HEIDERSCHE C9URANT Spionnage ik den grooten oorlog. VAN DINSDAG 14 JUNI 1932. TWEEDE EK LAATSTE BLAD. Stadsnieuws. Opening modemagazijn Herschel. Gemeenteraad. Licht op voor allo voortuigen: Zomertijd. Dinsdag 14 Juni 21-5<J uur W oensdag 15 21-B Bii ministerieel besluit is de heer E H. Bos, hoofd eener school voor uitge breid lager onderwijs, alhier, benoemd in de commissie van examen voor hoofdakte te Utrecht. De door Burgemeester en Wethou ders van Tiel opgemaakte aanbeveling voor secretaris dier gemeente luidt: le. A. J. Gideonse, te Gouda; 2e. R. Kam man te Den Helder. EEN ZOMERSCHE DAG AAN HET STRAND. Daar behoeft niet veel voor te gebeuren om de menschen uit hun woning te lok ken. Een Oostenwind, een blauwe hemel en een zomersche zon en langs den Huis- duinerweg trekken drommen menschen naar het strand en volle autobussen rijden naar de „Donkere Duinen". Zoo was het Zaterdagmiddag en zoo was het Zondag. Het was zoo druk aan Huisduinen dat de fietsenstallingen overladen waren. Café's en uitspanningen waren meer dan vol en aan het strand was het druk met baders en baadsters en pootje badende kinderen. Met de breedte van het strand valt het dan ook hard mee en wij hebben alle hoop dat het niet zoo lang meer zal duren of het strand is weer even mooi als voor eenige jaren. In de duinen is het gevolg van het ver plichte bezit van een wandelkaart best te bemerken. Er zijn maar heel weinig men schen die de duinen tusschen Huisduinen en de „Donkere Duinen" bezoeken. Men kan er uren zijn zonder iemand anders tegen te komen dan de militaire politie. De „Donkere Duinen" daarentegen trek ken geregeld meer publiek en Zondag avond om tien uur vertoefden nog ver scheidene menschen bij den vijvei'. Het is wel jammer dat het plantsoentje, in het hart van de „Donkere Duinen", dat daar overigens zoo aardig is aangelegd, door ijzeren hekjes is omgeven. Die afzetting vloekt met haar omgeving en aangenomen dal het noodzakelijk was dat de perken omheind moesten worden, gelooven we toch zeer zeker dat er wel iets aardigers, en meer passends aan de omgeving, was te maken geweest, b.v. van het vlechtwerk dat men op de oriënteerheuvel heeft ge bruikt. Wij hopen dat alsnog zal worden overwogen of deze plekjes weg te nemen, wat het geheel zeker verfraaien zou of ze te vervangen. VERKEERSONGELUKKEN. Zondagmorgen hebben een paar fiets rijders weer tol moeten betalen voor hun onvoorzichtigheid en overtreding van de regels van het verkeer. Een wielrijder passeerde de Gravendwarsstraat, zonder Signaal te geven en een ander wielrijder kwam ook uit deze dwarsstraat zonder dit met zijn bel aan te kondigen. Een botsing was het gevolg en twee flink beschadigde rijwielen toonden voor de zooveelste maal aan dat een verkeersovertreding altijd on aangename dingen na zich sleept. Een jongen man en een jong meisje, door teedere banden verbonden, reden gearmd op de fiets naast elkaar, 't Was in de Prins Hendriklaan en Zondagmor gen om 11 u. Of zij hem of dat hij haar te dicht naderde, vermeldt de historie niet doch een feit is dat ook hun Zie en elkander omstrengelden, met het noodlot tig gevolg dat alle vier, zoowel de vehikels als hun berijders tegen den grond sloe gen. Beschadigde fietsen en ontvelde idylle? ehwlres,,ltaat van deze •aut %ias "le een gebeurtenis Zaterdag middag Daar stonden, in afwachting In'witi f men ging' Burgemeeste? cn Wethouders van den Helderen diverse genoodigden, daar was het volledig per soneel van de firma, en daar stond voor- °Pgeborgen in de flesschen, «nJ champagne, die straks zou worden geschonken. Het is waarlijk nog niet vaak voorge komen, dat bij een gelegenheid als deze iet gemeentebestuur officieel tegenwoor- c ig is. Maar de stichting van een passage ais thans bij dezen nieuwbouw aan de gemeente als openbaren weg werd aan geboden, is voorwaar ook geen dagelijksch verschijnsel en dus is de aanwezigheid van B. en W. verklaarbaar. Wij willen evenwel