BRANDSTOFFEN HET IS NU TIJD BRANDSTOFFENHANDEL Krigée's Gemberbrood f 0.25 m Visscherij. Ons leeszaal J{oekje. voor het bestellen Uwer voorraad - De prijzen zijn thans ZEER LAAG - Spoedig zullen wij moeten verhoogen VEREENIGDE SPOORGRACHT15 TELEFOON 483 verzuim (de heeren H. J. Marinus en Ag- genbach); Volksonderwijs (de heer Mari nus); Alg. Bond van Overheidspersoneel in Nederland (de heer Spoelstra); R.K. Êond van Overheidspersoneel St. Paulus (de heer Trap); Armenraad (de heer A. J. Liidsman); Bond van Personeel in Over heidsdienst (de heer Helder); de Chr. B-P.P.D. (de heer v. d. Hoop); Heldersche Zwemvereeniging (de heeren Bandsma en Fels); Bijz. Vrijwillige Landstorm (de heer de Böck); de Held. Postzegelvereeniging. Het gemeentebestuur van Anna Paulow- na, dat, zooals we hierboven zeiden, zulke prachtige bloemen had gestuurd, was ver tegenwoordigd door de heeren Lovink, burgemeester, wethouder Lubbert en den heer Keyzer, secretaris. Verder waren aanwezig alle ambtenaren van de secretarie, het administratief per soneel van Gemeentewerken, een depu tatie van het politiecorps en van de werk lieden van den dienst der plantsoenen. Hieronder volgen de namen van de geefsters en gevers van de vele bloem stukken, die de trouwzaal in een lust- waranda omtooverden en waarmede de fotograaf veel werk had ze smaakvol te rangschikken. Gemeente Callantsoog, G. A. Niessink, 'J. Kamman, Officieren Landmacht, N.V. Zeebad huisduinen", Woningstichting, l)okter, „Helder's Belang", personeel raad huis, Algemeene Oranjevereeniging, Afd. Den Helder Nod. Bond van Gemeente ambtenaren, Kamer van Koophandel, Eco nomische Commissie, leden Marineclub, van de raadsleden, „Huisduiner Belang", Gemeentebestuur Anna Paulowna, „O. K. K.", „A. H. W. V.", Dep. van Handel en Nijverheid, Centr. Ned. Ambtenaarsbond, „H. Z. V.", drukkerij Jaring, Afd. Den Helder v. h. „Roode Kruis", L. Bandsma en echtgenoote, Ned. Chr. Ambtenaars- bond, dienst der plantsoenen, „Helder's Mannenkoor", garage Hablous, directie drukkerij C. de Boer, waarvan de heer De Boer wegens ongesteldheid verhinderd was persoonlijk te komen en zich schrifte lijk had verontschuldigd. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van P. Hoolmans, Spoorstraat Van Maandag 4 Juli tot 11 Juli wordt wond- en Zondagsdienst waargenomen iloor W. T. Kingma, Kanaalweg. LEEN WAGENAAR. 25 jaar bij de spoorwegen. Leen Wagenaar, de conducteur, is 25 jaar bü de Nederlandsche Spoorwegen en zoodoende waren weer eenige samen zweerders bij elkaar gekomen om dezen dag voor den heer Wagenaar tot een on- yergeteliiken te maken. Op het station wapperde de vlag, die gisterenmorgen de gebeurtenissen be schutte, waarvan wij hieronder verslag doen. De huldiging vond weer plaats in de tweedeklas wachtkamer. Een prachtig bouquet rozen stond op het tafeltje, waar achter de jubilaris straks met zijn familie zou plaats nemen. Geleidelijk kwam het personeel van bet Heldersche station de wachtkamer binnen, zoodat toen de jubilaris door de commis sie, bestaande uit de heeren Wildschut, chef van het plaatskaartenkantoor, deu hoofdconducteur Bakker en den conduc teur Hoveling, binnengeleid werd, er velen aanwezig waren, allen even uit hun werk gebroken om hun collega te huldi gen. Was dit afgeloopen, dan riep de maatschappij weer en zou, behalve dan op dezen dag voor den heer Wagenaar, het werk weer zijn gewonen voortgang vinden. De heer Van Emmerik, de stationschef, nam het eerst het wToord. Jubilaris, zoo begon deze, zooals bekend, kan de vertegenwoordiger van de