VER S C H HARLINGEN 9 juli a.s. AMSTERDAM ie Marineberichten. ÉI r tentoonstelling van handenarbeid. lastige klanten. Een geruchtmakende zaak. BUITENLAND. Haven van Nieuwediep. De conferentie te Lausanne. Radiografisch Weerbericht. rA rrrrp i j 1 r 1 1 "-."-V -- 6.B-40-A Verdient deze gesteund te worden. Eenige malen hebben we betoogd, dat er nog terrein braak ligt voor binnen- Jandschen afzet en steeds klemmender en dringender wordt dat algemeen be toogd, niet slechts in ons land, doch in alle landen. Dit terrein is tot dusverre schromelijk verwaarloosd en het bewijst, dat in het algemeen, de welstand in het vischbedrijf voldoende bevredigend is geweest. Maar nu daar de nood groot is, zet men er zich toe de middelen te beramen hoe uit de misère te komen. Een der voornaamste middelen is thans de opvoering van het binnenlandsch verbruik van visch. Een teekenend tijdsbeeld is, dat de om standigheden er toe dringen, dat men zich er op instelt staande te blijven. Het komt haast overeen met het oerbegrip: zelfbehoud. Dat geldt zoowel voor de staten, als voor volksgroepen en als voor het individu. Scherp spitst dat zich toe door tarief muren, contingenteeren, staatssubsidies, maatregelen van uit- en invoer, toeslag op dit, toeslag op dat. De eene Staat tracht staande te blijven ten koste van den anderen; de eene volks groep ten koste van de andere, enz. Dat is dan het slot: redden van het veege lijf. Deze leuze wordt algemeen aange heven en ofschoon men zich kan inden ken, dat deze wijze van staande blijven in de gegeven omstandigheden, nood zakelijk wordt geacht, toch voelt ook ieder, dat dit de maatschappij niet kan redden en dat er iets anders, iets beters noodig is om voor ieder de aarde, die in overvloed geeft, dragelijk bewoonbaar te maken. Men zint daarom op allerlei middelen en men acht om bij het vischbedrijf te blijven, algemeen een ander distributie systeem noodzakelijk. In België b.v. is deze aangelegenheid reeds ter sprake gekomen in de Kamer en de minister heeft geantwoord, dat hij onderzoek naar de distributie van produ cent naar consument zou doen, waardoor dan de eigenlijke visscherij misschien ge holpen zou worden. Hoe grooter toch de omzet van visch zal worden door een billijker prijsrege ling, hoe meer dat den visschers en den reeder ten goede kan komen. Deze tijd doet allerlei andere regelin gen ontstaan en dwingt tot het nemen tan maatregelen, waartoe men misschien •eer schroomvallig overgaat, maar die men, noodgedwongen, nemen moet. De afdeeling »Den Helder« van de Ver. tot bevordering van het onderwijs in Handenarbeid in Ned. organiseert een tentoonstelling van het werk der cursisten van dit jaar. Verleden jaar opgericht, heeft de af deeling direct gestreefd diverse cursussen van Handenarbeid té doen geven. Zoo doende zal er op de tentoonstelling ver scheidenheid van werk te zien zijn. Vele werkstukjes van den jongens- en meisjescursus in lichte houtarbeid zullen demonstreeren hoe door deze jonge cur sisten dapper is gewerkt en wat er te bereiken viel. Noemen we daarvan lucifersautomaten, courantenhangers, lampjes en inzonder heid eenige fraaie wandkastjes door- meisjes vervaardigd. De werkstukken van den dames- en heerenliefhebberijcursus zijn vanzelfspre kend van grooteren omvang. Zij geven een idéé, van wat met enkele uren per week te werken, bereikt kan worden. Is het te verwonderen, dat de cursisten trotsch zijn op hun werk, als ze hun eigen dressoir, leestafel, schrijftafel, ka merscherm, boekenkast enz. hebben ge maakt. Van de opleidingscursus zal karton en houtwerk worden geëxposeerd. Boven dien vindt men er brandschilderwerk en resultaten van