OP EN OM L_ het binnenhof! J Nog geen zomerrust. - Een korte terug blik. - Crisis-wee - Zij die gingen. - En 1933? - E)e Econ. Raad en de vleeschcontingenteering in de Eerste Kamer. - Denemarken. - De Prinselijke „kus". de nauwsluitende mouw en rug; op het voorpand en aan de mouwen zijn kleine knoopjes gezet. De rok heeft een diago- naalsgewijze geknipt bovenstuk, dat naar het midden achter zeer laag uit loopt en waaraan een klokrok is gezet. Voor een middenmaat is voor deze japon noodig ongeveer 3.50 m. 100 cm. breed en voor het bovendeel X m., eveneens van 100 cm. breed. Patronen verkrijgbaar in de maten 4250 voor den prijs van 0.58. Geschikt voor de maten 42 tot 50. Benoodigde stof 2 el van 100 cm. breedte. Patronen verkrijgbaar voor 0.48. VOOR DEN ZOMER. Gekleed jurkje. No. 746. Onze meisjes hebben ook wel eens een meer gekleed jurkje noodig voor bijzonder feestelijke gelegenheden. Wij WEEK- KRONIEK Practisch huishoudschort. (op verzoek). No. 7406. Hierbij geven wij onze lezeressen het model van een buitengewoon practisch huishoudschort met lange mouwen, dat Wii bij de huiselijke bezigheden over onze japon aanschieten, zoodat deze goed beschermd is tegen mogelijke vlekken en dat wij toch ook weer bij onverwachts bezoek maar even uit te trekken hebben en er dan dadelijk be hoorlijk uitzien. Het schort heeft een recht stuk aan ▼óór- en rugzijde met een kleine kraag, terwijl de sluiting middenvoor is met knoopen en knoopsgaten; de mouw is ruim ingehaald met een smalle man chet, terwijl de onmisbare zakken voor beurs enz. niet vergeten zijn. Het schort kan van alle waschbare stoffen gemaakt worden, maar staat het aardigst van satinet of cretonne, waar in we zooveel aardige moderne dessins vinden. Voor een middenmaat is noodig 4Yz k 5 m. stof van ongeveer 80 cm. breedte. Dit schortpatroon stelen wii tegen den kostenden prijs beschikbaar, n.1. voor slechts veertig cent. Blouse. Ook voor gezette figuren. (Op verzoek). No. 152. Deze gladde aansluitende blouse is zeer geschikt om bij een mantelpak ge dragen te worden; doordat er niet meer ruimte is dan noodig is, heeft men het voordeel, niet altijd een gekreukelde blouse te hebben, indien men den man tel ergens uittrekt. De blouse heeft geen kraag en het eene voorpand gaat met 'n aangeknipte punt over het andere, terwijl de knoop- sluiting tevens als garneering dient. Aangesloten in de taille valt dé blouse met twee punten op den rok. De mouw is glad en beeft aan den ondermouw een garneering van eenige kleine punten, die aangeknipt word&o aan den mouw. Heel mooi is de»? blouse van shan- twwg of wétte veochziidie. geven hierbij een model, dat voor dit doel zeer geschikt is. Het rond geschulpte pasje valt op een ruime jurk, die van onderen gegar neerd is met kanten entre-deux. Drie smalle strookjes staan echter ook bij zonder aardig, men knipt hiervoor rechte reepjes voile of zijde, die ge makshalve machinaal geajourd worden; tweemaal de wijdte der jurk wordt voor een ruim strookje gerekend, terwijl in geval plissée's verkozen worden, 3 maal de wijdte genomen wordt. Een strik met lange uiteinden in de tint der jurk maakt het geheel af. Geschikt voor meisjes van 4 tot 6 j .iaar. Hoe breed zijn de verschillende stoffen? „SPAREN" is een woord, dat tegen woordig met groote letters geschreven wordt! Heel vaak is echter de goede wil aanwezig, maar weet men den juisten weg niet in te slaan. Het maken van japonnen en jurken spaart veel geld en dank zii de beschik baarstelling van goede patronen, kan men dit met een weinig handigheid ge makkelijk zelf doen. In den aanvang wordt echter wel eens leergeld betaald, omdat men te veel of te weinig stof koopt, hetgeen esn gevolg is van het feit, dat men geen idee heeft van de breedte der ver schillende soorten. Wii laten er hieronder een lijstje van volgen, hetgeen men goed doet te be waren. Laken, kamgaren en mantelstoffen zijn in den regel 1.30 tot 1.50 m. breed, goedkoop cheviot pl. m. 90 cm., betere kwaliteiten 1.20 m. Popeline 1.10 m. tot 1.20 m. Wollen mouseline 80 cm. tot 100 cm. Zijden stoffen, zooals zijden geor- gette, crêpe de chine, crêpe marocaine. crêpe satin e. a. 90 cm. tot 1 m. Wollen georgette, crêpe de chine en betere wollen weefsels zijn 1.30 m. breed. Voor mantels rekent men 2 X de lengte plus zoom en de lengte der mou wen, terwijl voor japonnen bü een breedte van 100 cm. pl. m. 5 m. gere kend wordt en voor bewerkelijke mo dellen, die geheel lang