HELDEN COURANT LAAGSTE ZOMERPRIJZEN VEREENIGDE BRANDSTOFFEN- HANDEL W, G, MANSHANDEN VAN ZATERDAG II JUNI 1932. Derde Blrd- De binnenlandsche politiek van Duitschland. De oorlogsschadeloosstellingen enz China wil niet-aanval-verdragen sluiten. De onderhandelingen van de Valera te Londen. SPOORGR ACHT 15 VRAAGT PRIJSOPGAVE Publicatie rapport-Weiter. De loonsverlaging bij de Nederlandsehe Spoorwegen. De oplichting te Limmen. TWEEDE KAMER GARAGE Telef. 533 Stadsritten 50 cent i i Rede ln den Rijksraad. De Duitsche rijksraad heeft Donderdag middag zijn gewone plenaire zitting ge houden, welke ditmaal speciale beteekenis had omdat de nieuwe minister van bin- nenl. zaken baron von Gayl van de gele genheid gebruik maakte om zich als de nieuwe voorzitter aan den rijksraad voor te stellen. Na er aan te hebben herinnerd, dat hij bijna elf jaar lang als gevolmachtigde van Oost-Pruisen in den rijksraad zitting had gehad, betoogde de minister naar het W.B. verder meldt, dat geen eerzucht of machts honger hem hadden gedreven tot het aan vaarden der ministersfunctie, maar enkel en alleen het gevoel van plicht om in de zen tijd van nood aan den roep van den rijkspresident gehoor te geven. Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat de sterkste krachten van ons volk worte len in den vaderlandschen grond en de liefde tot het vaderland, dat de speciale geaardheid der Duitsche stammen iets hei ligs is en dat de hooge beschaving van ens volk niet van een centraal punt uit verder kan worden ontwikkeld. Wij zul len derhalve den aard en het eigen leven der Duitsche landen nooit aantasten. Voor Pruisen verwachten wij speciaal het spoe dig totstandkomen van een constitutio- neele regeering, van welke wij hopen, dat zij in de groote vraagstukken, die de natie betreffen, met de rijksregeering voeling houdt en samenwerkt. Met deze overtuiging als basis zal ik de taak der hervorming des rijks vervul len. Het tijdstip is nog niet aangebroken om op dit gebied het standpunt der rijks regeering uiteen te zetten. Hoe dringend deze hervorming ook is en hoezeer zij samenhangt met de noodzakelijke maat regelen voor het vereenvoudigen en goed- kooper maken van het openbaar bestuur, thans zijn er dringender plichten, welker nakoming op dit tijdstip een gebiedende eisch is. Dit beteekent niet, dat zij op de lange baan wordt geschoven, de rijksre geering kan evenwel de dringende pun ten van haar taak slechts stap voor stap oplossen. Grondwetsherziening. Hetzelfde betreft de hervorming der Grondwet. De grondwet van Weimar, de grondslag van ons openbare leven, waarvan ik als rijksminister van binnenl. zaken plicht matig de hoeder ben, is sedert haar be staan door de wetgeving veelvuldig ver minkt en naar het oordeel van breede kringen in alle politieke richtingen is een hervorming dringend noodzakelijk. Een constitutie is geen starre structuur, zij leeft en kan worden hervormd. Ook aan deze taak zullen wij ons met ernst en ijver wijden. Op twee dingen moet ik echter in dit verband speciaal wijzen: Het gepraat over een voorgenomen wijziging der grondwet in de richting van het herstel der monar chie is dwaze en daarom een nadeeligen invloed uitoefende kletspraat. Ik denk er als constitutioneel minister niet aan, ons volk door het ter tafel bren gen van de quaestie van den staatsvorm in nieuwe verwarring te brengen en ik verzoek verschoond te blijven van eiken twijfel aan mijn trouw aan de grondwet, die ik in handen van den rijkspresident heb beëedigd. Evenals ik, denken ook de rijkskanse lier en