VAN WILLIGEN Auto-ped Naether Auto-ped Kinderfiets Breezand. Anna Paulowna. 't Zand. Wieringen. Texel. Uit het huis met de blauwe stoep. 1.60 - 1.30 - 85 - 70 12.OO - 8.25 - 5.20 - 3.60 - 1.90 5.90 9.20 gelakt. met zadel. WESTSTRAAT OPBRENGST BAZAR. Men deelt ons mede, dat de bazar, ge houden ten bate van de Vereeniging Bewaarschoolonderwys, ruim 100 gulden heeft opgebracht. LOOP DER BEVOLKING. IngekomenD. Roodbeen van Dode- waard; H. Meendering van Vlagtwedde; M.j. T. Moolenbeek van AlkmaarJ. Doef, van AndijkK. Schenk en echtgen. van Wieringerwaard Mej. B. Cornelisse, van Den Helder; W. Dupon en gezin, van TietjerksteraadeelT. van der Wal, van WieringenM. Dijkstra, van Borkel en RodenrijsMej. M. C. Vries, van Callants- oog. Vertrokken: G. v. d. Molen, van Alk maar; Mej. A. Stammes, van Oudesluis, Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. Geboren: Jannigje Maria, d. v. J. W. Noppen en P. Dekker. Ondertrouwd: G. Bakker en G. van Zandwijk. GetrouwdJ. Roelofs en E. de Vries. Ingaande half Mei j.1. is als volontair bii de Coöp. Zuivelfabriek „Nieuw Leven" alhier aangesteld de hee*C. Vertigaal van Alkmaar. DE VERNIEUWDE VLOTBRUG. Dinsdagmiddag is dan eindelijk de ver nieuwde vlotbrug voor het verkeer open gesteld. Voor de inwoners en doortrek- kenden van ons dorp een heugelijk feit, als men bedenkt, dat men hier vanaf 1 Nov. 1930 tot en met 31 Mei 1932 op een pontje was aangewezen. Eén van de eerste autobestuurders welke de opengestelde brug passeerde, had dan ook van zijn vreugde blijk gegeven, door op zün wagen de Hollandsche driekleur te planten. De opening had verder zonder eenige officieele formaliteit plaats. De eerste die de brug met de auto gebruikte, was de techn. ambt. bij den Rijkswaterstaat, de heer Bottema, onder wiens toezicht de brug is gerestaureerd. Hippolytushoef. POLITIE. Verloren: twee rijwielplaatjes. Inlichtingen bij den Gemeentebode. FEESTAVOND „T.O.V.". Hoewel niet voorop besloten, viel de feest avond van de vereeniging voor Zuiderzeeperso- neel gelijk met het sluiten van de „Vlieter". Een ongedachte gelegenheid dus, om aan de spanning der laatste weken, vooral voor hen, die bij den dijkbouw betrokken waren, eens uit den band te wippen. Door de speciale versieringscommissie was de zaal „Concordia" van den heer Jb. Bruul, weer in een feestelijk kleed gestoken; op de tafels prijkten verschillende lampen, welke betrekking hadden op het sluiten Van den „Vlieter" Kortom er was zooals gewoonlijk, weer zeer veel werk van ge maakt. Een eenvoudig, doch keurig verzorgd pro gramma werd wederom aangeboden. Voor dezen avond was het gezelschap Jan van Riemsdijk geëngageerd, terwijl het orkest van den heer Der Kinderen wederom present was. Of de club het sluiten van de „Vlieter" ook in het hoofd had, weten we niet, doch zij hebben op dezen avond gespeeld, zooals ze nog nooit ge speeld hebben, zonder mindere waardeering te hebben voor hun spel op voorgaande avonden. Een groot deel van de gezellige stemming, welke den geheelen avond heerschte, komt op re kening van den heer Der Kinderen en zijn „jon gens" zooals hij ze noemt. Aan het eind van den avond werd hem een Zuiderzee-album aangeboden door Ir. Ringeling, als herinnering aan hun op treden op Wieringen. Ook Jan van Riemsdijk en zijn gezelschap heb ben met hun leutige voordracht en liedjes veel bijgedragen tot het welslagen van dezen avond. Vooral de heer van Riemsdijk in zijn Geldersche creatie, mocht een ware ovatie in ontvangst nemen. Mej. Neke Hildebrand met haar oud-Holl. ledjes, was eveneens een succes. Deze artiste heeft een heerlijke frissche stem. welke iedere zweem van chanteuse gedoe nog vreemd is. Als zij het gewone genre liedjes blijft zingen, wel e ze Zaterdagavond zong, zal haar stem hiervoor bewaard blijven ook. Afwisselend trad Jan met de vrouw op, terwijl Neke Hildebrand en mr. Rombout van Riems dijk tezamen