Luchtvaart. Burgerlijke Stand van Den Helder TWEEDE KAMER De ontwapeningsconferentie. Een hoopgevend bericht? De kabinetsvorming in Duitschland. Geen socialistische deelneming aan het kabinet-Herriot. Hoover in de financieele senaats commissie. De slag bij Charbin. Postvluchten van en naar Indië Overval met roof. Postroof aan den van Lennepweg te 's-Gravenhage. De Nederlandsche geredden van de „Georges Philippar". Het drama te Putbroek. Was het een wonder, dat dit listige ge konkel den heer officier in heiligen toorn deed ontsteken en hij gewaagde van een „poppenkastmet het minderwaardige doel den rechter te bedriegen? Gelukkig voor den verdachte, werden geen represaillemaatregelen getroffen in den vorm van een belangrijk bezwaarde boete en werd hij behandeld volgens het minimumtarief 5 boete subsidiair 5 da gen hechtenis. DE SMALENDE GODSLASTERING. De Tweede Kamer neemt het ontwerp met 4944 stemmen aan. De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag het wetsontwerp betreffende strafbaar stelling van smalende godslastering aanr genomen met 49 tegen 44 stemmen, die van de linkerzijde, de Staatkundig Gere formeerden en prof. Siotemaker de Brui ne en Mej. Katz (chr.-hist.). DE EERSTE VROUWELIJKE GEMEENTE-ONTVANGER. Tot ontvanger van de gemeente Heer- jansdam is benoemd mej. M. Sloof, amb tenares ter secretarie aldaar. Dit is de eerste vrouwelijke gemeente-ontvanger in ons land. EEN FOUTIEF ONTSLAG Het Tweede Kamerlid Duijs heeft den Minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is het juist, dat aan den stationschef te Hoorn, nadat hij 49 jaar en 11 maanden bii de Nederlandsche Spoorwegen in dienst was geweest, slechts één maand dus vóór hii zijn gouden jubileum in dienst der Spoorwegen zou vieren, ontslag werd verleend en afwijzend beschikt werd op daartoe gedane verzoeken, om althans het ontslag niet te doen plaatsvinden vóór de betrokkene alsnog dit gouden jubileum had kunnen vieren? Indien bovenstaande vraag bevestigend moet worden beantwoord, keurt dan de minister een op dergelijke wijze gegeven ontslag af, en wil hii van dit oordeel aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen doen blijken? Is de minister bereid maatregelen te nemen, dat herhaling van zulk soort ont slag-verleening in de toekomst niet meer kan voorkomen? DE NOOD IN DEN LANDBOUW. De Christelijke Boeren- en Tuinders- bond heeft het volgende telegram aan den minister van economische zaken ge zonden Dank voor krachtig optreden Staten- Generaal Zuivelwet. Geeft reeds eenige ontspanning voor geest der boeren. Thans toestand hypotheekboeren allerernstigst. Een noodkreet. Het hoofdbestuur van den Bond van Landpachters in Nederland heeft het volgende telegram gezonden aan den voorzitter der Eerste Kamer: Noodtoestand ten plattelande ondraag lijk. Pachters geen geld meer om pacht te betalen. Dagelijks tientallen gevallen van pandbeslag en dreigen daarmee. Onmiddellijke behandeling voorstel-Ebels een weldaad voor duizenden pachters, daar gelegd of dreigend beslag hun levens vreugde en arbeidslust rooft. Ontevreden heid zeer groot, gerechtelijke verkoopen gevaarlijk voor handhaving orde. Inwer kingtreding wet Ebels voor en boven alle andere maatregelen noodig. STEUNMAATREGEL VOOR DE VEEHOUDERS GEVRAAGD. Voor den hooioogst. Het hoofdbestuur van den Bond van Landpachters heeft aan den minisier van economische zaken verzocht, onverwijld maatregelen te nemen, dat aan de vee houders voor tijdelijke werkkrachten, welke boven de op 1 Juni in het bedrijf reeds werkzame personen speciaal voor den hooioogst in dienst worden genomen, een tegemoetkoming in het loon worde verleend van f 10 f15 per week en per persoon, zulks tot een maximum van 5 weken. NOORDHOLLANDSCHE