maat schappij niet voor vanmiddag komen, zoo dat je het voorloopig met onze huldiging moet doen. Ik geloof, dat je met voldoe ning op de afgelegde 25 jaren kan terug zien, want je hebt. zooals men noemt, ge lukkig gediend. IJver en plichtsbetrach ting heb je steeds getoond en ik hoop, dat bet geluk je ook verder zal mogen bij blijven en dat je steeds met denzelfden ijver die je steeds hebt getoond werkzaam zal mogen zijn. Namens het personeel heb ik het genoe gen je een stoffelijk blijk van onze hulde aan te bieden en ik hoop. dat je er nog vele jaren van zult mogen genieten. En wat er toen naar voren kwam, nou dat raadt u in geen tienen. Het was geen luie stoel, het was geen rooktafel, het was.... een kanariepietje. En niet alleen een pietje, maar ook een kooitje en een standaard, alles in nikkel uitgevoerd. En natuurlijk werd alles uit het pakpapier, gehaald en ook een kant van het kooitje werd van papier ontdaan om het pietje te kunnen bekijken. Natuurlijk werd het niet geheel aan de blikken van de omstanders bloot gegeven, want daar zou zijn teere gestelletje natuurlijk niet tegen kunnen. Kijk, en daar kwam de chef ook nog met een zakje zangzaad aandragen en ook nog Behalve het pietje dan natuurlijk. Zal ik u nu nog verder verhalen hoe ik meer dood dan levend aan de steiger krab belde?? Nee. zoo is het al mooi genoeg. Koud en nat en akelig ben ik als een haas huiswaarts getogen, nadat ik natuurlijk eerst onzen gastheer hartelijk voor het in teressante tochtje had bedankt.... Interessant, ja, maar ook zeer bang! Tot de volgende keer, werd me nage roepen. Ja, tot de volgende keer.... Eenige uren later geheel opgeknapt, heb ik aan een iegelijk verteld, dat zeilen een reuze sport is, gezond, moeilijk en sensationeel. En dat ik er veel voor voel!!! (Als het kalm weertje is DE „ZONNESTRAALDAG". Opbrengst 584- Wederom den dank aan allen, Die ons hielpen in den strijd. Wederom gaf heel Den Helder Blijk van offervaardigheid. Wederom is nu gebleken Dat men helpen wil in nood, Zondendat was toch bij velen De droefheid en ellende groot. Nogmaals dank, uit naam der „zwakken 't Was een ware „Zonnedag", Vijfhonderd vierentachtig gulden j Is 't bijeengegaard bedrag. Collectrices, geefsters, gevers, Hebben weer hun best gedaan, „Zonnestraal" komt elk jaar meer In een grooter gunst te staan. JAN MENS, Secr. Z. C. Den Helder. joT as vclu c -iü een envelop voot den nieuwen baas van pietje. Toen kwam de heer Mallet aan het woord. Allen die hier staan, zoo zeide de heer Mallet, vormen een schakel in het groote raderwerk van de maatschappij en zij heb ben zidh gedrongen gevoeld om hun col lega op dezen voor hem zoo heugelijken dag te huldigen. Je bent begonnen op de onderste sport van den ladder bij de H.IJ. S.M. en kort daarna heb je je in Den Hel der gevestigd. Toen de gelegenheid voor enkele categorieën van arbeiders werd opengesteld om opgeleid te worden tot- conducteur, heb ik je onder mijn leerlin gen gehad. Ik hoop van harte, dat je nog lang bij den dienst zal mogen blijven en werken met denzelfden ijver die je tot nu toe steeds hebt getoond, tot eer van de Maatschappij. Een driewerf hoera werd vervolgens op den jubilaris uitgebracht. Daarna wilde de heer Wagenaar een wpordje van dank spreken. Hij had niet gedacht, dat ze nog zooveel met hem zou den ophebben en dat hü zoo gehuldigd zou worden. Hii wilde nog veel meer zeg gen, maar de aandoening werd hem te machtig en er volgde een stilzwijgen, dat welsprekender was dan de mooiste rede. „Het is zoo wel goed hoor Leen", werd