Gedistilleerd S. I. UIIMKSEI1 In. VERSCH GEKARND noaaltijd 2S d'Afumds-pcjk Rijk en geen geld. TIELEMANS' Wijnhandel TOBRALCO Vreest geen Examen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Nr. 7138. EERSTE BLAD DONDERDAG 30 JUNI 1932 60ste JAARGANG Ontspanning te Lausanne. - Verdaging der conferentie Washington is geprikkeld. - Hoover's ontwapenings voorstel. - Belgische zaken. ook bij de maat verkrijgbaar in 50 dessins, FEUILLETON *8) COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct. ;fr. p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij »/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De spanning te Lausanne, ontstaan door de houding van Frankrijk, is, dank zij voornamelijk MacDonald's optreden, grootendeels verdwenen. Nog Dinsdag avond was de toestand van dien aard, dat Duitschers en Franschen zich zoo zeer tegen elkaar opgewonden hadden, dat, toen Herriot en Von Papen laat in den avond nog MacDonald bezochten, de En- gelschen er voor zorgden dat zij elkaar niet tegen het lijf liepen om het pijnlijke van een gedwongen begroeting te ver mijden. MacDonald spande al zijn krachten in om de partijen weer bij elkaar te bren gen. Daarmede had hij in de eerste bij eenkomst reeds een zeker succes. De inspanning van de Engelschen was er vooral op gericht een verdaging van de conferentie te voorkomen. MacDonald zette uiteen dat de onmiddellijke uitwer king daarvan voor het crediet van Europa even erg zou zijn als van een mislukking. De Duitschers waren in hun beschou wingen omtrent de vooruitzichten nog zeer gereserveerd. Nog staat hun eisch tot SQhrapping van de schulden tegenover den eisch van de Franschen, die in ieder geval nog een ronde som toegezegd willen hebben als eindafrekening, een soort be taling voor de quitantie voor de rest van de schulden, die zij den Duitschers moe ten verstrekken. Herriot gaat tegen het einde der week naar Parijs om daar zijn menschen te raadplegen. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, zweeft op het oogenblik boven de confe rentie een grootscheepsch plan tot het verschaffen van middelen tot herstel van Europa. Volgens dit plan stelt men zich voor een gemeenschappelijk fonds te stichten, waaraan alle landen van Europa zullen deelnemen en waartoe ook de medewerking der neutralen zal worden gevraagd. Dit fonds zal worden gevormd door een kleine heffing op alle grondstoffen, die de landen voortbrengen. Daartoe zul len b.v. kolen, erts, wol, enz. en misschien nog andere landbouwproducten, die het karakter van grondstoffen dragen, be- hooren. Het heeft evenwel nog uiterst vage vcVnen. De correspondent van de „Daily Tele- graph" te Lausanne meldt, dat de Fran- sche regeering vrij onbevredigende be richten uit Washington heeft ontvangen over de houding van de Amerikaansche regeering in het oorlogschuldenvraagstuk. In verband hiermede heeft de Fransche delegatie haar tegemoetkomende hou ding van de vorige week weer prijsge geven. Waarschijnlijk zal de conferentie in het begin der volgende week wrorden ver daagd niet de mededeeling, dat de Duit- sche voorstellen door een technische com missie zullen worden onderzocht. In het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington en in het Witte Huis is men naar Reuter seint ontstemd over de sedert het begin der conferentie te Lausanne steeds talrijker wordende dagelijksohe alarmeerende be- KONINGSTRAAT 85 TELEFOON 492 De Beiersche minister-president Held. richten in Europa, welke via Parijs of Londen z.g. authentieke uitlatingen der Amerikaansche regeering over de schul denkwestie bevatten en daarmede verwar ring en wantrouwen wekken en de oplos sing van het groote probleem vertragen. De Amerikaansche regeering is vast besloten zich niet te mengen in de be sprekingen te