SOIREE DAHSANÏE Stoomerij 5. Hl ZEEBAD HUISDUINEN VIERDE EN LAATSTE BLAD. Gemeenteraad. Reductiebons! V ZATERDAG II JUNI 1932. z STADSNIEUWS VANAF 12 JUNI ELKEN ZONDAG VAN 3—6 UUR VAN 8 11 UUR Paviljoenband „The Four Cyncopators" mm Alkmaar. Tel. 1523(3 lijnen) Onze NAAM. waarborgt ZORG VULDIGE behandeling. Winkel: Keizerstraat 31, Telet. 473 PREDIKBEURTEN Ons JLeeszaat J{oek/es Op -en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Juni. op: ond.: op: ond; sm. nam. Z 12 13.34 1.24 4.38 21.19 3.03 3.33 M 13 15.00 1.35 4.38 21.19 4.05 4.38 14 16.30 1.47 4.38 21.20 5.12 5.45 W 15 18.04 2.02 4.38 21.20 6.05 6.44 D 16 19.39 2.23 4.38 21.21 7.13 7.43 V 17 21.07 2.51 4.38 21.21 8.13 8.41 18 22.18 3.37 4.38 21.21 9.07 9.33 Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Zaterdag 11 Juni 21.48 uur. Zondag 12 21.49 Maandag 13 21.49 Bij het Donderdag te Alkmaar ge houden examen slaagde voor de acte L. O. onze stadgenoote, mej. H. Mallet Ad. JUBILEA. De heeren J. J. Jongman en F. Postmus, beambten van politie op 's Rijkswerf en i S. Vrije, bureelbeambte, hopén 15 Juni den dag te herdenken, dat zij 25 jaar op 's Rijkswerf, alhier, in dienst zijn. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 13 Juni tot 20 Juni wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door H. J. Roodlieb, Binnenhaven. SPELDJESDAG MARINE SANATORIUM FONDS. De speldjesdag, gehouden op Zondag 5 Juni j.1., ten behoeve van het Marine Sanatorium Fonds, heeft opgebracht 432.41. HARMONIEKAPEL „WINNUBST". Tweede Zomerconcert. Op Dinsdag 14 Juni 1932, des avonds van 8 u. 30 tot 10 uur, geeft de Harmonie kapel Winnubst haar tweede zomercon cert, onder leiding van den heer H. B. Schenkels, in het Julianapark. Programma: 1. Marche De L'Avenir F. Rousseau 2. Oreste. Ouverture Dramatique Sam Vlessing 3. Zweites Walzer. Potpourri. Carl Robrecht 4. Loreley. Paraphrase Jos. Nesvadba 5. Ouverture. Fantaisie pour Concours G. Allier 6. Een Nederlandsch Volksfeest M. C. van de Rovaart Orkest-suite. 1. Opmarsch der feestgangers. 2. Boerendans (Schotsche drie). 3. Krelis en Betje (Minnespel). 4. Twee violen en Hakketoonen (Schotsche vier). 5. Algemeene springdans. J. Finale, Marsch. AANBEBSTEDING. Uitslag van de op 6 Juni j.1. gehouden aanbesteding in het Directiegebouw der Marine te Den Helder. Voor de levering van groenten ten be hoeve van Hr. Ms. Zeemacht en het Ko ninklijk Instituut te Willemsoord gedu rende het tijdvak 1 Juli1 November 1932 werd ingeschreven door: G. van Os te Den Helder ad 8802.50; O. van Os Oornz. te Den Helder ad 8806.50; J. van Amersfoort te Den Hel der ad 9320.A. Blom te Den Helder ad 9728.en J. van Os te Den Helder ad 12875.—. Voor de levering van groenten ten be hoeve van het Marine Hospitaal te Wil lemsoord (tijdvak als boven) werd inge schreven door: C. van Os Cornz. te Den Helder ad 863.50 J. van Amersfoort te Den Hel der ad 984.80; G. van Os te Den Hel der ad 905.A. Blom te Den Helder ad 958.15 en J. van Os te Den Helder ad 962.05. DON KOZAKKENKOOR. Het Don Kozakkenkoor, bestaande uit 30 zangers, solisten en dansers, komt on der auspiciën van het bekende Intern. Concertbureau Ernst Krauss, 19 Juni naar hier. 18 Juni treden zij op in het Kurhaus te Scheveningen, Zondag 19 dezer in Den Helder, om van hier naar Groningen te gaan. Door deze aansluiting op Groningen was het de Casino-directie mogelijk dit wereld-vermaarde koor naar Der. Helder te krijgen. Het