na S. I. KMHSSEIS Zn. 4«a2",l!3'V Gemaakt op eigen ateliers. Rijk en geen geld. TOBRALCO voor de Kon. Marine, NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ■glip Buifenlandsch overzicht. H@i bezoek van de „Graf Zeppelin". DEN HELDER, 'iMflflG.PILLEr Nr. 7134. EERSTE BLAD DINSDAG 21 JUNI 1932 60ste JAARGANG President Hoover republikeinsch candidaat. - Voor- loopig Duitsch moratorium. China en Japan. in 50 dessins, compleet (tunique, vest en pantalon), inclusief uitmonstering. VRAAGT PRIJSCOURANT. Militaire Kleedermakerij. FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, 1 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4 ct.;fr.p.p.6ct! Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De republikeinsehe partij in de Ver- eenigde Staten heeft trouw vastgehouden aan Hoover. Met bijna algemeene stem men heeft zij hem eandidaat gesteld voor het presidentschap. Zij heeft zich niet laten afschrikken, aldus de „Nw. Rott. Crt.", door het verlies aan populariteit dat Hoover geleden heeft, ten deele door de ongelukkige omstandigheden, die bui ten zijn schuld maar onder zijn bewind zijn ontstaan, en ten deele ook door zijn minder aantrekkelijke persoonlijke eigen schappen. In het programma waarmede de partij den verkiezingsveldtocht gaat onderne men, zal zeker een bepaald punt zeer de aandacht trekken. De strijd die tusschen de „drogen" en „natten" bij de opstelling van het programma is gevoerd, heeft geen duidelijker beslissing opgeleverd. Men heeft een gunstige oplossing ge vonden door in het programma op te nemen dat de staten voortaan zelf zullen beslissen of zij den alcohol al dan niet binnen hun grenzen willen verbieden. Dit komt neer op een soort plaatselijke keuze, zooals deze in Canada bestaat, waarbij men dan het begrip „plaatselijk" heel ruim moet nemen. Voorts zal de gouden standaard wor den gehandhaafd; herziening van de ta rieven wordt gepropageerd, het beleid van Hoover inzake het Japansche-Chi- neesche conflict goedgekeurd. Ten opzichte van de ontwapening heet het dat Amerika wel bereid is zijn mari tieme wapenrusting verder te verminde ren, maar dat dit alleen mag geschieden wanneer anderen dit naar proportie doen, en de Amerikaansche vloot gelijk blijft aan de sterkste vloot der wereld. Nu maar afwachten of Hoover wordt gekozen. Hoover is niet populair. Dank zij den besprekingen van Herriot en MacDonald te Parijs heeft de Lausan- ner conferentie reeds, bij het begin van den tweeden dag, tot een eerste besluit Zomer-wandeling, naar internatio nalen stijl. („Daily Herald"). geleid. De voornaamste crediteurstaten van Duitschland, namelijk de vijf uitnoo- digende regeeringen van België, Enge land, Frankrijk, Italië en Japan hebben zich reeds bereid varklaard, gedurende deze conferentie geen herstelbetalingen van Duitschland te verlangen, die het anders met ingang van 1 Juli weer zou moeten hervatten, daar dan het een jarige Hoover-moratorium afloopt. Von Papen, de Duitsche Rijkskanse lier, heeft deze verklaring van Herriot en de zijnen terstond met dank aanvaard, zoodat het moratorium thans is ver zekerd. Wel nut heeft een zoo kort morato rium? vraagt- de Lausanner correspon dent van het „Volksblad". En hij gaat verder als volgt voort: Het is heel goed mogelijk, en zelfs waarschijnlijk, dat de staatslieden, die thans te Lausanne zijn, inderdaad na twee of drie weken naar huis gaan, ter wijl de conferentie nog eenige maanden desnoods tot het volgende jaar, blijft voortduren, dank zij de benoeming van studiecommissies, die het tweede deel der conferentie zullen voorbereiden. De af kondiging van het moratorium voor den duur der conferentie en de belofte, dat de eindregeling nog door deze conferentie zelf zal worden vastgesteld, houdt dus nog niets bepaald in over het nabij zijn van het tijdstip der definitieve regeling, die dan het moratorium zal vervangen. Zullen de staatslieden, nu