er geroepen en nogmaals klonk het hoera geroep door de wachtkamer. De fotograaf kwam daarna aanzetten om den jubilaris en het gezelschap te ver eeuwigen, waarna deze plechtigheid weer tot het verleden behoorde. VAARPLAN HR. MS. „O 13". Zooals wij reeds hebben gemeld, ver trekt a.s. Dinsdag v.m. 11 uur uit de haven Hr. Ms. O. 13 voor een reis naar den Atlantdschen Oceaan. Aan boord be- Prof. Veninq Meinesz en zijn toestel, waarmede hij aan boord van de „O. 13" de slinqerwaarneminqen verrichtte. vindt zich de heer Vening-Meinesz voor het verrichten van allerlei slüngerwaar- nemingen. Het vaarplan is als volgt vastgesteld: 5 Juli: 11 uur v.m. vertrek van Nieuwe- diep. 13 Juli: Aankomst te Ponta Delgada (Azoren). 19 Juli: Vertrek van Ponta Delgada. 29 Juli: Aankomst te Funchal (Madeira) 4 Aug.: Vertrek van Funcbal. 12 Aug.: Terugkomst*te Nieuwediep. De état-major bestaat uit den luitenant ter zee der le kl. F. Rouwenhorst, luite nants ter zee der 2e kl. G. Koudiis en W. J. Hootsen en den off. van den M.S.D. der le kl. A. J. Krom. BEGRAFENIS SERGEANT-VLIEGTUIGMAKER W. J. NIJHOF. Een aangrijpende plechtigheid. Onder zeer groote belangstelling is Don derdagmiddag op de Algemeene Begraaf plaats alhier ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den te Vaals, door een vliegtuigongeluk, om bet leven gekomen sergeant-vliegtuigmaker, W. J. Nijhof. Vrijwel de geheele bemanning van de vliegkampen „de Kooy" en „de Mok", zoo wel het militaire- als burgerpersoneel was aanwezig. Verder hadden zich vele belang stellenden naar het kerkhof begeven, zoodat wel een paar honderd menschen van deze droeve plechtigheid getuige waren. Het was reeds vrij laat in den middag toen de droeve stoet zich aan en voor de begraafplaats formeerde. De talrijke bloemstukken werden op een aparte baar geladen, welke door collega's grafwaarts werd gedragen. Zes onderofficieren-vlie- ger fungeerden als slippendrager. Achter de baar liepen de familie, offi- cieele marine-autoriteiten en talrijke offi cieren van de beide kampen. De minister had zich doen vertegen woordigen door den kapitein-luitenant ter zee J. A. V. Swenker, de Schout-bij-nacht was vertegenwoordigd door zijn adjudant, luitenant ter zee der le klasse C. Moolen- burgh. Verder merkten wij op den com mandant van het vliegkamp „de Kooy", kapitein ter zee J. P. Remijnse en den commandant van het vliegkamp „de Mok", kapitein-luitenant ter zee K. van Aller. Het luchtvaartcorps van Soesterberg was vertegenwoordigd door den len luitenant jhr. Asch van Wijck. Langzaam daalde de kist in de groeve. Vele familieleden konden hun aandoening niet bedwingen. Toesprak van kolonel Remijnse. Het eerst werd het woord gevoerd door kolonel Remijnse. Wie, zooals wij bij den vliegdienst, aldus kolonel Remijnse, een getrouw medewer ker in een gevaarvol beroep ten grave heeft helpen brengen, die eerst kan be grijpen wat op dit oogenblik bij de om standers en bij mij, den commandant van Willem Jan Nijhof, omgaat. De officieren en zijn kameraden van beide diensten hebben gemeend Nijhof niet van hier naar betere oorden te laten vertrekken, zonder een enkel woord te spreken van afscheid en waardeering. Nijhof noch Weemhoff waren mannen die op uiterlijke waardeering gesteld waren. Nijhof had groote bewondering voor zijn chef Weemhoff, die op dien ongeluksdag van 27 Juni om 12 u. 21 te Vaals tezamen met hem het leven liet. Thuis sprak hij niet anders dan over Weemhoff. Zij waren samen één. Wanneer de een in het vlieg tuig als waarnemer stapte, zat de ander als bestuurder