den cursus lederbewer king, door Studio van Qapelle uit De venter gegeven. Alles te zamen een uitgebreide en ge- variëerde collectie, die een bezoek alles zins waard is. De tentoonstelling wordt Woensdag middag 6 Juli door den heer Burge meester geopend en zal voor het publiek toegankelijk zijn tegen een entrée van 32£ cent. Voor verdere bijzonderheden aangaan de deze tentoonstelling zie men de ad vertentie in dit blad. Zaterdagavond kwamen een majoor en sergeant van de marine in den siga renwinkel van den heer V., in de Spoor straat. Zij kochten sigaren en sigaretten, doch toen het op betalen aankwam, wei gerden zij over de brug te komen. De winkelier vroeg terecht dan zijn rookarti kelen terug te geven. Ook hieraan wei gerden de slachtoffers van Bacchus te voldoen. De politie werd opgebeld en spoedig verscheen een agent, die met een zoet lijntje de marinemannen tot betalen trachtte te overreden. Zij bleven echter halsstarrig en toen ook de agent niet ge daan kon krijgen dat zq hun waar dan terug zouden geven, wilde hij tot hun arrestatie overgaan. Dit ging onder verzet gepaard, doch de agent slaagde erin het weerspannige tweetal naar het hoofdbu reau over te brengen. Nadat zij ontnuchterd waren, bleken zij wel berouw te hebben over hun op treden. Doch het was ook hierberouw komt na de zonde, en waarschijnlijk zal dit muisje nog wel een staartje voor hen hebben. UIT EEN DAKKAPEL GEVALLEN. Een tweejarig dochtertje van de familie Kramer, Wagenstraat, was Zaterdag avond, toen het naar bed was gebracht, uit het openstaande dakkapel geklommen en op straat gevallen. Het kind mankeer de oogenschijnlijk niets en werd door de verschrikte ouders in bed gelegd. De dokter werd gewaarschuwd, doch deze kon ook geen letsel constateeren. Ter ob servatie moest het kind echter eenige dagen te bed blijven, doch tot op heden openbaarden zich gelukkig geen nadeelige gevolgen, zoodat dit ongeval al bizonder goed is afgeloopen. EEN ZONNEBAD. Een matroos had Zondagmiddag op het strand een zonnebad genomen, doch had daarbij de onvoorzichtigheid begaan zich te lang aan de zonnewarmte bloot te stel len, waardoor zijn huid tamelijk ernstig verbrandde. De man begaf zich om onge veer vijf uur naar de stad en ging in een café in de Spoorstraat een pot bier ge bruiken. Tot het ledigen daarvan kwam het echter niet meer. De man voelde zich onwel worden en viel bewusteloos neer. Hij had hevige pijn en klaagde, nadat hij tot bewustzijn gekomen was, over koude. Nadat hij, na eenige uren, nog niet in staat was om te vertrekken, werd een dokter gewaarschuwd en werd de man met een brancard naar het Marine-hos pitaal vervoerd. VOOR DE KINDEREN. Onder de goede prijswinnaars, die een boekwerk ontvangen, kwam in het num mer van Zaterdag voor Greta Bekkers; dit moet zijn Greta Dekkers, die het voor haar bestemde boek vanmiddag nog aan ons bureau kan afhalen. Aanvang dienst naar: Vraagt dienstreg. kantoor „Esona" Zie annonce Binnenland. JEUGDIGE DIEVEGGEN. Zaterdagavond werden in de Bijenkorf te Rotterdam twee meisjes er op betrapt, dat zij eenige artikelen wegnamen. De meisjes werden aan de politie overge leverd. Het waren twee zusjes van 16 j. J. en M. de O. geheeten De politie heeft een huiszoeking in haar woning doen plaats vinden, waarbij bleek, dat dit twee tal zich al/geruimen tijd bezig hield met het plegen van diefstallen in groote win kels en warenhuizen. Een groote voor raad schoenen, kousen en mutsen, afkom stig uit de Bijenkorf, de Fransche bazar en andere groote zaken werden er gevon den. De meisjes zijn in verzekerde be waring gesteld. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Begraven in het veen. Te Bergercompascuum (gemeente Em- men), is Zaterdagmiddag op 30 cm diepte onder het veen begraven, een kinderlijkje gevonden. De politie stelt een onderzoek in. Het lijkje is vermoedelijk reeds 14 dagen geleden ter plaatse begraven, doch was onder het veen vrij goed geconser veerd. Vandaag zal de sectie op het lijkje worden verricht. VERDRONKEN. Zondag is het 7-jarig dochtertje van den heer Vellekoop, te Honselerdijk spe lenderwijs te water geraakt en verdron ken. Zondag is bij het baden in de rivier de Maas bij Wellerloo verrdonken de 19- jarige Grote uit Kevelaar. De jongeman kon niet zwemmen. Het lijk is npg niet gevonden. Botsing van motorrijder met fietser bij Hattem. Bij den Zondag gehouden afstandsrit naar .Laren (Geld.) hebben zich enkele ongelukken voorgedaan, waarvan een ern stig op den IJsseldijk bij Hattem. Een wielrijder uit Huizen kwam in botsing met den motorrijder L. Weelink, uit Zwolle. Het motorrijwiel sloeg over den kop den dijk af en werd zwaar bescha digd. De wielrijder kreeg een verbrijzel de knieschijf en eenige gebroken ribben; de heer Weenink kreeg lichtere verwon dingen. Beiden zijn per ziekenauto naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Wielrijder tegen een auto op reden. Man overleden. Een ernstig ongeluk met doodelijken afloop heeft Zondagmiddag plaats gehad op den hoek van de Ferdinand Bolstraat en de Rustenburgerdwarstraat te Am sterdam. Een wielrijder, die uit de Rus tenburgerdwarstraat kwam, is in volle vaart tegen een auto gereden, die uit de richting van de Ceintuurbaan kwam. De wielrijder, een man van 45 jaar, bleef bewusteloos liggen. In het Binnen gasthuis, waarheen hij per auto van den geneeskundigen dienst was vervoerd, is hij overleden. Motorrijder tegen stilstaanden auto gereden. Op slag dood. Gisteren nacht omstreeks 1 uur is te IJsselmonde de 25-jarige rijwielhande laar Visser, uit Papendrecht, met zijn motorrijwiel tegen een stilstaanden auto van de melkfabriek de Kievit te IJssel- monden gereden. Het slachtoffer was on middellijk dood. Het lijk is naar de be graafplaats te IJsselmonde vervoerd. Kind overreden. Zaterdag is te Volendam het 7-jarig dochtertje van Kwakman spelenderwijs voor een personenauto terecht gekomen en overreden. Na enkele uren is het kind aan de bekomen verwondingen overle den. Buitenland. NIEUWE ASCHREGENS IN CHILI. Ook de andere vulkanen in werking. Volgens telegrammen uit Santiago de Chili zijn, behalve de vulkaan Quizapu, ook de vulkanen Descabezado, Grande en Blancos in werking getreden. De rook kolommen bereikten een hoogte van meer dan 1000 meter en de asch verduisterde den hemel. In vele steden, waaronder ook Santiago en Chili en Valparaiso zijn heete aschregens gevallen. Een uitgestrekt gebied, dat zich van San Fernando tot Talca uitstrekt, is door een witte asch- laag bedekt. Ook Malarques aan den Argentijnschen kant van de Andes had onder de aschregens te lijden. Vele steden, waarvan eenige op verren afstand van het vulkaangebied, als de kuststad San Antonio, moesten tengevolge van de verduistering van den hemel door asch- wolken op klaarlichten dag het electrisch likht inschakelen. Een groot deel der bevolking is uit het vulkaangebied ge vlucht. Een later bericht meldt: De uitbarstingen zijn Zondag plotseling weer opgehouden. Slechts de Quizapu stoot nog lichte rookwolken uit. Gisteren is voor de Old. Bailey te Lon den het proces begonnen tegen mevrouw Barney, verdacht van den moord op den heer Stephen (den ietwat aan lager wal geraakten jongen man uit de uitgaande wereld, die tegen den zin zijns vaders met mevrouw Barney, eveneens een bekende figuur in die wereld, had