Iets over belastingen. Fraude bij de gemeentesecretarie te Rotterdam. Zijn vrouw doodgestoken. HOOFDKANTOOR: KONINGSTRAAT 76 Fuessen in Allgau geteisterd door onweer. Een Fransche duikboot verongelukt. iO'prcc£r&mm& ken aanwezig zijn. De mogelijkheid be staat dat de matten van de kapokverpak king te jong waren, waardoor broeiing zou zijn ontstaan. De Rotterdamsche Lloyd deelt mede, dat het slechts een gissing is dat broei ing in de tabak oorzaak van den brand was. In ruim IV' was echter geen copra geladen. Omtrent de oorzaak van den brand kan nog geen uitsluitsel worden gegeven. De hoofden van de bureaux der Ta baksinspectie te Soerabaia en Semarang, de heeren Mühlenfeld en Molenaar zijn Donderdag naar Batavia vertrokken ten einde als deskundigen aanwezig te zijn bij de opening van luik IV. Het vertrek van de „Dempo" is voor- loopig vastgesteld op Zaterdag in den loop van den dag. De brand neg niet gebluscht. De directie van den Rotterdamschen Lloyd deelt mede dat het ruim, waar de brand woedt, Woensdagavond weer voor 48 uur, dus tot Vrijdagavond, is dichtgemaakt en onder koolzuur gezet, Als dan zou blijken dat de brand nog niet uit is, zal men het vuur met water aan pakken. Over het vertrek van de „Dempo" kan dus nog niets met zekerheid worden ge zegd. Korten tijd geleden is op de gemeente secretarie gevestigd in het Raadhuis aan den Coolsingel te Rotterdam een fraude ontdekt die een bedrag tusschen de zeven en tien duizend gulden beloopt. Deze ver duistering is hoofdzakelijk gepleegd op de afdeeling Volkshuisvesting. Bij een controle van de boeken van deze afdee' ling werd een tekort geconstateerd, waar na een uitgebreid onderzoek werd inge steld nadat ook de politie met de zaak op de hoogte was gebracht. Gebleken is toen, dat de verduistering gepleegd zijn door den adjunct-commies van de afdee- iing Volkshuisvesting, den 37-jarigen U. H. O. Het onderzoek wees uit, dat O. gedurende eenige jaren door valsche boe kingen, die zeer geraffineerd plaats von den, zoodat zij niet spoedig aan het licht konden komen, zich telkens van de ge meentegelden, die hij beheeren moest, be dragen had toegeëigend. De ontrouwe ambtenaar werd door de politie van Jiet bureau Groote Paauwensteeg in arrest gesteld. Bij het onderzoek waren de ver- valschingen zoo duidelijk aan het licht gekomen, dat hij deze niet kon ontken nen. De man is in het huis van bewaring opgesloten. Vijf jaar gevangenisstraf eischt. ge- Vcor de Rotterdamsche rechtbank heeft terechtgestaan de 38-jarige scheepskok C. G. E., wien ten laste was gelegd, dat hij op 19 April met het oogmerk om zijn eclit- genoote E. de Roo van het leven te be- rooven, haar opzettelijk eenige mes stken heeft toegebracht, waarvan een doordrong in de linkerlong, tengevolge waarvan E. de Roo korten tijd daarna is overleden. Subsidiair was verdachte ten laste gelegd zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbend. Verdachte bekende de steken te hebben toegebracht. U'it zijn verhoor bleek, dat lui met zyn vrouw reeds veel had meege maakt. Verdachte was zeer vergevensge zind geweest. Toen de vrouw op 19 April in verdaehte's kosthuis aan de Delftsche- vaart was gekomen, had zij verdachte mee gedeeld, dat zij weer van hem weg zou gaan. Dat had verd. zoo aangegrepen, dat hü buiten zichzelf geraakt was. Hii had een dolkmes, dat op tafel lag, gegrepen en daarmee had hij in het blinde weg ge stoken. Dr. E. C. van Rijssel had de lijkschou wing verricht. Get. had gevonden dat de vrouw op zes plaatsen was gestoken. Van deze steken was alleen die in den rug, die doorliep tot in de linker long, doodelijk geweest. Dr. W. N. Donkersloot heeft het over verdachte