bij het begin begin nen, zooals dat behoort. Maar hier is al dadelijk eenige moeilijkheid. Want vraagt men ons nu eens, ter wille van onze lezers buiten de gemeente, die natuurlijk hevig belangstellen in alles wat in ons goede Helder gebeurt (denkt U eraan, dat wij tegenwoordig ook uiterlijk heelemaal op een groote stad gaan lijken, dus dat we niet langer mogen spreken van het ge moedelijke „Heldertje"), een uitvoerige beschrijving te willen geven van dit nieuwe gebouw, dan moeten wij zeggen het niet te kunnen doen. Want dat is nu juist het aardige dat het spreekwoord: eenvoud is het kenmerk van het ware hier prac- tische toepassing vindt. Juist de eenvoud van alles is oorzaak, dat er zoo weinig van 1$ zeggen is. De Friezen hebben daar een kernachtige uitdrukking voor: sljucht en rjucht zeggen ze in zoo'n geval. Juist de groote eenvoud, het afwezig zijn van allen opsmuk, brengt er de groote bekoring aan. Wij hebben de vorige maal al een korte beschrijving gegeven van het exterieur, dat, met zijn bronzen pui en groote spiegelruiten, zoo'n voornamen indruk maakt en zoo is het ook met het interieur: een groote ruimte met langs de wanden de ingebouwde eikenhouten vitrines en de noodige toonbanken en zitbanken. Rustig bovenlicht, eenvoudige lampen, dat is alles. De passage is ge heel naar het model der groote steden gemaakt: een overdekte doorgang naar de Stationstraat, aan de eene zijde toe gang gevend tot den winkel, aan de an dere zijde bestaande uit vitrines, waarin de goederen zijn geëtaleerd. Zoo is hier dus een geheel verkregen, dat in elk opzicht een aanwinst is voor onze stad. De etalage. Wij hadden al eenige maien getracht een kijkje te nemen in de zaak, toen die BABY HEEFT ZIJN ZIN goed verzorgd ligt hij in zijn wiegje. Ook Uw kind heeft geen last van roode lekken, doorliggen of schrijnen wanneer r het teere huidje dagelijks behandelt met Zwitsersche Balsem, de huidzalf met de onbegrijpelijke geneeskracht, zooals *poeders en verpleegsters verklaren. 30 ct. p. doos. (Adv.) nog niet geopend was. Zooals dat altijd in dergelijke gevallen gaattot het laatste oogenblik toe is er de chaos, dan komt plotseling het critieke oogenblik waarop de jonggeborene, kant en klaar, netjes gekapt en gekleed, aan het enthousiaste publiek wordt aangeboden. Zoo gaat het voor den buitenstaander. Voor hen, die uit dezen chaos orde moeten scheppen, gaat het niet zoo plot seling. Nog overal stonden bijvoorbeeld, in deze laatste dagen, de nakende juf frouwen zielig op een hoopje, sommige griezelig incompleet. Wie kon vermoe den, dat de etaleur van den heer Her schel, de heer C. H. Winkels, zich vier dagen en vier nachten met deze dames zou bezighouden om ze behoorlijk voor den dag te doen komen Of het hem gelukt is? Vraagt u het eens een deskundige, die heeft geen woorden van bewondering genoeg. Niet alleen heeft de heer Winkels alle ver schillende etalages zelf uitgevoerd, maar ook is alles hieromtrent door hem zelf ontworpen. Men zal hebben opgemerkt, dat iedere vitrine haar eigen, afzonderlijk cachet heeft. Het allernieuwste materiaal is ge bruikt, en bij elke kleur is gezorgd voor een harmonische aanvulling. De beklee ding der vitrines is van flanel, terwijl de groote artikelen, aangevuld zijn met par fums en kleiner mode-artikelen, waardoor dus iedere vitrine, zooals wij zeiden, een geheel op zichzelf vormt. De aangebrachte plakaten zijn eveneens zelf ontworpen en ook zelf met de hand geschilderd in den stjjl van elk vak. Kortom, hier is een geheel van groote artisticiteit verkregen, dat terecht ieders bewondering oogstte en waarvoor de heer Herschel dan ook zijn etaleur een speciaal woord van dank bracht. Bloemen, bloemen Inmiddels stonden wij Zaterdagmiddag al dat moois te bewonderen. En steeds werden bloemen aangebracht, wij pro beerden ze te tellen, maar bleven steken. Er waren er, naar wij later vernamen, meer dan vijftig, waarvan vele ook door cliënten zelf als blijk van belangstel ling, en zij stoffeerden prachtig den fraaien winkel. Steeds kwamen nog meer genoodigden binnen, ook een film opera teur was met zijn toestelletje gearriveerd om straks een filmpje van een en ander te maken. Naar wij vernamen, zal dal Vrijdag alhier in de Tivoli-bioscoop worden vertoond. