Voóten VERMINDERDE PRIJZEN Texel. IK WILDE. J.J.H.KOOPMAN WESTSTRAAT 14 OEN HELDER Ledenvergadering Cöop. Zuivelfabriek „De Eendracht". 'tJubileum van T.E.S.O. een feestdag voor geheel Texel. ~Z- inmaak moest worden geleverd. De massa' Uitzonderinpshpnsiii.,rror, A f 166.427,14 'te vullen potten noodzaakte ons om boter dag werden gewenscht voor de vozende benoemd, zal geen op-wachtgeld-stelling van personeel behoeven plaats te vinden. Voorts komt het den Minister wenscbe- Üjk voor, dat in de regeling van het school geld aan de verschillende opleidingen voor de zeevaart meer eenheid wordt gebracht. Mede in verband met een hieromtrent nog nader van den Minister ontvangen brief zal. indien aan dezen wenk voor de bier gevestigde Zeevaartschool gevolg zal wor den gegeven, het sohoolgeld aan enkele cursussen moeten worden verhoogd. Mede omdat gehandhaafd kan blijven de bepaling, dat door ons College ten behoeve van min- of onvermogende leerlingen ge deeltelijke of geheele vrijstelling van beta ling kan worden verleend, bestaat er naar de meening van B. en W. geen bezwaar tegen aanvaarding van dit hoogere school geld. Voor de opleiding van len en 2en stuur man en voor het machinisten-diploma B en C kunnen de thans reeds geldende schoolgeldtarieven ongewijzigd blijven. Door den Minister worden nog enkele bepalingen genoemd, welke in de regeling zouden kunnen worden neergelegd en te gen welker aanvaarding evenmin bezwaar bestaat. Deze bepalingen zijn in het con cept opgenomen. Tenslotte deelen B. en W. nog het vol gende mede: Reeds geruime tijd is bij het College in overweging het voornemen, om aan de Zeevaartschool alhier te verbinden een cursus ter opleiding van radio-telegrafis ten. In den tegenwoordigen tiid toch, waar in veel werkloosheid voorkomt onder de stuurlieden ter koopvaardij, wordt door velen hunner getracht, een diploma als radio-telegrafist te verkrijgen, omdat, in dien ze een dergelijk diploma bezitten, de kans grooter is, om bii een bepaalde maat schappij te worden geplaatst. Door som mige maatschappijen worden stuurlieden, die in bet bezit zijn van radio-diploma's, zelfs geplaatst op schepen, waarop volgens de wet geen marconist behoeft te varen, alleen met het doel, een staf van stuur lieden-marconist in reserve te hebben. Ten einde na te gaan, of er voldoende deelname voor een dergelijken cursus zou bestaan, is in de plaatselijke pers een op roeping geplaatst voor aanmelding van cprsisten. Hierop hebben zich 24 belang hebbenden aangemeld, waarvan 17 voor de dagschool, terwijl zeven die milicien bij de Marine waren gaarne leerling van een avondcursus zouden zijn. Hieruit blijkt, dat de deelname wel van dien aard zou zijn, dat oprichting van een cursus als gerechtvaardigd zou kunnen worden beschouwd. In verband hiermede merken B. en W. nog op, dat reeds vroeger een soortgelijke cursus alhier bestond, welke echter bij ge brek aan belangstelling moest worden op geheven. De Inspecteur van het Nijverheidsonder wijs, de heer M. J. van Alphen de Veer, is vair meening, dat de Regeering in de huidige tijdsomstandigheden zeer waar schijnlijk geen aanleiding zal vinden tot toekenning van subsidie ten behoeve van dezen cursus, in verband waarmee hij ad viseert tot uitstel van de oprichting. In een bespreking met dien Inspecteur heb ben B. en W. echter gewezen op het groote belang, dat vele stuurlieden, juist in de zen tijd, bü een dergelijken cursus zou den hebben. Zii verklaarden zich bereid, den Raad voor te stellen daarom den cur sus voorloopig geheel voor rekening der gemeente te doen komen, daarbij echter van de gedachte uitgaande, dat, zoo niet onmiddellijk, dan toch binnen zekeren tijd door het Rijk in de kosten van deze oplei ding een jaarlijksche bijdrage zal worden gegeven, gelijk aan het percentage, dat thans reeds voor de Zeevaartschool wordt genoten. Door den Inspecteur is thans een schema hiervoor ontworpen, waarmede B. en W. zich kunnen vereenigen. Tenslotte wijzen B. en W. nog op de omstandigheid, dat