W1ERINGEN. Het geval-Lindbergh. Radiografisch Weerbericht TEXEL. -JUUANADORP. Burgerlijke Stand van Den Helder Haven van Nieuwedieo. De ramp van het Fransche s.s. Philippar. nenhaven kwam, reed op dit ongeluks hoekje een fietsrijder tegen den grond, waardoor de fiets van achteren in elkaar gereden werd. DE AFSLUITDIJK NADERT ZIJN VOLTOOIING. Juist vóór het ter perse gaan van deze courant, vernemen wq van bevoegde zijde, dat het dichten van „de Vlieter" nog maar een kwestie van eenige dagen is. Eergis teren was er nog een opening van 720 m, gisteren was deze verminderd tot slechts 620 m. Als geen storm oponthoud brengt verwacht men, dat volgende week Woens dag het groote moment zal zijn aange broken, dat de beide einden elkander raken en dan z al de afsluiting van de Zuiderzee een feit zijn. Hoewel het niet de bedoeling was van de directie van „E.S.O.N.A.", om reeds nu met Zuiderzee-uitstapjes te beginnen, wit zn in verband met het groote historische gebeuren a.s. Zondag gelegenheid geven een laatste blik te slaan op het prachtige werk. Om den dijk tot één geheel te maken, is al het materieel bij elkaar ge bracht en men krijgt het mooiste gezicht op het werk vanaf de boot. Het is de be doeling ook een bezoek te brengen aan Kornwerderzand. Zij die de Zuiderzeewerken nog niet van nabij gezien hebben, en ook de ande ren mogen deze laatste en eenige gelegen heid niet laten voorbijgaan. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie. „TURN LUST". Maandag, 2en Pinksterdag, behaalden op den te Schiedam gehouden bondsdag van het Ned. Chr. Gymn. Verbond, gewest Holland, de Damesleden le graad van „Turnlust", alhier, een 2en prijs, Dames 2e graad een 2e prijs, Heeren 2e graad een derde prijs, terwijl de Dames met een zelfgekozen oefening nog een 2en prijs be haalden. De Heeren-leden P. Bremer en M. de Waard slaagden voor turners 2e graad op het Zaterdag te Alkmaar gehouden voorturnersexamen. AVERECHTSCH BELEID. (Ingezonden). In de „Vrijzinnig-Democraat", het or gaan van den Bond van denzelfden naam, van Zaterdag 7 Mei j.L, komt een hoofdartikel voor, onderteekend door M.(aröhant). Het gaat in dat artikel over het bekende Kortings-wetje en over de veelbesproken autonomie der gemeente raden, het zelfbeschikkingsrecht. Dat ar tikel heeft mij buitengewoon verheugd, omdat er vrijwel hetzelfde in staat als in de diverse artikelen, die ondergeteekende in het najaar van 1931 en vóór de Raads verkiezingen in de plaatselijke bladen heeft geschreven over de crisis en over de salarissen der gemeente-ambtenaren. Het geheele artikel over te nemen, dat vrij groot is, is niet bepaald noodzakelijk en ik kan volstaan met eenige gedeelten, zonder het zinsverband te schaden. De beraadslagingen in verschillende Gemeen teraden over dit Kortingswetje hebben eenige belangrijke elementen niet altijd even gelukkig op den achtergrond ge schoven. Er zijn beweringen geuit en voorstellingen van de crisisoplossing ge geven, die kant noch wal raken. Men moet werkelijk de virtuositeit bewonderen, waarmede in deze zaak onzin aan den man wordt gebracht. Maar ook buiten deze artisten om, zijn er, wien kennelijk de beteekenis van de belangen, waarom het hier gaat, niet met voldoende klaar heid voor oogen staat. Vooreerst wordt de ernst van den alge- meenen toestand veelal miskend. Men kan thans wel vaststellen, dat ondanks de voor spellingen van tal van deskundigen, de crisis nog zeer langen tijd zal voortdu ren en dat wij nog langer met de gevolgen zullen hebben te worstelen. Het laagte- punt is nog altijd niet bereikt; geen enkele lichtstraal valt waar te nemen. Wat de financiën van de gemeenten betreft, be- teekent dit, dat wij voor langen tijd ons gemeentelijk leven zullen moeten voort zetten onder een zeer belangrijke daling van de inkomsten. Het