de andere leden van het kabinet, waarbij zij alle persoonlijke opvattingen en gevoelens welbewust op den achter grond stellen. „WÜ zijn geen reactionairen". In de tweede plaats een woord over de zoogenaamde reactionaire gezindheid van het kabinet en mijn persoon Wij moeten dit nu eenmaal in het open haar aangebrachte stempel als reactionai ren met waardigheid en een zekeren humor dragen, totdat het Duitsche volk eenmaal zal weten, hoe verkeerd deze op vatting is. Wij weten, dat wij ons volk slechts op de been kunnen houden, mdien wü met warme liefde strijden voor het welbegrepen welzijn der breede arbei dende massa. Gelijkmatigheid en gerechtigheid te genover alle politieke stroonungen, die lich bij hun actie binnen het kadei dei grondwet en wetten houden, is een onzer voornaamste plichten. Het kabinet gaat daarbij van het be ginsel uit, aan de verkiezingstoebereidse- len der politieke groepen vrijheid te laten, opdat bij de op 31 Juli vastgestelde verkiezing de wil van ons volk ondubbel zinnig tot uiting kan komen. Ik wil er evenwel als minster van bin nenl. zaken geen twijfel aan laten be staan dat ik, indien deze verwachting niet zou worden vervuld, den wil en de zenu wen heb om de openbare rust en orde met alle machtsmiddelen van den staat te kp]khwijder hier slechts op, dat een ge zonde kolonisatie een der belangrijkste schakels is in de keten van maatregelen, die voor het Duitsohe oosten moeten wor den genomen. Ook hier gaat het staatsbe lang vóór alles. Meermalen heb ik in den rijksraad betoogd, dat ik tegenstander ben van alle individueele hulpverleening. Vervolgens sprak v. Gayl over de rech- ten en plichten der ambtenaren, wier nooden de regeering zooveel mogelijk zal verlichten. Het nieuwe kabinet staat voor een «ware taak, die moet worden vervuld, zal óns volk niet ten onder gaan. In weerwil f van alle aanvallen doen wij onzen plicht met moed en vertrouwen, dat wij putten uit het geloof aan een hoogere gerech tigheid, die Duitschland niet zal vergeten. Doordrongen van het gevoel van verant woordelijkheid aan onzen God en ons volk hebben wij ons in de moeilijkste ure be reid verklaard het roer in handen te nemen en het naar onze beste krachten te hanteeren. Persstemmen. De rede die minister von Gayl gisteren in den Rijksraad heeft gehouden trekt in de pers sterk de aandacht. De Vorwarts noemt haar „het gezicht der reactie", de Voss. Ztg. meent, dat v. Gayl alle moge lijkheden open heeft willen houden en zich daarom uiterst voorzichtig heeft uitge drukt. De Boersenkurier noemt de woorden van den minister oprecht en acht het ken merkend dat voor de eerste maal een minister van de republiek zich als voor stander van de monarchie aankondigt. De D.A. Ztg. verwacht, dat de rede heel wat misverstand en wantrouwen uit den weg zal hebben geruimd. Aan den in druk, dien de vertegenwoordigers der bondsstaten hebben gekregen was dit ook heel goed te merken. De Tag noemt de rede een uitgangs punt voor nieuwen arbeid. Veranderde houding van Frankrijk. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph heeft vernomen, dat de Fransche houding ten opzichte van de schadeloosstelling binnenkort zal blijken wijzigingen van belang te hebben onder gaan. Als Groot-Britannië te Lausanne nogmaals zijn geloof, in de politiek van de schoone lei uitspreekt, zou Frankrijk daarop sympathiek antwoorden en in laat- sten aanleg zou het zelfs bereid zijn in de gelijktijdige schrapping der schadeloos stellingen toe te stemmen onder twee alternatieve voorwaarden, namelijk dat de Vereenigde Staten in een gelijktijdige schrapping der oorlogsschulden toestem men of dat Groot-Britannië bereid zou zijn om gezamenlijk met Frankrijk, België en andere crediteur-mogendheden den Vereenigden Staten kennis te geven, dat zij zelf uit hoofde van schadeloosstellin gen dan niets ontvangend, tot betaling van die schulden niet meer in staat zijn. In Britsche diplomatieke kringen zou men te Laussane de volgende opeenvol ging van gebeurtenissen verwachten: een voorloopige oplossing waardoor het mora torium van Hoover tot het eind van het jaar de facto verlengd zou worden, het instellen van technische commissies met Amerikaansche bijzitters om de werk zaamheden der voorgestelde oeconomische wereldconferentie voor te bereiden, het houden van deze conferentie in October; tijdens de Amerikaansche verkiezingen zou ook deze conferentie zich dan in tech nische commissies oplossen om na de pre sidentsverkiezingen weer als een voltallige conferentie herboren te worden en haar finale stadium te bereiken. De Britsche, Duitsche en Italiaansche regeeringen zouden reeds thans een finale regeling der schadeloosstelling wenschen, maar daarop bestaat op het oogenblik blijkbaar geenerlei kans. FRANSCH—ENGELSCHE BESPREKINGEN. Een stap der Fransche regee ring te Londen? Reuter meldt uit Londen dat volgens de „Morning Post" de Britsche regeering Woensdagavond een gewichtige mededee- ling uit Parijs zou hebben ontvangen in zake de wijziging van de houding van Frankrijk ten aanzien der herstelbetalin gen. In Britsche kringen is hierdoor de hoop op een regeling van het herstel- vraagstuk levendiger geworden. Ook de ,„News Chronicle", de „Daily Mail" en de „Daily Express" publiceeren gelijkluidende berichten. De „Matin" verneemt uit Londen, dat MacDonald voornemens zou zijn Herriot voor te stellen de conferentie van Lau sanne na de behandeling van de herstel betalingen te verdagen en de onderhan delingen te hervatten in Zwitserland of in Londen, op een tijdstip, waarop het de Vereenigde Staten mogelijk is eveneens vertegenwoordigers te zenden. Met Rusland zou dit tevens hervatting van de diplomatieke betrekkingen beteekenen. Reuter meldde gisteravond uit Nanking: Met den wensch den wereldvrede in den geest van het verdrag van Kellogg aan te moedigen, aldus verklaarde een vertegenwoordiger van de Chineesche regeering, is Chirfa bereid onderhande lingen te openen, niet alleen met Rusland, maar ook met andere mogendheden, onder wie Japan, om een niet-aanval-verdrag te sluiten. De onderteekening van een dergelijk verdrag tusschen China en Rusland zou automatisch de hervatting beteekenen van de diplomatieke betrekkingen tusschen deze twee landen, die sinds December 1927 verbroken zijn. Mislukt. De Valera heeft gister na het noenmaal bij MacDonald van half drie tot vijf uur een conferentie gehad met de ministers MacDonald, Baldwin, Herbert Samuel en DER TELEF. No. 485 Thomas. Te half zes is toen het volgende laconieke officieele communiqué uitge geven: Het is niet mogelijk gebleken om tot overeenstemming te komen op de ter sprake gekomen geschilpunten. De Valera is gisterenavond 6 uur weer uit Londen vertrokken. Het Euston- station was door de politie geheel afgezet. De Iersche minister-president weigerde een verklaring af te leggen. Minister Tho mas, die de Valera naar het station bege leidde, werd door de talrijke Ieren die bij het station verzameld waren, met verwen- schingen ontvangen. Het mislukken der onderhandelingen heeft in politieke kringen te Londen geen verrassing gewekt. Men