in den laatsten tijd door sommigen gemeend wordt, dat bin nenkort de radiotelegrafie zal worden ver drongen door de radiotelefonie, in welk geval dus de opleiding van telegrafisten weinig of geen nut meer zou hebben. B. en W. hebben hiernaar een onder zoek ingesteld en verwijzen den Raad naar de desbetreffende correspondentie. Zij stellen thans voor in den boven- staanden geest besluiten te nemen. Een en ander is uitvoerig in Bijlage 81 omschreven, waarnaar wü belanghebben den verwijzen. Verkoop en erfpachtsuitgifte. B. en W. stellen aan den Raad voor: In erfpacht uit te geven aan A. F. H. Hopman te Amsterdam, terrein ^gelegen aan de Crocusstraat, groot pl.m. 470 m2. voor den bouw van vier woonhuizen. Erfpachtscanon 45 cent; aan I. Valkhof, alhier, terrein aan de Boerhaavestraat, groot 160 m2., voorden bouw van een woonhuis. Canon 60 en 25 cent aan K. Geus, alhier, terrein aan de Boerhaavestraat, groot 730 m2., voor den bouw van drie woonhuizen. Canon 60 en en 25 cent; aan W. A. Ran en N. Schutte, alhier, terrein aan de Boerhaavestraat, groot 1710 m2., voor den bouw van zes woon huizen. Canon 60 en 25 cent; aan J. W. London, alhier, terrein aan de Boerhaavestraat, groot 495 m2., voor den bouw van twee woonhuizen. Canon en 25 cent aan J. F. Beemsterboer, alhier, terrein aan de Boerhaavestraat, groot 825 m2. voor den bouw van drie woonhuizen. Canon 60 en en 25 cent; aan J. M. Vlaming, te Amsterdam en G. H. Bernhard te Heemstede, terrein aan de Crocusstraat, ten behoeve van J.e" ,,°uw van vier woonhuizen, groot 5o5 M% canon 45 cent; aan mej. M. A. J. van Gessel, te Am- sterdam, terrein aan den Singel, groot 670 m2., voor den bouw van twee woningen. Canon 70 en 25 cent; aan mej. J. H. van Gessel, te Amster dam, terrein aan den Singel, groot 585 m2., ten behoeve van den bouw van drie woningen. Canon 70 en 25 cent. Te verkoopen: aan W. A. Ran, alhier, een 3tuk grond aan de Boerhaavestraat, groot 150 m2. m nnrv v\ T»I j n -9 O -> bedoelde Pastorie een serre te bouwen. Koopprijs f 10.— per m2. Winkelsluiting A-oor Israëlitische winkeliers. B. en W. schrijven aan den Raad De Israëlitische winkeliers in deze gemeente, wien ingevolge het bepaalde bij de Winkelsluitingswet door ons col lege een vergunning is verleend om hun winkels op den Zondag tusschen 5 uur des voormiddags en 2 uur des namid dags geopend te houden, en wien het tengevolge daarvan verboden is hun zaken gedurende den Sabbath voor het publiek Spen te hebben, zullen in de zomermaan den hun winkels den geheelen Zaterdag voor het publiek gesloten moeten houden. Immers, de Sabbath eindigt in het zomer seizoen eerst des Zaterdagsavond om en nabü 10 uur, het wettelijk sluitingsuur op dien dag. Het zal U duidelijk zijn, dat bij dezen stand van zaken de hierbedoelde Israëli tische winkeliers in de zomermaanden op ernstige wijze in de uitoefening van hun bedrijven zullen worden geschaad. In verband daarmede hebben wij aan een achttal plaatselijke winkeliersorga nisaties en aan de afdeeling Den Helder van den Ned. Bond van Handels-en Kan toorbedienden verzocht ons haar meening te willen doen kennen omtrent een 11-uur, inplaats van een 10-uur sluiting op dep Zaterdagavond, gedurende het zomersei zoen, voor alle in deze gemeente ge vestigde winkels. Slechts één van deze organisaties kan zich, blijkens de ontvangen antwoorden, met dat denkbeeld vereenigen. Uit die antwoorden meenen wij echter wèl te mogen afleiden, dat de meeste diei organisaties er geen bezwaar tegen zullen hebben, wanneer uitsluitend voor de hier bedoelde Joodsche winkeliers een bepa ling in het leven wordt geroepen, op grond waarvan zij hun zaken op de Zater dagen, vallende in de zomermaanden, van het einde van den Sabbath tot des na middags 11 uur voor het publiek geopend mogen houden. Omdat wij, zooals U uit het boven staande kan zijn gebleken, van oordeel zijn, dat deze categorie van Joodsche winkeliers, vergeleken bij de overige win keliers, tengevolge van de werking van de