Reisartikelen Van Willigen Handkoffers Reismanden Handkoffers Weststraat r&diO' progJr&mmè, De tijd is voorbij, Hiogere invoerrechten in Duitschland. Kano omgeslagen. Curtis schuldig verklaard. ,,gen' Hevige treinbotsing in Cechoslowakije. Nederland - Vacantieland. Heldersche Courant Mn 60 cm. 1.551 met 2 nikkel sloten, 50 c.m. 1.20 2.50 - 1.95 - 1.60 - 1.20 Vulkanfibre, licht en s>lerk 4.60 Holland 70 tot 85 pet, in Utrecht en Zuid- Limburg 30 tot 45 pet., overigens 60 tot 70 pet. Te De Bilt werden 216 uren zonneschijn waargenomen tegen 194 normaal. Binnenland. die na Vrijdag j.1. zyn of zullen vervallen, moeten worden ingediend binnen 14 dagen na den vervaldag. Aan den kantonrechter moet worden opgegeven naam en adres van pachter en pachtheer, datum van begin en einde der pachtovereenkomst, die pachtsom (in letters) en de betalingstermijn, dit alles vergezeld gaande van het „verzoek om gedeeltelijke ontheffing van pachtbeta- ling". Nieuwe slag voor Nederland- sche boeren. Naar verluidt, heeft de Duitsche regee ring onderhandelingen met Zweden aan geknoopt over een wijziging van het Duitsch-Zweedsche handelsverdrag. Vol gens geruchten zou de Duitsche regeering eventueel overwegen, eenzijdig het han delsverdrag op te zeggen. Voor Nederland zijn deze onderhande lingen van belang, omdat de wijziging van het Duitsch-Zweedsche handelsver drag ten doel heeft, opnieuw de invoer rechten op landbouwproducten in Duitschland te verhoogen. Behalve een verhooging van de invoerrechten op hout verlangt Duitschland een verhooging van de invoerrechten op rundvee, in het bij zonder de opheffing van het Zweedsche invoercontingent van 6000 stuks. Verder zullen de invoerrechten op honing wor den verhoogd. Van Duitsche zijde vreest men, dat deze nieuwe actie van den rijks-minister van Landbouw, Freiherr von Braun, tot gevolg zal hebben, dat Zweden zich nau wer aansluit bp het Nederlandsch-Belgi- sche blok, temeer daar Zweden tot de con ventie van Oslo behoort. Daar de invoer van spek en reuzel den laatsten tijd sterk is toegenomen, heeft de rijksminister van Landbouw besloten, de z.g. tusschentarieven op deze producten mot onmiddellijk en ingang op te heffen. Ook voor spek en reuzel zijn de rechten vastgelegd in het Duitsch-Zweedsche han delsverdrag. In de toekomst zullen de in voerrechten voor reuzel 10 mark per 100 kg (thans 6 M.) bedragen en de invoer rechten voor spek 20 M. (thans 14 M.) per 100 kg. Of dit nieuwe tarief gehandhaafd zal blijven, hangt waarschijnlijk van het verloop der Duitsch-Zweedsche bespre kingen af. Ernstige slag voor Nederland. Door de verhooging der invoerrechten op spek en reuzel wordt in het bijzonder de Nederlandsche uitvoer naar Duitsch land getroffen. Alleen al in de eerste vier maanden van 1932 werd 6.611.300 kg spek ter waarde van 3.940.000 mark door Duitschland geïmporteerd. Bijna de ge- heele hoeveelheid was van Nederland af komstig. Voor Duitschland was de post van betrekkelijk geringe beteekenis, ter wijl de maatregel daarentegen voor de Nederlandsche boeren opnieuw een ern stige slag beteekent. Van even groot belang js de verhooging der invoerrechten op reuzel, waarvan Duitschland in de eerste vier maanden van dit jaar 38.809.000 kg ter waarde van 25.660.000 mark importeerde. Van reuzel aStju de Vereenigde Staten de voornaam ste importeurs, maar ook Denemarken leverde een aanzienlijk contingent, name- ijk 7.400.000 kg. Zoolang alleen de z.g. tusschentarieven vervallen en de in het Duitsch-Zw eedsche handelsverdrag vastgelegde invoerrech