willen trouwen, zoodra zij zou zijn gescheiden), na een cocktailpartij ten hare huize op een van de eerste dagen van Juni. Er bestond voor deze zaak een onge kend groote belangstelling. Zondag om middernacht had zich al een rij van wach tenden voor het gerechtsof gevormd, die echter door de politie verdreven werd. De menschen bleven evenwel den heelen nacht in den omtrek en toen gisteren ochtend om tien uur de deuren geopend werden ontstond er een vechtpartij om binnen te komen. De politie moest ver sterkt worden om de menigte baas te blij ven. Verscheidene nieuwsgierigen, die den heelen nacht op de been geweest wa ren om een goed plaatsje te bemachtigen, zagen zich tenslotte den toegang ontzegd, ONAFHANKELIJKHEIDSDAG IN DE VER. STATEN. 135 dooden. Op Independance Day zijn 135 personen om het leven gekomen. Bij auto- en boot ongelukken en bij het afsteken van vuur werk en prijsschieten kwamen 125 perso nen om het leven, terwijl in de bergen van Kentucky eenige veeten werden uit gevochten, waarbij tien personen werden gedood en acht gewond. DROEVIG ONGELUK IN DE STRAAT VAN MALAKKA. Het negenjarig zoontje van de familie J. van Druten, pasasgier aan boord van de op weg naar Holland zijnde „Johan van Oldenbarnevelt, is op 1 Juli tusschen Singapore en Medan uit de patrijspoort gevallen. Het schip heeft geruimen tijd gezocht, doch niets gevonden. Alle sche pen zijn gewaarschuwd. BELANGRIJK EGOUDVONDST. Twee gouddelvers hebben in Mindri- neti, in de oude goudvindplaats-De Jong, veertig kilogram goud gevonden. Dit is de grootste vondst sedert het bestaan van de industrie. DE KRUISER VOOR INDIË. De kruiser voor Ned.-Indië, waarvan de bouw aan Wilton-Feyenoord gegund is, zal op stapel gezet en afgebouwd wor den op de nieuwe werf van wilton te Schiedam. 800 man zullen gedurende drie jaren werk kunnen vinden bij dezen bouw. Van de zeven millioen gulden, die met dezen bouw gemoeid zijn, zal een zeer groot deel in den vorm van arbeids loon worden uitbetaald. (Hbl.). WIERINGERMEERPOLDER. Thans voldoende werkkrachten. Vanwege den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling is aan de organen van de arbeidsbemid deling medegedeeld, dat er veor plaatsing den Wieringermeerpolder een ruim vol doende aanbod van gezinnen isingekomen, om de directie van dien polder in staat te stellen, hare keuze in overeenstemming met de behoefte te voldoen. Het is dan ook gewenscht, dat bedoelde organen tot nadere aankondiging wachten met het toezenden van verzoeken om plaatsing in den polder. DE AFSLUITDIJK VAN DE ZUIDERZEE. De op dezen weg aansluitende verbindingen. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben een adres gericht tot den minister van Waterstaat, waarin zij meedeelen, dat, naar de dagbladen onlangs vermeldden, de verkeersweg over de Zuiderzeeafsluit- dijk in den loop van dit jaar, vermoede lijk in October a.s. gereed zal zijn en in gebruik zal worden gesteld. Nu zal, blij kens het werkplan voor de tweede vijf jarige periode van den aanleg en de verbetering van de op het Rijkswegenplan voorkomende wegen, de aanleg en de verbetering van de afsluitende wegvak- ken nog zeer geruimen tijd vorderen, immers volgens dit werkplan zoude eind 1936 aan de verbinding de Stolpenvan Ewijcksluis nog niet zijn begonnen, de verbinding van Ewijcksluisde Kooy voorloopig en het wegvak Zurig Harlingen op beperkte afmetingen gereed zijn, de bestaande weg over Wieringen alsdan nogslechts verbeterd zijn, terwijl de verbinding AmsterdamLamberts- schaag eerst in een stadium van „begin van uitvoering" zal zijn. Aangezien het voor het doorgaande verkeer van zeer groot belang wordt ge acht, dat de aan