BERICHfll Sport. Marineberichten. Visscherijberichten. De conferentie te Lausanne. LegerbericLten Haven van Nieuwediep. Radiografisch Weerbericht., O - VOETBAL. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN i TEN BATE VAN HET M.S.F. ZeemachtM.L-D. x 6x. Ten ongeveer 7 u. 10 .laat scheidsrechter Augustijn de spelers opstellen, de spelers heb ben zich als volgt geplaatst: M.L.D. Doel: Kiljan; achter: de Groot en Goudswaard; middenlinie: v. Huiten, Lie- naarts en Wilson; voorhoede: v. Heenis, de Hair, de Borst, Bekkers en Bodenstaf. Zeemacht. Doel: Onderstal; achter: Luchthart en v. d. Wal; middenlinie: Rehorst, de Jong en v. d. Wal (mam.); voorhoede: Duyn, Ligtenberg, Lid, Henning en Honde- ling. ivl. wint den toss en zal met de-zon in den rug en met gering windvoordeel beginnen. M. verschijnt met drie invallers, waaronder dr midvoor, een verlies, dat danig gevoeld zal worden. Bij Z. mankeeren tengevolge van va ren Everts en Kooiman, ook hier dus een paar goede krachten. Als Z. den bal aan het rollen heeft ge bracht, stevent men direct op het M.-heilig- dom af, een schot van Lid volgt, doch gaat over. M. neemt het offensief over en brengt op tot voor de Z.-veste; een fraai schot van den r.buiten doch Onderstal vangt goed Na een vrijen schop voor M. krijgt zij een goede kans, doch de midvoor krijgt den bal ver keerd op het hoofd, deze gaat achter de lijn. Nu volgt een zeer hard schot van Lichtenberg, doch de M.-keeper is op zijn plaats en zendt retour. Het uittrappen van den M.-keeper vali op, de bal is meteen voor het andere doel. Kiljan, oud-keeper van het vroegere MLD en van Zeemacht in O.-I., is het nog lang niet verleerd, steeds wordt hij op de proef gesteld, doch hij houdt alles er uit. Hondeling gooit den bal mooi voor het doel, Lid schiet naast. Weer is het Hondeling, die ni. den bal mooi voor kopt, schot, Kiljang vangt, doch heeft den bal niet goed in zijn macht, laat weer vallen en Henning is present om in het net te deponeeren: 21 voor Z. Er is aangevan gen met den stand 11 Een vrije schop voor Z. volgt dicht bij het doel, het schot gaat naast het net. Even een angstig moment voor de Z.-veste, Luchthart is gepasseerd, doch de marn. v. d. Wal heeft zijn plaats ingenomen en redt op sublieme wijze. Weer volgt een goede kans voor M., weer zijn de backs gepasseerd, doch men schiet hoog over. Een schuiver van Hon deling in het beruchte hoekje, doch Kiljan stelt zich goed op en houdt den bal er uit. De midvoor van Z. verlaat zijn plaats te veel, waardoor zijn medespelers nogal eens „buiten den waard" rekenen. Een vrije schop voor M. wordt direct op het doel geschoten, doch On derstal loopt uit en vangt schitterend. Direct is men weer voor het M.-doel, een schot van Lid gaat naast. Even 'moet een M.-speler het veld verlaten, het ging er wel even ruw toe. jammer. Bodenstaf plaatst naar binnen, de Z.-backs zijn weer gepasseerd, doch Luchthart herstelt zich onmiddellijk en zendt terug. Een goed schot van den M.-spil, de scheidsrechter fluit voor off-side, doch Onderstal had den bal al beet. De M.-spelers maken nu eenige malen hands, dat den scheidsrechter niet ontgaat. M. is weer eens voor het Z.-doel, doch v. d. Wal en Luchthart zijn paraat en wijzen af. Een schermutseling voor het M.-doel avordt opgeheven door het kordaat optreden van den M.-keeper, die tusschenbeide springt en zich in het bezit stelt van den bal. v Heems heeft den bal vrij op de buitenlijn, doch wacht te lang met voor plaatsen, waardoor de kans weer verloren gaat. Een keurig schot van den r.buiten van M. kan Onderstal nog maar net tot corner verwerken, deze levert geen resul taat. De r.buiten van Z. valt een beetje hard handig aan, niet doen, jongens, dit prikkelt de tegenstanders en dan gaat het sportieve van den wedstrijd verloren. Een voorzet van Duyn, schot van Lid, Kiljan vangt en nu fluit de scheidsrechter voor theedrinken. Na de hervatting is de eerste aanval voor Z., waarna een corner voor M. volgt, een M.- speler vangt den bal oj>, schopt terug, doch Duijn vangt onmiddellijk op en zendt onhoud baar voor den keeper in, 31 voor Z. Er werd zeldzaam mooi spel door Z. gedemon streerd, goed open spel en men is niet zoo zelfzuchtig om zelf de punten te willen maken. Nu is het Ligtenburg, die den stand op 41 voor Z. brengt. Mooi vlot brengt M. den bal voor het Z.