T BETEEKENT KWALITEIT I £m U ct. per half ponds pakje VIERDE EN LAATSTE BLAD ABONNEMENTSGELDEN. vóór 15 Juli 25-jarig ambtsjub leum van Burgemeester Driessen. Stadsnieuws. L__ Flanellen Pantalons De tocht der duizend angsten VAN ZATERDAG 2 JULI 1932. PREDIKBEURTEN Aan onze postabonneé's doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het derde kwartaal ten bedrage van 2.—. per nootwlssel over te maken o! op onze postgirorekening 16066 over te schreven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per iooper beschikt. Wij verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Op -en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Zon Hoogwater op: ond: sm. nam. 4.43 21.21 9.22 9.42 4.44 21.21 10.01 10.19 4.45 21.20 10.38 10.57 4.46 21.20 11.16 11.35 4.47 21.19 11.56 12.17 4.48 21.19 12,39 1.— 4.49 21.18 1.01 1.23 Maan Juni. opond. Z 3 3.25 21.49 M 4 4.31 22.23 D 5 5.48 22.48 W 6 7.11 23.06 D 7 8.36 23.20 V 8 9.59 23.32 Z 9 11.22 23.43 Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Zaterdag 2 Juli 21.52 uur. Zondag 3 21.51 Maandag 4 21.51 DE PREMIE-VOORSTELLING VAN DE „HELDERSCHE COURANT". Hedenmiddag heeft, zooals men weet, de plaatsbespreking plaats voor de too- neelvoorstellingen, door den heer Polak georganiseerd in verband met de kermis- week. Ook de bespreking voor de goed- koope uitvoering „Rijk en geen geld" voor onze abonné's, valt hieronder. Het schijnt, dat men nog niet voldoende door drongen is van het feit, dat men voor het bedrag van twee kwartjes een voorstelling krijgt, welke volkomen gelijk i§ aan de voorstellingen, die in andere plaatsen zijn gegeven, en die d'ogr hetzelfde gezelschap gegeven worden als dat hetwelk Maandag en de andere dagen optreedt. Weliswaar zal mevrouw De Boerv. Rijk hierin niet de hoofdrol vervullen, om de doodeenvou dige reden, dat de bedde hoofdpersonen van liet stuk een jonge man, de onze lezers reeds bekende Ernst Bliss, en een jong meisje, héttypistetjë van den fornuizen- man,' waarmede wij ook al kennis hebben gemaakt, zijn, maar dat neemt niet weg, dat inderdaad mevr. De Boer in dit stuk optreedt. Carel Riiken heeft de rol van Ernst Bliss, en de trouwe schouwburglief- hetibers weten, dat hij bü uitstek daarvoor geknipt is. Neen, wat spelers betreft, dat is in orde, en dat deze voorstelling zoo buitengewoon een wvAl ^Kevm tW01'dt- is eenvoudig gevolg van een fmancieele ooofferin» 2»2<">. Jgf MMSt maakf. Er zllf rri-l l" nfle veleu aiofl 'n vol- gende dagen aanmelden om een kaart, en Ze er clari n0e z"n- zull'en die u orden afgegeven. Maar de bests plaatsen gaan hedenmiddag natuurlijk weg. Dat spreekt vanzelf. Wie dezen middag dan oog gebruik wil maken van de gelegen heid, verzuime niet zijn laatste contribu tie-kwitantie mede te brengen, omdat wij anders niet kunnen nagaan of men inder daad abonné is. Wat het is juist in het bijzonder onze abonné's, welke wij met deze goedkoope voorstelling een genoegen meenden te doen; niet-abonné's, kunnen er dan ook geen gebruik van maken, "tet voor hoogeren prijs. Natuurlijk geldt dit ook voor abonné's van buiten. Wij laten hier eenige recensies volgen omtrent de voorstelling van Woensdag, «Rlik en qeen Geld". Utrechtsch Daqblad": Een schouwburg zóó vol als in geen jaren bij een openbare voorstelling aanschouwd is, heeft de op voering van „Rijk.... en geen geld" ge noten. Het Vaderland": Een groote schare, die den schouwburg geheel vulde, heeft medegeleefd met de lotgevallen van den rijken jongeling Ernest Bliss. Een blij spel, dat zeker zeer vele vertooningen zal beleven. Daqblad van Rotterdam": Daar ziet men dan op het tooneel de romantische geschiedenis zich afspelen, die Oppen- heim zoo aantrekkelijk beschreef en de be werker heeft er, en dat is heel knap van hem, wel degelijk voor gezorgd, dat alle elementen van humor en realisme, die in den roman zoo genoegelijk dooreen wer den gemengd, ook in de tooneelbewerking bewaard bleven. Het succes was groot en welverdiend. Een aardige middag. Vele weken lang, misschien wel vier