T VAN WILLIGEN Derde BIfd. Luchtvaart. Ingezonden. Texel. VAN ZATERDAG 9 JULI 1932. De conferentie te Lausanne geslaagd. in ieder gewenscht model in iederen maat WESTSTRAAT Blussching van de brand in de „Dempo". Oorlogsschulden en ontwapening. Hoogheemraadschap Noord- Hollands-Noorderkwartier. Postvluchten van en naar Indië De vliegtocht van Mattern en Griffin. Smokkelbende-leider gevangen. Goederentram ontspoord. vergaan van de duikboot. Fransche Magazijn „INSULINDE" Spoorstraat 95 Telet. 207 Voor de Vacaniie W. BIERENBROODSPOT Verkeersongevallen. Het proces-Daels. WEDEROM GESCHENKEN van MR. GIBBS De Tip der Tips: TANDZEEP GIBBS! MacDonald en Herriot deelen het heuglijke feit mede, dat de conferentie geslaagd Is. De conferentie van Lausanne is zoo goed als afgeloopen. Om kwart voor twee hïederlandsche tijd, gisterenmiddag kwam MacDonald naar beneden en .vertelde: ,,heel goed nieuws. Wij zijn gereed". Men was toen in ieder geval reeds zoo goed als klaar. Daarna kwamen nog nadere berichten. Men legde de laatste hand aan het accoord, nadat de Duitsche delegaties eerst nog het kabinet te Berlijn had ge pleegd. Gisterenmiddag zou men probee- ren de protocollen nog klaar te krijgen. NA LAUSANNE DE VOLKENBONDS RAAD BIJEEN. Naar de Deutsche Algemeine Zuitung uit Genève verneemt, zouden dezer da gen reeds maatregelen genomen worden ter voorbereiding van de door MacDonald voorgestelde oeconomische en linancieele wereldconferentie, die gehouden zal wor den met medewerking van den Volken bond. Men rekent er op, dat de Volkenbonds raad op verzoek van MacDonald dadelijk ua het einde van de conferentie te Lau sanne in buitengewone zitting bijeen ge roepen zal worden om de noodige beslui ten te nemen. DE OUD-STRIJDERS TE WASHINGTON. President Hoover heeft bij het Congres een crediet gevraagd van 100.000 om de duizenden oud-strijders, thans te Washington, van daar naar hun woon- plaast terug te kunnen brengen vóór 15 Juli. De Senaat heeft een dergelijk be sluit al goedgekeurd. De commissie voor de credieten uit het Huis heeft gunstig geadviseerd. STRANITENTEN WINDHOOS BOVEN MUNSTER. Duitschland betaalt nog drie mllliard mark en /let af van poli tieke voorwaarden. Tusschen Duitschland en de crediteur- staten is een overeenkomst getroffen, waarbij Duitschland zich verplicht nog 3 milliard goudmark te betalen. Duitschland ziet af van politieke voorwaarden. Inhoud der overeenkomst. De overeenkomst van Lausanne, die hedenochtend om tien uur plechtig zal worden onderteekend, behelst volgens de persagentschappen in de inleiding een po litieke verklaring. Deze wijst er op, dat Bet een nieuwe ordening van de wereld betreft, waarin het vertrouwen tusschen de volken, hun volledige verzoening en toekomstige samenwerking wordt inge leid en welke een algeheel einde van de schadevergoedingen brengt, doch zegt dat deze regeling nog te omi.jp is om volledige bevrediging te verkrijgen, die van econo- mlsdien en politieken aard moet zijn, en dat tot dit doel opnieuw de verplichting wordt bekrachtigd, nooit weder een beroep te doen op de wapenen. Het verdrag zelf bestaat uit vijf hoofdi- stuieken, en wel: ló. De overeenkomst met Duitschland; Overgangsbepalingen voor de rege ling in den tijd tusschen het sluiten der conferentie van Lausanne en de ratificatie van het verdrag; 80. De regeling van de Oost-Europee- sohé horstele uaestie; 4o. Oost- en Miöden-Europeesehe econo mische quaesties; 