BRANDWAARBORG-MAATSCHAPPIJ TE OUDKARSPEL. In de op Maandag 30 Mei 1.1. te Alk maar gehouden vergadering van Directie, Commissarissen, Hoogste Deelhebbers en agenten der Noordholl. Brandwaarborg Maatschappij, gevestigd te Oudkarspel, van 1816, werd het verslag uitgebracht over het 114e boekjaar, waaruit bleek, dat, niettegenstaande de slechtere tijdsomstan digheden, de bedrijfsresultaten zeer gun stig genoemd kunnen worden. Door de fusie met de N.V. Holl. Brandwaarborg Maatschappij bedroeg het verzekerd kapi taal op 1 Jan. 1932 199.886.604. Het be drag der reserve werd gebracht op 231.935.065. De aftredende Commissaris de heer P. Pijper IJz., werd herkozen. Het college van Commissarisen bestaat uit de heeren H. C. Oud, pres.-Comm., A. Won der Pz., P. Pijper IJzn., mr. P. J. Oud en J. W. L. Alberdingk Thijm. van 31 Mei en 1 Juni. ONDERTROUWD: C. H. Wols en J. C. C. Wittebrood. W. Limonard en J. C. Blankers. GETROUWDC. Siersma en A. Rie- deman. BEVALLEN: T. Visser-Bijl, d. E. Kranenburg—Hammer, d. A. J. H. Gaas- terland—Braaksma, d. W. A. Schot Dijkstra, d. O. H. v. Ritbergende Vree, z. J. M. Compasv. d. Leije, d. OVERLEDEN: A. v.d. Bosch—Lavel, 89 jaar De Kamer heeft zich Dinsdag nog bezig gehouden met het wetsontwerp tegen godslastering. Minister Donner geeft een uitvoerige toelichting van de bedoelingen ervan; de rechtsgrond van het ontwerp is de krenking van godsdienstige gevoelens en deze krenking geschiedt door smalende godslastering. Principieel kon de opzet dus niet anders zijn, omdat de weg van strafbaarstelling van godslastering op zichzelf niet kan worden opgegaan. On der het wetsontwerp valt alleen het sma delijk en met verachting van God spreken; de gemeenzame uiting, waarmede sommi gen over God spreken, en waarop de heer Marchant wees, valt er niet onder, want elk smalend karakter is aan deze uitdruk kingen vreemd. Het wetsontwerp vraagt, dat, in dien men het hoogste Opperwezen dan niet zelf erkent, men zich dan ook houde buiten de voorstellingen welke an deren eigen zijn. De vraag of dan de gods lastering, welke de wet niet verbiedt, dus geoorloofd zal zijn, beantwoordt spr. door te zeggen, dat in het algemeen niet alles is veroorloofd wat niet door de wet ver boden wordt. Naar aanleiding van deze uiteenzettin gen van het ontwerp wordt nog door ver schillende sprekers het woord gevoerd; de heer Siotemaker de Bruine, die een amendement had ingediend om in plaats van „smalende godslastering" te lezen „onduldbare", trekt dit na re- en du pliek in. Na de stemming over het wetsontwerp tegen godslastering gaat de Kamer voort met de behandeling van bet wetsontwerp tot regeling van internationaal betalings verkeer. Verschillende leden voeren er het woord over; wij zullen wachten tot de minister gesproken heeft om daarna een samenvatting van de discussies te geven. Dat geschiedt heden. De centrale commissie van de ontwape ningsconferentie zal voor het eerst weer op 10 Juni bijeenkomen. Denkbeelden zijn bezig vasteren vorm aan te nemen, waarop wij hier even willen wijzen. Amerika zou, zoo heet het, bereid zijn een Engelsche uitnoodiging te aan vaarden tot een conferentie, die zou moeten beraadslagen over de stabilisatie van de goederenprijzen over de heele wereld. Wij weten niet of een dergelijke conferentie kans ven slagen heeft, maar wij moeten ons reeds verheugen over het feit, dat de twee grootste handelsmogend- heden ter wereld zich ernstigbezig houden met plannen die ten doel hebben de oeco- nomische ellende van dezen tijd in een van haar hoofdwortelen aan te tasten. Waarschijnlijk maakt de Engelsche regee ring zich reeds gereed om de andere staten tot deelneming uit te noodigen. Deze conferentie zal niets uitstaande hebben met de