was van het be gin af sceptisch gestemd. Men heeft nu alleen nog maar hoop ten aanzien van de houding van den Ierschen Senaat. DE POLITIEKE TOESTAND IN JAPAN. Verontrustende berichten. Er zijn verontrustende berichten in om loop omtrent den politieken toestand. Zoo wordt van sommige zijden beweerd, dat het voortbestaan van het kabinet Saito gevaar ducht van een mogelijke scheuring in de conservatieve partij, zulks naar aanleiding van het vraagstuk der valorisatie van de jen. Het gerucht gaat n.l„ dat zoo'n hervalorisatie in overweging is. In meestal welingelichte kringen wordt vol vertrouwen beweerd, dat dergelijke plannen niet bestaan en dat er geen on middellijk gevaar dreigt voor de regee ring. Uit Tokio wordt voorts nog gemeld, dat het wetsontwerp tot herziening van de invoerrechten door het Huis van Af gevaardigden is aangenomen. Voor som mige artikelen worden de rechten ver hoogd met 35 pet. en op 75 artikelen wordt een inkomend recht gelegd. Men verwacht hieruit een opbrengst van 16 millioen jen te halen. Mr. HEEMSKERK. De toestand van mr. Heemskerk was gisterenochtend onveranderd. De enkele dagen geleden ingetreden kleine verbete ring blijft op dezelfde hoogte staan. Kan in den loop dezer maand worden tegemoet gezien. Op de vragen van het Tweede Kamer lid mr. v. Rappard beeft minister Ruys de Beerenbrouck thans geantwoord, dat de publicatie van het rapport van de bezuinigingscommissie Weiter, in den loop van deze maand tegemoet gezien kan worden. De beschouwingen en voorne mens der regeering later. ACTIE TEGEN DE AFSLUITING VAN RIJKSWEGEN. In verband met de door den rijkswater staat en andere departementen (defensie) getroffen maatregelen, waarbij een aantal rijkswegen tijdelijk voor het openbare ver keer werden afgesloten, zal vanwege de Vereeniging van Nederlandsehe Gemeen ten op Vrijdag 17 Juni in het gebouw der Vereeniging, Paleisstraat 1 in Den Haag, een bespreking worden gehouden. Hiertoe zijn uitgenoodigd de burgemees ters van gemeenten welke voor zoover be kend moeilijkheden van die maatregelen hebben ondervonden, en gemeentelijke deskundigen overlegd zal worden, welke maatregelen eventueel van den kant der gemeenten zulen moeten worden geno men. STEUN AAN DE ZEE-SCHEEPVAART. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer betreffende de steunverleening aan de zee-scheepvaart door oprichting van een maatschappij tot behartiging van nationale scheepvaartbe- langen. A. T. O. EN VAN GEND EN LOOS- PERSONEEL. Men meldt dat de Centrale bond van transportarbeiders niet heeft besloten, een loonsverlaging van 5 percent, als het moet, te aanvaarden. HULPVERLEENING AAN DE VARKENSHOUDERIJ. Het betrekkelijke wetsontwerp heeft het departement verlaten. Op de schriftelijke vraag van het Twee de Kamerlid Van Rappard: Kan de minister mededeelen of het on derzoek in zake steunverleening aan de varkenshouderij, bedoeld ln het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw op vragen van onder- geteekende, ingezonden 12 April 1932, thans is ten einde gebracht en of bin nenkort maatregelen tot leniging van den steeds nijpender wordenden nood in dat bedrijf kunnen worden tegemoet gezien? heeft de minister van oeconomische zaken en arbeid geantwoord: Het in de vraag bedoelde onderzoek is beëindigd; een ontwerp van wet tot steun van de varkenshouderij heeft bereids het departement van den ondergeteekende verlaten. OPHEFFING EN STICHTING VAN RIJKSWERKINRICHTINGEN. Ingediend is een wetsontwerp tot op heffing van de Rijkswerkinrichting voor mannen te