H AMSTERDAMSCHEk 1 BRIEVEN 4/CbTl De eigenlijke viering van het 300-jarig bestaan der Universiteit, de kern waar alles wat we in deze maanden aan feesten organiseeren zich omheen groepeert, is weer achter den rug. Die viering waarbij in de eerste dagen de proffen, zooals het behoort, vooraan gingen, werd besloten met dagen waarop de studenten op den voorgrond traden en het heft in handen hadden. Ik zal u verder maar niet met allerlei feest-verslagen aan boord komen en slechts nog enkele woorden wijden aan het Openluchtspel dat de studiosi onder leiding van Adriaan Hooykaas op het voormalig Paleis voor Volksvlijt-terrein den volke voor-voerden. Over den inhoud van dit spel, dat tenslotte, toen de oorspronke lijk als auteur uitgenoodigde prof Jolles met zijn tekst niet op tijd gereed kon ko men, min of meer noodgedrongen door den regisseur zelf met behulp van enkele anderen, in elkaar werd gezet en waarin de strijd verbeeld wordt die aan de stichting van het Atheneum vooraf g;ng, doe ik ook verder maar het zwijgen toe; van bijster veel belang was die inhoud niet. Be langrijk daarentegen was wel, dat men hier, op dit oude Paleis-terrein, met behulp van een zeer doeltreffende tooneelbouw en een voortreffelijke schijnwerpers-installatie, be nevens een goed toeschouwers-amphitheater met een 300 tal zitplaatsen, een in vele opzichten ideale openlucht-schouwburg tot stand had gebracht, waarin de massa-be wegingen van de groepen, waarmede in dit Spel gewerkt werd, volledig tot hun recht kwamen. De vraag dringt zich op, en werd ook al reeds van verschillende zijden in het openbaar gesteld, of het niet.... zonde en jammer is deze goede gelegenheid voor massa-tooneelspel nu maar weer dadelijk op te doeken; of er niet ernstig aan te denken valt deze goede gelegenheid voorloopig in stand te houden en beschikbaar te stellen voor vertoonin gen met massa-regie, vertooningen die voor een moderniseering en her-opbloei van de tooneelkunst groote waarde kunnen heb ben en waarvoor elders in de stad nergens zulk een geëigend milieu te vinden is. Laat ons, zeggen velen, deze gelegen- heids-openluchiTtooneelbouw nu niet da delijk, na een paar voorstellingen, die daarenboven wegens de hooge entrée-prij- zen (van 5, 6 en 7 gulden) door de groote kringen niet bezocht konden worden, weer gaan afbreken, maar hem voorloopig in stand houden. Dat is in alle geval beter dan het wederom geruimen tijd braak laten liggen van dit terrein, daar aan het Frede- riksplein, waar het anders toe komen zal. Dat we, in deze tijden, spoedig zullen ge raken tot een goede permanente bestem ming van dit terrein, is vrijwel uitgesloten. De plannen om daar een nieuw stadhuis te bouwen, een opera-gebouw neer te zet ten, een soort super-lunchroom te doen verrijzen (er zijn wel eens zeer voorloopige besprekingen in deze laatste richting met Heek gevoerd) zijn, kan men gerust zeg gen, voor afzienbaren tijd van de baan. Daarom: doet uw voordeel met wat deze studentenfeesten u daar in den schoot hebben geworpen! Het denkbeeld is nog zoo gek niet. Van het andere Openluchtspel dat, ook op de laatste dagen van de vorige week, in het# Stadion ging. onder leiding van Frank Luns en dat „de Wetenschap", als „Licht des Vredes" bedoelde te symboliseeren, zij alleen vermeld, dat het, voor het vrij ge ringe aantal toeschouwers zoo nu en dan wel een kleurig en oogen-verheugend schouwspel opleverde, maar verder gevoe gelijk buiten bespreking kan blijven. Luieren en zwemmen. Der waarheid getrouw kan men trou wens zeggen, dat de hoofdstedelijke bevol king over 't algemeen genomen, in deze zomersche dagen, alle feesten en spelen vrijwel buiten bespreking laat, er alleen maar van in de krant leest en bij het voor bijrijden van een „rood-bebokt" Senaats rijtuig slechts even, terzijde, mompelde „O! Ja, die studentenfeesten...." Ook de intochten van diverse film-sterren, die bioscoopdirecteuren, impressario's en.... •hotel-directies den laatsten tijd in een, schier onafgebroken stroom doen houden, trekken maar matig belangstelling. Evenals b.v. het dansconcours en een nieuwe „Miss Hol!and"-verkiezing die dezer dagen in het Concertgebouw