LaaUU mtkzaam&eden vaat de afsluiting van de Xuidebzee. VAN DINSDAG 31 MEI 1932. TWEEDE EK LAATSTE BLAD. STAusmtuws Ambachtsschool. f 475f 395.66 Rustig en kaim, Mijnhardt's Zenuwtabletten üemeentei aad. De belangstelling. «J ri a 1' vv t li li C11 Gebouw enz. Algem. kosten Bijz. uitgaven Uitgaven f 2.720.— f 600.— f 900.— f 420. f 4.640.— f 2.182.69 f 516.30 f 327.70 f 279.95 f 3.306.64 Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 31 Mei. 21.37 uur Woensdag 1 Juni 21.38 Op het te Amsterdam gehouden con- i cours voor blaasinstrumenten behaalde onze stadgenooten, de heer C. Verschoor een len prijs en de heeren Visser en Dop- pegieter een 2en en de heer Uileman een 3en prijs. Onze vroegere stadgenoot de heer C. Kila, is op 23 Mei te Den Haag ge slaagd voor 3e stuurman, groote vaart. Den 28sten Mei slaagde voor cou peuse mej. L. M. Ligthart, leerlinge van mevr. L. Beukema, Weststraat. AANKOMST INDISCHE MAIL. De mail van het s.s. „Marnix van St. Aldegonde', dat heden in Genua aan komt, komt morgen (Woensdag) om 10.33 u. te Amsterdam. WIJZIGING OPENSTELLINGSUREN POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONKANTOOR. Met ingang van 6 Juni e.k. zal het post-, telegraaf- en telefoonkantoor alhier voor den postdienst zijn opengesteld van 8—19.30 u. en voor den telegraafdienst van 8—21 u. De openstelling van 7.308 u. komt mitsdien te vervallen. Ook de ge legenheid tot het voeren van telefoonge sprekken uit de spreekcel in het kantoor "wordt gedurende dat halfuur opgeheven. In de gelegenheid tot het afhalen van correspondentie ten behoeve van de bus rechthouders wordt geene wijziging ge bracht. DE COLLECTE VOOR HET CRISIS-COMITE. De tweede rondgang door de stad is gisteren begonnen, het resultaat van de eerste week, zeiden we reeds, was niet onbevredigend, al heeft het de verwach tingen ook niet overtroffen. En nu gaan de collectanten dan weer hun tocht langs de huizen voortzetten en hoopt het comité natuurlijk dat deze tweede „klop op de portemonnaie" haar ook weder zal openen en de giften nog royaler zullen vloeien, omdat dat dringend noodig is. FOTO'S AFSLUITING ZUIDERZEE. Van de werkzaamheden tijdens het slui ten van „de Vlieter" zijn door het Foto- Atelier „Helder" een aantal zeer ge slaagde opnamen geëtaleerd, welke a 0.15 verkrijgbaar zijn. Het bestuur van de Vereeniging voor Den Helder en Omstreken vergaderde gisterenavond om 8 uur in de school. Aanwezig waren de heeren Dekker, Kastelijn, Jaring, Bakker, Burgers, de Jong, Bijvoet, Meijer, de Boer (afgevaar digde van het Gemeentebestuur) en Smit directeur der School. Afwezig waren de heeren Smits (afgevaardigde der ge meente), Schreuder, Verfaille en Klingen. Na de opening door den heer Dekker, worden de notulen der vorige vergade ring goedgekeurd. Op die vergadering was opgemerkt, waarom de commissie tot nazien van rekening en verantwoor ding werd gehandhaafd, daar de gemeente toch alles verifieert. Om deze commissie op te heffen is een reglementswijziging noodig, die echter nog niet gereed is. Het rapport van deze commissie om trent rekening en verantwoording van 1931 adviseert aan den penningmeester voor zijn beheer te dechargeeren. Hier volgt daarvan een kort overzicht. Saldo ontvangsten en Uitgaven f 2.910.98 Hiervan is f 2.600.aai: Rijkssubsidie ontvangen. De berekening is verder als bij de dagschool. Verslag 1931. Daarna ontleenen wij het volgende Op 31 December bedroeg het aantal leden 99, dat der donateurs 2, tegen 98 en 2 op het einde van het jaar daarvoor. De examens en de bevorderingen hebben wij iets eerder vermeld. De cursus begon met 204 leerlingen, waarvan 24 buiten de gemeente. Op 31 December waren nog aanwezig 187 leer lingen, 16 leerlingen ontvingen kosteloos onderwijs. Door de leerlingen werden eenige excursies gemaakt. Door den heer Verkerk werd een ge heel compleet zijnden Buickmotor aan de school ten geschenke gegeven. De avond cursussen begonnen 1 October. Het aantal deelnemers bedroeg 49. 