ten blijven voortbestaan, wordt de import niet volstrekt onmogelijk gemaakt. Komen echter de bepalingen in bovengenoemd handelsverdrag te vervallen, hetgeen met het oog der Duitsch-Zweedsche onderhan delingen alleszins mogelijk is, dan zou voor spek het prohibitieve recht van 65 mark in kracht treden, terwijl voor reuzel nog een tarief moet worden vastgesteld. Ook voor mais heeft de Duitsche re geering de invoerrechten verhoogd, en wel met 40 mark per ton. HET WEER IN JUNI. Een zonnige maand. Het Koninklijk Nederlandsch Meteoro logisch Instituut in De Bilt publiceert het volgende voorloopige weeroverzicht over do maand Juni. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de oohtendtemperatuur bijna graad twneden normaal. Zij was in de eerste dok&de 2 graden beneden, in de tweede 1 graad goven normaal. In de derde onge veer normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op en 4den en 28sten, resp. 1 grad«n beneden en 4 graden boven nor- ■naab Het gemiddelde dagelijksche maxi mum was evenals het minimum bijna '/- vj*aad beneden normaal. Het aantal dagen maximum boven 25 graad bedroeg i?6 tegen 4 normaal. Pe «eerslag was over het geheele land xweden de normale hoeveelheid bedroeg ih het Noorden van het land en in Zuid- Vader en zoon verdronken. De ongeveer 35-jarige J. Steekstra was Zaterdagmiddag met zijn 7-jarig zoon tje en zijn 18-jarigen halfbroer in een kano, die eigenlijk voor twee personen bestemd was, in het vrij breede en diepe Nieuwe Kanaal bij Franeker aan het va ren. Het bootje is omgeslagen en de drie inzittenden geraakten te water. De vader, die kon zw emmen, trachtte zijn zoontje t» redden, wat echter niet gelukte, ook door dat er geen hulp in de nabijheid was. Bei den zijn verdronken. Den 18-jarigen K. Jaarsma, die zich aan de kano had vastgegrepen, werd door een toesnellenden visscher een hengelstok toegestoken, welken hij bijna bewusteloos nog kon grijpen. S. laat een vrouw en vier kinderen achter. Een lezer in Franeker deelt ons nog de volgende bijzonderheden mede: De vader zou zijn zoontje even ver plaatsen, waardoor de kano kwam te kan telen en alle drie te water geraakten. Het zoontje verdween oogenblikkeliik in de diepte. De vader, een goed. zwemmer, dook zijn zoontje drie of viermaal na, en kwam helaas den laatsten keer niet meer boven. De 17-jarige .jongen hield zich aan de kano vast en werd door een hengelaar, die in de onmiddellijke nabijheid aan het vis- schen was, op het droge gebracht. En va der èn zoontje werden een half uur later levenloos opgehaald. MISDRIJF? Een eigenaardig geval heeft zich de vorige week voorgedaan in een woning op de Zandvoortschelaan te Zandvoort. Daar woont een familie, waarvan de man 61, de vrouw 26 jaar is, benevens een kindje van een half jaar. Vrijdag vond de moeder het kind dood. Zü belde dr. F. op, die een onderzoek instelde en ver moeden kreeg, dat hier niet alleen een ongeluk was gebeurd, daar het kind wonden aan het hoofdje bleek te hebben. Bij nader onderzoek bleek, dat de man door de kamer gewandeld zou hebben met het kind. Hij zou gevallen zijn, waarbij hij op het kind was terechtgeko men. Aan die gevolgen moet het kind overleden zijn. De dokter veronderstelde dat er mis drijf in het spel was en heeft de politie gewaarschuwd. Vrijdagavond is de man gearresteerd en aan de justitie te Haar lem overgeleverd. ECHTELIJK DRAMA. Vrijdagnacht ongeveer half een heeft de 36-jarige R. S. uit Hamburg op de Garenkokerskade te Haarlem met een revolver op zijn 35-jarige echtgenoote eenige