweede slacht offer geëischt. Een te Parijs wonende Russische emigrant, die den moord op Doumer beschouwt als een onteering van alle in het buitenland wonende Russen, is uit het venster züner woning op straat gesprongen. In hoogst zorgwekkenden toestand werd hq naar een ziekenhuis overgebracht en daar is hq gestorven. Voor zqn overlijden verklaarde hü zich het leven te hebben benomen omdat hü de misdaad van Gorgoelof niet kon over leven. MACDONALD. Het herstel van den premier maakt goe den voortgang. Men rekent er op, dat hq ongeveer twee weken in de kliniek zal moeten blqven. DE ZEVEN-EN-ZESTIGSTE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. De gisterenochtend begonnen 67ste zitting van den Volkenbondsraad staat onder voorzitterschap van den gedele geerde van Guatemala Matos, die opvol ger is geworden van Tardieu en Paul Boncour, welke beiden afwisselend de 66ste raadszitting hebben geleid. Slechts onbekende gezichten trof men om de raadstafel aan, wel een bewqs, dat althans dit eerste gedeelte van de raadszitting van geen politieke beteekenis zal zqn. Dit eerste gedeelte zal trouwens reeds heden afloopen, want met het oog op de begrafenis van Doumer en Albert Thomas zal de raad hedenavond weer naar huis gaan en Woensdag na Pinksteren de besprekingen voortzetten. De kruisers weer ln het bezit der regeering. Communistische matrozen hebben Zon dag kans gezien zich meester te maken van de beide Peruaansche kruisers „Almirante Grau" en „Coronel Bolognesi". De officieren werden gevangen genomen en het bevel ging over naar een raad van mhtrozen. De regeering kondigde terstond den staat van beleg af en zond ter onder drukking van de muiterij eenige marine vliegtuigen en twee duikbooten naar de kruisers. De bemanning van de „Amirante Grau", gaf zich direct over, doch de bemanning van de „Coronel Bolognesi" gaf zich pas over nadat de kruiser van een duikboot een torpedotreffer onder de waterlinie had gekregen. De kruisers werden door infanterietroepen bezet. Volgens mededeelingen van de regeering is de orde aan boord weer hersteld. Staat van beleg afgekondigd in in geheel Peru. Hoewel volgens mededeeling der Peru aansche regeering na de overgave van de beide opstandige kruisers „Almirante Grau" en „Coronel Bolognesi" de rust weer hersteld is, heeft de regeering in geheel Peru den staat van beleg afge kondigd. UITSTEL DER VIJF MOGENDHEDEN CONFERENTIE. Van welingelichte Engelsche zqde wordt medegedeeld, dat de conferentie, die op 17 Mei a.s. opnieuw tusschen vertegen woordigers der viif groote mogendheden zou worden gehouen, is uitgesteld. Men verwacht niet, dat de vqf mogend heden vóór den aanvang der herstelcon ferentie nog besprekingen met elkaar zullen kunnen* voeren, aangezien Mac- Donald wegens zün oogoperatie niet voor medio Juni naar Genève kan komen en ook de Fransche Kamerverkiezingen een geheel nieuwe situatie hebben geschapen. Geachte Redactie! Het Centraal Comité voor Drankbe strijding „Helder" verzoekt U hierbij beleefd opname van het volgende: Zaterdag 14 Mei a.s. hoopt bovenge noemd Comité alhier een speldjesdag te organiseeren, welks baten ten goede komenaandeplaatselqkedrankbestrqding. Alweer een speldjesdag zal men on willekeurig zeggen. Hoewel in het slaken I van deze verzuchting wel eenige waar- J heid schuilt, de drankbestrijding echter 1 maakt hiermede een uitzondering. Het is zelfs voor het eerst, dat voor dit doel op deze wqze van het publiek een offertje gevraagd wordt. Wq gelooven niet dat«het noodig is het nut van