of vi,jf het meteorologisch station te de Bilt had juist heden een minimum aan regenval in de maand Juni aangekondigd is er geen drup regen gevallen. En zie daar! op dezen dag, die, wat Den Helder betreft; zoo buitengewoon zonnig had be boeren te zijn, goot het, tot blijdschap van de tuintjes en de aardbeien (die dade lijk weer in prijs omhoog gingen), maar tot leedwezen van de menschen, die naar de receptie ten raadhuize togen. Intussohen, men kan dit betreuren: veranderen kan men het niet, en de vlag, diie al vroeg op den morgen van den toren woei, moest het doen met natte en ver regende banen. Niettemin blijven de na tionale kleuren, ook als ze nat zijn, natio naal en de' bloemen, in de verschillende manden, die successievelijk werden bin nengedragen, worden frisch van al dien regen. Onze vroegere stadgenoot, de heer L. F. van Loo, slaagde te Amsterdam voor de onderdeelen Sociale Economie en Recht van het Federatief Accountantsdiploma. Bij het laatst te Den Haag gehouden examen voor stuurlieden, slaagde de heer A. J. Westers voor len stuurman (groote vaart). Mej. A. Bunck, leerares aan de Kweek school van het „H. Hart" te Reuver, slaag de voor de acte L. O. DE RAMP VAN DE „ADDER". 5 Juli a.s. 50 jaar geleden. De Schout-bij-nacht, Commandant der Marine te Den Helder maakt bekend, dat naar aanleiding van het feit, dat het in den nacht van 5 op 6 Juli a.s. 50 jaar geledwn is, dat Zr. Ms. „Adder" voor de Hollandsche kust is vergaan, door hem op Woensdag 6 Juli namens de Konink lijke Marine een krans zal worden ge legd op het gedenkteeken aan deze scheepsramp op de- algemeene begraaf plaats te Huisduinen, gemeente Den Helder. Deze kranslegging zal plaats hebben ten 11 ure; bij de plechtigheid zullen tegenwoordig zijn de commandanten en chefs van diensten, deputaties van Hr. Ms. „Schorpioen", Hr. Ms. Kazerne voor den onderzeedienst, Hr. Ms. vliegkamp „de Kooij", alsmede een deputatie van het corps adelborsten. Het Stafmuziekcorps der Kon. Marine zal toepasselijke muziek ten gehoore brengen. Na afloop zal aan deputaties van vereenigingen gelegenheid worden geschonken hun kransen neer te leggen. De geheele plechtigheid zal met het volkslied worden besloten. En bloemen waren er, in menigte. Dé rozen domineerden: de koningin der bloe men was er in allerlei variëteiten en kleu ren, van teer en zacht rose tot fel-rood, en ook de roomkleurige theeroos was er in allerlei nuanceering. Straks krijgt u een kiek van al die flora's kinderen, met den jubilaris in 't midden: voorloopig worden ze nog ingedragen bij massa's en is er geen bijhouden aan. Het personeel van den dienst der plant soenen was op het alleraardigste idee ge komen een mand te vullen met eigen kweeksel. Hierbij was geen enkele bloem, maar de mand was geheel gevuld met het blad van vaste planten en heesters, in al lerlei vormen, kleuren en nuanceering. Het gemeentebestuur van Anna Pau- lowna had prachtige chrysanthen met ro zen gezonden: een koninklijk gescben de Economische Commissie had het we volgens een geheel ander principe gf- daan, het is alleen maar jammer, dat oj botanische kennis ten eenenmale te kó r schiet om ze te kunnen noemen. Behalve al deze bioemgeschenken, uj hebben er een lijstje van, staan we vo de volledigheid daarvan niet in, omd$t nog steeds weer bloemstukken werden aangedragen, had men zich van de zijde van het raadhuis zelf evenmin onbetuigd gelaten en geheel het onderhuis versierd. Smaakvolle palmen flankeerden den in gang van het trappenhuis, aangevuld ,.door bloemen-in-potten, en ook boven, op dfe trouwzaal, waren bloemen en palmen aangebracht. Om drie uur ving de officieele recep tie aan, maar tevoren was de Burgemees ter reeds door het gemeente-personeel gecomplimenteerd. Het was hier de heer Kamman, secretaris der gemeente, welke het woord voerde en zoowel namens het personeel als ook in kwaliteit van ver- tegenwoaoridger van de onderafdeeling van den Ned. Bond van Gemeente-ambte naren zijn gelukwenschen uitsprak. Namens den Bond van Gemeente-ambte- J