HERMAN NYFELS Toonaangevend en niet duur- HEEREN- EN KINDERKLEED1NG den helder GEMAAKT OF NAAR MAAT Schoonmaakgruwelen. De invoer in Frankrijk van Nederlandsche planten, bollen, knollen en wortelstokken. De Fransche presidents verkiezing. Postvluchten van en naar Indië China en Japan. Moord. Radiografisch Weerbericht. LUCHTVAART Het luchtschip Akron stuurloos *in een hevigen storm. Aardverschuiving in Savoye. SnSTwoSgVr ee" JaPMSCh TEXEL. EIGEN ATELIERS Een van onze lezeressen verzoekt ons opname van het volgende protest tegen het feuilleton van onzen medewerker A. C. v. Kampen, opgenomen in ons nummei van Zaterdag 7 Mei jJ. over: „Schoon- inaakgruwelen". Medesexegenooten! Zooiets zouden wjj ons laten we geyal len'-1 Die klachten zouden gegrond zijn? -Morrege brenge", zooals de heer A. 0. v. Kampen in zyn „gruwelverhaal zegt; want lezers, u zult ongetwijfeld begrepen hebben, dat ik mij in naam van mijn an dere collega's tegen deze mannelijke over drijving verzet. Wat zeg ik overdrij ving? Keen, onlogica, enz. enz. Oh, vat vol tegenstrijdigheden oftewel uw naam is Man, als ik uw gebreken eens op zou moe ten noemen, die vooral tot uiting komen in den zoo gevreesden schoonmaaktijd, dan bleef er niet veel meer van u over! Laat ik er eens een greep uit doen, en die ach tereenvolgens bespreken, waarbij ik tevens onze goede vrouwelijke eigenschappen zoo ongemerkt naar voren zal schuiven. Ja, als niemand ze ons openlijk toe wil ken nen, moeten we het onszelf wel doen! Eén, twee, drie, daar gaat-ie! Ie. 's Mans tegenstrijdigheid. Voorbeeld: Er hangt ergens boven aan het plafond een spinneweb. Niemand heeft er last van, ziet het en maakt er een opmerking over als.de man. Hy loof het weg te halen, maar kan er niet zoo erg goed bij:, zoodat er nog een enkel draadje van blijft bungelen. N iemand heeft er last van, ziet het en maakt er weer ee nopmerking over alsde man. DJJ zegt: „Nou, er mag "hier wel eens flink schoongemaakt worden, want dat spinne web van gisteren hangt er nog". Ten eerste is dat wel tot enkele draad jes gereduceerd, en ten tweede moet hij zoo kiesch zijn om net te doen of er niets meer van te bekennen is, volgens de alge- meene regels van wellevendheid. Enfin, ik maak aanstalten tot groote schoonmaak, niet omdat „mevrouw Riet vink gisteren al begonnen is, of juffrouw Zooenzoo gezegd heeft, dat het zullek fijn schoonmaakweertje is", neen, maar omdat manlief dat spinnneweb met alle geweld weg wil hebben. En wat is nu het gevolg van hem zijn zin te geven? Dit voert tot zijn tweede euvel, n.1.: 2e. 'sMans lastig humeur. Een norsch gezicht; en lieflijke gezeg des, waarbij verwacht "wordt, dat w ij ons goede humeur, opgewekt gezicht en gees tige gezegdes zullen blijven handhaven. Als bewijs van onze vrouwelijke opgewekt heid geef ik u het volgende voorbeeld: Het tooneel stelt voor een schoonmaak- kamer, die ik niét verder behoef te be schrijven. Hij, een man in het stadium van mopperen en lastig zijn. Zij, een vrouw, de volgende dialoog ontspint zich (om in schoonmaak-webstijl te blijven). Hij: „Verdraaid, waar heb je die hoed van me nou weer gelegd? Ik kan hem nergens vinden!" Zij: „Op de mangel, mannie". Hij: „Zoo, op de mangel; op wat voor idiote plek zal ik hem direct weer vin den?" Zij: ,Nou, ik denk, op je hoofd, schat!" Einde. Blijkt hier niet ten volle ons adrem zijn, ons onverstoorbare humeur en op gewekte logica uit? Vooral 't laatste. 3e. 