de drankbestrijding nader aan te toonen; ieder weldenkende mede burger zal moeten toestemmen dat het een sympathiek doel is. Nog veel te veel slachtoffers vallen voor rekening van het alcoholisme, die er dus niet zouden zqn geweest, indien niet de drank zqn ver- derfelqken invloed op hun leven had uitgeoefend. Hiertegen steeds onze waarschuwende stem te doen klinken, door het voeren* eener stelselmatige propaganda voor ge heelonthouding, is ons parooi. Dat deze propaganda geld kost, behoeft geen betoog. De opbrengst van dezen speldjesdag wordt gelqk verdeeld over de afdeelingen van de volgende drankbestrqders-ver- eenigingen, aangesloten bjj bovengenoemd Comité: Algemeene Nederlandsche Ge heelonthouders-Bond, Helde,rschKruisver- bond, Maria-Vereeniging,Nationale Chris ten Geheelonthouders-Vereeniging en Nederlandsche Vereeniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken. Het draagt dus een algemeen karakter. Met vrijmoedigheid doen wq een beroep op het publiek om door het koopen van een speldje van zqn sympathie met ons streven te doen blqken. Tevens doen wü een beroep op meisjes boven 16 jaar, die genegen zqn ons met het verkoopen behulpzaam te zqn. Op gaven hiervan worden gaarne aangenomen aan de onderstaande adressen. U, geachte Redactie, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, teekenen wq, hoogachtend, Namens het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder": P. Tuk, voorzitter, Laan 29. W. Nieuwenhuizen, secretaris, De Ruiterstraat 50. J. A. Bruning, penningmeester, Emmastraat 80. Mej. A. C. v. Amesfoort, Westgracht 38. H. Fennik, Koningdwarsstraat 11. Den Helder, 9 Mei 1932. DE KAMERVERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. Parqs, 10 Mei 1932. In politieke kringen heerscht nog groote onzekerheid over de toekomstige meerderheid in de Kamer. Zoowel een concentratie als een kartel zqn mogelijk, hoewel men in parlementaire kringen niet gelooft, dat het experiment van 1924 zich zal herhalen. Gisteren hielden de Radicalen onder leiding van Herriot een korte zitting, waarop de situatie besproken werd. De voormalige minister-president wenschte echter geen positieve verklaring af te leggen en verwees naar het Partq-con- gres, dat op 18 Mei a.s. zal worden ge houden en dat in deze een beslissing zal nemen. Ook de Socialisten nemen een zelfde terughoudende houding aan. De socialistische partq zal een congres bqeen- j roepen tegen het einde dezer maand, al waar eveneens een beslissing zal worden genomen. DE AANSTAANDE PRESIDENTSVERKIEZING. Parqs. De stand van de candidaten- lqst voor het presidentschap is, nu Pain levé zich teruggetrokken heeft, zoo, dat alleen Lebrun candidaat is. Men verwacht, dat bqna iedereen op hem zal stemmen. Waarschijnlijk zal de verkiezing reeds om 5 uur geëindigd zqn. DE AARDVERSCHUIVING TE LYON. Parüs. Een bericht uit Lyon meldt, dat zich thans nog 25 personen onder de puinhoopen bevinden. Uit Chambery wordt medegedeeld, dat door een reusachtige aardverschuiving die plaats vindt in Savoye, zich een geheel dorp in gevaar bevindt en langzaam naar het dal wordt geschoven. Ongeveer twee millioen m2 zand heeft zich in beweging gezet en glqdt lang zaam naar beneden. FONDS ONDERWIJS AAN ZIEKE KINDEREN. In April mochten wq' onder vriende- lqke dank ontvangen van: denheerj.de J., Huisduinen i 1.mevr. A.B. f2.50; mevr. A. C. f 3.— mevr. B. C. f 3.50; mevr. R. P. f 3.