naren bood de heer Kamman den Bur- meester daarbij aan het boekwerk van Al ex. Munthe: „De Geschiedenis van San Michele", van de volgende opdracht voorzien: „Als blijk van hoogachting en waardeering aangeboden door de onder afdeeling Den Helder van den Neder- landschen bond van gemeente-ambtenaren aan haar lid den EdelAchtbaren heer W. F. G. L Driessen, burgemeester van Den Helder, bij gelegenheid van zjjn 25-jarig jubilé als gemeente-ambtenaar". Het gemeente-personeel had eveneens een boekwerk gekozen als huldeblijk en wel het prachtwerk van den heer Ph. C. Visser: „Door de Bergwoestijnen van Azië". Dit was van de volgende opdracht voorzien: „Den EdelAchtbaren heer W. F. G. L. Driessen, Burgemeester van Den Helder. Het personeel der secretarie, het personeel der verificatie van de gemeente- financiën en de gemeenteboden ten Raad- huize bieden U, ter gelegenheid van Uw 25-jarig jubilé als gemeente-ambtenaar, dit boekwerk aan als een bewijs van hun groote waardeering voor de wijze, waar op U met het personeel omgaat en waar op U de personeelsbelangen behartigt". Beide boekgeschenken waren vergezeld van een bloemstuk. Het politiepersoneel was op de receptie vertegenwoordigd door den commissaris van politie, den inspecteur en adjunct-in specteur en een comité uit de agenten, het welk een fraai rookstel aanbood. Bij deze gelegenheid werd het woord gevoerd door den heer Gratama, die in zijn toespraak wees op de groote belangstelling, welke de burgemeester steeds getoond heeft voor het corps te bezitten. U hebt bewezen voor hun nooden een open oog te hebben, alus de heer Gratama; U heeft het uitgebreid met een adjunct-inspecteur, en later heb ben we een motorrijwiel met zijspan ge- kiegen, hetgeen belangrijke verbeteringen zijn. De moderne tijd stelt nieuwe eischen aan het corps; meer en meer wordt ook Den Helder in het algemeen verkeer op genomen en zeker is hun politiecorps daar op het oogenblik nog niet op ingericht. Maar we zijn overtuigd, dat U zult inzien, dat uitbreiding van ons corps in de naaste toekomst noodzakelijk is en dat U daaraau tegemoet zult komen. En steeds meer personen kwamen om dien burgemeester te oomplimenteeren en nog steeds werden er bloemen aange dragen. Toen de receptie achter den rug was, stond den burgemeester nog een andere verrassing te wachten, of eigenlijk was het geen verrassing meer voor hem, want hü wist er al van. De kinderen van de Speeltuinvereeni- ging „Den Helder" zouden hem een aubade brengen. Dë regen was goedgun stiger gestemd dan vlak" na den middag, hij kwam tenminste niet meer naar bene den suizen, maar was overgegaan in een klein buitje, dat niet in staat was de stem ming van de kinderen weg te wasschen. Vanuit het raam van de raadszaal (hoe zitten wü daar soms te zwoegen) hadden wü een goed gezicht op het opstellen van de kinderen door. de leiders. De mondhar monicaclub' kwam vlak voor de sloep te staan mét het corps tamboers en tamboe- rinmen onder aanvoering van een kwieken tamboer-maïtrë. U had dezen zijn stok moeten zien opheffen, in één woord voor treffelijk. Nadat de heeren Hoek en Lücker den burgemeester hadden gecomplimenteerd, roffelden de tamboers en begon de mond orgelclub een potpourri van populaire liedjes te spelen. „Turf in je ransel", „Wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje" en, misschien ongewild een aardige attentie aan het adres van den burgemeester met het liedje „En we gane met z'n allen naar de Zaan", als herinnering aan den tijd, dat burgemeester Driessen zelf Zaankan te r was. En ondanks den regen hield de heer Labohm de maat er goed in en het geheele repertoire werd ten gehoore gbracht. Daarna stelde de heer Boogaard een drie werf hoera op den burgemeester in, waar mede de kinderen uit volle borst in stemden. Hiermede was de receptie voor den mid dag afgeloopen. De serenade voor het hotel „den Burg". Vele honderden menschen vergezelden gisterenavond het „Stedelijk Muziek korps", „Winnubst", de „Oranje Harmo niekapel" en het muziekkorps van het