's Mans „gulle" manier van hulp aanbieden, wanneer er eens iets te doen is, wat hij misschien op zou kunnen knap pen, zonder het heele huis daarvoor bij elkaar te roepen. Ter illustratie weder om het volgende voorbeeld: Na zich eerst overtuigd te hebben dat er werkelijk geen kans bestaat om er tus- schen uit te knijpen, zonder dat dit teveel in 't oog loopt, biedt hij zijn diensten aan Daarbij erop rekenende, dat zij afgeslagen zullen worden dus onbewust een beroep doende op zijn aangeboren onhandigheid. Maar neen, zijn hulp wordt na eenig aarzelen geaccepteerd, overtuigd als je bent dat hij zich natuurlijk wel weer iets op de hals zal halen daarbij. En jawel hoor, bij 't schilderijtjes ophangen slaat hij in plaats van op de spijker, of zijn duim. Verbandgaas moet aanrukken, je moet hem verbinden, want zoogenaamd spuit het bloed eruit. Ziezoo, ik geloof dat de man indien hij deze kleine tegenbeleefdheid gelezen heeft, nu wel overtuigd zal zijn van zijn Nietigheid (met een hoofdlettter!). Ik wil dan ook besluiten met te zeggen Hoewel ik ze anders niet uit kan staan, zegen ik in de schoonmaaktijd de Jan Hennen! N.B. De eventueele oprichter van de „Anti- Schoonmaak-Bond kan wel naar huis toe gaan; want hij zal onder 't lezen van deze beschouwing wel ingezien hebben, dat zijn „eigen aangeboren netheid" (zie le.) zich niet zal verzetten tegen schoonmaken w anneer 't zaakie vuil is. Ik heb gezegd. W. R, En de heer Slotemaker de Bruine (c.-h.) een op hetzelfde artikel om te be palen, dat de Economische Raad bevoegd is ter behandeling van bepaalde onder werpen vaste commissies in te stellen. Op dit laatste amendement komen weer ver schillende sub-amendementen. Minister Verschuur zegt een tege moetkomende houding te willen aan- nemen tegenover den wensch van de Ka- mer naar meer eenheid van advies. Van de verdere debatten vermelden wij, dat worden aangenomen een amendement van Helleberg Hubar met de bedoeling te waarborgen, dat de comm.ss.es al hans deel zullen bestaan uit leden raad. Ook het eerste amende- Braambeek wordt aangenomen; Weer toegestaan. De directie van den landbouw deelt mee, dat blijkens telefonisch bericht van den rijkslandbouwconsulent te Parijs de Fransche regeering het bij decreet van 10 April j.1. als represaille tegen den doo Groot-Britannië, Duitschland en Keder- voor een van den raad. ment-van het tweede evenwel verworpen. De Kamer de behandeling heden «ven steken. is m een worden hierover worden nog EcSische.f Baad Woensdag beëindigd, zal de stemming verseh UI en d em endementen in aange- brDaarna komt aan de orde een motie van orde van den heer K. ter Laan c.s. betreffende de wenschelijkheid van her ziening van hoofdstuk 111 der Ongeval lenwet. De heer ter Laan wijst daarbij op de verschillende leemten in deze wet, op de trage behandeling door de liijks- De wet wordt niet. d?ndCol?rSe??in?fs?Ide verbod van toegepast volgens de bedoeling. Boven in- en doorvoer van versche groenten, consumptieaardappelen, levende Pla"ten, bollen en wortelstokken heeft ingetrokken, voor zoover betreft de levende planten, bollen, knollen en wortelstokken afkom stig uit Nederland. Voor versche groenten en consumptie aardappelen blijft het verbod derhalve nog gehandhaafd. was onderteekend: „een Russische ter- r°WaarKchiinlnk in verband met deze brieven zyn de Dinsdag by de presidents verkiezing rondom het paleis van \ei- JaiHes genomen veiligheidsmaatregelen zoo bijzonder streng geweest. Vechtende parlementsleden. In de wandelgangen van het gebouw der Nationale vergadering is het Dinsdag middag tot handtastelijkheden gekomen tusschen afgevaardigden die hetbij de laatste verkiezingen afgelegd hadden en andere afgevaardigden. O.a. werden de voorzitter van de soc. republikeinsche partij, senator Violette, en de tot dezelfde partij' behoorende afgevaardigde Bourgot handgemeen. Bourgot verweet Violette, hem bij de verkiezingen om persoonlijke redenen te hebben bestreden en daardoor zijn herkiezing onmogelijk gemaakt te hebben en diende hem eenige