I Handleiding gratis. r&dio-proj2r&.mm& nederlandsche spoorwegen. bevordering Xuchtvaart. een plan voor een europeesche credietorganisatie. Postvluchten van en naar Indië de marine-luchtvaartdienst in indië. schietpartij in arnhem. de misdaad in den toren der majellakerk. h. m. de koningin te schierke. doodgevallen. verdronken. Verkeersongevallen. nog meer politieke botsingen in duitschland. Van links en rechts, goud van de „egypt" in beslag genomen. uit spanje. koude. valsche bankbiljetten van vijhonderd frank. het internationale pooljaar. zondere regeling van tijdelyken aard te treffen ten aanzien van op arbeidsover eenkomst werkzame personen, die kost winner zijn en onvrijwillig moeten wor den ontslagen. Naar den aanvankeiijken opzet daarvan zal het aantal jaren yan het dienstverband ook die vóór 1 ®ep- tember 1931 mede een element van de berekening van het bedrag der uitkee- ring vormen. Bizondere rondrels-biljetten. De Nederlandsche Spoorwegen begin nen dit jaar met iets nieuws, n.1. goed- koope rondreisbiljetten in combinatie met een verblijf in een of meer hotels, die in de route gelegen zijn. Het idee hieJ" voor is van de Algemeene Nederland sche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer uitgegaan en baron Krayenhoff, de voorzitter van die vereeniging, is degene, die het er bij de spoorwegen en - wat moeilijker was - bij H.O.R.E.C.A.r doorgekregen heeft. Van 1 Juli af (of als het later wordt op een nader bekend te maken datum) tot 16 September zullen aan een aantal sta tions, de voornaamste van het land in de eerste plaats, en aan de groote reisbu- reaux verkrijgbaar zijn, resp. besteld kunnen worden couponboekjes, die een rondreisbiljet bevatten, dat veertien dagen geldig is. Deze couponboekjes kan men krijgen voor acht verschillende routes. Verminderde ontvangsten. De zich nog steeds uitbreidende oeco- nomische ontwrichting heeft zich in het afgeloopen jaar ook in het spoorwegbe drijf ernstig doen gevoelen. Zoowel het vervoer van personen als dat van goede ren zyn belangrijk afgenomen en de op brengsten waren dientengevolge niet vol doende tot bestryding van alle kosten en lasten. Voor de annuïteit tot dekking van het tekort in het spoorwegpensioenfonds is dus niets beschikbaar en zelfs moet do Staat ruim twee en een half millioen gul den bijpassen ter bereiking van de aan de maatschappijen gegarandeerde winst saldo's. Het zou intusschen niet juist zijn deze ongunstige uitkomst uitsluitend aan de tijdsomstandigheden te wijten. Daaraan is krachtig medegewerkt door de auto, in het bijzonder de autobus en de vracht auto, die, vrij van lasten en verplichtin gen van verschillenden aard, welke op de spoorwegen drukken, tegenover deze een grooten voorsprong hebben en daar van in toenemende mate gebruik maken om vervoer tot zich te trekken. Wij heb ben niet nagelaten de aandacht der re geering daarop te vestigen. De opbrengsten verminderden in totaal met ruim 11.200.000. De exploitatiekosten waren ruim 1.800.000 lager dan in het vorige jaar. De personeel-uitgaven bleven ongeveer op dezelfde hoogte. REISGIDS. Intusschen wordt alles gedaan om den ongunstigen toestand van het bedrijf te verbeteren. In een rijk geïllustreerd boekwerk, dat a 5 cent verkrijgbaar is (het papier alleen is meer waard) wordt het volledige plan van alle, 146, goed- koope, treinen tot in alle details weerge geven, bovendien is het rijk ge ïllustreerd met photo's van bezienswaar digheden der verschillende plaatsen. Op populaire wijze worden de vacantiegan- gers