conferentie, die 16 Juni te Lausanne moet beginnen, en waarvoor de vooruitzichten, na de verklaringen van Amerika en de jongste gebeurtenissen in Duitschland, zoo weinig gunstig zijn. Een oogenblik zag het er uit alsof MacDonald, de Engelsche premier, wilde probeeren die conferentie grooter uitbreiding te geven en algemeene oeconomische pro blemen daar ter sprake te brengen. Dit ware hoogst ongewenscht geweest, en wel om twee redenen. Ten eerste kan men een conferente ter behandeling van de algemeene oeconomische problemen niet uit de mouw schudden; Europa heeft reeds genoeg te lijden gehad onder slecht voorbereide en daardoor schadelijke con ferenties. En ten tweede zou Amerika een wantrouwige houding aangenomen hebben tegenover iedere conferentie waar de problemen der oorlogsschulden even eens ter sprake kwamen. (Nw. Rott. Grt.) Ook de Beiersche volkspartij afwijzend. In de Bayrische Volkspartei Korres- pondenz wordt een verklaring van de Beiersche volkspartij gepubliceerd, die in inhoud overeenkomt met die van het centrum. Geen meerderheid in den Rijksdag. De verklaringen van het centrum en van de Beiersche volksparty bevestigen de opvatting, dat beide partijen in oppo sitie zouden gaan. Hieruit volgt, dat het kabinet von Papen in den Rijksdag geen meerderheid zal hebben. Men heeft reeds uitgerekend, dat ongeveer 250 leden voor de regeering zullen stemmen en 320 tegen. Onder deze omstandigheden schijnt het zeer twijfelachtig of het nieuwe kabinet het wel tot een stemming zal laten komen en of men niet dadelijk tot ontbinding van den Rijksdag zal overgaan. Een scherp afwijzende verklaring van het centrum. De fractio van het centrum van den Rijksdag heeft gisteravond aan het einde van haar beraadslagingen een verklaring gepubliceerd, waarin zij elke medewerking aan het kabinet von Papen in zeer scherpe bewoordingen van de hand wijst. De ver klaring zegt o.a. dat de fractie eensgezind en zoo scherp mogelijk de gebeurtenissen der jongste dagen, die aanleiding tot den val van Brüning hebben gegeven, ver oordeelt, vooral omdat deze val is uit gelokt vlak voor het begin van zorgvuldig voorbereide internationale onderhande lingen. Men heeft hier te doen met licht zinnige intrigues van onverantwoordelijke personen, die den nationalen opbouw onderbroken hebben en door wier optreden alle kringen der bevolking in haar bestaan worden bedreigd. Het nieuwe kabinet gedeeltelijk gereed. Von Papen rijkskanselier. Naar het „Hbl." verneemt heeft rijks- president von Hindenburg den heer Franz von Papen tot rijkskanselier benoemd. Tegelijkertijd zijn de volgende leden van het nieuwe kabinet benoemd: Baron von Gayl, minister van binnenl. zaken. Gen. von Schleicher, rijksweerminister. Dr. Warmbold, economische zaken. Baron von Braun, voedselvoorziening en landbouw', tevens commissaris voor de oostelijke gebieden. Baron von ElzRübenach, rijkspost en verkeerswezen. De overige leden worden morgen benoemd. De andere leden van de regeering. De bezetting der andere ministerposten zal geschieden, zoodra de betrokken per sonen te Berlijn zijn aangekomen. Het is naar het W. B. meldt reeds be kend, dat tot deze personen behooren de ambassadeur te Londen, v. Neurath voor buitenl. zaken, alsmede de eerste burgemeester van Leipzig Gördeler, met wien over het departement van arbeid is onderhandeld. Het congres van de socialistische partij is gesloten nadat de volgende resolutie was aangenomen „Het congres neemt kennis van het antwoord, dat Herriot Woensdag op zijn voorstel heeft gegeven en van de resolutie, die is aangenomen door het bestuur van de socialistische radicalen. Het congres stelt vast, dat de besprekingen, welke het uitgangspunt hebben gevormd voor het congres van de socialistische