schoten gelost. De vrouw werd in de linkerborst getroffen. Zij kon zich nog naar de Pleviniairestraat begeven, waar zij dicht bij haar woning ineenzakte. Terstond daarna heeft S. zich door eenige schoten in het hoofd van het leven beroofd. De vrouw is per zieken auto naar het St. Elizabethsgasthuis ver voerd. Zij kon nog niet worden verhoord. Het lijk van den man is eveneens daar heen vervoerd. Bij het echtelijk drama was het onge veer 8-jarige zoontje tegenwoordig. De oorzaak is waarschijnlijk, dat de vrouw wilde scheiden om met een ander in het huwelijk te treden. De toestand van de vrouw was Zaterdagochtend bevredigend. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdagavond 6 uur kwam de techniker H. Kunzel in dienst der Singermaat- schappii en wonende aan' de Prinses So- tiiastraat te Tilburg met zijn fiets over den Bosscheweg gereden. Toen twee auto's dicht achter elkaar hem tegemoet- reden, geraakte Kunzel de kluts kwijt. Hij begon zig-zag over den weg te rijden. De eerste autorijder slaagde er in een botsing te voorkomen. Toen de veearts J. F. Mallens uit Tilburg, die heel voor zichtig reed, wilde passeeren, reed K. pardoes tegen den auto op. Met een ern stige hoofdwonde is de man naar het gasthuis te Tilburg vervoerd, waar hij Zaterdagmorgen is overleden. Hij was vader van een groot gezin. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een doode en een gewonde. Zaterdagmorgen omstreeks vijf uur is een vrachtauto op den weg van Princen- hage naar Rijsbergen met groote snel heid tegen een boom gereden. De auto werd grootendeels vernield. De chauf feur, een zekere Pat uit Rotterdam, en een tweede inzittende, de heer Klijn uit Rotterdam, werden beiden ernstig ge wond. Zijn zijn in zorgwekkenden toe stand naar het Ignatius-ziekenhuis te Breda overgebracht, waar de 4o-jarige Pat is overleden. Vermoedelijk is het ongeluk het gevolg \an het in slaap vallen van den chauf feur. MAASTRICHTS OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN. Bijna 105 jaar oud geworden. In het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht is Zaterdagnacht in den leef tijd van bijna 105 jaar vrij plotseling overleden de wed. M. MagneePrechter. De overledene was de oudste inwoonster van Maastricht en vermoedelijk ook de oudste van geheel Nederland. Op 7 Aug. a.s. zou zij 105 jaar oud geworden zijn. Alhoewel zij den laatsten tijd minder scherp van geest was, was haar lichame lijke toestand nog heel goed. Buitenland. Naar „Reuter" uit Flemington, New Jersey, meldt, is Curtis, de scheepsbou wer en zoogenaamde bemiddelaar in de zaak-Lindbergh, schuldig verklaard aan misleiding van de justitie door valsche inlichtingen. De jury, die vier uur lang beraadslaag de, alvorens zij tot schuldigverklaring be sliste, heeft Curtis in de genade van de rechtbank aanbevolen. Het is mogelijk, dat de rechtbank het vonnis pas over eenige dagen zal uit spreken. NOODWEER IN JAPAN. Een dertigtal slachtoffers. Verschillende deelen van Japan wor den geteisterd door hevige stormen, ge paard gaande met regenval. Tal van hui zen werden vernield. Bij Mikimachi brak een dyk door. Een dertigtal personen zou om het leven zjjn gekomen. GOLD RUSH NAAR NIEUW ONTDEKTE GOUDVELDEN IN ZUID-AFRIKA. De „Cape Times" meldt, dat in Rho- desia een ware „gold rush" plaats vindt naar de nieuwe alluviale goudvelden, die zjjn ontdekt langs de Lundi- en de Ingesi- rivier. In grooten getale komen de goud zoekers aan. Sommigen hebben reeds aan zienlijke hoeveelheden goud gevonden. In het algemeen is het