koor heeft pas een groote wereld reis gemaakt. Foto's ervan zijn in de stad geëtaleerd, waarop het koor staat afge beeld, o. a. in Egypte bij de Pyramiden, in Oost-Afrika bij een palmenbosoli, enz. In het Concertgebouw te Amsterdam was het bij de Don Kozakken altijd vol en ook nu weer in Carré en overal, Rotter dam, Den Haag en alle groote plaatsen, 't Is dan ook iets zeldzaam moois. Voor Den Helder zijn de entréeprijzen weer uitermate laag gesteld. Vooral voor de leden van zang- en muziekvereenigin- gen een prachtgelegenheid iets heel bij zonders te hooren. Zooiets is nog nooit in Den Helder ge weest. Ben volgend maal eenige persuit treksels. „HELDERS MANNENKOOR". Door bovengenoemd koor zal worden deelgenomen aan het Groot Nationaal Zangconcours, uitgeschreven door de Mannen-Zangvereeniging „Zanglust" te Utrecht, te houden in October en Novem ber in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. „Helders Mannenkoor" zal in de 2e afd. uitkomen. Er bestaat nog gelegenheid voor zang liefhebbers zich als lid op te geven eiken Donderdagavond in het Alg. Tehuis voor Militairen, Spoorstraat. NIEUWE BAKKERIJ. De heer Luc. van den Bogaerde heeft j in dc van Limburg Stirumstraat no. 3 i heden zijn nieuwe bakkerij geopend. De bestaande, kleine ruimte, waarin men1 zich tot dusver behelpen moest, is aan merkelijk uitgebreid en keurig in orde I gebracht met witte tegels enz. Er is een heete luchtoven aangebracht, en de heer van den Bogaerde heeft o.a. een Ameri- kaansche kneed-, deeg-, enz. machine aangebracht. In den winkel bevindt zich i een ijskast, waardoor het mogelijk is de verschillende waren frisch te houden, en tevens om in den winkel zelf ijs te ser veeren. De eigenaar gaf ons een proefje van zijn roomijs, dat inderdaad van prima kwaliteit is en den zuiveren roomsmaak bevat. Specialiteit van den heer van den Bogaerde zijn dan ook de ysgebakjes, en de z.g. spatsjes. Wat dat zijn weten de Amsterdammers wel, want daar worden ze veel genoten: twee z.g. jodenkoeken, gevuld met een laag ijs, dilicatesse voor velen, die veel aftrek vindt. Verder vindt men er natuurlijk alle banketbakkerswaar van prima grondstof. KERMISVOORSTELLINGEN. De Directie's van Casino, Tivoli en de Witte hebben met vele andere zaken- menschen hier ter stede plannen gevormd om toch, nu onze Heldersche Kermis dit jaar niet officieel doorgaat, gedurende die week der traditie getrouw van 3 tot 10 Juli een „geen Kermis toch Kermis"-week te houden. Zij meenen, dat wij, vergeleken bij onze zuidelijke provincie's te kort zouden schie ten, aangezien deze hun Kermis en hun Carnaval hebben en dat het voor ons Noordhollanders hard zouzijn, onze Kermis te moeten missen, temeer daar gebleken is, dat het afschaffen der Kermis eigen lijk meer op een vergissing berust. En zij zijn daarom ook overtuigd, nu zal blijken hoe de oude Kermisgeest nog heerscht, dat wij haar het volgend jaar terug krijgen, zooals trouwens verschil lende plaatsen in ons land, na de Kermis afgeschaft te hebben, deze later weder invoerden. Men heeft in Den Helder besloten deze week in eere te houden en Casino, Tivoli en de Witte geven ook nu hun jaarlijk- sche Kermis-voorstellingen. Wij kunnen vast mededeelen, dat in Casino een serie voorstellingen wordt gegeven door het Schouwtooneel en het Revuegezelschap Frits Schakels, terwijl in Tivoli, evenals ieder jaar, het gezel schap Faveur optreedt en de eerste 4 dagen een