Gedistilleerd ook bij de maat verkrijgbaar H S. t. UHMEWtSSU t Zn. Rijk en geen geld. TIELEMANS' Wijnhandel De bloeiende pracht NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bustenlandsch overzicht. KONIJN'S PL0CKW0RST Nr. 7126. EERSTE BLAD DONDERDAG 2 JUNI 1932 60ste JAARGANG De kabinetscrisis in Duitschland. - Von Papen met de kabinetsvorming belast. - Zal de herstelconferentie worden uitgesteld? - Een kabinetscrisis in Roemenië. De spanning tusschen Japan en Rusland verscherpt. Ierland wil zijn betalingen aan Engeland staken. in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, FEUILLETON DERSCHE COURANT r- fT-jNy - m Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f i.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct. ;fr. p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerq v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct. De kabinetscrisis in Duitschland zal waarschijnlijk spoedig opgelost zün. Reeds is een kabinetsformateur benoemd en hoe wel nusi aanvankelijk nog getracht heeft dat HiU een kans zou kiigen om het be wind ii .landen te nemen, is het zoover toch niet gekomen. Hitier had zich bereid verklaard de volle verantwoordelijkheid op zich te nemen, mits de Rijksdag ontbon den werd Hindenburg scheen, naar in parlementaire kringen verluidde, daar voor aanvankelijk wel te voelen, doch schijnt daar later van teruggekomen te zijn, daar de ochtendbladen van gisteren von Papen als kabinetsformateur noem den.. Von Papen, die aan de uiterste rech terzijde van het centum staat en o. a. de meerderheid van de aandeelen van de „Germania", het centraal orgaan van deze partij, bezit, heeft de opdracht aanvaard. Het ligt in de bedoeling van von Papen zijn kabinet als volgt samen te stellen: Buiten!andsche zaken: von Neurath; bin- nenlandsohe zaken: baron von Gayl of von der Osten; rijksweerbaarheid: gene raal von Schleicher; oeeonomische zaken: prof. Warmbold; arbeid: dr. Goerdeler; landbouw: baron von Lueningk; poste rijen: Schatzl; justitie: dr. Joel; voor fi nanciën hoopt von Papen graaf von Schwerin-Krosigh te kunnen winnen. Wat zal de taak zijn van het kabinet- von Papen? zoo mag men zich afvragen. De Berliinsche corr. van de „Nw. Rott. Crt." schrijft daarover o. m.: Het klinkt wel mooi: „Kabinet der na tionale concentratie", maar het is een auphemisme voor een provisorium. De Brilninc,t (iaat heen. bladen van rechts hadden er nog een an doren naam voor: „Het kabinet van het persoonlijke vertrouwen" en deze hebben met groote vrijmoedigheid de voorwaar den geformuleerd, waaraan dit kabinet moet voldoen om te kunnen rekenen op den steun van de nationaal socialisten en de Duitsoh nationalen. De nationaal socia list Goebbels heeft Dinsdagavond in de „Angriff", welke naast de „Völkische Beobachter" het officieele orgaan van de partij is, het zoogenaamde voorloopige mi nimumprogram der nationaal-socialisten, hetwelk hij Maandagavond op een groote vergadering reeds vaag had aangegeven, nader geformuleerd. Dat het verbod van de stormafdeelingen wordt opgeheven, spreekt van zelf en eveneens spreekt van zelf, dat de radio-uitzendingen in het ver volg niet alleen aan de organen van de regeering, maar ook aan de nationaal so cialistische propagandisten in ruime mate ter beschikking moeten worden gesteld. In het algemeen zal voortaan de propa ganda voor de nationaal socialistische be weging op geen enkele wijze mogen wor den beperkt of aan banden