ingelicht over alle goedkoope tarie ven per spoor. DE RIJKSRADIODIENST. Een telegram van 36000 woor den naar Indlë vla Hollandradio. Dezer dagen heeft de Rijkstelegraaf dienst, via Hollandradio, een heel boek haar Nederlandsch-Indië overgeseind. Van circa 18 uur tot 1 uur 's morgens is afwisselend met 2 tot 4 zenders voor dit doel uitgezonden; toen waren de 36.000 woorden in Indië. De toestellen welke voor den Radio- telegrafischen dienst beschikbaar zijn, zijn thans dusdanig, dat vrijwel aan lederen bijzonderen verkeersomvang het hoofd kan worden geboden, zonder dat fte afwikkeling van het normale verkeer hiervan eenig nadeel ondervindt. U1TKEERING AAN TIJDELIJK PERSONEEL DER SPOORWEGEN BIJ ONTSLAG. Zooals bekend, heeft de minister van bmnenlandsche zaken op 24 dezer in ver band met de vraag van het lid dor Tweede Kamer, mevrouw Bakker—Nort, of de regeering bereid is een regeling te treffen waardoor aan personen, in dienst van het ryk op burgerrechtelijke arbeidsovereen komst, voor zoover deze in dienst znn getreden vóór 1 September 1931, ook voor de dienstjaren aan genoemden datum voorafgaande, bij ontslag een geldelijke tegemoetkoming zal worden verleend meegedeeld, dat met de Centrale com missie voor georganiseerd overleg be sprekingen gaande zijn, om in verband met de buitengewone tijdsomstandigheden een bijzondere regeling van tijdelijken aard te treffen ten aanzien van op arbeids contract werkzame personen, die kost winner zyn en onvrijwillig moeten worden ontslagen. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel heeft hierin aanleiding gevon den aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen te verzoeken een overeen komstige regeling te willen treffen ten aanzien yan het personeel, dat met over eenkomst voor bepaalden tijd of op arbeidscontract in dienst was dezer maat- schappy. TEGEN REVOLUTIONAIRE PROPAGANDISTEN IN RIJKSDIENST. Van het departement van defensie is, naar het Volksblad meldt, d.d. 11 dezer een circulaire naar verschillende militaire instanties uitgegaan, waarin de minister het volgende schreef: dat rhksnrnKf Z'Ch V00r te d°eD. rijksambtenaren bedektelyk of open lijk kennelijk propaganda maken voor ongehoorzaamheid aan het wettig gezag. De raad van ministers heeft besloten hiertegen met alle gestrengheid op te treden. Ik noodig u daartoe uit om, wanneer zich een dergelijk geval mocht voordoen, dienaangaande aanstonds te rapporteeren en den schuldige aanstonds voor ontslag voor te dragen, zoo noodig met onmid dellijke schorsing. Het verdient aanbe veling, opdat ieder in zijn eigen belang daarmede bij voorbaat rekening kan hou den, dat het burgerpersoneel onder u ressorteerende onverwijld in kennis wok t gesteld met het standpunt, dat de regee ring ten deze inneemt''. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Gebruik van Nederlandseh cement voor overheidsdiensten. De Minister van Binnenlandsche Zaken SGhrijft aan de gemeentebesturen dat de Minister van Oeconomische Zaken en Arbeid zijn aandacht heeft gevestigd op de noodzakelijkheid, dat de Nederlandsche overheidslichamen zooveel mogelijk by den bouw van werken Nederlandsche cement gebruiken. Ten einde een zoo gunstig mogelyk resultaat te verkrijgen heeft Z. E. zich na overleg met de rijkscommissie voor werkverruiming een regeling ontworpen. DE CONVENTIE NEDERLAND—BELGIË— LUXEMBURG. Voorshands geen publicatie. Op een vraag van het Tweede Kamer lid Kortenhorst betreffende openbaar making van den tekst van het te Lausanne geparafeerde