5o. Resolutie van de Economische oom missie der conferentie van Lausanne be treffende de voorbereiding van de Econo mische wereldconferentie. ftet eerste deel van het verdrag met Duitschland bestaat uit elf artikelen, waarin de quaestie der schuldverhoudin gen regelt. Vastgesteld wondt dat de over eenkomst van Den Haag gewijzigd en vol komen vervangen door de overeenkomst van Lausanne. De financieele regeling komt hierop neer: Gedurende de eerste drie jaren na de ratificatie van het verdrag bestaat een vol ledig betalingsmoratorium voor Duitsch- lanjd. De slatbetaling door Duitschland bedraagt nominaal 3 milliard Mark. Met het ook op den emissiekoers der obligatie ad 90 bedraagt haar waarde evenwel slechts 2.7 milliard. De slotbetaling ge schiedt in 5 schuldbekentenissen ten laste van het Duitsche rijk. De schuldbe kentenissen welke eerst na verloop van hét driejarige moratorium zullen mogen wouden uitgegeven, worden bij de Herstel- bank, welke als trustee optreedt, gedepo neerd. De definitieve termijn, waarna de niet uitgegeven obligaties geanimeerd zul len worden, is thans vastgesteld op 12 .ja ren. De emissiekoers kan slechts geschie den bij besluit van een 2/3 meerderheid van den Raad: van Beheer der Herstelbank. De obligaties zullen uitsluitend gebaseerd zijn op het Duitsche crediet, zonder deel neming van het buitenland. Amerika tot onderhandelen be reid, na ratificatie en met elk van de debiteuren afzonderlijk. Washington, 8 Juli. Op bet Amerikaan- sehe departement van buitenlandsche za ken verklaart men met zeer veel voldoe ning kennis genomen te hebben van het qccoord te Lausanne. De oplossing van het uitermate gecompliceerde probleem van de herstelbetalingen beteefcent het be gin van een nieuw tijdperk van betere verstandhouding tusschen de Europeesche stoten en het herstel van de normale le vensomstandigheden. Na ratificeering van het herstelaccoord in de verschillende landen is men bereid met de regeeringen van de afzonderlijke geallieerde debiteurstaten over een nieu we regeling van de schuldbetalingen aan Amerika te onderhandelen. Een Amerikaansch denkbeeld. Senator Shipstead heeft in den Senaat een motie ingediend met het voorstel de porlogsscfhulden te schrappen indien alle landen toestemmen in een geleidelijke ontwapening van vijf percent 's jaars ge durende tien achtereenvolgende jaren. schrapping der schulden wordt ver- 'Ir afhankelijk gesteld van het opschor- ÊD van aanbouw (constructions in het nsch) rjpor militaire doeleinden gedu- en<?e dertig jjiren en het schrappen van i^Bvergoecnngen, In de Donderdag te Alkmaar gehouden vergadering van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier werd door den penningmeester, den heer Groot, medegedeeld, dat van 1931 nog 417 aan slagen openstaan tot een bedrag van f 6567.92. Van 1932 zijn reeds 10.759 aan slagen ontvangen tot een bedrag van f 113.085.99 (vorig jaar 10.806 aanslagen, samen f 112.880.54). De betalingstermijn is gesteld op 1 October 1932. Met de waterschappen de Vier Noorder koggen, Drechterland en de Zeevang werden leeningen aangegaan van f 36.850 tot f 77.386 en f 35.553.98 voor verschul digde koopsommen voor overgenomen dijken en waterkeeringen. Van de gemeente Winkel werd een gedeelte weg van ca. 7 K.M. in eigendom, beheer en onderhoud overgenomen. De heer D. de Boer, Stompetoren, be sprak de door Gedeputeerde Staten ge wilde concentratie van het wegbeheer. Spr. was