plaats had. Amsterdam is min of meer immuum geworden voor feesten en speciale attracties; in deze zo mersche dagen doet het in hoofdzaak, en in afwachting van betere tijden, niet veel meer dan.... luieren en zwemmen. Het Vondelpark komt, nu men er tegenwoor dig ook op de meeste grasperken mag neerzijgen en zich niet meer uitsluitend, zooals vroeger, aan de gebaande paden er. officieele zitplaatsen, dat zijn: de banken, behoeft te houden, op zijn wijze aan de behoeften dezer dagen tegemoet; en de ge meentelijke zwem-gelegenheden, zooals het Schinkelbad, die aan het Nieuwe Diep en de drijvende ditos over Het IJ, doen dat op hunne wijze ook. Hoe zwem-lustig de hoofdstad geworden is blijkt wel uit de cijfers; de vorige week gingen een 65000 Amsterdammers te water en het laat zich aanzien, dat het deze week over de 70.000 zal worden!.... De nieuwe, groote ge meentelijke zweminrichting aan den Zuide lijken Wandelweg bij den Amsteldijk, die in het begin van de volgende maand zal geopend worden, behoeft niet bang te zijn voor gebrek aan clandizie; blijft de zwem- lust zoo toenemen als we dit de laatste jaren hier te zien krijgen, dan komen zelfs de vele tonnen gouds, die de gemeente hier, naar het oordeel van de critici, in het water smeet, spoedig uit dat water weer naar joven.... Alleen de speciale attracties in de „bui tenplaatsen", rondom Amsterdam, vermo gen het in deze dagen nog wel min of meer te doen. Zoo spelen, Zandvoort, Zaandam en Muiderberg, die tegenover de stede lijke bevolking op het oogenblik toch al een goed spel in handen hebben, met succes hun extra troef-kaarten uit, respec tievelijk bestaande uit: de bezoeken van den ex-Duitschen keizer, de schatgra- verij van Madame Sylvia, en de open stelling van een groot „gemeenschappelijk" bosch, temidden waarvan men ook de be roemde Echo aantreft, die reeds in de da gen van den dichter Hooft een vermaak voor oud en jong was. Speciale attracties in den Raad. Speciale attracties, als men het zoo noemen wil, waren ditmaal: het snor ders-debat, dat over de 12 millioen be- zuinigings-eisch van Minister de Geer en, als klap op de vuurpijl, het aannemen van het reorganisatieplan voor de spoorwegen in Oost. Wat het eerste betreft: de politie is den laatsten tijd weer overgegaan tot een verscherpte drijfjacht op onze witte en gele banders, daartoe in staat gesteld door een kleine wijziging in de politie-verorde- ning die thans het „op den openbaren weg te huur aanbieden van een auto "ver biedtVroeger stond er, dat het „be stuurder" verboden was zulks te doen; de betrokken chauffeurs namen dan eenvoudig een hulpje mee, die dat „te huur aanbie den" bewerkstelligde, en daarmee was dan op eenvoudige en afdoende wijze het verbod.... ontdoken! Dat kan nu, bij de nieuwe bepaling, die alleen maar van de auto zelf spreekt, zonder verdere persoons aanwijzing, niet meer. Het regent de laat ste dagen dan ook processen-verbaal. Van meerdere zijden, ook in den Raad, werd deze nieuwe politiekruistocht tegen onze „bandjes" gelaakt. Men behoeft geen refe rendum te gaan houden om te weten, dat onze goedkoope, snorrende benzine-aapjes onder het publiek populair zijn; zij hebben voor de breede lagen der bevolking het taxirijden populair gemaakt. Zij mogen dan wat minder puik in orde zijn dan de ondei hooge controle staande, stationeerende „geblokte" taxies, een derde van de, op hen rijdende chauffeurs mag dan, volgens de politie, uit „minder gunstige elementen" bestaan, dat zij meer ongelukken op hun geweten hebben dan hun hoogelijk offi cieele maar tevens veel duurdere zusjes, is nog nooit gebleken. Intusschen: ook al veroordeelt men een algemeene drijfjacht ais thans op hen gehouden wordt, eetv zekere regeling moet er, ook voor hen, komen; men kan ze niet volkomen laten „vrij-buiteren" en elkaar eiken avond op drukke punten, op Rembrandtplein en elders, uit concurrentie-nijd letterlijk in de wielen laten rijden.... Handhaving van een algemeen verbod is zeker niet juist en gaat tegen het klaarblijkelijk verlangen van het groote publiek lijnrecht in; maar een geheel vrijlaten is er ook naast. Wat dan? Een schiften van de witte en