reeds op zijn plaats. De mannen vertrouwden elkander volkomen omdat zij elkander gedurende lange jaren hadden leeren kennen. Wanneer Nijhof thuis over Weemhoff sprak, zeide zijn familie wel eens schertsend dat hij een wit voetje bij zijn chef probeerde te halen. Hij antwoordde dan echter dat hij geen wit voetje verlangde, maar dat hij alleen zijn plicht deed. Ik, die hier als zijn com mandant sta, kan zeggen dat deze man meer dan viervoudig zijn plicht deed ge durende den langen tijd dat hij onder mij heeft gediend. Nooit werd hij gestraft, nimmer kreeg hij een aanmerking, wanneer hij een woord hoorde, dan was dat van lof en niet zijn bekwaamheid als bestuurder heeft dit doen gebeuren. Wij mogen niet morren en klagen, wij weten ook, dat 't niet de oorzaak vindt in den dienst of wat dan ook, wij hebben te rekenen met een Bestuur dat wijzer is dan het onze. Ik heb het leed gepeild in de twee fami lies en de namelooze ellende gezien. Ik heb niet getroost omdat ik geen woorden van troost kon vinden. De tijd, de groote heelmeester van alles, zal in den loop der jaren verzachting brengen. Thans Nijhof zul je rusten op dit kerk hof, waar op het oogenblik het zonlicht tusschen de graven speelt, en waar in den winter de stormvlagen over jagen. Je rust temidden van je kameraden van den vlieg dienst die reeds voor jou zijn heengegaan en je zullen opnemen onder de hunnen en die met jou zullen luisteren naar het ge- ruisch van de zee hier in je onmiddellijke nabijheid en naar het geronk van de motoren van de vliegtuigen van het kamp dat hier vlak bij is. Nijhof, beste vriend, rust zacht en in vrede. De vlcotpredikant aan het woord. Daarna kwam aan het woord ds. Vaan drager, de vlootpredikant. Alle aanwezigen zullen diep onder den indruk komen, zei ds. Vaandrager, als zij bedenken dat deze twee menschenlevens, zoo vol beloften voor de toekomst plotse ling werden weggenomen. Wij hebben ge hoord dat hier een plichtsgetrouw man wordt begraven en velen zullen hem mis sen, die met hem in aanraking kwamen. Kortgeleden nog was hij jarig en toen had hij een nieuwen vliegkap gekregen. Hij vergeleek hem bij zijn ouden kap waar mede hij zoovele jaren had gevlogen en vroeg zich af of de nieuwe hem weer even trouw zou vergezellen als de oude. Helaas, voor het eerst met zijn nieuwen kap opgestegen, zou het zijn laatsten reis worden en zou aan dit leven plotseling een einde komen. Voor velen die hem in zijn werk ge kend hebben, maar vooral voor de familie, is het een grooten slag. Als wij nagaan hoeveel er in hem te prijzen was, hoe zijn omgang was met zijn familie, dan staan wij voor een raadsel. Ik kan begrijpen, dat de menschen een schok kregen en wellicht een schok in hun geloof. Het is zeer moei lijk om, wanneer een dierbare plotseling wordt weggenomen, daarin te berusten, doch aan den anderen kant is er een Naam waaruit wij troost kunnen putten, wanneer wij te pletter loopen tegen den muur van het noodlot. Wij weten, dat Hij die, alles regeert, ver boven ons allen uitgaat, dat men bq Hem die slaat, ook troost kan zoe ken en vinden. Wanneer Jezus met zijn discipelen wan delde en zij Hem vragen stelden, ant woordde Hij hen: „Gij zult kracht van boven ontvangen wanneer gij er om vraagt". God geeft kracht om het antwoord te stellen in Zijn handen. Hij denkt aan de getroffen familie die ls achter gebleven en Hij zal ze helpen om in deze zware dagen dezen slag te helpen dragen. De heer Eylders bedankte namens de familie voor de ondervonden belangstel ling en wyees ook op de kracht die in Jezus Christus te vinden is, om dit kruis te hel pen dragen. Zeer onder den indruk verlieten de aan wezigen daarop den doodenakker. HELDERS FANFARECORPS. (Dir. Th. Lugtenburg.) 