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door den Burgemeester, den secretaris en de wethouders Smits en van der Vaart. Verder was er het perso neel, architect, aannemers en verdere uitvoerenden, en belangstellenden. Even drie uur Zaterdagmiddag nam de heer Herschel het woord. Het was spr., naar hij zeide, een groot genoegen te constateeren, dat velen ge hoor gegeven hadden aan de uitnoodiging hier tegenwoordig te zijn. In het bizonder dankt hij het gemeentebestuur voor zijn tegenwoordigheid. De dag van heden is een belangrijke dag voor ons, aldus de sPr-» 17 jaar geleden zijn wij deze zaak begonnen en thans mag worden gecon stateerd, dat het een van de mooiste zaken op dit gebied in de gemeente is. Bewezen is wel, dat wij het vertrouwen van de burgerij hebben verkregen. Uit dankbaarheid daarvoor hebben wij ge meend aan onze zaak een passage te moeten verbinden, welke wij hiernevens aan het gemeentebestuur aanbieden als openbare straat voor de burgerij. Hiermede is tevens een illusie verwezen lijkt van den architect, den heer Krijnen, die iets dergelijks al vaak had gepropa geerd. Spr. herdenkt den bouw, die na tuurlijk zijn momenten van beslomme ringen heeft gehad. Maar dat alles is nu vergetenhet is heden voor spr. boven dien een dubbele feestdag. Als herinnering aan het feit, dat zijn vrouw, die zulk een een groot aandeel in de totstandkoming van deze zaak had, het ongeluk had voor eenige weken haar voet te breken, heeft spr. van het vrijkomend gipsverband een bloembak laten maken, welke hij, gevuld met bloemen, aan mevrouw Herschel aan biedt, onder applaus der aanwezigen. Hij brengt vervolgens dank aan den architect, den heer S. Krijnen, den aannemer Boer- dijk, den schilder Schoneveld, verder den heer Puinbroek, electricien, de Jongli, loodgieter, de firma „Vonno" (Hilversum), die den inventaris leverde, de Vries, Alk maar, centrale verwarming, de heeren gebr. Rosa, terrazzo-werkers, de stuca- doors, gebr. Delis, alsmede de timmer fabriek „de Tropen" (Tilburg), die de fraaie vloer legde, en verzoekt daarna den Burgemeester de nieuwe straat te willen openen. Ook het personeel, in het bijzonder de etaleur, die zich vier dagen noch nachten rust gegund heeft, krijg^ een pluimpje voor zijn arbeid. Daarna had, in de nieuwe galerij, het doorknippen plaats v. h. rood, wit bl. lint, dat deze straat afsloot, en niet lang duurdif het of aan den anderen kant gingen de groote schuifdeuren open. Hiermede was de ingebruikname van de nieuwe passage een feit geworden en is Den Helder, dank zij het initiatief van den heer Herschel, een fraaien doorgang naar het station rijker geworden. Gelukwensch van het gemeen tebestuur. Het wSS, nadat aldus de nieuwe passage was geopend, de burgemees ter, welke even later het woord nam om in een korte toespraak namens het gemeentebestuur een gelukwensch uit te brengen en de firma dank te zeggen, dat met deze passage een oud denkbeeld van den heer Krijnen is verwezenlijkt. De kortere verbinding, die hierdoor is ver kregen met het station, zal ongetwijfeld velen aangenaam zijn. Namens het stads bestuur brengt spr. den heer Herschel gaarne dank voor dit bouwwerk. Hiermede was de officieele plechtigheid afgeloopende eerewijn werd rondgediend en nog eenigen tijd bleef men gezellig bijeen. Meer en meer belangstellenden kwamen thans een kijkje nemen en ook begon het normale winkelbedrijf wederom zijn eischen te stellen. Natuurlijk maakten velen van den nieuwen doorgang gebruik, daarbij tevens vol bewonderingstilstaande voor de keurige collecties, in de ver schillende etalages geëxposeerd. Zeer trok deze doorgang