Winkelsluitingswet, in een ongunsti ger positie is geraakt, en mede, omdat door alle belanghebbenden, blijkens een door hen bij ons college ingediend ver zoekschrift, op het nemen van maatrege len te dezer zake is aangedrongen, meenen i wij, dat het alleszins gerechtvaardigd en gewenscht zal zijn, wanneer de evenge-l noemde bepaling tot stand komt. Blijkens door ons ontvangen inlichtin gen, zal een dergelijke bepaling bfj de Regeering geen bezwaren ontmoeten. B. en W. stellen voor een bepaling in dezen geest op te nemen. VAN EEN ZWERVENDE BRIEFKAART. Den lOden Augustus 1915 des avonds tusschen 6 en 7 uur postte „Teuntje" van Klaaswaal een ansicht aan een hier ter plaatse dienend milicien. Zooals men weet was in dien goeden ouden tijd der mobi lisatie de post voor militairen vrijgesteld van porto en Teuntje schreef dan ook het woord ..Militair'' op de plaats waar anders de postzegel zit. Wat er met deze briefkaart een fraai gekleurde ansicht gebeurd is, j zal wel nimmer bekend worden, maar op j 8 Juni 1920 is zij door het postkantoor j 's-Gravenhage nogmaals afgestempeld. Dezer dagen is bedoelde briefkaart toch aan haar adres bezorgd, door tusschen- komst van het bureau vesting-artillerie, hetgeen ons tenslotte met het feit, dat zij niet minder dan zeventien jaren in het ongereede is geraakt, verzoent, omdat het bewijst met welke zorg toch inderdaad de post dergelijke onbestelbare stukken j behandelt. Ondanks het feit, dat het rijk er geen centiem aan port voor heeft genoten Ik wilde, dat op aard gebeurde een wonder, Alles vervullend wat ik wilde, hieronder. Ik wilde, dat men nooit meer een oorlog ging voeren, Ik wilde, dat men niet sprak van menschen en boeren. Ik wilde, dat men niet steeds op winstbejag loerde, Ik wilde, dat men nooit meer een rassenhaat voerde. Ik wilde, dat men nooit meer met overvloed smeet, Ik wilde, dat de een door den ander niet leed. Ik wilde, dat men nooit meer van mis dadigers las, Ik wilde, dat voor een ieder arbeid weer was Ik wilde, dat men niet schold op anders- gezinden, Ik wilde, dat de menschen elkander beminden. Ik wilde^ dat de sterke de zwakke hielp dragen, Ik wilde, dat de grijsaard geen aalmoes moest vragen. Ik wilde, dat men nergens van honger zou lezen, Ik wilde, dat de wereld voor een ieder zou wezen. Ik wilde, ik wilde maar 't wil niet eindigen gaan, Ik wilde, dat op aarde een paradijs zou ontstaan. Alles wat Ik wilde, wilden nog duizenden menschen. Wij wachten op 't wonder ter vervulling onzer wenschen. Maar 't komt niet. dat wereld verlossende wonder, En daarom roep ik, probeer het eens zonder. WALBOOM. PELTERIJ EN-MAGAZIJN Om half één worden de schoolkinderen van Waal, beide scholen tp Oosterend, den Hoorn, Oudeschild en de Christelqke school te den Burg op dezelfde wijze onthaald, als de kinderen van't Noorden van Texel. Van 8 tot 5 uur heeft de receptie van T.E.S.O. plaats (zie advertentie in dit nummer). Tijdens deze receptie zal ver moedelijk nog een verrassing plaats Tot slot van het kinderprogramma krijgen de leerlingen van de openbare en R.-K. school te den Burg hetzelfde onthaal in Hotel 'Texel* als aan de andere schoolkinderen was bereid. De leerlingen der bewaarscholen op Texel zullen in hun eigen school worden getrakteerd. Ook de oudjes in de beide gestichten van weldadigheid te den Burg zullen evenmin worden vergeten. De bewoners van Texel worden ver zocht de vlaggen uit te steken, 's Avonds 8 uur geeft Tex. Fanfarecorps te den Burg een concert. Voor genoodigden geeft de directie een diner om 8 uur in »De Lindeboom*. 