2e Zomerconoert op Woensdag 6 Juli, des avonds 8 uur 30 in de muziektent in het Julianapark. 1. Le tribut de Zamora, arr. par F. Degrez. 2. Marche aux flarabaux, G. Meyerbeer (trans- crite par G. Wittman. 3. Tranceède (Ouvert.) Rossini arr. G. Gadenne. 4. Fantasie sur Lohengrin, arr. par. L. Langlois. 5. Brise d'Italie L. Bribaillet. 6. During the Battle (Pendant la Batailie) G. Gadenne. 7. Secret de Sphinx G. Gadenne 8. Foithfal and Bold. Arnold Rurt BEKENDMAKING. Burgemeester en Wehouders van Den Helder maken bekend, dat in verband met een defect aan het gemeentelijk zwembad, de badinrichting voorloopig zal worden gesloten. Van de eventueele wederopenstelling zal kennisgeving geschieden. DE NIEUWE FORD-AUTO. In de Show Room van de firma Schul- mayer, Spoorstraat, is een speciale expo sitie van de nieuwe Ford-automobiel ge opend. De nieuwe Ford vormt een omwenteling op de automobielmarkt, daar de waarde voor geld, welke hiermede aan het publiek wordt geboden, werkelijk merkwaardig is. Er worden tegenwoordig hooge eischen gesteld aan de technische perfectie van de automobiel, terwijl de tijdsomstandigheden een lagen prijs noodzakelijk maken. De nieuwe Ford biedt nu, wij kunnen welhaast zegden, alles wat in een moderne auto mobiel verlangd kan worden. Ja, in som- migé punten meer dan vele duurdere auto mobielen. Noemen wij hier slechts de voornaamste punten: Een trillingvrije 8-cylinder; Synchro mesh gangwissel met „geruischlooze" tweede versnelling; soepele transversale veeren; vier dubbelwerkende hydraulische schokdempers, waarop een nieuwe vinding is toegepast; groote maat banden op elec- trisch tot een geheel gelaschte stalen draadspaakwielen met forsche naven, voorzien van fraaie roestvrij stalen dek sels, die de wielmoeren afdekken. De nieuwe veering, de thermostatische geregelde schokdempers en de groote banden maken tezamen met de zeer ruime, uitstekend gestoffeerde carrosserieën de nieuwe Ford tot een uiterst comfortabelen, geriefelijken wagen. DE KERMIS-VOORSTELLINGEN VAN DE VOLGENDE WEEK. Omtrent de serie zomer-voorstellingen, welke de volgende week hier in „Castino" zullen worden gegeven, laten wij hier nog eenige persuitslagen volgen: Maandaq het bekende lachstuk uit het Indische leven „Tropenadel" van Henri v. Wermeskerken; waarin Mevr. De Boer op bewonderenswaardiqe manier de Am- sterdamsche Juffrouw Van der Kooij uit beeldt. En als we nu zeggen, dat onze oer- qeestiqe acteur Ezerman de mannelijke hoofdrol vervult, behoeven we zeker niet meer te verteilen, dat het een onbetaal bare lachavond wordt. Dinsdaq gaat één van Heiiermans' grootste meesterwerken „De Meid". Een zeer spannend en aangrijpend spel van haat, doch evenwel zóó, dat toch ieder oogenblik de bezoekers het uitschateren van den lach om het buitengewoon natuur lijke en geestige spel van mevr. de Boer. Zooals de ongeëvenaarde kunstenares deze „meid" speelt, is het gewoonweg „een wonder" en is dit alleen al een gang naar Casino dubbel en dwars waard. Woensdaq: „Rijken qeen qeld", Hieromtrent verwijzen wij naar hierboven. Donderdaq krijgen we het vervolq op „Tropenadel", het Indische blijspel „Sui kerfreule", eveneens van Henri v. Wer meskerken. Velen zullen het reeds gezien hebben, maar we twijfelen er niet aan of diezelfden komen het noq eens zien, al was 't maar alleen weer om 't schitterende spel van mevr. de