S. A. KANNEWASSER In. FOSTER'S zmsuïBJi Rijk en geen geld. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Oost-lndië. Nr. 7140. EERSTE BLAD DINSDAG 5 JULI 1932 60ste JAARGANG De ontwapeningsconferentie. - Een stap van acht kleine mogendheden. - De conferentie te Lausanne. - Een accoord tusschen Frankrijken Engeland. - Duitsche bezwaren. - Een Amerikaansche opmerking. China en Japan. De verkoop van Tuinbouw producten. in 50 dessins, HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, j^em per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f i.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De ontwapeningsconferentie schiet niet op en zal niet opschieten. Dat is maar niet een pessimistische meening van uw over zichtschrijver, doch dat is de overtuiging van bijna allen die de beraadslagingen te Genève vanaf het begin hebben gevolgd. Het zijn de „groote mogendheden die het vertikken om tot een positief resul accoord geleid, schrijft de corr. van „De Telegraaf" aan zijn blad. De positie van Frankrijk is hierdoor aanmerkelijk ster ker geworden. De Duitsche regeering ziet zich tegen over het blok van twee staten, die veel van de tusschen hen bestaande verschillen uit den weg hebben kunnen ruimen. Zoo taat te komen en dat verdriet verschillen- is niet alleen overeenstemming bereikt ten de kleine mogendheden, die maar zoo n beetje meesukkelen in het gareel der groote heeren. Zaterdagochtend hebben nu de gede legeerden van België, Denemarken, Ne derland, Noorwegen, Spanje, Tsjecho- slowakije, Zweden en Zwitserland, een gemeenschappelijken stap bij den presi dent der ontwapeningsconferentie, Hen- derson, ondernomen. Zij hebben daarbij bij monde van het hoofd van de Nederlandsche delegatie aanzien van de aan te nemen houding tegenover Duitschland, maar ook ten op zichte van de te voeren politiek jegens Amerika. Frankrijk en Engeland zouden n.1. overeengekomen zijn gezamenlijk op te treden, wanneer het er om gaat de vragende hand naar Amerika uit te steken. Waarschijnlijk heeft deze omstan digheid er toe geleid, dat thans de z.g. veiligheidsclausule, dat is de bepaling, waarbij Frankrijk zich bij een afwijzende houding van Amerika nog eenige reserve herstelvraagstuk moet afdoen. Pas daar na kan Amerika met afzonderlijke staten over de regeling van de verplichtingen dezer staten praten. Elke poging de her stelbetalingen en de oorlogsschulden in zoo nauw verband te brengen, zou een zeer ongunstige uitwerking op de Ameri kaansche openbare meening hebben en door de regeering niet als „definitieve regeling" van het herstelvraagstuk be schouwd kunnen worden. Van de houding der Duitsche delegatie is hier met bevrediging kennis genomen en de bereidwilligheid tot een nieuw onderzoek van de oorlogsschulden na de verkiezingen in November is informeel te kennen gegeven door de opmerking, dat beide partijprogramma's een nieuwe rege ling niet uitgesloten hebben. Maar een voorwaarde is: Afdoening van het her stelvraagstuk. prof. mr. V. H. Rutgers, den voorzitter had voorbehouden, op den achtergrond der ontwapeningsconferentie hun vrees is geraakt, of wel dat zij verdwenen is of meegedeeld, dat de ontwapeningsconfe- wel, dat zij gecamoufleerd is. rentie met vacantie zal gaan zonder eenig De geheele dag is verder heengegaan tastbaar resultaat te hebben bereikt. In met de vaststelling van het bedrag, dat de het bijzonder werd bezorgdheid geuit, dat Fransche en de Éngelsche regeering aan de ontwapeningsconferentie in de laatste de Duitsche zullen voorleggen als laatste weken voor de vacantie zou volstaan met bevrijdende storting in het gemeenschap- algemeene verklaring van instem- gelijke fonds. Frankrijk en Engeland rijn oSste.jJke" sSMï ming met de beginselen van president het thans eens geworden over de som van ,]erll„r" tisch candidaalt voor het vioe- - ontwapeningsplannen, 4.2 milliard mark. _Het antwoord van presidentschap zal de conventie Zaterdag FRANKLIN ROOSEVELT DEMOCRATISCH CANDIDAAT. Voor het