oorvegen toe. Een tweede incident had plaats tus schen den radicalen senator Boret en den links republikein en bij de verkiezingen verslagen afgevaardigde Sevestri. Ook in dit geval eindigde de twist met hand tastelijkheden. NATIONAAL CRISISCOMITE. Een nieuwe bijdrage van Prinses. de Prinses Juliana heeft opnieuw een bij drage van f 30.000 beschikbaar gesteld voor het Nationaal Crisiscomité. GEEN OFFF1CIEEL BEZOEK DER KONINGIN AAN AMSTERDAM. Naar „De Telegraaf" verneemt zal het gebruikelijke officieele bezoek van H M. de Koningin aan de hoofdstad dezen zo mer niet plaats hebben. Of de Koninklijke familie wellicht in het najaar komt, is nog niet zeker. MR. P. RINK. Stelt zich niet meer beschik baar voor het lidmaatschap der Eerste Kamer. Naar wij vernemen, heeft mr. P. Rink eenige weken geleden op de hem door de fractie van den Vrijheidsbond in de Sta ten van Zuid-Holland gestelde vraag, of hij zich weer beschikbaar stelde voor het lidmaatschap der Eerste Kamer, in ont- kennenden zin geantwoord, aangezien hy thans op zijn hoogen leeftijd het oogen- biik aangebroken acht, waarop hy zijn parlementaire werkzaamheden mag be ëindigen. HET GESCHORSTE AMSTERDAMSCHE RAADSBESLUIT, Thans vernietigd. dien zijn vele uitkeeringen ook te laag. Spr. wil aannemen, dat de geneeskundige adviezen in den regel juist zijn, docli daarvan kan en mag de behandeling eener zaak niet altijd alleen afhangen. Waar steun werkelijk gerechtvaardigd is, moet die onbekrompen worden ver leend. Den minister zyn al die grieven wel bekend. Er moet een commissie van ontc1ao aanvaard onderzoek komen of de wet niet behoort ontslag aanvaara' te worden verbeterd. Ook de hoer Drop spreekt over deze zaak. Hij wijst op het verschil tusschen schattingsinvaliditeit en werkelijke in validiteit; in 95 pet. van het aantal on gevallen heeft het bestuur der bank na zes weken geen bemoeienis meer met de be trokkenen. Hij herhaalt, dat de toepassing der wet niet beantwoordt aan haar sociale strekking. Tenslotte trekt lyj de door hem en den heer K. ter Laan ingediende motie in en vervangt die door een andere, waarin de Kamer uitspreekt, dat een onderzoek van de vraag of de Ongeval len wet-1921 geheel wordt uitgevoerd in volledige overeenstemming met het so ciale doel en de strekking der wet, ge- wenscht is en den minister uitnoodigt dit onderzoek te doen instellen door een commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van regeering, bestuur der R.V.B., beroepsorganen en vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. De heer Kuiper (R. K.) is nog niet door deze nieuwe motie bevredigd. Hij wil een commissie met de bevoegdheid concrete voorstellen te doende heer S n o e c k Henkemans (C. H.) meent, dat de heeren ter Laan en Drop met hun eerste motie wel wat haastig waren en ook nog met de tweede. Zij doen beter hun motie in te trekken. De lib. dr. Vos spreekt van eenzijdigheid der motie en onvoldoende rekening houden met de moeilijkheden bij de toepassing der wet. Spr. waardeert den ijver, waarmee de heer Drop een aantal gevallen heeft ver zameld, maar zelfs uit volledige rapporten is het zeer moeilijk zich een oordeel te vormen. Als de minister wil toezeggen instellen van een commissie, die den Het ontslag van het kabinet Tardieu aangenomen. Nadat de nieuwe president van de Fransche republiek, Lebrun, in het Palais du Luxembourg teruggekeerd was, over handigde minister-president Tardieu hem het verzoek om ontslag van het geheele ministerie. De nieuwe president heeft het den, terwijl de Akron op 600 M. hoogte manoeuvreerde om te trachten de lan dingspoging te hernieuwen. Het duurde twee uur eer de bemanning van het 'ucht:' schip er slaagde den man binnen boord te halen. Tengevolge van het buiige weer was de Akron'er bij het afzenden van dit tele gram nog niet in geslaagd te landen. Terug. De „Specht" is II Mei om 5.5 van Jod- poer vertrokken en 14.43 te Djask aan gekomen. Heen. De „Ibis" is 11 Mei om 5.30 van Jod- poer vertrokken en 15 u. te Calcutta aan gekomen. De japansche verliezen in Mantsjoerije. Volgens mededeeling van het Japan- sche opperbevel zijn in de afgeloopen drie maanden in Mantsjoerije 102 Japansche Op een 19-jarig meisje. Uit Eindhoven meldt men aan de »N. jRott. Crt.