gelegd. De taak van het kabinet van het persoonlijke vertrouwen of van de nationale concen tratie, voor zoover zü door de nationaal socialisten is voorgeschreven, schijnt uiterst eenvoudig: den Rijksdag naar huis sturen en nieuwe verkiezingen uitschrij ven, die evenwel eerst in September na het binnenhalen van den oogst mogen worden uitgeschreven. Dit zijn de voorwaarden, die de natio naal'socialisten hebben gesteld voor het ondersteunen van het concentratiekabinet von Papen en het lijdt geen twijfel, dat het nieuwe kabinet bereid is aan deze voorwaarden te voldoen. Niettegenstaande dat, verzekert men in goed ingelichte po litieke kringen, dat de nieuwe regeering niet aanstonds den Rijksdag zal ontbin den, doch leerst een poging zal doen om in den bestaanden Rijksdag een meerderheid te vinden; zulks niet voor een motie van vertrouwen, maar tegen een motie van wantrouwen. Zal de herstelconferentie worden uit gesteld? Dat is de groote vraag, die nu aan de orde van den dag is. Men vreest er voor, omdat de toestand in verschil lende Europeesche landen momenteel zoo is, dat van een conferentie, die re sultaten op kan leveren bijna geen sprake is. De Parijsche corr. van de Nw. Rott. Crt. schrijft erover o.m.: Wat Frankrijk er zal kunnen uitrich ten is allerminst duidelijk, maar de an dere landen, Duitschland en de Donau- staten, Groot-Brittanje, de Ver. Staten zelf. Het middel van vertraging kan erger zijn dan de kwaal. Ook binnen de grenzen weet men hier onder den druk van de noodzaak groote dingen tot stand te brengen. Als de mogendheden met dat doel sa menkomen, openen zich de mogelijk heden: schrapping van alle schulden, gelijktijdige en evenredige verlaging van alle en ten derde verlenging van het mo ratorium. Het is den Franschen niet kwa lijk te nemen, dat ze bij het overwegen van die mogelijkheden allereerst met hun eigen belang te rade gaan, hoe zeer dit uit een oogpunt van breedere en zui verder vaderlandsliefde af te keuren zij. De algemeene schrapping zou Duitsch land vooral bevoordeelen en Frankrijk en de Ver. Staten schaden. Dé betrekke lijke kortzichtigheid van dit gezichtspunt behoeft niet opnieuw in het licht te worden gesteld. Oud-gezant Henry Bérenger, voorzit ter van de senaatscommissie van buiten- j landsche zaken en oud-gezant te Was- hington, is voor aanpassing van de j Youn-annuïteiten bjj de neuwe crisis omstandigheden. Daar de economische bedrijvigheid met 30 pet. verminderd is, zouden de betalingen van Den Haag eveneens met 30 pet. kunnen worden ver laagd. Mocht dit aandeel den Duitschers nog te zwaar zijn, dan heeft de vinding rijke senator een andere subtiele oplos sing achter de hand. Dit alles lijkt op ge goochel in byzantinisme, want het stre ven is, de kloof tusschen standpunten, die aldoor verder uiteen komen te liggen, te overbruggen. Eerbiediging van de ver dragen moet worden verzoend met de tegenwoordige mogelijkheden (lees: on mogelijkheden) van de debiteuren. In dien dit onmogelijk blijkt, zou alleen een moratorium van vijf jaren een uitweg kunnen bieden. En Bérenger, die zelf de onderhandelingen te Washington leidde, blijft erbij, dat de accoorden rekening houden met het Fransche betaalvermo- gen, ofwel met de regelmaat der Duitsche kwijtingen. In de kringen van het Amerikaansche departement van staat wordt bevestigd, dat de Ver. Staten niet van plan zijn aan de conferentie van Lausanne deel te ne men, zelfs, indien de besprekingen op breederen