't Spreekt vanzelf, dat de booten van T.E.S.O. door vlaggentooi het jubilé op het Marsdiep zullen verkondigen. In hotel „De Zwaan" werd Woensdag avond een goed bezette vergadering van de Zuivelfabriek „De Eendracht" gehou den. De Voorzitter, de heer C. Stoepker, bii te koopen, die geeft altijd eenigen terugslag op den verkoop van verpakte boter. Wij vertrouwen echter dat het pu bliek' een tegemoetkomende houding zal aannemen nu een en ander geschiedt ten gerieve van de klanten van inmaakboter Bii de invoering van de steunmaatregel zal de handel in boter tijdelijk wel zeer sleoht zijn. Verder werd nog medegedeeld, dat ae loonen van het personeel verlaagd zijn in verband met den slechten toestand en dat aan het verzoek om de melkrijders Koopman en Brouwer later te laten rij den, in de zomermaanden niet langer gevolg kan worden gegeven. Rondvraag. De heer Bouwsma informeerde naar de hoeveelheid wei, die men kan betrek ken. De Directeur deelde mee van 80 p.ct., op het oogenblik is er evenwel over vloed, zoodat men wel 100 p.ct. kan krijgen. De heer Jb. Keijser Dz. vroeg naar de productiekosten. De Directeur had nog verzuimd dit mede te deelen, dit was bepaald op f 1.45 per 100 K.G., vorig jaar was dit 1.65, doch wanneer zich geen bizondere omstandigheden voordoen, meende het Bestuur dit thans veilig op 1.45 te kunnen bepalen. De heer S. Kuiper deed het genoegen, dat de heer Boer in zijn mededeeling had gewezen op het feit, dat de fusie met „De Hoop" voordeel bracht; spr. Onze pessimistische vermoedens voor dad Khet hooren beweren. Ver- Kü Wp o'pTinhlippprda der bracht de heer K. den Bond van Zui- de naaste toekomst, brj de gepupiiceeicie vei«av>rj(v|c„n ;n hennrekinp hii beereen mededeelingen omtrent de daling der vel.a fken in bespreking hq begreep De Directeur der fabriek, de heer Boer, gaf bij de balans een uitvoerige toelich ting. De rekening werd zonder op of aan merkingen goodgekeurd. Het exploitatie- overschot van 11636,01 wordt als volgt verdeeld: Afschrijving op gebouwen en inventaris 6397,76.%Bqschr. aan Reser vefonds 600,Nog te betalen onkos ten 826,01, Nabetalingen 2de boekjaar 750,90, Verschuldigde rente van geld- leeningen f 4061,33. Mededeelingen Directeur. melkprijzen zijn maar al te zeer bewaar heid; het doet ons intusschen genoegen dat sedert een paar weken een ommekeer is ingetreden; vreesden wij aanvankelijk, dat onze laatste betaling nog niet de laagste zou zqn; de hoogere kaasprijzen van de vorige week begunstigde de ge middelde betaling van de periode 23 April21 Mei dermate, dat we thans op zullen komen en dat de niet dat voor de Ned. zuivel geen afzet gebied werd gezocht in Ned.-Indië. De Voorz. zeide, dat hij er van over tuigd was, dat deze bond voor de uitvoer deed wat in zijn vermogen was. De heer Van Exel merkte op, dat de Eendracht door aankoop minder goede kwaliteit boter in den handel bracht. De Directeur wees er op, dat de aan gekochte boter van de Zuivel-export van eerste kwaliteit is. Door menging krijgt hooger niveau ™lk djeJha^ jordt aan£evoerd' ree^s men echter een eenigszins vreemde kleur, een beduidend hoogere opbrengst geeft, Dg heer D Drog Uever verkoo_ Woï Sni pen dan een product van minder kwali- boterprijzen der laatste 14 dagen. Dat dit verband houdt met de aanneming van het Wetsontwerp tot steun aan de Melk veehouderij behoeft geen betoog. De toe stand in de melkveehouderij was zoo slecht geworden, dat de Volksvertegen woordiging en zelfs de groote pers door drongen werd van de noodzakelijkheid om het platteland te behoeden voor alge- heele instorting. Laat ons intusschen hopen dat de internationale toestand, die zoo droevig is als ooit te voren, een gun stige verandering mag toonen, waardoor de Overheidssteun weer geheel zou kun nen vervallen. Niettemin geeft dit wets ontwerp moed en steun op het platteland, waar men zelfs met hard werken en uiterste soberheid geen bestaan meer kon vinden. Ook het Wetsontwerp-Ebels, dat eerstdaags in werking treedt, betee- kent voor vele veehouders een reddende hand. Al deze dingen leeren ons duide lijk, dat organisatie, ieder in de vereeni- ging waarin hij thuis behoort, van groote bet eek en is voor de landbouwers ia teit, omdat dan de klanten wegloopen. De Directeur wees op de „run" die als 't wa ren nu op de fabriek wordt uitgeoefend; ieder wil nu nog boter hebben voor de regeering in de prijzen ingrijpt, tijdelijk moet men zich daarom de menging maar getroosten. Verder