uitgebrachte psychiatrische rapport nader toegelicht. Verdachte is een kalme en rustige man, met goede karak tereigenschappen. Volgens de meening van getuige kan dit feit verdachte niet ten volle worden toegerekend, aangezien ver dachte gehandeld heeft in een oogenblik van bewustziinsvernauwing. Het O. M. meende, dat hier doodslag niet bewezen is, doch wel zware mishande ling met doodelijk gevolg. Verdachte heeft een treurig huwelijksleven gehad. Ver dachte was een zuinig man, maar dadelijk na haar huwelijk zette de vrouw de bloe metjes buiten en was zoo verkwistend, dat de man zich liet verleiden tot het plegen van verduisteringen. Hiervoor heeft de rechtbank verdachte een voorwaardelijke straf opgelegd. De vrouw heeft herhaalde lijk pogingen gedaan haar huwelijk door echtscheiding te ontbinden. Als verdachte op zee was, gedroeg de vrouw zich zeer losbandig. Verdachte hield van zijn vrouw. Hii deed dit ook op het oogenblik, dat voorafging aan den noodlottigen steek. Van hem kan gezegd worden, dat hij ge dood heeft, wat hii lief had, en hii heeft haar gedood omdat hü vreesde, dat zij een slechte toekomst tegemoet ging. Het O.M. wil er bü zijn eisch rekening mee houden, dat verdachte veel geleden heeft en eischt terzake van zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbend, 5 jaren gevange nisstraf. Uitspraak 12 Juli. DOODELIJK ONGELUK BIJ HET VUURWERK TE SCHEVENINGEN. Bij het afsteken van het vuurwerk te Scheveningen is Donderdagavond pl.m. 10 u. 50 een vuurpijl in het mortier, waar uit het voorwerp moest worden afgescho ten, tot ontploffing gekomen. Het mor tier sprong uit elkaar en een der stuk ken heeft een bediende van het vuur werk, den ongeveer 60-jarigen Bakker, uit Oudenrijn, op slag gedood. Het lijk den man, die tot het personeel der pyrotechnisc-he fabriek van de firma Kat te Leiden behoorde, is door den genees kundigen dienst getransporteerd, politie stelt een onderzoek in. ONGELUK OP EEN SCHIP. Donderdagmorgen is de Gl-jarige N Zinsnieister, van den Breeden Hilledijk te Rotterdam op het stoomschip „Volen dam" van de Holland—Amerika-iijn, lig gende aan de Wilhelminakade, bij het laden van dit schip getroffen door eenige zware kisten, die uit een strop vielen. De man kreeg een wervel- en bekkenfrac tuur en is kort na- het ongeluk ter plaatse overleden. Het stoffelijk overschot is naai de woning overgebracht. DIEFSTAL VAN RIJWIELBELASTINGPLAATJES. Aan het station te Amersfoort be merkte gistermorgen een assistent van de spoorwegen, dat een aldaar werkzaam zijnde stratenmaker van de fietsen van post- en spoorwegpersoneel de belasting- merken stal. In totaal heeft hij 00 plaat jes gestolen. Hy is aangehouden. VERDUISTERING. Een schilderspatroon te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat zijn gewezen compagnon, te zijnen nadeele, 1800 zou hebben verduisterd. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. In het kanaal tusschen Axel en de Sas sing is Dinsdagavond bij het baden ver dronken C. B., werkzaam als onderbaas in een der fabrieken te Sluiskil, gemeente Terneuzen. ONWEER. Te Oldekerk (Gron.) is Woensdag nacht tijdens een onweer een schuur van den landbouwer W. Pera door den blik sem getroffen en afgebrand. Een schaap en 40 kippen kwamen in de vlammen om. BOTSING TUSSCHEN MOTORFIETS EN AUTO. Twee zwaar gewonden. Donderdagavond omstreeks half tien, zijn op den nieuwen rijksweg nabij Delft, twee jonge mannen, afkomstig uit Zwit serland, die op een motorfiets met een snelheid van meer dan honderd kilo meter per uur reden in botsing gekomen met een auto, Beide personen werden over den weg geslingerd en zeer ernstig verwond. In deerniswekkenden toestand zijn z;j naar het gasthuis te Delft ver voerd. De motorfiets werd vernield en de auto zwaar besehadidgd. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdagmiddag is het twaalfjarige zoontje van den heer R„ dat uit school kwam, by het oversteken van den Am- stelveenschen Weg, te Amsterdam, door een auto van Van Gend en Loos over reden. Het kind was onmiddellijk dood. Buitenland. Groote verwoestingen. Een ontzettend onweder, dat Woens dagmiddag boven Fuessen heeft gewoed, heeft een geweldige schade aangericht, die nog niet precies in cijfers is aan te geven. Vooral het centrum van de stad, het Noorden en het Westen worden ge teisterd. Hier en daar ziet de stad er uit alsof zij beschoten is. Van vele huizen zijn nog slechts ruïnes over. Bijna alle dakpannen werden weggeslagen en de ruiten vernield. Doordat op den zwaren hagelslag een geweldige wolkbreuk volg de, drongen de watermassa's in de zol ders en de bovenverdiepingen der huizen. Vele huizen zijn onbewoonbaar gewor den, zoodat de bewoners en de gasten van de hotels elders ondergebracht moes ten worden. De tuinen, weiden en akkers in de omgeving bieden een treurig beeld van verwoesting. Er vielen hagelsteeneu, die een gewicht hadden van 1 kilogram. Op sommige akkers staat geen gras sprietje of plantje meer overeind. verschijning groote ontsteltenis wekte. De in lompen gekleede melaatsehen met hun open wonden, die er als geraamten uitzagen, boden een verschrikkelijken aanblik, zoodat de boeren zich in hun huizen opsloten en alles deden om een aanraking met de zieken te vermijden. Slechts met de grootste moeite konden de gendarmen verhinderen, dat de me- laatschen, die sedert dagen geen eten hadden ontvangen en in wier kamp ook de medicijnen zijn uitgeput, naar de ver dere dorpen trokken. Een sterk cordon gendarmes nam hen in hun midden en joeg de stakkers naar het kamp terug. EEN GROOTMEESTER OP HET GEBIED VAN VERVALSCHINGEN. Dezer dagen is te Boedapest een leer- aar van het gymnasium gearresteerd, die reeds jaren als zoodanig werkzaam was, in zeer goede kringen verkeerde en op het punt was om tot rector te worden be noemd. De man bleek indertijd tot leeraar benoemd te zijn op grond van louter ver- valschte diploma's, hij had het nooit ver der gebracht dan een jaar studie en was voor het eerste examen reeds gezakt. Verder ging. hij door voor reservema joor, hoewel hij het in militair opzicht nooit verder had gebracht dan tot kor poraal en toen gedeserteerd was. Hij nam aan alle Poolsch-Hongaarsche feestelijk heden deel, aangezien hij zgn. in het Poolsche legioen gedurende den oorlog had gediend en door Pilsudski tot kapi tein zou zijn benoemd. Verder blijkt, dat hij ook als geestelijke en godsdienst leeraar aan een klooster heeft les gege ven, waarschijnlijk ook op grond var. vervalsehte documenten, terwijl het niet onwaarschijnlijk is, dat ook de naam, dien hij voert, niet de zijne is. Het erg ste is echter, dat hij zich als leeraar op groote schaal door ouders van kinderen, die examen moesten doen, liet omkoopen. Kinderen, wier ouders niet wilden of konden betalen, zakten bij de examens, terwijl zich ook een geval voordeed van een armen joodschen koopman, die met moeite 100 pengö bijeenbracht en wiens zoon desondanks twee onvoldoendes ont ving. zoodat hij werd afgewezen. 