—den heer D. 1. H. eenige uren arbeidsloon. Omdat onze inkomsten niet in die mate i vloeien als onze uitgaven stqgen, hebben wq onder goedkeuring van B. en W een verloting georganiseerd, waarvan de loten f 0.25 kosten. Mogen velen een lootje koopen. Prijzen zijn o.m. ren koffer grammofoon, een sjoelbak, een electrisch strqkijzer, enz., enz. De Commissie: Mej J. DE VRIES, Singel 52. i) t 'w VETH, Ruyghweg 65. H. J. MARINUS. Binnenhaven 118, Gironummer 28220. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare zitting van Maandag 9 Mei. Hernieuwe poging om den Gordiaanschen knoop door te hakken. Onze welbekende hesr Jacob de G., vis- scher en pandoer-specialiteit te Egmond aan Zee, die in den nacht van 21 op 22 April als gevolg van drankimpulsie uit de bottelarij van den heer Hoppenes een res pectabele hoeveelheid vloeibare verfris- sehingen rampaste en tegen wien onze anders zoo spoedig tot clementie bereide officier met onwrikbare hardnekkigheid 4 maanden gevangenisstraf requireerde, verscheen heden opnieuw voor het aan schijn des politierechters, ten einde zoo mogelük definitief over zün naaste toe komst te hooren beslissen. Mr. Belonje was zoo welwillend geweest dezen prodeaan juridisch bq te staan. Verdachte had bereids te kennen gege ven aan mijnheer Wiggers, dat hü tot alle mogelijke anti-alcoholische concessies be reid was. De gem.-veldwachter Ten Brug- gencate wilde toezicht uitoefenen. Ook alweer een pracht toezegging. Het was de bedoeling, dat een gecombineerde straf zou worden opgelegd. De heer Officier bleek in deze „laatste ronde" geneigd wat water in zün wijn te doen en vorderde alsnu 4 maanden, doch daarvan 2 maanden voorwaardelük niet 3 jaarproeftq'd en op te leggen bq'z. voor waarden. De geachte verdediger noemde de voor gestelde straf tamelijk zwaar en drong aan op een speciaal voorw. veroordeeling. De politierechter daarop uitspraak doen de, vonniste overeenkomstig het requisi toir van den officier. Een onnette en bovendien grammaticaal' onjuiste qualificatie. Een slanke Heldersche gehuwde dame, mej. Cornelia T„ echtgenoote van den heer M., had volgens dagvaarding haar stadge- noote, mej. Sjouke S„ gehuwd met den heer O., op zeer duidelijke en openbare manier een schoft genoemd. Ze bedoelde natuurlijk een schofte, doch dit taalkundig onderscheid was niet van invloed op de strafwaardigheid. De thans ter zake be- leediging terecht staande dame ontkende deze blamage te hebben gelanceerd, doch een tweede get., mej. Sch., bleek de on hebbelijke uitdrukking en nog meerdere van hetzelfde weinig hoogstaande kaliber (de politierechter noemde het „gevleugel de woorden") mede te hebben aangehoord. Eisch 10 boete of 10 dagen. Uitspraak 7 boete of 7 dagen. De veroordeelde ver klaarde zichzelf echter plechtig onschuldig. Het leek onbeduidend, maar het was lang geen kleinigheid. De heer Jan F., 'n 26-jarig arbeider te Wieringen, stond voor niets meer of min der terecht dan voor het ernstig feit van opruiing. Hii zou namelijk in den laten avond van 28 Maart in de Koningstraat een ge zelschap niet zeer alcoholvrije personen, dat luidkeels liep te zingen, althans gelui den uitstootte, die men met een beetje goeden wil voor zingen zou kunnen hou den, en welk „ensemble" door brigadier Bergsma en een collega werd aangemaand tot stilte, hebben aangemoedigd met zin gen voort te gaan onder de bewoordingen: zing maar op, en goed hard! 'n Prettige medewerker voor de dienaren van Her mandad, die met de handhaving der Wie- ringer politieverordening waren belast! De verdachte deed het nu tamelijk han-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6