6 deelnemers ontvingen kosteloos onderwijs. Over dit verslag ontstaat indirect eenige discussie. Ter besparing van zetkosten stelt de voorzitter voor het finantieele gedeelte voortaan uit het verslag te laten. De penningmeester adviseert dit niet te doen, waarop de voorzitter zijn voorstel intrekt. Begrooting 1933. De voorzitter zegt dat op deze begrooting weer een post is uitgetrokken voor een cursus in het rijwiel- en motorvak. Ge vreesd wordt echter dat de minister ook ditmaal er niet mede accoord zal gaan. Aan de cijfers ontleenen wij het vol gende: Dagschool. Ontvangsten. Begroot. '32. Begroot. '33. Schoolgelden f 2600.— f 2600— Contributiën 200.— 200. Bruto opbrengst verv. voorwerpen 1175.1375.— Bijz. ontvangsten 4312.4302.— Subsidiën. Rijk 44.123.10 47.559.715 Gemeente 18.909.90 20.382.735 Ontvangsten. Schoolgelden Contributiën Bruto opbrengst vervaardigde voorwerpen e.d. Rente en huren Pensioenverhaal Rest. electr. licht Begroot, f 2.600— 200— 1.125.- 512— 3000— 700— Dagschool. Werkelijk, f 3.312.44 195— 1.164.645 575.63 3.269.08 604.82 f 8.137.— f 9.121.615 Uitgaven. Salarissen Gebouw, meubi lair, enz. 3.260— Algem. kosten 13.215. Aflossingen en rente 3.240. Bijzondere uitgaven 7.300— f 47.150— f 47.236.40 2.226.01 9.754.18 3.059.49 6.862.80 f 74.165— f 69.138.8 Saldo Ontvangsten en Uitgaven f 60.017.265 Hiervan 70 0/° Rijkssubsidie f 42.012.09 Ontvangen f 36.000. Vermoedelijk nog te ontvangen f 6.012.09 De overige 30 draagt de Gemeente bij Avondschool. Ontvangsten Begroot. Werkelijk. Schoolgelden f 280f 227 Bruto opbrengst verv. woorwerpen f 20f 3991 Pensioenverhaal f 175j 128*71 beheerschtin Uw denken, handelen en spreken zult ook gij zijn en blijven na het gebruik van Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. werd opgewacht en de reizigers van den betrokken wagen een voor een aan een verhoor werden onderworpen. Allen ont kenden iets te hebben gezien. De politie onderzoekt de zaak verder en hoopt alsnog den dader op te sporen. Vergoeding Raadsleden. B. en W. schrijven aan den Raad: Overeenkomstig een daartoe door ons gedaan voorstel, besloot U op de begroo- jting voor 1932 een bedrag van 2100— uit te trekken, om daaruit voor ieder lid j van den Gemeenteraad voor het bijwonen van raads-, afdeelings- en commissiever gaderingen een vaste vergoeding van 100.per jaar toe te kennen. Gedeputeerde Staten dezer provincie deelen echter mede, van oordeel te zijn, dat het toekennen van een vaste jaarlijk- sche vergoeding niet in overeenstemming met de Gemeentewet zou zijn, omdat vol gens het desbetreffend artikel de vergoe ding wordt gegeven voor het bijwonen van de vergaderingen. Wij hebben tever geefs getracht Gedeputeerde Staten van standpunt te doen veranderen. Het komt ons daarom in de gegeven omstandig heden raadzaam voor, met handhaving van het uitgetrokken bedrag, de om schrijving van den betrokken begroo- tingspost als volgt te doen luiden: „Vergoeding van raadsleden voor het bijwonen der raadsvergaderingen". en geen vergoeding toe te kennen voor het bijwonen van de overige vergade ringen. B. en W. stellen den raad aldus te be sluiten. Voorstel tot vaststelling van een verordening, als bedeeld bij artikel 9, lid 1, der Winkelsluitingswet. B. en W. schrijven aan den Raad: Zooals u bekend is, is de Winkelslui tingswet 1930, S. 460, op 1 Mei j.1. in wer king getreden. Deze wet verbiedt in het algemeen een winkel, waaronder wordt verstaan iedere open of bsloten ruimte, waar of van w aar uit voorwerpen of stoffen aan het publiek ir. het klein plegen te worden verkocht of afgeleverd, of waar pleegt gewerkt te worden in een barbiers- of kappers-onder neming, voor het publiek geopend te hebben tusschen 8 uur des namiddags en 5 uur b. op de eerste vijf werkdagen der week a. gedurende den Zondag; des voormiddags; c. op Zaterdag tusschen 10 uur der na middags en 5 uur des voormiddags. Slechts ten