66 man in de diepte verdwe nen; 7 gered. Reuter mele'd? Donderdagavond uit Cheibourg, dat ce Fransche duikboot „Promethée", mei 379 ton, door on bekende oorzaak i mijl afstand van Kaap Levi-gezonken .j tijdens een proef tocht aan de oppervlakte; het water is ter plaatse 50 meter diep. Met de boot ziin 49 leden van de beman ning' en 17 andere menschen, ingenieurs en arbeiders, in de diepte verdwenen; 7 leden van de equipage, die op het oogen blik van het ongeluk over boord ziin ge slagen, zijn gerei De „Promethée" is 23 October 1930 van stapel geloop'en. De prefectuur van Cher- bourg stelt alle pogingen in het werk om de plaats, waar de boot zich bevindt, vast te stellen. Er werken ook vliegtuigen aan het opsporingswerk mee. Reuter meldt nader; De gezonken duik boot had aan de oppervlakte een waterver plaatsing van 1550 ton. onder water van 2000 ton. De boot kon op eigen kracht van Cherbourg naar de Antillen varen. Het groote aantal slachtoffers; de commandant gered. Over het ongeluk met de Fransche duikboot „Promethée" worden nog de vol gende bijzonderheden bekend: Tijdens den proeftocht van Donderdag zouden ver schillende constructie-onderdeelen beter 12 JAAR LANG HEVIGE MAAGPIJNEN. Hoe mevr. v. d. B. deze voor goed kwijtraakte. I Een opgetogen brief uit Arnhem. I „Met dit schrijven wil ik l mijn aller- hartelijksteii dank betuigen voor de zoo overstuur, door het cngeluk. dat hii schitterende resultaten, die ik door het aan den minister van marine neg geen gebruik van Kruschen Salts verkregen nauwkeurig verslag heeft kunnen doen beb. 'eregeld en gesteld worden. Daarom be tonden zich behalve de bemanning een aantal ingenieurs en arbeiders aan boord. De officieren en manschappen, die ge red werden, bevonden zich op het moment van het ongeluk oo de commandobrug. Visschersschuiten kwamen haastig naar de plaats des onheils toe en konden nen, die in het water tegen, redden. Ook de commandant is gered. Hij was echt ei EEN ZELFMOORD. Van een millionair. Uit Winston-Salein, een plaats in Noord-Carolino, V. St., komt het bericht, dat zich daar de 30-jarige Smith Rey nolds onder onverklaarde omstandig heden van het leven had beroofd. De jongeman, die al voor de tweede maal ge huwd was van zijn eerste vrouw was hij gescheiden was thans gehuwd met mej. Libby Holman, een meisje, dat met succes in de rechten had gestudeerd, doch sindsdien suces had gehad als zan geres in een schouwburg te New-York. Reynolds was erfgenaam van een for tuin van 20.000.000. Zijn vader was de tabaksmagnaat Wililam Reynolds. De jonge man genoot een inkomen van 500.000. Men weet nog niet hoe bij dezen zelf moord alles zich heeft toegedragen. Mevr. Reynolds heeft haar man de daad zien plegen. DEMONSTRATIE VAN UITGEHONGERDE MELAATSCHEN IN ROEMENIË. Naar de Boekarester correspondent van de ,Lj Xemzedék meldt, braken Zon dagmorgen 25 lepralijders uit het lepra- De kamp en hielden een demonstratie in de hoofdstraat van het dorp Izacea, waar hun ZONDAG io JULI. Hilversum, 1875 M. 8.is—10.00 VARA, 10.3012.00 VPRO, 12.00 ■S.00 AVRO, 5-00—8.00 VARA, 8.00—12.00 AVRO. .15 Gymnastiekles. 9.00 Postduiven- en voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwhalfuur door S. S. Lantinga. 9.30 Zondagmorgentoespraak G. J. Zwertbroek 10.30 Kerkdienst uit de Ver. v. Vrijz. Her vormden te Utrecht. 12.00 Reislezing. A. Cohen: Noorwegen. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gram mofoonplaten. 2.00 Boekenhalfuurtje. 2.30 Vervolg Omroeporkest. 3.00 Uit het Kurhaus, Scheveningen: Residen tie-orkest o.l.v. Ignaz Neumark. M.m.v. Magdaleine Panzera-Baillot (piano). In de pauze: Grammofoonpl. O.a. Pianoconcert D gr. t., Mozart. 4.30 Grammofoonpl. 5.00 Zaaïidamsch Meisjeskoor „De Koren bloem" o.l.v. mevr. W. v. h. Hof-Filippa en Arb. Mandolineclub „Kunst na Arbeid" o.l.v. J. v. Hardeveld. 6.00 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 6.45 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.IS Vervolg septetconcert. 