presidentschap in de Ver. Staten. Naar Reuter uit Chicago meldt, heeft de conventie van de democratische par tij toch Franklin D. Roosevelt tot demo cratisch candidaat voor het president schap benoemd. Nadat de drie eerste stemmingen geen resultaat hadden op geleverd, werden bij de vierde en laatste stemming 945 van de 1148 stemmen uit gebracht op Roosevelt. Al Smith, de de mocratische candidaat van 1928 kreeg 190 Hoover's nieuwe zonder eenigen waarborg te geven, dat inderdaad die voorstellen, zij het ook slechts ten deele, zullen worden ver wezenlijkt. De gedelegeerden dezer 8 staten heb ben daarom aan Henderson te kennen gegeven, dat volgens hen de ontwape ningsconferentie niet met vacantie behoort te gaan zonder bepaalde besluiten te heb ben genomen over de vier volgende on derwerpen, die zij rijp voor beslissing achten: 1. het verbieden van ieder bombarde ment uit de lucht, van iedere opleiding tot luchtbombardementen: vaststelling van het maximum ledig gewicht van 1600 kg van militaire vliegtuigen die voor andere doel einden, b.v. verkenning en jachtdoelein- den, nog noodzakelijk zijn. 2. Volstrekt verbod van chemische en bacteriologische oorlogen. 3. Vastlegging in de conventie van be perking der militaire uitgaven. 4. Schepping van een perrpanente ont wapeningscommissie voor het houden van toezicht op de naleving der bepalingen der copventie en voor de voorbereiding van radicale ontwapeningsconventies in de toekomst. De conferentie te Lausanne. De be sprekingen tusschen MacDonald en Her- riot, of wel tusschen Engeland en Frank rijk, hebben Zaterdag tot een definitief Duitschland wordt Dinsdagmiddag ver wacht. waarschijnlijk Garner, den Speaker van het Huis van Afgevaardigden, benoemen, Nadat MacDonald het voorstel had daar de groep Roosevelt dien tot haar JAAP SNOR Breit alles best!!! ook WOLLEN BADPAKKEN voor Dames en Heeren, a t 3,50. KLEUR en MODEL naar keuze. toegelicht, werden de Duitsche bezwaren tegen het plan der vijf mogendheden uit voerig besproken. De Duitschers konden zich vooral op grond van de drie volgende puntert niet met het voorstel vereenigen. Ie. de hoogte van het gevraagde be drag; 2e. de kwestie van de garanties, die in het voorgestelde systeem zouden worden opgenomen om de uitgifte van tranches der geëischte obligaties afhankelijk te maken van een bepaalden stand van de economische en financieele situatie; 3e. de garantie-clausule met betrekking tot Amerika's vorderingen op de vroegere geallieerden; deze clausule zou wel is waar in de voorgestelde overeenkomst- candidaat heeft gekozen. KWEEKSCHOOL VOOR INLAXDSCHE SCHEPELINGEN. Van Makassar naar Soerabaja? De „Koer" verneemt, dat uit een bezui- nigfngsoogpunt de kweekschool voor in- landsche schepelingen te Makassar zal worden overgebracht naar Soerabaja en wel in November a.s. De oprichting van een dergelijke inrichting te Makassar is een fout geweest, terwijl het eenige motief, dat tot de oprichting van de K. I. S. aldaar geleid heeft, is geweest de kwes tie van het aanwerven van leerlingen in de Minahasa, Ambon, Timor, etc. Soera baja was natuurlijk de aangewezen plaats voor een dergelijke opleiding. Nu heeft men het eigenaardige, dat b.v. leerling- vliegtuigmakers, na een voorloopige op leiding te Makassar, toch te Soerabaja hun eindopleiding moeten genieten. De keurige gebouwen van de K. I. S. te Makassar zullen vermoedelijk voor ande re diensten worden ingericht. Waar schijnlijk zullen het boschwezen van Celebes en de inspectie van Financiën er worden ondergebracht. Het zou echter wenschelijker zijn, dat de militairen er zullen worden gehuisvest, aldus het blad, terwfjl dan de bovenvermelde diensten hun intrek in het, thans door de militai ren bewoonde, fort Rotterdam kunnen nemen. Dit ligt n.1. midden in de stad, ter wijl de K. I. S. er buiten gelegen is. SPOEDHERZIENING VAN DE BEZOLDIGINSREGELING. i Naar de Java-Bode verneemt, heeft de regeering aan de Begrotingscommissie opgedragen een spoedregeling te maken