nog een enkele Duitsche en Engel- sche minneliedjes zongen in de kleederdracht van den biedermeiertijd. Aan het einde van het geannonceerde, dus oth- cieele programma, werd nog een soort Thomas- vaer en Pieternel ten tooneele gebracht, door me). G. Bosker Jd. en den heer J. J. Bosker. Op den achtergrond was een teekening opgehangen, waar op afgebeeld het sluiten van den „Vlieter". Mej. Bosker was een Hollandsche boerenmeid, terwijl de heer Bosker een Friesche jongen boer voorstelde. Zoo ontmoeten elkaar, nu de dijk er ligt, en laten al de voordeelen, welke de afsluiting met zich brengt de revue passeeren. De samenspraak eindigde in een innige verbin tenis van West- en Oost-Friesland, nJ. hij vraagt haar ten huwelijk. Van zelfsprekend werd deze samenspraak zeer op prijs gesteld door de „T.O.V.", temeer daar het Wieringers waren, welke het opvoerden en dus overduidelijk demonstreerden de samenwer king, welke steeds heeft bestaan tusschen Zuider zeewerken en de Wieringers. Ir Ringeling bracht met een paar oprechte har telijke woorden nemens „T.O.V. en hemzelf dank voor de steeds ondervonden medewerking. Ook bij den aanvang sprak Ir. Ringeling, welke als voorzitter de ziel is van „T.O.V.", eenige woor den tot het aanwezige personeel en vooral er de nadruk op leggende, dat zonder uitzondering, waarbij hoog en laag wegvalt, dank werd ge bracht voor hun onvermoeiden ijver bij hun werk betoond. Ook het bal slaagde volkomen en duurde tot diep in den nacht. Een serpetinedans werd ditmaal een groot suc ces, terwijl de feestmutsen uit bijzondere variaties bestonden en aan de zaal een echt feestelijk karak ter gaven. Waarschijnlijk zal dit de laatste groote feest avond van „T.O.V.zijn. Jammer!!! EEN RO WENT A-SIRENE VOOR DE VEILIGHEID. Naar wjj vernemen is door het Installa tie-Bureau Duynker, Beltstraat, alhier, in het kantoor der Rotterdamsche Bank- vereeniging, aan de Koningstraat, te Hippolytushoef, een Rowenta-Sirene aan gebracht. De installatie is in het kantoor opgesteld en van buiten af niet te herei ken. J.1. Dinsdagmiddag is zij in wer king gesteld en geprobeerd. De proef slaagde uitstekend en een oorverdoovend geraas klonk over Hippolytushoef, zoodat de menschen van schrik overal naar bui ten kwamen, niets ziende en niet wetende wat er aan de hand was. In het kantoor en op verschillende plaatsen in de woning is de sirene in werking te stellen, dat ook hier voor de veiligheid is gedaan wat mogelijk is. AUTOBUSDIENSTEN. Men deelt ons mede, dat door verschil lende firma's, deel uitmakende, der N.V. Hollands Noorderkwartier, vergunning bij Ged. Staten is aangevraagd voor het in werking brengen van autobusdiensten SchagenDen Oever en terug en Scha- genDen Helder en terug. Den Oever. ZUIDERZEEWERKEN. Uitwateringssluizen in den af sluitdijk. De Directeur-Generaal der Zuiderzee werken heeft bekend gemaakt, dat de uit wateringssluizen te Den Oever en Korn- werderzand officieel in gebruik zijn ge nomen, zoodat thans geregeld zal worden gespuid. Dit spuien zal overdag aange geven worden door middel van op de uiterste torens van de uitwateringsgroe- pen geplaatste spuivlaggen en des nachts door drie roode lantaarns, welke in een driehoek op die torens zullen worden ge plaatst. EEN UITSTAPJE NAAR AMSTERDAM. Gisteren hebben de kinderen van de hoogste klasse der openbare school een uitstapje gemaakt naar Amsterdam onder leiding van het personeel. Met de boot van 6 uur vertrok men. Om 9 uur arri veerde het gezelschap in de hoofdstad, waar dadelijk in een mooie autobus werd gestapt, die al voor het het station stond te wachten stond. Het eerste bezoek zou Schiphol gelden. Na een aangename rit door de straten van Amsterdam, waar na tuurlijk allerlei nieuws voor de kinderen te zien was, kwam men tegen tien uur op het vliegveld aan. De verschillende vlieg tuigen werden bekeken en de explicateur die de kinderen rond