ontwerp-tractaat met België en Luxemburg heeft de minister van buitenlandsche zaken geantwoord Openbaarmaking van den te Ouchy voorshands slechts van de parafen van de hoofdambtenaren van de betrokken landen voorzienen tekst zal eerst kunnen geschieden nadat tot de onderteekening daarvan is overgegaan. DE WEG AMSTERDAM— WIERINGEN. In een adres aan den minister van waterstaat hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. medegedeeld, dat hun is geble ken, dat de op het rijkswegenplan voor komende weg no. 7, AmsterdamWierin- genLeeuwarden, voor wat betreft het gedeelte door dien polder zal loopen door de bebouwde kom van de z.g. hoofdkern. Nu zal in de toekomst het snelverkeer langs dezen hoofdverbindingsweg voor doorgaand verkeer met motorrijtuigen van deze wijze van bebouwing ernstig hinder ondervinden, omdat, ook al wordt al dadelijk met den aanleg van parallelwegen voor plaatselijk verkeer rekening gehou den, dit laatste verkeer toch op een aantal plaatsen den snelverkeersweg zal moeten kruisen. Daar deze wijze van bebouwing aan dezen nieuw aan te leggen door geheel open terrein getraceerden weg sterk in de hand werkt de lintbebouwing, met alle daaraan verbonden bezwaren van stede bouwkundigen, economischen en ideëelen aard en deze bezwaren geheel zouden zijn ondervangen, indien de bebouwings centra aan één zijde van den snelverkeers weg zouden zijn geprojecteerd, hebben zij verzocht te willen bevorderen, dat de be bouwingscentra zooveel mogelijk aan één van de zijden van dezen snelverkeersweg zullen worden gekozen. De beraadslagingen die in engeren kring zijn voortgezet, concentreeren zich op het oogenblik in het bijzonder op de denkbeelden, die reeds in het Belgische memorandum naar voren zijn gebracht en in iets gewijzigden vorm in een plan van den Franschman Avenol zijn vervat. Het strekt tot stichting van een z.g. „gemeenschapskas". Het doel hiervan is, in de eerste plaats het aanschaffen van middelen tot herstel van Europeesch oeconomisch leven. In hoofdzaak stelt men zich voor, om de nu of in de toe komst financieel-krachtige landen be paalde stortingen te laten doen. De nood- lydende staten zouden daaruit onder zekere voorwaarden credieten kunnen krygen tot herstel van hun oeconomisch leven. D°%nerLkane" willen de schulden der geallieerden niet schrappen zonder toe zegging van ontwapening en zonder dot zij accoord gaan met de regelingen. De Amerikaansche gedelegeerde Gibsón die met Herriot confereerde. Heen. De „Ekster" vertrok 24 Juni om 7.12 u. van Athene en landde om 12.53 te ('aïro. Heen. De .Ibis" vertrok 24 Juni om 6.25 u. van Medan en is om 16.U u. te Bandoeng aan-^ gekomen' Terug. De „Uil" vertrok 25 Juni om 6.13 u. van Boedapest en kwam om 15 u. te Amster dam aan. T on De „Havik' 'vertrok 25 Juni om 5.30 u. van Medan en arriveerde om 16.12 u. te Rangoon. r> Tuschenlanding te Alorstar en te Bang kok. Heen. De „Ekster" vertrok 25 Juni om 5.11 u. van Cairo en landde na tusschenlanding1 te Gaza, te Bagdad. En de bezuiniging. De algemeene bezuiniging op de gou- vernements-uitgaven heeft ook den ma rine-luchtvaartdienst getroffen. O. m. is het aantal vlieg-uren, vroeger 8000 per jaar, ingekrompen tot 4000. Het „Soer. Hdbl." vernam dat deze beperking op den duur zeer schadelijke gevolgen moet hebben voor het leeren kennen van het materieel, de weersgesteldheid, enz. enz. Vanwege den M. L. D. is hierop dan ook gewezen en verzocht om een verruiming van het aantal vlieguren. Thans is de voor Morokrembangan heuglijke beslis