met betrekking tot het B.B.L., welke met 1933 in werking zal moeten treden. Het blad trekt hieruit de conclusie, dat ver dere salariskorting dus hoogst waar schijnlijk zal zijn. De mindere uitgaven als gevolg van deze spoedregeling zijn te schatten op 21,000,000. Weer een Mantsjoerysch douane incident. Een Japansch „adviseur", vergezeld van verscheidene zoogenaamde Mantsjoe- rijsche politie-agenten in burger is bin nengedrongen in het bureau van den douane-commissaris te Antoeng, waar ze hem met de revolver in de hand dwon gen de archieven over te geven, aldus meldt een telegram van den commissaris aan den inspecteur-generaal der Chinee- sche douane. Toen de commissaris iemand naar het K - J .pansche consulaat zond om bescherming ze niet worden opgenomen, maar wel, te vragen, antwoordde de Japansche vice- naar vernomen werd, deel uitmaken van een protocol of een ander aanvullend document. In aansluiting aan deze bespreking zijn de vijf crediteur-mogendheden bijeenge komen om den stand van zaken verder te bespreken. Weer een Amerikaansche opmerking. Een Reuterbericht uit Washington meldt: De pogingen van bepaalde delegaties te Lausanne, om de definitieve oplossing van het herstelvraagstuk van de houding der consul dat hij niet de bevoegdheid had in te grijpen, ondanks het feit, dat Antoeng in het gebied van den Zuid-Mantsjoery- schen spoorweg is gelegen, waar de Ja panners volledige controle hebben. Nadat de archieven medegenomen wa ren, -zijn alle Japansche geëmployeerden afgetreden, terwijl de Chineesche beamb ten, van wie 3 gearresteerd waren, vlucht ten. De Japansche „adviseur" weigerde den douane-commissaris toe te staan zijn ar beid voort te zetten. Ten slotte heeft de Japansche consul verzekerd, dat er geen herhaling zou plaats hebben van „dergelijke onwettige r cl i T-1 4 - daden van Mantsjoerysche beambten" in Ver. Staten afhankelijk te maken wor- de spoorwegzone. den in officieele kringen alhier, als zeer onverstandig beschouwd. Van hooge re- geeringszijde wordt verklaard, dat het de j gemeenschappelijke opvatting van regee- j Crisistijd is kwaliteit goedkooper ring en congres is, dat Europa eerst het KONIJN's ROLMOPS. DOOPSGEZIND BROEDERSCHAPS HUIS TE SCHOORL. Opening. Te Schoorl is Vrijdagavond in tegen woordigheid van honderden belangstel lenden, het Doopsgezinde Broederschaps huis geopend. Dit huis, waar 96 gasten kunnen logeeren nu een congreszaal bevat, die tevens dienst zal doen voor godsdienstige bijeenkomsten, is een schepping van ir. Knuttel. Het 15,000 M.2 groote terrein is aangelegd door den tuinachitect Springer uit Haarlem. DE UITVOER VAN VISCH NAAR FRANKRIJK. Per slot van rekening heeft de depu tatie van de zes heeren uit IJmuiden inzake den vischuitvoer naar Frankrijk nog succes gehad. Ir. dr. Sevenster, ryks- landbouwconsulent te Parijs, heeft hun belangen bij het departement van koop-1 vaardij verdedigd, met het gevolg, dat de fijne visch, gelijk tong en tarbot, tot Maandag middernacht ongelimiteerd mag worden afgezonden. De grens gaat dan in den loop van den dag van Woensdag dicht. Dit is van des te meer belang, daar er te IJmuiden veel meer schepen dan anders aan den afslag waren en twee booten met name groote besommingen maakten. Ware dit resultaat niet bereikt, dan hadden de reeders met die ladingen geen resultaat geweten. Omtrent een extra contingent over het derde kwartaal duurt het overleg voort. Men meent, dat de 26,900 kilo fijne visch, die voor het derde kwartaal waren toe gestaan, al na 31 Mei verbruikt waren. Op de Fransche importeurs valt hierbij niet erg te rekenen. Zij moeten met de belangen van hun Fransche leveranciers rekening houden. ONTSLAG VAN STATIONSCHEF TE HOORN. De -heer Duys heeft den minister on langs gevraagd of het juist is, dat aan den stationschef te Hoorn, nadat hij 49 jaar en 11 maanden bij de Ned. Spoorwegen in dienst is geweest, slechts één maand dus vóór hij zijn gouden jubileum zou vieren, ontslag werd verleend. Hierop heeft de minister