leidde, had een aan dachtig gehoor. Na hier een uurtje ver toefd te hebben, bracht de bus de kinde ren naar de Bijenkorf, waar het middag maal werd gebruikt. Hier werden nog allerlei kleine inkoopen gedaan en daarna ging het naar Artis, waar speciaal het aquarium werd bekeken. De jeuqd kwam oogen te kort. Door den betrekkelijk beperkten tijd kon het bezoek hier niet zoo lang duren, aar men ook nog naar de brandweer kazerne aan de nieuwe achtergracht wilde gaan. Ook hier viel voor de kinderen veel minr^- W£rd alarm 9emaakt en in ui 1 tl 9T V'd tukte de landweer u t Gelukkig dat het loos alarm bleek te zijn, zoodat de mannen weer spoedig terug konden keeren. E"euig Op de binnenplaats werd nog een de monstratie gehouden met de lange brand- adders, die in allerlei richtingen qedraaid konden worden. Ook konden de kinderen zien op welke wijze men in- en uit een brandend huis klom. Met aandacht werd hiernaar gekeken. Onderwijl was het tijd geworden om naar den trein te gaan Na nog een mooi rondritje door de stad be reikte men het Centraal-station, waar de j trein al gereed stond. Vermoeid maar I hoogst voldaan, keerden de kinderen met de laatste boot huiswaarts. TEXELSCH MUSEUM. Door tusschenkomst van den heer A. Stiggelbout, die ze van een badgast ont ving, is het Texelsch Museum in 't bezit gekomen van verscheidene kleine foto's, die genomen zijn in verschillende musea van ons land, naar oude schilderijen en teekeningen van Texel, 't Is een aller aardigste schenking, er zijn verscheidene opnamen bij, waarvan het origineel hier nog onbekend was. Wij zagen o.a. een opname van de Waal, met zijn oude kerk. enkele van den Burg, een zelfs vermoe delijk nog voor de toren der N. Herv. Kerk moest worden vernieuwd. Ook is er een bij van 't oude Eierlandsche huis, en- 't dorp De Cocksdorp voor de inpolde ring van Eierland. Voor personen, die belangstellen in de historie van Texel, zijn deze foto's inte ressant. Jammer, dat ze niet grooter zijn en er niet op wordt vermeld waar het origineel berust. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare zitting van Maandag 30 Mei. Warmenhuizen „Vooruit". De laatste Meiblommetjes van dit jaar worden heden geplukt door den Politie rechter, alhoewel om in den toon der bloementaal te blijven, de arbeider Cor- nelis Sp. uit Warmenhuizen beter kon worden vergeleken met een Primula Verus, aangezien hij op 29 Februari al reeds voor den politierechter verscheen, niet ten onrechte beschuldigd zich te Uitgeest het rijwiel van den heer J. v. d. Akker, wederrechtelijk te hebben toe geëigend- In overleg met den heer J. H. Wiggers werd alstoen besloten deze affaire aan te houden tot heden 30 Mei en dan nog eens de mogelijkheid eener voorw. veroordeeling te overwegen. In deze zaak opponeerde mr. Jozephus Jitta, die ook nu aanwezig was. Gehoord werd den heer Wiggers, welke reclas- seeringsambtenaar zich niet voldaan kon verklaren omtrent de medewerking van verdachte, candidaat reclassant. Hij kon nog maar steeds geen afstand doen van zijn twee favorites, biertjes drinken en cafébezoek. De officier had niet veel meer te praten en requreerde alzoo 5 maanden gev. on voorwaardelijk. Dit slachtoffer van een onvoldoend af gelegd examen, wat betrof den voorproef tijd, werd na een sympathiek woord van den verdediger, die gaarne voordeeliger voorwaarden zag bedongen, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en f 11.