BINNENLAND; S. I. UIHISSEIS In. Rijk en geen geld. ALTIJD NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. in ieder vertrek, Weststraat. Nr. 7137. EERSTE BLAD DINSDAG 28 JUNI 1932 60ste JAARGANG wmËmê mmê Siam wenscht een Tweede Kamer. - Onbloedige re volutie. - AdolfHitler aan 't bakkeleien met de commu nisten enz. - Beieren stoort zich niet aan het uniform verbod. - Hoever is men te Lausanne? voor cent per week. Vraagt inlichtingen. in 50 dessins, kleur-eoht, wasch-echt, MAAGPILLCN voor Bejaarden FEUILLETON COURANT flSC. Abonnement per 8 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.60 f 0.70, f 0.70, f i.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct. ;fr. p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. sW Het koninkrijk Siam heeft een revolutie doorstaan, die blijkens de daarover inge komen berichten een onbloedig en nogal gemoedelijk verloop heeft gehad. Het schijnt, dat er sinds maanden groote on tevredenheid in het land heerschte ten gevolge van de economische crisis, die te Siam sterk gevoeld wordt. Het land lijdt door het mislukken van den rijst-oogst, de lage verkoopsprijzen van rubber, het terugloopen van den zil- verkoers en vrij sterke verhooging van de belastingen. De regeering is, volgens Reuter, voor nemens geweest een bedrag van 25 mil- lioen tikals (ongeveer 25 millioen gul den) te bezuinigen, door een aantal be ambten en officieren te ontslaan. Boven dien heeft de tusschen dictatoriale ge strengheid en toegevendheid zwevende houding van den Koning, hem veel sym pathie doen verliezen en het goddelijke aureool van den heerscher weggenomen. Men heeft verder onregelmatigheden ontdekt bij het gebruik van de staatsgel den. De toestand is zoo gespannen geweest, dat de buitenlandsche financieele advi seur der regeering aan den Koning ver klaard heeft, dat zijn aanwezigheid te Bangkok niet langer noodig is en dat de Koning er goed aan deed aan aftreden te denken. De koning heeft de voorwaarden van de leiders der volkspartij aanvaard, waar door Siam een constitutioneele monarchie is geworden. De bedoeling van de revolu tionairen was slechts een gewijzigde grondwet te verkrijgen. Tot nu toe was Siam een absolute monarchie, d.w.z. er was geen parlement. Dat is of komt er nu wel en de rust is dan ook in het land te- ruggekeeerd. Rumoerige Nazi's. Adolf Hitier en de zijnen laten zich de laatste dagen weer geducht gelden. Uit verschillende plaatsen in Duitschland komen berichten van ongeregeldheden tusschen communis ten en nationaal-socialisten, en de nat. soc. zelf zijn al op audiëntie geweest bij den minister teneinde de bescherming tegen de communisten jegens zich zelf in te roepen. Oogluikend, zoo zeggen zij, zouden de autoriteiten de ongeregeldhe den toelaten. In Dortmund is het tot bot singen gekomen, ook te Duisburg. De communisten hielden daar ter gelegenheid van een begrafenis een betooging waar aan 12.000 personen deelnamen. De poli tie wilde verboden liederen weren en werd toen bekogeld door de communisten. In Berlijn hebben de nazi's een aanval gedaan op het gebouw der soc. dem. Vor- Warts. Zaterdagmiddag drongen onge veer vijftig nationaal-socialisten in uni form, welke uit de Wilhelmstrasse kwa men, plotseling het gebouw binnen en Eoogden de drukkerij en de redactie te ezetten. De aanwezige leden van het per soneel en van de redactie verzetten zich echter tegen de indringers, hoewel deze van hun revolvers gebruik maakten. Toen de S. A.