zal zonder twijfel nog veel erger worden dan het thans reeds is. Waar de Ree,teering nu is begon nen met het dwingen en voorschrijven van eenige korting op de salarissen, daar heeft derhalve het zelfbeschikkingsrecht een geduchte knauw gehad. Immers, de Gemeenteraden staan niet meer voor de keuze: korten of niet korten. Zij worden er door de Regeering eenvoudig toe ge dwongen. Er zal dus worden gekort, dat staat vast Het is dus het grootste belang, dat de gemeenteraden dat inzien en voortaan zullen trachten, haar eigen zaken te regelen. Laten zij dat na, dan zal het gevolg zijn, dat het restant van hun beschikkingsrecht eenvoudig zal wor den afgenomen. Indien derhalve (en nu volgt woordelijk uit het artikel van M(arohant) de toepas sing van eene salariskorting redelijk is? omdat de salarissen ter plaatse redelijk waren vóór de prijsdaling en dientenge volge de gemeentelijk-gesalarieerden thans in een bevoorrechte positie zijn, waarvan men de kosten niet langer kan laten be talen door de massa der ingezetenen, die het relatief slechter hebben dan deze be voorrechten, dan moet de gemeente tot korting besluiten, te eer wanneer het gapend tekort gevaarlijke afmetingen be gint aan te nemen. Zii, die van te voren de orders krijgen: „niet medewerken aan de kortings-voor- stellen", geven een slag aan het uit een democratisch oogpunt belangrijke insti tuut, genaamd Georganiseerd Overleg, dat. hoewel niet in alle gemeenten gelijk! toch overal van invloed ten goede kan zijn; georganiseerd overleg wil todh zeg gen: gezamenlijk overwegen en met elkan der van gedachten wisselen, om tenslotte te komen tot eene overeenstemming in het algemeen belang. Dit overleg is echter uitgesloten, zoodra een der partijen zich naar de bijeenkomst begeeft met het be sluit, dat zn van haar vooraf bepaald partn-standpunt geen duimbreed zal af wijken. Wie zich bepaalt tot neen zeggen overlegt niet. doch wijst eik overleg af: nu kan dus ook geen aanmerking maken op een vertegenwoordiger van do andere lilde, dat deze yan zijn kant te weinig soepel is of weinig toegeeflijkheid toont. Het geen hierboven geschreven staat over de bevoorrechte positie der gemeente ambtenaren is voor onze gemeente vol komen juist. Indertijd zijn de salarissen opgevoerd, omdat het index-cijfer steeg. Teneinde aan die verhoogde salarissen te kunnen voldoen zijn er eenige belastingen bijge komen, althans zeer verhoogd; de gemeen telijke tarieven zijn opgedreven zooals nergens elders. Thans hoort men niet meer over het index-cijfer praten. Dat moffelt men weg en er worden heel andere motieven aangevoerd om de salarissen van een 10-tal jaren terug, toch maar in tact te laten tegen elk gezond begrip in. Yan intensief zuinig beheer is al even min sprake. De bevoorrechting van de gemeente ambtenaren zit 'm niet in de reeds hooge salarieering, maar ook in de z.g. franje, dat zijn de regelingen der sociale aange legenheden, als werktijdenregeling, va- cantie, ziekteregeling, ongevallenuitkee- ringen, vaste betrekking, wachtgeld-rege ling, regelingen, die zeer afwijken van de daarop betrekking hebbende wetten. In vele gemeenten worden de meest logische voorstellen botweg afgewezen, veelal door de soc.-dem„ die volhardend bij hunne afwijzing om intensieve bezui nigingen door te voeren, hier en daar al moeten capituleeren. Zij werden tot nu toe wel eens gesteund door de vrijz.-dem., die uit politieke vrees worden weerhouden om te doen, datgene, waartoe hun gezond verstand hen moest drijven. Zii durven niet, uit vrees hun invloed bij hunne par- tiigenooten (in vele gevallen gemeente ambtenaar zijnde) te zien verminderen. In eene gemeente als de onze met haar groot aantal Rü-ks-ambtenaren bestaat het onrecht, dat de Rijks-ambtenaren, behalve hun eigen pensioenstortingen, bedragen de 8Vi%o, nu ook nog moeten medebeta- len aan de pensioenstortingen voor de gemeente-ambtenaren, die daarvan zijn vrijgesteld. In den oorlog ontstonden er door de tijdsomstandigheden de z.g. O.W.