grondslag gevoerd, zouden wor den. Men herhaalt de bekende argumenten over de houding van de Ver. Staten ten aanzien van de herstelbetalingen. De Ver. Staten rekenen erop, dat hun debiteuren zullen betalen, wat Duitschland ook moge doen. Men merkt overigens op, dat wan neer de Europeesche regeeringen het over de herstelbetalingen eens zijn, de Ver. Staten waarschijnlijk bereid zullen zijn, voorstellen ten aanzien van de schul den te onderzoeken. Te Washington verluidt, dat de Ver- eenigde Staten waarschijnlijk hun ver tegenwoordigers zullen zenden naar een, na de conferentie van Lausanne te hou den internationale conferentie en een uitnoodiging tot die conferentie zullen aannemen, als de conferentie van Lau sanne het eens wordt over de herstelbe talingen en zoo den weg tot een alge meene samenwerking tusschen Duitsch land en zijn voormalige bondgenooten_ en Frankrijk, Italië en Engeland anderzijds tot definitieven opbouwenden arbeid zal voorbereiden. In Crisistijd Is kwaliteit goedkooper orgaan van de Komintern, de „Prawda", publiceeren artikelen, waarin de Japan- sche aanvallen op scherpe wijze worden afgewezen. De „Iswestia" citeert een artikel uit het Japansche dagblad „Nitsji-Nitsji", waarin de Japansche publieke opinie wordt opge- uit het dagblad „Nihon", waarin openlijk hitst tegen de Sowjet-Unie, en een artikel het sluiten van een overeenkomst met de Ver. Staten tegen de Sowjet-Unie wordt gepropageerd. Het blad ontvouwt een plan, dat volgens de „Iswestia" neerkomt op het annexeeren van Oost-Siberië door een Japansch-Amerikaansche combinatie tot aan het gebied van het Baikal-meer. Het officieele Sowjet-orgaan schrijft, dat de Sowjet-Unie van Japan niets anders ver langt dan eerbiediging van haar grenzen en van de belangen van Sowjet-Rusland. Moskou streeft voortdurend naar het on derhouden van vriendschappelijke betrek kingen met Japan en ook het geschreeuw der imperialistische pers in Japan boe zemt Sowjet-Rusland geen vrees in. Wan neer het Japansche volk tot een nieuw avontuur zou worden opgehitst, zou Japan zich aan Siberië de tanden stuk bijten. Japan overschat zün krachten en een inval in het Russische Verre Oosten zou het duur te staan komen. Siberië is geen publieke verkeersweg, waar de Japansche militaristen ongestraft wandeltochten kunnen maken. Kabinetscrisis in Roemenië. De kabi netscrisissen schijnen aanstekelijk te wer ken. Wii hebben er de laatste weken al verschillende geboekt. Nu is ook Roe menië er bij gekomen. Reeds de Dinsdagochtendbladen bevat ten zekere toespelingen, waaruit de ge volgtrekking viel te maken, dat het ont slag van de Roemeensche regeering tege moet kon worden gezien. Na afloop van den ministerraad, waaraan behalve de Ko ning, ook de gouverneur van de Nationale Bank heeft deelgenomen, verklaarde mi nister-president Jorga den journalisten, dat hij zijn ontslag had gevraagd en ge- ten te betalen en de thans vervallende be- kon vinden om de achterstallige salaris- kregen, omdat de regeering geen middelen talingsverplichtingen na te komen. De staatsinkomsten zün onvoldoende en kans op een buitenlandsche leening bestaat er niet. Een korting van de ambtenaarssala rissen met 50 pet., gelijk deze noodig is, beduidt een maatregel, die slechts door een sterke partij kan worden uitgevoerd. Jorga had Titulescu als kabinetsforma teur aanbevolen en de Koning had dit voorstel aanvaard. De gespannen toestand tusschen Rus land en Japan is verscherpt, naar