van Water staat thans bevestigend geantwoord. De bedoelde ambtenaar kwam volgens dienst- ouderdom in aanmerking om te worden vervangen door een elders op 1 Juli j.1. beschikbaar gekomen stationschef, aldus luidt de toelichting. Aan de verzoeken van eenige ingezetenen van Hoorn heeft de directie der Spoorwegen gemeend niet te mogen voldoen, zoowel wegens de conse quenties tegenover anderen, als omdat zij het langer in dienst houden van perso nen, die gemist kunnen worden, met het uitsluitend doel hen een niet officieel er kend jubileum te kunnen laten vieren, niet vereenigbaar acht met de thans bij het spoorwegbeheer geboden uiterste soberheid. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor een ton in 1932 te be steden als steun. In de vergadering van de Prov. Staten van 1 December j.1. dienden de leden De Miranda en Polak het voorstel in, waarbij Ged. Staten, gemachtigd werden tot het instellen van een in- en verkoopsbureau van tuinbouwproducten, en waarin be paald werd dat dit bureau slechts werk zaam zal zijn in de periodes van crisis in den tuinbouw. Als bedrijfskapitaal zou ten behoeve van dit bureau een bedrag van één millioen gulden ter beschikking die nen te worden gesteld. Thans hebben Ged. Staten prae-advies op dit voorstel uitgebracht, waarbij zij voorstellen hen te machtigen over het jaar 1932 een bedrag van 100.000 te be steden tot het verstrekken van tegemoet komingen aan tuinders, wier producten op de veilingen de onder goedkeuring van Ged. Staten vastgestelde minimumprijzen niet opbrengen, mits de tuinders van deze producten afstand doen en indien, na overleg met de commissie tot het in stellen van een onderzoek naar de toe standen in den land- en tuinbouw in Noord-Holland een naar het oordeel van Ged. Staten bruikbaar stelsel kan wor den gevonden, dat de noodige waarbor gen biedt voor een goede besteding van voornoemd bedrag. GRENZEN VISSCHERIJ-INSPECTIES. Nu de Zuiderzee is afgesloten. Gisteren is in werking getreden een K. B. van 20 Juni, Staatsblad no. .306, waarbij de grenzen van de districten der vissoherli-inspecties nader ztin vastge steld. kleur-eoht, - wasch-echt, ISSS per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie Het tweede district bestrijkt thans de Noordelijke zeegaten, den Dollart met het Nederlandsche gedeelte van de Eems, de Lauwerzee, de Waddenzee en het niet afgesloten gedeelte van de Zuiderzee met de aan die wateren gelegen open havens. Het derde district bestrijkt het afgeslo ten gedeelte van de Zuiderzee met haar open havens. Tot dusver zijn het tweede en derde district gecombineerd geweest onder één inspecteur. De Zuiderzee in haar geheel behoorde daartoe. PACHTWET-EBELS IN WERKING GETREDEN. De korte beteekenis er van. Vrijdag is de crisis-pachtwet-Ebels in werking getreden. Het gevolg daarvan is, dat de huurboeren thans den kantonrech ter kunnen verzoeken, alle pachtcontrac- ten te herzien, die vóór 1 Januari j.1. zijn afgesloten en waarvan de betalingster mijnen na 12 Februari j.1. vervallen. Echter moeten de verzoekschriften ten aanzien der betalingstermijnen, die ver vallen zijn tusschen 12 Februari en Vrij dag 1 Juli, ingediend worden bij den kan tonrechter vóór 1 Augustus. De overige (dus handelende over betalingstermijnen, ts al te vaak oorzaak van slechte spijsvertering en verstopping. Neem meer beweging en ge- gebruik Foster's Maag- pillen, het afdoende laxeermiddel. f 0.65 pet Flacon. feuilleton door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 15) „Mr. Bliss", riep ze uit, terwijl ze vlak voor hem op het trottoir bleef staan. „Waarom heeft u.... Wat prettig om u weer eens' te ontmoeten," ging ze taktvol door. Met een gevoel, alsof nu alles goed was, beantwoordde hij haar handdruk. In haar smaakvolle kleeding was zij een geheel andere persoonlijkheid, dan het onder voed uitziende meisje, dat toentertijd zoo het land gehad had over zijn benoeming tot reiziger bij Masters' Cpmpany. Hij vond het heerlijk 0111 haar weer