-ers. Nu dreigt er te ontstaan een kleine groep van Crisis-winst-makers, men zou ze de C.W.- ers kunnen noemen, profiteer end van den nood der tijden. Men moge dan in gewone normale tij den voorstander zijn van al deze gunstige bepalingen en regelingen, in tijden als die, waarin we nu leven, waarbij alles kraakt, alles waggelt, alle mogelijke moeite moet worden gedaan om de begrootingen kloppend te maken, is het misdadig om een regeling te bestendigen, waarbij een gering aantal menschen worden bevoor recht ten koste van de massa der andere ingezetenen, die de meeste moeite hebben hun kop boven water te houden. De od het oogenblik onzinnig hooge salarieering der gemeente-ambtenaren heeft ten gevolge, dat de Gemeente-belas tingen hoog zijn, ontstellend hoog zelfs, en daardoor de gezonde ontwikkeling on zer gemeente belemmeren. Beduidend lagere belastingen doen de bevolking toe nemen. In onze omgeving, in den kop van Noord-Holland dus, is de bevolkingsver meerdering in de meeste gemeenten nor maal 10 per jaar. Wij hebben hier dan nog heel wat achterstand. Ik aarzel dan ook niet als mijne meening uit te spre ken, dat de soc.-dem. en de vrijz.-dem. raadsleden feitelijk onder de tegenwoor dige omstandigheden, ten opzichte van de gezonde ontwikkeling onzer gemeente de meest vasthoudende, de-, meest conserva tieve personen zün. Als men de gemeen telijke situatie doet aanpassen aan den al- gemeenen finantieelen toestand, dan zou de gemeente zich op natuurlijke wijze kunnen ontwikkelen in meerdere bevolking tot nogal eens voor, dat men op een fiets daar in het rond rijdt op den weg, en daardoor gevaar maakt voor een ander en ook voor zichzelf. De schuld is dezen keer aan den fietsrijder te wijten, die zoo als wij vernamen, de schade aan het mo torrijwiel berokkend, zal vergoeden. Daar bij komt dan zjjn eigen vernielde fiets, terwijl een en ander nog een staartje krijgt, daar tevens procesverbaal is op gemaakt Buitenland. Den Oever. BEZOEK PRINSES JULIANA AAN DEN AFSLUITDIJK. Wielingen, 17 Mei. Naar ons officieus ter oore komt zou Prinses Juliana bij gelegenheid van Haar bezoek aan den Wieringermeerpolder op 25 dezer tevens de werken bq het sluit gat „de Vlieter" in oogenschouw wen- schen te nemen. Zooals reeds door ons gepubliceerd, zal juist omstreeks genoem den datum de verbinding Holland-Fries land tot stand kunnen zijn gekomen. BEZOEK AAN DE ZUIDERZEEWERKEN. Naar wij vernamen is aan gelden voor bewijzen van toegang tot den afsluitdijk tijdens de Pinksterdagen een bedrag van 630.— ontvangen, welk bedrag zooals men weet ten bate van het Nationaal Crisiscomité wordt gebracht. Hiermede zou in totaal sedert de openstelling van den dijk reeds rond 2200.— door het Crisiscomité zijn ontvangen. ZUIDERZEEWERKEN. Informatiebureau. Aan den Gasthuisweg te Den Oever heeft de heer Verkerk, de ondernemende gids bij de Zuiderzeewerken, een infor matiebureau doen bouwen, alwaar men zooals een groot reclamebord aangeeft in diverse talen inlichtingen kan inwinnen omtrent bezoeken aan de Zuiderzeewer ken, terwijl men zich aan het bureau tevens kan vervoegen indien men een be voegd gids noodig heeft. MUGGENPLAAG. De bewoners van het westelijk deel van Wieringen ondervinden thans groot ongemak tengevolge van enorme zwermen muggen. In groote „wolken" vliegen deze insecten over het land en zetten zich overal op neer. De muggen blijken echter, zooals het onderzoek door den Gezondheidsdienst Volgens een mededeeling van de politie heeft Lindbergh zelf de leiding genomen hij de opsporingen van de moordenaars van zijn zoontje. Een uitgebreid onderzoek. Zes