aanlei ding van eenige artikelen van eenige Ja pansche bladen, tegen de Sowjet-Unie. Zoowel de officieele „Iswestia", als het De Iersche minister voor handel en industrie, Lemass, heeft Zondag in een te Cork gehouden rede aangekondigd, dat Ierland de jaarlyksche betalingen aan Engeland als schadevergoeding aan de voormalige Engelsche grondbezitters in Ierland zal staken en dat Ierland van Engeland terugbetaling van een teveel betaald bedrag van dertig millioen pond sterling zal eischen. Lemass verklaarde in zqn rede dat de jaarüjksche betalingen drie millioen pond sterliDg per jaar bedroegen, die thans in Ierland zouden blyven. Het geld moest opgebracht worden door de Iersche far mers om eigenaar van den grond te worden die vroeger behoorde aan de rijke Engelsche landheeren, die ruim schoots winsten uit hun grond hebben getrokken. Het bedrag van dertig mil lioen pond sterling, dat thans van En geland werd teruggeeischt, had Engeland onrechtmatig verworven en was door Ierland onder den dwang der overeen komsten te veel betaald. JAPANS VOORSTEL AAN DE MOGENDHEDEN. Geen deelneming van Amerika en Engeland aan de conferentie. Naar te Washington verluidt, betrof het telefoongesprek tusschen MacDonald en Stimson van Vrijdag de door Japan voorgestelde ambassadeursconferentie, ten doel hebbende overeenstemming tot stand te brengen omtrent de instelling van neutrale zones rondom Sjanghai e.a. handelshavens. De Amerkaansche regeering wijst deel neming aan zulk een conferentie van de hand. MacDonald zou Vrüdag hebben toege zegd, dat Engeland eveneens zou Peige ren er aan deel te nemen. Het avontuur te Sjanghai ge liquideerd. Dinsdag werd uit Sjanghai gemeld dat er Woensdagmiddag, wanneer het laatste Japansche troepentransport vandaar zou zyn vertrokken geen enkele Japansche soldaat van de expeditietroepen meer in die stad zal zijn overgebleven. Uitgezon derd z;jn honderd man Japansche mili taire politie en het gewone Japansche garnizoen in vredestijd bestaande uit ma riniers en matrozen. Nu de Japansche troepen inderdaad Sjanghai hebben verlaten, heeft de re geering te Nanking een statistiek gepu bliceerd van de slachtoffers aan Chinee- schen kant gevalen gedurende het Ja pansche avontuur aan de Jangtsemon- ding. Het blijkt dat er in het geheel zijn gesneuveld 214 Chineesche officieren en 4060 minderen. Gewond werden 677 Chi neesche officieren en 1153 manschappen. Dit zijn de officieele gegevens. INTERNATIONALE BETOOGINGEN VOOR DEN VREDE. Vanwege de soc.-dem. partijen in Duitschland en Nederland en de moderne vakcentrales in deze beide landen zullen op Zondag 31 Juli drie internationale be toogingen voor de vredesbeweging gehou den worden en wel voor ons land voor de provincies Groningen, Overüssel en Gel derland. KONINGSTRAAT 85 TELEFOON 492 A.T.O.- EN VAN GEND EN LOOS-PERSONEEL. De aangekondigde loonsverla ging van 10 pet. voor nader be raad teruggenomen. De door de directie van A.T.O. en Van Gend en Loos aangekondigde 10 pet. loonsverlaging is, -na bespreking met de vertegenwoordiging van het personeel, door haar voor nader beraad teruggeno men. WERKZAAMHEDEN WIERINGERMEERPOLDER. Aan 2000 arbeiders ontslag aangezegd. De drie uitvoeringsmaatschappüen voor de cultiveeringswerkzaamheden in den Wieringermeerpolder, de Nederl. Heide- Mjj., de Grondverbeteringsmaatschappü en de firma Hasselt en De Koning, heb ben aan de ongeveer 2000 arbeiders ont slag aangezegd, en wel tegen einde Juni of half Juli. Verwacht wordt, dat de ver- kavelings- en cultiveeringsarbeid van den Wieringermeerpolder tegen dit data is geëindigd. Aanvankelijk was gerekend, dat het werk eerst tegen den herfst ge reed zou zün.' ARBEIDERSVACANTIE-OORD AAN ZEE. