Bloembollencultuur. De Rijksmiddelen over April. de nood van de nederlandsche h arin g visscherij. de nood in het zuivelbedrijf. TWEEDE KAMER. Zuiderzeewerken. De nieuwe encycliek. De onlusten te Bombay. OOST-1NDIË. Gevolgen van de aardbeving. Een zware hagelbui. Woord op een notaris. De moord op den heerEschauzier. De moord te Strijp. Gefingeerde overval met roof. Verduistering van circa f73,000. Ernstige trambotsing te Rotterdam. Hoogtijdagen. Geljjk menige familie, kan het bloem bollenvak op enkele dagen in het jaar uqzen, die bijzondere beteekenis hebben. De Kerstdagen vormen al sinds een reeks van jaren het tijdstip, waarop de meer en meer bekend geworden Kerst- tentoonstellingen worden gehouden, ten toonstellingen, die een overzicht geven van de ontwikkeling der koel- en broei- techniek en die het stadium bepalen, waarin zich de toegepaste erfelijkheids leer bevindt. Er gaat geen jaar voorbij of op de Kersttentoonstelling wordt de aandacht gevraagd voor verscheidene oude zoowel als nieuwe variëteiten van diverse bolge wassen, die dan in bloeienden staat wor den getoond. Twee andere data zijn van nog grooter belang dan de Kerstdagen: zij missen evenwel het poëtische, aan de genoemde tijdstippen verbonden. We be doelen den eersten November en den eer sten Mei. Op deze dagen is slechts be langstelling voor het slijk der aarde, om dat dan de betalingen plaats hebben van de gekochte bollen, hetzij plantgoed, het zij leverbaar, bovendien worden op den eersten November de teeltkosten ver rekend. Van deze twee data is de eerste Meidag nog weer de belangrijkste, omdat dan de leverbare bollen worden betaald, terwijl per November slechts het plant goed wordt verrekend. Aangezien de han del in leverbaar elk jaar doorgaat en die in plantgoed slechts in tijden van uit breiding, althans van welvaart in het vak van beteekenis is, kunnen onze lezers zich wel voorstellen, dat de eerste Novem berdag van het vorige jaar vrij stil is verloopen, maar dat tegen den eersten Mei van dit jaar werd opgezien als tegen een berg. Het kan zijn nut hebben onzen lezers eenig idee bij te brengen van den handel in bloembollen, vooral omdat de bloem bollenteelt de laatste jaren zich onder den rook van Den Helder heeft ontwikkeld tot een belangrijken tak van volksbestaan. We zullen dan aanvangen met den han del in plantgoed. Een pas beginnende bloembollenkwee- ker moet de beschikking hebben over land, gereedschap en een bloembollen- schuur, waarin hij tot op zekere hoogte baas is ten opzichte van temperatuur en liefst ook ten opzichte van het vochtge halte van de lucht. Aangezien er verband bestaat tusschen temperatuur en vocht gehalte, zullen een goed werkende cen trale verwarming en daarnaast een doel treffend functionneerend ventilatie systeem de gewenschte temperaturen als mede behoorlijk droge lucht kunnen ver schaffen. Onze jonge kweeker moet ech ter om te kunnen planten ook bollen heb ben. Hij kan zich leverbare bollen van de door hem als aanbevelenswaardig be schouwde variëteiten aanschaffen. Hij heeft dan het voordeel, dat hij volgend jaar de verkeerde bollen (dwalingen) kan uitteekenen en eventueel wegwerpen, waardoor hij met zuivere partijen begint. Toch prefereert een bollenkweeker .als plantgoed partijen, waarin bollen van al lerlei afmetingen voorkomen, dus zoo wel heel groote (tappers) als kleinere dan voor leverbaar wordt geëischt. Koopt hij een partij, zooals die is ge groeid, dus met leverbaar er nog in, dan spreekt men van ongeraapt partijgoed, is het leverbaar uit de partij verkocht, dan mist men enkele sorteeringen en qualifi- ceerd men de partij als geraapt, waarbij nog onderscheid gemaakt wordt tusschen licht en sterk geraapte partijen. Zooals gezegd geven de meeste bollen- kweekers de voorkeur aan afloopende partijen, ook wel normale partijen ge noemd, ofschoon