-doel, doch het schot dat volgt gaat hoog over. Borst doet nu een domme streek door den bal voor 's keepers handen corner te schoppen, deze levert, gelukkig voor hem, niets op. Een schot van Lid in handen van den keeper. Lid gooit nu voor, doch Lig tenberg schiet net naast. M. breekt door, he vige schermutseling voor het Z. doel, doch Onderstal weet zijn doel schoon te houden, hier was het geluk aan de zijde van Z. Na een inworp plaats M. mooi voor het doel, doch de Groot schiet over. Lienaarts krijgt van den scheidsrechter nogal eens een waarschuwend woord te hooren, kalm en netjes spelen dat is de juiste sport. Lid geeft over aan Hondeling en deze schiet zuiver in waarmede de stand op 51 voor Z. gebracht is. De Z. midvoor is een waardig vervanger voor Everts, hij verdeelt het spel uitermate goed en geeft over aan zijn medespelers als hij zelf te veel gehinderd wordt om te schieten. M. zwoegt en doet uitermate zijn best om in elk geval een tegenpunt te maken, doch is lang niet tegen Z. opgewassen. Weer weet M. door te breken, een schot van Beckers gaat hoog over, men mist hier wel den midvoor, de schutter en spelverdeeler mankeert hier. Henning schiet zelf van den buitenwing, Hondeling stond vrij, overgeven Henning. Twee harde schoten van Lid en Hondeling houdt Kiljan er schitterend uit. Een schot van Duyn vangt hij ook al. Weer is M. voor het Z. doel doch men loopt niet voldoende door Lienaarts schiet over, corner voor M., achter. Weer is het Hondeling die hard inschiet en de stand is nu 61 voor Z. Men laat den midvoor van M. teveel alleen zwoegen, hij doet goed werk, doch kan het niet alleen doen. Een mooi schot van den midvoor van M. gaat naast. M. vertoeft eenigen tijd voor het Z. doel, doch is hier ongevaarlijk. Een vrij schop voor M. direct op het doel, ook dit gaat naast. Een hard schot van Ligtenberg vangt Kiljan weer uitstekend. Nadat Z. Kiljan nog eenige malen op de proef heeft gesteld, fluit de scheidsrechter Augustijn, die dezen wedstrijd weer goed leidde, voor het einde. De ontvangsten waren 57.29, dus alleszins bevredigend. Nu is dus definitief dat voor de beslissings wedstrijden in aanmerking komen Helder III, Succes II en HRC IV. Vrijdag a.s. spelen dé twee eerstgenoemde. De verliezer van deze deze partij zal dan eerst komen te staan tegen over HRC IV, mocht HRC hiervan verliezen dan is het afgeloopen, wint HRC echter dan moet zij nog spelen tegen den winnaar van den eersten wedstrijd. Wij verwachten een massa publiek voor bij woning van deze niet tegen „Zeemacht" ge speelde wedstrijden. H.S.V.-nieuws. HSV I speelde Zondag j.1. een wedstrijd egen OW (onderwijzers voetbal vereeniging). j. was door verscheidene invallers gehandi- fhpt, wat echter niet wegnam, dat zij toch een 1 overwinning op het drie invallers tellende hoofd. O. elftal wist te behalen. Deze overwinning had evengoed een gelijkspel kunnen zijn, want de onderwijzers zijn geen oogenblik minder geweest. Zij kwamen er steeds beter in; voor rust deed de buitenspel val, opgezet door Kap- tein en meester v. d. Berg, goed werk, en wan neer dit backstel gepasseerd werd, dan stond daar nog een keeper in doel die op van der Meulen-achtige wijze alle ballen onschadelijk maakte. Na rust was het steeds de O. voorhoede die verschillende malen hachelijke momenten voor het H. doel schiep en de H. keeper heeft dan I ook verschillende schoten van meester Mol, de Graaf en Piasmeier moeten stoppen. Eerst is het de O. keeper die zich door een mooi schot van Snijders gepasseerd zi et, na rust is het Mol die de partijen op gelijke voet brengt, waarna Maarten met een welgericht schot H. de overwinning geeft. Om de zelfde tijd speelde HSV II tegen HRC VL Voor rust waren de Racers sterker, doch het goede keepwerk van de HSV keeper deed de stand tot half-time blanco houden. In de rust ontwaarde één der H. spelers het nog door niemand geconstateerde feit dat de onzen met twaalf man gespeeld hadden, zoodat één der heeren moest uitvallen. Na de rust gaf Dienaar H. de leiding, die tot 5 min. voor het einde gehandhaafd bleef, toen wist R. n.1. de gelijkmaker te