van oordeel, dat deze concen tratie alleen tot stand mag komen op grond van vrije overeenkomst tusschen de waterschappen. Hij was huiverig ge worden door de zinsnede in een toelich ting van Gedeputeerde Staten, dat dit college die concentratie desnoods tegen den wil van de wegbeheerders tot stand willen brengen. Hij oordeelde, dat het bestuur voor alles den wil van de ver gadering behoort uit te voeren en aan gezien de West-Friezen prijs stellen op behoud van hun zelfstandigheid, diende hij een motie in, waarin wordt uitge sproken, dat elke dwang bij de concen tratie in wegbeheer wordt afgewezen. Nadat de dijkgraaf de heer Wijdenes- Spaans betoogd had, dat men vertrouwen in Ged. Staten kan stellen, omdat dit college steeds in dit opzicht degewenschte soepelheid betracht, werd de motie ver worpen met 13 tegen 5 stemmen. De „Uil" (uitreis) die Donderdag van Amsterdam vertrok, is Donderdagmiddag te Belgrado aangekomen en daar geble ven. De „Ibis" (thuisreis) vertrok om 6.30 uit Batavia, landde te Palembang en kwam om 14.40 te Medan aan. De „Ijsvogel" (uitreis) vertrok gister ochtend 5.55 uit Medan, landde te Palem bang en Batavia en kwam om 13.25 te Bandoeng aan. De „Duif" heden op Schiphol Gisteren is de Duif uit Caïro vertrok ken en te Weenen aangekomen. Het toe' stel wordt ongeveer half één op Schipho verwacht De „Uil" is gistermorgen te 4.08 uit Bel grado vertrokken en na een tusschenlan- ding te Athene te 16.39 te Cairo aange komen. Het vliegtuig bij Minsk veron gelukt. Volgens een bericht van de Associated Press uit Moskou zijn de Amerikaansche vliegers Griffin en Mattern, over wier lot men ernstig ongerust was, ongeveer 80 km van Minsk, aan de Russisch- Poolsche grens, met hun vliegtuig ver ongelukt. Het vliegtuig is beschadigd. De vliegers schijnen de macht over het toestel, dat niet meer naar het stuur luisterde, verloren te hebben. De vliegers zijn in leven ge bleven. Uit een later telegram blijkt, dat de vliegers Donderdagmorgen een nood landing hebben moeten doen, waarbij hun toestel ernstig is beschadigd. De vliegers zelf hebben het leven er af ge bracht. Vrijwel ongedeerd. De vliegers Mattern en Griffin zijn er bij de noodlanding met eenige onbetee- Binnenland. Adhaesie werd betuigd aan het schrij-kenende builen en schrammen afgekomen, ven van het bestuur aan Ged. Staten, j zy bevinden zich nu te Borissof, op 25 waarin geheel of gedeeltelijk overneming km afstand van Minsk. De noodlanding van de watersnoodkosten-1916 door de vond plaats te één uur in den nacht van provincie gevraagd wordt. Woensdag op Donderdag. Het is zeer De heer Uitentuis vroeg in verband onwaarscbyniyk, dat het toestel te Minsk hiermede naar het standpunt van het voldoende vlug hersteld zal kunnen wor- bestuur ten aanzien van de strooming den ora den vliegers nog gelegenheid te onder de ingelanden om opheffing van ggVen hun doel het verbeteren van het hoogheemraadschap nu de afsluiting Post en Gatty's record te bereiken van de Zuiderzee een feit is geworden. Hierop werd geantwoord, dat tenge- volge van het afsluiten en de gedeelte- fijke drooglegging van de Zuiderzee, de voormalige Zuiderzee-wering ongetwyfeld beduidend aan belangrijkheid heeft ver loren. Niettemin zullen deze dijken in goeden staat moeten worden gehouden om het water van het IJselmeer te keeren, al zal hiervoor met een lager bedrag kunnen worden volstaan dan vroeger. Behalve de zorg voor het beheer