er één groot bezwaar aan verbonden is, n.1. de mogelijkheid, dat de partij onzuiver is, d.w.z. vermengd met vreemde bollen. Voor zoover de partij bloeit, is de aanwezigheid van andere bollen dan de gekochte weer geen groot bezwaar, omdat die het volgend jaar kun nen worden verwijderd. De mogelijkheid bestaat echter, dat in het niet-bloeiende deel der partij, in de z.g. éénbladen dwa lingen voorkomen. Is dat het geval, dan merkt men pas het volgend jaar, dat de partij niet zuiver is, maar in het dan aan wezige ondereind komen dan ook bolle- tjes voor, die naast de dan bloeiende bol- i len hebben gezeten en die niet als dwa lingen herkend kunnen worden. Heeft men zoo'n onzuivere partij, dan doet men zeer verstandig het niet-bloeiende gedeel te weg te werpen, nadat men vooraf het partijgoed zoo hard heeft gestookt, dat er maar weinig niet-bloeiers overblijven. Een reeds jaren gevestigde bollenkwee ker verkeert ook nu en dan in de nood zakelijkheid plantgoed te moeten koopen. Het komt toch voor, dat pas later blijkt, dat bepaalde variëteiten van bolgewassen op bepaalde gronden niet en op andere wèl willen groeien. Bovendien doet elke bollenkweeker aan verbetering van zijn kraam, d.w.z. hij moet met zijn tijd mee gaan en nieuwe variëteiten koopen, die getoond hebben een blijvende plaats te zullen innemen. Zoolang die variëteiten nog vrij zeldzaam zijn, is er ook al wel handel in, maar die handel beperkt zich tot een betrekkelijk kleine groep specu lanten. Dan gaat het niet over mudden, maar over bedden, regels of zelfs planten. Het uiteindelijk doel van de bollenteelt is echter het op de markt brengen van leverbare bollen, die door de handelaren worden gedistribueerd zoowel in het bin nenland als in het buitenland. De afzet voor beplantingsdoeleinden in tuinen en parken heeft noch in het binnenland, noch over de grenzen heel veel te betee- kenen. De meeste bollen worden zoowel hier te lande als in het buitenland gefor ceerd, d.w.z. opgeplant in kistjes, pannen en potten en in verwarmde kassen in bloei gebracht. Ieder begrijpt dus wel, dat de broeiresultaten in binnen- en buiten land doorslaggevend zijn bij het afwikke len van de betalingen van het leverbaar, welke betalingen den eersten Mei moeten plaats hebben. Hoe zijn nu de broeiresultaten ge weest? In het buitenland hoort men daar over niet heel erg klagen, dank zij, voor zoover het Engeland, onzen grooten af nemer betreft, de invoerbelasting op bloe men. Dezelfde invoerbelasting heeft ech ter tot zeer lage prijzen op de Holland- sche bloemenmarkten geleid, zoodat er door de Hollandsche broeiers met verlies is gewerkt. Eten eersten Mei konden slechts weinigert aan hun volle verplich tingen voldoen, de meesten hebben be taald wat zij kunnen, maar een schoon leitje hebben ze daarmee nog niet ver kregen. De bollenexporteurs stonden er den eersten Mei evenmin erg gunstig voor. De betalingen in het buitenland vlotten niet erg, bovendien waren er ge weldige koersverliezen geleden. Van velen onder de exporteurs was moeilijk het volle pond te verwachten, laat staan te eischen. Voor zoover de kweekers rechtstreeks aan de exporteurs hadden verkocht, had den ze zich wel zooveel mogelijk op de hoogte gesteld van de Mei-verwachtingen, ten aanzien van den handel via de vei lingen had de kweeker echter geen enkel houvast. Vandaar dan ook, dat de laatste maanden in den mond der kweekers be storven lag: „Wat zullen de veilingen doen?" Nu hebben de veilingen gesproken en is de spanning geweken. Erg tegengeval len is het niet. De meeste veilingen bie den momenteel 80 van de vorderingen aan met uitzicht op meer, zoodra de schuldenaars in staat zijn te betalen. Bij een van de grootste veilingen be staat de mogelijkheid, de 20 risico van zich te schuiven door genoegen te nemen met 90 van de totale vordering, in