Hoorn; inrichting van een nieuwe Rijkswerkinrichting te Gronin gen; en overbrenging van de Rijkswerk inrichting voor vrouwen yan Gorinchem naar Breda. AMSTERDAMS NIEUWE BEGROOTING. Er moet 12 millioen bezuinigd worden! Naar de Telegr. verneemt heeft de re geering aan het gemeentebestuur den wensch te kennen gegeven, dat op de nieuwe gemeentebegrooting een bedrag van ongeveer 12 millioen bezuinigd zal moeten worden, vergeleken bij de be grooting van dit jaar. Het oorspronkelijke voorstel van d!e directie gehandhaafd. Na de verwerping van de gewijzigde voorstellen inzake de loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel door de organi saties van dit personeel, heeft de directie den volgenden brief aan den personeel- raad gezonden. Nu wij Donderdag van het bureau van uw raad tot ons leedwezen hebben moeten vernemen, dat ook het gewijzigde voor stel betreffende de in te voeren verlaging van loonen, enz. niet aanvaard kan wor den, hebben wij ons genoodzaakt gezien, den minister van waterstaat mede te dee- len, dat ons oorspronkelijk voorstel, zoo als dat met onzen brief van 4 April j.1. is kenbaar gemaakt, onder de omstandig heden gehandhaafd blijft. Met het oog op den naderenden datum van invoering van de wijzigingen, hebben wij den minister verzocht, zijn beslissing zooveel mogelijk te willen bespoedigen, REIZEN DER NED. REISVEREENIGING. Men schrijft ons: In de dezer dagen gehouden vergade ring van het Hoofdbestuurder Ned. Reis- vereeniging zijn mededeelingen gedaan over de voor dezen*zomer uitgeschreven reizen. Hieruit is o.m. gebleken dat het met de aangifte voor de beide „Generale's" de groote reizen met eigen extra- treinen bijzonder goed gaat. Voor de Generale naar het Appenzeller- land, waaraan 400 leden kunnen deelne men, zijn thans reeds 300 deelnemers ingeschreven, zoodat het doorgaan van deze reis verzekerd is. De aanmelding voor de Generale naar Trier gaat nog voorspoediger. Het maxi mum, vastgesteld op 300 deelnemers, is reeds in die mate overschreden, dat een tweede groote reis naar Trier van 13 tot 20 Augustus moest worden uitge schreven. Hiervoor zijn nu reeds weer 100 personen geboekt. Het reisprogramma voor deze nieuwe reis is geheel gelijk aan dat van de eerste Generale naar Trier. Ook zal opnieuw een ontvangst van het Gemeentebestuur plaats vinden. Een openluchtspel (wijn-oogstfeest) wordt ter eere van de Nederlandsehe gaster ingestudeerd. De Noorsche reizen der Ned. Reisver- eeniging trekken bijzonder. De algemeene voorzitter, de heer Sabel, leidde reeds enkele reizen naar Saudesjoende dezer dagen aangekondigde reis daarheen ver heugt zich eveneens in groote belang stelling. Een nieuwe zeer belangwek kende reis naar Noorwegen wordt in Juli ondernomen met als standplaats Voss. Binnenland. De advocaat tot 1 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdag en Vrijdag behandeld de zaak tegen den advocaat, die in hooger beroep is gekomen van een vonnis van de recht bank, waarbij hij wegens medeplichtigheid aan en uitlokken tot valschheid in ge schrifte en voorts heling en verduistering is veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf, onder aftrek van drie maanden voorloopige hechtenis. Het betreft hier de zaak van de hypo theekaffaire, waarvan een inwoonster van Limmen min of meer slachtoffer is ge worden en de verduisteringen, die de advocaat zou hebben gepleegd in zijn functie als curator in een faillissement. De procureur-generaal, mr. Bauduin, zeide in zijn requisitoir, dat het vonnis van de rechtbank ten aandien van het