den Zuiderzeeweg aan sluitende wegvakken met name de wegen no. 7 en 9 van het Rijkswegenplan, zoo spoedig als maar eenigszins mogelijk zal zijn, zullen worden voltooid, verzochten deze vereenigingen te willen bevorderen, dat de aanleg en verbetering van de op den weg over den afsluitdijk van de Zuiderzee aansluitende wegen van het Rijkswegenplan, met name de verbinding de StolpenWieringenZurig—Harlin gen en AmsterdamWieringen, zoo spoe dig mogelijk zullen worden voltooid. VERMINDERING VISCHOMZET. In verband met den slechten toestand in het visscherijbedrijf te IJmuiden is het omzetcijfer van de in Juni aangevoerde visch sterk gedaald. Het bedroeg slechts ruim 400.000 gulden. Na den wereldoor log heeft men bij het Staatsvisschersha- venbedrijf nog nimmer zulk een laag maandcijfer geboekt. MEER STEENKOOL NAAR FRANKRJIK. Het invoercontingent bijna ver dubbeld. Afzet van onze mijnen vergroot. 0 Teneinde aan de tot dus ver geregeld voorkomende contingent-overtredingen een einde te maken, heeft de Fransche regeering besloten het totale contingent voor den invoer van steenkolen van 38 te verhoogen tot 70 Deze verbetering van het contingent beteekent voor onze mijnen in Limburg een vergroote afzet met ongeveer 5000 ton per maand. 2 Juli 1932. Teruggekeerd uit zee het opleidingsschip „Bestevaêr". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen Eng. s.s. „Leeuwarden". 4 Juli 1932. Aangekomen van Cardif en vertrokken naar Harlingen het Ned. s.s. „Strijpe". Vertrokken naar zee het opjleidingss :hip „Prinses Juliana". 4 Juli. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Engelsch s.s. „Groningen". Een opzienbarende verklaring van Grandi; Italië wil algeheele schrapping. De geheele conferentiewereld is gister avond volmaakt stom van verbazing. Er is zooeven iets gebeurd, waar niemand raad mee weet. Alles scheen zoo gezapig. Men had het vooruitzicht, dat de conferentie tegen het einde van de week op behoor lijke wijze af zoo loopen. Nu komt zoo juist als een bliksemstraal uit helderen hemel een interview, dat Grandi verleend heeft aan den correspondent van de Petit Parisien, maar dat tegelijkertijd namens de Italiaansche delegatie aan de geheele internationale per medegedeeld wordt. Het interview is overbluffend, omdat Italië met de andere vier schuldeischende mo gendheden beraadslaagd had en men alle reden had aan te nemen, dat Italië zijn goedkeuring had gehecht aan het accoord, dat tusschen de schuldeischers tegenover Duitschland tot stand gekomen was. In zijn interview zegt Grandi: Na drie weken van conferentie ben ik meer dan ooit overtuigd, dat eenig moge lijke oplossing te Lausanne in het belang van allen de coup d'éponge is. Op den openingsdag van de conferentie hebben wij een belangrijke daad voltrok ken, toen wij de betalingen schorsten tus schen de crediteuren en debiteuren in Europa voor de herstel- en voor de oor logsschulden. Dat was inderdaad een goed begin. Wij moeten nu oppassen, dat wij door al onze onderhandelingen niet uit het oog verliezen, waarvoor wij hier ge komen zijn. De conferentie van Lausanne was niet bijeengeroepen om ons toekom stige onzekere betalingen te verschaffen, die het abnormale karakter van den tegen- woordigen onnatuurlijken toestand slechts konden verlengen en daardoor verergeren, de conferentie was bijeengeroepen voor de onvermijdelijke slotformaliteit, die noodig was voor het herleven van het vertrouwen en herstel van den handel. Ik geloof, dat wij moeten oppassen, dat de geest, die de oude en nieuwe plannen geïnspireerd heeft, niet binnen sluipt in het werk, dat wij nu bezig zijn te doen. Onje taak is niet andere conferenties voor