Lausanne en heeft dit in haar verklaring van Zaterdag j.1. nog maals en naar zij hoopt afdoende - uiteengezet. Zij heeft van het begin af den eisch aan Amerika als onjuist be schouwd en heeft geweigerd schadever goedingsbetalingen van Duitschland te verlangen. Amerika wijst ook verder het verzoek van Europa van de hand om een vermindering van de eischen der gealli eerden ten opzichte van Duitschland te verbinden met het vraagstuk der gealli eerde schulden. Men staat te Washing ton op het standpunt, dat elke natie offers moet brengen en voorts, dat de oplossing van het herstelvraagstuk een zuiver Euro- peesche aangelegenheid is. In het Britsche kabinet bestaat, naar het schijnt, eenige oneenigheid aangaande Hoover's voorstel, aldus seint de Londen- sche correspondent van de „N. Rott. Ort." aan zijn blad. Volgens den politieken cor respondent van de „Herald" moet Sir John Simon, gesteund door de militaire en maritieme deskundigen, dat plan on uitvoerbaar achten en züeh aan het vroe gere Britsche plan van beperking van ton- nenmaat en geschutkaliber houden, terwijl MacDonald en nog een paar andere mi nisters principieel aanvaarding van Hoo ver's plan willen, met dien verstande, dat de details dan later vastgesteld zouden kunnen worden. Sir Herbert Samuel is uit Zwitserland overgekomen en moet in het kabinet als voorstander en pleitbezorger van MacDo nald's zienswijze opgetreden zijn, maar overeenstemming iis niet bereikt. De „News Ohronicle" doet een beroep op MacDonald's gezag om aan bet uitstellen een einde te maken. De Belgische minister-president Ren kin heeft plotseling laten weten, dat hij Woensdagochtend uit Londen terug zou zijn. Het Belgische kabinet zou namelijk een bijeenkomst houden ter bespreking Stalin, Ruslands dictator. van den internationalen toestand en de moeilijkheden, di'e in de regeering zelf ge rezen zijn. Het voorstel tot heffing van een taxe de transmission bij invoer van vreemde tarwe en de hangend gebleven sanctie-bepalingen der Vlaamsche onder wijswet zullen eveneens behandeld wor den. Renkin hoopt Vrijdag weer te kun nen vertrekken. Naar Reuter meldt, heeft een socialis tisch afgevaardigde een motie ingediend, waarin hü de Kamer voorstelt haar volle dige sympathie te betuigen met het voor stel van Hoover, dat een belangrijke stap is in de richting van wapeningsverminde ring. De voorzitter verklaarde, dat het wellicht niet wenschelijk zou zijn, een motie in de Kamer in stemming te bren gen over een onderwerp, dat door de Bel gische gedelegeerden nog wordt onder zocht. Hü zal de motie echter aan den pre mier Renkin voorleggen, zoodra deze te Brussel zal zijn teruggekeerd. Nog een ander pikant nieuwtje wordt uit Brussel gemeld: In parlementaire kringen wordt ver teld, dat in den schoot van de regeering tusschen den katholieken Vlaamschen minister van openbare werken, prof. Sap, en diens conservatieven collega van het departement van landsverdediging, mr. Crockaert, verschil van meening is ge rezen naar aanleiding van een onlangs door koning Albert ten paleize gehouden toespraak, waarin de vorst op nieuwe be zuinigingen aandrong. Mag men de libe rale „Etoile Beige" gelooven, dan zou mi nister Sap gezegd hebben in den jongsten kabinetsraad, dat de militaire uitgaven dienen ingekrompen, waarop minister Crockaert zou hebben vuur gevat en ge antwoord: „Ik zal nimmer toestemmen in een verdere inkrimping van een begroo ting, die reeds tot de uiterste grens is be snoeid. Ik heb de taak der landsverdedi ging op mij genomen en zal mijn opdracht tot het einde vervullen". Minister-president Renkin blijkt te Lausanne op de hoogte te zijn gebracht van dit incident. Of het dus ook noodig is, dat de minis ter-president terugkomt! want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid.Zij zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. DE VERMINDERING VAN DE FRANSCHE LEGERUITGAVEN. Minister Boncour heeft aan de pers verklaard, dat de verlaging van de leger- uitgaven, voor zoover die mogelijk zou zijn zonder de nationale verdediging in gevaar te brengen en die gebonden is aan de omstandigheden en gebeurtenissen te Genève, op de begrooting van 1933 zal tot stand komen en gedeeltelijk ook reeds op de loopende begrooting. De bezuinigin gen zullen op de diensten van het depar tement van oorlog gevonden moeten wor den, in verhouding tot de vermindering bij de andere departementen en verder in belangrijker mate op de begrooting van nationale verdediging, die, indien men de publieke schuld buiten beschouwing laat, haast het halve bedrag van de begrooting omvatten. De bezuinigingen zullen in volledige overeenstemming met de staven en mét het secretariaat van het departement van oorlog worden aangebracht. Boncour wees er overigens op, dat Frankrijk reeds een voorbeeld heeft ge- gegeven door den diensttijd tot een jaar te beperken en verder, dat Frankrijk voortgaat zijn wapeningen te verminde ren. DE NOODTOESTAND VAN DE NOORDZEE-VISSCHERIJ. Het gemeentebestuur van Katwijk heeft per telegram aan den minister van oeco- nomische zaken verzocht in verband met steunmaatregelen elders, deze ook te doen gelden voor de visscherij van deze gemeente, daar blijvende toenemende werkloosheid gevreesd moet worden. TARIEFSVERLAGING LUCHTPOST. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam heeft van het hoofd bestuur der posterijen, telegrafie en tele fonie, in antwoord op door haar ter ken nis van het hoofdbestuur gebrachten aan drang van den handel tot vërlaging van het tarief, bericht ontvangen, dat, ten einde het gebruik van de luchtverbinding NederlandNederlandsch-Indië zooveel mogelijk te bevorderen, is besloten tot invoering van een afzonderlijk tarief voor stukken, zwaarder dan 5 gram tot en met een gewicht van 10 gram. Met ingang van 23 dezer is het lucht recht voor deze verbinding dientengevol ge als volgt geregeld: voor briefkaarten kleur-eoht, - wasch-echt, SS per ei. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie 20 cent, voor stukken niet zwaarder dan 5 gram, alsmede vcor postwissels 30 cent, voor stukken zwaarder dan 5 t/m. 10 gram 50 cent, voor stukken zwaarder dan 10 t/m. 20 gram 75 cent. Het tarief voor zendingen van grooter gewicht dan 20 gram wordt niet gewij zigd. Het nieuwe luchtrecht van 50 cent waarbij dan nog de 6 ct. van het gewone posttarief komt voor stukken niet zwaarder dan 10 gram, zal voor de eerste maal van toepassing zijn op de correspon dentie, die naar Nederl.-Indië zhl worden verzonden met het vliegtuig, dat deze week van Schiphol vertrekt. CONTINGENTEERING VAN VREEMDE STEENKOLEN Maandagmiddag om 3 uur heeft op het departement van waterstaat in Den Haag een mijnconferenti plaats gehad tusschen den minister van waterstaat en de mijndi- recties en mijnwerkersorganisaties. Zoo wel mijndirecties als mijnwerkersorgani- 0 VB B 37-A BAND door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Bliss klopte even en liet de bezoekster binnen. Daarna ging hij weer gemakkelijk in zijn stoel zitten en dutte langzamerhand In. Ongeveer een twintig minuten later ging de deur weer open en kwam het jonge meisje de kamer uit. Bliss stond op. Het lag in zijn bedoeling om haar voor te gaan en om de lift te schellen. Maar hij had geen tijd om zijn plan ten uitvoer te brengen, omdat ze hem veel te vlug voor bij was, en omdat iets in de uitdrukking van haar gezicht hem overblufte. Toen zij kwam, had hij den indruk gekregen dat ze nerveus was; nu ze wegging leek het wel, als of ze daar in die kamer een geest verschijning had gezien. Verbaasd liet Bliss zich