sing afgekomen, dat voor dit jaar het aantal vlieguren instede van op 4000 op 5000 gesteld wordt, terwijl voor 1933 ge rekend wordt op 6000 vlieguren. Dit is natuurlijk nog wel aanzienlijk minder dan vroeger, maar met dit aantal vlieguren kunnen toch de grootere oefeningen [in samenwerking met de vloot en op grejo- tere afstanden weer gehouden worden, waarmee een groot deel van de bezwaren van den commandant van den M. L. p. uit den weg is geruimd. Binnenland. In de Vijverwijk, een volksbuurt in Oost-Arnhem, met noodwoningen, welké op de sloopershamer wachten, heeft zicli komen buiten de zaak staande als slacht offer, tot een noodlottige schietparty leid de En voordat iemand de vlucht had kunnen nemen, loste de onverlaat een aan tal hagelschoten op de mensohen, die luid schreeuwend dekking zochten. De omwonenden waarschuwden onmid dellijk de politie en twee leden van de verkeersbrigade waren weldra per motor rijwiel ter plaatse. De agenten bedachten zich geen oogenblik en drongen de woning binnen waar R. zich verschanst had. Zij troffen hem aan met het jacht geweer, dat hij .juist opnieuw had geladen, in de hand. Hij bood echter geen tegen stand en kon door de politie dadelijk ont wapend worden. De ongeveer 50-jarige opperman W. Slangewal, getrouwd en vader, en wonen de in de Vijverwijk, bleek reeds te zijn overleden. Een schot had hem in het hoofd getroffen en hem op slag gedood. De ontsteltenis van de bewoners dezer wijk was begrijpelijkerwijs groot en de politie moest tot diep in den nacht het terrein van het drama afzetten. De dader heeft wel eenige delicten op zijn ge weten, doch staat niet ongunstig bekend. De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in de zaak van den leidekkerspatroon, die verdacht werd van moord, gepleegd op zijn knecht Arkenbout, dien hij op 29 Maart van den toren der Majellakerk te Amsterdam zou hebben geworpen. I Zoowel de rechtbank als in hooger beroep het gerechtshof te Amsterdam, had ver dachte tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De Hooge Raad heeft thans j het cassatieberoep van den veroordeelde 1 verworpen. (Tel.) H.M. de Koningin met gevolg, bestaande uit zeven personen, heeft thans haar in trek genomen in het jachtslot vari prins Ernest zu Stolberg-Wernigerode te Schierke. Gisterenmorgen om zeven uur is de 39- jarige timmerman N. S., die aan het werk was op het terrein van het nieuwe ge bouw van de stedelijke electriciteitsfabrie- ken te Leiden, van een steiger van acht tien meter hoog gevallen. Hij was onmid- dèllijk dood. Het lijk is naar het Acade mische ziekenhuis overgebracht. Donderdagavond is te Delft het 3-jarige dochtertje van schipper van D., gedomi cilieerd te Rotterdam, in de haven te Delft nabij de gasfabriek te water geraakt en verdronken. Het lijkje is na een kwartier dreggen gevonden. Gistermiddag reed de qchtgenoote van den heer P. v. de Breemér per fiets op den rijksstraatweg te Soest in de richting Amersfoort. Nabij haar woning gekomen een vreeselijk drama afgespeeld, waarbüvstak zij links den straatweg over. Daarbij een doode te betreuren is en twee,, per Slezy- aangereden door een auto, die in de Stl®",van schoonheid sluimeren in Uw nii...» t laats™assage met Purol werkt ze tot eten. Een handleiding voor gelaats- ÏSh °ntVangt U gratis b'j koop Purol (doos 30 ct., tube 80 ct AHeen W) Apoth. en Drogisten. van sonen gewond werden, De dader, de 40-jarige arbeider R., die met zyn vrouw en zeven kinderen in de! Vijverwijk woont, had een geschil met een buurman hedennacht, met een vol-' ■rlchtlng Amersfoort reed. Dierlijk ver minkt is de vrouw naar het ziekenhuis te Amersfoort gebracht. Men vreest voor haar leven. De bestuurder van den auto 'bleek te zijn E. T. Agterhaf uit Dinxperol. WOENSDAG 39 JUNI. Hilversum, 296 M. Uitsl. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 6-457-00 en 7-307.45 Gymnastiekles. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 Trio L. Cohen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor arb. i.d. Continubedrijven: Trio L. Cohen, K. Bakker (voordracht), VARA-too- neel o.l.v. W. v. Cappellen en grammofoonpl. 12.00—1.45 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en grammofoonpl. 2.15 P. J. Kers Jr.: Onze Keuken. 3.00 Voor de kinderen. 5-30 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en grammo foonpl. 6.40 Mr. A. J. Herzberg: Het Joodsche vraag stuk. 7.00 VARA-septet o.l.v. H. Wiggelaar. O.a. Valse poudrée, Popy en Extase, Ganne. 7-4S „Zoo is het leven", hoorspel van Fritz Nagl. Bewerking: D. v. d. Linden. (Groot Volkstooneel). 8.30 Orgelspel door Joh. Jong. O.a. Ungarische Lustspielouverture. Keler Bela en Zigeuner- liebe, walsh, Lehar. 9.00 „Wakker en Tropenduit". 9.15 Vervolg VAR A-orkest. O.a. Ouv. „Tan- cred". Rossini en Rosen aus dem Süden wals, Stauss. 10.00 Vaz Dias. I°V,*,yA^A-orkest met refreinzang door Loe Luid. Populair programma, ti.oo12.00 Grammofoonpl. izen, 1875 M. HU si. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15 9.30 Grammofoonpl. 10.00 NCR V-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Concert. M. F. Jurjaanz (harmonium) en mej. G. Koeman (sopraan). i2.i5-2.oo Concert. Rie Dys-Ochel (alt), H Hcrmann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello) (piano)Vr R" A' V' d' Horst-Vekriïe 2.30 Chr. lectuur door mej. Wentink. 3.ck> Concert. H. v. Maanen (viool), L. v 5.oo Kinderuur J' Rosekrans (^™)- 6.00 Voor de landbouwers 7.oo Causerie door Stafkapitein P. W. Cohen £a"se"e d?,or A" Stapelkamp. 7-45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Concert door de H.O V o I v F man O.a. Eine kleine N^htmu"^^ MozTt" 8.45 Causerie door mej. Dra S TC ku 11.0011.30 Grammofoonpl. DONDERDAG 30 JUNI. Hilversum, 296 M. Uitsl. AVRO-uitzending, 8.00 Grammofoonp.l. io.oo Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Concert. G. Stras-bourg (bas-bariton) en H. Rohrer (piano). A. d. vleugel: Egb. Veen. 11.00 Knipcursus kinderkleeding. 11.45 Vervolg concert. 12.15 AVRO-Kamer-orkest o.l.v. L. Sc-hmidt en Grammofoonpl. 2.00 Voordracht door Elias van Praag. 2.30 Pauze. 2.45 Grammofoonpl. 3.00 Max Tak: Rossini, zijn leven, zijn «om- posities. (Met grammofoonpl.) 4.00 Ziekenuur. 5.00 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.30 Uit Scheveningen: Orgelconcert door Pierr Palla. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Strijktrio in C gr. t. op. 74. Dvorak. R. Grin (iste viool), Fr. Courtel (2de viool) en D. Pot (altviool). 7 30 Mevr. L. M. Pierson: Antwerpen en Gent. 8.00 Opera „Les Saltimbanques" In drie actes van L. Ganne. M.m.v. solisten, koor van de Opera-Vereen. (Dir. Henk van Wielink) en het Omroeporkest. Leiding: Alb. v. Raalte. 10.00 Vaz Dias. 10.1512.00 Kavocs Lajos en zijn orkest. M. m.v. „The 3 Nehring Brothers" (xyclofoon- virtuozen) en grammofoonpl. Huizen, 1875 M. 8.00—9.1S KRO, 10.00 NCRV, 11.00—2.00 KRO. hierna NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Grammofoonpl. to.15 Ziekendienst. 10.45 Grammofoonl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.oo3.30 Vrouwenhalfuurtje. 