het morato rium een feit is geworden thans het vraagstuk der herstelbetalingen in hun besprekingen te Lausanne laten rusten en volstaan met de benoeming van een studiecommissie voor het vinden van een billijke regeling, eventueel geheele schrapping der herstelbetalingen? Of zal men thans de debatten over de moge lijkheid, de spons geheel over de herstel betalingen te halen, de volgende week toch nog voortzetten? Chamberlain, de Italiaansche minister van financiën Mosconi en de Duitsche Rijkskanselier Von Papen hopen allen het laatste. Doch Herriot, ondersteund door de kleinere crediteuren onder de Balkanstaten, heeft reeds duidelijk laten blijken, dat hij van een geheel op zichzelf staande regeling van de herstelkwestie weinig heil ver wacht. De hoofdcommissaris van politie heeft geweigerd de nationaal-socialisten weer in het bezit van het Bruine Huis te stel len, zoolang de incidenten niet volkomen opgehelderd zijn. In het Wupperdal hebben zich ei'nstige botsingen voorgedaan tusschen commu nisten en nationaal-socialisten, die zich in uniform op straat vertoonden. Te Bar- j men werd een communist door messteken j gewond, terwijl elders in de stad twee na- I tionaal-socialisten door schoten van een communist ernstig werden gewond en een voorbijganger een sohot in den hals kreeg. Door onbekenden werden de ruiten van een nationaal-socialistischen boekhandel ingeworpen, terwijl des morgens vroeg twee nat.-socialisten werden gearresteerd, die de voorbijgangers fouilleerden met de bedoeling eventueele wapens in beslag te nemen. Te Elberfeld kwam het Zaterdag en Zondag tot een treffen, waarbij tien per sonen vry ernstig werden gewond en naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht. Bovendien werden enkele agenten licht gewond. Ook te Hagen ontstond er een hand gemeen tusschen communisten en natio naal-socialisten. Volgens mededeelingen van de politie hieuwen de tegenstanders met latten, stokken, oude sabels en mes- AANSLAG OP EEN ENGELSCH BISSCHOP? Terwijl de bisschop van Carlisle in het graafschap Cumberland bezig was, de leerlingen van een school toe te spreken, vernam men eensklaps onder het podium een lichten knal. Üit het onderzoek bleek, dat men vermoedelijk met een tijdbom te doen had, die echter haar doel had ge mist, Sootland Yard heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, daar men van mee ning is, dat de helsche machine te per fect was gemaakt, dan dat hier van een misplaatste grap zou kunnen sprake zijn. RELLETJES IN DUITSCHLAND. Botsingen tusschen naüonaal- sodelisten en communisten. Stahlhem- en geüniformeerde storm troep-leden poogden Zondag optochten te organiseeren, waarbij het tot ernstige bot singen kwam met de politie. Uit het Keul- sche Bruine Huis werden stoelen naar de agenten geworpen, waarop door de politie het huis werd bezet en verscheiden na tionaal-socialisten in hechtenis werden genomen. De politie maakte gebruik van haar gummistokken en vuurwapens, waar door tal van personen werden gewond. sen op elkaar in, terwijl er ook schoten werden gewisseld. In totaal werden der tig tot veertig personen gewond, waar onder vijf ernstig. De politie heeft vijf personen in hechtenis genomen. Verder komen berichten van botsingen uit Mainz en München. In laatstgenoem de stad trachtten de Nazi's in uniform voor de woning van den Beierschen pre mier te demonstreeren. Er werden 470 druktemakers gearresteerd. Gevechten in Mantsjoerije. Tijdens verbitterde gevechten tusschen Chineesche troepen onder bevel van ge neraal Wangtelin en Japansche strijd krachten hebben de Chineezen naar uit Harbin wordt gemeld volgens Ja pansche berichten, 300 dooden en 28 ge wonden verloren. Het verlies der Japan ners bedraagt volgens deze berichten 6 dooden. Het verscheidene duizenden man sterke leger van Wangtelin ondernam tegelijker tijd verscheidene overvallen op verschil lende plaatsen. De