«: Onder voorinalig Strijp heeft zich Dins dagavond op een eenzamen landweg een afschuwelijk drama afgespeeld. Ongeveer half acht was de 19-jarige Johanna de Groot, vermoedelijk in ge zelschap van haar verloofde, den24-jari- gen werkloozen C. de Bar, uitgegaan. Toen zij om half tien nog niet was terug gekeerd, stelden de ongeruste ouders met behulp van omwonenden een onderzoek in, dat evenwel geen. resultaat had. De politie werd niet gewaarschuwd. Gisteren werd bekend, dat in de vroegte 6en boer uit Wintelre op den Heuvelschen dijk, een eenzamen weg in de nabijheid van het nieuwe verbindingskanaal Eind- lioven-Wilhelminakanaal, in een greppel officieren en soldaten gedood en ruim 500 lanSs denhet lijk van het meisje rroTinnnon hnH Wnt ,3 gewond. Volgens Chineesche opgaven zouden de Japansche verliezen meer dan 150 dooden en gewonden bedragen. Japansche luchtaanval op generaal Ma. Op 8 Mei j.1. hebben Japansche vlieg tuigen ten westen van Tsitsikar een aan val gedaan op de troepen van generaal Ma. De strijd duurde ruim 3| uur en een 100 bommen werden omlaag geworpen. Verscheidene dooden en gewonden ble ven op het veld achter. Een Japansch vliegtuig moest een noodlanding maken. Het lot van de inzittenden is onbekend. Minister Verschuur wijst op de belangrijke resultaten, die het gevolg zijn van de schriftelijKe gedachtenwisseling, die hij met den heer Drop reeds over de zaak heeft gehad. Hij wijst er voorts op, dat het niet aangaat als de Kamer zich bezig houdt met bepaalde gevallen en onderbreekt dan zijn rede. Op last der regeering is gisterenmorqenS0P'a?en kant dei Lw estie onder de oogen aan het dagelijksch gemeentebestuur van zal.zien' kunn®P h®eren Drop en Amsterdam medegedeeld, dat de KroonjKuiper hun m°tl6S intrekken- het besluit tot vernietiging van de raads- beslissing aangaande het voorstel-Van den Bergh c.s., heeft genomen. Zooals men weet heeft de aanneming door den Raad van het voorstel-Van den Bergh, het besluit van het georganiseerd overleg voor ambtenaren en politie om ge noegen te nemen met de salarisverlaging van gemiddeld 4 procent, doen vervallen. Nu de Kroon, genoemd voorstel vernie tigde, is aan de salariskorting voor die twee groepen van het gemeente-personeel, reeds op grond van de schorsing ingegaan, niets meer te veranderen. In het vernietigingsbesluit wordt er op- gewezen, dat door het bedoelde raads besluit de zoo noodige bezuiniging in het publiek beheer onmogelijk wordt gemaakt De Uitvaart Vail Albert ThOlliaS. en het mitsdien, als strijdig zijnde met het algemeen belang, wordt vernietigd. Het tievolg hiervan zal, ten opzichte van de gemeentewerklieden zijn, dat, welk standpunt zij ook thans tegenover de loonsverlaging zullen innemen, door B. en W. opnieuw de verlagingsvoordracht zal worden ingediend. De ontruiming van Sjanghai. De beteekenis van de ontruiming van China door Japansche strijdkrachten die binnen dertig dagen moet zijn volbracht, is te Tokio door den woordvoerder van 't departement van buitenlandsche zaken als volgt toegelicht: Japan heeft met dit be sluit willen tegemoet komen aan de pu blieke opinie der wereld en het bewijs willen leveren, dat het geenerlei gebieds uitbreiding of andere stoffelijke