Leger des Heils om acht uur naar het Ha venplein, waar den burgemeester een serenade zou worden gebracht. De belangstellenden vonden een prach tige standplaats in de verhoogde wegen rondom het olein, terwijl de 'politie daar door een gemakkelijke taak had. Een viertal ruiters, w.o. één amazone, onder leiding van den heer Visser, den ritmeester van de „Noorderruiters", gaven een aardiig cachet aan dén geheelen stoet. Behalve de vaandels van de muziek korpsen bemerkten wij ook het vaandel van „Helders Mannenkoor", waarvan de jubilaris beschermheer is. Een deputatie van dat koor had zich bij den stoet aan gesloten. In de hierboven genoemde volgorde stelden de corpsen zich voor het hotel op. De heer Pala, de dirigent van het „Stede lijk". en leider van het geheel, beklom een stoep van een der huizen en van zijn hooge standplaats dirigeerde hij het „Wil helmus", door de vier corpsen gezamenlijk ten gehoore gebracht. Na dit nummer verscheen de jubilaris aan den ingang van het hotel, vergezeld van den heer Kamman en de wethouders Smits en De Boer. Verder waren de ge meentelijke autoriteiten aanwezig en de hoofden van de verschillende takken van dienst. Elk oorps speelde op ziin beurt een pit- tigen marsoh. Het Leger des Heils bracht het lied „Dat 's Heeren zegen op U daal" ten gehoore. Na afloop van de serenade complimen teerden bestuurders, dirigenten en leiders der vereenigingen den burgemeester met ziin ambtsjubileum, waarna gezamenlijk werd afgemarcheerd. Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren (de heeren J. Kamman en J. H. Wijker Jr.), Chr. Oranjevereeniging (de heeren J. de Jong en H. van Zweden); Chr. Amb tenarenbond (de heeren Kramer, Isen- doorn en Bfllsma); Maatsch. tot Bevorde ring der Toonkunst (de heer A. J. Lee- wens); Helders Mannenkoor (de heeren Leewens en Blokker); Openbare Leeszaal en Bibliotheek (de heeren dr. C. H. Ketner en ds. P. H. Bergers); Gezondheidscom missie (dr. C. H. Ketner); Lutliersche Ge meente (ds. Borgers); Doopsgezinde Ge meente (ds. Smidts en mevr. Wijkervan Buuren); Oud-Katholieke Gemeente (pas toor Moleman); Vereeniging Huisduiner Belang (de heeren Sleper en Kreuger); Vereeniging t. bevord. v. d. belangen van T.B.C.-patiënten (de heeren H. J. Bol- dingh en A. A. de Hoogh); R.-K. Kerk bestuur en St. Lidwina-stichting (pastoor A. Koopman en de heer F. H. Nijp els); de Kamer van Koophandel (de heer D. J. Scheffel, secretaris, Alkmaar, en de hee ren M. A. Kolster en M. Grunwaid, Den Helder); Nationaal Verhond van Gemeen te-ambtenaren (de heeren Kemp, Valkhoff, DEN HELDER Zondag 3 Juil 1932 Ned. Herv. Gem. (Nw, Kerk. Weststraat). Geen dienst Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, WestpleinJ 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Gods geboden niet zwaar?" (1 Joh. 5:3) Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5,30 u., Ds. J.E. Reijenga, van Ureterp (Fr.) Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. J. E. Reijenga 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Stcengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, Leesdienst Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Onderwerp „Scheurt uwe harten en niet uwe kleederen". Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. J. Hoek, van Den Haag. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). j 7e Zondag na Pinksteren. 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Heils. 's Morgens 7.30 uur, Bidstond 's Mor. 10 u., Heiligingssamenkomst 's Mid. 3.30 u., Openluchtsamenkomst 's Avonds 8 u., Heilsbijeenkomst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds B uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek AU BON MARCHE Goedknecht en v. d. Laan); de Commissie van Toezicht Middelbaar Onderwijs (dr. W. J. Bakker): Vereeniging Moed, Vol harding en Zelfopoffering (de heeren Van Dok en Reetman); de vereen. E.S.O.N.A. en T.E.S.O. (de heer H. W. Bakker); de Economische Commissie ,de heer H. van Willigen); de Heldersche Winkeliers ver eeniging, Vereeniging Handelsschool voor Den Helder en O., en de Kweekschool v. Onderwijzers (<L heeren Delgorge en B. Meiier); Zeebad Huisduinen (de heer H. Niipels); Gynm.