aanzien van bepaalde cate gorieën van winkels staat de Wet een af wijking van de algeheele Zondagssluiting toe. Zoo mogen de melk-, visch- en fruit winkels des Zondags tot 12 uur des mid dags, uitsluitend voor den verkoop van melk, room, visch en fruit, voor het pu bliek geopend zijn, terwijl de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op dien dag gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, lig gende tusschen 9 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags, doch uitsluitend voor den verkoop van evengenoemde wa ren, publiek mogen ontvangen. Ingevolge het bepaalde bij art. 9, lid 1, der Wet heeft uw College de bevoegdheid, cm, indien bijzondere omstandigheden dat wenscheliik maken, bii een plaatselijke verordening afwijking van één of meer dere bepalingen der Wet vast te stellen. Een dergelijke verordening zal de goed keuring van de Kroon moeten verkrijgen. Na rijpe overweging, meenen wij, dat het gewenscht is, dat door uw College een verordening, als boven bedoeld, ten aan zien van de badplaats Huisduinen en met betrekking tot het doen bezorgen en het verkoopen van melk en melkproducten op Zondag, wordt vastgesteld. Voor de badplaats Huisduinen gelden, naar ons oordeel, bijzondere omstandighe den, die afwijkingen van bepalingen der Wet motiveeren. De in dat dorp gevestig de winkeliers toch zijn uiteraard voor hun inkomsten voor het overgroote deel aan gewezen op het badseizoen. Van een aan tal aldaar woonachtige winkeliers ontvin gen wij dan ook reeds brieven, waarin verzocht werd, om bovengenoemde reden, hun toe te staan hun zaken langer voor het publiek geopend te mogen houden dan de Wet toelaat. In het belang van de te Huisduinen woonachtige winkeliers, en mede in het belang derhalve van de badplaats, achten wij het noodzakelijk, dat het sluitingsuur voor de winkels, in dat dorp gelegen, ge durende de maanden Juni, Juli en Augus tus het badseizoen op de eerste vijf werkdagen der week met twee uren zal worden verlaat, en dat deze winkels in die maanden des Zondags van des voor middags 5 uur tot des namiddags 10 uur voor het publiek geopend zullen mogen zijn. Inplaats van om 8 uur, zooals de Wet bepaalt, zullen de winkels te Huisduinen alsdan gedurende het badseizoen op de eerste vijf dagen eter week tot 10 uur des avonds geopend mogen blijven. Voor den Zaterdag behoeft geen aparte regeling te worden gemaakt, omdat de Wet reeds be paalt, dat de winkels op iiien dag tot lü uur des avond geopend zijn. Een beperkte opening op den Zondag van de fruitwinkels en van de winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwek en chocolade wordt verkocht, als de Wet kent (zie boven), achten wij voor Huisduinen gedurende het badseizoen te eenen male onvoldoen de. De houders van deze winkels, en de strandbezoekers ook, zijn daarmede niet voldoende gebaat. De verkoop van kleine verbruiksartikelen, als fruit, chocolade,- enz., welke dienen tot plotseling opko mende behoefte-bevrediging van de strandbezoekers, moet onzes inziens ge durende het badseizoen des Zondags te Huisduinen onbelemmerd kunnen plaats vinden. Bovendien mag niet worden ver geten, dat, wanneer te dezen opziehte geen afwijkende bepalingen worden gemaakt, de hierbedoelde winkeliers practisch alle te Huisduinen gevestigde winkeliers in en ongunstige verhouding zullen ge raken tot de venters, wien het ingevolke de Wet is toegestaan om des Zondags na 5 uur des voormiddags geringe eetwaren, die speciaal ook in de door deze winkeliers geëxploiteerde zaken worden verkocht, te verkoopen. Mede om deze reden hebben wij tevens voor de venters, voor zooverre zij hun be drijf in het badseizoen te Huisduinen uit oefenen, een van de Wet afwijkende rege ling ontworpen. Volgens die regeling zal hét venten, het verkoopen en het te koop aanbieden op df aan de voor het openbaar verkeer openstaande landwegen, gelegen in het dorp Huisduinen, op of aan het voor het openbaar verkeer openstaande zeestrand met duinen en op of aan de voor het open baar verkeer openstaande landwegen, ge- f 71:320.00 f 76.419.45 Uitgaven. Salarissen f 47.000.