te bereiden. Zou de tegenwoordige dubbel zinnige toestand voortbestaan, dan zou het herstel van de wereld onmogelijk wor den. Het moratorium van 16 Juni, dat de be talingen voor herstel- en oorlogsschulden tusschen de Europeesche staten schorste, wijst ons den weg. Wij moeten dien weg tot het einde volgen. De overeenkomst, die wij te Lausanne zullen bereiken, moet de finitief zijn en moet de schrapping ten gevolge hebben voor alle Europeesche sta ten, crediteuren en schuldenaren, zoowel voor de herstel- als voor de oorlogschul den. Alleen op deze manier kunnen wij den weg banen voor een algemeen accoord in overeenstemming met onze verklaring op 16 Juli. De tijd is voor ieder van ons gekomen om tegenover de anderen het woord van het Evangelie in praktijk te brengen „Vergeef ons onze schulden, ge lijk wij vergeven onze schuldenaren „Om dit te bereiken, moet ieder van de regeeringen, die vertegenwoordigd zijn, den moed hebben en dat niet alleen in woorden, om het volle deel van zijn ver antwoordelijkheid op zich te nemen van de offers en van het risico, die de ernst van den toestand eischt. Tot zoover de woorden van Grandi. De toestand zeer verward. De ster-corr. van de N.R.Ct. meldde gisteravond nog uit Lausanne: De toestand der conferentie is zeldzaam verward vanavond. De Engelschen. die oorspronkelijk de „coup déponge" hebben voorgesteld, zijn buiten zichzelf van woede en Grandi is weer erg boos vanwege de boosheid der Engelschen. In Fransche kringen daarentegen hoort men in alle kalmte overwegen, of, zooals de dingen nu liggen, het voorstel van de Italianen niet het verstandigste is, wat men kan doen. De Duitschers houden zich erg stil. De oppositioneele Duitsche journalisten hier juichen echter over de scheeve positie "waarin von Papen geraakt is. Zoo ziet men, dat vanavond alle oorspronkelijke standpunten op hun kop zijn gezet. Nie mand echter begrijpt, waar onder deze om standigheden de conferentie heengaat. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederlandse!) Meteorologisch Instituut te de Bilt. Verwachting: Zwakke tot matige winden uit Z. rich tingen, licht tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk droog, behoudens kans op on weer, v» DR. H. J. OOSTING. t Te 's Gravenhage is, 74 jaar oud, over leden dr. H. J. Oosting, oudijleeraar aan het Koninklijk Instituut voor de Marine. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. J. F. NIJLAND. t Gisteren is te 's Gravenhage overleden, 66 jaar oud, de heer J. F. Nijland, gep. kapitein ter zee, oud-lid van het Hoog Militair Gerechtshof in Nederl.-Indië. Als officier-instructeur in het internationale zee recht aan het Instituut te Willemsoord, schreef hij in 1904 een boekwerk over dit onderwerp, dat als leiddraad bij het onderwijs in dit vak werd inge voerd. Hij was ook lid der afdeeling Zeerecht van de International Law Association. Kolonel Nijland was Ridder 2e kl. i. d. Kroon orde van Pruisen. De begrafenis zal mergen om half 12 op Nieuw Eik en Duinen geschieden. Luitenant ter zee ie kl. J. G. van Nauta Lemke, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland te Nieuwediep, wordt 4 dezer overgeplaatst bij het departe ment van defensie. Officier van de M.S.D. 2e kl. J. H. van de Laar is overgeplaatst van Hr. Ms. instructie- schip van Speyk te Nieuwediep, aan boord van Hr. Ms. torpedoinstructieschip Schor pioen aldaar. Off. van den M.S.D. 2e kl. B. W. Vinke, van het vliegkamp de Kooij, wordt 5 dezer ter beschikking gesteld. Luit. ter zee 2e kl. J. A. M. van der Brugh wordt 6 dezer aan boord van het m.s. Chr. Huygens, te Amsterdam uit Oost-Indië terug verwacht. Luits. ter zee