partij, zijn geëindigd". De practische beteekenis van deze be slissing is de afwijzing van deelneming aan de regeering. Daarentegen heeft de socialistische" partij de mogelijkheid tot steun aan de socialistische-radicale regeering opengelaten. Ter verdediging van de ver koopsbelasting. Brekend met de traditie, is Hoover Dinsdag naar het Kapitool gegaan, waar hij in de financieele senaatscommissie de aanneming bepleit heeft van de verkoop belasting, tot dekking van 285 miljoen dollar van het nadeelig begrootingssaldo. De president zeide, dat ongetwijfeld de groote vertraging in de aanneming van maatregelen, bestemd, om de uitgaven te verminderen en inkomsten te verschaffen, ongerustheid verwekt heeft ten aanzien van het vermogen van de regeering, om het hoofd#te bieden aan haar verantwoor delijkheid; Deze vrees had haar invloed in het buitenland, waar men uit ervaring de macht van een niet in evenwicht zijnde begrooting kende. De president merkte op, dat de Amerj- kaansche goudreserve de laatste weken op voelbare wijze teruggeloopen waren en de dollar in het buitenland beneden pa$ was. Aan een dergelijke toestand moest een einde gemaakt worden, of anders zou het Amerikaansche volk zware verliezen lijden, die het oeconomische herstel nog zouden vertragen. De toestand eischt nieuwe offers. Een speciale toestand heeft zich de laatst6 dagen ontwikkeld. De achteruit gang van het oeconomische leven van de Vereenigde Staten versnelde aanzienlijk. Het toenemende gevoel van onzekerheid en vrees, dat niet tot het buitenland be perkt blijft, weerspiegelt zich in een ver mindering van de oeconomische activiteit en toeneming de werkloosheid. Behalve de aanneming van de verkoop belasting, bepleitte Hoover verlaging van de uitgaven met 400 miljoen dollar. De commissie heeft tenslotte de ver koopbelasting toch verworpen met 12 stemmen tegen 8, maar vervolgens inder haast ter dekking van de 285 miljoen o.a. een benzinebelasting aangenomen van 1 cent per gallon. Ma vernietigend verslagen. Omtrent den slag bij Charbin, tusschen Japansdie troepen en Chineesche vrij- scharen, onder leiding van generaal Ma Ts.jan Sjan, worden de volgende bijzonder heden bekend. Generaal Ma, die wordt beschouwd ais een der verbitterdste vijan den van de Mandsjoerijsche republiek, heeft in den loop van de vorige week groote troepenconcentraties in de nabij- heid van Oharbin doen plaats vinden. Of schoon hii een openlijken strijd met dfe onder bevel van generaal Honjo staande Japansdhe troepen zoo zorgvuldig moge lijk had vermeden, was hij er toch in ge slaagd de stad door het opblazen van bruggen, het opbreken van spoorwegver bindingen en het vernielen van telegraaf draden bijna volkomen van de buitenwe reld te isoleeren. Maandag is generaal Honjo er nu is geslaagd met een leger, samengesteld uit Japanners en Mand- sjoerijsche regeeringstroepen, in contact te komen met de Chineezen en hen met behulp van de modernste oorlogsmiddelen zooals eskaders bommenwerpers en tanks, vernietigend te verslaan. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ PORRONG IN (K)ST-JAVA. Vijf personen gewond. Soerabaia, 30 Mei. Nabij Porrong heefi een ongeluk plaatsgehad met den auto van kapitein-luitenant ter zee H. Fer- werda, wiens zoon de automobiel bestuur de. De vijf inzittenden werden uit den wagen geslingerd. Het dochtertje en de zoon van den heer Ferwerda kregen een hersenschudding en werden overge bracht naar ce Centale Burgerlijke Zie- keninrichting. De dochter van luitenant ter zee eerste klasse J. J. van der Have liep een gebroken been op en werd met den heer Jansen, die een bekkenfractuur had opgeloopen, naar het Darmo-zieken- huis overgebracht. Volgens latere berichten zijn bij dit