A RASTER DA M SC ÏME l« BRIEVEN ■I treft trien asperges aan niet heel zacht rose groene of blauwe koppen, net- geen echter niet, zooals vaak ten on rechte gedacht wordt, een bewijs van minder goede kwaliteit is. Asperges moeten zoo spoedig moge lijk, nadat zij gestoken zijn, gekookt en op een of andere wijze verder toebe reid worden. Onmiddellijk nadat zij gestoken z«n kan in den regel slechts degeen, die ze zelf verbouwt, ze gebruiken. In den regel verloopen er wel eeni- <re dagén alvorens zij van den kweeker bij den verbruiker zijn, en de wijze van bewaren vóór de verzending is vaak verschillend. Sommige kweekers bewaren de as perges droog; zij zien er dan na eeni- j ge dagen wel wat verkleurd uit, maar hebben het voordeel, dat de fijne aroma behouden blijft. Een andere wijze om asperges te be waren is, dat zij in water gelegd wor den en hierdoor de helder witte kleur bewaren, maar daarentegen veel van hun aroma inboeten en flauw en wate rig smaken. Zien d§ asperges er vlekkerig uit, wanneer men ze te koop aanbiedt, dan kan men veilig aannemen dat ze oud zijn. Aangezien dit gerecht inderdaad voor de liefhebbers een delicatesse is, moet men asperges niet anders dan van betrouwbare handelaars koopen. Vragen worden beantwoord door de Redactrice „Onze Keuken", Hofzicht- laan 4, Den Haag. (Nadruk verboden). 30 cM. van afstekende kleur of effen voor de garneering. Patronen verkrijgbaar in de maten 44, 46, 48, 50, 52 voor 0.58. een weinig-puntig geknipt, terwijl het rugstuk, waar tevens de sluiting in het midden achter valt, recht is. Het beste is om voor- en achterstuk dubbel te ONZE PATRONEN. Bestellingen worden het snelst uitge voerd na overschrijving van het bij ieder patroon vermelde bedrag op postrekening 191919 ten name van den „Knippatronendienst" te 's-Graven- hage, onder duidelijke vermelding van gewenscht nummer en juiste maat. Aanvragen kunnen ook per postwis sel of per brief onder bijsluiting van postzegels gericht worden aan de Moderedactie van dit blad, Muzen- straat 5 B, ten Den Haag. Gekleurde meisjesjurk. (No 7446.) Deze lieve zomerjurk kan van ge werkte zijde, maar eveneens van ge bloemde voile gemaakt worden en heeft effen strookjes op h^t rokje, die het aardigst staan bij een tint, die bij de hoofdkleur komt. Bij wit gewerkte voile kan men ook witte strookjes maken. De ronde hals heeft een effen strik op den linkerschouder, terwijl de ruime ceintuur op de rechterheup eenigszins naar achteren in een losse vlugge strik wordt geknoopt. Het mo derne pofmouwtje is met effen stof afgebiesd. De gemakkelijkste afwerking der effen volants, als de jurk tenminste van dunne stof gemaakt wordt, is wel om het machinaal te laten ajouren. Noodig voor middelmaat 2 'm stof en 75 cm effen gar.ieering en 45 cm voor de ceintuur. Patronen verkrijgbaar in de maten 40, 42 en 44 voor den prijs van 0.48. Huisjapon voor gezette figuren (Nr 7436.) Deze zeer eenvoudige en practische japon is zeer geschikt voor huisjapon voor gezette figuren, van een of an dere waschbare gewerkte of effen stof. Bij de eerste is de bies langs de hals en voorpand en langs de manchet van effen stof, terwijl in het laatste geval de bies van een afstekende kleur genomen wordt en met knoopjes ge garneerd. liseo, katoenen mousseline en cre tonnen zijn als gewerkte stoffen het meest, aan te bevelen, terwijl kleurecht innen voor huisjaponnen heel goed kleedt. Wasehstoffen zijn het meest geschikt voor japonnen, waarin men de huiselijke bezigheden verricht. Het rechte