U. J. K. Versfeit, der ie en D. J. A. Westerfeld, der 2de kl. zijn aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en per particu liere gelegenheid daarheen vertrokken. Luit. ter zee ie kl. J. G. van Nauta Lemke wordt 4 Juli geplaatst bij het departement van defensie. Off. van gez. ie kl. der zeemacht M. Kupe- rus van het Wachtschip te Vlissingen, is be stemd voor den dienst in Oost-Ir.dië en 30 Juni met de Marnix van St. Aldegonda uit Amsterdam daarheen vertrokken. Officier van administratie le kl. der zeemacht H. P. Verschuur wordt 8 dezer overgeplaatst van Hr. Ms. Heemskerk te Nieuwediep naar het de partement van defensie. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de volgende mutaties gelast: met 5 Juli is luitenant ter zee der 2e kl. G. E. A. Daane Bolier gedetacheerd aan boord van het opnemingsvaartuig Eilerts de Haan; is luitenant ter zee 2e kl. T. H. Milo geplaatst in de rol van Hr. Ms. Wachtschip te Willems oord; met 25 Juli zijn luitenant ter zee le kl. C. Hel lingman, die der 2e kl. M. S. Wytema en officier van den marinestoomvaartdienst 2e kl. M. J. Drij ver geplaatst te Rotterdam. Aangewezen om den 27en Juli '32 per mail schip Indrapoera naar Nederlandsch-Indië te vertrekken: Bootsman O. Blauw, serg.-konst. A. Maag denberg, id. A. H. F. Fonteijn, serg.-timm. P. Medendorp, majoor-schr. J. A. de Goeij, stafmuzikant E. S. Rooda, serg.-macht. A. Dat, id. H. L. Looijestein, id. M. de Bruijne, id. S. R. Markus, id. J. C. Glimmerveen, serg.- maj. d. mars. C. Wijnands, id. W. Voorn, kwartiermr. T. de Vries, id. A. v. de Keuken, matr.-konst. A. v. den Berg, seinersmaat J. J. Siebenlist, id. W. v. den Oever, id. G. J. van Noort, korp.-torp.mr. H. J. P. Sigo'n, id. J. F. Lievers, id. G. P. van de Staaij, korp.- vltmr. M T. A. G. van Brakel, id. G. Bessels, id. G. Visser, schoenmaker P. L. Schenk, korp.-macht. G. C. van Westreenen, id. E. C. Ietswaart, id. P. A. Heiligers, id. P. Teune, id. H. Haasdijk, tamboer 2e kl. J. H. Meijer, marn. ie kl C. M. van Luijk, id. M. van Colmjon, id. J.-Bakker, id. H. A. Kaufmann, id. H. C. de Langen, marn. 2e kl. B. Bleijinga, id. W. H. Halder, id. W. J. Meijkamp, id. R. B. van Gemert, id. L. Weergang, id. W. M. Rattink, marn. 3e kl. J. Mulder, id. A. H. Janssen, id. D. A. v. der Kruit, id. J. H. den Daas, id. B. Kerkmans, id. D. Vergunst, marn. 2e kl. W. Brouwer. Overplaatsingen. Sêrg.-konstabel E. P. Erfmann van van Speijk naar Gelderland, 4 Juli '32. maj.-macht. G. G. Gerdingh van id. naar Kaz. O.zdt., 2 Augustus '32. Serg.-konst. P. de Blieck van Schorpioen naar Heemskerck, 9 Juli '32. Idem A. J. de Beer van Kaz. O.zdt. naar Schorpioen, 9 Juli '32. Serg.-timmerm. B. J. Methorst van Mar.- hospl. n. Wachtschip Willemsoord, 6 Juli '32. Serg.-macht. J. C. Nieuwland van v. Speijk naar Heemskerck, 9 Juli '32. Idem H. G. Smit van id. naar Kaz. O.zdt., 6 Juli '32. Bevordering. Matrozen 3e kl. M. Schoonhood, D. R. Hammer, D. C. Schulz, F. de Dunnen, F. L. M. Meeuwisse en W. J. J. Oort tot matrozen 2e kl. m.i.v. 1 Juli '32. Idem 3e kl. J. van Rensen en A. Tetenburg als voren. Matroos 2e kl. P. de Nooijer tot idem ie kl. m.i.v. I Juli '32. Stoker ie kl. A. A. C. van Eekelen tot sto ker-olieman, 1 Juli '32. Stoker 2e kl. A. H. Henschen, S. Sijtsma, P. Schouten, K. Klijne en J. J. van Hesselin- gen tot stoker ie kl. 1 Juli '32. Stoker ie kl. M. P. van Meenen tot stoker olieman als voren. De korporaal der mariniers L. G. J. Frcde- rix heeft een dezer dagen voldaan aan de herhalingsproef voor meester geweerschermer. Met ontslag uit den zeedienst: Marinier ie kl. P A. Dassen, 18 Juli '32.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7