en onderhoud van de voormalige Zuiderzee wering, ter lengte van 128 K.M., blijft het hoogheemraadschap toch verder be last met het beheer en onderhoud van de Hondschbossche zeewering met on geveer 140 K.M. binnenwaterkeering en ongeveer 225 K.M. weg. Bovendien rust op het hoogheemraadschap de verplich ting, alihans nu nog, tot uitkeering van een bydrage aan de provincie in de kosten van den watersnood-1916, terwijl een belangrijke uitbreiding van het wegen- beheer te wachten is. Naar de meening van dijkgraaf en hoogheemraden bestaat er dan ook geen enkele aanleiding om de opheffing van het hoogheemraadschap in overweging te nemen. Besloten werd in hooger beroep te gaan van het vonnis der arrondissementsrecht bank te Alkmaar, waarbij de polder Oost- zaan ontvankelijk is verklaard in zyn vordering tot veroordeeling van het hoog heemraadschap tot betaling van kosten er schade en interesten wegens uitge voerde wegverbeteringen op den aan den polder in eigendom toebehoorende Oost- zaner zeedijk. De rekening 1931 werd vastgesteld voor den gewonen dienst in ontvangst en uit gaaf op f 1.350.176.32 en een batig slot van f 81.104.98. De buitengewone dienst werd vastgesteld op een bedrag van f 64.719 en een batig slot van f 35.544. BOTERPRIJS. Vastgesteld Ingevolge de Crlsls- Zuivelwet. De minister van Econom. Zaken en Ar- bied heeft aangewezen als buitenlandsche noteeringen, waarnaar de wereldmarkt prijs, bedoeld in art. 1 ten vijfde der Crisis-Zuivelwet 1932 berekend wordt, de noteeringen in Duitschland, Frankrijk, België, Groot-Britannië en Denemarken, en hgeft den prijs, bedoeld in art. 4 lid 2 De Noord-Limburgsche correspondent van het „Hbl." meldt: In de omgeving van het Duitsche grens- plaatsje Straelen nabij Venlo, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag weer een gevecht geleverd tusschen een smok kelbende en de surveilleerende grensbe ambten. Ditmaal was de overwinning aan de zijde der douane-beambten, die den bekenden 21-jarigen smokkelbende leider K. Kleinholtz uit Oberhausen konden arresteeren, helaas eerst nahem een levensgevaarlijke schotwonde te hebben toegebracht. Twee van zyn handlangers konden ge vangen genomen worden. De machinist gedood. Gisterenochtend is de goederentram, die om half zeven van Groningen vertrekt, in de buurt van Peize ontspoord. De 42-jarige machinist van de tram, A. ten Hoeve uit Groningen, zag daar eenige koeien op de lijn. Of de dieren juist werden weggejaagd of dat zij waren losgebroken, is nog niet bekend. In elk geval kon de machinist de tram niet meer tot stilstand brengen, zoodat de koeien werden vermorzeld. De locomotief en eenige wagens kantelden. De machinist geraakte onder de locomotief en was on middellijk dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De conducteur G. Klein en de reserve-conducteur J.Wiersma bleven ongedeerd. Hoeveel koeien zyn overreden is nog niet bekend. Het is thans niet meer vast te stellen, daar zy totaal zyn vermorzeld. Datum van vertrek nog niet vastgesteld. „Aneta" meldt uit Batavia" dd. 6 Juli: Gisterenavond negen uur werd luik IV, dat sedert Woensdagochtend onder kool- zuurdruk stond, geopend. Begonnen werd met het koolzuur uit het ruim te pompen. HBT Bij opening van het luik sloeg een dikke rookmassa uit, welke steeds erger werd, waardoor het geheele achterdek in een rookgordijn werd gehuld. Hierdoor werd het blusschingswerk zeer bemoeilijkt, on danks het