— schadevergoeding aan de benadeelde partij. Als de roede in de rommelkast is geborgen, is de kastijding vergeten. De arbeider J. R. te Den Helder, die voornamelijk als gevolg van «kwaden drank» meermalen in aanraking kwam met politie en justitie en wien steeds buitengewoon veel consideratie werd be toond, had zich ook op 1 Juli 1930 weer aan de strafwet vergrepen, door zich schuldig te maken aan mishandeling met daarop gevolgde ernstige wederspannig- heid tegen de politie. Want J. R. is een zeer sterke kerel, in alcoholopwinding vooral woest, onverschillig en moeilijk te bedwingen. Ondanks zijn weinige hoop op de toekomst gevend strafblad werd hem, in verband met zijn goede voorne mens en heilige beloften, andermaal nog eens 'n kansje gegeven en J. R. op 5 Januari 1931 veroordeeld tot een voor waardelijk gevangenisstraf van 3 maan den, met 3 proefjaren, gedurende welken proeftijd het hem niet was geoorloofd alcoholische dranken, in welke samen stelling ook, te consumeeren. Een tijd lang scheen het spook van het dreigende spinhuis den reclassant te dwingen zich correct aan de voorwaarde te houden, doch op een gegeven moment was het weer heelemaal mis en moest politiehulp worden ontboden om den opgewonden man tot kalmte te animeeren. Bovendien had de voorwaardelijk en tot tot geheelonthouding verplichte een bezoek gebracht aan het naburige Alkmaar en van deze mooie gelegenheid, waar niemand hem in de smiezen had, gebruik gemaakt, zich te bedrinken, zoodat de politie genoodzaakt was hem in te reke nen, welke ambsthandeling wonder boven wonder geen verzet uitlokte. Aangezien we echter op den Geestersingel zooiets als een administratie hebben, bleven deze voor een reclassant bovenal verderfelijke buitensporigheden niet onder het deksel van de doofpot en werd besloten op de politiezitting van heden den heer J. R. over een en ander eens degelijk te onder houden. Op de veroordeelde, niet present, zal de voorw. straf ten uitvoer worden gelegd. Een vonnis dat onherroepelijk en niet hooger beroep vatbaar is. Met kortjan gewerkt tot schade van den uitverkorene. De 30-jarige arbeider H. H. te Den Helder had in den nacht van 10 op 11 April in niet al te frisschen toestand den bloemen venter, thans loswerkman A.D.H uit Anna Paulowna met een mes in zijn hnkerboezem gestokèn. De aanleiding tot dit bloedig optreden was de molestatie van een broeder van verdachte, waarvan de bloemenventer ten onrechte werd ver dacht. Het geheele drama speelde zich af in of nabij het café van den heer P. J. v. N De op het mes van verdachte geprikte getuige reclameerde f 40— schade voor arbeidsverzuim. De heer H. kon zich met dien eisch niet vereenigen. Getuige had één dag niet gewerkt en de overige dagen zoek gebracht met bloemenventen, decre teerde de verdachte. Als getuige werd ook nog gehoord brigadier Horsman, die eerlijk en zonder omwegen vertelde het geen hy wist en ten dien aanzien verricht had. Hierdoor bleek echter, dat de ge tuige H. werkelijk in zijn gedwongen Vavrail met k|oemen had gevent. Met het oog echter op de bedorven lijf goederen handhaafde H. toch zyn vor- erjng. Vervolgens werd ook nog de heer 7wtoghpt V°f°[ het hek'je geïnviteerd en zwol het getal getuigen tot vier. De reclasseringskansen werden twijfel achtig genoemd. De verdachte kon ook alweer niet nalaten van het zoo geliefde mpn«PhSC^eide"' Bovendien had het jonge vfwi Y? eenige malen terecht gestaan hpYi^ti1 koestert evenwel ernstige ge- heelonthoudings-aspiraties. Gevorderd werd aanhouding der zaak tot 5 Sept a.s. Conform besloten. Een niet bepaald nette bejegening. De ongehuwde mej. M. L. te Texel werd op 23 Maart door den verdachte, J. W., 'n 61-jarig oud heertje, op een zeer on behoorlijke wijze bejegend. Details kun nen gevoegelijk achterwege blijven. Ver dachte was heden niet verschenen. Eer herstel wenscht hij echter blijkbaar niet te geven. Eisch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis f 20 boete of 20 dagen. De politierechter meende in dit speciale geval er nog een schepje op te moeten doen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 31 Mei. Uitspraken van 24 Mei. Miehael Johannes P., Castricum, thans in voorarrest. Verduistering en valsch- heid in geschrifte, 10 maanden gev. voor waardelijk met 3 proefjaren en in vrij heid gesteld. Joh. Hendr. T. en Rem. Ger. B., beiden gedetineerd. Diefstal