Japansche troepen slaagden er echter in tijdig in te grijpen en de Chineezen na een strijd van 3 uur op de vlucht te drijven. De tijd gaat snel en vooral de tijd waarmede vliegmachines rekenen. Als dit relaas verschijnt, is de tocht van de „Graf Zeppelin" alweer historie gewor den, want reeds Zondag is het luchtschip naar zijn basis te Friedrichshafen terug gekeerd, na Zaterdagmorgen een groot deel van ons land op stelten te hebben gezet. Het feit, dat de „Zep" den afsluitdijk zou passeeren, en dus kort in de buurt van Den Helder zou komen, was oorzaak, dat Zaterdagmorgen de telefoon niet stil stond van menschen, die inlichtingen kwamen nemen. Ons eerste, in het plaat selijk nieuws opgenomen bericht, dat het luchtschip te ongeveer 4 uur boven of nabij onze stad zou komen, is onjuist ge bleken, doch kon niet meer worden gere dresseerd. Boven of nabij onze stad is het gevaarte ditmaal niet geweest; te pl. in. 3.30 u. bereikte het Wieringen, te 3.45 u. Breezand,, te 4.10 u. Alkmaar. Omtrent de gebeurtenissen van Zater dag volge hier een kort resumé: Voor de komst van de „Graf Zeppelin" in Twente bestond Zaterdag in den vroe gen morgen een geweldige belangstelling. Van vijf uur af ging een onafgebroken stroom auto's en fietsen in de richting van het vliegveld. Over Enschede kwamen vele honderden auto's uit alle deelen des lands, uit Duitschland, ja zelfs uit Bei- jgi«, die langs den Oldenzaalschen Weg j de richting van het vliegveld insloegen. Het verkeer dat berustte bij de Lonneker politie, versterkt door manschappen van de politie uit Enschede en Rijksveld- wacht, was uitstekend geregeld. Reeds om zes uur marcheerden de lan dingsmanschappen, bestaande uit leden van vijftien Twentsche gymnastiekver- eenigingen. over het groote terrein en begaven zich naar het midden daarvan, waar de landing van de Zeppelin zou plaats hebben. Het werd evenwel nagenoeg acht uur- voor het luchtschip aan den horizon ver scheen, opgewacht door tenminste 10.000 personen (naar schatting). De landing ge schiedde vlot. Zooals men weet, woonde Prins Hendrik en de minister van water staat de aankomst bij. De heer Edo Bergsma, als voorzitter Ivan het vliegveld Twente, sprak woorden van welkom tot de autoriteiten, en, in het Duitsch, tot de Zeppelin-passagiers. Omstreeks kwart voor negen vertrok het luchtschip weer, onder oorverdoovend gejuich der duizenden. Prins Henctrik was onder de passagiers. Ook het vertrek geschiedde vlot. De Rotterdammers waren heel den mid -dag in afwachting; van overal kwamen de auto's bij tientallen groote toering- cars uit Antwerpen en Brabant. Om streeks half vier stonden er, naar de „Nw. Rott. Crt." mededeelt, naar ruwe schatting omstreeks 4000 auto's bij het vliegveld Waalhaven. De geweldige menschenmassa, die ook hier bijeen stond, werd beziggehouden door vliegdemonstraties, enz. Te pl.m. 5 uur landde de Zeppelin hier, en een over haast vertrek heeft velen teleurgesteld. Het bleek, dat minder gunstige weerbe richten daarvan de aanleiding waren. De terugtocht van die tienduizenden met de duizenden auto's, was, een puzzle op zichzelf. Er zijn er geweest die een uur lang op het terrein moesten manoeu vreeren voor zij op den weg waren.. En ook daar was de boel soms hopeloos in de knoop. Boven Den Haag is de Zeppelin laag over de Indische tentoonstelling gevlo gen. De „Nw. Rott, Crt." heeft een onder houd gehad met minister Reymer. Deze was zoo welwillend ons die indrukken mede te deelen. Het was de eerste maal geweest, dat hij met een luchtschip gereisd had, en de minister- was zeer enthousiast over deze reis. De stemming aan boord was allerprettigst geweest en de indrukken, die hij had op gedaan, waren overweldigend. Vooral voor het regelmatig verkeer over groote afstanden leek den minister een lucht schip een ideaal vervoermiddel. Voor de toekomst, zoo zei hij, verwacht ik stellig veel van het