de aandacht van het publiek en de firma had vele complimentjes ervoor te incasseeren, die waren dan ook welverdiend. DON KOZAKKEN IN „CASINO". Enthousiast zijn de persbeoordeelingen, welke ons omtrent dit vermaarde koor bij zijn vorig optreden te Amsterdam en el ders ten deel vielen. Men leze: „De Maasbode": Deze vereeniging van mensehelijke stemmen op z'n prachtigst de natuurlijke klanken van een volmaakt instrumentaal ensemble wist te imiteeren. De stijging van kracht en schoonheid in de innerlijke voordracht bleef aanhouden en schooner dan ooit te voren hoorde het volle Geb. van K. en W. het „Wolga-Bootsman-lied" zingen. En zóó schoon dat men de schip pers nu werkelijk achter een heuvel zag verdwijnen". „De Tijd": Bijzondere bekoring. Onbeschrijfe lijke bassenmateriaal. Dat klinkt zoo vol, zoo warm, zoo sonoor en grondeloos diep, dat men er niet genoeg van krijgen kan. De afwisseling van solo en koor en het temperament gaven aan deze kooruitvoe ringen iets geheel eigens. Het succes was enorm". Dat het dus Zondagavond vol w:ordt in „Casino", is, zouden we zeggen, vanzelf sprekend, daar niemand zich dit buiten kansje mag laten ontgaan. Morgenavond treedt het koor in „Carré" op en Donderdag a.s. zullen de radio-lief hebbers het concert in hun huiskamer kunnen volgen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helderen zijn bijkantoren over de maand Mei 1932. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f 115.799.53 en terug betaald f 80.536.57 derhalve meer inge legd dan terugbetaald f 35.262.96. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 53. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 2.000 en afgeschreven f 3.750. Derhalve minder in- dan afge schreven f 1.750. Het aantal nieuw uitgegeven Staats schuldboekjes bedroeg 2. EEN KLEINE DREUMES AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Vermoedelijk gekomen door de mooie nieuwe passage van de fa. Herschel, waar hij wellicht naar de snoezige japonnetjes en badpakjes had gekeken,echter zonder er veel verstand van te hebben, wandelde hij gisterenavond heel genoegelijk door de Koningstraat. Alle voorbijgangers.keken hem al ver wonderd na en begrepen niet hoe een moeder haar spruit zoo laat op straat kon laten gaan. (Het was al bij negenen). Tot grooten schrik van allen stak hij plotseling de straat over, juist op het moment dat een vracht-auto van de firma Kaan met een flinken vaart kwam aan rijden. Een ieder sloeg den schrik om het hart en alle voorbijgangers vreesden het ergste, JDen aanrijding was haast niet meer te 'Vermijden. Doch dank zij de tegenwoordigheid van geest van den chauffeur werd een ver schrikkelijk ongeluk voorkomen en kon de dreumes, een haantje van ongeveer acht weken, door iemand worden gegre pen, die uit hoofde van zijn beroep zeer veel belang in baby's stelt. Deze nam hem mee naar huis borg hem daar op in een fijn hokje. Daar zit het haantje nu te wachten op zijn eigenaar, die zich aan het bureau van ons blad kan vervoegen om het adres van den redder te vernemen. van omstandigheden tegen een auto op gereden en wel zoodanig dat zij kwam te vallen. De fiets kwam onder den auto en werd leelijk beschadigd terwijl het meisje in een winkel in de Nw. Brugsteeg werd binnengedragen en later naar haar woning vervoerd. Vervolgagenda. Verschenen is een vervolgageada voor de raadsvergadering van hedenawnd. Behalve een tweetal ingekomen stukken (goedkeuring en verdaging van goedkeu ring van den raadsvergadering), komen daarop voor: Verkoop en erfpachtsuitgifte. Voorstellen tot verkoop van grond aan W. A. Ran en tot erfpachtsuitgifte aan: de dames M. A. J. en J. H. van Gessel, en de heeren A. F. H. Hopman, J. M. Vla ming, G. H. Bernard. I. Valkhoff, K. Geus, W. A. Ran en N. Schutte, J. W. London en J. F. Beemsterboer, alsmede aan H. van de Poll. Winkelsluiting. Aanvulling van het voorstel tot het vaststellen van een verordening als be doeld in art. 9, lid 1, der Winkelsluitings wet. Slachtrechten. Mededeeling dat Burgemeester en Wet houders tijdelijk de invordering der slachtrechten achterwege zullen daten. Sportvereeniging H.R.C. Voorstel in zake de verbetering van het H.R.C.