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen in 1931 hebben de aan gesloten bonden het bestuur een belang- per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie rijk bedrag aangeboden als grondkapitaal voor een arbeidersvacantieoord aan zee. Genoemd bestuur heeft nu besloten, het vacantieoordi, waarvan de administratie is opgedragen aan de Stichting Troelstra- oord1, te vestigen nabij Castricum. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Noordzeekanaal bij vorst. Ged. Staten stellen voor aan de Ver. voor Alg. Soheepvaartbelangen te Am sterdam, zoolang deze ten genoegen van Ged. Staten de noodige middelen aan wendt om het Noordzeekanaal in den winter bevaarbaar te houden, voor den tqd van 5 jaar, ingegaan op 1 Mei 1931, een vast jaarlüksch subsidie van f5000 te verleenen, benevens een bydrage tot een maximum van i 5000's jaars, van een derde gedeelte der exploitatiekosten ge durende den winter, zooals deze jaarüjks, bü een door Ged. Staten goed te keuren rekening, worden vastgesteld, onder voor- j waarde dat de bydragen over eenig jaar slechts zullen worden uitbetaald, indien blijkt, dat het Ryk en de gemeente Am- sterdam over dat jaar ten minste geüjke bedragen zullen uitkeeren. Opheffing polder. Ged. Staten stellen voor met ingang van den dertigsten dag na dien, waarop aan dit besluit de Kon. goedkeuring zal zün verleend, den polder de Reekerkoog als afzonderüjk waterschap op te heffen en de tot dien polder behoorende per- ceelen op te nemen in den Grebpolder onder Warmenhuizen. der natuur lokt U naar bosch en duin, naar hei en strand om daar met volle teugen licht en lucht te drinken. Vergeet toch vooral niet Uw huid tegen zonnebrand te beschermen do or ze vooral int „Zij"-Crême in te wrijven. In prijzen van 203045 en 75 cent. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 1) HOOFDSTUK I. Mr. Ernest Bliss stapte heel phlegma- tiek uit den grooten auto, welke de „clou" van de laatste tentoonstelling geweest was, en drukte kalmpjes op het electri- sche belknopje van een groot huis in Har- ley street, waar dr. James Alroyd arts zün spreekuren hield. Büna onmiddel- lyk werd de deur geopend door een be diende, wien de gewichtigheid duimen dik op 't gezicht lag; even daarna werd hij naar de wachtkamer gebracht, waar drie andere patiënten zaten te wachten. Eerst keek hü afkeurend naar de drie wach tende menschen, toen keerde hü zich met een air van beledigde majesteit tot den bediende. „Ik heb Sir James geschreven, dat ik om elf uur zou komen," zeide hü. „Mün naam is Bliss mr. Ernest Bliss. Wees zoo goed om te zeggen, dat ik er ben." „Het spijt mij heel erg, mijnheer, maai ik moet de patiënten altüd precies vol gens de volgorde binnenlaten," zei de be diende met een gezicht, alsof het hem heel erg speet. „Maar ik denk niet, dat u lang zaT moeten wachten." „Je bedoelt, dat ik afwachten moet, tot dat ik aan de beurt ben." „Ja, münheer, ik weet er heusch niets anders op, als u Sir James tenminste wilt spreken," zeide de man. Met een uitdrukking op zijn gezicht waaraan men ten duidelijkste kon zien, dat hij zulk een behandeling niet gewoon was, liet Bliss zich in een gemakkelijken stoel neervallen. Hij was