scoren, zoo dat het einde kwam met 11. HSV IV speelde tegen DVO en wist, dank zij Waf, met 52 te zegevieren. Vrijdag 8 Juli bestaat HSV één jaar. Het bestuur heeft gemeend, dit feit niet on gemerkt voorbij te laten gaan, en stelt daar om iedere voetbalvereeniging in de gelegenheid in te schrijven voor de serie-wedstrijden, die zij, beginnende met 10 Juli, hoopt te houden. Inschrijvingen worden ingewacht vóór Woens- dag 6 Juli bij den secretaris der vereeniging, 1 G. Snijders, Paardestraat 4. Wieringen. Succes-nieuws. A.s. Vrijdagavond speelt Succes 2 een be slissingswedstrijd tegen Helder 3 voor de nederlaagwedstrijden van Zeemacht op het terrein Ankerpark. Aanvang 7.30 uur. Vertrek van Hippolytushoef 6.45 uur. ATHLETIEK. Door bemiddeling van den correspondent der Marine sportvereeniging „Zeemacht" tc Vlissingen gewerd ons bericht van deelname van de leden dier afdeeling aan de wedstrijden uitgeschreven door den Zeeüwschen Athletiek Bond. Onze leden dongen mede in de afdee ling „niet specifieke athletiekvereenigingen" en behaalden in deze afdeeling niet alleen meer dere persoonlijke prijzen doch tevens den 3en 1 vereenigingsprijs. De persoonlijke prijzen, die werden behaald, I waren in de volgende nummers. Verspringen i met aanloop 2e prijs J. Peeters 5.71 M. Kogel- stooten ie prijs P. Bostelaar 9.40 M., 2e prijs J. Peeters 9.26 M. Speerwerpen 2e prijs A. de Vries 34-74 M. Hierdoor heeft de afdeeling Vlissingen ge toond nog wel iets te kunnen presteeren, wij hopen dat nog vele successen mogen volgen. WANDELSPORT. Zaterdag 25 Juni j.1. vertrok een ploeg af- standloopers van de Marine sportvereeniging „Zeemacht" teneinde deel te nemen aan den j 50 K.M. wandeltocht, uitgeschreven door de l vereeniging „Noviomagum" (Nijmegen). Alle kosten aan deze wandeling verbonden werden door de deelnemers persoonlijk gedragen. Dit 1 is de ware sport. De vereeniging was niet bij j machte dezen tocht financieel te steunen, dit was geen bezwaar voor deze sportmenschen, men kwam toch voor de vereeniging uit. Men werd ondergebracht in de kazerne, de algemeene leider ontving de deelnemers. Zondag v.m. 10 u. 10 werd gestart van het gebouw der vereeniging. Het aantal inschrijvingen voor dezen mas- salen wandeltocht was 1703, aan de start ver schenen 1672 deelnemers. Zeer weinig deel nemers vielen uit, slechts 8 waren niet in staat den tocht te volbrengen. Er werd geloopen in een schoone omgeving op grintwegen. De ie rust werd door onze leden gehouden na 27.5 K.M., men had toen 3 u. 25 min. ge marcheerd, rust 25 min. De rest van den af stand is zonder rust afgelegd in 4 u. 50 min., wanneer men dus hiervan de rust aftrekt werd de afstand van 50 K.M. afgelegd in 6 u. 15 min., dat wil dus zeggen regelmatig 8 K.M. per uur. Hier mag dus gerust gesproken worden van een geweldige prestatie. De groep van „Zee macht" kwam dan ook als ie groep binnen, er waren toen ongeveer 50 individueele loope; s terug. Ook liep een groep mede van Hr. Ms. Schorpioen, ook deze jongelui hadden alles zelf bekostigd. Ook zij hebben schittérend ge loopen en kwamen 25 min. na de groep van „Zeemacht" binnen. Be:de groepen hadden geen uitvallers, en behaalden dus een groepsprijs Er waren voor de twee vereenigingen Jie de verste reis hadden afgelegd nog extra p-ijzen ter beschikking gesteld, hiervoor kwamen in aanmerking „Zeemacht" en de ploeg van Hr. Ms. Schorpioen. Er moest geloot worden wie de eerste en wie de tweede prijs kreeg. Het lot wees „Zeemacht" aan voor den eersten prijs. De zeldzaam mooie plaquette, aangeboden door de firma Gerritsen v. Kempen en Begeer kwam hierdoor in het bezit van „Zeemacht", terwijl de ploeg Schorpioen in het bezit kwam van den prijs beschikbaar gesteld door de V.V.V. ie Nijmegen. Vermelding verdient nog de verzorging die onze menschen mochten ontvangen in de Kazerne, een woord van dank en lof hiervoor is zeker op zijn plaats. Wat de stemming onder de ploeg van „Zee macht" aangaat, die is voortdurend schitterend geweest. De ploeg „Zeemacht" bestond uit de navol gende deelnemers: Leider: serg. der mariniers Z. Straver, korp.-torpedom. H. J. P. Sigon, idem J. Aandeweg, idem C. v. Leeuwen, idem M. H. Esser, l.l.