welk geval de veiling voor de overige 10 staat. Dat de kweekers van de toch al lage prijzen, die zij konden bedingen, nu nog weer 10 moeten laten vallen, stemt alles behalve aangenaam, maar toch is er ook reden voor dankbaarheid, omdat ge bleken is, dat het bloembollenvak, niet tegenstaande de sombere tijden, welke wij beleven, aan de buitengewoon groote moeilijkheden het hoofd heeft weten te bieden. We hopen echter van ganscher harte, dat de 1 Mei betalingen in 1933 met min der angst en beven worden tegemoet ge zien dan dit jaar het geval was. Het wordt een eentonige geschiedenis, om het telkens weer te moeten hebben over dalende inkomsten van de schatkist. En wat op het eerste gezicht in de rij van dalende ontvangsten een lichtpunt lijkt, n.1. een toeneming van de opbrengst van een enkel middel, wordt een akelig wal mend pitje als men b.v. ziet, dat dit de Invoerrechten zijn, die door de tariefver- hooging met 25 en het onderbrengen van hoe langer hoe meer accijnsen onder dit hoofd een grootere opbrengst, n.1. 6 mill. tegen 5.3 mill. in April 1931 te zien geven. De opbrengst is echter geen 25 grooter: daar zorgt de daling van de waarde van den invoer wel voor. En dan zitten er zooveel specifieke rechten in. O.a. de benzinebelasting, de rechten op thee, suiker, gedistilleerd, geslacht enz. We blijven nu in de eerste 4 maanden van 1932 15.3 mill. beneden de op brengst van hetzelfde tijdvak van 1931. Dat beteekent, als de inkomsten niet ver der dalen, een mindere opbrengst van ca. 46 mill. t. o. v. het al ongunstige jaar 1931. Nu zal men zeggen, ja, maar wij zijn toch nog IJ ton boven 1/3 van de raming. Men vergeet hierbij, dat de verhooging der invoerrechten van 8 tot 10 en de benzinebelasting niet in de raming zijn opgenomen. Wij gelooven, dat de verla ging der ramingen met in totaal 20 mill. nog wat te optimistisch zal blijken. Want de eerste maanden van het jaar zijn voor een belanrijk middel als de R.I.B. ge woonlijk maanden, waarin de opbrengst belangrijk grooter is dan een evenredig deel der raming. Men mag dus, tenzij er een plotselinge ommekeer in den toestand zou komen, in de naaste toekomst verdere vermindering der Rijksmiddelen verwach ten. Een daling van ca. 4.5 millioen per maand, zooals in de afgeloopen maand (n.1. 35.450.188 tegen 39.072.413 in April 1931) is overigens al ernstig ge noeg. (Hbl.) STEUN AAN DE SCHEEPVAART. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarin de oprichting van een financieringsmaatschappij voor de scheepvaart wordt aangekondigd. DE AARDBEVING IN NOORD-OOST-CELEBES. He bestuur van den Kon. Nederl. Bond „Het Oranjekruis" heeft telegrafisch aan het bestuur van het Smeroefonds te Ba tavia gevraagd, of geldelijke hulp uit Ne derland noodig is. Bfi een bevestigend antwoord zal het, zoo noodig, een oproep tot het Nederlandsche volk richten. HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Het lid der Tweede Kamer de heer W. Drop heeft aan den voorzitter van de door den minister van binnenlandsche zaken en landbouw benoemde commissie, aan welke opgedragen is, maatregelen té beramen om verbetering te brengen in het visscherijbedrijf te IJ muiden van welke commissie de heer Drop deel uit maakt een brief gezonden, waarin hij schrijft, dat thans deel der stoom- treilervloot is opgelegd en de werkloos heid daardoor onrustbarend is gestegen, zoodat naar zijn opvatting verdere stag natie in het werk der commissie een verantwoordelijkheid meebrengt, welke moeilijk langer te dragen is. Hij verzoekt dan ook, met den grootst mogelijken spoed de afdoening van het werk der ^ommissie te bevorderen of een speciale bijeenkomst van de commissie te beleg- fen, teneinde na te gaan, of incidenteel ien bijzonder advies over de oogenblikke- jjke moeilijkheden te IJmuiden aan de «egeeringzou kunnen worden uitgebracht. De Koningin