een verwende jongen, die niet van plan was, om zich zoo iets te laten welgevallen en dat nog wel door een dokter, wien hij de eer waardig had gekeurd om z ij n dokter te zijn. Eiken keer als de bediende de kamer binnenkwam, stond hij half uit zijn stoel op, in de vaste overtuiging, dat nu z ij n naam genoemd zou worden.... en tel kens weer werd hij teleurgesteld. Pas toen hü aan de beurt was, werd hij naar de spreekkamer van den dokter gebracht. Sir James Alroyd zat aan zijn schrijf tafel, terwijl hij nog eenige notities op schreef over den patiënt, die juist ver trokken was. Bliss liep de kamer door en liet zich in den stoel, welken hij na eenig kritisch kijken als de beste rustplaats voor de patiënten van den dokter uitkoos, neer vallen, zonder af te wachten, dat de dok ter hem zou vragen te gaan zitten. „Mijn naam is Bliss," zeide hij. „Ik heb u geschreven. „Wilt u even wachten?" onderbrak de dokter hem korlaf. Bliss bleef hem met open mond zitten aanstaren. Hij was niet gewoon, veel aan dacht aan zijn kevoelens te schenken, maar nu kon hij toch niet ontkennen, dat hij zich langzamerhand verontwaar digd begon te voelen. Hij gaf echter geen uiting aan zün gevoelens; in de persoon- lükheid van den dokter daar voor hem lag iets, dat hem ontzag inboezemde. Stil bleef hü zitten wachten. Even daarna was Sir James met zijn notities klaar; hü schoof het boek weg en greep naar een open brief, welke even ter zijde op de sohi'üftafel lag. Zonder zich ook maar eenigszins geïnteresseerd te toonen keek hü het schrijven even door. De klachten van zijn nieuwen patiënt konden hem klaarblükelijk niet veel schelen. „U bent mr. Ernest Bliss," zeide hü, terwijl hü met zün bureaustoel omdraaide en zijn stethosccpe greep. „U hebt me gevraagd om u eens te onderzoeken; dat wil ik wel doen. Wees zoo goed uw jas en vest uit te trekken." Bliss gehoorzaamde onmiddellük en onderwierp zich aan het gewone onder zoek. Tien minuten later zette hij zich weer in den stoel, met haar, dat in de war was en een gevoel, dat hij een behande ling, hem onwaardig had moeten onder gaan. Hij knoopte langzaam zijn vest dicht en keek ondertusschen naar het ge- gezicht van den dokter. „Waarom bent u eigenlijk hier geko men?" vroeg de dokter eindelijk. „Dat weet ik eigenlijk niet," was het energielooze antwoord, „voelde' me ver velend en dacht, dathet beter was om me- te laten onderzoeken. En toen hoorde ik Dicky Senn een paar dagen geleden over u praten." „U bedoelt waarschünlük Mr. Richard Senn van het Shaftesbury Theater." „Dat jonge ventje, dat de rag-time-dans in de tweede acte uitvoert" zeide de jonge man. „Hij had zijn mond vol over u. Hü zei, dat u de eenige dokter in En geland was, die èn een behoorlüke hoe veelheid kennis, èn een goede dosis ge zond verstand had. U moet niet denken, dat ik u wil opkammen, maar dat waren werkelijk zijn eigen woorden, en gewoon- lijk weet hij heel goed wat hij zegt." Sir James Alroyd legde zün stethoscope op tafel en terwijl hij gemakkelijk in zijn stoel ging zitten, nam hü zün patiënt eens goed op. Zijn streng, gladgeschoren gezicht met het vierkante voorhoofd en de vast-op- eengeklemde lippen, toonde gewoonlijk niet wat er in den man omging, maar nu was het toch duidelijk te zien, dat hü zijn nieuwen patiënt lang niet sympa thiek vond. Zün oogefa keken koud en heel kritisch, zijn manier van spreken was eenigszins uit de hoogte. „Hoe zei u ook weer, dat u heette?' vroeg hü- „Ernest