werden nog enkele zaken van huishoudelij'ken aard besproken, waarna de Voorz. de vergadering sloot. BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING VAN DE TEXELSCHE ALGEMEENE MIDDENSTANDSVEREENIGING. Voornamelijk in verband met 't groote nadeel dat de Middenstand in deze ge meente ondervindt van de Winkelsluitings wet werd Zondagavond in hotel „De Oranjeboom" een vergadering gehouden. De bijeenkomst viel een druk bezoek ten deel, ook enkele dames woonden de ver gadering bij. De voorzitter, de heer I. Vlessing, heette ^Tegenover de gemeenschap heeft de Véêhouder ook zijn plichten, die hij niet alle aanwezigen, ook de niet-leden die mag verwaarloozen. Het lidmaatschap j waren opgekomen, hartelijk welkomalv. vSè de T.B.C.-bestrijding onder het 't voornaamste punt: „de Winkelsluitings- rdfldvee moest feitelijk door iederen wet", in behandeling te nemen, wilde spr. mëlkveehouder worden aangegaan; de even in herinnering brengen 't afsterven Të&. T.B.C.-vereen. telt thans 210 leden, i van twee verdienstelijke bestuursleden sprak bij opening zijn genoegen uit over waarvan 89 een T.B.C.-vrije stal hebben; der vereeniging de heeren Gude en Alb. de flinke opkomst; belangstelling van de'in het afgeloopen jaar werden ruim 25 Kikkert; spr. verzocht de aanwezigen uit leden behoort er, voor behoorlijke samen- j openlijders afgeslacht. Een mooie oprui- J eerbied voor de overledenen even te gaan leving in een vereeniging, op een!ming, doch tevens een bewijs dat T.B.C.- staan; aan dit verzoek werd door alle algem. vergad. te zijn, aldus de Voorz.bestrijding noodzakelijk is; de kosten van aanwezigen voldaan. Verder deelde de heer Stoepker mede, dat het lidmaatschap zijn zeer gering. Onze Hierna leidde de voorzitter de bespre- de donkere wolken, die zich boven de fabriek heeft in het afgeloopen jaar, doorkingen over de nieuwe Winkelwet in. zuivelindustrie samenpakten waarop in j veel werkzaamheden met de opneming Legio zijn de klachten, die men hier thans de vorige ledenvergadering werd gewe-jvan de kaasfabriek „De Hoop" weinig van alle zijden over de winkelsluiting zen, zijn overgekomen, dat heeft iedere j voor de T.B.C.-bestrijding en de Melk-verneemt; ongetwijfeld wordt hier, zei veehouder helaas ondervonden. Spr. j controle-Vereen, kunnen doen, wij ko-' de heer Vlessing, veel schade van deze sprak evenwel den wensch uit, dat de J men daarop evenwel nader terug. i wet ondervonden. Uit de berichten in de Regeeringsmaatregelen die nu reeds1 Gedurende de laatste weken schijnt debladen is ons echter gebleken dat voor eenige verbetering in de zuivel-industrie toestand van de Coöp. nogal eens ongun- verschillende gemeenten uitzonderings- doen gevoelen het bedrijf binnenkort stig beoordeeld te zijn. Wij weten wel bepalingen zijn gemaakt, die door de Kroon weder eenigszins loonend zullen maken, j welken maatstaf men daarvoor gebruikt, zijn goedgekeurd, dit is voornamelijk 2., voor den bouw Koopprijs f 8. per m ran een woning; aan de Ned. Hervormde Gemeente, ilhier, een stuk grond, groot 11 m2., aan Je Zuidzijde der Pastorie der Nieuwe rerk aan de Weststraat om daarop voor DE WINKELWET. Teneinde na sluitingsuur hunne cliën tèle nog van sigaren en sigaretten te kun nen voorzien, zijn deze week te Den Burg weer eenige automaten aangebracht. Aan het magazijn van den heer A. Plaatsman werd een groote automaat in- gebouwd, terwijl voor de nieuwe zaak van j den heer Rijk, in de Weverstraat, een1 drietal kleinere werden gemaakt. Het j sigarenmagazijn van den heer Vlas in de Parkstraat, had reeds geruimen tijd een i automaat, wij vernamen, dat ook daar nog 1 één bijgemaakt wordt. Het bestuur van T.E.S.O. heeft besloten om het zilveren jubileum der vennoot schap tot een feestdag voor geheel Texel te maken. Om dit doel te bereiken en niemand te passeeren heeft men het voornemen op gevat, om een speciaal kinderfeest voor alle scholen van Texel te organiseeren. Alle onderwijzers hebben hiertoe hunne volle medewerking verleend. Alle scho