ontvangt een de putatie van het hoofdbestuur van de Reederij-vereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij in audiëntie. Gisterenmiddag heeft de Koningin ten paleize te 's-Gravenhage een deputatie van het hoofdbestuur van de reedersver- eeniging voor de Nederlandsche haring visscherij, bestaande uit de heeren W. Richter Üitdënbogaardt, J. J. de Niet, Jos. Katan en C. den Duik, in audiëntie ont vangen, in verband met den noodtoestand van het Noordzee-haringvisscherübedrijf. De voorzitter van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Friesland, heeft het volgende telegram aan den mi nister van economische zaken en arbeid en aan de rechtsche Kamerfracties ge zonden Verzoeken dringend spoedig zuivel- sleun. Melk thans 2 cent per liter. Toe stand onhoudbaar. Spoedige inwerking treding Pachtwet. Inbeslagneming en boelgoederen niet te keeren. Ambtenaren en deurwaarders in actie. Boeren wan hopig of opstandig. Kunnen ze in crisis pachtbureau niet meer rustig houden. Het volgende telegram is aan de re geering gezonden: Na een twaalftal zeer moeilijke jaren en een maandenlang werken met groote verliezen, is thans de veehouderij bezig ineen te storten. De besturen van den Drentschen Boerenbond, den Groninger Boerenbond en het Friesche Agrarisch Comité, in vergadering bijeen te Assen, doen daarom een dringend beroep de regeering om onverwijld in te grijpen. Op afhandeling van het aanhangige wets ontwerp kan onmogelijk worden gewacht. Vergadering van Woensdag 15 Mei. In deze vergadering wordt het nieuw benoemde lid, dat de plaats inneemt van ds. Lingbeek, de heer P. G. Peereboom, geïnstalleerd en beëedigd. Daarna is aan de orde het interpellatie-verzoek Wijn koop om aan de regeering vragen te mo gen stellen over de voedselvoorziening in Indië en regeeringsmaatregelen daar tegen. De Kamer staat de interpellatie niet toe; de heer Cramer meent, dat zij bij de Indische supplementoire begroo ting gevoeglijk kan worden behandeld. Alleen de communisten stemmen vóór. Comtigenteering van kleeding en schoeisel. Daarna gaat de Kamer voort met de contigenteeringsontwerpen voor invoeg van schoeisel, triootgoederen, wollen en, halfwollen stoffen en bovenkleeding. Er' worden verschillende bezwaren hierover, gehoord, heel wat aardigheden en sne dige gezegden gelanceerd, en diverse moties ingediend. Maar wij zullen dit alles den lezer toch maar onthouden en hem liever naar de parlementaire kro niek verwijzen. Heden wordt over al die wetsontwerpen gestemd. Een wetsontwerp is ingediend tot wij ziging van de wet van 14 Juni 1918 tot afsluiting en droogmaking van de Zui derzee. Het strekt tot verlenging van den termijn, genoemd in het 2e lid van art. 2 der wet van 14 Juni 1918. (Het uitvoeren van werken voor de landsverdediging). De regeering zegt ter toelichting: Nu het zich laat aanzien, dat bij de voortzetting van de inpolderingswerken aan den N.O. polder de voorrang zal wor den verleend, zal het nog geruimen tijd duren, voordat met de Zuidelijke polders zal worden aangevangen, in verband j waarmede het niet dienstig is, de plannen daarvoor reeds op zeer korten termijn vast te stellen. Verder is bij de militaire autoriteiten het vraagstuk van het stellen en onderhouden van de inundatiën ten behoeve van de Vesting Holland, in stu die en met de uitkomsten van deze stu die zal weder bij het opmaken van de plannen voor de Zuidelijke inpolderingen rekening moeten worden gehouden. Ook de plannen voor den N.O. polder, hoewel deze in een veel verder gevorderd stadium verkeeren, zijn nog niet vastge steld. Het laat zich intusschen aanzien, dat bij het maken van dezen polder geen voorzieningen ten behoeve van de lands verdediging getroffen zullen behoeven te worden. „I)e liefde van Christus dringt ons". Uit de Vaticaanstad seint Vaz Dias over de nieuwe encycliek: Heden wordt de nieuwe encycliek gepu bliceerd van Paus Pius XI, die begint met de woorden „De liefde van Christus dringt ons". In deze encycliek schrijft de Paus met vaderlijke voldoening over den grooten kring van hen, die van alle zijden gevolg hebben gegeven aan zijn oproep van 2 Oc- tober van het vorige jaar voor den heili gen Kruistocht der helpende liefde. Voorts schrijft hij, met leedwezen, dat het kwaad, waardoor de menschheid ge drukt wordt, nog bijna overal voortdurend toeneemt. Hij vraagt naar de oorzaak van de verwarring, en ziet haar in de zucht naar aardsche goederen, die döor de hei- densohe dichters met de woorden „ver vloekte honger naar geld" worct aange duid. Intusschen maken de partijen, die stre ven naar omverwerping van het bestaande, gebruik van de algemeene ellende en ont vouwen steeds schaamteloozer de banieren der goddeloosheid en van den haat tegen eiken godsdienst. Zij trachten daarbij, niet zonder succes, den strijd tegen God te verbinden met den strijd om het dage- lijksch brood. Zij trachten met alle midde len hun duivelsdoel te verwezenlijken. Vroeger waren de goddeloozen enkelen in de groote menigte, thans daarentegen vor men zij in verscheidene landen een vast aaneengesloten en goed geordend leger, dat met de hulp van geheime organisaties van dag tot dag groeit en steeds overmoe diger wordt, als kon het met zijn godslas teringen de wonderbare harmonie tot zwij gen brengen, in welke de schepping den roem van den Schepper bezingt. Bij het aanschouwen van dit droeve, doch steeds niet te zwart geschilderd beeld vindt de Paus kracht in dfe gedachte aan de onfeilbare goddelijke beloften van den eindelijken triumf van God en de Kerk. HOOVER1S KANS OP HERKIEZING. In parlementaire kringen acht men de herkiezing van president Hoover zeker. Men gelooft, dat het meerendeel der De mocratische leiders besloten heeft zich ten gunste van Hoover uit te spreken en actief deel te nemen aan diens pogingen tot bestrijding van de oeconomische cri sis. In den Senaat is nu reeds de nieuwe coalitie tusschen Republikeinsche en De mocratische leiders in actie gekomen om de door Mills, den minister van financiën, goedgekeurde belastingwet zoo spoedig mogelijk te doen aannemen. WRIJVING TUSSCHEN MEXICO EN PERU. De diplomatieke betrekkingen verbroken. Naar Reuter meldt, is er een verkoeling ontstaan in de diplomatieke betrekkingen tusschen Mexico en Peru, doordat men van Peruaansche zijde de Mexicaansche diplomatieke zending te Lima verwijt zich bemoeid te hebben met binnenlandsche kwesties en de communisten te hebben gesteund. Volgens nadere berichten heeft de Mexicaansche regeering de diplomatieke betrekkingen met Peru verbroken, aan gezien de Peruaansche regeering de te rugroeping eischt van den Mexicaanschen gezant en diens staf. De Mexicaansche vertegenwoordiger te Lima is reeds per vliegtuig vertrokken. Den Peruaanschen gezant te Mexico City werden zijn geloofsbrieven teruggegeven. Generaal Juan Cabral, de Mexicaansche gezant in Peru en zijn geheele staf, zijn in verband met het verbreken der diplo matieke betrekkingen tusschen Peru en Mexico uit Lima vertrokken. De Peruaansche regeering beschuldigt den Mexicaanschen gezant er van betrek kingen te hebben onderhouden met revo lutionaire elementen in Peru, die thans gearresteerd zijn. Ook aan den Peruviaanschen gezant in Mexico Raygada is zijn pas overhandigd. Bij het Peruviaansche parlement is een wetsvoorstel ingediend tot het heffen van 300 pet. extra invoerrechten op alle goe deren uit de Vereenigde Staten. In verband met de beschuldigingen van de Peruviaansche regeering tegen den Mexicaansche zijde verklaard, dat deze beschuldigingen onjuist zijn. De behartiging der Mexicaansche be langen in Peru is opgedragen aan de Spaansche legatie. DE CRISIS TE TOKIO. Thans weer meer kans op een