-torpedmn. J. A. v. Merken- steijn, korp. der mar. J. P. Baven, matroos ie kl. J. H. Hoendervoogd, mar. te kl. A. M. de Jager, l.l.-torpedom. F. Versluijs en den ma troos 3e kl. A. Tetenburg. Alle deelnemers kregen boven de vereeni gingsprijs een fraai kruis. Het bestuur van „Zeemacht" brengt hulde aan de deelnemers voor de kranige prestatie en wenscht hare leden van harte geluk met de behaalde lauweren. KONINKLIJKE MARINE JACHTCLUB. 7e Periodieke Zeilwedstrijd op Vrijdag i Juli. Waarschuwingsschot (halfstok hijschen vlag Z) ten 8 u. 15. Modelsloepen B I en B II a. Vijf min. schot: hijschen vlag Z 8 u. 25 Afvaartschot: strijken vlag Z 8 u. 30 Modelsloepen B II b. Vijf min. schot: hijschen vlag Z 8 u. 40 Afvaartschot: strijken vlag Z 8 u. 45 Fantasiesloepen, jachten en sloepen Zeevaartschool. Vijf min. schot: hijschen vlag Z 8 u. 55 Afvaartschot: strijken vlag Z 9 u. Uitstel van een uur voor alle klassen Vlag U. Wedstrijd gaat niet door Vlag N. Baanrichting tegen zon Roode vlag. Baanrichting met zon Witte vlag. Lijn van afvaart en aankomst is: vlet. Wier- De ster-correspondent van de N.R.C. meldde gisteravond uit Lausanne: Nadat vandaag de opwinding wat be daard was, is vanmiddag de groep van uitnoodigende mogendheden bijeengeko men. In die bijeenkomst heeft Mac Donald een zeer opmerkelijke rede gehou den, waarin hij tot de conclusie komt, dat het onbegonnen werk zou zijn hier de oeconomische kwesties te willen oplossen, maar waarin hij er op aandringt, om te probeeren de kwestie van betalingen voer herstel tot een goed einde te brengen. Is men daarmee klaar, zoo betoogde hij, dan kan men beginnen voorbereidend werk te doen voor de groote oeconomische con ferentie tot redding van de wereld, die dan zoo spoedig mogelijk bijeen moet ko men. Het is een zeer opmerkelijke rede, die MacDonald gehouden heeft, aldus de correspondent, een rede, die er blijk van geeft hij hier veel meer inzicht heeft gekregen in den aard der problemen, die ter sprake zijn gekomen, dan hij te voren bezat, toen hij geloofde, dat men te Lau sanne in een vloek en een zucht alle wereldproblemen zou kunnen oplossen. Als laatste punt, waarover men het eens is, noemt hij, dat ofschoon de Duitsche regeering met kracht de stabiliteit van haar betaalmiddel verdedigt, stappen noodzakelijk zijn om er voor te zorgen dat deze maatregelen een blijvend effect heb ben. En de Geneefsche correspondent van dit blad schrijft: Het ziet er naar uit, alsof, nu de bespre kingen te Lausanne niet geheel naar wensch verloopen, men te Genève ten minste gaat trachten tot meer positieve resultaten te komen. De geruchten als zou den Amerika en Engeland aandringen op een bijna onmiddellijke schorsing der ont wapeningsconferentie kunnen dan ook positief tegengesproken worden. Amerika heeft er meer belang bij, dat ten minste een officieele uitspraak plaats heeft over het voorstel van Hoover, dat bij Sowjet- Rusland, Italië, Duitschland en een aantal kleinere staten, zij het ook met enkele reserves, vrij algemeen bijval vindt. Japan en Hoover's voorstel. Reuter meldde gisteravond uit Tokio: De Japansche marine verzet zich krach tig tegen alle verminderingen van de wa pening ter zee volgens het voorstel van Hoover; zij is van meening, dat deze de nationale verdediging buitensporig zouden verzwakken. De Japansche marine-gedele geerden te Genève zijn hiervan op de hoogte gebracht. Men merkt bovendien op, dat de voor-t, stellen van Hoover gedurende vier jaar een volkomen stillegging van den vloot-; bouw zouden meebrengen, wat toeneming van de werkloosheid zou beteekenen. Het Japansche departement van buiten- landsche zaken is echter nog niet in staat instructies over het voorstel van Hoover aan Matsudeira, den eersten Japanschen gedelegeerde te Genève te geven. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ ECHT (L.). Twee dooden. Echt, 30 Juni. In den afgeloopen nacht omstreeks half drie heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad op den Rijksweg op onge veer tien minuten afstand van de kom der gemeente Echt, waarbij twee personen het leven verloren. De auto van de familie Hermans uit Venlo, waarmede een zestal personen terugkeerden van een bezoek aan Aken, reed in volle vaart tegen een zwareii transportaanhangwagen op, van de Rijks- wegenwerken in Limburg. Vermoedelijk heeft de bestuurder van de auto, doordat het mistig was en het licht van den aanhangwagen niet sterk was, deze niet gezien. De luxe auto werd geheel vernield, twee der inzittenden, de 17-jarige zoon van den heer Hermans en de 25-jarige mejuffrouw Steelen uit Venlo, werden beiden op slag gedood, de vier andere inzittenden, allen leden van de familie Hermans, werden enstig gewond. De lijken der slachtoffers werden naar het hospitaal te Echt ver voerd, terwijl de gewonden naar Venlo werden overgebracht. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagden voor het candidaats-exa- men werktuigkundig ingenieur de heeren W. L. Broks van Terschelling en J. F. Lindenhovius uit Den Helder. AANBESTEDING VAN WEGENAANLEG. De directeur-generaal der Zuiderzee werken heeft aanbesteed het aanleggen van klinkerwegen in het noordelijk ge deelte van sectie H. in de Wieringermeer. Laagste inschrijver was O. Bosker Jzö. te Wieringen, met 57.300. ZUIDERZEEWERKEN. Aanbesteding. Op Woensdag 3 Augustus 1932 zal door den Directeur-Generaal der Zuider zeewerken, in het gebouw der Zuiderzee werken, Zeestraat 102 te 's-Gravenhage, onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat worden aanbesteed: het aan leggen van klinkerwegen, tezamen lang 7400 M. in Sectie B van den Wieringer- meerpolder. DRIEHONDERDJARIG BESTAAN DER AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT. Amsterdam viert thans het feest van het 300-jarig bestaan van zijn stedelijke uni versiteit. Voor ons is er geen aanleiding daar veel over te zeggen, en onze Amster- damsche correspondent zal bovendien straks het feit wel in het Juttertje rele- veeren. Dinsdagmiddag is het door den Senaat herdacht in een speciaal daarvoor gehouden zitting, die in het Concertge bouw werd gehouden. Namens de regee- rftig werden daar door minister Terpstra gelukwensohen overgebracht. Tevens we den bij deze gelegenheid onderscheidin gen aan de hoogleeraren verleend. Presi dent-curator is de burgemeester van Am sterdam, de heer W. de Vlugt, die de bij eenkomst opende. De rector magnificus, prof. Scholten, sprak daarna de feestrede 11H. KINDEREN NAAR DE LAGERE SCHOOL. Leeftijdsgrens verhoogd. Bij Kon. Besluit is de leeftijd, die kin deren bereikt moeten hebben om tot de lagere school toegelaten te kunnen wor den, verhoogd. Moest een kind tot dusver bij het be gin van het schooljaar of den school- cursus 5J jaar zijn, thans wordt dit vijf jaar en negen maanden voor degenen die in het tijdvak van 16 Juli a.s. tot en met 15 Juli 1933 tot een school voor gewoon lager onderwijs worden toegelaten en daarna zes jaar voor de kinderen, die in het tijdvak van 16 Juli 1933 tot en met 15 Juli 1935 tot een school voor gewoon lager onderwijs worden toegelaten. Dit is een niet onbelangrijke verhooging van den toelatingsleeftijd, die dit jaar en ook het volgende stellig van niet gerin gen invloed zal zijn bij de bezetting van de eerste klassen der lagere scholen. Vele onderwijsdeskundigen zijn van meening, dat de kinderen te vroeg naar school gaan. Verhooging van den toe latingsleeftijd is daarom toe te juichen. Velen zouden dezen zelfs wel op 7 jaar bepaald willen zien. Dit oordeel is geba seerd op de psychische perioden in het kinderleven. Maar, dan moet er een behoorlijke voorbereiding aan voorafgaan. Het te lang op straat blijven, demorali seert. Paedagogisch is de genomen maat regel uitstekend, mits voor goed voorbe reidend onderwijs gezorgd wordt. Intusschen is de huidige verschuiving niet zeer groot, hoewel zij voor het vierde deel der kinderen, dat dit jaar naar school gaat, een verschuiving van een vol jaar beteekent. Het late Kon, Besluit geeft wel aanleiding tot administratieve moeilijk heden, maar niet tot blijvende bezuinigin gen, omdat de zevenjarige leerplicht blijft. DEN HELDER—PURMEREND V.V. Wc vernemen dat heden de concessie yoor het exploiteeren van een autobus- 'dienst van Den HelderPurmerend v.v., eiken Dinsdag, aan de onderneemster, de C.V. Autobusdienst Noord-Holland te Alkmaar werd verleend. Het zou in de bedoeling liggen de Krupp-bus, weikei thans den sneldienst onderhoudt, voor, dezen nieuwen dienst te gebruiken. Te vens vernemen we, dat binnenkort voor genoemden sneldienst een nieuwe Wright-bus in dienst zal worden geno men. de Langen, mam. 2e kl. B. Bleijinga, id. W. H. Halder. id. W. Bouwer, id. W. J. Meij- kamp, id. H. B. van Gemert, id. L. Weergang, id. W. H. Rattink, marn. 3e kl. J. Mulder, id. A. H. Janssen, id. D. A. v. der Kruit, id. J. H. den Daas, id. D. Kerkmans, id. D. Ver- gunst. 