lieren van Texel zullen voor zoover zij niet te Den Burg woonachtig zijn, met auto s naar dit dorp worden gevoerd. Het volgend programma is opgemaakt: s Morgens om 9 uur zullen de leer- Toffu ^ön *alle scholen Den Burg met 1 8 anfarecorps een feestelijke rond- ?nü£ n^ken. Na deze rondgang begeven allen zich naar het sportterrein, waarde kinderen van de lagere scholen getuige TTUTnnIV1>,I? Va? de sportwedstrijden voor i 'vi* i Landschool. De leerlingen van beide laatste scholen worden daar ge trakteerd. K De lagere scholen komen voor traktatie later aan de beurt. Om half tien arriveeren de 400 kinderen van de scholen van 't Noorden van Texel (Oost-, Midden- en Zuid-Eier- jland, De Cocksdorp en De Koog). Deze kinderen zullen met muziek worden inge haald en worden in Hotel >Texel« ruim schoots getrakteerd, en zullen een voor- i stelling van een goochelaar, terwijl ook een poppenkast wordt vertoond. geschied voor winkelzaken, die onder invloed staan van bad- en zomerseizoen, genoemd werden Bergen, Egmondbinnen, Muiden, e. a. De heer Vlessing heeft over 't verkrij gen van uitzonderingsbepalingen, een onderhoud gehad met 't gemeentebestuur, de raad kan, zei spr., zooals wij weten over enkele afwijkingen in de wet een beslissing nemen, zonder de Kroon, dit zijn 21 dagen waarvoor zij hier reeds Hierna volgde de lezing der notulen maar merken op dat voor oningewijden door den secretaris, den heer Meijnders-1 misschien eenigen invloed mocht heb- ma. De notuleering werd onveranderd ben, maar dat we zelf geen oogenblik vastgesteld. j hebben getwijfeld of ook deze tijden zal Ingekomen stukken.1 »De Eendracht" in het algemeen gespro- j ken, evengoed doorkomen als de andere Een schrijven van den heer Dokter na-1 fabrieken. Natuurlijk zal het wel altijd mens de controle-commissie. Hierin werd zoo blijven, dat er wel eens een korte medegedeeld dat balans- en wins- en periode is, dat men niet bovenaan staat, verliesrekening in orde waren bevonden.in dit opzicht staat men soms voor ver- Gewezen werd in dit schrijven op derassingen, die niemand kan overzien; ruime afschrijvingen, die waren gedaan, I rustig en met ambitie gaan wij evenwel j een later sluitingsuur hebben in 't drukst waardoor de Coöp. in steeds gunstiger verder om uwe belangen te behartigen j van het badseizoen, n.1. van 17 Juli tot financieel© positie geraakt. j en twijfelen er niet aan of wij zullen in 21 Augustus. Het Gemeentebestuur is Verder was een schrijven ingekomen staat zijn alle critiek te weerleggen. Ze- bereid om eventueele stappen bij de Kroon van den technicus Van Buren, dat deker. wij hebben een moeilijken tijd gehad, j ook verder te steunen, en wij twijfelen melkweger in orde was bevonden; gewe- dat kan ieder begrijpen, maar dank zij niet of de Raad zal aan een voorstel dat zen werd op een geringe afwijking. j het gunstige weer is de schade, die wij wij uit deze vereeniging zullen doen wel van de verbouwing der fabriek hebben zijn goedkeuring hechten. Allereerst wil gehad zeer gering, 't Is dan ook een ik daarom de sluitingsuren met de kermis geluk dat de fusie reeds in Jan. is tot in bespreking brengen, stand gekomen. Is er iemand tegen dat van de 21 dagen Wat de verbouwing betreft kunnen in Juli—Aug., (die bij een verdere Balans, Winst- en Verlies rekening. Balans. Debet. Kas Debiteuren Boter Kaas Rek.-Crt. Coöp. Boeren leenbank Onkosten Gebouwen, inventaris Girodienst Voorschotten melkgeld Aand. Coöp. Gr. Kap. bank Gebouwen te De Waal 498,67 2,729,42 13, 4.755,60 4.471,20 400,— 82.900,— 169,29 112,16 800,— 20.000,— Creditzijde. Coöp Zuivelbank Rek.