lijfje heeft op den schou der een paar opgestikte postuur- plooien en wordt aan een rok gezet met aan de voorbaan een stolpplooi. Lange, zoowel als korte mouwen gunnen bjj deze japon godragen wor- ni/ei ce'n^uur °P taillehoogte Benoodigdt, stof ongeveer 4 M. en Japon voor jonge dames. (Nr. 7409) Deze aardige zomerjapon is zeer modern, van een effen fond met groote of kleine balletjes; de gebloemde stof fen moeten grootendeels plaats maken voor stippen of balletjes, hoe men deze ook noemen wil. De japon bestaat uit bovenstuk en rok met een ceintuurtje op taillehoogte, terwij de rok aan de voorzijde een paar plooien heeft, om de noodige onder wijdte te krijgen. Het shawlkraagje en de kapjes op de manchetten hebben een smal geplisseerd strookje van de stof der japon, terwijl de sluiting een wei nig naar links is, met knoopen en knoopsgaten. Benoodigde stof voor middelmaat 4 M. en V2 M. garneerstof. Patronen verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 voor den prijs van 0.58. Jurk voor kleine kleuters van 14 jaar Nr. 6733) Bijgaand lief kinderjurkje met lang of kort raglanmouwtje noodigt de moeders als het ware vanzelf uit om voor haar kleine pop aan het werk te gaan. Het model is gemakkelijk en zeer ongemeen. Het kleine voorstuk is Het dubbeltje dat kantelde Een nieuwe spaak in het wiel! Het dubbeltje, waarvan ik in mijn vorigen brief sprak ais staande op z'n kant, is dan, nog voordat die brief onder uw oogen kwam, gekanteld en naar de zijde vanDen Haag omgevallen. Dit dan door toedoen van de drie leden der S.D.A.P.-fractie, mr. Van den Bergh, dr. Polak en den heer Ossendorp, die tenslotte den moed hadden in te gaan tegen het onwrik bare standpunt van „er kan gebeuren wat wil, stemmen tegen korting van wedden en in de eerste plaats van werklieden-loonen, doen wc door dik en dun", waaraan de meerderheid van hun partijgenooten, ook in den Raad en in het college van B. en W., blijft vasthouden. -Zij stemden voor het laatste korting-over-de-ge- heele-linie voorstel van B. en W. en zoo kwam deze bezuiniging er dan tenslotte toch door, onder pressie van de Regeering. Of dit soort bezuiniging onder de middelen, die dienen te worden aangewend om de gemeente het hoofd boven water te doen houden, een in de eerste plaats vereischt en noodzakelijk middel is, al dan niet; of er eerst nog niet andere bezuini gingswegen met vasten tred moesten zijn in geslagen, ja dan neen, daarover, over die principieele vragen zullen we hier niet verder gaan debatteeren. Alleen zij nog opgemerkt, ten eerste: dat het woord moed hier zeer zeker op zijn plaats is. Genoemde raadsleden ris keerden met dit hun tegen den draad ingaan ongetwijfeld een stuk van hun populariteit zoo wel onder de andere autoriteiten in hun partij (dat mr. Van den Bergh het reeds met de Volk redactie aan den stok kreeg, memoreerde ik reeds vroeger) als onder een deel van de groote massa hunner partij en buiten die partij. Dit -aatste wed b.v. <hiideli>V. aan den dag in de knippen en tusschen beide deelen de ruimte van het jurkje te naaien; de achterkant is dan tevens afgewerkt en de jurk is steviger. Heel lief zijn deze jurkjes van cre tonne, gebloemd batist, voile, Tobralco, enz., terwijl er maar zeer weinig stof voor noodig is: 2 maal de hoogte en voor lange mouwen komt er dan nog een mouwhoogte bij, indien de stof pl.m. 75 cM. breed is. Patronen verkrijgbaar voor den prijs van 0.48. pogingen, die op den avond nadat zij de loons verlaging een feit hielpen maken, werden aan