-Ver., Oefening kweekt kunst (de heeren Zeegers en Winter); Bur gerlijk Armbestuur (de heer W. Burgers); de Vereeniging Helder's Belang (de hee ren J. Bakker en A. J. J. M. van Gessel); Alg. R.-K. Ambtenarenbond (de heer Plas- meijer); Vereeniging ter verbreiding der Waarheid (ds. R. C. W. J. Hoek); Maat schappij voor Handel en Nijverheid (de heeren notaris Schender, tevens privé, en M. A. Grunwaid): Vereeniging Ambachts school voor Den Helder en O. (de heeren H. W. Bakker en S. Jaring); Israëlitische Gemeente (de heeren D. Grunwaid en Van Buuren); Woningstichting (de heeren Van Dalen en Vonk); Held. Vissohersver. Samenwerking, Vereen, v. Handenarbeid en Christen-Democraten (de heer Ste ven son); Commissie tot wering v. school- Verschrikkingen aan boord van de „Tanneke". A. C. VAN KAMPEN. Wii leven in een sportleven tijd. Dus had ik de uitnoodiging van den heer Heii- boer om de zeilwedstrijden aan boord van ziin iacht, hetwelk ook deelnam, met twee handen aangegrepen, niet vermoedende welke onheilen zich op dezen tocht-der tochten zouden voordoen, en in welken jammerlijken staat schrijver dezes zich weer zou ontschepen. Had ik alles van te voren geweten. Dinsdagmorgen was het bladstil; toen kwam er later op den dag een onweers- regenbuitje, dat de wind meetransporteer- de aanvankelijk eün onschuldig briesje, hetwelk allengs tot een halve orkaan aan wakkerde. Zoo was het om 3 uur in den middag, een middag, welke een zwarte bladzijde in mijn analen vormt, en waai- van ik de bijzonderheden later aan mün klein- en overkleinkinderen hoop te ver halen Toch zal deze beschrijving een zeer zwakke poging ziin om u maar een heel klein idee te geven van wat mii daar over kwam op dlien middag bü de wedstrijden van de H.W.N.; men moet zooiets mee- Van'de 5 deelnemers aan den wedstrijd hadden er zich bereids 2 teruggetrokken, wat al voor zichzelf spreekt. Bleven over de „Volkert" van den heer Jaarsma, de „Dolfijn" en onze „Tanneke". Om vier uur werden de touwtjes losge- rtA 80 gooid en met de reis begonnen. Eerlijk heidshalve dien ik te verteilen, dat mii tot tweemaal toe door ervaren zeilers geadvi seerd werd niet mee te gaan. Maar ik dacht, wat overdrijven die lui toch altijd, wat kunnen mii nou diie paar spatjes sche len, die overkomen! Wel werd ik onaan genaam getroffen door het feit, dat onze haas vlak voor het vertrek een stelletje opgepompte fietsbanden uit een kastje haalde en die op een makkelijk te bereiken plaats deponeerde. „Je kan nooit weten", werd er vaag aan toegevoegd Juist toen we vertrokken geschiedde ongeluk no. 1. In de haven sloeg een sloep van twee jongens om, die waarschijnlijk te veel zeil ophadden. Man en muis ging overhoord en wisten zich al zwemmende te redden. Nu zult u toestemmen, dat zooiets zeer deprimeerend werkt en ik door een en ander ging tvflfelen. Maar het was reeds te laat en de „Tan neke"' koos zee. Het spel ging beginnen. Nauwelijks waren we de haven uit of daar vloog de eerste golf zout water over de reeling. Nu weet ik onder veel onaange name zaken er géén die zoo allerellendigst is als zeewater, dat onvoorbereid wordt toegediend. Zonder voorafgaande waar schuwing was het naar binnen geslagen, ons in disparaten toestand brengende. „Kan niks verschele", zei de heer Heij- boer. „Mot je tegekenne" zei de man van de Zeevaartschool, die aan boord was en op de schoot lette, beter dan een moeder op haar kind. Ik vond 't evenwel alles be halve aangenaam en nam me voor uit te kiiken Maar we hadden, gezien wat ons later te wachten stond, nu nog maar een voor proefje, hetwelk niet vergeleken kon wor den met de latere vreeseliikheden. Die be gonnen pas toen het start-schot afgepaft tcnccQ. vtutn. werd. Als een overmoedige meeuw vloog de „Tanneke" over de wateren, ons perma nent- vergastende op stortvloeden water. Het was ontzettend, en voor een ander niet te gelooven. Zonder