de zwarte schapen, zoo dat de witte een rijvergunning wordt verstrekt en de zwarte niet.... Tot een goede oplossing zijn we, ook na deze laatste debatten, nog niet gekomen. De kwestie is bijna even lastig naar een geestig Raadslid opmerkte, als.... de benoeming van een nieuw hoogleeraar in psychologie! Hoe komt men er toch bij dat Minister de Geer nog eens een 12 millioen-bezuini- ging op de begrooting van dit jaar van de gemeente geëischt zou hebben? Aldus de vraag die, toen het tweede attractie-punt aan de orde kwam, gesteld werd. Het is alleen maar een gerucht, dat door enkele bladen" verspreid werd en uit de correspon dentie over die begeooting door den Minis ter met Gedeputeerden «1 deoe deze weer met het Gemeentebestuur gevoerd, blijkt niets van zulk een eisch! Ja, maar, ant woordden daarop zij die destijds over deze veronderstelde eisch alarm haden geblazen, ja, maar, dan zouden we toch eerst nog eens die h e e 1 e correspondentie en niet maar en stukje er van (zooals tot nu toe) onder oogen moeten hebben; mis schien is de eisch dan wel niet met even- zooveel woorden gesteld, maar we maken ons toch sterk dat hij dan maar al te goed en de duidelijk tusschen de regels in te lezen stond. Hoe komt het anders dat niet alleen enkele bladen, maar ook het col lege van B. en W„ in zijn binnenkamei (naar wij zeker meenen te weten) zich over deze zaak druk en bezorgd heeft ge maakt?.... Intusschen blijft dit alles, wat er verder in dezen nog, al dan niet van tusschen de regels in, aan het licht ge bracht wordt, nakaarten. De eenvoudige burger, die niet aan politiek doet, zegt eenvoudig: laten we blij zijn, dat we er voor d i t jaar tenminste, al dan niet tegen de oorspronkelijke bedoeling van „den Haag" in, af zijn; het volgend jaar zien we dan wel verder.... Over het derde punt behoef ik, nu ik die reorganisatie-planenen voor de spo ren in Oost, met inbegrip van de verplaat sing van het Weesperpoortstation hier al eens uitvoerig besproken heb niet veel meer te zeggen. Alleen dat de zaak nu de desbetreffende voordracht zonder hoof delijke stemming werd aangenomen, de finitief in kruiken en kannen is en een dezer dagen met de uitvoering, die min stens een zevental jaren vorderen zal, kan begonnen worden. Nieuwe tram attracties gevraagd. Waarnemend directeur dr. Lulofs van de tram mocht wel wenschen dat hij met zijn reorganisatie-plannen al even ver was. Maar daar lijkt het nog niet op. En intus schen daalt-, volgens de laatste gegevens, het cijfer van het passagiers-vervoer weer angstwekkend. De nieuwe attractie-punten, zooals de vijf-minuten-dienst op enkele lijnen en de nieuwe groote harmonica wagens, „doen" het, ook al worden zij' „dik" geadverteerd, maar even en ver mogen weinig of geen redding te bren gen. Nu zint men weer op het organiseeren van een „stam-lijn" die elke minuut van het Weteringsplantsoen naar het Centraal station zou rijden en waarop alle passagiers van de diverse lijnen uit de buitenwijken die dit plantsoen aandoen, zouden worden overgeheveld. Of dit helpen zal? Het is, ik zei het al, op het oogenblik een slechte tijd voor attracties en zelfs een man als dr. Lulofs, die vroeger als leider van het elec- triciteitsbedrijf toch wel blijk heeft gege ven dat hij het publiek steeds weer nieuwe dingen die er in gingen, weet voor te zet ten, heeft er als tram-beheerder last ge noeg van. rwovswtfc- „Heb je al van het nieuwe schoon heidsmiddel gehoord?" „Ja, ja, ik heb het ai geprobeerd!" „O ja, ik heb direct gedacht, dat het niets waard was".... („Muskete"). We hebben elkaar al eens eerder ontmoet. O ja, juffrouw? Ik herinner me niet. O ja, U deed' me in Augustus van 't vorig jaar een huwelijksaanzoek. Dan ben ik door 't oog van een naald gekropen. „Werkelijk, er is geen gevaar", zei de dokter, die probeerde den patiënt wat te bemoedigen. „Ik heb zelf die ziekte ook gehad." „Ja", antwoordde de sombere zieke, „maar u hadt niet denzelfden dokter." Postbode (die een blauwtje heeft ge- loopen): ,,'t Is toch wel hard! Alsof 't nog niet erg genoeg is, dat ze me de bons heeft gegeven, moet ik haar ook nog de minnebrieven van m#n mede minnaar brenger»'" Nee, dat