terug te zien. „W aarom hoeft u toen zoo onaardig gehandeld?" ging ze verwijtend door. „Was niets aan te doen," verzekerde "H06 gaat het met de fornui zen? orden ze goed verkocht?" >1 ze erkoeht worden", herhaalde ze opgewekt. „Weet u wel, dat we er al duizenden verkocht hebben? Mr. Mas ters is op het oogenblik uit de stad er worden onderhandelingen gevoerd over l]et aankoopen van een groote fabriek. Weet u wel, dat u zijn compagnon be hoorde te zyn?" Bliss zuchtte. „Ja, 't was een leuke boel dien dag; dat brandende fornuis, die koks en al die menschen," ontweek hij haar directe vraag. Ze stopte haar rechterhand in haar mof en boog zich iets naar hem toe. Half lachend, halt' uitdagend keek ze hem aan. „Ik ben niet van plan u te laten gaan," zeide ze beslist, „voordat u me de reden voor uw eigenaardige handelwijze van toen gezegd hebt." „Eigenaardige handelwijze?" vroeg hij niet begrijpen voorwendend. „U weet heel goed wat ik bedoel," sneed ze alle verdere coniediespel af. „U heeft mr. Masters een faillissement Despaard. Hij heeft het aan u te danken, dat hij nog weer vol energie is. U is de oorzaak geweest, dat hij nu bij den dag ryker wordt en in plaats, dat u van al die dingen partij trekt, verdwijnt u." „ik kon er heusch niets aan doen," ver dedigde hij zich. Door zijn terughoudendheid maakte hij alle verdere discussie onmogelijk. 21e be- keek hem critisch van onder tot boven, j Zijn kleeren waren behoorlijk, maar daarmee was dan ook alles gezegd. „Wat voert u uit?" vroeg ze. „Ik heb nu een betrekking, hier in de straat," antwoordde hij. Bij die woorden kon het andere meisje, dat op een korten afstand stond te wach ten, een kleinen uitroep van verbazing niet inhouden. Hij begreep, dat ze hem herkend had. „O, nu herinner ik me, u bent de jongt man, die portier is bij mr. Cockeril," riep ze uit. „Kom eens even hier, Frances." Even stonden "ze heel ernstig te pra ten, toen kwamen ze samen naar hem toe. „Mr. Bliss," zeide Frances, „mag ik u even mijn vriendin, Miss Morrison, voor stellen? Ze heeft me zoo juist een paar heel eigenaardige dingen van uw pa troon, Mr. Cockeril, verteld. Bent u al lang in die betrekking?" „Ruim drie weken." Miss Morrison kon zich niet langer in houden, ze boog haar hoofd iets naar Bliss toe en vroeg fluisterend: „Kende u hem, voordat u bij hem in betrekking kwam?" „Neen, absoluut niet," antwoordde Bliss. „Ik heb zijn adres door middel van een bureau gekregen. Als je werk zoekt, neeem je geen informaties naar je patroon." „We houden u toch niet op? Moet u ergens naar toe?" viel Frances in. „Weineen," antwoordde Bliss, „ik kom juist van mjjn werk." „Wilt u dan ergens een kopje thee met ons gaan drinken?" vroeg Morrison. „Ik zou u wel eens even willen spreken en ik ben overtuigd dat Frances 't ook prettig vindt, om wat met u te praten. Ik heb al heel veel over u gehoord." „Met alle soorten van genoegen," stem de Bliss gretig toe. „Waar zullen we naar toe gaan? Naar Rumpelmayer?" Even keken de beide meisjes hem ver baasd aan, toen begonnen ze te lachen. „Wat een onzin. Ik weet ergens een heel eenvoudige gelegenheid, waar je j uitstekende thee krijgt en waar we rustig kunnen praten. Dezen kant uit." Ze g'ngen een heel kleine lunchroom vlak bij Piccadilly Circus binnen. Geluk kig was het er stil, toch namen ze nog de. voorzorg 0111 liet meest afgelegen tafeltje op te zoeken. Toen ze zaten, zette Miss Morrison haar ellebogen op tafel, steun de haar hoofd op beide handen en keek Bliss gedurende eenige oogenblikken zwijgend aan; toen boog ze zich iets voor over en vroeg zachtjes: „Is het nu heusch waar, Mr. Bliss, dat u al een maand by Mr. Cockeril in be trekking bent en dat in al dien tijd nog niet tot-u is doorgedrongen, dat die vo gel-geschiedenis een camouflage is?" „Een camouflage?" herhaalde Bliss. „Hli is een oplichter. Dat is het rechte woord ervoor", ging ze opgewekt voort. „Hy geeft geen zier om zyn vogels. Dat is voor-den-mal-houderij". Het meisje zweeg even, terwijl