-terrein. Wegenbelasting. Voorstel tot het vaststellen van het kohier der Wegenbelasting, dienstjaar 1932, en het 2e suppl. kohier 1931. Pensioen mevr. Wed. Bok. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat aan mevrouw M. P. BokJuch- ter ingevolge de verordening, regelende de pensionneering der wethouders, enz. een pensioen is toegekend van 261 per jaar. Tweede vervolgagenda. Op een tweede, alsnog verschenen ver volgagenda, komen voor: Erfpachtsuitgifte. Voorstellen tot uitgifte van grond in erfpacht aan J. P. van Os, H. Hagen, O. Bot en C. Buis, en W. F. Labout, als mede Benoeming. Benoeming van een onderwijzeres aan school 9. Voorgedragen worden: 1. Mej. C. J. M. Nauta, tijd. ond. te Den Helder; 2. Mej. L. Wiessner, tijd. ond. te Den Helder; 3. Mej. A. H. J. Heutink, tijd. ond. te Den Helder. EEN LASTIGE BAAS. Zondagavond oordeelde een visscher man het noodig om in café „Royal", Spoorstraat, den boel op stelten te zetten met het gevolg, dat de eigenaar den wat al te luidruchtigen man naar buiten depo neerde. Daar hij ook hier niet kalm was, oordeelde de politie het noodig genoemd heerschap naar het hoofdbureau over te brengen. Dit ging evenwel niet zonder verzet. De agent riep daarop de hulp van eenige matrozen in die evenwel voor de eer bedankten en kalm hun weegs gingen. Nadat assistentie van de politie gearri veerd was gelukte het eindelijk den man naar de Prins Hendriklaan over te bren gen. AANRIJDING. Zondagmiddag heeft op de Zuidstraat een ernstige aanrijding plaats gehad. Een meisje is door een noodlottige samenloop Geen rechten voor noodslachtingen. B. en W. deelen aan den Raad mede: Op verzoek van het bestuur van de af- deeling Den Helder van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw hebben wij dezer dagen een bespreking gehad met een commissie uit de leden dier afdeeling, bij welke bespreking er op werd aange drongen om, zoolang de heerschende slechte toestand in het veehoudersbedrijf aanhoudt, de heffing der keurloonen, die ingevolge de verordening op de heffing van keurloonen van slachtvee en vleesch verschuldigd zijn, achterwege te laten, voor zoover de noodslachtingen betreft. De opbrengst van deze keurloonen, dus bij noodslachtingen, bedroeg over 1930 en 1931 respectievelijk 117.en 118. In plaats van de heffing der keurloonen tijdelijk achterwege te laten, is het, blij kens het advies van den Directeur van den Het interieur van den nieuwen winkel van den heer Herschel, dat Zaterdag meer op een bloemenwinkel dan een modezaak leek. Een gedeelte van de passage van de nieuwe zaak. IV Vrouwelijke spionnen en haar werkwijze. Wel niemand zal onkundig zijn van het •feit, dat bij den spionnagearbeid vrouwen uit eiken kring en van eiken stand mede werking hebben verleend, die tot de meestwaardevolle voor de spionnagedien- sten van verschillende landen heeft be hoord. Van deze vrouwen geldt onverdeeld hetzelfde hetgeen van de 'mannelijke medewerkers kan worden gezegd: naast betaalde vrouwelijke spionnen, wier werk daardoor van groote zelfopoffering en moed, te grooter, omdat de dageijks të- rugkeerende onzekerheid, waarin zij leef den, en omdat van haar, wellicht nog meer dan van de mannelijke medewerkers van den spionnagedienst, kan worden gezegd, dat één verkeerde blik, één verkeerde stap haar onweerstaanbaar in het verderf zou hebben gestort. Natuurlijk kende de verschillende m>ionnagediensten elkanders voornaam ste medewerkers. Dat wil zeggen, zij wis ten, dat deze medewerkers bestonden; soms kenden zij zelfs de namen of de pseudoniemen. Maar van aangezicht kenden zjj die medewerkers slechts zel den, en dit was ook uitermate moeilijk, ornaat dit aangezicht meer dan eens, ook qp denzelfden