8.00 Vaz Dias. 8.15 AVRO-Kamer-orkest o.l.v. L. Schmidt. O.a. Mimosa-wals, Jones. 9.00 Grammofoonpl. 20 Concertgebouw-orkest o.l.v. Ed. v. Bei- num m.m.v. Hélène Cals (sopraan). O.a. Balletmuziek „Faust", Gounod, en Syvia- ballet, Delibes. 10.10 „The Hawaiian Three". 10.3012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest, m.m.v. Bob Scholte (zang) en grammofoon platen. Huizen, 296 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding door Joh. de Heer m.m.v. NCRV-dameskoor o.l.v. mej. Lauenroth. 9.30 Grammofoonpl. 10.30 Hoogmis. 12.00 Voordracht. 1 12.15 Sextetconcert. 1.40 Lezing. 2.10 Lezing. 2.30 Orkestconcert. 4.30 Ziekenhalfuur. S.00 Kerkdienst uit de Zuidersingelkerk te Assen. Hierna: zang door „Chr. Dameskoor „Ons Qenoegen" te Assen o.l.v. K. H. Moed. M.m.v. Johs. Meek (orgel). 7-45 Lezing. 8.10 Sportnieuws. 8.15 Orkestmuziek, ca. 9.00 Vaz Dias. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 11 JULI. do de Hilversum, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd VARA. 6-457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Grammofoonpl. 9 00 Trio W. Drukker. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht door J. van Oogen. 10.30 Trio YV. Drukker. 11.00 Grammofoonpl. 11.15 Trio W. Drukker. 11.45 Voordracht door J. van Oogen. l2 00—M5 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl m.m.v. L. Fuld (zang) en grammofoonpl. 2.15 Joh. Fabricitis leest uit zijn werk „Kome dianten trokken voorbij." 3.00 Concert. Joh. Fcltkamp (fluit) en P. Tiggers (piano). 33-30 Grammofoonpl. 4-30 Voor de kinderen. 6.00 Concert Joh. Jong (orgel). L. Cohen (viool) en Fr. Feltkamp-Belinfante (cello). p.45 J- W. Roskam: De vacantie-kinderreesten in Nederland. 7.00 Vervolg concert. 8.00 Zomer-Avond-programma. VARA-orkest V vp dC ?r°°V de„? Melod>' Singers, v.«al,u„wn. ARA-tooneel o.l.v. \Yv. Cappellen en 11.00—12.00 Grammofoonpl, grammofoonpl. o.a. Balletmuziek uit „Les petits riens", Mozart; Wals ut „The Desert Song", Romberg, en The Clock apd the Dresden figures, Ketelbey. 10.45 Vaz Dias. 11.0012.00 Grammofoonplaten. Huizen, 296 M. Uitsl. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Grammofoonpl. 10.30 Ziekendienst. il.oo Chr. lectuur. 11.30 Grammofoonpl. 12.30 Orgelconcert Jan Zwart. 2.00 Grammofoonpl. 2.35 Causerie door A. J. Herwig. 3.15 Knipcursus. 3-303.45 Hoedenmaakcursus. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Concert. Karin Maria Kwant (sopraan), P. v. d. Hurk (fluit), J. Vink (hobo), B. v. d. Star (viola d'amore en viool), J. Monis- sen (piano). 6.39 Vragenuur. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Tielsche Vrijw. Muziekver. o.l.v. F. Hendrichs. O.a. Andante 5de Symphonie, Beethoven. 9.009.30 Ds. I. Voorsteegh: Nederland en Oranje. 9.3010.30 Vervolg conce,rt. O.a. Fant. „Tannhauser", Wagner. ca. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Grammofoonplaten. DINSDAG 12 JULI. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 6.307.00 R.V.U. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Voordracht door mevr. H. Arntz-de Jong. 11.0012.00 Orgelconcert door W. Zonder land, m.m.v. Annie Veenenbos (alt). 12.002.15 AVRO-klein-orkest o.l.v. W. Knikker en grammofoonpl. 2.30 Voordracht door mevr. J. Rooyaards- Sandberg. 3.00 Hollandsch halfuur mm.v. leden van het Omroeporkest. 3.30 Concert uit Café-rest. „Royal" te Arn hem: Ensemble Pali Tot. 4.30 Kinderuur. 5-30 AVRO-kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt. 6.30 R.V.U. Psychologische causerie door Dr. J, H. van der Hoop. 7.00 Vervolg concert. 7-30 Reislezing: E. P. Weber: „De Harz". 8.00 Grammofoonpl. 