met inbraak onder verzwarende omstandigheden te Bergen. Ie verdachte 2 jaar gevangenisstraf en tweede verd. 1 jaar en 4 maanden gevan- genistsraf. Freek W. en Harm W., grondwerkers, Medemblik. Mishandeling, le 25 boete of 25 dagen, 2e 40 boete of 30 dagen. Simon V., Schoorldam, thans gedeti neerd. Rijwieldiefstal meermalen ge pleegd, 1 jaar gev. en ter beschikking der regeering gesteld. Het wederzien was tamelijk koel! De eerste verdachte heden om half elf op het rapport gedirigeerd, was de 40- jarige tuinder Pieter W., geboren te Beverwijk, wonende te Amsterdam en eldaar thans gedetineerd op grond van andere strafbare feiten. Aan deze heer, die reeds vroeger door de Alkmaarsche strafkamer meermalen werd veroordeeld en dus ook geen onbekende kon worden genoemd, was thans ten laste gelegd: diefstal door uitsnijding van een glasruit, van verschillende goederen uit de woning van den 51-jarigen beroeploozen heer H. W. Oudshoorn te Bergen, in den nacht van 25 op 26 November j.1. In deze zaak Waren een 6-tal getuigen gdagvaard, waaronder de chef-veldwachter Vermeu len uit Bergen. Ontvreemd waren diverse voorwerpen, waaronder een aantal zilve ren servetringen, eetlepels en vorken, taartschep, kinderpaplepel, drinkbakjes, enzoovoorts, enzoovoort. Voorts werden vermist 12 zilveren theelepeltjes, suiker schep en dergelijke utiliteitsartikelen, die evenwel niet boven water zijn geko men. De verdachte erkende Bergen wel te kennen, hij had daar vertoeft als mili tair in mobilisatietijd, en had de plaats later wel eens bezocht. Over den diefstal liet de heer W. zich echter niet uit, zoo dat nog wordt verondersteld, dat hij dit feit niet wenschte toe te geven. De diefstal met braak werd door de familie Oudshoorn in den morgen van den 26en November na het opstaan ont dekt. De heer L. G. J. Aven, pandhuishouder te Amsterdam, herkende in den ver dachte zekeren heer de Vries, onder wel ken naam verdachte met den houder van het huis van koop met recht van weder- inkoop zaken waren gedaan op 26 Mei 1931. Alstoen waren veschillende zilve ren voorwerpen door verdachte bei -end, doch de verdachte nam de vrijheid alle bekendheid met den heer Arend* te loo chenen. De heer Arends kon echter met zekerheid zeggen, dat deze de Vries in Januari '32 -goederen had beleend, doch hü kon niet pertinent verbaren, dat deze de Vries dezelfde persoon was, die in November 1931 het zilverwerk had be leend, dat aan den heer Oudshoorn was ontstolen. De heer v. Eysendijk, hoofdinspecteur van politie te Amsterdam, werd gehoord als getuige en deskundige, betreffende de wetenschap der dactyloscopie. Deze politieman had foto's vervaardigd van vingerafdrukken door chef Vermeulen destijds gevonden op de vensterbank in het perceel van den heer Oudshoorn en deze vergeleken met eenige in zijn bezit zijnde vingerafdrukken, waarbij een tref fende overeenkomst werd opgemerkt. De geachte verdachte werd eveneens uitgenoodigd van deze dactyloscopische filmproeven kennis te nemen. Hjj wees echter het eigendomsrecht van zijn vin- gerafdruken beslist van de hand. De processen-verbaal van den niet- aanwezigen chef-veldwachter werden door den president der Meerv. Strafka mer, mr. Ledeboer, voorgelezen. Een en ander betroffen de genomen vingeraf drukken. De officier vroeg acte van de niet-ver- schjjning van den heer Vermeulen, welke acte werd verleend. Het bleek dat de chef-veldwachter zich op last van den burgemeester naar Amsterdam had moeten begeven. De officier was ken nelijk zeer ontstemd, vooral omdat door deze ongemotiveerde afwezigheid de verdere afwikkeling der strafzaak ver moedelijk niet kon plaats hebben. Boven dien was het thans noodzakelijk, dat werd gehoord mr. Ubbens, de rechter-commis- saris in de strafzaak, die verklaarde van den chef-veldwachter te hebben ontvan gen eenige foto's betreffende hand- en vingerafdrukken van verdachte, gevon