torpedojagers, twee watervliegtui gen en 75 schepen van de kustwacht heb ben Zondag de geheele kust tusschén Kaap Cod en Kaap May afgezocht ter op sporing van den schoener, aan boord waarvan men aanneemt, dat zich de vijf moordenaars van de baby van Lindbergh bevinden. In het Huis van Afgevaardigden heeft de afgevaardigde Douglass uit Massachu- setts een voorstel ingediend om een be looning van twintig duizend pond sterling beschikbaar te stellen voor de inlichtin gen, die leiden tot de arrestatie en ver oordeeling van de ontvoerders van de baby van Lindbergh. De familie Lindbergh blijft te Hopewell. Reuter meldt uit New-York: Mevrouw Lindbergh heeft besloten van een reis naar Europa af te zien en haar volgende bevalling te Hopewell af te nu toe slechts een gedeeltelijke bekente nis heeft afgelegd. Naar voorts bekend wordt, zou Curtis ook in een alcohol-smokkel-affaire be trokken zün. Harrv Fleischor gearresteerd? Volgens tot dusver nog niet bevestigde berichten uit Monterrey in Mexico, zou aldaar Harry Fleischerzijn gearresteerd. Hij zou hebben bekend te hebben deel genomen aan de ontvoering van de baby van Lindbergh. Ook zou hij hebben meegedeeld, dat het kind bq de poging het te ontvoeren, van de ladder is gevallen en daardoor gedood. Nader wordt gemeld: Omtrent de geruchten inzake een be kentenis afgelegd door zekeren Parzych, die aan de ontvoering van het kind van Lindberg zou hebben deelgenomen, meldt een Engelsch blad nog, dat deze Frank Parzych zes mededingers had gehad. Het plan voor de ontvoering was reeds acht maanden van te voren geopperd aan boord van een dranksmokkelschip. zych is een minderwaardig individu. Hij drinkt en is verslaafd aan morphine. Het kind was van de ladder gevallen toen het uit de slaapkamer was gehaald. Parzych was al dien tijd in den auto ge bleven en de eigenlijke kinderdiefstal Medegedeeld door het Kon Neder]a d K was door twee anderen uitgevoerd, loen Meteorologisch Instituut te de Büt de schurken merkten dat het kind dood e uu'- was, hadden ze het in het kreupelhout die een hekoorlqk landelijk effect maakten. Een ingenieus geplaatste pingpong-tafei ïmkn«! tv het bovenste gedeelte van een van verfiPuion 8a' ,moet een voorbeeld luxe-hutten FW r*1" geweest en de yv cï:n E,nPlre. Louis XVI, Louis -styl, waren van groote weelde. Het doet er niet veel toe, zegt de Temps, of misschien de rqke Indochineesche plan ters, de mandarijnen met een zending deze verfijningen niet waardeeren. De Georges Philippar moest het getuigen;,, van den Franschen smaak ver weg brengen ook al zou hij niet heelemaal worden begrepen. Den 26en Februari j.1. is de eerste reis van het kostbare schip te MarseiJle be gonnen. Den 14en April kwam het te Yokohama aan, vanwaar het drie dagen later vertrok. Het zou het vaderland niet meer bereiken. Wat het vuur van het wonderschip, bewegend hotel en pakhuis heeft overgelaten, ligt op den bodem van den Indischen Oceaan. De wereld van gangen en salons en wandeldekken, het schip met zijn wintertuin" kinderspeel kamer en alle pracht van een modern zeeschip is verdwenen. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Mei. gegooid. Gelogen zelfbeschuldiging Frank Parzych, die zooals hierboven gemeld, aan de geheime politie verklaard had, dat hq één van dé ontvoerders van wachten in de villa waar zij zooveel leed Lindbergh's kind was en die uitvoerige ®n,4®rvon^en* b, ?P emededeelingen over den dood van het gerechtelijk onderzoek wil het echtpaar eveneens te Hopewell blqven. Lindbergh's vermogen. De „Brooklyn Eagle" meldt, dat Lind bergh's persoonlqk vermogen van 200.000 dollar vrijwel uitgeput is geraakt door de onkosten ter opsporing van zijn kind, zoodat hij zelfs van een bank 25.000 dol lar heeft moeten opnemen om het losgeld aan de z.g. oplichters te