punt, waar zijde verduistering door verd. als curator bewezen achtte, niet duidelijk was. Wel is komen vast te staan, dat verd. willens en wetens de accoord-pen- ningen niet uitbetaalde, doch dan is er nog geen sprake van premiegeving.Daar voor zijn nog andere elementen noodig. Spr. meent dan ook, dat deze verduiste ring niet absoluut bewezen is en vraagt op dit punt vrijspraak Spr. begint dan over de Limmensche kwestie. Het taxatierapport van den taxa teur, tenslotte opgesteld door een niet- deskundige kan niet het karakter dragen om tot bewijs te dienen. Het valsche rapport zal dat daarom ook niet kunnen, omdat dit, evenals het echte taxatierap port, dan niet als objectief bewijsstuk in aanmerking kan komen. Ten aanzien van deze valschheid in geschrifte vraagt spr. eveneens vrijspraak. Bewezen acht de procureur-generaal de valschheid in geschrifte ten aanzien van de akte voor f 10.000 hypotheek. De Bussumsche koopman gaf "f 1200 tegen een hypotheekbewjjs van f 10.000, onder voorwendsel, dat de Limmensche koop man hem reeds f 8800 schuldig was. Men spreekt nu wel van een contra-lettre, waarin zou zijn vastgesteld, dat de schuld van f 8800 niet bestond. Spr. gelooft niet, dat dit contra-lettre heeft bestaan, maar zelfs, indien deze akte er is, dan neemt dat niet weg, dat er valschheid is gepleegd. Dit feit acht spr. van ernstige beteekenis en hiervoor zal verd. moeten worden ge straft. Dat verd. geld heeft ontvangen, een deel van de voor de Limmensche koopvrouw bestemde hypotheekgelden, acht spr. door getuigenverklaringen be wezen. Hij acht dus medeplichtigheid aan valschheid in geschrifte en heling bewezen. Verd. heeft zeer laakbaar ge handeld en den advocatenstand in op spraak gebracht door zijn optreden. Spr. vraagt vernietiging van het vonnis van de rechtbank en opnieuw veroordeeling tot gevangenisstraf van een jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. Na een pleidooi van den verdediger, mr. F. A. Kokosky, waarin spr. conclu- deerd, dat geen veroordeeling van verd. zal kunnen volgen, en waarin hij pleit, wanneer het Hof van andere opvatting mocht zijn, de uiterste clementie te be trachten, was de zaak ten einde. Het Hof zal 23 dezer arrest wijzen. FAMILIE VOOR 10.000 BENADEELD Sluwe oplichters te Rotterdam aan het werk. Vóór drie weken had de politie van het bureau Bergsingel te Rotterdam een man en een vrouw gearresteerd, die er in ge slaagd waren in een tijdsverloop van drie jaar een familie op te lichten voor een totaal bedrag van ongeveer 10.000. De vrouw had namelijk voorgegeven, dat zij een groote erfenis wachtende was. De familie, eenvoudige menschen, die een grammofoonhandel dreven, was wel zoo goed om de vrouw telkens honderden guldens op afbetaling te geven, in af wachting van de erfenis. Telkens, wan neer gevraagd werd, wanneer de erfenis kwam, wist de opliehtster de winkeliers- familie om den tuin te leiden en opnieuw een bedrag af te troggelen. Men leende dan weer geld, wijl men hoopte dat op deze wijze van de zaak iets terecht zou komen. Men kreeg gewfichtig uitziende enveloppen in bewaring, welke duizenden moesten bevatten, maar die vooral niet geopend mochten worden. De menschen leenden maar steeds opnieuw. Ten slotte is de winkeliersfamilie ge ruïneerd en moest men faillissement aan vragen. Toen heeft de curator de enve loppen geopend en kwamen er keurig uitgeknipte stukjes krant voor den dag. De vrouw is daarop gearresteerd en haar handlanger, die de enveloppen met de stempels vervaardigde is eveneens in verzekerde bewaring