luchtschipverkeer. Als wij ons indenken, dat het mogelijk zal zijn, om in vier dagen op geriefelijke wijze met een luchtschip van Holland naar In- dië te reizen, kan het niet anders, zoo be sloot hij, dat van het luchtschip in de toekomst zeer veel verwacht kan worden. DE FINANCIEELE MOEILIJK HEDEN DER GEMEENTEN. De Vereeniging van liberale leden van gemeentebesturen heeft Zaterdagmiddag te Utrecht een openbare crisisvergade ring gehouden, welke gewijd - was aan een bespreking van de financieele moei lijkheden der gemeenten. Dr. W. W. van der Meulen in Den Haag, voorzitter der Vereeniging, zeide in zijn openingswoord, dat het bestuur op een daartoe gedaan verzoek deze ver gadering heeft belegd om aan de leden gelegenheid te geven van gedachten te wisselen over de moeilijkheden, waarin de gemeenten zich bevinden. Als vertegenwoordiger van de liberale Kamerfractie woonde dr. Vos de verga dering bij. De heer K. H. Tusenius, wethouder der gemeente Velzen, heeft een inleiding ge houden. DE REGEERING EN AMSTERDAM. De „Nw. Rott. Crt." verneemt, dat het onderhoud, hetwelk de vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur van Am sterdam met de financieele commissie van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben gehad, de toelichting, die zij heb ben gegeven, een gunstig resultaat heeft opgeleverd. De regeering heeft haar al te starre houding ten aanzien van Am sterdam laten ^aren. De steun, die noodig is, zal aan Amsterdam worden verleend. In de eerste plaats geldt dit het verstrek ken van kasvoorschotten aan onze ge meente, en ten tweede zal de gemeentebe- grooting voor het loopende jaar binnen kort worden goedgekeurd. In hoeverre is afgezien van den eisch van sterke bezui niging op de begrooting voor 1932, is nog niet bekend. Een officieele mededeeling heeft het gemeentebestuur nog niet ge kregen. kleur-eeht, wasch-eeht, Slü per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-colleotie Uniformen DE LOONSVERLAGING BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Het compromis-voorstel der di rectie aanvaard. In een Zaterdagochtend gehouden be spreking van den personeelraad met de directie der Nederlandsche Spoorwegen inzake de loonsverlaging is thans over eenstemming verkregen omtrent de vol gende regeling: een korting van 5 pet. op de loonen per 1 Juli a.s., geldende tot en met 31 December van dit jaar, en in den loop van dit jaar vermoedelijk in Octo- ber een nieuwe bespreking over ver dere maatregelen, welke in deze moeten worden genomen, op de basis van het eer ste voorstel der directie. MOORDZAAK OP VELDWACHTER TAP. Naar de „Tel." verneemt is door den verdediger, mr. Roobol, cassatie aange- teekend in de zaak tegen de drie gebroe ders R. uit Kerkdriel, die door het Ge rechtshof te Arnhem, 'wegens den moord op den Rijksveldwachter Tap, aldaar op Oudejaarsavond 1931 gepleegd, veroor deeld waren: de eerste tot 13 jaar, de beide andere tot 10 jaar gevangenisstraf. Verstopping verstoort Uw gestel en humeur. Neem geen stérk pur- geerende middelen, doch van tijd tot tijd de zacht werkende Foster's 2^ Maagpillen. het ideale laxeermiddel. f 0.65 per flacon. .1 door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Even aarzelde hij. Bijna waren ze bij den ingang van het restaurant. De por tier, die Bliss herkend had, stond met zijn pet in zijn hand; hij had een oogen blik van overweldigend verlangen naar de Lichte, warme atmosfeer van het restaurant, het goed klaargemaakte eten, de keurige bediening, naar al de luxe, welke hij zich gedurende de laatste zes weken met zulk een energie had ontzegd. Het meisje, dat hem het eerst had aan gesproken, had haar arm door den zijne gestoken en zeide lachend: „Je behoeft niet te denken, dat ik je los zal laten. Ga nou mee, dan kan je ons eens vertellen, wat je al dien tijd hebt uitgevoerd en waarom je zulke gekke kleeren draagt." Nog een