-mannen zagen, dat zij het niet konden winnen, trokken zij weder de straat op. Twee leden van het personeel van de VorwSrts waren door de nationaal-socialis ten met revolverkogels in den buik ge troffen en moesten in ernstigen toestand naar een ziekenhuis worden gebracht. Op de Belle Alliance Platz hielden de j nationaal-socialisten intusschen een I vrachtauto van de Vorwfirts tegen en poogden het rijtuig om te werpen. Voor bijgangers konden dit echter beletten. Er ontstond een vechtpartij, waarbij weder talrijke revolverschoten afgevuurd wer den. Een nationaal-socialist werd ditmaal ernstig gewond. Een groote politiemacht moest optreden om verdere incidenten te voorkomen. De leiders van de nationaal- socialistische bende waren er nog voor de politie verscheen,in geslaagd te ontko men. De schietpartij op de Belle Alliance- platz had tengevolge, dat duizenden op het plein te hoop liepen. De Lindenstrasse en een gedeelte van de Friedrichstrasse moesten worden afgezet. Ook in Charlot- tenburg hebben botsingen plaats gehad. Een nationaal socialist heeft een pak slaag gehad van eenige communisten. De stak ker! Overigens zijn er wel erger botsin gen geweest. Hitier heeft te Munchen een daverende redevoering gehouden. Centrum en sociaal-democratie, zeide Hitier, mogen zich gelukkig prijzen, dat de tegenwoordige regeering geen natio- naal-socialistische regeering is. Zij moeten den hemel danken, dat de rijkskanselier Van Papen heet en niet Adolf Hitier. Bij een nat. soc. regeering zou het hun niet zoo gemakkelijk gelukken de verant woordelijkheid voor de daden der laatste 13 jaren te verdoezelen. De nationaal- socialisten zouden den heeren van het zwarte en roode front een balans toonen, „waarbij hun hooren en zien zou ver gaan". Beiersche ministers zijn het ge weest, die enkele weken geleden nog te Berlijn hebben geëischt, dat men van rijkswege zou optreden tegen de nat. soc., dat men de S. A. moest verbieden. Hitier wees vervolgens op het feit, dat de nat. soc. fractie uit den Beierschen Landdag was gezet en verklaarde onder stormachtige toejuichingen dat de partij zich deze methoden niet meer liet welge vallen. Intusschen heeft de Beiersche regeering geweigerd de verordening, uitgevaardigd door de Rijksregeering, waardoor het n.1. den landen verboden wordt voor het dra gen van uniformen en het houden van demonstraties verboden af te kondigen, uit te voeren. Met andere woorden Beie ren kondigt verboden demonstraties aan en zal zoo noodig de hulp van de burger wachten inroepen teneinde tegen de ver overing van de straat door de nationaal- socialisten front te maken. De motiveering van dit besluit der re geering zegt, dat men hiertoe in de eer ste plaats gekomen is omdat hierdoor de juridische aanspraken van Beieren aan getast worden, en voorts uit de zakelijke overweging, dat het uniformverbod tot nii toe een uitstekend middel is gebleken tot verwijderd houden van den politieken strijd van de straat en dientengevolge be houd van orde en rust. De Beiersche regeering wijst het ver wijt af alsof zij door politiemaatregelen zou trachten 'n nationale beweging te on derdrukken. Het grootste deel van het Beiersche volk laat geen aanmerking maken op zijn nationale gevoelens, maar het is zeer sterk gekant tegen uitdaging van politieke tegenstellingen op straat. Ondanks deze ook in Beieren bestaande politieke tegenstellingen is het de Beier sche regeering gelukt in de laatste acht jaar daden van geweld te voorkomen en zjj wenscht dezen toestand te bestendi- in Crisistijd is kwaliteit goedkooper gen. Daarom moeten door alle partijen be- aij_ UAArrigAflC paalde offers gebracht worden bij het «w"nll«Jie S NUUrUAHAS. binnen de perken houden van hun pro-1 paganda. Het gevaar van een revolutionaire om- ontberen, en waarin zij nog geen kans zien wenteling, waardoor het ryjc in zijn moet-|van hun eigen oorlogsschulden ontslagen lijken toestand, doodelyk zou getroffen J tp w01xien worden, dit gevaar zou ook tegen den wil Daar ecbter het ld van DuitSchland en de bedoeling van de partijleiders aan-moej komen, en het vast staat dat dit gewakkerd worden. 