Boer, Ezerman en de overigenen om een avond qeweldiq plezier te hebben en tranen te lachen. Dit worden vier keurige avonden 1 De laatste 3 dagen, Vrijdaq, Zaterdaq en Zondaq komt als telken jare hét revuegezelschap Frits Schakels. De groote Revue waarmede zü komen heeft tot titel- „Pas op je burenl". Het is een qeheel nieuwe Revue, met prachtige decors en costumes en schitterende finales. Zooals wel eenigszins gevreesd werd, heeft de IJmuider delegatie, die in Parys zou trachten de contingenteenng van vischinvoer in Frankrijk wat te verzach ten weinig resultaat kunnen beieiken. In de eerste dagen van Juli zou slechts een klein kwantum fijnvisch, in hoofdzaak tong, worden toegelaten. Wij spraken de verwachting uit, dat met het oog op het nieuwe tijdvak van contingenteering en de lage tongprijzen vermoedelijk wel heel wat tong in koel huizen zou zijn opgeslagen. Dat blijkt nu inderdaad ook het geval te zijn en waarschijnlijk is met deze op geslagen tong, die dus voor uitvoer in aanmerking komt, reeds het geheele toe gestane kwantum over Juli, Augustus en September opgebruikt. Dat zegt dus, dat de tongprqs voor deze komende drie maanden laag zal blijven, hetgeen in het vischbedrijf een geweldi gen tegenslag vormt, omdat tong het meest bijdroeg tot verkrijging van goede besommingen en de handel aan dit luxe vischje ook nog wel iets wist te verdienen. Het vakblad „De Visscherij''houdt een pleidooi voor de uitoefening der kust- visscherij door middel van motor-trawlers en naar de teekening, die er bijgevoegd is en de beschrijving, zoo ongeveer als de motor-kotters, die wij hier kennen. Het frappeert, dat wij indertijd een dergelijke beschouwing hielden. O.i.toch is rendabele vischexploitatie mogelijk (we hebben het oog op normale econo mische tijden) als men dit soort vaartui- Leeszaal gen voor de visscherij bezigt. Door het belangen-systeem, hetzij voor zelf-eigendom, dan wel door winstdeeling, worden de exploitatie-kosten laag gehou den, waardoor de winst-marge stijgt. Het groot-trawlbedrijf zal slechts voor enkele schepen mogelijk zijn, mits dan de uitrusting van zoo'n groote trawler zoo danig is, dat de visch door middel van de koeltechniek versch kan worden gehou den of de geheele bewerking, tot pan klaar, aan boord kan plaats hebben, terwijl op het schip tevens hel afval kan worden verwerkt tot vischmeel. In het klein dus, wat het groot-walvisch- bedrijf nu is. Let wel, we spreken van normale tijden. Het stoomtrawlbedrijf zal zijn tijd heb ben gehad. De bakens moeten worden omgezet. Hier is men op den goeden weg. Na tuurlijk stagneert uitbreiding dezer vloot door den slechten tijd. Daaraan komt eenmaal een einde. België heeft door rijkssteun, in den \orm van hypotheken dit motor-kotter- bedrijf weten op te voeren en met succes in den normalen tijd. De schrijver van het art. in „De Vis scherij" bepleit ook rijkssteun in den Van de Russische revolutionaire Wera Figuer bevat dc Leeszaal haar „Nacht over Rusland". Een tweede werk dezer merkwaardige vrouw, die tweeëntwintig jaren van haar leven in een Russische vesting als gevangene doorbracht, ligt thans ter lezing. Zij beschrijft in dit boek Terug in de Wereld" haar ervaringen, nadat haar in 1904 gratie was verleend, en zij, in plaats van in gevangenschap, haar leven in de zeer betrekkelijke vry- heid van balling in eigen land mocht doorbrengen. Hoe vreeselijk dit leven voor haar was, daarvan geeft dit boex wel een goed denkbeeld. De groote revo lutie heeft zii nog meegemaakt, maar daarover wordt in dit boek niet dan tei - loops geschreven. Maar tragisch is het te lezen: „De omwenteling van 7 No vember (nieuwe stijl) waannede onze sociale revolutie begon en alles w at daar uit voortvloeide, bracht mii droevige er varingen. Ik was in het geheel niet vooi- bereid op den onderlingen strijd der socialistische partijen een bloedige broedertwist".Maar toch beselte zij, dat „wii revolutionairen van de oude garde", de geestelijke voorvaderen waren van alles wat er nu gebeurde. Wera Figuer moet al heel oud zijn. Mischien krijgen we nog het verhaal over haai- ervaringen tijdens die laatste pe riode, welke tot het bolsjewisme leidde. Dat zal zeer zeker interessant zijn. U vindt dit werk „Terug in de Wereld deze maand op de bekende plank in de „Ik heb al maar last van de rimme- tiek," bracht een gedrochtelijk manne tje in het midden, „maar ik heb toch Sohagen gehaald. Die plaats is ook niet best geschikt voor liefdadigheid. Drukte hebben ze er genoeg, doch wat geven ho maar. Kijk eens even, dat is alles." Hij haalde een paar handen met cen ten uit zijn zak en telde ze in zijn pet. „Morgen neem ik een andere richting, want ik weet nog een fijn gehucht, waar ze minder hardvochtig zijn." „Dan moet je den Polderin," sprak een gast goedhartig, „dat is een land van be lofte voor schooiers." „De Polder?" lachte een jongmensch. „Ik ben er nooit gelukkig geweest. Geef mij maar 't Nieuwediep, daar heb ik nou altijd succes. Aardige goede bewoners, die weten van geven en nemen. Als ik in 't Nieuwediep werk, dan mag je een hardvochtig adres treffen, maar over het algemeen ben ik er op mijn merk. Man, het is hier immers nog een rijke ge meente. Wat jij, Nieuwedieper?" Hij had een tijdlang stil, lusteloos en gedrukt geluisterd. Een venter, die in hypotheekvorm voor onze visschers en Den Helder is geboren, blijft speciaal voor den tot werkloosheid ge- kameraden levenslang de man uit t ]\ieu- doemden Zuiderzeevisscher. i wediep. De Nieuwedieper was in dezen Dit raakt dan tevens het belang onzerkring iemand om wien alles heen draait, plaats,want uitsluitend Noordzeevisscherij i Een man die langzamerhand oud is ge iten deele tijdelijk Waddenzeevisscherij) worden als een zuivere beroepsventer zal met deze vaartuigen worden uitge-, langs den weg. Hij heeft een geweldig oefend. provinciaal en stedelijk zwervend leven We 'willen dit nogmaals goed in ons achter den rug en van het reizen binnen oor knoopen. Wellicht komen wij daarop lands heeft hij bronnen van nieuws en nader terug. ••n delicatesse kan er uren over prater» Zijn horizont is vrij onbeperkt, want hij heeft zijn zetel' in Limburg en Brabant en Gelderland en in geen enkele andere buurt bezit hij' Kijkjes uit mijn venster. een vaste woning. „Ik heb me nooit laten binden aan De man van 't Nieuwediep vertelt, 't Nieuwediep hoe goed het er ook is voor onze menschen. Als ik er een week Er viel een dun zonnestraaltje van het jjeb gekuierd, word ik weer voortge- achterplaatsje in de gelagkamer, waar ze zwe€pt om ver van honk te gaan. Denk bij elkaar hokten. Het was een karakter- je mjjn geluk ga zoeken in Koe- vol lokaal van den goeden ouden stempel, gras of Breezand? Dank je hartelijk." vol herberggerief achter de sohenkbank, „Kon ik ook maar zoo'n groote vlucht een klein, warm en goedkoop volksloge- nemen," zei een marschkramer, knap en ment. Eenige kleverige reclameplaten ver- zindelijk gekleed, doch lijdende aan on- sierden de wanden en huiselijke schilde- gelukkige zeere voeten, rijtjes hingen er tusschen en uit de „j3j jongen," vervolgde de Nieuwedie- spreuken