betalen. Lind bergh's vermogen was voornamelijk in aandeelen in luchtvaartmaatschappijen belegd, die op het oogenblik bovendien zeer laag genoteerd staan. De reeder Curtis, die met de ontvoerders zou hebben onder handeld, bekend te hebben ge logen. De federale politie van den staat New van Noord-Holland heeft uitgewezen, niet^ers®y deelde Dinsdag mede, dat Lind- de zoo gevreesde malaria-muggen te zijn. De beestjes schijnen afkomstig te zijn bergh's vertrouwensman, de reeder Curtus uit Norfolk, die herhaaldelijk onderhan uit het boezemmeer, waarvan het water delingen met de ontvoerders van den op sommige plaatsen zoodanig met larven baby zou hebben gevoerd, na een lang- bedekt, dat het schqnt alsof er een v?r^®°£. tbans b®kend> dat al is dikke krooslaag op ligt. MARXTOVERZICHT. zijn desbetreffende mededeelingen gelo gen zijn geweest. Naar hij verklaarde had al wat hij vertelde, slechts ten doel hooge honoraria voor krantenartikelen over de Lindbergh-affaire en de door hem daarbij gespeelde rol binnen te halen. Twee dagbladen en een filmmaatschappij moeten hem hiervoor enorme sommen hebben uitgekeerd. De door Curtis afgelegde bekentenis inwoners, waardoor meerdere uitbreiding, onze meerdere straten, meerdere bebouwing, meer werk, meer welvaart, zou ontstaan. Werkloosheid zou praktisch verdwijnen! Vasthoudendheid en conservatief zijn is een deugd, zoolang dat gaat om dingen uit het verleden, uit een historisch oog punt. Maar als het de toekomst en de ont wikkeling onzer gemeente betreft, dan is vasthoudendheid een ondeugd; ze is een van de schadelijkste invloeden, die ge maar kunt vinden op het geheele terrein van den ondernemingsgeest. Dat de soc.-dem., vastgeklonken aan hun partij, verstard door hunne klassen strijd-theorie, niet meedoen aan de ontwik keling der gemeente in eerste instantie, is van. hun standpunt bezien, verklaarbaar. Initiatief op het gebied van maatschap- pelqke zaken of instellingen, in het be lang der gemeente zijnde, komt in die kringen, hoewel vooruitstrevend, zelden voor. Maar dat de vrijz.-dem aan die schro melijke nalatigheid, mededoen, door hun connecties in de samenleving wetende, hoe de gemeente zich op gezonde econo^ mische wijze moet en kan ontwikkelen, wetende, dat ze op elk gebied dat ze maar willen voorlichting kunnen verkrijgen, is te eenenmale onverklaarbaar, te meer, daar hun ten dienste staat het buitenge woon mooie werkprogram op gemeentelijk gebied, het eerste dat op dat gebied door de Vrijzinnig-Democratische Partij is gemaakt. Het zou voor de ontwikkeling onzer gemeente niet kwaad zijn, als onze vrij zinnig-democratische raadsleden het goede voorbeeld van onzen leider eens ter harte gelet op het artikel hierboven aan gehaald, in verband met zijne zienswijze ais Wethouder van 's-Gravenhage. KI. F. OORTGIJSEN. Reeds langen tijd gevoelde de boeren stand op ons eiland in de ondergeschikte takken van het veehoudersbedrijf den ge- heeft, zooals te begrijpen valt, in geheel weldigen invloed van de wereldcrisis; daar Amerika ontzaggelijke verontwaardiging het vorig jaar echter voor lammeren en verwekt. Curtis toch bezat het volle ver- den vorm van1 oude schapen nog beste prijzen zijn ge- trouwen van Lindbergh,^zoodat ieder minstens 35000 maakt; was in de meeste bedrijven in aannam, dat al zijn inlichtingen Hoogste stand 769.5 te München. Laagste stand 754.4 te Valentia en Blacksod. Verwachting: Zwakke tot matige Z.W. tot Z.O. wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, behoudens kans op onweer, iets warmer. AANRIJDING AAN „DE BLAUWE KEET". oensdagavond te ongeveer acht uur had op den Rijksweg aan „de Blauwe Keet vlak tegneover de garage van M. Smit, een aanrqding plaats tusschen <i n motorrqder W. V., uit Den Helder en de fietsrijder J K„ uit Koegras. De oorzaak van dit