goud langs de Ingesi gemakkelijker te winnen dan langs de Lundi, waar het meer in erts en steen verborgen is. De Ingesi is over een af stand van 12 mijl afgepaald. Zoodra de regentijd inzet, wordt het delven onmoge lijk. De goudvelden zijn gelegen in de streek tusschen Shabani en Fort Victoria. DOOR INBREKERS VERMOORD. Vrijdagnacht zijn inbrekers de villa van Thomas Tweedie Millar, een vooraan staand lid van de Engelsche kolonie te Jeruzalem, binnengedrongen en hebben Millar en zijn vrouw zoodanig met dolken gestoken, dat Millar bijna terstond stierf, terwijl de toestand van zijn vrouw zeer ernstig is. VERDACHTE SCHOOLBRANDEN. Wolff meldt dat sinds eenigen tijd op geheimzinnige wijze brandjes ontstaan'in volksscholen te Berlijn. Men heeft nog geen flauw vermoeden wie de dader kan zijn. De brandstichter schrijft verwarde woorden op de wanden van het lokaal waar de brand gesticht wordt, meest communistische leuzen. Men vermoedt met een geesteskranke te doen te hebben, maar dan met een buitengewoon sluwe, want ondanks alle moeite en zeer ver scherpt toezicht is nog geen spoor gevon den dat tot ontdekking van den dader zou kunnen leiden. Het onaangename is, dat per dag minstens twee van dergelijke brandstichtingen worden gepleegd en men er vrijwel machteloos tegenover staat. De schade is totnogtoe niet groot, omdat door tijdig ingrijpen van de wa kers, die gewaarschuwd zjjn, uitbreiding K door het hoofd Negen dooden, 45 gewonden. Op het traject Beneschau-Unter Kralo- witz (in Zuid-Bohemen) zijn Zaterdag avond, tijdens een hevig onweer, dat het u nn.i..n!.| uitzicht op de seinen belemmerde, twee Ex-koning Manuel Van KOrtUgai personentreinen met elkander in botsing gekomen. Daarbij w erden 9 personen ge dood en 45 gewond, o.w. 15 ernstig. Alle slachtoffers zijn Cechen. Korten tijd na het ongeluk arriveerde een hulptrein op de plaats van de ramp, die een gruwelijken aanblik bood. De brandweercorpsen uit de omliggende plaatsen hebben de jammerende en om hulp roepende gewonden slechts met groote moeite uit de vernielde coupé's kunnen bergen. NIEUWE ASCHREGENS IN CHILI. Vulkanische eruptie bij Talca. De vulkaan Quizapu nabij Talca (Mid- den-Chili) is tot uitbarsting gekomen. Reusachtige rookkolommen werden tot 10.000 meter boven den vulkaan omhoog- gestuwd, waardoor de hemel werd ver duisterd. Tot in Valparaiso en Santiago zjjn aschregens gevallen. Om halfelf 's morgens werd tevens een hevige aard schok gevoeld. De bevolking maakt zich zeer ongerust, daar de verschrikkingen van de jongste uitbarstingen en aard schokken nog versch in haar geheugen liggen. GEKNOEI MET DEVIEZEN. Hollanders In Duitschland ln hechtenis genomen. Na een uitgebreid onderzoek is de politie te Recklinghausen onregelmatig heden met deviezen op groote schaal op het spoor gekomen. Zij arresteerde vier personen, die in verbinding stonden met een Hollandsch wisselkantoor. Zij koch ten door bemiddeling van dit kantoor in Holland aandeelen van de I.G. Farben- industrie tegen een gunstigen koers en verkochten deze in Duitschland met winst. Voor de opbrengst kochten zij in Holland weer nieuwe aandeelen van ge noemde maatschappij. In de woning van een der gearresteer den nam de politie 16.070 Mark in beslag. Een der bemiddelaars, een wachtmeester van de politie, pleegde in de politie-ge- vangenis zelfmoord. DOODELIJKE SCHOTEN IN EEN- RECHTSZAAL. Om een erfeniskwestie. In het gerechtshof te Charlottenburg werd Zaterdag een erfenisproces behan deld. Plotseling trok de 48-jarige Gustav Sonneberg een revolver en schoot op zijn tegenpartij Else Doering en haar advo caat. Deze laatste werd zoo ernstig ge wond, dat hij onderweg naar het zieken huis overleed. Else Doering kreeg twee ernstige verwondingen in het onderlijf. Toen Sonneberg zag, dat zijn schoten WOENSDAG 6 JULI. Hilversum, 1875 M. Uitsl. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 6-457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 Amsterd. Solistenkwartet o.l.v. L. Cohen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb.^rn de Continubedrijven: Am sterd. Solistenkwintet o.l.v. L. Cohen, Groot Volkstooneel o.l.v. H. Bouber en B. Groe- neveld. 12.001.45 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en grammofoonpl. 2.15 P. J. Kers Jr.: Onze Keuken. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en grammo foonpl. 6.40 Mr. A. J. Herzberg: Het Zionisme. 7.00 Orgelspel door Joh. Jong m.m.v. L. Fuld (zang). 7.20 A. M. de Jong: Mijn Roemeensche reis. 7.40 Vervolg orgelspel. 8.00 „Een flesch fijne oude cognac", hoorspel van H. v. Gorcum. (Groot Volkstooneel). 18.45 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. O.a. La Feria, Lacome. 9-30 Wakker en Tropenduit. 9-45 Vervolg concert. O.a. Potp. „Surcouf", Planquette. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Vervolg concert. 0,a. Ballet „Ritter Pasman", Strauss en Heinzelmannches Wachtparade, Noack. 11.3012.00 Grammofoonpl. Huizen, 296 M. Uitsl. NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Grammofoonpl. 10.00 Zang door NCRV-dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Concert. M. F. Jurjaanz (harmonium) en mevr. L. J. A. van Neerden-Ongers (so praan). 12.15—2.00 Concert. J. v. d. Rovaart (zang), J. Monissen (piano), H. Hermann (viool) en P. v. d. Hurk (fluit). 3.30 Chr. lectuur. 3.00 Concert door het Delftsche Trio (viool, cello, piano). 5.00 Kinderuur. I6.00 Mondaccordeon-club „Excelsior", Hil versum o.l.v. P. Braakman Gzn. 7.00 Declamatie door H. Klos. 7-45 Ned. Chr. Persbureau. 18.00 Bidstond in de Geref. Kerk te Leiden o.l.v. Ds. H. Thomas m.m.v. P. S. Anes (orgel). 9-0010.15 Pianorecital door G. Hengeveld. O.a. Partita a kl. t., Bach en Fantasie f kl. t., Chopin. 9-50 Vaz Dias. 10.1511.30 .Grammofoonpl. DONDERDAG 7 JULI. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-uitzending. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30' AVRO-Klein-orkest o.l.v. N. Treep. 11 -15 Causerie door mevr. R. Lotgering-Hille- brand, 11.45 Vervolg orkestconcert. 12,30 Grammofoonpl. i-302.15 Het Trio „Zapiavo" (zang, viool en piano). 2.30 Phonetisch Congres uit het Physiologisch Laboratorium te Amsterdam. 4-00 Ziekenuur. 5 00 AVRO-Kamer-orkest o.l.v. G. Hemmes m.m.v. J. Oostdam (liedjes b. d. guitaar). 6.50 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg Kamer-orkest. 7-30 Reislezing. H. H. Felderhof: Voettochten in het Berner Oberland. 8.00 Grammofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. A. v. Raalte. M.m.v. Francis Koene (viool). O.a. Eine kleine Nachtmusik, Mozart en Concert voor viool e kl. t. op. 64, Mendelssohn. In de pauze: grammofoonpl. Hierna 7de Sympho- nie in C gr. t., Schubert. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Grammofoonpl. 11.0012.00 Dansmuziek uit „Victoria", te Scheveningen. Huizen, 296 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00—2.00 KRO, hierna NCRV. 8.009-15 en 10.00 Grammofoonpl. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Grammofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.30 Vrouwenhalfuurtje. 