8.15 Uit Musis Sacrum te Arnhem: AVRO- concert door de Arnh. Orkestver. o.l.v. Nico Treep m.m.v. Hélène Cals (sopraan). O.a. Ouv. „Anacreon", Cherubini en aria's uit „Die Zauberflöte", Mozart; Onvoltooide Symphonie, Schubert. 9.1511.10 Kovacs Lajos en zijn orkest m.m.v. ..The Rhythm Brothers" (a.d. vleugel Jip Vogel), „The Three Hawkcourts" (accor deon en zang) en Jan van Riemsdijk (Ve- Utwsche liedjes), ca. 10.00—10.15 Vaz Dias. 11.1012.00 Grammofoonplaten. Huizen, 296 M. Uitsl. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.75 Trioconcert. 1-45 Grammofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.003.30 Grammofoonpl. 4.00 Grammofoonpl. 5.30 Orkestconcert. 7-io Lezing. f.45 Causerie. 8.00 Orkestconcert m.m.v. vioolsolist. 8.45 Zangvoordracht. 9.00 Vaz Dias. 9.15 Vervolg zang. 9.30 Viool en piano. 9 50 Lezing. 1005 Orkestconcert. van de oorzaak der ramp. Naar Havas meldt, mag men hopen, dat het deel der bemanning, dat zich op het oogenblik van het ongeluk binnen in t.e boot bevond, tijdig de waterdichte schot ten heeft kunnen sluiten. Wanneer ce boot niet lek gestooten is, zou in deze om standigheden geen onmiddellijk gevaar bestaan. Maar het reddingswerk zal ten gevolge van de diepte van de zee en de stroomingen op dit punt zeer moeilijk zijn. Het drijvend dok voor duikboooten van de Fransche marine bevindt zich te Cherbourg. De plaats, waar de duikboot zich be vindt, is nog niet vastgesteld. Naar de „Matin" meldt, was de gezon ken duikboot 90 meter lang en 9 meter breed en had zij 5. meter diepgang. Zij werd gedreven door 2 Diesel-Sulzermoto- ren ieder van 500 pk en 2 dynamo's van 2000 pk. De snelheid was boven water 18, onder water 8 mijl. De wapening bestond uit 12 torpedolan *eerbuizen, 2 kanonnen en een machinegeweer. De bemanning be stond normaal uit 65 koppen. De boot kon kruistochten van 30 dagen ondernemen. De geredden. Gered ziin: de commandant, 3 dek-offi- cieren, een adelborst en 2 matrozen. DE ZAAK BARNEY. De kosten voor de verdediging van me vrouw Barney, die, zooals men weet vrijgesproken is van de aanklacht van moord op haar minnaar, moeten onge veer 5000 pond sterling bedragen hebben. Mevrouw Barney, die eergisteren hoogst voldaan het gerechtsgebouw verliet, is gisteren per auto naar Schotland ver trokken 0111 herstel te zoeken 11a haar be proevingen. SCHOTEN VAN EEN KERKTOREN. Vijf dooden, achte ernstig ge wonden. •Naar uit Mexico City wordt gemeld, werden te Agua Caliente van een kerk toren schoten gelost op een optocht der nationale revolutionnaire partij, waarbij vijf personen werden gedood en acht ernstig gewond. De regeering heeft troepen gezonden om de orde te herstellen. INKOMSTENBELASTING. Rente, welke niet wordt uitbe taald, doch op de hoofdsom bij geschreven. Een niet onbelangrijke beslissing nam de Hooge Raad in het bovenomschreven geval. Reeds vroeger (B. 3561) werd uit gemaakt, dat ingeval de rente van een vordering niet wordt uitbetaald, maar op de hoofdsom bijgeschreven, de gelds waarde van die rentevordering deel uit maakt van het belastbaar inkomen van den schuldeischer. In de laatst gepubli ceerde beslissingen in belastingzaken werd tevens een uitspraak van den cas satierechter verkregen over de wijze, waarop men die rentevordering moet waardeeren. Iemand had op een N.V., waarvan hij feitelijk de eenige schuldeischer w-as, een vordering van 655.987. Ter zake hier van was in zeker jaar de toen vervallen rente ad 26.572 in de boeken der N.V, op de hoofdvordering bijgeschreven. Ge schil rees vervolgens over de vraag, of dit totaal bedrag van 26.572— inkomen voor den schuldeischer was. Belanghebbende stelde zich op het standpunt, dat, waar de hoofdsom zijner vordering op de N.V. slechts een waarde