weer op zijn stoel terug vallen; toen kneep hij zioh hard in zijn been, om er achter te komen of hij wel wakker was. Om half zes precies deed mr. Cockeril de deur open. „Ik zal je nu eens precies laten zien hoe ik de kooien schoongemaakt wil hebben,' zeide hij. „Zooals je wel zult merken is Tommy erg kieskeurig, wat zijn zand be treft, terwijl die kanarie daar, Jenny heb ik haar gedoopt, eenvoudigweg wei gert in 't donker te slapen. We moeten de gordijnen dus altijd een eindje open laten. Haal even wat water, daar is de kraan." Een kwartier lang ontving Bliss onder richt in de kunst om vogels te verzorgen. Daarna nam Mr. Cockeril zijn keurig glad gestreken hoogen hoep op, deed zijn schrijftafel dicht, ging met Bliss naar bui ten en sloot zorgvuldig de deur van de kamer achter zich af. „Morgenochtend om negen uur precies verwacht ik je weer hier," zeide hij toen. „Als ik wat laat mocht zijn, dan ga je maar op je stoel zitten en wacht, totdat ik kom. Je zult de Times dan op de mat voor de deur vinden, wees zoo goed er niet aan te komen, ik ben erop gesteld om de krant zelf open te maken. Hier heb je een souvereingn. Koop '11 half dozijn lin nen boorden en een behoorlijken hoed, het overschot kan je me morgen terug geven, of als je dat prettiger vindt, kun nen we het geld beschouwen als voor schot op je salaris. Goeden avond." Met een gevoel alsof hij droomde, liep Bliss achter zijn patroon de trap af. Hij kocht de boorden en den hoed en trakteerde zichzelf op een doosje sigaret ten. Toen ging hij naar huis. Vlak bij de trap van de vijfde verdieping haalde hij Mrs. Heath in, die ,op weg naar zijn ka mertje was. Ze keek hem angstig vragend aan. „Hebt u geluk gehad, mijnheer?" vroeg Z6. „Goddank wel, Mrs. Heath," antwoord de Bliss opgewekt. „Ik heb weer een be trekking. Portier met een salaris van vijf en twintig Shilling in de week. Op het laatste nippertje heeft Smithson me nog waar voor zijn geld gegeven. Gelukkig kan ik u nu aanstaanden Zaterdag de huur betalen." „U weet heel goed, dat ik het daarom niet vroeg Mr. Bliss," zei zijn hospita ver wijtend, „maar het is u wel aan te zien, dat u aan dit leven niet gewend is en de laatste dagen heeft u 's morgens zoo wei nig gegeten dat het een schandaal was. Een kind kan er het leven niet op houden, laat staan een jonge kerel, die van 's och tends tot 's avonds loopen moet, om werk te zoeken." ,,'s Morgens heb ik nooit veel kunnen eten," zeide Bliss. „Breekt u maar niet het hoofd over mij Mrs. Heath. In 't ver volg krijg ik 's middags om twaalf uur gratis een middagmaal. Dat is nu weer een buitenkansje in deze betrekking. Zou u me misschien nu thee boven kunnen brengen, ik wou graag vroeg naar bed gaan." „Ik zal gauw water opzetten, dan heeft u binnen tien minuten thee," zeide mrs. Heath opgewekt. Bliss ging de laatste twee trappen naar zijn zolderkamertje op en liep, gedwon gen door iets, wat hem niet recht duide lijk was, dadelijk naar het raam. 't Was, of de stad vanavond iets heel bijzonders voor hem beteekende. De rook van de vele schoorsteenen hing als een lichte nevel over de huizen, waardoor de weste lijke hemel nu, dadelijk na het onder gaan van de zon, een dof-roode tint kreeg, terwijl vlak daaronder een lich tende mistsluier hing, waar de vele lich ten van het West-End door de met rook bezwangerde atmosfeer teruggekaatst werden. In de straten beneden hen be woog zich onafgebroken een stroom van menschen, menschen die moe en gebo gen huiswaarts gingen na een dag van hard werken, menschen wien men het aan kon zien, dat hun eenig verlangen was om zoo spoedig mogelijk thuis te zijn. Eerst keek hij nog een tijd lang naar het drukke verkeer beneden in de straat, toen keek hij naar het Westen van de stad, wat tot nu toe Londen voor hem geweest