-Crt. Melkleveranciers Onkosten Grondkap. bank Borgstelling melkrijders Reservefonds Ledenkapitaal Leening Boerenleenbank 116.849,34 4.511,79 8.674,09 1.226,01 60.970,17 800,— 1.000,— 167,28 40.000,— _7. A f116.849,34 Winst- en Verliesrekening. Melkleveranciers Onkosten Credit: Boter Kaas Melk 126.753,39 39.673,75 166.427,14 wij mededeelen, dat de volgende week Woensdag het werk wordt opgeleverd. Behalve de tweede ketel is de geheele uitbreiding reeds in bedrijf; het nieuwe kaaspakhuis voldoet aan zeer hooge eischen, dit kan ook gezegd worden van pekellokaal en perslokaal. Het gedeelte wijziging in 't sluitingsuur toch komen te vervallen) 7 dagen af te nemen voor de Kermisweek, voor deze dagen zou dan geheel 't sluitingsverbod vervallen. Niemand was tegen dit voorstel, wel werd de opmerking gemaakt dat een der gelijk voorstel in de vorige vergadering waar de melk wordt ontvangen is te ook reeds was gedaan, doch toen was klein, uitbreiding daarvan had evenwel de totale kosten belangrijk doen stijgen. De aanschaffing van een tweede kaasma chine, die op het programma stond, is uitgesteld tot betere tijden. De totale kos ten van verbouwing blijven daardoor flink beneden de 20.000. De melkaanvoer heeft een hoogte be reikt, zooals niemand heeft durven ver wachten. Vorige week 128.922 K.G. en op Zondag 29 Mei alleen 20,121 K.G. Tot dusver was de hoogste aanvoer slechts 9985 K.G. De boterproductie was opge- loopen boven 1600 K.G. per week; de kaasproductie tot meer dan 5700 Edam mers per week. U begrijpt dat dergelijke hoveelheden niet met voordeel verwerkt kunnen worden als de fabriek daarop techniesch niet in ingericht. De kwaliteit van boter en kaas was steed bevredigend. In het voorjaar liet de korst van de kaas te wenschen over, doch in verhouding met de noteeringen 42.006,47V,van andere fabriekten viel de prijs mee. 115.642,53VaWat de boter betreft, is het zeer jammer, 8 77fi1?< Hot HO Kn. 11-1- j' bijna niemand er voor. De voorz. deed 't genoegen dat deze opmerking werd ge maakt; de laatste vergadering was een bijeenkomst waarvoor weinig animo be stond; 't blijkt evenwel nu duidelijk dat 't vereenigingsleven v. d. Middenstand van groot belang is; nu men 't aan den lijve begint te gevoelen, welke belangen op 't spel staan, komt men wel ter ver gadering. 't Spijt mij echter dat de nering doenden van De Koog, waar over de sluiting veel gemopperd wordt, niet pre sent zijn. Hierna kwam de Zondagssluiting in bespreking. Een langdurige gedachten- wisseling ontspon zich over dit punt: De voorz. sprak als zijn meening uit, dat de regeling voor de Gem. Muiden, waar aan de Kroon goedkeuring heeft gehecht en die loopt van 1 Mei tot 1 Oct., hem voor Texel 't gewenscht voor kwam. Bepaald is daar dat voor sommige artike len op Zondag de zaken geopend mogen zijn van v.m. 9 tot n.m. 8 uur. Op voor stel van den heer Jb. Rijk zal voor Texel 8.776,13 jdat dit jaar in zoo'n kort tijdsbestek de aangevraagd worden tot^lVuni-1 zakenBrood- en banketbakkers, siga ren fruit, chocolade- en suikerwerken, foto-artikelen, rij wielenverhuur, souvenirs en kunstvoorwerpen, prentbriefkaarten, speelgoederen en alcoholvrije dranken (dit laatste met het oog op den strand- verkoop). Voor werkdagen zal worden aange vraagd tot 9 uur 's avonds voor alle bovengenoemde artikelen. Hieraan zullen echter worden toegevoegd de melkhandel, barbiers en in verband met het niet toe passen van den zomertijd door den boe renstand den verkoop van gereedschap pen. De voorzitter gaf als zijn meening te kennen, dat de Kroon, die voor plaatsen als Egmond binnen en Muiden (waar toch niet zooveel seizoenzaken zijn dan hier) wel uitzonderingsbepalingen worden toegestaan voor Texel van 1 Mei tot 1 Oct. dit ook wel zal willen bepalen. Vrijdag zou de heer Vlessing zich reeds met het gemeentebestuur daarover in verbinding stellenvermoedelijk zal men zich telephonisch tot het Ministerie wenden. Hierna werden de niet-leden verzocht de vergadering te verlaten, daar nog enkele huishoudelijke zaken behandeld moeten worden. Eerst volgde nu bestuurs verkiezing en moeten drie nieuwe be stuursleden worden gekozen. Bij accla matie werd als secretaris benoemd de heer S. Prins; na stemming werden ver der nog als bestuursleden gekozen de heeren Joh. Parlevliet en J. H. Kikkert. Voor de rondvraag te beginnen bracht de Voorz. de treurige postbezorging op 't eiland in bespreking; een