feit, dat de scheepsofficieren en matrozen van gasmaskers waren voorzien. Het was onmogelijk in het luik af te dalen. Dit was ook nutteloos. Zelfs met een sterken schijnwerper kon men geen meter door de rookmassa's heenzien. Om 10.45 werd besloten het ruim nat te spuiten. De „Jan van der Heyden" kwam met vier stralen water in het ruim, waarin een groot deel van de passagiersbagage (voor de reis), gedeeltelijk van passa giers uit Batavia en gedeeltelijk van pas sagiers uit Semarang, benevens andere lading lag. Om 10.05 werd besloten de lading in het onderruim zoo noodig prijs te geven, waarna in het 70.000 kubieke voet metenden onderruim 1500 kubieke meter water werd gepompt. Wanneer geconstateerd wordt dat de blussching volkomen is, zal het ruim wor den leeggepompt, waarna met het lossen zal worden begonnen. De datum van vertrek is nog niet vast te stellen. 1'ijdens een onweer dat Woensdagmid dag boven Münster woedde, vormde zich plotseling een windhoos, die in het een trum van de stad zeven, ongeveer veer tig meter hooge boomen ontwortelde en de pannen van de daken van de omlig gende huizen deed vliegen. Er zyn geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. DE INBRAAK IN DE R.-K. PASTORIE TE MEDEMBLIK. Verschillende der gestolen sie raden gevonden. Woensdagavond hebben bij de sluis aan den Westerdyk te Medemblik eenige kinderen sieraden gevonden en by de politie gedeponeerd. Deze voorwerpen bleken afkomstig te zyn van de inbraak, welke in den nacht van 30 Juni op 1 Juli is gepleegd in de R.-K. Kerk en -pastorie te Medemblik. SNELTREIN VERNIELT AUTO. Bestuurder zwaar gewond. Op den onbewaakten overweg te Rot tum by Heerenveen is Donderdag door den sneltrein van 1.16 u. uit het zuiden de melkauto van J. Bralts uit St. Johan- nisga aangereden en geheel vernield. Bralts werd zwaar gewond en hy naar het ziekenhuis overgebracht. De N. R. Crt. schrijft nog: Het beklemmende element bij duikboot- rampen is niet het minst de volstrekte af wezigheid van nader bericht onmiddellijk nadat het ongeluk is gebeurd. Een duik boot verzinkt, de golven sluiten zich bo ven het vaartuig en aan de oppervlakte van het water is niet meer te zien, dat daaronder een schip ligt, waarin jonge levende mannen zijn opgesloten. Worste len zij nog met den dood? Is de strijd reeds uitgestreden. Het zijn vragen, waar op het antwoord uitblijft. Kunnen de men- schen in het gezonken schip het nog een tijd volhouden? Hebben zij nog gelegen heid gehad de waterdichte schotten te sluiten? Wie zal het zeggen. Terwijl wij dit schrijven beschikken wij over slechts één bericht omtrent de ramp. Het is een bericht van Reuter en weinig bemoedigend. Het luidt: Gisteren (Vrijdagmorgen hebben vlieg tuigen gepoogd de juiste ligplaats van de gezonken Fransche duikboot Prométhée te bepalen. Men heeft echter weinig hoop de vermiste 66 opvarenden te redden. Van de ramp met de Engelsche duik boot M 2, die in de laatste dagen van Januari van dit jaar is verongelukt met zestig man aan boord, weet men hoe bij zonder moeilijk en tijdroovend het kan zijn de plaats, waar het vaartuig is ge zonken, terug te vinden. Zóó tijdroovend, dat de kans de opvarenden levend boven te brengen vervliegt. Men kan slechts vurig hopen, dat den mannen van de Pro méthée een beter lot is beschoren. De Engelsche marine heeft bijkans een week moeten zoeken vóór zij het wrak van de M 2 had gevonden, maar men is er nog steeds niet in