bijzonder Bioscoop programma vertoond wordt, terwijl de Witte ook een bijzonder Kermisprogramma zal brengen. Ook andere zakenmenschen in onze woonplaats, zullen zorg dragen dat men de verdere geneugten der Kermis als: paling, nougat, wafels, ijs, speelgoed enz. niet zal behoeven te ontberen. Zoo zal men zich die week niet vervelen en blijft de Kermisgeest levendig. EEN ONVOORZICHTIGE MANOEUVRE. Donderdag had een pl. m. 18-jarig jong- mensch de onvoorzichtigheid, toen hij op zijn rijwiel op de brug bij de Nieuwstraat reed, midden op de brug te keeren. Een auto, die achter hem kwam, kon niet tijdig stoppen en reed den jongeman aan. Het rijwiel werd zoo goed als geheel ver nield. De berijder kwam er zonder let sel af. EEN LEELIJKE VAL. Twee jongens van 8 en 6 jaar reden Donderdagavond om pl. m. 7 uur op één fiets op de Buitenhaven. De jongste zat voorop en had het ongeluk zijn voeten tusschen de spaken van het voorwiel te steken, met gevolg dat ze met fiets en al over den kop sloegen en het kleine ventje zich nogal ernstig bezeerde. Hij werd naar een van de marineschepen gedragen, waar zijn gezicht werd verbonden, waar na hij zich naar zijn huis op de Achter straat kon begeven. Uitvoering art. 21 der Besmettelijke Ziektenwet. De Burgemeester is bevoegd en in ver schillende ziektegevallen verplicht om ter uitvoering van de Besmettelijke Ziek tenwet onderscheidene maatregelen te treffen. De kosten van zoodanige maat regelen komen, behoudens uitzonderin gen, als regel voor rekening der ge meente. Ten opzichte van de financieele be trekking tusschen de gemeente en de be langhebbenden is een wijziging van meer beteekenenden aard aangebracht. Zoo waren de gemeenten onder de werking van de oude wet bevoegd om van de belanghebbenden eene bijdrage te vorde ren. Krachtens art. 21 der thans gelden de wet is de gemeente daartoe ver plicht. Er dient derhalve te worden overge gaan tot het vaststellen van heffings- en invorderingsverordeningen. In Bijlage no. 77 van den Raad wordt een en ander uitvoerig omschreven en een concept-verordening aan den Raad aangeboden. Verandering van erfpacht. Bij een besluit dd. 3 Mei 1932 werd aan G. Groot en J. Geervliet een bouwterrein aan den Singel, groot ongeveer 2610 M2., in erfpacht uitgegeven, ten behoeve van den bouw van 15 woningen. Thé Dansant Genoemde erfpachters verzoeken thans genoemd Raadsbesluit in te trekken en een. kleiner gedeelte van hetzelfde terrein opnieuw aan hen uit te geven, in verband met den verkoop van één perceel aan L. A. van Hoeke, alhier, die den grond in koop vraagt. B. en W. meenen, dat bovenbedoeld verzoek moet worden afgewezen, omdat inwilliging tot allerlei zeer ongewenschte consequentie's leidt. Zij voegen hieraan toe, dat tal van bouwondernemers uiteraard in hetzelfde geval verkeeren en andere dergelijke ver zoeken steeds hebben afgewezen. Speeltuin Tuindorp. Bij Raadsbesluit dd. 25 November 1930 werd besloten tot stichting van een ge bouwtje op het terrein Tuindorp voor de Speeltuinvereeniging „Den Helder", waarvan de ramingskosten 2000.be droegen. Voor huur van dit gebouwtjp wordt 200.per jaar betaald. Thans verzoekt het Bestuur van ge noemde Vereeniging bedoeld gebouwtje uit te breiden, waartegenover het zich be reid verklaart een huurverhooging te be talen van 100.per jaar. De kosten der gevraagde uitbreiding worden ge raamd op 1500. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. Verkoop van grend. B. en W. stellen voor onderhands te verkoopen aan: C. Roskam, alhier een stuk grond aan den Tuintjesweg, hoek Duinweg te Huis duinen, groot ongeveer 525 M2, voor den bouw van een woning. Koopprijs f 2550 per M2pul J. Paans, alhier een stuk grond aande Langestraat, groot ongeveer 115 M2, waarop reeds een wonirfg is gebouwd'. Koopprijs f 6.per M2; J. Grande, alhier een stuk grond aan de Van Speijckstraat, groot ongeveer 104 M2, waarop reeds een woning is ge bouwd. Koopprijs f 6"— per M2. Aanschaffing transportrijwiel Bij de begrooting voor 1932 is uitge trokken voor de aanschaffing van 2 hand veegwagentjes een bedrag van f 200.—. Gemeend wordt, dat het economischer is om in plaats van deze wagentjes een driewielig transportrijwiel aan te schaften. De practijk zal dan leeren of deze meening juist is. Deze aanschaffing is dus min of meer als een proefneming te beschouwen. De aanschaffing van een driewieler, zonder houten bak, welke laatste in eigen beheer kan worden gemaakt, zal een be drag van f132.vorderen. Aankoop van de bedoelde handveegwagentjes kan in dit geval achterwege blijven. In de Commissie van bijstand voor de reiniging, die over dit voorstel gehoord is en die zich daarmede kan vereenigen, werd betwijfeld of het voor den driewieler bestemde werk daarmede is te doen, zonder automatische drijfkracht. Dit zal nu nog moeten blijken en eventueel kan nog nader het aanbrengen van drijfkracht worden overwogen. B. en W. stellen den Raad voor hen tot de aanschaffing te machtigen. Uitbreiding materiaal Reiniging. B. en W. schrijven aan den Raad: Voor den dienst der gemeentereiniging is bij den Kapitaaldienst der begrooting voor 1932 o.a. gerekend op de volgende uitbreiding van materiaal: Aankoop van twee paarden 1300 vuilniswagens 2400 wagentuigen 160 en op verlies van een paard ad 650 Hieruit blijkt, dat gedacht is aan uit breiding der paardentractie. De ervaring heeft echter geleerd, dat beter autotractie kan worden toegepast. Het zou derhalve beter zijn, voordeeliger, zooals de Direc teur van de reiniging en plantsoenen schrijft indien de dienst zou worden uit gebreid met twee auto's. De kosten van zoodanige uitbreiding zullen bedragen: I 2 Chevrolet-trucks met cabine 4389 1 aschwagenbak350 2 faecaliënbakken1420 1 zijbestuuringsapparaat 82 j 2 telescoopopwindwerken4801 2 stel accessoires200 onvoorzien50 Hierbij moet in aanmerking worden ge- nomen, dat bij uitbreiding der paarden tractie voor de vervanging van een der in dienst zijnde paarden aanschaffing van een ander paard noodig zal zijn, waar voor een bedrag van maximaal 600. moet worden geraamd na aftrek van de opbrengst van het te verkoopen paard en waarop, zooals uit het vorenstaande blijkt, bij de begrooting is gerekend. Het spreekt vanzelf, dat met twee auto's meer kan worden gedaan dan met twee door paarden getrokken voertuigen. De Directeur zet, wat de exploitatiekosten be treft, drie paarden, wagens, enz. tegen twee auto's. Aldus komt hij tot een ver schil ten gunste van autotractie ten be drage van 701.49 per jaar. Uit een en ander vloeit voort, dat de dienst over meer materiaal de beschikking krijgt dan bij de begrooting voor dit dienstjaar noodig werd geacht. B. en W. wijzen er voorts op, dat voor uitbreiding der paardentractie enz. is ge raamd een bedrag van 4510.Door de thans voorgestelde uitbreiding, die in totaal zal kosten 6971.zou de betrok ken uitbreidingspost met 