verkeersongeval is te wijten aan het roekeloos in het rond rijden op dezen drukken verkeersweg, en het is voor dit maal aan de groote tegenwoordigheid van geest van den motorrijder te danken, dat geen ernstig ongeluk is gebeurd. Nu was er slechts wat materieele schade aan het motorrijwiel bij een in elkaar gedrukte fiets van den wielrijder. Naar ons werd medegedeeld, komt het den laatsten tqd gemeente de groote klap nog niet gevallen. Deze kwam echter nu op de Honderd vliegtuigen" die in verband eerste lammerenmarkt. t Was wel te be- met Curtis' verklaringen op zoek waren zien, dat de lammeren niet die prijzen naar den geheimzinnigen schoener, waarop zouden opbrengen van vorig jaar jaar; de zich de roovers of hun vertegenwoordi- veehouders moesten zich thans echter met gers zouden bevinden, zijn na het afleg- een derde van de eerste markt van 1931 gen van zijn bekentenis onverwijld door tevreden stellen. Geen wonder dat de de autoriteiten teruggeroepen. markt dan ook uiterst stug was; gebeurde het voorheen dikwijls dat een veehouder zijn lammeren reeds verkocht had, voor ze Een gerucht. Uit New-York wordt gemeld, dat zekere 11 «ju ncw xorn. worui gemeiu, uai zexere van den wagen werden geladen thans Frjmk parzyck bekend*moet £ebben één was om half tien nog geen enkel dier ver kocht. Het eerst gingen ditmaal de beste par- van de ontvoerders van het kind van Lindbergh te zijn. De man was door de politie te New- tijen; een partijtje van 10.was de York gearresteerd om redenen die niets eerste koop, die gesloten werd, tegen half met de zaak-Lindbergh te maken hadden. elf begon de eigenlijke handel; de laagste HÜ verklaarde tezamen met zes andere prijzen waren f 5.—, de hooaste f 10 50 I maQnen» het kind ontvoerd te hebben. Vorig jaar bij minder aanvoer bedroeg ?e d°?d Va° hath..ki^d isf veroorzaakt ïnnr f)I 1 jij 4 1 y doordat men het bq de ontvoering uit voor den lammerenhandel de totale markt- de siaapkamer had laten vallen. De ont- -+- f^'nnn 80.000. thans slechts voerders hebben den dood van het kind f 7 V 7' eerst bemerkt toen zij met hun auto reeds Ook de kalverenhandel was ditmaal verscheiden K.M. van het huis van Lind- allertreurigst; wij zagen twee flinke nuch-!bergh waren verwqderd. tere kalveren verkoopen voor 1.75 per j De politie onderwerpt den gearresteerde stuk. Kalveren van twee a drie weken oud aaD een scberP verhoor om vast te stellen werden verkocht voor 10. In den veehandel trad in het laatst der vorige week eenige verbetering in; de prijs liep op tot 10 a 11 cent per pond. Op de eierenveiling daalde de prijzen nog weer een weinig, de handel was op vallend stug. zoodat de directeur verschil lende partijen moest koopen, de prijs was 2.20 per 100 stuks voor eieren van 60 K.G. gemengd (middensoort). van 17 en 18 Mei 1932. ONDERTROUWD: C. Siersma en A Rietfeman. H. J. W. v. d. Wqst en N. J. f! v. d. Voorde. J. Ouwerling en E. Glas J. Burger en G. W. Hoenderdos. S. dé Graaf en J. de Croos. GETROUWD: H. Nqmeqer en M. H Moorman. BEVALLEN; J. C. MeskersBrouwer, d. E. P. W. Bosv. Jaarsveld, z. M. Rui- mermanv. Truqen, d. T. Ambriolade Wijn, z. J. PfaltzgraffSchroevers, d. C J. Mulder—Kater, z. OV ERLEDEN: J. /ReqndersBarends- ma, 70 j. 17 Mei 1932. Vertrokken voor politietoezicht op de vis sen enj het politievaartuig „Nautilus". of zjjn mededeelingen op waarheid be rusten. De opHchtcrshoudiug van Curtis. Ook de pose van Curtis als „qiillionair" berust op niets. De zaak was, dat Curtis' werf voor jachten failliet was gegaan en hij door voortdurende geldzorgen in een staat van overspanning was geraakt. Toen hq nu aanbiedingen van couranten en van een filmonderneming had ge kregen voor het verhaal, was hij door gegaan met het maken van zeetochtjes, die den schqn moesten hebben, dat hij op het goede spoor was. Zoo mogelijk nog erger was, dat Lind bergh zelf aan de leugens van Curtis geloofde en zjjn tijd, geld en energie verspilde aan allerlei vliegtochten naar punten, door Curtis genoemd, welke tochten natuurlqk niets konden opleveren. Misselijker en tegelijk dommer poging tot oplichting dan deze, door Curtis ge pleegd, zou men ijiet kunnen verzinnen. Heeft Curtis de geld opgestreken? 