was. Op dat oogenblik begon Ei-nest Bliss te begrijpen. HOOFDSTUK VII. De volgende drie weken verliepen voor Bliss in een voortdurenden staat van tevredenheid. Langzamerhand werd hij de beste maatjes met de vogels; nu en dan was Tommy, de ambulante goudvink, zoo genadig om tijdens de lunch op de leuning van zijn stoel te zitten. Tot dus ver had hij er nog niet achter kunnen komen, wat mr. Cockeril eigenlijk uit voerde en het was niet te ontkennen, dat zijn nieuwsgierigheid steeds meer en meer aangroeide. Op een goeden dag raapte hij al zijn moed bij elkaar en vroeg het hem op den man af. „Ik hoop, dat u het me niet kwalijk nemen zult, mijnheer, maar.... wat zijn eigenlijk uw bezigheden?" Na die vraag viel er een oogenblik van stilte. Bij die woorden van Bliss had mr. Cockeril verbaasd opgekeken, daarna bleef hij zijn bediende met een eigen aardige uitdrukking in de oogen aansta ren. „Nieuwsgierig, Bliss?" „Ik ben bang van wel mijnheer, 'n Ver keerd aanwendsel van vroeger." „Verkeerd aanwendsel," schreeuwde de papegaai vanuit de papiermand, waar hij met de meeste aandacht bezig was en veloppen in snippertjes te scheuren. „Nieuwsgierigheid is een van de ge breken," zeide mr. Cockeril vaderlijk, „die jij, Bliss, of wie dan ook van mijn bedienden niet hebben mag. Maar omdat je het mij eerlijk hebt gevraagd en omdat je je nieuwsgierigheid niet op een slink- sche manier hebt trachten te bevredigen, zal ik je niet bepaald hard vallen over die slechte eigenschap, maar je eerlijk zeg gen, wat je zoo graag wilde weten. Kijk eens hier," ging hij voort, terwijl hij zijn hand op een stapel getypte vellen papier legde, „ik ben bezig een boek te schrijven over den huidigen stand van de vogelkunde. Ik heb het plan om een gedeelte van mijn boek geheel te wijden aan goede, oorspronkelijke anecdoten, waarin vogels een rol spelen. Daartoe ad verteer ik in dagbladen. Allerlei slag menschen, mannen en vrouwen, komen me opzoeken, aangelokt door die adver tenties. Als hun verhalen voor mij van waarde zijn, betaal ik er voor. Zijn ze slecht of niet oorspronkelijk, dan weiger ik te betalen." „Maar waarom bent u dan zoo bang om aangevallen te worden?" vroeg Bliss verwonderd. „De menschen komen dan toch hier met de meest vreedzame bedoe ling, die ik me maar denken kan." Mr. Cockeril glimlachte even. Hij nam zijn bril af en begon met zijn zijden zak doek de lenzen op te wrijven. „Het meerendeel der bezoekers komt bier, omdat het geld noodig heeft," legde hij uit, „en iemand die geld noodig heeft is, onder zekere omstandigheden, tot allerlei dingen in staat. Daarbij komt, dat ik tot mijn schande moet bekennen, dat ik niet van lafheid vrij te pleiten ben. Ik hoop, dat ik je nieuwsgierigheid be vredigd heb, Bliss." „Volkomen mijnheer, dank u wel." Na dit gesprek verliepen er twee da gen, waarop mr. Cockeril geen enkelen bezoeker kreeg. Toen Bliss op den avond van den derden dag naar huis ging, werd hij aangesproken door een kleinen man, met een joviaal, prettig gezicht, die met een groote sigaar in den mond bij den uitgang een kennisgeving stond te lezen. „Goeden avond," zeide de man. „Goeden avond," antwoordde Bliss. De kleine, joviale man haalde een siga renkoker uit zijn zak. „Opsteken?" vroeg hij. Met_ het meeste genoegen maakte Bliss van die uitnoodiging gebruik. Even be keek hij de verdaoht-uitziende sigaar, terwijl een vage herinnering aan de dure Corona's van twee maanden geleden bij hem opkwam. Toen bleef hij staan en stak haar op. „Rare snijboon, die baas van u." Bliss blies den lucifer uit en goeide hem weg. „Ja, dat is hij," gaf hij toe. „Goeden avond." De kleine man liep ongemerkt met hem op. „Wat voert hij uit?" vroeg hij nieuws gierig. Even aarzelde Bliss. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1