gesteld. Op verzoek van de justitie was de zaak tot dusver geheim gehouden. EEN BRANDKAST OPENGEBRAND. Gisterennacht is door verbreking van een raam ingebroken in de Ned. Herv. Kerk te Amstelveen. De in de consistorie kamer staande brandkast is opengebrand. Alle zich daarin bevindende papieren en geldswaarden zijn meegenomen. Hoeveel die geldswaarden bedragen, is nog niet bekend. VERKEERSONGEVALLEN. Door een auto overreden. De 45-jarige J. J. Jacobs, uit Kessel, is Donderdagavond half negen, toen hij per fiets den weg zou oversteken, aangereden door een personenauto, afkomstig uit Horn. Hij liep zware verwondingen op en werd door den autobestuurder naar het ziekenhuis te Venlo gebracht. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is de man, die gehuwd was en vader van vijf kin deren, gisteren overlden. Buitenland. DE MASSAMOORD IN DE WOJWODINA. Met betrekking tot den massamoord te Novi Betsjej wordt het onderzoek ener giek voortgezet. De tot dusver afgenomen getuigenverhooren brachten aan het licht, dat het bij 86 moorden niet onschuldige slachtoffers, maar leden van de roovers- bende. De roovers werden n.1. door de contra-organisatie, die zich „witte terreur groep" noemde, met alle middelen bestre den. Tusschen de vernietigde roovers- bende en de witte terreurgroep is gerui- men tijd een directe kleine oorlog gevoerd. Ondanks het feit echter, dat kort geleden talrijke arrestaties zijn gedaan, heeft men weinig hoop de voornaamste schuldigen nog te kunnen achterhalen. DE NOBELPRIJZEN. De trustees van de Nobelstichting te Stockholm stellen voor een bedrag van één millioen kronen (51.282 pond sterling) uit het bouwfonds van de stichting te ne men en 200.000 kronen toe te wijzen aan elk der vijf prijsgroepen. Het doel van deze transactie is uitvoering te geven aan het oorspronkelijk doel van de stichting om Nobel-instellingen voor elke prijs- groep te stichten. Het bouwfonds, dat thans gegroeid is tot 2.4 millioen kronen (123.077 pd. sterl.) zal voorloopig niet behoeven te worden aangesproken daar de Nobelstichting reeds een eigen gebouw heeft, namelijk een korten tijd geleden herbouwd en gemoderniseerd huis in het centrum van Stockholm. DE NOOD IN DEN JAPANSCHEN LANDBOUW. Meisjes verkocht De Japansehe bladen geven pijnlijke bijzonderheden over den noodtoestand in den landbouw, waarover w(j reeds iets meldden, welke ontleend zijn aan de eerste rapporten van vertegenwoor digers van het ministerie van landbouw. Tal van dorpen hebben schier geen geld meer, er wordt ruilhandel gedreven en de bevolking voedt zich o.a. met wor tels van varens. De politie kan geen toe zicht meer houden op diefstallen van levensmiddelen en naar het heet komen brandstichtingen om de verzekeringspen ningen herhaaldelijk voor. Het ergst van al is dat meisjes feitelijk verkocht wor den. Er is een hopelooze achterstand bij de belastingen en onderwijzers en ander overheidspersoneel worden niet betaald. Volgens „Asahi" zitten de plaatselijke autoriteiten, de banken en de boeren tot over de ooren in de schuld. Zijdespinne rijen zijn gesloten, waarbij zii in tal van gevallen den arbeiders nog vele weken loon verschuldigd is. Naar gemeld wordt aldus de cor respondent van de „Times" te Tokio aan wiens mededeelingen het bovenstaande ontleend is zal de regeering een com missie benoemen met den premier Saitö als voorzitter om onverwijld in te voeren maatregelen te beramen. De Tweede Kamer heeft Donderdag middag voortgezet de behandeling van de interpellatie-De Visser over verlies van burgerrechten