den op een vensterbank in het perceel van den heer Oudshoorn aan den Berg weg Mr. Ubbens had deze foto's ontyan- S' van den chef-vedwachter van Ber gen en opgezonden naar den deskundge van IJzendyke. Besloten werd alsnu de behandeling der zaak voort te zetten. Voorts werd gereleveerd dat verdachte 13 maal ter zake diverse vermogensdelic ten was veroordeeld, waaronder ook voor kwam en diefstal van waschgoed te Als maar. Deze sportsman was onlangs hoor de Haarlemsohe rechtbank veroordeeld wegens diefstal te Bloemendaal tot 1 .laar met aftrek; van dit vonnis was veroor deelde in beroep gekomen. Door de Alk maarsche rechtbank was deze verdachte totaal 3 maal veroordeeld: in 192b tot o maanden, daarna nog eens tot 1 jaar en ten slotte nogmaals tot 6 maanden gevan genisstraf. De heer officier, na omstandig het ge beurde en de daarmee verband houdende bezwarende omstandigheden te hebben gememoreerd, kwam tot de conclusie dat de verdachte de hem toegedachte inbraak en diefstal inderdaad had gepleegd en het feit als wettig en overtuigend bewe zen kon worden aangenomen, reden waarom spreker requireert een gevange nisstraf voor den tijd van 4 jaar. Afstam werd gedaan van het hooren van den chef-veldwachter. A.s. week uitspraak. Met des Kantonrechters beslissing werd geen genoe»gen genomen. De 50-jarige automobilist getooid met den bijbelschen naam Simon Petrus van N., wonende te Julianadorp, werd op 1 Januari te Schoorl op den Rijksweg, om dat hij, gedurende het achterop en voorbij rijden van een auto, bestuurd door den bollenkweeker L. van Rieten uit Petten, te veel links hield en een aanrijding veroorzaakte. Ter zake dit fiet stond de heer L. op 4 Maart voor dit Nieuwjaars grapje terecht voor den Kantonrechter te Alkmaar en werd alstoen veroordeeld tot 40 boete of 40 dagen. Van dit von- 1 nis kwam veroordeelde in hooger beroep, doch was, vreemd genoeg, nu dit appèl werd behandeld, niet persoonlijk aanwe zig. Gewoonlijk heeft de afwezige onge lijk! De heer Klerk, boekhouder te Alk- i maar, gelegenheidspassagier in de aange reden auto, werd ook heden als tweede getuige gehoord. Zijn verklaring was verzwarend voor den appellant, soit! Ook de heer officier verbaasde de af wezigheid van den appellant en werd ge vorderd bevestiging van het gewezen vonnis. Nadat dit geheele proces was afgewik keld en de heeren reeds toebereidselen maakten te gaan lunchen, vonden we den appellant zitten in den corridor, rustig zijn dagvaarding bestudeerend. Hij had plat uitgedrukt, leelijk de bokkepruik op, toen hij vernam dat de reeds volledig was afgebreid. Enfin, de weg tot verzet staat nog open! Het tarief is naar wij meenen thans 1 gulden. DOODELIJK ONGELUK TE CALLANTSOOG. Een ernstige zaak na de pauze. Dood door schuld ten laste gelegd. De 24-jarige vischknecht Joh. Z. te Den Helder stond terecht ter zake een zeer ernstig schuldmisdrijf. Op 6 Maart op den Rijksweg onder Callantsoog, om trent 6 uur met zijn vrachtauto rijdende, had hii het ongeluk een jongmensch, ge naamd Reiier Bas, dat met zijn neef Cor- neJis Paarlberg ter rechterzijde, geheel rechts van den weg reed, onder het ach terop en voorbijrijden zoodang te treffen, dat de wielrijder nagenoeg het hoofd werd verpletterd en gezegde Reyer Bas aan deze hevige verwondingen den vol genden dag overleed. De verdachte, aan wien was tenlaste- gelegd dood door schuld, werd juridisch bijgestaan door mr. P. Langeveld, advo- vaat te Alkmaar. Een vijftal getuigen i werden in deze zaak gehoord, doch Dr. Hulst, de justitie-deskundige, was door ambtsbezigheden verhinderd. De neef Cornelis Paarlberg verklaar- de, dat de verdachte na het ongeluk ge zegd had, den wielrijder niet te hebben opgemerkt. De verdachte erkende een aanrijding te hebben gehad vermoedelijk met den bumper. Hii haalde nog zooveel mogelijk links uit, doch kon de aanrijding niet voorkomen. Hij ontkende voorts met