vind ik nou niks niet mooi van die meneer van de krant. Die heb mij d'r nou heelemaal niks van gezeg dat de bur gemeester (das die meneer met die mooie ketting om) dat die meneer vees heb ge- "had. As nou zoo iemand as ik, die ook in de krant schrijve mag, nog niet eens weet wat er allemaal gaat gebeuren hoe kan ik dan in de krant schrijve en ik had dan ook wel een versje willen opzeggen net zoo ie» van lieve pa is jarig, O wat ben ik blij. En nou heb ik niks opgezeg en ben ik d'r ook nie bij gewees maar nou heb ik in de krant geleeze dat d'r allemaal die menschen van de harremonieen geblazen hebbe dus dat zal wel mooi gewees zijn. Maar weet jullie wat ik nou zoo jammer vind? Dat de bur- regemeester nog nooit dat mooie pakkie aan heb gehad. Nou as ik zoo'n mooi ding had dan dee ik het vas iedere dag aan en dan weet ik zeker dat dan ook alle matro zen hun mus voor mij zouen afnemen. En nou is de kerremis ook opgedoek. Dat vind ik nou wel heelemaal jammer, nou kenne me niet meer in de draaimoolen en nou zijn ze allemaal maar een beetje aan het kerremis maken maar het is toch lang niet zoo lollig as anders 'en nou is het alleen maar in Cassino en in de bioscopen en speelt er een heele ouwe juffrouw die heet geloof ik kniertje, maar daar geloof ik niet veel van want die dingen kan je alleen maar bij de slager krijgen dus dat zal wel een smoesje weezze maar ze hebbe toch gespeeld en ook dat stuk van de knot en Wimpie is d'r niet gewees want ik had een zeerre vinger en dat deed pijn. Dat vind ik wel jammer want ik had dat ding, dat kniertje ook wel eens willen zien. Maar misschien komp dat nou ook nog wel eens. Misschien komp de kerremis ook r.cg wel eens want de draaiorregels zijn d'r ook gewees en d'r is ook een duikboot wegge gaan en d'r is een meneer mee met een heele gekke naam en die wil een heele tijd onder water gaan om wat op te meten staat in de krant. Maar hoe kan dat nou? As die wat moet opmeten dan moet ie d'r toch uit en hij heb niet eens een zwembroekkie aan en dat moet toch want hij ken toch niet met z'n gëwoonne kleeren aan het water in. Maar dat zal wel weer kwats weezze. O ja dat zou ik nog heellemaal vergeette. D'r heb toch laats een advertentie in de krant gestaan dat een meneer een juffrouw zoekt voor de kerremis om samen lol te maken en dat die meneer een rose lefdoek- kie in z'n zak zou stoppen en dan moest die juffrouw een bloemmetje op der jurk stoppen. Nou en toen heb ik met Heintje afgesproken om d'r heen te gaan kijken en toen heb Wimpie een lefdoekkie in z'n zak gestop en zijn we 's avonds naar den Ka- naalweg gegaan. Maar geloof U wel dat ik hard heb moeten wegloopen want d'r waaren veels te vee! juffrouwen en toen durfde Wimpie niet meer sa Heintje heb een wats op z'n oog van een van de juf- frouwwe gekreegge omdat ie d'r uitlagte. Nou as die juffrouwwe zoo slaanderig zijn dan moette ze maar wegblijvve en toen ik s'avonds thuis kwam toen kreeg ik al weer op m'n kop omdat ik zoo laat ben weggebleven maar we hebben toch lol gehad. En die meneer die met de haarringe- wagen naar Brussel is gewees is d'r ook weer en die heb nou geen vacantie meer. Dus dat zal die wel niet lollig vinde en d'r komp nou ook op het strand een nieuwe straat. Nou hoef je niet meer over de steene te looppe, dat is miar goed ook want dat dee wel pijn. En nou zegge ze dat de burregemeester dat ding dan zal openen en omdat we nou op een badplaats zijn moet ie dat op z'n blootte voeten doen om dat de menschen d'r ook altijd met hun blootte voeten over heen loopen. Dus dat zal wel lollig weeze en ook makkelijk want as je nou naar Laan toe moet om een ijssie te haalle dan kan je dat lekker doen en hoef je niet meer over die aakelige steenen. Het wordt nou al weer gauw vacantie he en as ik nou maar over ga dan is het goed maar as ik blijf zitte dan hoor je m'n zuster weer maar zitte blijwe doe ik toch niet want as ik laatter bij de krant wil koomme zeg die meneer van de krant dan mag ik niet blijve zitte dus dat zal dan wel zoo weezze. Nou beste mensche ik hou dat maar weer op tot de volgende week. Daaaaaaag.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 17