peilen we het leven van het per) „daar moet je vroeg mee beginnen, gilde dat hier thuis hoorde. „Hoop doet Wat wou je op zoo'n leeftijd nog begin- leven", „Die reist en trekt kan wat ver- nenp jjet \oopen en verre afstanden ma- halen", „Zwerven en avontuur en an- ken js een sport, die je in je jeugd moet dere aantrekkelijke exemplaren. Geen aanleeren. Ik was een snuiter van zeven kelner, maar met familiairen omgang van tien iaar toen ik te voet naar Niimegeu ceremonieele bediening met staatsie van en Roermond scharrelde. Per boot war den baas een deskundig bewaarder van een weelde, dan maar met lijn twee. In de gemoedelijke rust en orde, die in de Duitschland en België heb ik afstanden eerste plaats de kunst beoefent van een vernietigd voor een beetje sober eten, geezelllg gezelscahpsleven. waar je avn duizelt. Maar toen was he In afwachmg van hat eenvouidge maal natuurlijk veel beter voor ons vak. Er gestampte pot zaten ze aan de be-zyn maar weinig Hollandsche plaatsen, zette tafeltjes. De meeste van deze reizen- (jje ik niet heb leeren kennen. Toen was de en rondtrekkende kleine kooplieden er welvaart en het leger van marskra- men Pas ne" en hadden eenders niet zoo groot als nu. Er loopen v n een langen dag achtei nou honderden werkeloozen rond in de marsch g|g .cumwiou u m u blusschen fmbranïvaïtan^onglïuld en lezen de kranten: „De Courant", „Heldersche Courant" en de „Schager Courant". Iemand met geschoren kunste- naarshoofd zit kalm en vol vertrouwen te kaarten met een clubje bezoekers. Ande ren winden zich op, roepen dat ze hon ger hebben en rijden op hun stoel van verveeldheid. Een dikke juffrouw schiet aanstonds toe met papieren tafellakens en bespiedt onderwijl haar man, die een handje helpt met de voedering en als de borden staan en er opgeschept is, beginnen ze berus tend te eten, met lust en energie en fel als een uitgehongerde troep. In de atmos feer van streelende, malsche gemeen schappelijkheid wordt haast geen. woord gesproken. De gezonde maag vraagt en dit leidt tot definitieve resultaten. Er gaat gaat geen kostbare tijd verloren en het aardappelen-met-andijvie-menu wordt haastig verwerkt. Het is alsof dit volk wat opgevroolijkt wordt door het maal na een tocht van tobben en zwoegen en ma chinaal venten door Koegras en Bree zand en den Polder. Toen alles verslonden was trokken de kornuiten zich terug in het gelagzaalje met ronde koperen lampen aan dén muur en antieke pijpenrekken en nu be gonnen de heftige avonturen-discussies en rookpartijen en men schonk groote koppen vol koffie. „Hoe is het vandaag gegaan?" infor meerde een éénarmige aan iemand, die een koffer met garen en hand en zeep uitpakte en sorteerde. „Beroerd, kerel, ik heb geen gulden opgehaald. Het is een sleche tijd. De boe renstand is arm en als het op de een regent drukt het weer op de ander. Dan schiet er voor ons ook geen koperen cent over." zau aantrekken. Het zijn geen beroeps- venters, gekheid, het zijn allemaal bede laars geworden, die van uiterste armoede op stap gaan. Een echte eerlijke mars kramer sleept zich welbewust door het leven, in de hoop wat te verkoopen. Dacht je dat ik een cent als aalmoes aanpakte? Geen kwestie van. Verkoopen om wat te verdienen. Dat mag en is een degelijke zaak. Maar kom nou eens op de vlakte. Het verlamt en vernedert den mars kramer. -De handel in het klein geeft je een gevoel van blijheid en fierheid en vertrouwen, maar dat bedelen; daar heb ik niet van terug. Bedriegen, huichelen

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10