4 00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus Handenarbeid v. d. jeugd. 5-45 John's Accordeon-Duo (J. Boelee en J. Bouman). 7-00 Grammofoonpl. 7-io Causerie over Graubunden. 7-45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Concert door het Dameskoor „Cantemus" o.l.v. mevr. A. de Vink-Verschoor. M.m.v. A Schellevis (piano) 900 Causerie over glas-in-lood-vensters. 9.3010.45 Concert door een kwintet o.l.v. P. v. d. Hurk. O.a. Suite uit „Die Fledermaus", Strauss. ca. 10.00 Vaz Dias. 10.4511.30 Grammoh^ yj. Ex-koning Manuel van Portugal is Za terdag op 42-jarigen leeftijd te Londen «erleden. Zaterdagmorgen gevoelde de ex-koning pijn in de keel. Hij zocht een specialist op, die hem aanraadde zich te bed te be geven. Om 1.40 u. 's middags kreeg de ex-koning het zeer benauwd en dit nam zeer snel toe. Om 2 u. is hij daarop over leden aan een acuut gezwel van de stem spleet. De dood heeft den ex-koning zoo snel overvallen, dat men niet eens tijdig een dokter heeft kunnen roepen. Zijn ge malin, prinses Victoria, was in de laatste oogenblikken bij haar gemaal. De toenemende ontevredenheid van het Portugeesche volk met zijn dynastie heeft op ruwe wijze in het leven van Manuel in gegrepen. Op 1 Februari 1908 werden zijn vader Carlos I en zijn broer, de kroonprins Louis Philippe op een rit te Lissabon door karabijnschoten vermoord. Manuel zeli werd bij deze gebeurtenis licht gewond. Op nog geen 19-jarigen leeftijd aanvaard* de hij toen de regeering. Maar reeds 00 16 October 1910 was hij gedwongen voor de revolutie naar Engeland te vluchten. De verdreven koning vestigde zicK eerst met zijn moeder op het slot Wood- norton bij Londen. Later verhuisde de koningin-weduwe naar het slot Bellevue bn Versailles, terwijl Manuel zich te Ful* wel] Park bij Twiekenham vestigde. Iiï September 1919 huwde hjj prinses Augus* ta Victoria von Hohenzollern Sigmarin* gen Het huwelijk van Manuel bleef kin* derloos. Het huis Coburg—Braganza is daarmede uitgestorven. Als troonpreten dent na Manuel hebben de tot dien ty<J in Manuelisten en legitimisten ëcsphtstö monarchisten in Portugal in 1920 den tweeden zoon van hertog Michael arl Braganza, prins Duarte aangewezen. Dezo is in 1907 te Seebenstein in Neder-Oosten* rijk geboren, maar heeft later afstand ge* daan van zjjn rechten. Voor Auto- en Voettoeristen. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat beide bovenstaande titels een onge- loovig schouderophalen bij de meeste menschen zouden hebben verwekt, doch gelukkig is de eerste en voornaamste mis vatting, n.1., dat Nederland niet geschikt zou wezen, om er zyn vacantie door te brengen, reeds verdwenen. Maar nu rest ons nog de weerlegging van de tweede „controverse": het noemen van auto- en voettoeristen in één adem, want nog zeer veel automobilisten huldigen de (verkeer de) opvatting, dat autotoerisme uitslui tend beteekent: het zich mechanisch voort bewegen 1 Daarom zullen wij heden vluch tig eenige schema's voor autoreizen bin nen de landspalen publiceeren, die uit muntend geschikt zjjn voor het maken van prachtige autotochten in combinatie met korte wandelingen. Het is méér dan loonend, om de auto af en toe eens een korte rust te gunnen en te voet de omge ving, bosch of hei, vennen of duin, te gaan verkennen. De dikke lijnen op bijgaand schetskaartje, bewerkt door den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, geven de verschillende rondritten per auto aan; de wandel-excursies zullen wij niet afzonder lijk opnoemen, maar wanneer men enkele van deze