2461.moe ten worden verhoogd. De Commissie ad viseert in verband daarmede de aanschaf- fingskosten tot het bij de begrooting 1932 geraamde bedrag te kwijten, uit die be grooting, en de meerdere kosten te bren gen op de begrooting voor 1933. B. en W. stellen voor hen tot bedoelde aanschaffingen te machtigen. Verplaatste Zaterdagavondmarkt. B. en W. schrijven aan den Raad: De aanwezigheid van de Zaterdagavond- markt op het Koningsplein is oorzaak dat het verkeer over dat plein in ernstige mate wordt belemmerd. De verbeteringen, welke wij, door het aanbrengen van vluchtheuvels enz. ten behoeve van de veiligheid van het verkeer ter plaatse hebben gemeend te moeten aanbrengen, zijn daardoor tijdens de uren, waarop de markt wordt gehouden, vrijwel illusoir geworden. Voornamelijk uit een oogpunt van vei lig verkeer, is daarom door ons, op initia tief van den voorzitter van ons college, overwogen de vraag of het niet wensche- lii'k moet worden geacht om voor de markt kooplieden een andere standplaats aan te wijzen. Wü hebben gemeend op grond van het bovenstaande, deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Ook uit een aesthetisch oogpunt bezien, komt bestendiging van de markt op het Koningsplein ons niet gewenscht voor. Hierbij vestigen wij vooral uwe aandacht op de verschillende verbeteringen en ver fraaiingen, welke op dat plein en in de onmiddellijke omgeving ervan zijn aange bracht en op die, welke wy met betrek king tot dit stadsgedeelte nog op het oog hebben, van welke laatste wy noemen de vervanging van de bestaande Postbrug door een vaste, steenën brug en in ver band daarmede een verbreeding van het Koningsplein. Wat betreft de vraag, naar welk stads gedeelte de Zaterdagmarkt zou kunnen worden verplaatst, deel en wy U mede, dat oorspronkelijk door ons is overwogen haar naar het Nieuwe Kerkplein over te bren gen. De Commissaris van Politie acht het, in verband met de standplaatsen van de autobussen echter niet gewenscht dit plein voor marktterrein te bezigen, doch geeft ons in overweging het gedeelte van de Molenstraat, gelegen tusschen Bierstraat en Ooststeeg, voor dat doel aan te wijzen. De voorzitter van ons college oordeelt het, in verband met de omstandigheid, dat zich in het gedeelte van de Molenstraat, vanaf de Bierstraat naar de richting Kei zerstraat meer pakhuizen en schuttingen en minder woonhuizen bevinden, echter beter, dat de markt naar laatst bedoeld ge deelte van die straat wordt overgebracht. Wy kunnen ons op die gronden wel met zijn zienswijze vereenigen. Daarbij vesti gen wy er nog de aandacht op, dat dit ge deelte bij ongunstig weder meer beschut ligt dan het Koningsplein, en dat de koop lieden niet in die mate als thans op dat plein het geval is door passeerende voer tuigen worden gehinderd, terwijl hunne kramen enz. aldaar op het electriciteitsnet der gemeente kunnen worden aangeslo ten, hetgeen op het Koningsplein niet mo gelijk is. HEDEN en MAANDAG laatste dagen. Profiteert alsnog van deze buitengewone reclame. Geen instemming van betrokkenen. Nochtans verhelen B. en W. niet, dat verplaatsing van het marktterrein in de zen zin, blijkens een ingediend adres, houdende verzoek de markt op het Ko ningsplein te handhaven, de instemming der kooplieden niet heeft. Ook van de zijde van caféhouders en neringdoenden, die zich tengevolge van het verplaatsen van de markt in hunne zaken benadeeld ach ten, zijn verzoeken