dag, kon veranderen. Tot de beste vrouwelijke medewerksters, die Downing Street zich verzekerde, behoor de en behoort nog altijd, gelijk Robert Boucard ons verzekert, de mooie Flora. Een vrouw, die thans den middelbaren leeftijd angstig is genaderd, doch nog al tijd over zoodanige schoonheid moet be schikken, dat zij alleen reeds daardoor menigeen, zelfs ernstig aangelegde man nen zijn geheimen heeft ontfutseld. Alles is lieftalligheid aan haar, en haar oogen weten te lachen met een onschuld, die bijkans verblindt. En toch is deze zelfde mooie Flora de meest onverbiddelijke tegenspeelster die men hebben kan; is er staal in die oogen, zoodra zij zich tegen over den vijand heeft ontpopt, en kent zij geen erbarmen. Trouwens, slechts die vrouwen, die ongevoelig zijn, kunnen in den spionnagedienst succes bereiken. Het gaat ook wel eens anders, want vrij alge meen bekend is de geschiedenis van de bij uitstek lieftallige Deensche, die de In telligentie Service op comfortabele wijze in een der eerste hotels van Kopenhagen had geïnstalleerd teneinde er betrekkin gen aan te knoopen met de vele aanzien lijke vreemdelingen, die in den oorlogs tijd via Kopenhagen kwamen en gingen. Langen tijd achtereen verschafte deze agente waardevolle rapporten, totdat op een gegeven oogenblik die waarde vermin derde, steeds achteruitging en eindelijk geheel ophield te bestaan. De jongedame beweerde, dat de haar toegekende bedra gen niet toereikend waren om haar slacht offers tot spreken te brengen. Maar op een goeden dag meldde zij zich vrijwillig bij den chef van den Engelschen dienst te Kopenhagen en bekende hem onder een rijken tranenvloed, dat zij haar beroep niet verder kon uitoefenen, omdat zij doodelijk verliefd was geworden op een van degenen, die zij tijdelijk in haar net ten had moeten "vangen. Het pleit voor haar, dat zij niet slechts ongenoopt deze bekentenis deed, maar ook, dat zij onmid dellijk aanbood de haar tevoren toegeken de bedragen te restitueeren. Niet alle vrouwen in dienst van Downingstreet ge voelden gelijken schroom, maar ook met haar wist de Intelligence Service korte metten te maken. Het is met een jeugdige Italiaansche voorgekomen dat zij, bij ge brek aan wetenschap, deze wetenschap verzon en rapporten opstelde, die telken male bleken geenerlei grondslag van waarheid te bevatten. De Intelligence Service stond op het punt met haar af te rekenen, toen zij zich verloofde met een jong Fransch vlieger-officier, zoon van een der meest bekende Fransche diplo maten. Tegenover dergelijke onverwachte voorvallen staat zelfs de Intelligence Ser vice machteloos, en deze jonge Italiaan sche is een dergenen, die den dienst in Downingstreet ongestraft heeft kunnen uitlachen. De mooie Flora leverde werk, dat tel kenmale genoemd en gezien mocht wor den. Waar moeilijke opdrachten waren te vervullen, werd zij gezonden, en in bij kans eiken maatschappelijken kring kon men haar zien. De agenten van den En gelschen dienst, die zoo nu en dan met haar in contact kwamen, verwonderden zich geenszins haar heden als grande dame in een der voornaamste salons van Parijs of Londen of Rome aan te treffen en den volgenden dag wellicht te ontmoe ten als schoonmaakster op de spoorwegen of de booten. Een keer werd Flora uitge zonden om den man, die de draadjes van den Duitschen spionnagedienst in Zwit serland in handen hield, zijn geheimen afhandig te maken. Zij moest niet slechts de dossiers, die Downingstreet reeds be zat, aanvullen, maar ook voldoende bewij zen in handen krijgen voor de rol, die deze man vervulde teneinde Engeland in staat te stellen van Zwitserland zijne ver banning van het Zwitsersche grondgebied te verkrijgen. Flora kwartierde zich in hetzelfde Palace Hotel in Montreux in, maar uiterst langzaam maakte zij vorde ringen. Want de Duitscher was een ge sloten man, op zijn hoede tegen eiken overval. Totdat ook hij ten langen leste voor de verleiding van Flora's vrouwe