tochten maakt, en onzen boven- genoemden raad opvolgt, zal men zonder twjjfel tot de conclusie komen, dat dit „oocktail-toerisme" (als wij het eens even zoo mogen aanduiden) veel attractiever is, dan het rijden van honderdtallen kilo meters achtereen en tevensdat ons eigen land toch wel heel rijk is aan wonderschoone plekjes. De dunne.... lijnen geven telkens de noodzakelijke aansluitingen tusschen de routes onder ling aan. Gooi- en Eemland de Geldersche vallei. zijn de gebieden, welke route 5 door kruist. Van Amsterdam langs den ouden weg (over Muiden, Naarden en Eemnes) naar Amersfoort. Wanneer men dan later den nieuwen weg door het Gooi weder eens r;jdt, zal men dankbaar erkennen, dat er op wegengebied toch reeds mooie resultaten bereikt zijn, waaraan ook de A.N.W.B. heeft medegewerkt. Over Nij- kerk en Garderen langs prachtige binnen wegen naar het Uddelermeer, via Stroe en Otterlo over vrijwel ongerepte deelen van de Veluwe naar Ede, vanwaar de oost» rand van de Geldersche vallei op de terugreis gevolgd wordt. Over Vuursche, Hilversum en langs de Vecht naar de hoofdstad terug. Duin- en polderlandschappen in N.- en Z.-Holland (Routes 6 en 7). De bewoners van de verder afgelegen provincies kennen in elk geval Scheve ningen en Noordwijk, maar weten zij ook, dat ten noorden van Haarlem verschillen de zéér rustige badolaatsen (Castricum Bergen, enz.) in opkomst zijn? Weten zij, dat de wijde horizonten onzer polderland schappen, in den Haarlemmermeer, den Purmer en denSchermer weergaloos mooi zijn met hun zware Hollandsche wolkeii* luchten. Maakt u onzen rondtoer No. 0 eens: van Amsterdam langs de Zaan, waar de molens voor een deel helaas verdwe nen zijn, maar waar nu machtige fabrieks complexen getuigenis afleggen van Neder* land's industrieel kunnen. Typisch is de binnenweg over Castricum naar Alkmaar} talrijke excursies kunt u hier maken door de duinen. Aan deze route kunt u een be« zoek aan den afsluitdijk verbinden, terwijl steden als Hoorn, Enkhuizen en Medem- blik een visite overwaard zijn. Door den Schermer en langs Purmerend weer terug1, eventueel een kijkje nemen in Volendam en op Marken. Route 7 voert door dn mooiste deelen van de streek tusschen Haarlem en Den Haag, o.m. langs Aer* denhout, Bloemendaal en Heemstede. Deii] terugweg neme men eens door den Haar* lenimermeerpolder, nog kort geleden als een gigantisch voorbeeld van waterstaats werken naar voren geschoven, doch thansi „overschaduwd" door het IJsselmeer, KILOMETERAFSTANDEN. i| De afstanden tusschen ztfjf gerekend vanaf het beglnpunl der routes. 6. Amsterdam Naaiden Eemnes Amersfoort (49.7) Njjkerk Gor» deren Uddelermeer (82.3) Stroe Otterlo Ede (113.5) Woudenberg f Pyramide Huis ter Heide Vuurschq Hilversum (161.5) 's-Graveland -4 Weesp Amsterdam (192.1). Of: Hilversum (161.5) 's-Graveland! Kortenhoef Vreeland Loener* sloot Abcoude Ouderkerk Diemen Amsterdam (196.7). 6. Amsterdam Zaandam Wormen* veer Uitgeest Castricum (32.2) Egmond-Binnen Bergen Alkmaap (64) Schermerhorn Purmerend -4 Ilpendam Buiksloot Amsterdam1 7. Den Haag Wassenaar Katwijk Noordwijk Noordwijkerhout Vo* gelenzang Aerdenhout Zandvoorti (4<.3) Bloemendaal Haarlem -* Heemstede Hoofddorp Aalsmeer Lejjmuiden (82.6) - Alfen a. d. Ryn (125 9)" Haagsche Schouw Den Haag dat men het geld, uitgegeven aan advertenties, beschouwde als weggegooid geld. - Eisch wel, dat Uw reclame doel treft. Adverteer daarom in de omdat dit het meest gelezen blad is in Den Helder en Omstreken.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2