oogenblik sloeg een gevoel" van aarzeling zoo sterk door Bliss heen, dat hij zjjn vuisten balde, niet wetend wat te doen. Op dat oogenblik ging hem een ateliermeisje voorbij, moe, bleek, sjofel tjes gekleed; toen ze het restaurant voor bij ging, keek ze omhoog, waardoor het licht van den ingang scherp haar gelaat verlichtte. Met een schok kwam de herin nering aan hetgeen zijn houding gedu rende de laatste zes weken beteekende, bij Bliss terug, 't Was alsof hij al zijn wils kracht weer voelde terugkomen; toen hij begon te spreken, klonk een geheel an dere toon. in zijn stem door. „Kinderen, het spijt me heusch," zeide hij beslist, „maar voor het oogenblik zijn al die dingen voor mij verboden waar. Maar omdat we zulke oude kennissen zijn...Hier Kitty pak aan." Tersluiks, met een knipoogje, stopte hij twee of drie bankbiljetten uit zijn rechter broekzak het meisje in de hand. „Zoo," zeide hij. „Nu zorg je maar vlie gensvlug dat je een goed tafeltje krijgt, eet er eens lekker van en koop wat bloe men. Ik moet nu heusch weg, want ik heb nog wat te doen." In-verbaasd keek het meisje hem aan. Tot dusver was hij in haar oogen altijd een echte blaag geweest en nu plotseling leek het wel, alsof hy iets echt manne lijks gekregen had. „Toe, ga nu in elk geval mee eten?" vroeg ze. „Je kunt toch onmiddellijk daar na weggaan." Bliss schudde zijn hoofd en wilde weg stappen, maar hy bedacht zich nog even en keerde zich naar de beide meisjes. „Neen, ik heb beloofd ergens anders te gaan eten," zeide hy, met moeite een glimlach onderdrukkend, toen hy de twee shillings in zyn linkerzak voelde. „Dag, hoor." Snel energiek stappend, ging hy weg, met een gevoel, alsof hy gelukkig een groot gevaar ontsnapt was. Zyn diner in Soho kostte hem precies tien pence; na afloop ging hy naar zyn vroegere wo ning, sloot de huisdeur open en stapte naar binnen met een gevoel, alsof deze omgeving hem absoluut vreemd was. Toen Clowes den sleutel in het slot hoor de omdraaia» liep hij snel naar de voor deur en groette Bliss, alsof diens thuis komst iets heel gewoons was. „Heeft u al gegeten, mijnheer?" was het eenige wat hy vroeg. Bliss knikte. „Ik heb je noodig in mijn kleedkamer," zeide hy; „ik moet me even verkleeden; leg je mijn jaquet klaar?" „Er zyn drie mandjes vol met brieven, mynheer, die mr. Crawley heeft terug gestuurd, en die ik toen maar voor u be waard heb. Gewone brieven en invitaties." „Die moeten dan maar wachten," ant woordde Bliss kortaf. „Ik heb op het oogenblik geen tijd om ze in te kijken." Een half uur later was hy klaar om weer weg te gaan; toch had hy wel het land, toen hy vanuit zijn goed verwarm de, gezellige kamers naar buiten in de donkere straat stapte, waar een druilige regen gestadig neerviel. Dien nacht sliep hy in het kleine, harde bed boven op het kille zolderkamertje en den volgenden morgen precies om acht uur sloot hy de deur voor Tim open van hun nieuwen winkel in Regentstreet. Toen het tien uur sloeg, was byna al zyn geld op, maar het fornuis brandde heerlijk en een keu rig in 't wit gekleede kok was druk be zig 0111 allerlei eten erop klaar te maken. Een gedeelte van den winkel werd inge nomen door een enorme hoeveelheid levensmiddelen, de vloer van het andere gedeelte was bedekt met een keurig tapijt, tegen den wand stond een Derby- schryftafel, waaraan Bliss, in jacquet met grijze broek en een hoogen hoed, druk zat te schrijven, terwijl hy, schijnbaar diep in gedachten, zoo nu en dan een trekje deed aan een heel groote en dikke sigaar, welke hij zoo hield, dat de voor bijgangers haar vooral goed konden zien. Voor het raam was een groot, wit karton opgehangen, waarop gedrukt stond: Voor menschen die honger hebben zijn hier Gratis Maaltijden verkrijgbaar Alles wordt gekookt op het beroemde Alpha Fornuis. Nog geen uur geleden was de deur ge opend om de eerste menschen binnen te laten en nu stond er al een