21 Juni '28 per Baloeran in Nederland teruggekeerd: Majoor-torpedist J. v. d. Kwast, serg.- macht. A. Cupido, korp.-macht. J. Geertse, idem A. v. Gaans, idem E. M. H. Krauth, idem L. Zwaaf, idem J. IJska, idem A. Tevel, idem J. Jongschaap, idem H. Tongelet, stoker- olieman G. P. Steffens, idem J. J. M. v. Donk, idem P. Verwoerdt, idem A. P. Verburg, idem C. v. d. Most, idem J. J. Terbeek, idem W. P. Blom, idem J. J. Schenkels, idem J. M. Vle- mings, idem W. H. K. Snikkers, idem J. B. C. Koelhuis, kwartiermeester J. J. v. d. Wer ken, korp.-telegr. G. P. C. de Vree, korp.- torpcm. H. Reytenbach, tamboer ie kl. J. v. d. Kuip, marinier ie kl. J. Slot, idem E. J. v. Kesteren, idem J. B. v. Heel, idem D. W. Noorlander, idem G. Keuris, idem A. Vis- ècher. Ondervolgende korporaals-machinist zijn geslaagd voor sergeant-machinist: A. J. Everaers, G. Dubbeldam, H. Donker, J. Ran, J. J. Lammerts, A. Roest, G. Y. Schaap, P. de Nooijer, H. Ie Grand, G. Joris- sen, M. A. F. Vermofen. Aan ondervolgende schepelingen werd 23 Juni '32 het brevet duiker 2e kl. toegekend: Bootsman R. Neimeier, matr. ie kl. H. M. Tebbes, id. R. Capello, id. C. G. Struyke, id. A. Schoonhoven, id. J. v. d. Berg, id. H. Lui- ting. Met ontslag uit den zeedienst: 1 Juli '32: adjudant-onderoff. der mams. H. J. C. Nijbakker en korp.-telegrafist P. Tiessen. 16 Juli '32: korporaal-schrijver P. M. de Goederen en korp. der mams. A. H. van Nek. Het ontslag uit den zeedienst van den opper- schipper G. Mondeel is ingetrokken. Aan off. van gez. ie kl. der zeemacht W. F. K. Kooiman is vergund binnenkort uit Oost-Indië te repatrieeren. Off. van den M.S.D. 2e kl. W. M. Zietse is 15 dezer van Tandjong-Priok uit Oost-Indië gerepatrieerd, wordt 6 Juli aan boord van de I Indrapoera te Marseille en daarna hier t< lande terugverwacht. Off.-vlieger 2e kl. J. A. C. Broesder, onlangs j uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 29 Juli na expiratie van het hem toegekende ver lof geplaatst bij het vliegkamp de Kooij. Bij beschikking van den M. v. D. is aan de reserve ie luits. Ir. L. H. Vreeling en N. J. C. van der Noort vergunning verleend zich bui ten Europa op te houden tot resp. 1 October 1933 en 1 April 1934. I Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de Mr. ge- weermaker H. Couvreur standplaats Harder wijk overgeplaatst naar Den Helder en werk- I zaam gesteld bij het R.K.A. Hr. Ms. „Banckert* Door den Minister van Defensie is aan H.M. de Koningin voorgesteld Hr. Ms. „Banckert", die zoo noodig voor onmiddellijk vertrek naar Curacao gereed moet worden gemaakt, op een door hem nader te bepalen datum weder voor den dienst beschikbaar te stellen en alsdan met dien datum het bevel van dien bodem op te dragen aan den kap.- luit. ter zee G. J. Verwijnen. De état-major van dit schip zal voorts wor den samengesteld als volgt: Luits. ter zee 2e kl. F. T. Burghard, G. N. H. br. van Till, A. J. Quanjer en idem 3e kl. F. G. H. van Straaten, off. van den M.S.D. ie kl. C. F. J. Heitz, idem 2e kl. A. Hoog kamer en A. de Vaal, off. van gez. 2e kl. W. A. Borgeld en off. van adm. 2e kl. J. J. van Houten. De Schout-bij-Nacht, Commandant der Ma rine te Willemsoord, brengt ter kennis van de commandeerende officieren van Hr. Ms. sche pen en inrichtingen der zeemacht te Willems oord, dat de catechisaties voor de Gerefor meerde zeemiliciens, welke op Vrijdagavond va.. 67 uur door Ds. Meijnen gegeven wor den in het gebouw „Irene" Hoogstraat, tot nadere aankondiging niet zullen worden ge houden. Overplaatsingen. Serg.-machinist H. M. van Veen van Kaz. O.zeedt. naar v. Speijk, 27 Juni '32. Majoor-machinist W. Woerlee van Wacht schip Willemsoord naar 'd. (kernbem. Banc kert) 28 Juni '32. Idem R. J. Wols van van Speijk naar Wachtschip Willemsoord, 28 Juni '32. Serg.-ziekenvpl. G. Rooze van Mar.-hos- pitaal naar Nautilus, 1 Juli '32. Maj.