groote snelheid te hebben gereden. De reflectoren op de rijwielen waren door verdachte niet opgemerkt, Het rywiel was door den auto meegesleurd. De president was de meening toege daan, dat die reflectors geen voldoende waarborg voor de veiligheid geven. De vrachtrijder D. K. Bleeker, had in zijn vrachtauto kort voor het ongeluk twee wielrijders ontmoet. Ook had hij opgemerkt de vischauto van verdachte. Voorts had hij gezien dat een vuurstraal langs den weg schoot en een der wiel rijders was verdwenen. Hij wist niet of de auto van verdachte was doorgereden. De vischknecht V., die zich in de cabine bevond van de vrachtauto, ver klaarde dat 40 kilometer werd gereden. Er werd vervoerd een last van 1900 kg haring. De tegemoetrydende auto's voer den verblindende verlichting en getuige zag de twee wielrijders pas op pl.m. 15 meters. Van de reflectors had getuige niets gezien. Verdachte week naar links uit, maar blijkbaar niet voldoende. Later had getuige aan den weg een jongen man zien leggen. V. schreef het ongeluk toe aan de verblindende verlichting der tegenliggers. Ten slotte werd. gehoord brig.-tit. G. J. Vroom uit Julianadorp. Deze had den ongelukkige, op den weg aangetroffen en het zwaar beschadigde rijwiel in beslag genomen. Bii remproef met de vrachtauto bleek, dat de remmen niet voldoende effect gaven. Het remspoor gaf slechts één wiel aan op den linkerkant van den weg. Het lijk had getuige den volgenden dag in beslag genomen en overgedragen aan Dr. Hulst ten behoeve van de sectie. Na een ovezicht te hebben gegeven van het droevige ongeval, kwam de heer officier in zijn requisitoir tot de meening dat dit ongeluk voorkomen had kunnen worden, indien door verdachte op het critieke moment met de geboden voor zichtigheid was gereden. Het is onver antwoordelijk om onder de werking van een verblindende verlichting met een jnoodlotige en roekelooze snelheid van 35 j a 40 kilometers door te rijden. De officier schilderde in sterke kleuren de ellende, die door een dergelijk ongeval kan ont staan. Er wordt maar raak gereden door chauffeurs, die zelfs de meeste elemen taire kennis nrssen. Er moet een eind gemaakt worden aan een dergelijke rjj maar faak rydery, concludeerde de offi. cier, alvorens ter zake dat ernstige feil te vorderen 2 maanden hechtenis. Ontzeg ging van het recht om motorrijtuigen to besturen wilde de officier in casu niet requireeren, omdat de bestuurder daar door in zijn broodwinning zou worden benadeeld. Beter was het, hem zelf aan den lyve te straffen. Mr. Langeveld sprak een woord van deernjs uit met het jeugdige slachtoffer, mede op verzoek van verdachte zijn vader. Pleiter gaf voorts een beeld van de moeilijkheden, die de automobilist op den rijweg moet meemaken. Het onvol doende der reflectors werd voorts door verdediger aangeroerd. Pleiter ontkende voorts dat verachte „nier nichts Der nichts" zou hebben gereden, integendeel was pleiter van oordeel, dat de verdachte zooveel mogelijk had getracht zijn plicht te doen en dat een goed woord voor hem kon worden gesproken. Ook het rijden der wielrijders naast elkaar was riscant en kon verdacht© dechargeeren. Ten slotte verzocht pleiter verdachte niet de gevangenis in te zenden. Volgt nog eenig debat alvorens de behandeling werd gesloten. Vordering tot omzetting eener voorwaardeiijken straf. De laatste zaak der omvangrijke zit- tingsrol was gewijd aan een rondzwer vend reclassant, 'n woonwagen bewoner H. W. P. uit H.H.waard, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats, die een der bijzonder voorwaarden had overtre den en dus gevaar liep de hem opgelegde gevangenisstraf te moeten ondergaan. Uit de verklaringen van den heer J. F. Beyerink, directeur van het Huis van be waring en secretaris van het genootschap tot zedelijke verbetering, kon hier echter worden verondersteld, dat de ten laste gelegde overtreding der byz. voorwaar