50.060 los- Nader wordt nog gemeld: De politie onderzoekt nog steeds de juistheid van het door Curtis opgegeven alibi voor den nacht, waarin de kleine Lindbergh werd ontvoerd. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat Condon de 50.000 dollar op het kerkhof te Bronx heeft uitbetaald aan een tusschenpersoon van Curtis. De politie is er van overtuigd, dat Curtisvtot van kind had gedaan, heeft nu bekend, dat al zijn mededeelingen gelogen waren. De gouverneur van New Jersey, Moore, heeft medegedeeld, dat de politie bevel heeft gegeven Curtis in hechtenis te nemen. Toen de reeder van dezen maat regel kennis nam, verzocht hij in de ge legenheid te mogen worden gesteld, zelf moord1 te plegen. Woensdag in den loop van den dag heeft hij twee malen de hand aan zichzelf geslagen, naar hq voorgaf uit wanhoop over den smaad, welke hq zijn eigen familie en die van Lindbergh had aan gedaan. Aangaande de motieven voor het uit vaardigen van een arrestatiebevel ver luidt bii geruchte, dat Curtis geen bevre digende mededeelingen kan verstrekken over de wqze, waarop hq den nacht, waar in de ontvoering heeft plaats gehad, heeft doorgebracht. De ramp minder ernstig dan gedacht werd. De Messageries Maritiems bevestigen, dat de officieren en de bemanning van de „George Philiappar" gered zijn. Men vreest alleen nog, dat onder de passa giers enkele slachtoffers zijn gevallen tijdens de reddingsmaatregelen. De Britsche stoomschepen „Contractor" en „Mahsud" zijn gistermiddag om half vier met de geredden van de „George Philippar" de haven van Aden binnenge- loopen. De Messageries Maritimes ver klaren, dat de „Philippar" niet het maximum aantal passagiers heeft ver voerd. De geredden zouden dus bijna het totaal aantal passagiers uitmaken. Het aantal slachtoffers zou dus beduidend min der zqn dan Dinsdag werd verondersteld. Verhaal van overlevenden. Reuter meldde Dinsdagavond uit Aden: Overlevenden van de ramp met het Fran sche s.s. „Philippar", die hier aan boord van het s.8. „Contractor" zijn aangeko men, hebben verklaard, dat de brand zoo hevig is geweest, dat hij op 35 mijl af stand kon worden waargenomen. Er was aan boord geen ernstige paniek voorge komen. De brand is 's nachts om 2 uur uitge broken tengevolge van kortsluiting in een hut eerste klasse. Men vermoedt, dat een honderdtal passagiers de eerste oogen- blikken niet in staat zijn geweest om te vluchten, zoodat een aantal van hen is omgekomen. De brand breidde zich buitengewoon snel uit; de passagiers werden naar het BENZINE ONTPLOF! ING TE ZWOLLH voorschip verjaagd. De brand deelde zich Stoomvaart Mij. Nederland. Johan van Oldenbarnevelt, 18 Mei v. A'dam. Marnix van St. Aldegonde, t., 18 Mei v. CQl» lombo. Tajadoen, 18 Mei te A'dam. Tawali, t., 17 Mei v. Padang. 'f Chr. Huygens, u., pass. 14 Mei Perim. P. C. Hooft, t., 17 Mei v. Genua. Tabian, 18 Mei te A'dam. Poelau Tello, u., 14 Mei v. Bbmbay. Rotterdamsche Lloyd. Soekaboemi, 17 Mei v. Batavia. Bondowoso, t., 16 Mei v. Port Said. Dempo, 17 Mei te R'dam. Garoet, t., pass. 17 Mei Perim. Indrapoera, u„ 18 Mei v. Suez. Kota Pinang, u., 18 Mei te Belawan. Tosari, u., pass. 18 Mei Gibraltar. Kota Nopan, 18 Mei v. R'dam. Kertosono, 18 Mei te R'dam. Kota Tjandi, 18 Mei v. Batavia. Kota Agoeng, 15 Mei te R'dam. Palembang, t., 15 Mei v. Colombo. Sibajak, t., pass. 16 Mei Perim. Tapanoeli, 16 Mei te Soerabaia. JavaChinaJapan Lijn. Tjileboet, 15 Mei