4 00 Ziekenuur. 5-00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5-45 Liederen door L. Bogtman (bariton). M.m.v. mevr. J. de Lange-Kooyman(piano) 6.45 Knipcursus. 7.00 Declamatie door M. Fuykschot. 7-45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00—10.30 Concert door het Chr. Zwolsch 'Mannenkoor en de Chr. Muziekveeen. „Da- vid" o.l.v. E. v. d. Berg. ca. 9.009.30 Causerie door Ds. T. G L Brouwer, ca. 10.00 Vaz Dias. 10.30ir.30 Grammofoon v V 3 DIEFSTAL UIT 'S RIJKSMUNT TE UTRECHT 1610 gouden tientjes verdwenen. Naar V.D. meldt is de Utrechtsche recherche de laatste dagen bezig met een onderzoek aan den Rijksmunt te Utrecht, waar een hoeveelheid geld wordt vermist. Uit een bak met pas-gemunte gouden tientjes bleken bij onderzoek ruim stuks te ontbreken. De diefstal moet ge pleegd zijn in de middaguren tusschen twaalf en twee uur, toen het grootste deel van het personeel naar huis was. Het misdrijf is gepleegd in een zaal, die tijdens de middagpauze is afgesloten en waarvan de sleutels kan worden afge geven bij den portier. Toen men het nieuw-gemunte geld op den bewusten i middag nawoog, bleek er in een van de bakken een aanmerkelijk tekort te zyn aan gewicht, ongeveer 12 K.G. Bij na telling bleek, dat dit verschil ontstaan was door het gewicht van .1640 gouden tientjes. De recherche heeft reeds ver scheidene personen gehoord. Men meent de schuldigen niet onder het muntperso- neel te moeten zoeken. LEEUWEN JEUGD OP HET KERBERT-TERRAS VAN „ARTIS". Het grootsche Kerbert-terras, indruk wekkend domein der volwassen leeuwen paren van Artis, wier imposante roof dier-schoonheid er stellig niet minder boeiend beeld uit het dierenleven der Afrikaansche steppenfauna. De Tschadmeer-leeuwin »Saida« ge schenk van de Vereeniging »Artistonds« heeft de zand- en rots-steenvlakte tijdelijk met haar vier fiksche welpen mogen betrekken. Zoo lieerscht daar nu een aantrekkelijk leventje van jolige leeuwenjongen kostelijk om aan te zien stoeiend tusschen en over de steenblokken, ravottend en wegrennend over het zonnige zandveld of eensgezind achter elkander over boomstam en rots blokken optrekkend naar 't schaduwhol, de vóórloopende leeuwin achterna, die, bezorgd likkend, hen van 't spiegelend vlak met in den wind wiegelende water- leliës of wel van 't rondom toeziend pu bliek schijnt af te houden, waarheen nieuwsgierigheid en verwondering hen telkens weer heen drijven. Prachtig natuurbeeld hier door geen tralie-werk gestoord die leeuwengroep aan de overzijde van het veilig-breede lelieënwater, waarbij opnieuw en treffend de banden in 't oog springen, die tusschen moeder en al groote jongen op dit on bekend, openliggend terrein weer hech ter aangetrokken schijnen. Nergens ook mooier kans het intiem gezinsleven en de verschillende spelvormen der jeugd weer eens goed voor oogen te zien, dan nu op het leeuwenterras van »Artis« met zijn kostelijke leeuwenfamilie. Buitenland. DE WARMSTE DAG. Het is Maandag in Londen en Zuid- Engeland de warmste dag geweest sinds Augustus 1930. De temperatuur wees'79 graden in de schaduw te Kew, Cromer en Plymouth en dit was reeds 2 graden warmer dan de warmste dag van hetge- heele vorige jaar. 's Avonds hebben zware onweers in het Kanaal en boven Kent en Essex gewoed. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN TE ANTWERPEN. De stad Antwerpen is Zaterdag, maar vooral Zondag het tooneel van ernstige ongeregeldheden geweest. Na den wapenstilstand organiseerden de oud-strijders zich in twee bonden, de Vlaamsche oud-strijders en de nationale oud-strijdersbond. Later werden ook de „fraternelles" der regimenten georgani seerd, die bijwijlen door sommige uitla tingen der leiders de verdenking op zich laden, een militairistischen geest te kweeken en fascistisch en anti-Vlaamsch gezind te zijn. Deze fraternelles zouden gisteren en heden te Antwerpen een congres en een optocht houden. Een tegenbetooging van de Vlaamsche oud-strijders, fronters en communisten werd georganiseerd, die echter door burgemeester Van Cauwelaert werd verboden. In de verwachting van relletjes werd het Antwerpsche garnizoen geconsigneerd, terwijl 1700 marechaussees en 900 politieagenten gemobiliseerd wer den. De bijeenkomsten van Zaterdagavond verliepen zonder noemenswaardige inci denten, doch Zondag was de dag zeer woelig. In het Stadspark kwamen de fraternelles met tachtig vaandels bijeen, terwijl een sterke politiemacht en bereden marechaussees de orde bewaarden. De op tocht der fraternelles begaf zich vervol gens naar het monument der Bevrijding. Op verschillende punten, welke door den stoet werden gepasseerd, hadden zich sterke groepen tegenbetoogers opgesteld, die met steenen, meel, blauwsel, sinaas appelen en rotte eieren de oudstrijders be stookten, terwijl er Hevig gejouwd werd1. De politie en marechaussee moesten ver schillende malen charges met de blanke sabel uitvoeren. Tal van personen liepen meer of minder ernstige verwondingen op; minstens twintig hunner moesten naar de ziekenhuizen worden overge bracht. Ook het aantal arrestaties was groot. Anderzijds werden er uit de ramen ook bloemen naar de defileerende oud-strij ders geworpen en werd er ook gejuicht. Het défilé voor de autoriteiten kon zon der stoornis plaats hebben, maar verder op den doortocht kwam het opnieuw tot botsingen en politiecharges. In den namiddag hadden ook relletjes plaats voor het gebouw der Antwerpsche fronters. Ook hier moest de marechaussee ingrijpen. af?el°°Pen nachten gedurende wW"" Iier'u" veSMhrtZè nation.SLÏ ?."!gen Sekoni«n tusschen na lonaal-sociahsten eenerzijds en com- munisten en Reichsbanner-leden ander- Ie Hamburg is het tot een schietnartii gekomen tusschen nazi's en communisten 28 J u 11 i. Nu er heelemaal geen ver kiezingen in het zicht zijn en niemand ni^ dus kan beschuldigen van politieke pro> paganda kan ik mij, zonder gevaar te loo pen om ten onrechte van vreeselyke din- gen te worden beschuldigd, veroorloven, het onderstaande zeer neutrale versje aj te drukken, dat ik heb gewijd aan dee universeelen STEMMENVANGER. 'k Zal een-en-twintig zijn geweest Toen 'k hoorde, hoe hij zei: „Als 't menschdom zich op mij verlaat JRed ik de maatschappij. „Ik maak de heele wereld ryk „Als ik mijn gang kan gaan; „Dan zal er eens champagne en wijn „Op ieders tafel staan." En toen ik een-en-veertig was \t' Toen hoorde ik hem wéér; „Geen sterveling die honger lijdt is „Als ik maar eens regeer...." Hij wisselde van jaar tot jaar Van politiek program Maar garandeerde steeds aan elk Z'n oesters, kreeft en ham. 1$ Toen ik een man van vijftig was, iV Hield hy 't nog altijd' vol. Zijn geest was net zoo armelijk, Zijn woord was net zoo hol. Hij maakte me nog net zoo ziek Ja, 'k haatte hem toen reeds Nu ben ik een-en-zeventig En 0, hij praat nog steeds....! - D» Ook te Wattenscheid in het Roergebied had een botsing tusschen communisten en nazi's plaats. Te Crefeld kwam het tot een hevige schietpartij. Te Wuppertal ontbond de politie een communistische „Selbstschutz", die het