_ir SCHEk. 1 BRIEVE I Heb je gehoord, dat Ethel zich met een jeugdvriend heeft verloofd? Ja, ik heb haar gezien, met een oud heertje. Onze patronen. Bestellingen worden het snelst uit gevoerd na overschrijving van het bij ieder patroon vermelde bedrag op post rekening 191919 ten name van den „Knippatronenddenst" te 's-Graven- hage, onder duidelijke vermelding van gewenscht nummer en juiste maat. Aanvragen kunnen ook per postwissel of per brief onder bijsluiting van post zegels gericht worden aa^ de Mode redactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, te Den Haag. Middagjapon voor meer gezette figuren. (Nr. 7402). Dit voorjaarsjaponnetje, dat door het schuin overslaande voorpand met het smalle effen en puntig toeloopende biesje aan den hals zeer afkleedt, is bij- kleine volant, die op de hand valt; de elleboognaad wordt dan gegarneerd met een rij kleine effen knoopjes van de stof der japon. 15° H Jurkje voor kleine meisjes. (Nr. 7247). Dit jurkje voor kleine meisjes is hier op onze afbeelding van effen katoen of shantung, maar is ook heel lief van een gewerkte katoenen stof, die wö in de aardigste dessins geëtaleerd zien. Een wit jurkje met gebloemd bovenstukje, pofmouwtjes en zakjes is ook snoezig, terwijl wü het kraagje dan weer van effen stof maken, met smalle schuine biesjes van de gebloemde stof, die ge strikt worden. Het model is zeer eenvoudig met voor en achter een rechte pas, waaraan het jurkje gerimpeld wordt; aan den onder kant van de jurk zorgen we voor een breede dubbele zoom, die we met de Patronen verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 voor den prijs van 0.58. «onder geschikt voor meer gezette figuren. Ons voorbeeld geeft verwerkte stof aan, maar voor dames, die zich graag zoo slank maken als mogelijk is, klee- den, verdienen effen stoffen de voor keur. De ruimte aan het voorpand bij de schouders wordt door twee platte opge stikte plooien weggewerkt; als sluiting zijn aan het voorpand drie knoopen en omgeboorde knoopsgaten, die eveneens op de schuine rokliin worden aange bracht. De nauwe aansluitende mouw heeft een volant, die even op de hand valt, terwijl om het middel een smalle leeren ceintuur wordt gedragen. Patronen ver krijgbaar in de maten 42. 44. 46, 48, 50, 52, tegen den prijs van 0.58. Gekleed zomerjaponnetje. (Nr. 1512). Dit zeer aparte japonnetje kan van een zijden, voile of stoffen ruit gemaakt worden en kleedt het mooiste, indien men de ruit schuin neemt, zooals ons voorbeeld laat zien. Het lijfje is op taillehoogte gemaakt en heeft een ceintuur in de hoofdkleur- der ruit; het diep uitgesneden vest kan van effen zijde gemaakt worden maar staat ook bijzonder aardig, ind-en het gemaakt wordt van over elkander val lende .ruches van Valencienne kant. Het mouwtje is tot boven den elleboog en heeft een volant, terwijl de rok aan sluit en onder kniehoogte een apart aan gezette volant heeft. Het geheel kleedt zeer af en indien meer gezette dames dit patroon zouden kiezen, is dit model bijzonder aardig, doch aan aan te be velen van een soepele wollen stof, b.v. georgette of crêpe de ohine. Indien ge wenscht kan men voor de groote maten een aansluitende mouw nemen met een 7ZH-7 hand onzichtbaar naaien; machineste ken blijven vaak zichtbaar na het uit leggen. Geschikt voor kleintjes van 1 tot 4 jaar. Patronen verkrijgbaar voor den prijs van 0.48. Na-kaarten. Niet na-kaarten, het is in vele omstan digheden des levens een goeden stelregel. Vooral in deze crisistijden bestaat er reden te over zichzelf en anderen met een „niet na kaarten!'' een halt toe te roepen als men wil gaan piekeren over diverse onaangename zaken die nu eenmaal binnen afzienbaren tijd of misschien wel nooit een keer zullen nemen. Desalniettemin blijven er, ook nu nog, zaken bestaan die men onmogelijk zonder meer over hun kant kan laten gaan. Tot die zaken behoort dan na veler meening, ook het neerleggen van het mandaat der drie S.D.A.P. gemeenteraadsleden, die voor de loonkorting gestemd hebben volgens de eisch door de hoofdstedelijke federatie van hun partij ge steld. Het betrokken partijblad was er wel als de kippen bij met zijn advies „Niet na-kaar ten!" maar vele vooraanstaande leiders in die partij zoowel als vele anderen denken er niet aan zich aan dit advies te houden. Als eerste teeken hiervan kregen we deze week een uitvoerig debat in den raad over deze ge ruchtmakende zaak. Dit debat had tot kern het in ons huidig Staatsbestel vastgelegde principe, dat voorschrijft dat een vertegen woordiger in een onzer openbare bestuur- lichamen heeft te stemmen „zonder last van of ruggespraak met zijn kiezers". Het ging