van personen die in de Sowjet-Unie werken. De Minister van Justitie, D o n n e r, biedt aan de Kamer zijn ver ontschuldiging aan voor de afwezigheid van gisteren. Maar de Voorz. endeinter- pellant wisten dat spr. afwezig zou zijn. Was hem van bezwaren gebleken, dan zou hij, tusschen den plicht om aan zijn dankbaarheid aan de Heldringgestichten uiting te geven, en den plicht om hier te zijn, den laatsten plicht hebben ge kozen. De heer De Visser heeft het geval Reuderink ter sprake gebracht, maar spr. vindt het minder juist daarop in te gaan. Het betreft een beslissing van den Rotterdamschen Raad, geheel op initia tief van B. en W. Het aanvankelijk oordeel der regeering is, dat hier inderdaad van staatsdienst gesproken moet worden. Maar de regee ring kan toch geroepen worden tot het nemen van een beslissing in hooger be roep en daarom blijve het geval Reude rink liever buiten het geding. Ir. Rutgers zelf heeft overigens ge schreven, dat de Kussbass een staats» bedrijf is en onder contröle der regeering staat. Wat er zij van bijzondere gradaties, de economische organisaties in Rusland zijn zoozeer gecentraliseerd onder het staatsgezag, dat zij naar onze Nederland sehe rechtsbegrippen in het algemeen staatslichamen zijn. Niet juist kan zijn de uitlegging, vol gens welke de nationaliteit alleen ver loren gaat doordat men in vreemden staatsdienst treedt voor een functie, die uit haar aard verloochening van het Nederlanderschap met zich brengt. Geheel onjuist is, dat de regeering een uilzonderingspolitiek tegen de commu nisten zou volgen. Is iemand in vreemden staatsdienst ge treden en vraagt hij achteraf verlof, dan kan de regeering dat niet geven, want zij kan geen terugwerkende kracht ver- leenen. Geeft men verlof, dan neemt men een zekere verantwoordelijkheid op zich. Is de man geen communist, dan kan hij in Rusland wel eens minder goed behandeld worden, en dan kan de Nederlandr'he regeering hem niet beschermen. Men kan er op eigen risico heengaan en, als men zijn nationaliteit verliest, herneutralisatie aanvragen. De heer de Visser (c.-p.) dankt den Minister van Justitie voor zijn tegen woordigheid. De Minister verwart het volledige ideaal van de communistische gemeenschap met het overgangstijdperk van de proletarische dictatuur, waarin Rusland verkeert. Wie op de hoogte is van de socialistische dic tatuur weet dat zulk een overgangstoe stand onvermijdelijk is, zelfs als men de macht heeft. Wie de zaak breed en loyaal bekijkt moet toegeven, dat hier onder scheid wordt gemaakt bij de wetstoepas sing. De heer W ij n k o o p (C. P.) zegt dat de Minister wel doet of het hier een juridische kwestie is, maar dat het niet het geval is. Het gaat er bij den Minister om het communisme te bestrijden. Zoo komt hij bij de toepassing van de wet tot willekeur. In den oorlog zijn allerlei Nederlanders in vreemden staats- of krijgsdienst getreden, maar zij zijn op geen enkele manier gehinderd in hun Nederlanderschap. De practische beteekenis der onder havige zaak is, dat vele arbeiders en ingenieurs op het oogenblik worden be dreigd met een verlies van hun Neder landerschap. Dit heeft niets te maken met eenig principe. De zaak is alleen, dat zij moeten bestaan. De Nederlandsehe regeering geeft hun geen werk en be rooft hen van hun Nederlanderschap als zij naar Rusland gaan. De ministerzegt, dat zij kunnen vragen hun rechten terug te krijgen, maar dan hebben zij ze tijdelijk niet en het is de vraag of zij ze terug krijgen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5