den voetgangers lastig maakte. Veertig personen, o.w. een vrouw in mannen- kleeren, werden in verzekerde bewaring gesteld. In den afgeloopen nacht is voorts nog de leider van den rooden anti-fascistischen Strijdhond te Landsberg aan de Warthe na het verlaten van het bondslokaal der K.P.D. door onbekenden, vermoedelijk nationaal-socialisten, doodgeschoten. Na dere bijzonderheden ontbreken nog. Te Ruszdorf bij Chemnitz zijn bij bot singen twee personen gedood en 25 ge wond, terwijl te Beuthen zes personen ernstige verwondingen opliepen. Onmiddellijk na de aankomst van de „Artiglio" te Plymouth begaven zich douanebeambten en vertegenwoordigers van Lloyds aan boord van het bergings schip. Namens de autoriteiten werd op last van de Admiraliteit aan kapitein Garli meegedeeld, dat het goud en zilver van de „Egypt", hetwelk zich aan boord van het schip bevond, in beslag werd genomen. Naar gemeld wordt, is tot dezen maat regel overgegaan, in verband met een eisch, ingesteld door den voormaligen kapitein van de sleepboot „Iroise". Deze maakt aanspraak op een deel van het goud, in verband met het feit, dat hij als eerste het wrak van de „Egypt" heeft gevonden. Inmiddels is deze weer vrij gegeven en werd onder de oogen van duizenden belangstellenden per specialen trein naar Londen getransporteerd. Uit het Spaansche stadje Tekla, nabij Murcia wordt gemeld, dat een eigenaar van een meubelfabriek zijn fabriek aan de arbeiders heeft overgedragen, op voor waarde, dat 50 pet. van de inkomsten aan het kapitaalsfonds ten goede moeten ko men. De vroegere eigenaar zal als leider van de fabriek optreden en salaris ont vangen. De arbeiders zullen de leiding van de fabriek en de verdeeling van den winst controleeren. Tengevolge van zware regens en on- weersstormen, zoo meldt V. D., uit Rome, daalt de temperatuur in Italië sterk. Op de Alpenlijnen by Bologna heeft het zelfs zwaar gesneeuwd. Uit verschillende ge bieden komen berichten over overstroo mingen. Een windhoos heeft in de nabij heid van Venetië 5 huizen van hun daken beroofd. Een stuk cement van ongeveer 80 kg werd 200 m ver weggeslingerd. Sedert geruimen tijd reeds waren vab sche Belgische bankbiljetten van 20 en 100 frank in omloop. Thans heeft de Nationale Bank van België ook eenige valsche biljetten van 500 frank in beslag genomen. Zij zijn vrij grof gedrukt en zwart-groen van kleur in plaats van blauw. Een premie van 10.000 frank zal wor den toegekend aan den persoon die de valsche munters weet te ontdekken. Een laatste opwekking om steun. Zondag 1.1. zijn de eerste waarnemers voor het magnetisch station te Angmags- salik op Groenland naar Kopenhagen ver trokken. Zoo spoedig de vertrekdatum van het Deensche schip, dat de Nederlandsche bemanning naar een station op Groen land zal brengen, bekend is, volgen de anderen. Twee belangrijke giften van weten schappelijke genootschappen hebben in de eerste maanden van dit jaar voor deze, het magnetisch station, de laatste finan- cieele moeilijkheden uit den weg geruimd, aldus deelt dr .H. G. Cannegieter in de „Nw. Rott. Crt." mede. In de eerste dagen der volgende week zal het comité voor het Nederlandseh vliegtuigstation te Reykjavik moeten ver gaderen om na te gaan of de bijeenge brachte gelden de uitzending onzer vlie gers gedoogen. Met de thans bijeengebrachte gelden Is het uitvoeren van een minimum program mogelijk. Getracht moet worden reserves voor tegenvallers door een waarborgfonds gedekt te krijgen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2