voor deden had willen bereiken, toen het zijn troepen naar Sjanghai stuurde. Er zal te Sjanghai een kleine afdeeling achter blijven om de daar woonachtige Japanners te beschermen. En ofschoon Japan hoopt, dat de Chineezen op strikte wijze de voor waarden van den wapenstilstand zullen ten uitvoer leggen, zal Japan er de pu blieke opinie van de andere mogendheden en van de wereld in het algemeen ver antwoordelijk houden, indien er uit de terugtrekking van de Japansche troepen uit Sjanghai nieuwe gevaren voor die stad ontstaan. „Japan was van gevoelen ge weest, dat het door in Sjanghai op te tre den evenzeer de belangen van de andere mogendheden aldaar verdedigde als de eigen Japansche belangen. Toch had het zich daarmee slechts de afkeuring van de geheele wereld op den hals gehaald". gevonden had, dat een gapende wonde aan den hals vertoonde. Sporen op den weg wezen uit, dat aan den moord een hevige worsteling moet zijn voorafgegaan, waarbij het slachtoffer veel bloed verloren heeft. Ook aan de handen waren talrijke verwondingen. Op het lijk vond men eenbriefje, waarop met vaste hand geschreven was: »Het meisje is vermoord door onbekende per sonen en de jongen van het meisje vindt men verderop.* Dadelijk werd de politie gewaarschuwd, die onder leiding van den commissaris, den heer Brinkman, een uitgebreid on derzoek instelde, geholpen door burgers, van wie sommigen een politiehond bij zich hadden. Hoe men echter ook zocht, den jongen man heeft men niet kunnen vinden. Het is niet uitgesloten, dat de dader van den moord door het achterlaten van het briefje de aandacht der politie op één punt heeft willen vestigen en daardoor mogelijk te maken, dat hij kon ontsnappen. AUTOBUS OMGEVALLEN. Dinsdagmiddag keerden de arbeiders uit Assen, werkzaam bij de werkverschaf fing te Grolloo als gewconfiik per auto bus huiswaarts. Tusschen Grolloo en Schoonloo viel de autobus, waarin zich 18 arbeiders bevonden, door slippen om, ten gevolge waarvan er 8 verwond werden en zich onder geneeskundige behandeling moesten stellen. Een rede van Laval. Gister heeft te Ghampign.y-sur-Marne de uitvaart plaats gehad van Albert Tho mas, den directeur van liet Internationaal Arbeidsbureau. De Fransche minister van arbeid, Laval, heeft daarbij een rede gouden, waarin hij er aan herinnerde, uat lhomas de onvermoeide apostel van den socialen vrede was. Gedurende den oorlog was hy de groote voorvechter van TWEEDE KAMER de nationale verdediging en organisator van de industrieele productite, die noodig In de Tweede Kamer heeft Dinsdag de KgerJ°°r 611 ^llieerde Voorzitter uiting gegeven aan de deel- j By 'de uitwerking van het verdras van neming van de Kamer in het verlies, datVersaiileS was hy de apostel van eeifpolb de rransche republiek heeft getroffen ter tlek der nationaliteiten en de scheppine zake van den afschuwelijken moord op yan ,een jnternationaal organisme voor de den Franschen president. Di>Miniti»r,nn bescherming van de arbeiders. Buitenlandsche Zaken verklaarde de tolkhH^8K,l..^„^ranso11® .regeering waren Naar waarnemingen verricht In den morgen van 12 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederlandscb Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 766.1 te Weenen. Laagste stand 749.9 te Blachsod. Verwachting; Zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. wind. rn trokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk 'egen, iets warmer. der regeering te willen zijn en de deel neming van de Kamer ter kennis te zullen brengen van de Fransche regeering. De dTleden staaade aangehoord door haÜF13 W0rd ,voort9e9aan met de be- handehng van het wetsontwerp tot in- stelling van een Economischen Raad. De heer Van Braambeek (s.d.) verdedigt twee amendementen op artikel 5, strekkende om te doen voorschrijven dat de commissies haar adviezen niet met voorbijgaan van den raad aan den minis 1 ter zal zenden, doch aan den raad zelf De heer Kuiper (r.