auto-ongeluk gewond luitenants ter zee Se klasse Ferwerda en Zegers Veeckens, mej. Ferwerda, mej. Van der Have en de heer Jansen, KAPITEIN A. HAMMING DOOR EEN SLANG GEBETEN. De kapitein der infanterie A. Hamming uit Malang, is bij het aantrekken van zijn schoenen, door een slang gebeten, die in een der schoenen verscholen lag. Ver schijnselen van ernstige vergiftiging zijn opgetreden. Heen. De „Uil" is 1 Juni om 5.30 van Jodpoer vertrokken en 14.53 te Calcutta aangeko men. Terug. De „Ibis" is 1 Juni om 4.40 van Djask vertrokken en 14.9 te Bagdad aangeko men. DE „ZEPPELIN" IN NEDERLAND. Zaterdag 18 Juni a.s. Nu de contracten geteekend zijn, is onmiddellijk daarop de datum, waarop de landingen zullen plaats hebben, vast gesteld. Deze datum is Zaterdag 18 Juni a.s. Des ochtends zal de landing geschieden op het Vliegveld Twente en des namid dags te Rotterdam-Waalhaven. Tusschen deze landingen zal de „Graf Zeppelin" een wijde rondvlucht ook buiten onze grenzen maken, waarvoor voor passagiers de gelegenheid bestaat daaraan deel te nemen. Ten behoeve van deze landingstochten hebben de Rotterdamsche Aero Club, de NationaleLuchtvaartschool, de N. V.Lucht- vaartterrein Twente en Jac. Kleiboer's Organisatie een centraal bureau ingericht, hetwelk gevestigd is in het gebouw Handel en Nijverheid, Coolsingel 75 79, te Rotterdam. SNELLE ITALIAANSCHE WEDSTRIJD-VLIEGTUIGEN. Onlangs heeft de Italiaansche minister voor Luchtvaart, generaal Balbo, in den Senaat medegedeeld, dat in Italë eenige nieuwe vliegtuigen waren gebouwd, die de prestaties van het Schneider-wereld- reeord hadden verbeterd. Omtrent den bouw van deze vliegtuigen wordt thans nader vernomen, dat de vliegtuigen wor den gebouwd, opgeborgen en beproefd te Desenzano aan het Garda-meer, waar de hangars onder strenge bewaking staan en niemand binnen een afstand van een mijl de hangars of de vliegtuigen mag nade ren. Bij de gehouden proefvluchten is groote geheimzinnigheid betracht en de verzegelde instrumenten moesten direct aan de betrokken autoriteiten worden af gegeven, zoodat de piloten zelf niet pre cies weten welke snelheid zij bij de proef» vluchten hebben bereikt. Naar verluidt zouden zij in elk geval het in 1931 bij de Schneider-cup races door den Engelschen luitenant-vlieger Stainforth gevestigde record van 40772 mijl per uur, hebben overschreden. Naar verluidt zullen de Italiaansche vliegtuigen tusschen 5 en 15 Juni trachten dit officieele record te ver beteren. Binnenland. Gisternacht is het dorpje Lith opge schrikt door een brutale overval met roof. Omstreeks 2 uur des nachts be merkten de vier gezusters van Eldijlc wonende in een café op den dijk te Lith eenig gerucht. Vóór zij den tijd hadden om zich ervan te overtuigen of onge- wenschte gasten waren binnengekomen drongen drie met revolvers gewapende, gemaskerde mannen de slaapkamer van de vrouwen binnen. Zij hielden de vrou wen met hun revolvers in bedwang en doorzochten de bedden. Het was hun be kend, dat de zusters eenige geldkistjes in haar bedden hadden verborgen. Een van de zusters die in een andere kamer sliep, wist ongemerkt het huis te ont vluchten. Zij waarschuwde een buurman, die zich, gewapend met een jachtgeweer, naar de woning van de vrouwen begaf. De indringers hadden inmiddels de vlucht genomen met medeneming van een geld kistje, het geld uit de winkellade, en eenige kistjes sigaren, die zij uit het café hadden gestolen. Het benedenhuis was geheel overhoop gehaald. De vrouwen, die in zeer over spannen toestand verkeeren, zijn bij buren ondergebracht. GETRACHT ZIJN VROUW TE DOODEN. Na een twist ten huize van een fabrieksarbeider te Amersfoort. Gisteren heeft een bewoonster van de Muurhuizen te Amersfoort bij de politie aldaar