tusschenpoozen raasde het water over onze schuit heen, en benam ons het uitzicht. Gezeten op het dolboord, of hoe dat anders heet. zaten we op dat ranke schuitje, allemaal met een lijntje in onze hand geklemd, en al pogende om het water weg te wrijven uit onze aangezichten! Ieder oogenblik vreesde ik naar den kel der te gaan en aldus den visschen tot voedsel te strekken. Tot overmaat van ramp vlogen we op een der noodlottige oogenblikken nog aan den grond ook, wat onze kapitein een serie bulderingen ont lokte, die wii ongaarne opnemen zouden in dit proza. Maar liet bleek, dat het niet zoo ernstig was en al gauw vloog ze weer verder, de „Dolfijn" achterna, die met volle zeilen voor ons uitloofde. Maar ook op deze hadden de goden het voorzien. Op eer. gegeven moment hoorde ik een knal als van een pistool en daar zag ik tevens hoe het grootzeil van onzen voorman in twee ongelijke deelen langs de mast zwabberde. Dat was geen aardig en opwekkend schouwspel, temeer daar iemand me toefluisterde, „dat kriigen wii direct ook!" De „Dolfijn" zette koers naar de haven (die goeie veilige haven....) en wü en de „Volkert" waren op dat wilde water aan de heidenen overgeleverd. Toen begon onze fok te scheuren. Het was zielsverheffend hoe de equipage zich toen geweerd heeft. Als menschen, die voor niets staan en reeds met het leven hebben afgerekend, klom de een op het puntje van het schuinliggend vaartuig en een ander verrichtte de ongelooflijkste daden van heldenmoed aan het zijboord. Hoe ik me voelde??? Bar ellendig. Ziek van nattigheid en kou, had me reeds ver zoend met het denkbeeld, dat ik allen die mii lief en dierbaar zijn, nimmer meer zou wederzien. Eén troost had ik. Erger dan nu kon den we het niet meer krijgen. Dat was niet mogelijk. Eilacie! Het einde dezer via dolorosa was nog niet in 't zicht. Het vreeselflkste avontuur moest nog komen. Luister goed lezer, wat er nu gebeuren ging: We kwamen in de buurt van het start- sclnip, een oord, hetwelk ik in de verte naderbij zag komen als een soortement Beloofde Land, waar de bewoners volge stopt worden met een goede wijn en warme snert! Nu was de „Volkert" ons een allerakeligst eind vooruit en volgens mii was er geen oent kans meer om 'r in te halen. Bü onzen schipper is het ech ter zoo gesteld, dat hoe meer hij achter is, hoe meer moeite door hem wordt ge daan om in te loopen. En aldus geschiedde het, dat de bocht om het start-schip zoo kort genomen werd, dat het een wonder mag heeten, Vlak er langs, schitterend in één woord. Maar o wee, o wee, wat waren we begonnen! Welk een ontzettend onheil hadden we ons daar op den hals gehaald. Want aan den anderen kant van het schip-met-wiin- en-snert daar lag een zeilsloep van de Zeevaatschool, met plus minus 6 koppen bemand, en die daar zonder iemand kwaad te doen heel kalmpjes lagen. En in.de bocht van onze „Tanneke" pakte deze met het toppie van de mast de tuigage van de sloep en trok de laatste regelrecht ten ver- derve. Het was een verschrikkelijk oogen blik. Ons rezen de haren te berge, want ook „Tanneke" deed wonderlijke dingen. Zeilen klapten en knakten, hulpgeroep klonk akelig over de wateren, en daar- tusschen ketterde als een weigerachtitge donderbus onze kappie, die zooiets nog nooit op de viool had zien en hooren spelen. Een der argeloozen kon niet zwemmen, maar daar waren op dat punt veel dapperen vereenigd die niet schroom den hunne levens in de waagschaal van des Kuitjens woelige wateren te zetten en wonderen van onderling-hulpbetoon te aanschouwen gaven. De boot was gan- schelijk gezonken en alleen de mast speel de nog een beetje kiekeboe met de golven. In de verwarring had onze fok het ook maar begeven en knalde deze op een on verwacht moment aan flarden. Wat een miserabel gezicht was van zoo'n mooi strak gespannen zeil Ik dankte alle hemelen toen schipper Bot ons een lijntje toesmeet en naar den wal bracht. Dien man moeten ze een be wijs van groote menschenliefde geven....

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9