-k.) verdedigt amendement om aan art. by de begraf en is van* Albert" Thomas* 42 vreemde regeeringen vertegenwoordigd voorts waren vertegenwoordigers aan wezig yan den Volkenbondsraad het secretariaat yan den Volkenbond en het Int, Arbeidsbureau. Talrijke vakvereni gingen uit binnen- en buitenland en de socialistische partyen van vele landen waren vertegenwoordigd. De Poolsche minister Zaleski was ter begrafenis aanwezig. DREIGBRIEVEN AAN DEN NIEUWEN FRANSCHEN PRESIDENT. ,?eA?w drtiI™S ^etmedetedeelen, TEKORT IN KAS. Bij de Nedr Herv. Kerk der gemeente Hoogland bij Amersfoort is een tekort in de kas ontdekt, dat tusschen 2 en 3000 gulden bedraagt. Er wordt een onderzoek ingesteld. EEN MOTORFIETS TEGEN EEN TOLBOOM GEREDEN. Gisterenochtend ongeveer 7 uur is D. O. uit Overschie met zijn motorfiets tegen den gesloten tolboom op den Rotter- damschen Rijweg gereden. Hij werd met zware inwendige kneuzingen opgenomen. Dr. Breemer en Dr. Donkersloot ver leenden de eerste hulp. Op liun advies werd O. per Roode Kruis-auto naar het ziekenhuis Eudokia aan den Bergweg te Rotterdam vervoerd. De motorfiets is zonder bestuurder nog 21 meter door gereden. KERMIS VIER EN. Dinsdagavond 7 uur zyn twee broers, 18 en 22 jaar oud, beiden koopman in Den Haag, die op de kermis in den Dierentuin aldaar grove verterin gen maak ten, naar de politie gebracht. Gezegd werd, dat zij f 500 in hun bezit hadden. Bij onderzoek bleek, dat de eene f 15 en de andere ongeveer f 45 in zijn bezit Alle pogingen om de „Akron" te doen had- Voorts bleek, dat laatstbedoelde f 8 Vergeefsche pogingen om te landen. Uit Fort Worth (Texas) wordt gemeld, dat het groote Amerikaansche luchtschip „Akron" bij de stad San Angelo in een hevigen storm is geraakt. Alle inwoners der stad werden gealarmeerd om bij een landingspoging van het luchtschip be hulpzaam te zijn. ook amendement om aan Wt. 5' toe te voegS f ^er°t ïeb™ TSSS^SSi een bepaling volgens welke bij de samen- *ot President van de Republiek irekrwe» stelling van de vaste commissies een ver-j ^en.aa's.voorzitter, Dinsdagochtend drie egenwoordiging van werkgevers- en tl^gleJen heeft ontvangen, waarin werknemers-deskundigen wordt in acht ™.Wn?gn°ndigd' Hft hij het lot genomen. i _p«, ent Doumer zou ondergaan. Twee |brieven landen zijn echter door den hevigen storm mislukt. Het luchtschip is stuurloos in de richting van Christobal gedreven. Men is zeer ongerust over zijn lot. Het luchtschip wilde van het Oosten der Ver. Staten naar Californië vliegen. Een later bericht behelsde, dat het luchtschip onderweg was naar San Anto- nio, en dat het scheen alsof de bestuur ders het luchtschip weer onder bedwang hadden. Een mislukte landingspoging van de „Akron" op het vliegveld Camp Kearney. Bij een poging tot lading van de Akron te Camp Kearney (bij San Diego), wer den drie leden van de landingscompagnie mee de hoogte ingetrokken toen het lucht schip bij een windstoot omhoog getrokken werd. Twee hunner moesten loslaten en vielen dood, de derde bleef zich, 100 M. steun per week van Maatschappelijk Hulp betoon trekt. De politie heeft dezen dienst van een en ander in kennis gesteld. Buitenland. EEN CHINEESCH STOOMSCHIP GEZONKEN. Elf meuschen verdronken. Een Chineeseh stoomschip scholden, is j.1. Donderdag uit de gevan genis te Rome ontslagen. Nog dienzelfden avond vertrok hij, vergezeld dooi' twee Ita- liaansche politiebeambten, per trein naar Zwitserland. Hy is thans weer in België terug. Zijn familie en eenige leden van het Moulin- comité, dat zich