te Hongkong. Tjiliwong, 17 Mei v. Shanghai. Tjinegara, 16 Mei v. Hongokng. Tjisalak, 15 Mei te Shanghai. Tjisondari, 15 Mei v. Tsingtao. Kon. HolL Lloyd. Drechterland, 16 Mei v. A'dam. Flandria, u., 16 Mei v. Lissabon. Wido, 13 Mei te Buenos Aires. Montferland, u., 18 Mei te Fernando Noronha» Wiegand, u., 15 Mei Santos. Santa Theresa, u., 14 Mei te Cabedello. Zeelandia, t., 17 Mei v. Rio Janeiro. Kon. Paketvaartmaatschappij. Houtman, 16 Mei v. Port Louis. Nieuw Zeeland, 14 Mei te Melbourne. Sigili, 16 Mei te Rangoon. HollandAmerika Lijn. Damsterdijk, 16 Mei te Portland. Drechtdijk, 14 Mei te Liverpoal. Leerdam, 16 Mei te Houston. Rotterdam, 18 Mei v. Southampton. Statendam, 15 Mei te New York. Volendam, 16 Mei te R'dam. Delftdijk, 17 Mei v. Cristobal. Lochkatrine, 14 Mei v. Los Angeles. Lochmonar, 16 Mei v. San Francisco. Maasdam, 18 Mei v. Gyon. mede aan de draadlooze installatie, waar door het zeer spoedig onmogelijk was noodseinen uit te zenden, Zwolle, 19 Mei. Hedennacht ongeveer tien minuten voor één heeft een benzine ontploffing plaats Het grootste deel der overlevenden was gehad op het turfschip „Op Hoop van in nachttoilet en heeft alles verloren. Tal- Beter", metende 55 ton en liggende aan rijke passagiers, die er niet in slaagden den Biezerkade te Zwolle. Op het schip bevonden zich op het moment van de ont ploffing twee personen, n.1. de 59-jarige A. Muis, de eigenaar van het schip en de 56-jarige K. Sempel. Het ongeval geschiedde, doordat beide personen bezig waren met het verwijderen van wandluizen met behulp van een ben- zinespuit, terwql in de kajuit waar zij be zig waren een petroleumlamp brandde. De ontploffing die volgde was zeer hevig. De geheele kajuit van het schip werd na genoeg weggeslagen. Beide personen, vooral Muis, bekwamen zeer ernstige brandwonden en zijn naar het St. Sophia ziekenhuis te Zwolle overgebracht. de booten te bereiken, wierpen zich te water; maar dit was vol haaien. De overlevenden doen huiveringwek kende verhalen. Mannen, vrouwen en kin deren werden gescheiden; ze zijn vertwij feld, daar ze niet weten of hun familie leden nog leven of niet. Op de Contractor bevonden zich een baby en een kind van 2Vs jaar, zonder dat men wist waar de ouders waren. Nu 70 vermisten. Naar Havas uit Aden meldt, zou het aantal na den brand aan boord van het s.s. „Georges Philippar" vermiste passa giers 70 bedragen. Het schip nog steeds In brand. Gemeld wordt, dat de „Georges Philip par" nog steeds brandt en in Noordelijke richting drijft met ongeveer 15 graden slagzij. Het verongelukte schip. Een weelderige inrichting. De lomps deelt bqzonderheden mede omtrent de Georges Phillippar, het ten onder gegane stoomschi p der M assageries, dat den naam droeg van den tegenwoor- digen president der maatschappij. Op verzoek van het personeel der Massage- ries te Marseille en te Parijs was het schip aldus gedoopt. Dit was een dier moderne zee-kasteelen, waar de dingen van prac- ïsch nut met die van weelde wedijverden. Aoo was er een hoog terras op het schip met muren van witte en roode baksteenen NIEUWE STRIJD IN MANTSJOERIJE Londen, 19 Mei. De correspondent van de „Daily Telegraph" uit Moekden deelt mede, dat de Japansche troepen in Mantsjoerqe uitgebreide militaire opera ties hebben aangevangen op verschillen de fronten tegen Chineesche ongeregelde troepen. De beide legers worden geschat op 90.000 man. De Japanners verklaren weliswaar, meldt de correspondent, dat zij 22.000 man troepen ter beschikking hebben, doch naar verluidt, zou dit aan tal twee keer zoo groot zijn. POSTVLIEGTUIG „IJSVOGEL". De „IJsvogel" is hedenmorgen naar Indië vertrokken. Het vliegtuig heeft 1 passagier voor Batavia aan boord, bene vens 191.160 kg post en 18.225 kg lading.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6