zijn en met stroo- ken 6 6M m. Voor een wollen japon bij een stof- breedte van 1.30 m. is noodig pl. m. 3H m. sttof. Nog is op het Binnenhof niet ten volle de jaarlijksche parlementaire zommerrust ingetre den. De Eerste Kamer vindt nog werk ter af doening, vergaderde dan ook j.l. Woensdag- middag. Het „eindstation" werd nog niet be reikt, want de laatstelijk in de Tweede Kamer afgehandelde crisis-ontwerpen zijn den Senaat immers niet gepasseerd. Hetgeen echter zeer spoedig geschieden zal. „De slaap des rechtvaardigen", die het La gerhuis thans geniet na een overdrukke zit tingsperiode van ongeveer negen maanden geeft stellig aanleiding om even een terugblik te werpen op hetgeen in die periode in de oude danszaal van prins Willem V „verhapstukt werd. Ik behoef eigenlijk wel niet te memo- reeren, dat de werkzaamheden bijna uitsluitend in het tecken van de huidige crisis hebben ge staan. Buiten het begrootingswerk waarbij natuurlijk ook aanhoudend de malaise ter sprake kwam kunnen eigenlijk slechts een tweetal aangenomen wetsontwerpen worden genoemd, die met de crisis niets uitstaande hadden: het z.g. Godslasteringswetie en de Zuiderzee-Steunwet. Ook het hij de Indische Begrooting behandelde „Schema" van minister De Graaff betreffende de reorganisatie van het Bestuur in de Buitengewesten, viel buiten het kader van de noodmaatregelen, welke in bijna onafgebroken rij aan de orde werden gesteld. De minister van het nieuwe departement van Economische Zaken en Arbeid, mr. Verschuur, heeft de ontzettend zwart en verantwoordelijke taak naar het schijnt met kracht en opgewekt heid aanvaard. V„n de negen Excellenties, ons Kabinet uitmakend, was hij wel degeen, die het meest met de Kamers had ramen te werken. Ook minister Ruys de Beerenbrouck kreeg een deel van de crisis-deliberatiën te „verwer ken". Bij verschillende interpellaties over de werkloosheid en over maatregelen ter bestrij ding van de gevolgen der economische de pressie waren de ministers Ruys en Verschuur de verdedigers van het beleid der Regeering. Van interpellaties gesproken: niet velen zul len geneigd zijn te ontkennen, dat het Lager huis in den laatsten tijd al-meer gebruik gaat maken van het recht van interpellatie, hetgeen niet direct ten voordeele van de beteekenis van het Parlement kan strekken. Alleen over het vraagstuk der werkloosheidsvoorzieningen zijn in een vrij kort tijdsverloop van sociaal-demo cratische zijde niet minder dan drie interpella ties gehouden. De interpellaties-Kupers en Hiemstra b.v. le verden ten slotte weinig afwijkende resultaten op. Het nog immer hangende radio-vraagstuk leidde ook tot verschillende interpellaties, om nu maar te zwijgen over de communistische reclame-interpellaties. De behandeling van moties heeft ook meermalen geleid tot zeer uit gebreide discussies. Men denke slechts aan de motie-Knottenbelt (v.b.). De Kamer heeft dan ook zoo lang en zoo uitvoerig over de crisis gevolgen gepraat men vergete niet, dat bijna bij alle crisis-ontwerpen ook opnieuw over de malaise werd gesproken zoodat zij er ten slotte „beu" van werd. De Regeering heeft getracht om de ergste nooden te stillen. Verschillende bedrijven en industrieën werden gesteund öf door contin- genteeringsmaatregelen öf door ingrijpen in de binnenlandsche handelsverhandelingen öf door het scheppen van de mogelijkheid van finan- cieelen steun scheepvaart) In streng-opbouwenden zin kon het Lager huis maar weinig werkzaam zijn. De ellendige crisis drong zonder ophouden tot arbeid, die ten doel had het streven naar consolidatie, naar het behouden wat men heeft. Nederland wil zoo lang mogelijk in het defensief blijven, zich' slechts verweren tegen aanvallen vanuit het buitenland. Het laatstelijk in de Tweede Kamer aange nomen z.g. clearing-wetje begint op eenige agressie te gelijken. Overigens behoeft het geen verbazing te wekken, dat men hier te lande in al sterker mate begint te roepen om positief optreden tegen nabuur-Staten, die met onze belangen op geen enkele wijze rekening willen houden. Men heeft telkens en telkens de Regee- ring op het hart willen drukken: weest voor zichtig! Ondanks het feit, dat minister Ver schuur herhaaldelijk ondubbelzinnig verklaarde, dat de Regeering ten volle beseft wat de con- tingenteeringspolitiek beteekent, dat zij aan de eene zijd- afbreekt wat aan den anderen kant gewonnen wordt. Maar ten aanzien van deze zaak zou Ik het woord van den heer Weitkamp in herinnering kunnen brengen, die in antwoord op het oordeel van soc.