in België gevormd had, zijn hem tegemoet gereisd tot Luxemburg, waar, naar men zich kan begrijpen, een hartelijke verwelkoming plaats had. Dorpje in gevaar. Een hevige orkaan heeft het dorp Chambéry geteisterd; alle rivieren zyn aanzienlijk gewassen. De toestand is kritiek bii St. Genix-sur- Guiers, waar een aardmassa van naar schatting twee millioen kub. m is losge raakt en langs de berghelling in de rich ting yan het plaatsje afglijdt. Op deze be wegende massa staan tien gebouwen, waarvan er reeds drie zijn verwoest. De bewoners haasten zich, met achterlating van het vee. naar een veiliger oord. De schade is buitengewoon groot. Twee dorpen met vernietiging bedreigd. De ernstige grondverschuivingen, die sedert Maandag weer in de Alphen van Savoye voorkomen, hebben reeds onmete lijke schade aangericht. Te Germany (Opper-savoye) heeft zich plotseling een modderstroom gevormd, welke twee dorpen dreigt te vernietigen. De lava-achtige massa heeft een dikte van 2 M. en een breedte van 800 M. en beweegt zich dalwaarts. Alle verbindings middelen zijn verbroken. Het meest troosteloos is de toestand in het kleine plaatsje Auressieux, in de richting waar van zich 2 milioen M8. aarde voortbeweegt. Twee huizen zijn reeds verwoest. De diepe scheuren, die overal als na een aardbeving ontstaan, hebben een breedte van 40 en een diepte van 30 M. Een ooggetuige, wiens huis met den grond gelijk gemaakt is, vertelt, dat aan het langzaam neerkomen van de grondmassa's een op den donder gelijkend geraas was voorafgegaan, welk gedonder gevolgd werd door een orkaanachtigen storm. Als oorzaak van de catastrofe vindt men slechts de verklaring, dat tot dusverre ondergrondsche wateren een uitweg heb ben gevonden en hierbij de bovenliggende grondlagen hebben meegesleurd. DE MOORDENAAR GORGOELOE. Tijdens het verhoor heeft de moorde naar van president Doumer, Gorgoeloff, ontkend dat hij tusschen 1921 en 1931 in Rusland is geweest. Hij verklaarde, dat hij er achtereen volgens ovel' gedacht had om Hindenburg, Masaryk, Lenin en den Sowjet-ambassa- deur te Parijs te dooden. Aan den laatste had hij tevergeefs om een audiëntie ver zocht. Hij had sinds 1925 alle betrekkin gen met zijn geboorteland verbroken. DERTIEN MENSCHEN DOOR HAGELSLAG GEDOOD. Officieel wordt uit Allahabad gemeld, dat in den omtrek van de stad Dinsdag hagelsteenen van ongekenden omvang zijn gevallen. Door dezen hagelslag zijn 13 personen gedood en ongeveer 120 gewond. DE INSTORTING TE LYON. Het opruimingswerk. Te Lyon is het opruimingswerk van de ingestorte huizen gisteren den geheelen dag voortgezet. Met behulp van dynamiet werden eenige nogovereindstaande muren omver gehaald. Ook de artillerie moest nog eenmaal met granaten ingrijpen. Het totale aantal dooden bedraagt 32, waarvan tot nu toe pas 14 lijken zijn geborgen. weg een leden zeven- van Coeroega naar Kamtsjatska in typhoon geraakt en gestrand. Elf der bemanning zijn verdronken MOULIN IN BELGIË TERUG. waren anoniemde derde onder het luchtschip zwevende, vasthou- De leeraar Leo Moulin, wien, zöoab men weet, door het Italiaansche een gedeelte van zyn straf is gerecht kwijtge- TER-AARDE-BESTELLING ANDRE RAN. Onder zeer groote belangstelling had Woensdagmorgen de teraardebestelling van den Zondag j.1. zoo noodlottig om het leven gekomen A. Ran, plaats. De plechtige uitvaart in de kath. kerk, te Den Burg werd bijgewoond door honderden personen, waarbij verschillenden, die van andere dorpen van ons eiland waren ge komen; zijn lijk werd grafwaarts gedra gen door zijn vrienden, terwijl bestuur en leden van de Sportver. een eerewacht vormden rondom de lijkbaar. Voorop ging de bloemenhulde, die j.1. Zondag d<

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6