van ruim 80 pet. van haar nominaal be drag had, de bijgeschreven rente als post inkomen buiten aanmerking behoorde te blijven, daar door die bijschrijving aan hem (belanghebbende) 'geenwerkelijk voordeel is opgekomen. De H. R. kon zich evenwel niet met deze stelling vereenigen. De cassatie rechter overwoog allereerst, dat rente van een kapitaal, die door den schuldenaar niet wordt uitbetaald, doch die hij schuldig blijft en welke op de vordering van den schuldeischer wordt bijgeschre ven, zonder twijfel als vrucht van die vor dering beschouwd moet worden en, als hebbende geldswaarde, onder des schuld- eischers inkomen moet worden opgeno men. De waarde dezer bijgeschreven vor dering kan evenwel, aldus vervolgt de H. R. in beslissing no. 4588, geenszins op 100 pet. van haar bedrag bepaald wor den, doch is afhankelijk van de gegoed heid van den dibiteur, By deze waardebe paling legt de omstandigheid, dat belang hebbende nagenoeg de eenige crediteur van de N.V. was geen gewicht in de schaal. Door de bijschrijving der rente daalt weliswaar de waarde der hoofdvor dering, omdat dt waarde van het actief der N.V. dezelfde bleef, doch dit vermo- gensverlies moet in casu buiten aanmer king blijven, omdat het hier slechts geldt de vaststelling der waarde, welke by de bepaling van het inkomen aan de byge- schreven rentevordering moet worden toegekend. Een tweede kwestie rentie van schuld vorderingen betreffende werd beslist in 110. 4080. Ik leed namelijk meer dan 12 jaar aan maagpijn. Wat ik daar al niet mee afge- sukkeld heb is haast niet te gelooven. Van alles heb ik geprobeerd, doch zon der resultaat; 't werd steeds erger. Bij 't minste wat ik at of dronk had ik vree- selijke maagpijn, gevolgd door brakin gen, tot al het eten er weer uitkwam. Ik had dan ook al lang alle hoop op herstel opgegeven, toen ik op zekeren (voor mij gezegenden) dag, by mijn gehuwde doch ter te Amsterdam zijnde, van deze den raad kreeg 't eens met Kruschen Salts te probeeren. Op haar aandringen kocht ik een klein potje en ziet, waar ik zelf al heelemaal niet meer op rekende, gebeur de. Reeds na twee weken gevoelde ik mij al een hoop beter. De maagpijnen werden minder, en ik kon al zonder dat ik er verder last van had het een en ander ge bruiken. Nog durfde ik niet aan een al- geheele beterschap te gelooven. Dat was volgens mij te mooi om waar te zyn. Wie schetst echter mijn blijdschap cn dankbaarheid nu ik met vreugde kan ge tuigen, dat ik werkelijk door 't gebruik van Kruschen Salts geheel van mijn maagpijn af ben. Ik gebruik 't nu ruim 8 manaden volgens voorschrift, eiken mor gen een theelepeltje in de thee, en ben nu van alle pijnen af. Ik kan weer alles mee eten zonder er later hinder van te hebben. Ik voel mij een heel ander mensch, en zie er ook veel beter uit sinds ik met Kruschen Salts begonnen ben. Ik zal dan ook Kruschen Salts by al myn kennissen aanbevelen en raad een ieder aan het eens met Kruschen Salts te probeeren. Ik geef U het recht dezen brief in zyn geheel of gedeeltelijk naar eigen goeddunken te publiceeren en noem mij, Uw dankbare patiën. B. v. d. B., Arnhem." Wat Kruschen Salts deed voor Mevr. v. d. B., deed het reeds voor tallooze an deren, en.dat kan het ook doen voor U. De „kleine dagelijksche dosis" spoort de maagsappen aan tot betere werking, veroorzaakt een geregelde, gezonde spijs vertering en zorgt, dat de afvalstoffen eiken dag, zacht en volkomen, uit het lichaam verwijderd worden. Reeds spoedig nadat U met Kruschen Salts begonnen bent, zullen de maag stoornissen uitblijven. U zult zich alge- men veel gezonder en opgewekter voelen en van Uw voedsel kunnen genieten zon der die afschuwelijke pijnen naderhand. En bovendien zult u ondervinden dat herstel door Kruschen blijvend is! Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar by alle apothekers en' drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) B dat het recht op schadeloosstelling een by den aanvang van het belastingjaar be staande bron vormde, ook al werd het bedrag der schadeloosstelling na den aanvang van het belastingjaar vastge steld. De omstandigheid, dat de toege wezen rente een deel is van de schade loosstellingen zelve, neemt, aldus do H. R„ niet weg, dat zy in een vergoeding wegens gemis van de hoofdsom en als zoodanig daardoor valt onder de in art 6 der wet bedoelde rente van roerend ka pitaal. Belanghebbende moest dus de over het komende belastingjaar te schat ten rente-opbrengst van zyn vordering in zijn aangifte begrijpen. Een tusschen echtgenooten op gerichte N.V, Belanghebbende was met zijn echtge- noote gehuwd in gemeenschap van vrachten en inkomsten, tot welke ge meenschap behoorde de door den man gedreven fabriek. Man en vrouw hebben daarop opgericht een N.V. tot voortzet ting van de tot de gemeenschap behoo- rende en door den man gedreven han delszaak, waarvan zij het geheele ge plaatste kapitaal namen en waarbij zy de verplichting op zich namen als storting op de door hen genomen aandeelen het bovenbedoelde bedrijf in te brengen. De inspecteur negeerde evenwel dezo N.V. en belastte den man voor de in het afgeloopen boekjaar behaalde bedrijfs winst. De Raad van beroep stelde do inspecteur in het ongelijk. De H. R. handhaafde in B. no. 4584 weer den aan slag. Ons hoogste rechtscollege overwoog daarbij, dat voor het oprichten van een N.V. noodig is, dat twee of meer personen zich verbinden iets in gemeenschap te brengen. Dat ten deze evenwel de in dit opzicht aangegane verbintenis slechts betrekking had op goederen, welke be hoorden tot de tusschen de oprichters be staande gemeenschap van vruchten en in komsten; dat echter uitsluitend de man, behoudens thans ter zake niet dienende uitzonderingen, over zoodanige goederen de beschikking heeft, zoodat de vrouw, zich verbindende 0111 die goederen in te brengen, zich verbond tot een handeling, welke zij rechtens niet bevoegd was te verrichten, zoodat hare verbintenis wer- kelijken inhoud mist, De N.V. was dus niet rechtsgeldig tot stand gekomen; het bedryf bleef voor den man bron van in komen. Onvolledige invulling van het aangiftebiljet Iemand leverde z'n aangiftebiljet in met opgave van zyn beroep en on'dertee- kend, maar zonder dat daarbij eenig cij fer was ingevuld of eenige opgave van Rente van een vordering tot schadeloosstelling, waarvan het z'n inkomen uit welke" hoofdT ook bedrag op 1 Mei nog n'et is vast gesteld. Belanghebbende werd als commissaris eener N.V. ontslagen, welk ontslag leidde tot een procedure voor den kantonrech ter, waarbij hem in beginsel recht op salaris en tantième werd toegekend. Het bedrag daarvan zou nader worden be paald door arbitrage, met dien verstande, dat over het verschuldigde rente zou worden berekend. De Hooge Raad besliste in dit geval, ver strekt werd. Een dergelijke blanco aan« gif te staat, volgens den Hoogen Raad in B 110. 4611, met een niet-aangeven gelijk. In het onderwerpelijk geval verzocht 'do aangeslagene aan den Raad van Beroep kwijtschelding van de by navordering op gelegde viervoudige verhooging van be lasting. Waar de wet deze mogelijkheid alleen kent voor „den aangever" bij te goeder trouw plaats gevonden te lage schattingen, werd belanghebbende's ver zoek afgewezen, daar hy geen „aange ver" in den zin der wet was.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2