der belang rijkste postbestellingen, n.1. die om 11 uur *s morgens te Den Burg aankomt, is geheel komen te vervallen, terwijl men in den omtrek van Den Burg en te Oost slechts één post per dag ontvangt. Voor gesteld werd daarom uit de vergadering een telegram aan den Minister te zenden waarin op dezen treurigen toestand, die vrij onverwacht, zonder Kamer v. Koop handel of andere officieele lichamen te moeien, is ingevoerd. Dit voorstel vond in de vergadering instemming. De Voorz. besprak verder nog even de strandvervuilingmen zal zich nog eens tot 't Gemeentebestuur van Den Helder wenden, om herhaling van 't on langs plaats gehad hebbende feit te voor komen. Vervolgens wees de heer Vlessing op de omvangrijke werkzaamheden diedoo," 't Bestuur der Middenst. Vereen, in 't afgeloopen jaar is verricht; wel zijn er niet veel alg. verg. gehouden, doch or is door ons veel gewerkt vooral ook voor verbetering van den chaos op 't Haven terrein in de laatste maanden. Bij de rondvraag bracht de heer Par levliet de bootverbinding in de winter maanden in bespreking. Spr. stelde voor om door de Middenstanders aan de di rectie van T.E.S.O. te verzoeken in het volgend seizoen ook de laatste boot to laten varendes Zondags vooral ook voor de belangen van de sportvereeni- ging Texel en daarmede gepaard gaande voordeelen van höteliers etc. De heer Rijk zou gaarne zien dat werd aangedrongen op een nog latere boot in de zomermaanden met het oog op het vreemdelingenverkeer. Gewezen werd op 't voorstel in de laatste vergadering van T.E.S.O. gedaan door enkele personen van de Koog, waardoor de directie het invoeren van een latere boot op Zondag zou overwegen. De heer Rijk had echter gaarne dat werd aangedrongen voor alle dagen. De Voorz. meende dat men met zulk een voorstel echter bij T.E.S.O. geen succes zou hebben. De heer A. v. d Vis, wees op de z.i. hooge prijzen voor groentenvervoerspr. vergeleek daarbij den geringen prijs die voor bussen melk berekend wordt, voor 50 L. wordt slechts 10 cent betaald voor 20 pond spinazie in een kist eveneens. De Voorz. was 'tniet met den heer v. d. Vis eens dat deze prijs te hoog was ook de meening van schipper Zuidewind, (die aanwezig was), werd hierover gevraagd, ook deze heer was de meening van den Voorz. toegedaan. Ten slotte bracht de heer Moerbeek de lichtprijs berekening voor de winkels in bespreking, 't Bleek uit de hieruit voortvloeiende bespreking dat men de berekening van 't vertrekken tarief voor winkels veel te hoog acht. Een der aan wezigen, die in een groot ouderwetsch huis woont moest voor zijn winkel voor 7 vertrekken betalen. De heer Parlevliet deelde mede, da' men zich voorloopig niet de illusie moest scheppen, dat men hier goodkoop licht zou krijgenspr. kan als gem. raadslid deze mededeeling wel doen. Wel zal de T. E. M. genegen zijn eventueele mis standen op te heffen. 't Bestuur zal zich in deze zaak met de directie v. d. T. E. M. in verbinding stellen. Hierna sluiting. NAAR DE VAKSCHOOL V. MEISJES. Woensdag maakten de meisjes van de 6e en 7e klasse der O. L. school te Den Burg, met de onderwijzeressen dier school een reisje naar Den Helder, om aldaar de tentoonstelling der Vakschool van meisjes te bezichtigen. Nauwkeurig werd alles bekeken zoowel door de onderwijzeressen, als door de leerlingen, en vergissen we ons niet, dan zal dit uitstapje er stellig toe bijdragen, dat vele Texelsche meisjes later als leer ling de Vakschool te Den Helder zullen bezoeken. Naar wij vernamen, is het uit stapje zeer in den smaak gevallen. Burgerlijke Stand van Texel van 7 tot en met 10 Juni 1932. GEBOREN: Wilhelmina, d. v. N. H. Kikkert en M. G. Rietman. ONDERTROUWD: J. Zwierenga en H. Schellinger; W. van Liere en P. Ver meulen. POLITIE. Gevonden: 2 bagage-riemen; 1 hals ketting in étui. Vrijdag maakte een gezelschap belang stellenden onder leiding van den heer H. Klimp, directeur der Landbouwschool, een excursie naar de Zuiderzeewerken.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10