om de vraag of in de praktijk een partij als de S.D.A.P. zich in haar verhouding tot haar ..afgevaardigden" wel aan dit principe hield. Dat doet zij in wezen niet meer; haar leden in onze bestuurscolleges zijn oók in concrete gevallen, die ook vanuit het partijbeginsel ge zien zus of zoo kunnen worden aangepakt, niet meer vrij in het bepalen van hun houding en moeten ook daarbij nauwkeurig het advies van hun kiezers volgen, een advies dat mis schien, zuiver juridisch niet als lastgeving en ruggespraak te definieeren valt, maar dat dan toch op hetzelfde neerkomt. De wijze waarop deze drie raadsleden tot aftreden gedwongen werden is daarvan een duidelijk bewijs. Wat beteêkent, als het in den vervolge altijd zoo gaan moet, ons samenwerken en beraadslagen met onze roode mede-afgevaardigden hier in den raad en in de commissies. De mecningen die zij daar te berde brengen zullen geen enke len zin meer hebben als we eerst niet weten of die meeningen wel door de Federatie on derschreven worden. Ter voorkoming van tijd en geldverspilling zou men dan nog beter die heele S.D.A.P.sche vertegenwoordiging in den raad kunnen uitschakelen en direct met de Federatie aan het onderhandelen gaan. Aldus ongeveer de kritiek die bij deze debat ten van alle zijden losbarste. Tot een bepaalde daad, een motie van afkeuring bijvoor beeld, heeft die kritiek het echter toch niet weten te brengen. Daadwerkelijk, in de feiten van het gebeurde steekt dan misschien ook niets wat buiten de bepalingen de' wet valt; en ook van de zijde der kritiek werd erkend, dat de verhouding tusschen kiezers en gekoze nen zich in den loop dfer tijden gewijzigd had en er ook binnen de grenzen der wet ruimte bestaat om met die gewijzigde verhouding rekening te houden. Maar men wilde vooral doen uitkomen, dat in den geest die uit deze geruchtmakende hoofdstedelijke affaire spreekt, een gevaar steekt voor de verdere ge zonde ontwikkeling der democratie Dat vele vooraanstaande figuren in de betrokken partij zelf voor dat gevaar ook niet blind zijn is ten slotte een gelukkig teeken. Het na-kaarten in dezen moge dan in den raad, met deze debat ten niet direct vruchtbaar geweest zijn, het na-kaarten in die partij, dat, tegen het advies van het partijblad in, ongetwijfeld ook nog zal plaats hebben kan zeker praktisch vruchtdra gend en in zekeren zin zelfs wel beslissend worden voor de toekomst der huidige demo cratie. De uitreddingt Nu we het dan toch over na-kaarten hebben w il ik dat ook nog even doen over het bezoek dat onlangs door den Spaanschen vliegtuig constructeur de lar Cerva aan Schiphol ge bracht werd met zijn auto-giro toestel, de machine die, door toedoen van een tweede, horizontaal boven de vleugels werkende schroef, in staat is vrijwel rechtstandig te dalen en op te stijgen en dus, wordt zij nog verder geperfectioneerd, in de toekomst de groote, speciaal ingerichte landingsterreinen overbodig zal maken. Ik kaart in dezen niet na over de technische en sportieve zaken die men in dit verband te berde kan brengen. Daar zijt gij trouwens al voldoende over in gelicht. Ik wil alleen even wijzen de zeer ver-gaande consequenties die, en dat wel door vooraanstaande practici en niet door idealistische fantasten! van het rechtstan dig dalende en stijgende vliegtuig in econo- mischen zin voorspeld worden. Wat blijkbaar geen enkele conferentie, Volkenbondscommis sie, vergadering van de Internationale Kamer van Koophandel of ander pratend en resoluties aannemend lichaam vermag: het uit de wereld helpen van de steeds hooger wordende tol muren, de vele im- en exportbelemmeringen waarmede we in deze tijden al meer en meer worden opgescheept, die ons steeds sneller in het economische moeras doen wegzinken, dat zal die uitvinding en het vervolgens ver volmaken en algemeen in gebruik nemen van deze nieuwerwetsche vliegmachine doen! Merkwaardig mag b.v. een uitspraak heeten. nog niet lang geleden door den onlangs afge treden Voorzitter der Amsterdamsche Ka mer van Koophandel heeten. Deze luidde woordelijk als volgt: „Wanneer er vliegma chines worden uitgevonden, waarmee we zon der vliegterrein kunnen opstijgen en dalen, dan zijn de landsgrenzen uitgewischt. Het Uat zich niet denken, Jt» de lucht douane-ambtenaren zweven, die de vliegeniers praaien met de vraag of er wat te declareeren valt". Het is duidelijk dat het thans levende geslacht reeds met dit soort vliegtuig in alle perfectie zal kennis maken. Het voorproefje bezocht ons immers nu reeds daar op Schiphol! En .chuilt er inderdaad in de woorden van genoenuien oud-Voorzitter ook maar eenige waarheid dan is de economi scheverlossing en