'kwaadschiks zeker geen cent meer be- De verantwoordelijkheid voor beslui-taak) doet men hier waarlijk zijn best om ten zooals de rijksregeering nu eischt, is een goedschiksche regeling te komen, voor het geweten en voor de geschiedenis j Bdde partijen biyken het belang daar- zeer moeilijk te aanvaarden, zelfs zoo van beseffen< ^en spreekt thans niet zwaar, dat de Beiersche regeering vooi jneer over irreëele sommen. Als het al- zich alle verantwoordelijkheid voor denleen om het Jd ZQU het voor de verderen loop der dingen afwijst en haarwereld de moeite waard - het bedrag uitsluitend aan diegenen overlaat die,1 - ondanks de allerwege gehoorde vertoogen aan het doorzetten van hun wil vasthou den. De Beiersche regeering geeft wel de verzekering dat zij voor bewaring van de door een collecte onder de staten bijeen te brengen, omdat het nuttig effect van een regeling veel grooter zou zijn dan de waarde van het bedrag dat ermee ge moeid is. Aldus de „Nw. Rott. Crt.". Maar er zijn nog wel andere elemen- orde en rust op straat op afdoende wijze^en 00k) <He hier invloed hebben, kwesties zal blijven waken. |van politiek en prestige. In bevoegde kringen te Berlijn ver- j Het Belgische plan wil Duitschland luidt, dat de rijksregeering niet meer zal vlottende middelen verschaffen en de aandringen op toepassing van de ver- deviezen-portefeuille van de Rijksbank zoeken om opheffing der uniformverbo den in Beieren en Wurtemberg, maar eenvoudig den rijkspresident zal verzoe ken deze aangelegenheid bij noodveror dening te regelen. De afkondiging van deze noodverordening kan Woensdag worden tegemoet gezien. Plaatselijke vakvertegenwoordigers te Essen hebben zich vereenigd in de anti fascistisch front. Hierin zitten vertegen woordigers van het Algemeene Duit- sche Vakverbond, de socialistische par tij, de communistische partij, de rijks banier, den anti-fascistischen strijdhond, de roode vakbond-oppositie en den huur- dersbond. Besloten is ter bestrijding van nationaal socialistisch terorisme de han den ineen te slaan. In een oproep aan de bevolking vragen de betrokken organisaties steun en drin gen zij aan op boycot der nat. soc. nering doenden. Lausanne! Hoever is men? Dat vraagt de wereld zich dezer dagen in spanning al. versterken, waartegenover een organisa tie moet gevormd worden uit de open bare bedrijven der gemeenten. Het tweede deel van het Belgische plan houdt zich bezig met de credietbehoeften van andere noodlijdende landen. Aan deze landen zou door aan goud rijke landen goud voorgeschoten worden, ge stort in een gemeenschappelijke kas en beheerd door de B. I. B. Het derde deel houdt zich bezig met de vraag, hoe landen, die met crediet al leen niet geholpen zijn, door maatregelen op- het gebied van de handelspolitiek ge steund kunnen worden. De Italiaansche delegatie heeft aan de andere delegaties ter conferentie een me morandum doen toekomen, waarin de houding van Italië inzake de verschillen de behandelende vraagstukken wordt uit eengezet. Italië blijft volkomen schrapping van de herstelbetalingen eischen. Verder wordt gezegd, dat als de con ferentie zich niet tot de herstelbetalin gen zou blijven beperken en zich verder op oeconomisch gebied zou begeven, de yT ^-.nderlijke belangen der verschillende Het is thans m de eerste plaats e ™™don y. - - of economische voorwaarden gesteld, die Oostenrijk niet zou kunnen aanvaarden. De leidende mogendheden zijn tot hulp bereid. De invoeging van de hulp aan Oostenrijk in een groot plan biedt echter nog moeilijkheden. Oostenrijk is op alle mogelijkheden voor bereid. Vlak voor zijn rede zeide Dolfuss uit Parijs telefonische inlichtingen ont vangen te hebben, die hem deden hopen, dat de moeilijke arbeid nog deze week tot een goed einde gebracht zouden kun nen worden. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Het centrale bestuur van de textiel federatie van de Noordelijke graafschap pen heeft besloten geen staking af te kondigen; daarbij zouden 200.000 arbei ders betrokken zijn. Bij het referendum stemden 78.437 man voor staking en 61.742 voor nieuwe onderhandelingen. Het bestuur achtte de meerderheid niet groot genoeg. DE PORTUGEESCHE REGEERING AFGETREDEN. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Portugeesche regeering is afgetreden. De president van de Republiek heeft het ontslag aanvaard en tevens de aftre dende regeering verzocht in functie te blijven totdat de begrooting is goedge keurd en er een nieuwe regeering is ge vormd. IERLAND EN GROOT-BRITANNIË. Uit Dublin wordt gemeld dat het voor stel van minister Thomas, dat de ge schillen tusschen Ierland en Groot Bri- tannië inzake de annuïteiten, die Ierland moet voldoen aan Groot-Britannië, zou den worden voorgelegd aan een com missie van arbiters, gekozen uit het Brit- sche Rijk, door de Iersche regeering is van de hand gewezen. Dit was geschied nadat er over de zaak drie uur was onder handeld. geldkwestie geworden. Frankrijk, Bel gië en eenige andere landen zien zich de betalingen ontvallen in een periode waarin zij die minder dan ooit kunnen WARM WATER a„r.r rking moeten worden genomen. Een oplossing van het vraagstuk van Z.i-O. Europa in zijn geheel en op een maal acht de Italiaansche regeering niet mogelijk. Voortdurend wordt nog geconfereerd tusschen de landen. De Duitsch-Fransche tegenstelling is nog niet opgelost. Po gingen van de Engelsche regeering om te bemiddelen zijn tot nu toe zonder suc ces gebleven. VAN WILLIGEN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Gibson onderhandelt. De Amerikaansche gedelegeerde Gibson wacht niet de hervatting van de particuli- re besprekingen over het voorstel van Hoover tusschen Frankrijk, Engeland en Amerika af, maar heeft zich reeds met een aantal andere staten in verbinding ge steld. De geest en het doel van Hoover's verklaring worden in Engeland zeer ge waardeerd. DE HULPVERLEENING AAN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche bondskanselier Dol fuss heeft voor de radio verklaard, dat de beraadslagingen over het technische deel van de leening voor Oostenrijk vrijwel geëindigd zijn. Er worden geen politieke BS per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie DE NEDERLANDSCH-BELGISCH HANDELSVERDRAG. Een telegram van de Belgische textielfabrikanten. Door de „Association des groupements textiles de Belgique" is aan koning Albert een telegram van hulde en instemming met zijn initiatief inzake de handelsbetrek kingen tusschen de volkeren gezonden. De Belgische textielfabrikanten verkla ren, waar zij van den uitvoerhandel moe ten leven, de woorden van den koning, wat betreft de noodzakelijkheid van een terugkeer tot gezonde oeconomische be grippen, geheel tot de hunne te kunnen maken. Zij verheugen zich verder zeer over het feit dat de Nederlandsche en Bel gische regeeringen den wijzen koninklij ken raad in een practische daad hebben omgezet en een overeenkomst hebben ge sloten welke gegrondvest is op het begin sel der handelsvrijheid. DE OUDERDOMS- EN INVALIDITEITSPENSIOENEN IN BELGIË. Het Neder landsch-Belglsch acoord In de Kamer. De Nederlandsch-Belgische overeen komst betreffende de wederkeerige toe passing van de ouderdoms- en invalidi teitspensioenen is deze week, zonder dis cussie, door de Kamer geratificeerd. Zij zal binnen een paar weken voor den Staat zal binnen een paar weken voor den Se naat komen en dan ook nog vóór het Zomerreces in den Moniteur Beige kun nen verschijnen. PERSONEN OP ARBEIDSCONTRACT IN 'S RIJKSDIENST. Een tijdelijke regeling tot te gemoetkoming ln geval van ont slag is ln voorbereiding. Op de schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid BakkerKort: Is de regeering bereid een regeling te treffen, waardoor aan personen in dienst van het rijk op burgerrechtelijke arbeids overeenkomst voor zoover deze in dienst zijn getreden vóór 1 Sept. 1931, ook voor de dienstjaren aan genoemden datum voorafgaande, bij ontslag een geldelijke tegemoetkoming zal worden verleend? heeft de minister van binnenlandsche zaken, voorzitter van den raad van minis ters geantwoord: Deze vraag wordt ontkennend beant woord. Intusschen kan worden medege deeld, dat met de centrale commissie voor georganiseerd overleg besprekingen gaande zijn om, in verband met de bui tengewone tijdsomstandigheden, een bij- zijn Inderdaad bet meest ideale middel ter bevorde ring van een normalen stoelgang. Gemakkelijk in te nemen, aangename smaak, verwekken geen krampen. f 0.65 per flacon. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 1* Mr. Cockeril schudde gedecideerd van neen. „Neen, vriendje, daar deug je niet voor," zeide hij vriendelijk maar heel be slist. „Daar deug je niet voor," schreeuwde de papegaai vanaf zijn zitplaats op den schoorsteen. Bliss keerde zich met een ruk om. „Wel als u allebei er zoo over denkt," begon hij met een nijdigen blik naar den kant, waar de papegaai zat. „Wacht eens even," riep mr. Cockeril uit. „Ik merk dat u gevoel voor humor hebt. Buitengewoon buitengewoon, komt u eens hier en laat ik je eens goed bekijken als u even aan dezen kant van de schrijftafel wilt komen". Als een soldaat kwam Bliss aangestapt en ging naast de schrijftafel in de hou ding staan. Het was niet te ontkennen, dat zjjn donkerblauw pak shabby begon te worden. Zijn keurige lage schoenen, welke eens een „creatie" waren geweest van een van de bekendste schoenenwin kels, waren nu vervangen door een paar stevige, hooge laarzen met dikke zolen. Hij was mager gewerden, maar zijn oogen stonden helder. Hij droeg een flanellen overhemd met omgeslagen boord, zijn das was echter nog keurig. „Wacht eens even", riep mr. Cockeril. Mr. Cockeril bekeek hem van onder tot boven, maar schudde toen langzaam het hoofd. „Lichamelijk niet flink genoeg," ver klaarde hij, „lang niet flink genoeg. Niet wat ik hebben moet. Spijt mij heel erg. Hier heeft u een shilling voor de moeite." „Wat heb ik aan die shilling," zei Blis wanhopig, „ik heb een betrekking noodig. Wat mankeert er dan eigenlijk aan me? Bjj Smithson zeiden ze me, dat u een heel gewonen portier noodig had. Is er dan zwaar werk te doen?" „Neen, zwaar is het woord niet," moest mr. Cockeril toegeven. „Uw werk zou zijn om iederen morgen de vogelkooien schoon te maken, de vogels eten te geven Tommy hier is bijvoorbeeld erg ge steld op een koud bad," ging hij voort, terwijl hij op den goudvink wees, die nog steeds tusschen de papieren aan het rondscharrelen was „als ik bezoek krijg de menschen aandienen en bood schappen doen." „Nou, daar heeft u toch niet bepaald een sandow voor noodig", protesteerde Bliss. Mr. Cockerill zuchtte diep. „Jonge man," zeide hij, „ik zal je maar precies zeggen, waar het om gaat. Ik ben buitengewoon nerveus. Zooals je hier wel aan de heele omgeving kan 'zien, houd ik van rust en vrede om me heen. Ik voel me absoluut niet in staat mezelf te verdedigen. Mijn spieren zijn veel te slap. Lichamelijk heb ik niet de minste kracht. En ik ben heel, heel zenuwachtig. Hier in deze kamer, waar ik werk en waar ik het grootste gedeelte van mijn leven doorbreng, ben ik, om zoo te zeg gen, afgesloten van de buitenwereld en aan de genade overgeleverd van iederen man met diefachtige of andere bedoelingen, die het in zijn hoofd zou halen, om hier binnen te komen." „Heelemaal begrijp ik het niet," moest Bliss toegeven. „Krijgt u hier dan veel bezoek?" „Niet veel," antwoordde mr. Cockeril, ,„maar zoo nu en dan komt er toch wel iemand. Door den aard van mijn werk ben ik wel genoodzaakt zoo nu en dan bezoek te ontvangen en daarbij komt, dat de menschen denken, dat ik heel rijk ben. En dan zal ik je nog iets zeggen," voegde hij er bijna fluisterend aan toe, „ik lees geregeld „the Police News" en nu kan ik de gedachte maar niet kwijt raken, dat mijn persoonlijkheid als ge knipt zou zijn voor een aanranding. Dat is eigenlijk de reden, waarom ik een portier noodig heb. Zijn plaats is vlak bij de deur, zoodat ik hem gemakkelijk kan beroepen, als ik hem noodig mocht heb ben. Binnen twee seconden is hij dan binnen en de aanvaller merkt, dat hij zich vergist heeft. Zoo zit de zaak in elkaar.' „Maar dat zou ik toch best kunnen doen," zeide Bliss verwonderd. „Al ben ik geen Sandow, zooveel kracht heb ik toch wel en laf ben ik niet." Mr. Cockeril stond op. Hij was keurig gekleed in een zwart jacquet en een licht grijs gestreepte broek; zyn schoenen met breede punten, welke glommen als een spiegel, waren gedeeltelijk bedekt door witte slobkousen. Uit zijn vestzakje hing een breed, zwart zijden lint, zijn dasspeld bestond uit een enkelen grooten briljant. „Kijk nu eens even," zeide hij spijtig, „zelfs ik ben nog