Bliss." „Hoe oud bent u?" „Vijf en twintig jaar." „Wat is uw beroep?" „Beroep? ik heb geen beroep," ant woordde de jonge man. „Wat voert u dan uit?" herhaalde de dokter eenigszins ongeduldig. „U voert toch zeker wel wat uit?" Bliss schudde het hoofd en keek voor dat hij begon te spreken den dokten even aan, alsof hij wilde weten, hoe zijn vol gende woorden opgenomen zouden wor den. „Ik heb niet noodig wat te doen," ant woordde hij. „Mijn vader was Bliss, de eigenaar van de scheepswerf. Hij heeft me ruim zeven ton nagelaten. Daarna heb ik van mün oom nog ruim negen ton geërfd." Sir James speelde even met zün pot lood en keek naar beneden naar zün schrijftafel. Dat ééne oogenblik had hü noodig, om de uitdrukking van zün ge zicht volkomen in bedwang te krügen. „U doet dus niets, omdat u rijk is," zeide hij ten laaste. „Waar heeft u dan plezier in? Houdt u van sport?" „Ik geloof eigenlük van niet," ant woordde de jonge man, „natuurlük doe ik met het gewone gedoe mee. Ik heb een groot jachtterrein in Norfolk en een groot stuk land, waar veel snippen zitten in Schotland. Verleden jaar ben ik met een paar vrienden naar Abessynië gegaan om groot wild te schieten en dan heb ik nog stallen in Melton Mowbray. Maar ik kan niet bepaald zeggen, dat ik er veel voor voel." „Uw tegenwoordige bezigheden inte resseeren u dus op het oogenblik niet be paald?" Mr. Ernest Bliss schudde het hoofd. „Ik heb er meer dan genoeg van," ver klaarde hü. „Dan houd ik er veel van om zelf te chauffeeren, maar op het oogenblik voel ik ook niet veel ervoor." „Bent u getrouwd?" „Neen." „Gaat u laat naar bed?" „Ja, altüd. Ik sta ook büna nooit op voor na den middag. Ik zou niet weten wat ik moest uitvoeren." „U heetf niet veel eetlust?" „Absoluut geen," zeide de patiënt. „Het lijkt wel, of ik niet veel meer voel voor gewoon eten. Om tenminste maar wat naar binnen te krijgen, eet ik de gekste dingen. Voor mijn ontWjt heb ik gisteren kaviaar en een brandy soda ge nomen. Mijn middageten bij Ritz bestond uit spek en eieren en naderhand heb ik voor mün avondeten in the Savoy een gerookten bokking gegeten." De dokter ging nog iets gemakkelüker in zün stoel zitten en keek zün patiënt onderzoekend aan. Het voorkomen van d n jongen man was niet onaangenaam. Hij was klein, eerder iets onder de mid delbare lengte dan daarboven en tame. lijk mager. Door de eigenaardige, fatte rige snit van zijn kleeding kon men zijn figuur niet goed beoordeelen. Zijn manier van doen was onverschillig en ofschoon zijn gezicht goed gevormd was, kon men niet ontkennen, dat zijn gelaatstrekkt^i en de uitdrukking van zün gezicht iets vaags, iets onbestemds hadden. Hij had een bleeke, ongezonde tint, zijn hand, welke hij op de schrijfatel had gelegd, trilde eenigszins. Zijn oogen echter deden door hun vorm en hun kleur prettig aan, de lijnen om zijn mond lieten duidelijk zien, dat een zeker gevoel voor humor, hoewel op het oogenblik niet ontwikkeld, toch aanwezig was. „Uw kwaal is," zeide de dokter heel kalmpjes, „een slechte spüsvertering door nerveuze oorzaken, iets wat mijn geachte collega in de volgende straat neurasthe nie zou noemen. U gevoelt hetzelfde als iemand die overwerkt is, maar bij u is da oorzaak een geheel andere. Van beide gevallen is het uwe het moeilijkst te be handelen. Dit is mijn opinie als dokter." „Zoo," zeide de jongeman. „En nu de behandeling. Wat moet ik doen?" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1