-konst. P. J. v. Meenen van Kaz. Wil lemsoord gedetach. aan boord Banckert, 26 Juni '32. Aangewezen om 27 Juli '32 per Indrapoera naar Nederl.-Indië te worden overgevoerd: Bootsman O. Blauw, serg.-konst. A. Maag denberg, id. A. H. F. Fonteijn, serg.-timm. P. Medendorp, majoor-schr. J. A. de Goeij, staf muzikant E. R. Rooda, serg.-macht. A. Dat, id. H. L. Looijestein, id. M. de Bruijne, id. S. R. Markus, id. J. C. Glimmerveen, serg.-maj. der mars. C. Wijnands, id. W. Voorn, kwar- tiermr. T. de Vries, id. A. v. de Keuken, matr.-konst. A. v. den Berg, seinersmaat J. J. Siebenlist, id. W. v. den Oever, id. G. J. van Noort, korp.-torp.mr. H. J. P. Sigon, id. J. F. Lievers, id. G. P. van de Staaij, korp.-vltmr. M. T. A. G. van Brakel, id. G. Bessels, id. G. Visser, schoenmaker P. L. Schenk, korp.- macht. G. C. van Westreenen, id. M. C. Iets waart, id. P. A. Heiligers, id. P. Teune, id. H. Haasdijk, atmboer 2e kl. J. H. Meijer, marn. je kl. C. W. van Luijk, id. M. van Colmjon, id. J. Bakker, id. H. A. Kaufmann, id. H. C. Aan den sergt.-maj.-instr. W. J. Thijssen van het reg. kustartillerie is bij beschikking van den inspecteur der artillerie met ingang van 2 Juli a.s. de zilveren medaille voor vier entwintig jarigen dienst toegekend. De dienstplichtigen 2e ploeg 1932 onbereden artillerie bestemd voor onderofficiersopleiding en toegewezen ana het reg. kust-art. voorge- oefenden zullen op 4 Juli a.s. voor eerste oefe ning in werkelijken dienst komen. De dienstplichtigen lichting 1932 ie ploeg onbereden artillerie, ingedeeld bij het oefe ningsdetachement voor de school voor reserve- officieren der onbereden artillerie zullen op 2 Juli a.s. met groot verlof vertrekken. Op 11 Juli a.s. komen onder de wapenen bij het regiment kustartillerie tot het volgen van een gecomprimeerden cursus de res.-luits. T. Block, A. I. de Bruijne, F. Keiler, P. W. Ma joor, A. C. J. Schippers, P. J. Treffers en F. Verhage. 30 Juni 1932 Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Eng. s.s. „Leeuwarden". Stoomvaart Mij. Nederland. Marnix v. St. Aldegonde, 29 JunJi te A'dam, Tanimbar, t., 28 Juni v. Genua. Christiaan Huygens, t„ 29 Juni te Genua. Johan van Oldenbarnevelt, 29 Juni v. Batavia Poelau Bras, u., pass. 28 Juni Gibraltar. Poelau Laut, u., 28 Juni te Sabang. Tabinta, t., pass. 27 Juni Gibraltar. Tawali, 28 Juni te A'dam. Kon. Paketvaartmaatschappij. Van Rees, pass. 24 Juni Thursday Isle. Houtman, 27 Juni v. Beira. Nieuw Holland, pass. 28 Juni Thursday I§le. Rotterdamsche Lloyd. Djambi, 27 Juni v. Bremen. Kota Inten, u., pass. 28 Juni Gibraltar. Kota Nopan, u., 27 Juni te Tjilatjap. Tapanoela, t., 27 Juni v. Marseille. Kota Agoeng, u., pass. 29 Juni Point de Galle. Kota Tjandi, 29 Juni te R'dam. Modjokerto, u., 27 Juni v. Singapore. Sibajak, u., 29 Juni te Suez. Kon. Holl. Lloyd. Drechterland, u., 27 Juni te Rosarió. VOOR ONTWAPENING. Een groep leden van verschillende in ternationale pacifistische organisaties, die voor algeheele ontwapening strijden, heeft te Genève een internationale groep voor algeheele ontwapening gevormd, die het werk van de ontwapeningsconferen tie stelselmatig bestudeert en de zittingen harer commissies van den aanvang af ge regeld heeft gevolgd. Zij zijn echter ta4 de conclusie gekomen, dat op de wijze als het thans et Genève toegaat, geen maat regelen zullen worden getroffen, die bin nen een redelijke termijn tot werkelijke ontwapening zullen leiden. Zij hebben daarom besloten een beroep te doen zoowel op de delegaties ter ont wapeningsconferentie zelf als op de re geeringen, en aan dezen een tweetal con clusies doen toekomen. Tevens hebben zij zich tot een zoo groot mogelijk aantal organisaties ge wend, die voor algeheele ontwapening strijden en aan haar secretariaten een schrijven doen toekomen. In deze conclusies wordt gezegd: Zij, die voor algeheele ontwapening arbeiden en de vergaderingen van de ontwapeningsconferentie hebben bijge woond, zijn diep ontgoocheld door de on beduidendheid der laatste zittingen. Het ontmoedigt hen te zien, dat vrijwel iedere delegatie weigert te erkennen, dat veilig heid niet door bewapening gegarandeerd kan worden, en weigert deze laatste op te geven als grondslag