ingekomen om de markt op de tegenwoordige plaats te hand haven. Ofschoon wij, aldus B. en W„ niet ver mogen te beoordeelen of laatstbedoelde groep van ingezetenen tengevolge van verplaatsing van het marktterrein schade zal ondervinden, meenen wij dit toch te moeten betwijfelen. En wy willen er in dit verband dan toch op wijzen, dat destijds, t. w. in 1920, eveneens door een groep neringdoenden, werd verzocht den'verkoop van sigaren op het Koningsplein te ver bieden. Dat de marktkooplieden zelf door ver- plaatsing van het marktterrein ernstig in hunne zaken zouden worden benadeeld, betwijfelen wy in nog meerdere mate, om dat de door ons voorgestelde plaats, welke bovendien in het centrum der stad is ge legen, als het ware in den rondgang SpoorstraatKeizerstraatWeststraat ligt, zoodat, wy zouden haast zeggen eerder meer dan minder bezoek van het publiek is te verwachten. Indien Uw College met ons van gevoe len is, dat het Koningsplein niet als marktterrein is te handhaven, verzoeken wy U om, te rekenen met ingang van een door ons te bepalen datum, de Zaterdag- markt op dat plein op te heffen en als marktterrein aan te wijzen het bovenom schreven gedeelte van de Molenstraat, t. w. het gedeelte gelegen achter het op het kruispunt van die straat met de Spoor straat staande transformatorgebouwtje, naar de richting Keizerstraat. Het Marsdiep als zeil oord met wisselend aspect. Het fort „Harsens" met zijn draaibare koepels en vuurmonden staat daar aan den overkant van het water als een wach ter met de blikken naar de vier wind streken. Hoeveel ondernemende zeevaar ders ztin niet hier langs getrokken in de lang vervlogen, roemruchtige dagen van Nieuwediep's glorietijd! Heden heerschte rust en stilte in deze omgeving van zee en paal wering. Een paar botters en wat vletterlieden gingen buitengaats. Er was weinig leven in de brouwerij en die havenbuurt scheen uit gestorven. Tot opeens de marine een zwerm zeilbooten naar het Marsdiep bracht. Dit gebeuren is een levensprikkel in den kalmen dag. Er is werk aan den winkel. Een gezellige drukte ontstaat, het is een ware uittocht van zeilbooten, die het water aandurven, in volkomen ver trouwen op de goede eigenschappen van hun materiaal. Wagen en winnen en koel overleg, dat is alles. Er waait een stevige bries. Met actie en emotie vaart een kieljacht voorbij. Witte petten aan boord groeten en wui ven vriendelijk en hoffelijk. Het heeft een ferme lap zeil en vurig en snel loopt het naar Texel's rêe. Hier is groote be drijvigheid van zeilers en een feest van zon en water en wind en bollende zeilen. Het krioelt er van marinesloepen, die rijzen en dalen in de witte golfkoppen van het werkende, woelende zeewater. Het Marsdiep is veranderlijk, altijd nieuw, altijd verrassend. En vandaag bij zonder. Uit vreemde en grillige wolken luchten komen vliegtuigen van de Mok. Er is een geweldig lawaai van motoren in de lucht. Bonkend cirkelen de toestellen. Dan manoeuvreeren ze naar beneden en maken heel wat deining. De Noordzee geeft een voortdurend wisselend aspect. Meters uit den kant wordt kielzog ge trokken in een groote baan van zeilers, want de gelegenheid is hier oneindig en wijd. Het zijn fantastische kleurige beel den van zeilen en masten en wapperende vlaggen en al die schuin-hangende en heen en weer zeilende sloepen geven een levendig beeld aan de zee. En in deze marine-wereld brengen de watervliegtuigen nog meerder