-democratische zijde over de Regeerings-maatregelen, n.1. dat het slechts „lapwerk" beduidt, van meening zeide te zijn, dat men beter met een gelapten broek dan met een vol gaten kon loopen Bij het werpen van een korten „terugblik" mag stellig niet verzuimd worden even het heengaan te memoreeren van een drietal Ka merleden, die een sieraad van het Huis uit maakten. Ik noem de namen Nolens, Van Vuu- ren en Heemskerk, de „prachtkerels", die zoo vele jaren parlementaire geschiedenis hebben „gemaakt". Het aftreden van ds. Schokking, de C.-H. leider, die zitting kreeg in den Raad van State, was eveneens een gevoelig verlies voor de Ka mer. Nieuwe krachten traden aan. In '33 zal de samenstelling van het Lagerhuis in politicis wellicht niet zoo heel veel worden gewijzigd, wat de „krachten" aangaat, zal er wel veel worden veranderd. Wachten wij af! Het j.l. Woensdag in de Eerste Kamer be handelde betrof het ontwerp tot instelling van den Economischen Raad en dat tot contingen- teering van den vleesch-invoer. Buitengewoon belangrijk waren de debatten niet. De Econ. Raad kwam er zonder stemming, nadat enkele afgevaardigden er een kort woord aan hadden gewijd. Over de vleeschcontingen teering heeft men breedvoeriger geboomd, waarschijnlijk ook omdat men zeer te doen had 1 met de bekrachtiging van een K.B., dat betrek- king had op het „eerstelingetje" van minister Verschuur aangaande zijn contingenteerings- politiek. De heeren Van Lanschot (r.-k.) en Wester- dijk (v.-d.) hebben er zeer terecht op gewezen, dat men zich thans bezig hield met een regeling, welke nu bijna 6 maanden in werking is en dieop 15 dezer reeds ophoudt te gelden. Welke waarde mogen wij ten slotte aan deze deliberatiën hechten?, meende de heer Wester- dijk te moeten vragen. Genoemde heeren steunden overigens de Re geering. De liberale heer Coster lieteen veel minder enthousiast geluid hooren. Dr. Wibaut (s.d.a.p.) was de eenige onverzoenlijke oppo sant. Hij zag in deze contingenteering het ele ment van „bescherming" en verklaarde in het algemeen tegen de practijk van de Crisis-in- voerwet en in 't bijzonder tegen de vleeschcon tingenteering te zijn. De roode ex-wethouder van Amsterdam vroeg dan ook aanteekening van zijn tegen-stern. Minister Verschuur wees er in zijn antwoord op, dat de late behandeling van dit onwerp niet de schuld van de Regeering is. Op 23 Ja nuari j.l. werd het eerste K.B. uitgevaardigd. Op 30 Januari d.a.v. werd het gewijzigd en vijf dagen daarna ging het ontwerp-wet ter Raad van State. De minister onderstreepte, dat in deze het Parlement zélf de schuld heeft aan de trage behandeling. Hij vertrouwde echter, dat de zaak in 't vervolg wat vlotter zou gaan, omdat men 't nu over de hoofdzaak wel eens is. Mr. Verschuur bleek zelfs geen behoefte te hebben aan een ander systeem, waar de heer Colijn in de Tweede Kamer immers op had ge zinspeeld. Opnieuw legde de bewindsman er nadruk op, dat de Regeering met de contingenteeringen de grootst-mogelijke matiging betracht, riskee- rend het verwijt van te slap op te treden. Wat de moeilijkheden met Denemarken be treft, mr. Verschuur verklaarde, dat wij die nog niet te boven zijn, al zijn er belangrijke verbeteringen. In den laatsten tijd kwamen er nog verschil lende klachten van importeurs. De bewinds man deed begrijpen, dat 't hem „een feest" zal zijn als hij spoedig zal kunnen overgaan tot verruiming van het contingent vleesch, ten einde met Denemarken weer heelemaal „goede maatjes" te worden. De vraag, of al of niet aanneming van het ontwerp nog „effect" zal hebben, beantwoord de minister Verschuur bevestigend. De Regee ring vraagt het fiat der Kamers om daardoor meteen weer te kunnen komen tot een nieuw K. B. Zonder stemming vereenigde de Kamar zich met het ontwerp. Vermoedelijk zal de Senaat nog één ke.-s bijeenkomen, voor ook aan deze zijde van het Binnenhof de Olympische rust zal zijn inge treden, ter afdoening van de nood-steunmaat regelen, welke laatstelijk in de Tweede Kamer werden goedgekeurd (Scheepvaart, varkens, steun aan den groven tuinbouw in West- Friesland). Uitgesloten „zeer buitengewone omstandig heden zal dan de Schoone Slaapster, genaamd Parlement (met deze beeldspraak bedoel ik Dinsdag in September a.s. de Prinselijke kus niets hatelijks!) niet eerder dan op den derden ontvanger PA«LEMENT-#«WBR

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 16