voor nationale defen sie. Alles bewijst, aldus heet het verder, dat de conferentie vanaf den beginne heeft gepoogd te bouwen op valschen grondslag. Hetzelfde blijkt uit de noodlottige uit legging van het begrip qualitatieve ont wapening, die uit de discussies van de technische commissies voortkwam. Iiv derdaad bespreekt de geheele ontwape ningsconferentie vragen van vrede in termen van oorlog, en poogt, slechts van wantrouwen uitgaand, een vrdrag tot stand te brengen, dat op vertrouwen moest zijn gegrond. Indien de ontwapeningsconferentie er niet in slaagt doeltreffende maatregelen te nemen, zullen de volken overal openlijk hun instemming betuigen met het ultima tum der Jeugd-Kruisvaarders, die toen zij op 4 April 1932 hun petitie aan mr. Henderson aanboden, verklaarden: „Wij zijn besloten zelf de ontwapening te ver werkelijken. Wij weigeren deel te nemen in een nieuwen oorlog, waarvan de -Jeugd het eerste slachtoffer zou zijn". In de tweede conclusie wordt gewaar schuwd tegen het Zwitsersche stelsel, dat men thans allerwege tracht te propagee- ren. De beste manier om vrede te verzeke ren en oorlog te voorkomen bestaat niet in het invoeren van een militiesysteem dat wereldomvattende conscriptie zou be duiden, maar in het, tegelijk met alle be wapening, afschaffen van den militairen dienstplicht (een vorm van moordslaver- nij, die onze beschaving sinds Napoleon vergiftigde) en van iederen vorm van militaire opleiding der jeugd. In het tot de organisaties gericht schrijven worden deze verzocht voor on middellijk. over te gaan tot een actie, waarin: I. met het oog op de ondoelmatigheid van begrenzing en beperking der bewa pening, de noodzakelijkheid wordt gepro pageerd van algemeene ontwapening bin nen een periode van hoogstens 5 jaar; II. met het oog op algemeene ontwape ning; 1) interviews aan te vragen met regee- ringspersonen en parlementsleden; 2) brieven en telegrammen zenden en 3) resoluties in openbare vergaderin gen aannemen en andere actie te voerer 28 Juni. Aangebracht door korders: 2245 tongen p. st. ƒ0.150.10 2410 kleine tongen „0.04o.oi 3 tarbotten 6.00400 30 kisten schol I p. k. 6.15—4.75 33 kisten schol II 2.001.00 54 kisten schar „3.00—2.50 Door haring- en geepvisschers: 11 tal haring p. tal „325 71 tal geep „4.75—0.90 166 kg ansjovis p. kg 0.05 BROEK OP LANGENDIJK, 29 Juni. 1000 stuks bloemkool ie s. 4.7010 per 100 stuks; 940 bos wortelen 8.60 per 100 bos; 5000 kg tomaten: A 26.2028.70, B 24.30—26, C 24.20, CC 17; 480,000 kg aardappelen: Schotsche muizen 2.905.80 drielingen 1.80—3.80, alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 29 Juni. 167,600 kg. aardappelen: groote Schotscht muizen 3.303.50, Schotsche muizen 3.2c —4.70, drielingen 2.103.40; 25 kg zilver nep 15, alles per 100 kg. Schagermarkt van Donderdag 30 Juni. 6 geldekoeien (magere) 120160; 52 idem (vette) 180270; 12 kalfkoeien 150200, 4 pinken 5085; 5 graskalveren 3032; 59 nuchtere kalveren 5—13; 71 schapen (vette) 1518; 60 lammeren 710; bokken en geiten 38; 51 varkens (magere) 12J8; 59 idem (vette) p. kg 0.320.34; 2i7biggen 69; konijnen r; 11 kipper ƒ0.600.65. Eierenveilüifc. (Voorloopig bericht. Zie ook het nr. van Zaterdag.) 125,000 kipeieren: bruine 2.603.40, witte ƒ2.302.90; 2400 eendeieren 2.002.10; 15 kalkoeneieren 5.00. 29 Juni. Aangebracht door korders: 1850 tongen p. »t. 2110 kleine tongen 3 tarbotten 20 kisten schol I p. k. 17 kisten schol II 14 kisten schar 2 kisten pietermannen Door haring- en geepvisschers: 23 tal haring p. tal 36 tal geep 1588 kg ansjovis p. kg 0.300.12 0.070.03 5.SO—4.85 7.85—5.40 2.75—1.50 2.85—2.25 13.00 5.20—4.45 2.251.40 0.05 Naar waarnemingen verricht in den morgen van 30 Juni. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 764.1 te Hannover. Laagste stand 746.3 te Blacksod. Verwachting: Meest matige Z.O. tot Z.W. wind, hali tot zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk regen of onweer, iets zachter des nachts, overdag iets koeler. Eens, toen ik aan mijn maaltijd bezig was in het Noordpoolgebied, sloop een ijs beer zoo dicht ach;er me, dat ik z'n adem in mijn nek voelde. Wat denk ie wel dat ik deed? Je zette zeker je kraag op?

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7