variatie. Starten en landen op de Noordzee! Dat trekt immers altijd de bijzondere aan dacht, en daarin zit ongetwijfeld schoon heid en verrukking voor sportieve toe schouwers. I Als een vliegtuig op het punt staat om in zee te dalen en dan in woeste vaart weg te stuiven in een snelvlietenden brui senden stroom, is dat steeds een belang wekkend schouwspel. Waar is dat in on gerepte schoonheid beter te zien dan op het oude, historische Marsdiep met zijn grootsc'h verleden? Het is of hier geen landingsmoeilyk- heden bestaan voor deze marine-aviatiek. De piloten laten hun toestellen omlaag duiken om daarna weer omhoog te stijgen of het niets is. Nu eens werkt de motor voluit, dan wordt hij geknepen en men ziet wat zoo'n ding op het water wel ver mag. Van alle zijden worden ze losgelaten en terwijl de frissche bolwaaienüe wind woei onder de zeilers, lieten de mannen van de Mok te midden van deze water sport hun toestellen als groote levende vogels zweven, keeren en draaien en met vlugge wendingen opschieten. Beneden jakkeren de vaartuigen, waar in de schippers weten te loeven en op werken tegen den wind. En boven de hoofden der zeilers, die in hun scheepjes met tuigage lekker zitten te zonnen en zich blfi en zonder zorgen vermaken, doen de motoren hun werk met groote kracht. Rusteloos, onbevreesd en dapper laten de aviateurs zich glijden en kronkelen naar omlaag, waar geen grasveld is, maar de diepte. Dan huppelen en springen ze met vaardigheid op de zee en ploegen een witte streep in het donker-grauw van net water. Zoo'n renparatii op de Noordzee is boeiend. De toestellen lijken wel vol bloeds, die hier hun extra nummer ma ken. De bestuurders zijn meesters van de arena en toonen een wonder van klas sieke dresseerkunst. Met ontzag bekijken wy de kleine fi guurtjes; het is alsof zij in zware Mexi- caansche zadels en geweldige stygbeuge's op beroemde schoolpaarden daar in het vrije luchtruim en op de golven galop- peeren. Ge ziet hier prachtige staaltjes van actieve vliegoefeningen. Geen wijde scene uit een wervelstorm, maar echt. De vliegers gaan geheel en al en vastberaden op in hun beroep. En terwijl deze interessante vHegvaar- diglieid in vaart en lust onafgebroken de aandacht had van belanghebbenden, maakten de zeilers op de wedstrijdbaal! DEN HELDER Zondag 12 Juni 1932 Ned. Herv. Gem. (Nvv. Kerk, Weststraat). Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp^Concentratie* (Ps.73:28) Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar Bed. H. Avondmaal 's Middags 2.30 uur, Ds. Meynen Bed. H. Avondmaal 's Avonds 6 uur, Ds. Meynen Dankzegging H. Avondmaal Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen Gewone dienst 's Avonds 6 uur, Ds. Tollenaar Dankzegging H. Avondmaal Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Stoengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, Ds. G. W. Alberts van Schiedam Herst. Evang, Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „Wat kost ons Christen- zijn?". Donderdag 16 Juni nam. 8 uur Deutscher Verein. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Jeugdpreek over „Trouw en Geloof" Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 4e Zondag na Pinksteren. 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Hells. 's Morgens 7.30 uur, Bidstond 's Mor. 10 u., IJeiligingssamenkomst 's Mid. 3.30 u., Ópenluchtsamenkomst 's Avonds 8 u., Heilsbijeenkomst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen)'. Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 9 uur, de beer de Graaf van Amsterdam. Naast de vele theosofische literatuur, die de Leeszaal bevat, heeft het bestuur, indachtig aan de spreuk „audi et alteran parte" (men hoore ook de tegenpartij) een anti-theosofisch werk aangeschaft, dat langs populair-wetenschappelyke me thode tot een fel requisitoir is geworden tegen deze beweging. Het werk is van do hand van den Warmondschen hooglee raar J. P. Verhaar en uitgegeven by de N.V. Paul Brand's Uitgeversbedrijf te Hilversum, welk feit er al op wijst, dat we hier te doen hebben met een Katho lieke schriftuur. Maai de schrijver, die zelf zegt dit boek uit liefde voor de waarheid en in den geest van vrede te hebben samengesteld (het is ontstaan uit een reeks artikelen, door hem gepubli ceerd in „Het Schild"), is er in ge slaagd volkomen objectief te blijven en zich boven zyn onderwerp te plaatsen. Hü geeft een historisch overzicht van het ontstaan der beweging en haar splitsing (de Amerikaansche beweging van Bla- vatsky-Tingley, de Indische van Be- sant). een uiteenzetting van de leer (waar bij hy niet ontkomen kan aan een verge lijking met het Katholicisme), wijdt een vijftal hoofdstukken aan Krishna- murti, en een volgend zevental aan de vrije Katholieke Kerk, en weidt tenslotte ook uitvoerig uit over Steiner's Antropo sophie. Een literatuuropgave en zakelijk register besluiten het werk. Met groote ruimheid van opvatting heeft de theoso- fishce beweging een aantal cliché's afge staan voor de illustratie; de vrije katho lieken en des heeren Rudolf Steiner's volgelingen waren in dit opzicht minder welwillend. hun tochten alsof er geen lawaai in de lucht was. Hier en daar rukte het groote zeil, de voorplechten plompten neer en als er weer schot in kwam, schoot het water langs hen heen in een wilden val. En in de verte zeilde oen jacht, met witte zonnetent gespannen op het dek, proper en netjes en keurig geverfd, over het met middag-zonlicht doorspoelde Noordzee water, dat een ideale zeilgelegenheid heeft en waar de sportmensohen in hun element zijn. Cursussen Zeevaartschool. De Minister van Onderwijs, K. en W, heeft aan B. en W. medegedeeld,, dat hü, op grond van de noodzakelijkheid van be zuiniging op de Rijksuitgaven, geen vrij heid kan vinden te bevorderen, dat na 1 September e.k. Rijkssubsidie ten behoeve van den vooraf gaanden voorbereidenden cursus der Zeevaartschool wordt toege kend. De stopzetting van het subsidie maakt naar de meening van B. en W. de ophef fing van den voorbereidenden cursus noodzakelijk. Wy hebben ons tegen deze opheffing niet verzet, aldus het College, aangezien ze geen ai te groote bezwaren met zich meebrengt. Immers het is inder daad mogelijk den voor den tweejarigen cursus vereischten graad van ontwikkeling te verkrijgen aan andere inrichtingen van algemeen vormend onderwys alhier en el ders. Bii een bespreking daaromtrent met den Inspecteur van het Lager Onderwys in de Inspectie Den Heldor is gebleken, dat, met een geringe wijziging van den lesrooster der U.L.O.-school, een goede oplossing is te verkiigen. Indien tot deze opheffing wordt beslo ten, zuilen 26 lesuren minder behoeven te worden gegeven dan thans, zoodat met één leeraar minder kan worden volstaan. Nu echter één der leeraren der school n.1. de heer J. Middendorp tot Directeur is

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9