aangifte gedaan van een poging van haar man, een 25-jarige fabrieks arbeider, om haar van het leven te be- rooven. Hij zou getracht hebben des nachts zijn echtgenoote door gasvergiftiging te doen stikken, hetgeen evenwel niet is gelukt, aangezien zij het plan tijdig ont dekte. De man is door de politie aangehouden hij heeft tegen den waarnemende com missaris van politie bekend. Huiselijke oneenigheid is aanleiding geweest tot deze poging tot moord. RUZIE TUSSCHEN VERPLEEGDEN TE VEENHUIZEN. Elkaar met rieken te lijf gegaan. Een der vechtersbazen overleden. Twee verpleegden in de rijkswerkinrich ting te Veenhuizen hebben Dinsdag bij het opladen van gras op een wagen, ruzie gekregen. Deze ruzie liep zoo Poog, dat de een den ander met een riek bedreigde, waarop v. H. den ander, zekeren H., een klap gaf, waardoor H. een paar onbetee- kenende wonden aan het hoofd opliep. H. ontstak hierover zoo in woede, dat hij v. H. met de riek te lijf ging en hem daarbij zoodanige klappen toebracht, dat de stok op het hoofd van den ander in stukken brak. H. zakte in elkaar, doch kon zich kort daarop nog loopende naar de barak begeven. Een paar uur daarna begon hij te braken en werd hij bewus teloos. De ter assistentie geroepen geneesheer durfde het slachtoffer niet meer te doen vervoeren. Zonder bij kennis te zijn ge komen is v. H. eenigen tijd daarna over leden. De justitie heeft het stoffelijk over schot ter gerechtelijke schouwing in be slag genomen. De dader H. is in arrest gesteld. (Volk). DE SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM. Gisterenmorgen weer begonnen. Uit Zaandam meldde men gisteren aan de „N. Rott. Crt.": Nadat het nog ontbrekende bedrag van f 1000 bij de waarborgsom was gestort, is men vanmorgen begonnen met het maken van toebereidselen tot de boringen alhier. Het werk schijnt meer serieus te worden ondernomen dan twee jaar geleden, te oordeelen naar het materiaal, dat voor de boringen is aangevoerd. Op de wijze als bij caisson-arbeid zullen ijzeren cylin- ders in den grond worden gebracht en op elkaar geplaatst. Ook is een pomp aanwezig om het grondwater te kunnen verwijderen. Het werk staat onder leiding van de heeren Wilhelm Henning, ober-ingenieur, en Walther Henning, oud-majoor, alsmede var. graaf Fritz Beek, een zoon van madame Sylvia. De helderziende dame zelf was nog niet aanwezig; zij wordt heden verwacht. Als voorman is evenals den vorigen keer de arbeider Sipma aangesteld. Onder hein werken thans vier arbeiders. Het graven geschiedt ook thans weer op de buiten gebruik gestelde begraafplaats aan de Savornin Lomanstraat. De hulp middelen, waarover men beschikt, maken het mogelijk, op groote diepte te graven. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren opnieuw de zaak behandeld tegen den 40-jarigen koopman J. H. A. K., die door de rechtbank te Rotterdam tot vier jaar gevangenisstraf is veroordeeld we gens diefstal van een postzak uit een auto staande voor het hulppostkantoor aan den Van Lennepweg te 's-Gravenhage op 29 Sept. j.1. Thans werden zeven andere getuigen gehoord o.a. de beheerder van het hulp postkantoor aan de Charlotte de Bourbon straat, de heer Sperna Weiland, die eenige inlichtingen gaf over de uit den auto vermiste stukken en geldsbedragen. Volgens getuige zou het totaal bedrag 21 a 22 duizend gulden hebben bedragen. De commies der P.T.T. de heer Kuipers eveneens aan genoemd kantoor werkzaam, verklaarde de zakken persoonlijk gesloten te hebben, met de gebruikelijke stempels. Het daarvoor gebezigde lak wordt van Rijkswege verstrekt. Volgens dezen getuigen zou de vermiste postzak f 17.000 aan geldswaarden hebben bevat. Daarenboven waren verschillende aangeteekende brieven van geldswaarden voorzien. De