gewend een lang niet vriendelijke demonstratie te houden voor de woonhuizen deze leden. Pogingen, die de politie overigens tijdig wist te doen mislukken En ten tweede: dat vele belastingbetalers zich natuurlijk aanstonds na het bekend worden van deze beslissing, waar aan nu verder niet meer getornd kan worden, in de handen hebben gewreven in de veronder stelling, dat zij nu vanzelfsprekend onder het aanvankelijk genoemde getal van 74 voor de opcenten op de Gemeentefondsbelasting zouden blijven. Maar dat zal nog niet zoo glad zitten! Men rekende buiten den waard, dat is buiten de heeren in Den Haag, die, met één over winning schijnbaar nog lang niet tevreden, thans weer een andere spaak in het financieele wiel der hoofdstad aan het steken zijn. Aan B. en W. is namelijk bericht, dat het aandeel dat de gemeente uit de meergenoemde „opcen ten" toekomt, volgens het Rijk veel kleiner, een 25 ongeveer, is dan de gemeentelijke financieele adviseurs hadden geraamd. Daar zitten we dan weer met een nieuw gat in de begrooting van 2.3 millioen! Daarenboven, en dit doet de deur dicht, zijn deze week onze veelgeplaagde gemeen telijke bestuurderen op de hoogte gesteld van het feit, dat de Regeering Gedeputeerde Staten een wenk hebben gegeven om de Amsterdam- sche begrooting niet goed te keuren (die goed keuring kwam n.1. nog steeds niet af), indien niet aan een aantal bezwaren wordt tegemoet gekomen, bezwaren, die zich in de eerste plaats richten tegen de wijze waarop de gemeente het z.g. Crisisfonds wil financieren. Rond tien mil lioen van dat fonds moeten nog gedekt wor den en B. en W. hadden daarbij gedacht aan een 10-jarige leening. Hooger gezag wil nu echter een deel hiervan in ieder geval ujt „ge. woon", d. i. voornamelijk uit de belastingop brengst doen betalen. Waar dat zoo is, zeide de wethouder, durven B. en W. tot verlaging der opcenten zeker niet adviseeren. Dit alles belette niet dat er van verschil lende kanten in den Raad, van de zijde van vijf diverse fracties zelfs!, werd aange drongen om eerst nog eens wat met de Re geering te praten of er nu heusch niets aan te doen is en of we met die opcenten nu wer kelijk niet wat naar beneden kunnen. Maar dan moest ook, dit bleek in de zitting van dezen Woensdag, een voorstel tot zulk een nader overleg nog denzelfden dag werden aangeno men. Dat geschiedde dan tenslotte ook na een zeer verward en bewogen debat, waarin schat kist-beheerder Polak, die aanvankelijk alle moeite deed dit nader overleg te ontgaan, me nige harde noot te kraken kreeg. Kortgeleden, zeide b.v. mr. Romme, heeft de wethouder nog gezegd, dat er met hem wel te spreken zou zijn over eventueele verlaging der opcenten, doch thans lijkt het er veel op of hij den Raad opzettelijk in een impasse drijft. Hoe kan het, dat die wethouder, die vier weken geleden het prijsgeven van een deel der Rijksuitkeering nog voor zijn verantwoording wilde nemen, nu opeens vast zou zitten?Hoe het ook zij en of hier inderdaad van een omzwaai van den wethouder, gelijk de heer Ketelaar het noemde, mag gesproken worden: we gaan nu eerst dan toch nog maar eens praten in Den Haag. Of het veel helpen zal en of we toch niet aan die 74 opcenten zullen blijven vast zitten? Het is aan gerechte twijfel onder hevig, vooral daar waar onze afgezant, die voor ons het woord zal moeten doen, en dat is wethouder Polak zelf, allerminst van het gerechtvaardigde van een verlaging over tuigd is. Integendeel! De Amsterdamsche Sportweek. Men kan zich overigens in deze