partijkabinet. Het wordt thans weer mogelijk geacht dat het leger genoegen zal nemen met een Sijoekai-kabinet een kabinet dus uit de conservatieve partij met Soezoeki als minister-president. De voorwaarde zal dan echter zijn, dat de conservatieve partij het oeconomische programma, door de leiders van het leger opgesteld, aan vaardt. Het leger wil, dat er een belasting wijziging zal komen strekkende om den landbouwenden stand ontheffing of althans vermindering van belasting te bezorgen. Ook zouden de boeren en de kleinhande laren uitstel krijgen voor het betalen van hun schulden. DE AANSLAG OP INOBKAI. Onbevestigde geruchten. Een naar Japan gezonden bizondere correspondent van de „Petit Parisien" be richt, dat de aanslag op den, minister president niet onverwacht is gekomen. Verscheidene hooge officieren van leger en vloot schijnen in de zaak gewik keld te zijn. Er is zelfs verklaard, dat de revolvers, waarmede den aanslag werd gepleegd, door een hoog marine-officier zijn ver strekt. Men heeft hier dus te doen met een zeer gewichtige beweging, welke dramatische verrasschingen kan brengen. Een bekend politieker heeft den cor respondent verklaard: „Wij zijn op den besten weg naar het extremisme. Het leger is overheerschend nationalistisch en tegelijkertijd anti-kapitalistisch". Zij duren nog steeds voort. Ook onlusten te Calcutta. De Moharrum, de mohamedaansche feestdag is Dinsdag met nieuw bloedver gieten en nieuwe plunderingen ingezet, waarbij weer acht menschen gedood en 150 gewond werden. De Engelsche troe pen hebben geleidelijk de orde-weten te herstellen, waarmee het vertrouwen on der de kalme elementen is teruggekeerd. De toestand is nu verbeterd. Hiertoe hebben de maatregelen van de overheid bijgedragen, die o.a. samen scholingen van meer dan vijf menschen verboden heeft. Tengevolge van de onlusten in de fa- briekswijk zijn dertig spinnerijen geslo ten, tengevolge waarvan 40.000 arbeiders werkloos zijn. Gisteren weer hervat. Toen de bevolking van Bombay gister ochtend ontwaakte, verbaasde het haar te hooren, dat de nacht zonder wanorde lijkheden voorbij was gegaan. Dit bleek echter uitsluitend te danken te zijn aan het verbod van de overheid om zich na een zeker uur op straat te begeven, want toen vanochtend de menschen weer op straat kwamen zijn de vechtpartijen op nieuw begonnen. Er waren gistermiddag alweer vier dooden en zestig gewonden gevallen. De verliescijfers voor de vier vooraf gaande dagen men moet langzamer hand de oorlogsterminologie gaan bezigen hebben 88 dooden en 850 gewonden bedragen. Aantal dooden zes, zwaar ge wonden eveneens zes. Schade aan huizen twee ton. Aan een telegram van den resident van Menado aan de Ned.-Indische regeering ontleent Aneta het volgende: Het totaal-aantal dooden bedraagt thans zes. Het restant van de overige personen, die zwaar gewond zijn, bedraagt in totaal zes en niet twintig. Van deze zwaargewon den zijn er drie opgenomen in het hospi taal te Menado. De toestand van deze slachtoffers is vrij gunstig. Volgens raming van den resident zijn in de Minahassa ruim 600 woningen ge heel en 400 gedeeltelijk verwoest. De schade aan huizen en huisraad bedraagt in totaal ongeveer 200.000, bij welke ra ming de scholen, de kerkgebouwen en de openbare werken niet zijn inbegrepen. De telefonische verbinding is nergens verbroken. Weer schokken gevoeld. Menado, 18 Mei. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur heeft men hier wederom twee aardschokken gevoeld, die echter licht waren en slechts enkele se conden duurden. Binnenland. Uit Emmen meldt men: Bij een zwaar onweer op den tweeden Pinksterdag heeft zich boven Westenesch, bij Emmen, en in de omgeving een zware hagelbui ontlast. Thans is vastgesteld, dat over een uitgestrektheid van onge veer 300 H.A. het geheele rogge- en haver- gewas vernield werd. Van vele woningen werden zoo goed als alle ruiten verbrij zeld, en eenige boomen in het dorp en zijn omgeving werden ontworteld. De boeren zijn thans bezig, de akkers om te ploegen. Een groot gedeelte van de op eenige duizenden guldens geraamde schade wordt door verzekering gedekt. Het vonnis van de Dordtsche rechtbank bevestigd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vandaag arrest gewezen in de zaak tegen den 28-jarigen landbouwer C. S., uit Woerden, die door de rechtbank te Dor drecht op 29 Januari jl. is veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens dood slag, gepleegd op notaris Courrech Staal te Gorinchem. Overeenkomstig den eisch van den advocaat-generaal heeft het hof het vonnis van de Dortsche rechtbank bevestigd. Voor het Gerechtshof te's-Gravenhage werd gisteren in hooger beroep behandeld de zaak tegen de beide verdachten van den moord op den heer W. G. J. Eschau- zier, directeur der Indische Suiker-Unie, in den namiddag van Zaterdag 9 Mei 1931 te 's-Gravenhage, wiens lijk na het plegen van de misdaad door de verdachten in een kist werd geborgen en naar een pakhuis aan de Westerbaenstraat ver voerd, waarop het den daarop volgenden Maandagavond door den pakhuisverhuur der werd ontdekt. De oudste verdachte werd tengevolge van moord en valschheid in geschrifte tot twintig jaren gevangenisstraf, en de jongste verdachte wegens medeplichtig heid aan doodslag tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. Zoowel de beide verdachten als de off. van justitie bij de rechtbank, die resp. zestien en vier jaren gevangenisstraf ge- eischt had, waren van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Na het verhoor van verdachten en deskundigen, werd om halfzes de zitting gesloten, in verband met het onderzoek naar het schrift van een briefje, dat in het bezit van den oudsten verdachte was gevonden. 7 De behandeling der zaak zal thans op een nader te bepalen datum worden voortgezet. Het lijk van den vermoedelijken dader gevonden. Het drama te Strijp, waarbij de 19-jarige Johanna dë Groot als slachtoffer is gevol- len, schijnt zijn ontknooping te hebben gevonden. Onder de gemeente Best heeft gisteren een vrouw aan den kant van het nieuwe kanaal bij de uitmonding van bet Wilhel- minakanaal, het lijk van een jongeman gevonden. Zy waarschuwde eenige omwo nenden. Met behulp van de politie is het lijk op den wal gehaald. De Eindhoven- sehe politie is gewaarschuwd, daar bleek, dat men het stoffelijk overaphot had ge vonden van den 24-jarigen C. de B., den verloofde van het meisje, dien men erva verdacht, dat hij haar met messteken om het leven heeft gebracht. Het lijk is dooi de politie naar Eindhoven vervoerd. MOORDAANSLAG TE ROOSENDAAL Een blinde vader door zijn zoc gestoken. In het café van Hagenaars aan de Hoog straat te Roosendaal vertoefde sinds en kele maanden de 68-jarige L. J. uit Oud- Gastei, een blinde man, die met het ver- koopen van liedjes in zijn onderhoud trachtte te voorzien. De man, die een vrouw en elf kinderen heeft, was door zijn kinderen de deur uitgezet en leidde een zorgelijk bestaan. Gisteravond kwam een 17-jarige zoop van den man het café binnen en vroeg zijn vader te spreken. Na een korte woorden wisseling haalde hü een groot dolkmes voor den dag en bracht daarmede den niets kwaadls vermoedenden man drie ste ken in den rug toe. In zorgwekkenden toe stand werd het slachtoffer, na door dr. v. Turnhout verbonden te zijn, naar het r.-k. ziekenhuis „Charitas" overgebracht. Me* vreest voer zijn leven. De dader, die gevlucht was, werd op straat gegrepen en aan de politie overge leverd. Bekend is, dat er voortdurend groote oneenigheid heerschte tusschen vader en zoon. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den gewezen directeur der N.V. Vereenigde bakkerijen in Den Haag, EL Ph. Z. die door de Haagsche rechtbank is veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, ter zake van verduistering van een bedrag van 9000.ten nadeele van ge noemde vennootschap. De officier van justitie had in eerste in stantie, mede wegens het doen van val- sche aangifte tegen Z. 2Va jaar geëischt. Het hof heeft met eenparigheid van stemmen, beide feiten bewezen verklaard, doch rekening houdend met de anteceden ten van verdachte, alsmede met de om standigheid, dat de schade geheel is ver goed, veroordeelde het Z. tot zes maan den gevangenisstraf. Voor de rechtbank te Almelo heeft Dins dag terecht gestaan de makelaar H. G., te Enschede, thans gedetineerd, beschuldigd, dat hij in den loop van de jaren 1927 tot 1931 te Enschede als agent der Nederland sche Middenstandsspaarbank, zich weder rechtelijk gelden heeft toegeëigend, als mede opzettelijk valsche kwitanties heeft onderteekend. Bij de eerste behandeling van deze zaak op 15 Maart j.1. werd tegen verdachte een jaar gevangenisstraf geëischt met aftrek van voorloopige hechtenis. Daarna gelastte de rechtbank op 22 Maart een onderzoek van verdachte door dr. Beek, zenuwarts te Enschede. Als getuige was thans nog gedagvaard mr. Meerburg te Enschede, curator in het faillissement van verdachte. Getuige d!r. Beek verklaarde, dat ver dachte tijdens het plegen van dë delicten niet leed aan afwijkingen of ziekelijke storingen. Hij achtte een voorwaardelijke vexoordeeling niet ongewenscht, als er een bepaalde rem op de handelingen van verdachte gezet kan worden, Mr. Meerburg verklaarde, dat de totale vorderingen een bedrag van ongeveer 40.000 beloopen; voorts moeten er ook nog een bedrag van 15.000 en een van 18.000 verantwoord worden, welke be dragen verdwenen zijn. De president begreep niet, waar ver dachte een bedrag van circa 73.000 ge laten heeft. De officier van justitie achtte hier een strenge straf op haar plaats en eischte thans een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorloopige hechtenis. De verdediger, mr. K. P. van Westen, uit Amsterdam, achtte geen termen aan wezig voor den officier van justitie om zijn eisch te verzwaren. Pleiter meende, dat hier ook de bank groote schuld heeft door de hoogst slordige en onvoldoende controle op het werk van verdachte. Hü vroeg een voorwaardelijke veroordeeling, of een straf, gelijk aan dien tijd, dien ver dachte in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht. Verscheidene gewonden Gisteravond even zes uur heeft op den hoek van de Beyerlandsche laan en het begin van den oprit aan den Westvar- kenoordschen weg naar het viaduct te Rotterdam een ernstige trambotsing plaats gehad, waarby eenige menschen zyn gewond. Bij de tramhalte op dezen hoek stond een motorwagen met aanhangwagen van lyn 3, bestuurd door J. v. d. l. De tram, die uit de richting van de stad kwam, stond stil. Eveneens uit de richting van de stad kwam een motorwagen met aan hangwagen van lyn 9, bestuurd door J. van G. Waarschünlijk tengevolge van het functioneeren van de remmen Hotste de motorwagen van lijn 9 tegen den bywagen van lyn 3, waardoor het voorbalcon van den eerste en het achterbalcon van den tweede vrijwel geheel vernield werden. De botsing van de trams, die op dit drukke uur vrijwel geheel bezet waren, verwekte een hevige consternatie van de passagiers, terwyl de zware klap een groote menigte naar de plaats van het ongeluk deed stroomen. Een aantal pas sagiers werd door glasscherven gewond. De bestuurder van den tramwagen van lijn 9 bleek ernstige verwondingen te hebben opgeloopen. BRAND TE WEHL. Vee in de vlammen omgekomen. Te Wehl is gisternacht een schuur van den landbouwer Peters afgebrand. Twee paarden, 6 kalveren en 25 varkens kwa men in de vlammen om. Voor een deel is de schade door verzekering gedekt.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7