hulpbesteller Govers, die getuige van den overval is geweest bevestigde zijn in eerste instantie afgelegde ver klaringen. Opnieuw vier jaar geëischt. Nieuwe gezichtspunten werden niet geopend, zoodat de advocaat-generaal, mr. De Visser, dan ook persisteerde bij zijn eisch om het vonnis der rechtbank, waarbij verdachte veroordeeld is tot vier jaar gevangenisstraf, te bevestigen. De uitspraak werd bepaald op 15 Juni a.s. Een onderhoud met mevr. Marissen. Men meldt aan de Nw. Rott. Crt. uit Amsterdam Gistermorgen zijn de Nederlandsche schipbreukelingen van het in het Suez- kanaal verbrande Fransche stoomschip de Georges Philippar, met de Nederland Express in Holland aangekomen. Op het station te Utrecht ontmoetten wij mevr. Marissen, een der overlevenden van de scheepsramp, die zoo vriendelijk was ons een en ander omtrent haar wedervaren te vertellen. Het zal ongeveer 2 uur in den nacht geweest zijn, aldus mevr. Marissen, toen ik door een verstikkende rook in mijn cabine werd gewekt. Reeds vermoedende, wat er aan de hand was, begaf ik mij onmiddellijk naar het dek, waar ik tot de ontdekking kwam, dat de Georges Philippar inderdaad in brand stond. Oogenblikkelijk snelde ik naar mijn hut om mijn baby, die zich daar nog bevond, te redden. Op het eerste-klasse-dek teruggekomen, waar de reddingssloepen zich bevonden, woedde de brand reeds in vollen omvang. Afschuwelijk waren de tooneelen, die zich daar afspeeldenvan eenige orde en regelmaat was geen sprake meer, ieder streed om het hardst voor het behoud van zijn eigen leven. Op de trappen ont stond een opstopping, de menschen kon den niet meer heen of weer: er was een ware paniek uitgebroken. Door de hofmeester werd mij een red dingsgordel omgedaan en met mijn kind tusschen de gordel sprong ik van de railing. Zes uren lang hebben wij in onze sloepen rondgedreven, zonder matroos of eenig ander personeel; zelf moesten wij dus op de toch al woelige zee de boot besturen. Toen werden wij door een Rus sisch schip opgepikt, waarop wij ons anderhalven dag hebben bevonden, niets anders bezittende dan ons nachtgoed; kleeren noch geld hebben wij kunnen redden. Wij zijn daarna, 400 menschen in getal, overgebracht naar de André Lébon, die ons naar Djibouti heeft ge bracht, waar de gewonden in het hospi taal zijn opgenomen; een moeder en haar kindje, van Fransche nationaliteit, die inmiddels aan de bekomen verwondingen waren bezweken, hadden alsnog hun graf in de zee gevonden. Met de André Lébon in Aden aange komen, werd ons medegedeeld, dat wij door de Marnix van St. Aldegonde zouden worden overgenomen. Welk een deel neming en toewijding mochten wij hier ontvangen! Een woord van hartelijker) dank aan het adres van de Stoomvaartmij Nederland zou ik gaame vermeld zien, aldus verzocht ons mevr. Marissen; ook van den l^ederlandschen consul in Aden hebben wij de meest mogelijke medewer king ondervonden. Eigenaardig is zeker, wat mevrouY Marissen ons vertelde: dat aan boora van de Georges Philippar geen enkele reddingsoefening is gehouden; niemand wist waar zijn sloep zich bevond en was niet in het bezit van den reddingsgordel. Tweede dag. Voortzetting van het getuigen verhoor. Gisteren heeft de rechtbank te Roer mond de behandeling voortgezet van da zaak tegen H. v. d. E., 55 jaar en M. L. v. d. E., 22 jaar, de beide jachtopziener? uit Putbroek, gemeente Echt, die als ver dacht van moord tezamen en in vereeni ging op Willem Kersten, in het huis van bewaring zijn opgesloten (zie ook pag. r van het eerste blad). Behalve deze moord wordt H. v. d. E. nog moord op den jongeren Matthia? Kersten en op Frans Wehrens ten last' gelegd. De belangstelling is weer even groot als den eersten dag. De menschen drim gen weer als Dinsdag