tijden ge makkelijk aangenamer bezigheden voorstellen dan die verbonden aan het wethouderschap van Financiën in de hoofdstad! Zoo zijn bijvoor beeld de bezigheden van den Amsterdamschen wethouder van Onderwijs en Kunstzaken den laatsten tijd, nadat voor wat de gemeente betreft de zaken in verband met de tooneel- débacle voorloopig geliquideerd zijn, zeker veel aangenamer. Die bezigheden bestaan op het oogenblik toch voor een groot deel in het houden van sympathieke toespraken bij de opening van tentoonstellingen (er komt met onze vlak voor den boeg liggende feestweek in dezen nog heel wat meer werk aan den win kel!), alsmede van het uitspreken van even zeer sympathieke woorden in verband met aan gename en populaire zaken als sportgebeurte nissen en de lichamelijke opvoeding. Zoo heeft dan deze week wethouder Boekman met zijn lezing De Overheid en de Sport in het Mu- zieklyceum, die gehouden werd als programma punt van de Amsterdamsche Sportweek, die van den 21 sten tot den 29sten aan den gang is. succes geoogst en zal hij door zijn col lega Polak, die op hetzelfde tijdstip op het Prinsenhof de bovengenoemde harde noten te kraken kreeg, ongetwijfeld dik benijd zijn! Die Amsterdamsche Sportweek, is dit keer een nog grooter succes geworden dan die van verleden jaar, toen de Amsterdamsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding er voor den eersten keer toe overging zulk een week te organiseeren. Naast de vele andere goede din gen, die men van deze sportweek zou kunnen zeggen, moet vooral gewezen worden op die demonstraties waarmede zij het groote publiek wenschte bij te brengen dat de sport en de lichamelijke opvoeding niet uitsluitend en al leen begint en eindigt bij het voetbalspel, waarop het publiek zich dreigt blind te staren. Rugby, cricket, honkbal, badminton, volleybal, schwingbal, schermen, het Rhonrad, basket ball, Hockey, kaatsen, met een serie van voortreffelijke demonstraties heeft men het pu bliek willen overtuigen van het. feit, dat er naast voetbal nog een groot aantal sporten en spelen zijn die vreugde kunnen geven, die waard zijn niet alleen passief te worden aan schouwd, maar actief te worden meegemaakt ter verkrijging van een gezond corpus, voor het leeren van tucht en discipline, het zich leeren voelen deel van een geheel, in 't kort voor het opdoen in de maatschappij van de zoo noodzakelijke levensgereedheid, zooals het in een officieele toelichting van het programma dezer week heette. Bijzondere nadruk werd door de organisa toren ook nog gelegd op de propaganda voor het zwemmen. Eri tereoht! In een zoo waterrijk land als Holland is het meester zijn der zwem kunst een bijna gebiedende eisch. Op een be volking van pl. m. 7 millioen inwoners, telde de Ned. Zwembond in het jaar 1931 14.343 leden, terwijl de Kring Amsterdam 1656 leden had, cijfers, welke voor een aanmerkelijke ver betering vatbaar zijn. zij het dan ook, dat wij gelukkig in dit opzicht crescendo gaan. Er is hier nog steeds een achterstand in te halen. Tegenover de cijfers van het Amsterdamsche voetbal (de A'damsche Voetbalbond telt ruim 11.000 leden, verdeeld over niet minder dan 130 aangesloten vereenigingen!) maken de hoofdstedelijke zwem-cijfers nog een pover figuur. Niet alleen de Zwembond heeft tijdens deze week in het Sportfondsen-bad demonstra ties gehouden, ook de Amsterdamsche Red dingsbrigade, die de sport niet alleen om haar zelf beoefent, maar in de eerste plaats om haar

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 20