grooter dan jij. Als ik nu met alle geweld de kamer uit zou willen, hoe zou je dat dan kunnen verhinderen?" „Zal ik het u eens laten zien?" vroeg Bliss. „Je zou er niet toe in staat zijn." Bliss strekte zijn arm uit, draaide zich iets om en boog zyn linker knie.Met moeite veranderde mr. Cockeril zijn hori zontale houding in een zittende en zette zijn bril weer op. Hij was in 't minst niet boos, maar men kon wel zien, dat zijn nederlaag een diepen indruk op hem ge maakt had. „Hoe heb je hem dat geleverd?" vroeg hij. „Jujitsu", antwoordde Bliss. „Jujitsu," schreeuwde de papegaai, ter wijl hij zijn kop met een schokje naar voren bracht. „O potverdikkie". „Dat is niet de eenige, die ik ken," ging Bliss voort. „Ik heb indertijd eens les van een Japannees gehad. Ik herinner me, dat er nog een was. „O, die andere komen er niet op aan," onderbrak mr. Cockeril hem haastig, ter wijl hy met zijn zakdoek het stof van zijn mouwen sloeg. „Je kunt meteen hier blij ven. Je salaris is vijf-en-twintig shilling per week, een half dozijn linnen boorden om mee te beginnen en een behoorlijke hoed. Hier heb je een boeK over vogels. Buiten de deur staat een stoel, ga daar zitten en lees het door. Als ik je noodig heb, zal ik je wel roepen. Begrepen?" „Ja mijnheer, dank u wel." „Begin maar eens met dat artikel over het eten van goudvinken," voegde mr. Cockeril er aan toe. „Dan weet je ten minste, waarvan ze houden." Bliss ging zitten op den stoel, die vlak by de deur stond, legde zijn hoed naast zich op den grond en sloeg het boek, dat mr. Cockeril hem gegeven had, open. Hy voelde zich suf. Van uit de kamer klonk 't langzame tikken van de schrijfmachine, die hij op de schrijftafel van mr. Cockeril had zien staan, gedempt tot hem door. De kanaries zongen het hoogste lied uit; de papegaai was gelukkig stil geworden. Zoo nu dan hoorde hij het suizend op stijgen van de lift en het luid ratelend openschuiven van het hek; als ondertoon van al die geluiden klonk het eentonige straatgedruisch flauwtjes tot hem door. Zoo verliep het eerste half uur. Precies om een uur kwam een keurig gekleede kellner met een blad, waarop verscheiden dichtgedekte schaaltjes stonden, de trap op. Brutaal staarde hij Bliss aan, en Bliss staarde even brutaal terug. „Voor wie is dat?" vroeg Bliss. „Voor je patroon," antwoordde de kell ner. „Hij is er toch wel?" Bliss kopte even aan, deed de deur open en zei: „De kellner met uw lunch, mijnheer." „Laat hem maar binnenkomen," zeide mr. Cockeril. Met groote handigheid, die alleen door lange oefening verkregen wordt, zette de kellner de schaaltjes op een tafeltje naast de sohrijftafel. „Ik geef je permissie," zeide mr. Cocke ril, „om aan dezen .jongen man een portie koud of warm vleesoh, kaas en een glas bier te brengen. Buiten op je stoel kun je het opeten, maar denk er aan, rooken Is verboden." Dat liet Biss zich geen tweemaal zeg gen; vooi'dat er een half uur verloopen was, had hij zijn lunch met een merkwaar- digen eetlust verorberd, daarna ging hij op zijn gemak in zijn stoel zitten en sloeg zijn armen over elkaar. Hij begon te mer ken, dat niets doen nog niet zoo gemak kelijk was. Het hoofdstuk over de eigen aardigheden en de culinarische gewoon ten van goudvinken werd nog eens zorg vuldig overgelezen. Ook leerde hij in dat eerste uur na de lunch heel wat over de huwelijksgedragingen van kanaries en de kwalen, welke een papegaai eiken dag van zijn leven bedreigen. Daarna begon hij er genoeg van te grijgen. Hy dankte den hemel toen hij om ongeveer vier uur de lift op de verdieping beneden hem hoorde stilhouden; even daarna kwamen lichte, vlugge voetstappen de laatste trap op. De bezoekster was lang en slank, en, voor zoover Bliss erover kon oordeelen ze had een dichte voile voorgedaan was ze heel knap. „Komt u voor mr. Cockeril, mevrouw?" vroeg Bliss, zoo professioneel mogelijk. „Ja," antwoordde het meisje kortaf. „Wie kan ik zeggen dat er is, mevrouw. „Mr.- Cockeril weet dat ik kom," ont week ze hem. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1