vóór de publieke tribune en worden dan bij groepjes door de rijksveldwachters binnen gelaten, maar zij hooren of zien op de hun aangewezen plaatsen weinig of niets van wat er in de buurt van de groene tafel voorvalt. Even kalm en onbewogen als op den eersten dag nemen de beide verdachten hun plaats weer in. Als eerste getuige wordt gehoord Caspar Meeuwissen, uit St. Odiliënberg, die op 1 December in den bloedplas, waarvan al meer sprake is geweest, hagelkorrels heeft gevonden. In den nacht van 27 November en den nacht tevoren was hij in de mijnen geweest. De president: Ik heb bij geruchte ge hoord, dat gij nog wel wat meer van deze zaak weet. Ik weet wel, dat er zaken zijn, waar men buiten blijft, vooral als men ginder achter in de bosschen woont; maar gij moet alles zeggen. Rechter mr. v. d. Grinten dringt er eveneens op aan, dat getuige nog eens goed zal nadenken. Getuige blijft ontkennen, iets te weten. Verdachte v. d. E. sr., gevraagd, of hij bezwaar heeft, dat deze getuige vertrekt, zegt: Ik laat het over aan mijn verdedi ger. Gisteren werd het mij kwalijk geno men, toen ik mij verdedigde. De president: Er wordt u niets kwalijk genomen. Ik heb alleen mijn verwonde ring betuigd over een opmerking. Het O. M. zegt naar aanleiding van da laatste opmerking, dat het proeven heeft genomen met de kracht van het geluid. Op 2300 meter waren schoten zeer duide lijk te hooren. Zelfs hadden de menschen, die bij de proeven tegenwoordig waren, het blaffen van den hond van Reynders herkend. Als de president den verdachten vraagt of zij iets te zeggen hebben, zegt de jong ste v. d. E. het aan zijn verdediger over te laten. Hij heeft niets te zeggen. Getuige T. H. Meysers heeft in den nacht van 27 November eerst één, daarna twee schoten hooren vallen en vervolgens telkens weer meer. In totaal wel tusschen de tien en twintig. Er waren doffe schoten ook bij. De schoten kwamen uit de richting van den Berg. De schoten vielen tusschen twaalf en één. Het was, behoudens dat er nu en dan een wolkje aan de lucht was, helder weer. Getuige blijkt hemels- afstand een half uur van de plaats van het misdrijf af te zijn geweest. Het was mooi stil weer. Geschreeuw heeft getuige niet gehoord. Wel heeft hij honden in Putbroek hooren blaffen. De kommies A. A. Naaktgeboren was om 12 uur 20 op surveillance geweest. Hij heeft toen een aantal schoten uit de richting Annedaal—Putbroek gehoord. Geteld heeft hij ze niet. Eerst vielen er één of twee, daarna, na een korte tusschen- poos, vijf regelmatig achter elkaar, ko mende schoten, die klonken als revolver schoten. Van de laatste schoten waren er één of meer die echo's gaven als in bosch. De allerlaatste schoten waren dof. Getuige had gedacht, dat er Duitsche kommiezen aan den gang waren. Getuige was op ongeveer vier kilometer afstand, zoo rekent veldwachter Paulissen uit. De landbouwer L. Reynders heeft den nacht voor den 27sten November iemand in de buurt van zijn woning gezien. Wie dat was weet hij niet. Den volgenden dag is v. d. E. Sr. bij hem geweest en heeft gezegd 's nachts in de buurt van do woning twee jongens te hebben gezien. Een daarvan was W. Kersten. Getuige heeft dien nacht drie schoten gehoord. V. d. E. Sr. zegt, dat wat deze getuige verklaart, juist is. De politieman J- H. Lensen uit St. Odiliënberg verklaart op een avond met v. d. Jr. te hebben gepraat toen Roubrouck voorbij fietste. V. d. E. Jr. had toen ge zegd dat is een opschepper, met wien ik het al eens aan den steel heb gehad. Na de verdwijning van Roubrouck had v. d. E. Jr. op een vraag van getuige gezegd: ja, die zijn wij kwijt, daar hebben wij geen last meer van. Er zijn er nog meer, die weg moeten.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7