witkiel by de deur, die het binnenkomen en weggaan moest regelen, terwijl twee politieagenten, wier aandacht getrokken was door het gedrang voor den winkel, de handen vol hadden met het regelen van de queue van wachtende menschen. De kok kon het werk niet meer af, na anderhalf uur had hy een maatje noodig om hem te helpen. Voortdurend kwamen er karren met levensmiddelen opdagen, terwyl aan de lange tafel, welke achter in den winkel opgezet was, de meest vreemdsoortige in dividuen elkaar voortdurend afwisselden. Bliss zat nog steeds aan zijn schrijftafel met het air van iemand, die het te druk heeft om aan iets anders te denken; als echter de waarheid gezegd moet worden, voelde hij zich lang niet op zyn gemak, daar tot dusverre niemand werkelijk zakelijk naar het fornuis had geïnfor meerd. Zoo ongeveer tegen drie uur in den namiddag echter, klopte een jonge man, die in een taxi gekomen was, hem op den schouder. „Bent u de chef?" vroeg hy. „Ja," zeide Bliss. „Wat is de engrosprys van uw for nuis?" ging de jonge man door. Bliss keek eerst even tersluiks naar het kaartje, dat het jongemensch hem over handigd had. „Ellennanns Limited" stond ei op gedrukt, de naam van de grootste engroszaak van het geheele land. „Voor u als grossier is de prijs dertien en een halve guinea," zeide Bliss, „maar we zyn van plan geen groote orders van grossiers aan te nemen.Als we ze direct aan de winkeliers verkoopen, krijgen we natuurlijk meer, en u weet evengoed als ik, dat de prijzen van het metaal hoe lan ger hoe meer de hoogte ingaan, en nu spreek ik nog niet eens over de mogelijk heid, dat er binnenkort een staking uit breekt." „Laten we nu met een proeforder van een twintig stuks beginnen," stelde de vertegenwoordiger van de firma Eller- mann voor. Bliss zuchtte diep, terwyl hij de order noteerde en haar geteekend weer terug kreeg. ,,'t Is eigenlijk in 't geheel ons doel niet, om aan grossiers te gaan leveren," zeide hij. „We hebben dit op touw gezet als reclame voor onze afnemers. Eigenlijk kunnen we niets nieuws beginnen, voor dat onze nieuwe fabriek klaar is." De jonge man keek hem even opmerk zaam van ter zijde aan. „Ze durft nogal wat aan, die firma van u." Bliss haalde even nonchalant zijn schou ders op. „In den tegenwoordige» tijd heeft juist zoo iets resultaat. Maar neemt u me niet kwalijk, daar staan een naar menschen te wachten, die ook willen koopen. Ik zal ze even te woord staan, ofschoon ik werke lijk niet weet, wat ik moet zeggen." Toen de vertegenwoordiger van Eller- mann dat hoorde, pakte hij Bliss meteen by de lapel van zyn jas. „Wacht nog eens even," zeide hij drin gend. „Laten we eerst eens samen het for nuis bekijken. Wilt u misschien opste ken?" De volgende vijf minuten besteedde de jonge man om op zijn knieën het fornuis aan alle zijden nauwkeurig te bekijken. Toen hij klaar was, sloeg hij het stof van zyn knieën en pakte Bliss by den arm. „Luister eens," zeide hij, „natuurlijk kent u mijn firma. U begrypt dus wel, dat we aan een twintig stuks niets hebben. Hoe denkt u erover als ik onzen teohni- schen directeur eens vroeg hier te ko men?" Bliss schudde bedenkelijk het hoofd. „De quaestie is," zeide hy, „dat uw fir ma eigenlijk te groot voor ons is. We wil len werkelijk het liefst niet aan grossiers verkoopen. Dertien en een halve guinea is onze uiterste prijs, lager gaan wij niet." „Het heeft niet het minste doel," ging de jonge man weer vastberaden voort, „om den verkoop van die fornuizen aan eer.; half dozijn firma's in handen te geven. U weet, we betalen alles contant en zoo ver ik zien kan, geloof ik wel, dat die for nuizen iets voor ons zijn. Achterop heb ik zoo'n klein plaatje gezien, ik geloof dat erop staat „Masters' Patent,,, als bewys dat er al octrooi op genomen is, dat bevalt me wel. Doet u eens een aanbieding van een duizend stuks." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1