ze haar voile losmaakte; het koude witte schijnsel van het gasgloeilicht maakte haar gelaat nog bleeker en ernstiger. „Volgens Frances bent u volkomen te vertrouwen; als u wilt luisteren, zal ik u alles vertellen, wat ik van hem weet," ging ze voort. „Ongeveer een maand ge leden ontving ik een brief van hem, waarin hy my vroeg op zijn kantoor in Kingstreet te komen. In dien brief wer den vage toespelingen gemaakt op een zekere episode uit rap leven, waarvan, volgens mijn vaste overtuiging, alleen mijn advocaat, ik zelf en iemand, die nu dood is, afwisten. Eerst heb ik een tijd lang geaarzeld, of ik wel gaan zou. Ten slotte ging ik toch. Ik heb nooit goed be grepen. wat mij er eigenlijk toe gebracht heeft. Ik denk, dat ik graag wilde weten, waarom hy dien brief geschreven had. Nu ik erover spreek, zie ik alles v,- r r- i". De kanaries waren 0111 't hardst aan 't zingen, die ellendige pa pegaai zat op zijn schouder. De man zelf zat kalmpjes, achterover geleund, in zijn stoel; zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken, haalde hij de geheele episode weer op; geen enkele detail sloeg hij over. En al dien tijd zat hij mij strak aan te kijken; hij las om zoo te zeggen elke emotie van mijn gezicht af. Toen hij klaar was, begon hy mij vragen te stel len en terwyl ik probeerde ze zero goed mogelijk te beantwoorden, keek hij me maar steeds strak aan. Daarna begon hij, zonder één woord over te slaan, een brief voor me op te zeggen, dien ik jaren geleden geschreven had; een brief, waar voor ik alles opgeofferd zou hebben, als ik hem had kunnen herroepen. Weet u wel, dat ik na dat bezoek in geen drie nachten geslapen heb." „U wilt daarmee zeggen, dat de man chantage pleegt?" vroeg Bliss kortaf. „Maar natuurlijk," antwoordde het meisje snikkend. „Tot nu toe heeft hij nog niet zijn kaarten op tafel gelegd, omdat hy eerst te weten wil komen, of ik veel of weinig kan betalen Hy heeft me nu al drie keer, telkens onder een ander voorwendsel, op zyn kantoor laten komen; als ik er dan ben, laat hy me alles weer opnieuw vertellen en doet me allerlei vragen, en al dien tyd zit hij me maar aan te staren." „Miss Morrison heeft nu pas weer een brief van hem gekregen, waarin hij haar vraagt om aanstaanden Maandag op zyn kantoor te komen", voegde Frances erbij. „En als ik er naar toe ga," zei het jonge meisje wanhopig, „dan weet ik van te voren, wat er gebeurt. Hij laat me het heele verhaal nog eens vertellen." „En tenslotte is het natuurlijk om geld te doen," viel Frances in. „Dat is zoo duidelijk als wat." „En ik heb geen cent," zeide Miss Mor rison hopeloos. „Ik ben zoo arm als Job." Bliss leunde met een strak gezicht achterover in zyn stoel. Hy had een ge voel, alsof hem iets heel onaangenaams was overkomen. „Wat zou ik kunnen doen, om jullie te helpen?" vroeg hy ten slotte. „U kunt zyn kantoor nazoeken," ant woordde Frances zonder een oogenblik te aarzelen. „U kunt hem nagaan. Als we maar eerst de bewijzen in handen heb ben, dat hy meer zulke zaakjes by de hand heeft." Bliss zuchtte. In angstige verwacht'ng keken de beide meisjes hem aan. „Ik zal wel eens zien," beloofde hy, „in elk geval zal ik doen wat ik kan." Met het kalmste gezicht ter wereld be taalde hy voor de thee. Niemand, die het gebaar zag, waarmede hij den halven souvereign uit zyn zak haalde, zou ver moed hebben, dat dit zyn laatste was. Even terzijde staande schreef Frances iets op een stuk papier en gaf het hem. „Hier heeft u mijn adres," zeide ze. „Wanneer komt u me 1111 opzoeken?" Even aarzelde Bliss. „Ik zal myn eigen vraag wel beant woorden," ging ze, zonder zyn antwoord af te wachten voort. „Aanstaanden Zon dag komt u thee b:j me drinken." Toen schoof hij alle verdere aarzeling ter zfjde en narn haar uitnoodiging aan. Van al die misère-dagen was de Zondag hem tot dusver nog het zwaarste gevallen. „Om virr uur precies zult u me zien verschijnen," gaf hij opgewekt ten ant woord. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1