— 49.100— Gebouw enz. 2.725.2.725. Algem. kosten 11.255.— 11.855. Aflossingen en rente 3.140.5.439.45 Bijz. uitgaven 7.200.— 7.300. f 71.320.— f 76.419.45 Het saldo tusschen ontvangsten en uit gaven is gelijk aan de ontvangen subsidiën. Toelichting. Het hooger bedrag voor salarissen houdt verband met de benoeming van een leeraar in de autotechniek, met in gang van 1 April 1933. Ontvangsten: Begroot '32 Begroot '33 Schoolgelden f 230.f 230. Bruto opbrengst verv. voorwerpen 20.— 20. Pensioenverhaal Subsidiën: Rijk„2013.03 „2009— Gemeente 862.73 861. 84.24 90— f 3210. f3210 Salai-joten Gebouw enz. Alg. kosten Bijz. uitgaven Avondschool. Uitgaven: f1920.— f1920— 565.565. 525.— 525— 200— 200 f 3210f 3210— Mededeelingen. De voorzitter deelt mede dat de school dit jaar 25 jaar bestaat. Ter gelegenheid daarvan zal de bestuurskamer geheel worden opgeknapt. O.a. zal er een groote archiefkast komen en er zal een lambri seering worden gemaakt van eikenhout en triplex. Alles uit te voeren door de leerlingen van de school. Verder werd er nog gesproken of ter gelegenheid van dit jubileum nog iets moet gebeuren. Het bestuur heeft reeds een en ander besproken. O.a. heeft men het denkbeeld een openbare les te geven waardoor vooral de ouders meer met het werk van de jongens bekend raken. Verder werd een voorstel aangenomen om voor eventueele viering een bedrag beschikbaar te stellen uit eigen middelen van de vereeniging. De vergadering werd hierna gesloten. DON-KOZA K K ENKOOR. Naar Den Helder. Het alomvermaarde Don-Kozakkenkoor „Platoff" komt in de maand Juni naar Den Helder. Voorwaar een evenement op muziekgebied! Dit beroemde koor, bestaande uit 30 zangers en solisten, dat na een wereldreis deze maand weer in Holland arriveert om eenige concerten o.a. in het „Kurhaus" te Seheveningen, het Concertgebouw en Carré te Amsterdam te geven en verder in nog eenige groote plaatsen zal optreden, komt door de bemoeiinngen van den heer Polak, die er in wist te slagen met de Int. Concertdirectie Ernst Krauss, zulk een buitengewoon concert af te sluiten in Casino. De juiste datum wordt nader be kend gemaakt. AAN DE NOODREM GETROKKEN. Zondagavond is in den laatsten trein, die hier om ongeveer 1 uur binnenkomt, even voorbij Schagen aan de noodrem getrok ken. Op informatie van den conducteur wie de dader was, werd in de geheele coupé in alle talen gezwegen. De conduc teur sloot daarna den geheelen wagen af en belde In Anna Paulowna den stations chef alhier op, die op zijn beurt de politie met het geval in kennis steldf, met ge volg, dat de trein door eenige agenten Zaterdag om 13 uur 2 min. is de 30 K.M. lange afsluitdijk van Wieringen naar Friesland gedicht en heeft de Zuiderzee opgehouden zee te zijn. Weliswaar moet de dijk nog afgewerkt worden, maar de verbinding tusschen Noord-Holland en Friesland is er. De foto's geven een overzicht van de laatste werkzaamheden. Overzicht sluitgat bij sterken vloedstroom. Een overzicht van het sluitgat uit een kraan genomen. Voor de laatste maal gaat een bootje door de nog bestaande opening. Hoe de dichting tot stand kwam. Onvermoeid voerden de groote grijpers keileem, het materiaal dat zoo buitengewoon geschikt is voor de afsluiting, aan bij hoeveelheden van 3 M3. elk tegelijk. Van verschillende vaartuigen werd door tientallen met spanning hét laatste moment tegemoet gezien. De beide laatste grijpers met keileem worden in het gat gestort, waarmede de verbinding tot stand is gekomen. Een oorverdovend gegil van stoomfluiten van al het aanwezige materiaal kondigde dit moment aan. Een stormloop over den dijk. Velen haastten zich om het eerst over den dijk te gaan. De foto geeft tevens een goed beeld van het talrijke materiaal.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9