bevrijding in zicht! Zou het werkelijk zoo zijn, dan ware er reden geweest dezen Spaanschen vlieger en uitvinder heel wat meer eer te geven dan we thans met het belangstelling toonen van wat luchtvaart; autoriteiten op onze vlieghaven e:i het hen afnemen van <cn paar interviews gedaan hebben. Dan hadden we hem zeker moeten inhalen op een minstens even groot- scheepsche en feestelijke man'er als we het thans, dezen MaandagJosephine Baker gedaan hebben! Josephine Baker. Dat was, die intocht var. de zwarte Ko ningin, met de open statte karos en de dui zenden langs den weg, waarlijk feestelijk en hartelijk! Zoo hartelijk zelfs, dat een enthousiast en anoniem aanbidder vast maar begon, toen zij nauwelijks met een been op het perron stond, met haar om den hals te vallen en haar met een „Blij dat je er bent, Josephine!" het welkom toe te roepenDe reclame gaat ver in deze tijden en de moge lijkheid, waar wonderlijkerwijze, blijkens de verslagen die alle dit incident als een on verwachte spontane daad opvatten! nog nie mand aan gedacht heeft! dat hier een ge huurde kracht aan het werk is geweest mag men zeker niet geheel buiten rekening laten... Reclame of niet, in alle geval is Amster dam, blijkbaar werkelijk „blij dat ze er is". De voorstellingen in Carré, waar zij deze week twee keer per avond temidden van een caba ret en variété gezelschap optreedt, trekken tot den nok toe gevulde zalen en dit heeft de rijzige, lenige, koffie-kleurige, dansende en springende en zingende Negerin de overwin ning tenvolle bevochten. Dat is des te merk waardiger als men bedenkt dat haar optre den van enkele jaren geleden in het Concert gebouw voor het hoofdstedelijk publiek een teleurstelling was en men toen gerust van een mislukking kon gewagen. Nu dient gezegd, dat zij toen nog maar alleen kronkelende en energiek rhythmische neger- en buikdansen vertoonde en zich nog niet ontpopt had tot de veelzijdige niet alleen maar het haar lichaam maar ook met haar stem en voordracht wer kende cabaret-artiste die zij tegenwoordig heeten mag; en ook valt te bedenken dat eet\ omgeving als Carré wel veel beter bij haar past dan het Concertgebouw. Kaarten in het Concertgebouw! Niet dat dat Concertgebouw de laatste jaren j nog mag gelden als een tempel uitsluitend aan 1 de hoogere Muze gewijd, waarin nooit iets anders dan de meest serieuse Kunst, met een groote K, gediend zou worden. Verre van dien! De bestuurderen van deze eens zoo def tige en gewijde halle zagen zich in die laatste jaren, nu qok zij niet alleen met de kunst, maar ook met vliegwerk, dat is dus: met kunst én vliegwerk, hun exploitatiereke ning moesten sluitend maken, al meer en meer genoodzaakt concessies te doen aan den geest der tijden die de zoogenaamde „vermaaks- kunst" aanbidt en zelfs in de verste verte niet vermoedt hoever van huis het met dit woord alleen al is!! De dans, goochelaars en accrobaten, allerlei Jazz-koningen ver gezeld van hun „bright boys" kregen in steeds grooter getale toegang tot de zaal in de van Baerlestraat, waarin men juist, een halve eeuw geleden, het publiek met de j grootste moeite had afgeleerd de muziek, de kunst, te beschouwen als iets wat zich naast het kleintje koffie, het biertje, de con versatie en de sigaar, zeer wel liet opdienen. Oudere stadgenooten weten zich den tijd nog wel te herinneren dat Willem Kes, de voor ganger van Mengelberg, een feilen strijd moest voeren om de kellners, de kopjes koffie, de glaasjes bier en de café-tafeltjes uit het Con- certgebouw verwijderd te krijgen. Ze komen er nu, door de achterdeur van den nood dezer tijden weer in terug! We krijgen nu weer op 27 Juni a.s. in het gebouw eenbridge concours. Dat wordt nu wel georganiseerd vanwege het goede doel: versterking van de kas van het Crisis-Comité, maar kaarten zijn kaarten en zij zullen de eenmaal plechtige sfeer van het Concertgebouw nog meer vulga- riseeren, nog wat meer brengen op een plan waar de gezellige bierhal, het Oberbayern thuis behoort. Ik zeg natuurlijk niets tegen dergelijke établissementen. Ik vraag me al leen maar af of op den duur dr. Mengelberg en zijn schare zich in hun tegenwoordige „vorm" in deze hand over hand in hun ge bouw toenqmende sfeer zullen kunnen hand haven; of het voor hun langzamerhand geen eisch des tijds wordt dien vorm te wijzigen en aan te passen aan de omstandigheden zoo, dat zij zich den volke binnenkort b.v. zullen toonen als Will Mengelberg and his brigb' Boys? Ajax kampioen! Via die kaarten van het a.s. bridge-con- cours kom ik tenslotte weer op het na-kaar waarmede ik begon, terug. En spreek

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 16