den niet in de eerste plaats aan den voorw. veroordeelde moest worden ten laste gelegd. Gevolgd wordt dan ook het zeer verstandige advies van den heer Beyerink, om de ten uitvoerlegging op te schorten en persoonlijk contact met den reclessant te zoeken. De heer officier zal dus in het algemeen politieblad den opsporingsambtenaar verzoeken, bedocl- den persoon aan te houden en voor te ge leiden. Hierna sluiting der zitting, die nage noeg den geheelen dag had geduurd. De steeds parate toeziende voogd op het achterbankje. Het is vermakelijk, welke spitsvondig heden soms door wetsovertreders worden aangewend met het doel, den strafrechter een rad voor zijn edelachtbare oogen te draaien! Er wordt wel eens gesproken van domme Hollanders, doch in de hier- voren bedoelde kunstvaardigheid komen de edele zonen van het volk in de lage landen, ernstig in aanmerking, voor een „prix d'excellence". Zooals dezer dagen weer duidelijk naar voren kwam op de politiezitting, bestemd voor bethandeling van belastingzaken. De chauffeur W. J. D. uit Amsterdam, waar men al bijzonder goed is getraind in de knepen van het recht, had zich te verantwoorden terzake het feit, dat hü, op 11 Juni te Schoorl aangehouden, op de eerste vordering niet had kunnen toonen een wettig bewijs van betaalde wegenbe lasting. Het was ook een onzinnige vraag van den belasting-ambtenaar, want de chauf feur had zoo'n kaart eenvoudig niet en de oorzaak van dat gemis kwam hij nu den politierechter persoonlijk eens mede- deelen en waarvoor hij ter versterking had medegebracht twee getuigen a dé charge, den chauffeur Cohen en zekere heer Siezen, die zich aandiende als een familielid van den nalatigen wegenbelas tingbetaler en nader werd gepreciseerd als 'n achterneef van zijn broers-vrouw's stiefmoeder, 'n Familie-raadsel niet zoo a la minute op te lossen, doch waarvan de politierechter wel zooveel snapte, dat hetgeen bezwaar opleverde om den eed als getuige af te leggen. De verdachte heer D. antwoordde op de desbetreffende vraag van den politierech ter, dat hij wel niet in het bezit was ge weest van een belastingkaart, maar dat toch de belasting eerlijk voor het rijtuig was voldaan. Hii had echter den auto ge- kocht van den heer A. J. Siessen, maar deze heer had verzuimd de kaart te doen overschrijven op den nieuwen eigenaar. De nieuwe bezfóter moest zich evenwel nog bekwamen in de autostuurmanskunst en reed onder toezicht van gemelden heer Siessen, die in 't bezit was geweest van belastingkaart en andere onmisbare docu menten, zooals rijnummer en wegbewijs. De heer Siessen, tot getuige h décharge gepromoveerd, bevestigde plechtig deze verklaring. Hii bevond zich destijds in de auto in zoodanige positie, dat hij ieder moment als het met de rijvaardigheid van den elève misliep, kon ingrijpen. De heer Siessen kon afzwaaien en in zijn plaats verscheen de heer N. Cohen, die eveneens op de wijze van zijn gods dienstige gezindheid den voorgeschreven eed deponeerde in handen des politierech ters en daarop verklaarde, dat hij destijds als medepassagier in de auto had ~'"°ts genomen naast den verdachte. F nu kwam het mooie in de zaak! De politierechter stak plots de ooren op als een eervol ontslagen strijdros, dat de krijgstrompet hoort schetteren en vroeg verbaasd: Wat vertel je me daar nou? En de vo rige getuige zat naast den verdachte, die leerde chauffeeren, zoodat hij elk oogen- blik kon ingrijpen! Dat klopt absoluut niet! Och je, ziet u deres hier, meneer de po litierechter repliceerde getuige Nephelia met een dikken glimlach. Meneer Siessen zat op 't achterbankie met z'n vrouw, ziet u, want het past toch niet he. dat ik daar achter naast de vrouw van meneer Sies sen zou gaan zitten, he? Maar het was geen gesepareerde koepee, ziet u en me- ner Siessen kon toch ieder oogenblik in grijpen, niwaar?

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6