lijke schoonheid en onschuld en lieftal ligheid bezweek. Zij wilde op een gegeven avond in zijne vertrekken, waarin hij uiteraard zijne geheimen bewaarde, het souper komen gebruiken. Nauwelijks was zij binnen of zij herinnerde zich, dat zij haar flacon met haar onmisbaar parfum in haar kamer had achtergelaten. Welke man, zelfs al is hij de meest nauwgezette agent eener oorlogvoerende mogendheid, kan weigeren zulk een flacon te gaan halen. De Duitscher deed het, en Flora zou een groot deel van zijn geheimen heb ben verkregen, ware niet op het onver wachts de secretaris van den agent bin nengekomen, die haar overmeesterde en aan den agent overleverde. Men kan zich het tooneel voorstellen, dat volgde. Flora liep niet alleen het gevaar te worden gecompromitteerd zoodanig, dat haar geheele loopbaan er door zou worden bedorven, maar agenten zijn we derzijds niet geniegd al te scrupuleus op te treden jegens de levens van andere agenten. Haar smeeken hielp haar niet en toen verklaarde zij zich plotseling bereid om de geheimen van de Intelligence Ser vice te verraden. Geheel den nacht was de Duitsche agent bezig met het opschrijven van namen en cijfers, zoovele, dat hij eerst in den vroegen ochtend zijn gevangene de vrijheid kon hergeven. Hoe onvoor zichtig was hij geweest, want al spoedig bleek het hem, dat hij absoluut waarde- looze, voor een groot deel misleidende in lichtingen had ontvangen, die hem een blaam van zijn chefs bezorgden! Dezelfde Flora stond eigenlijk voor niets. Ook in ons land is zij menigmaal geweest. Zij organiseerde in 1916 in Bel gië geheel den Engelschen dienst, welke ten doel had om op de hoogte te blijven van de Duitsche troepenbeweging. Ver meldingen, schijnbaar onschuldig voor den oningewijde, doch die, verzameld op een centraal punt, een overzicht veroor loofden, dat voor de respectieve generale staven van de grootste beteekenis is. Flora verzamelde deze berichten, zij gaf ze over aan de vertegenwoordigers van den dienst, voor een deel in Holland ge vestigd, die met haar correspondeerde, dank zij geheime koeriers, wier practij- ken, als men ze al te weten kwam, altijd te laat werden ontdekt. Gevaar was er elke minuut, ja elke seconde om haar heen; gevaar, gelijk de Engelsche agent bemerkte, die, in het gewaad van een mon nik gestoken, te Keulen werd gearresteerd, en doodgeschoten, en gelijk de Engelsche officier bemerkte, die zich den eleganten dolman van een Hongaarsch krijgsmak- ker had aangetrokken. Maar een vrouw als Flora vreesde dat gevaar niet, zag het waarschijnlijk nauwelijks meer, evenmin als de glazenwasscher het ziet, die zijn gevaarlijk beroep uitoefent of de acrobaai er aan denkt voordat hij eiken avond zijn toejuichend succesnummer aanvangt. Zoo slaagde zij er in in betrekking te komen met den man, die de geheime Duitsche marinecode bewaarde. Zij werd, als Oosr tenrljksche bij hem geïntroduceerd, al spoedig zijn geliefde, en bracht hem er toe op een avond in haar tegenwoordig heid de verzegelde doos te openen, die de code bevatte. Terwijl de officier bezig was het dringende telegram, hem ter ontcijfe ring toevertrouwd, in gereedheid te brengen, wist Flora een klein oranjekleu rig boekje tusschen haar kleeren te ver bergen. Natuurlijk heeft de bedrogen offi cier het verlies bemerkt, en, had hij ge daan gelijk eigenlijk zijn plicht hem voor schreef, hij had ervan dienen kennis te geven aan het ministerie te Berlijn. Juist omdat hij het niet deed, bleef de Duitsche marinecode onveranderd; juist omdat het in zijn eigen belang was het verlies niet te doen bemerken; ontstond geen wantrou wen. Men zegt, dat admiraal Jellice ge durende den Jutlandsdag een valsch be richt heeft ontvangen, dat heette afkom stig te zijn van de admiraliteit te Londen, en vermoedelijk was afgezonden door een Duitschen agent in Engeland. Dit heeft hem ongetwijfeld geleid tot een beweging,

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5