kunnen slagen het wrak te lichten. DE DOOD VAN EEN DANSER. is Michael Semenof uit Buffalo, in New- York, heeft Woensdag op opzienbarende wijze zich zelf van het leven beroofd. Hi; heeft zich in den Niagara-waterval gewor pen. of liever: hij waadde zoover in den feilen stroom tot deze hem te pakken kreeg en meesleepte. Semenof behoorde vroeger tot een be roemd Russisch dans-ensemble, maar hij TI lr woonde reeds een jaar of vijf in de Ver Hedenmorgen half zes had op de Wes- Stat£n> waaf hjj d a]s dansleeraar. De terschelde een aanvarmg plaats tusschen mgn had van t£ vor£n t£ kenn£n en> de „Mahnes van den d.enst Harw.ch- dat h„ zjch de2£ w„Z£ ZQU verdoen. Antwerpen en een tankboot. JJe „Mali-1 nes" kreeg ernstige schade en begon on- MIJNONGELUK IN PENNSYLVANIË. middellijk water te maken. Het stoom Overhemden, Schillerhemden, Sporthemden, Sportkousen, Macco en Geknoopt Tricot Ondergoederen ZEER LAGE PRIJZEN bij: AANVARING OP DE WESTERSCHELDE. schip is toen ter hoogte van den Een drachtspolder op de Plaat gezet, teneinde zinken te voorkomen. Uit Terneuzen zijn onmiddellijk sleepbooten ter assistentie vertrokken. Een andere opkomende red dingboot voor Antwerpen, die even later de plaats passeerde, waar de „Malines" op het droge was gezet, is langzij gekomen en heeft de passagiers van het beschadig de stoomschip aan boord genomen. De aanvaring is geschied tijdens dichten mist. Hedenmiddag bij laag water zal de „Malines" ongeveer droog komen te lig gen en men za ldan trachten het gat voor- loopig te dichten. Bij hoog water heden avond zal men vervolgens trachten het schip vlot te brengen, met pompen boven water te houden en naar Antwerpen te srengen. Tien mijnwerkers gedood. In Adamsburg (Pennsylvanië) heeft een ernstig ongeluk plaats gehad in de hoofdschacht der John Carr-kolenmynen. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zyn tien mijnwerkers gedood, terwijl voorts tien arbeiders werden bedolven. De staatspolitie heeft de mijn gesloten Reddingscolonnes zyn onderweg. Door een motorfiets overreden en gedood. Donderdag is het 7-jarige dochtertje van den heer Roeland te Oirsbeek, toen het den rijweg wilde oversteken, door een motorfiets overreden en gedo.od. Buitenland. Tegen alle vrijspraak. verwachting in Hoe groot de materieele schade aan lijn en wagens is valt niet te zeggen. De ernstig gehavende wagens liggen nog langs de lyn. De dienst is geheel gestq.qrd der Crisis-Zuivelwet, voor het merk voor en Wordt thans met autobussen onder boter vastgesteld op 0.40 per kg. I houden. Door de boetstraffelijke rechtbank te Gent is Donderdag uitspraak gedaan in de ophefmakende zaak ten laste van dr. Felix Daels, gewezen hoogleeraar aan de ryks-univrsiteit aldaar en van een apotheker uit Brussel. Beiden waren be schuldigd van verduistering, gepleegd ten nadeele van het laboratorium der universiteit voor een totaal bedrag van ongeveer honderdduizend francs. De rechtbank onder meer vaststellende dat de beide beklaagden wel degelyk door middel van valsche stukken onregelma tigheden hebben gepleegd ten nadeele van den staat en van de universiteit, dat het bewijs niet is geleverd van de be schuldiging volgens welke de beklaag den eenig persoonlijk voordeel uit deze onregelmatigheden zouden hebben ge haald en dat by ontstentenis van een afdoende controle aan de universiteit zelve de enquette zonder vaste conclusie is gebleven, spreekt tegen alle verwach ting in dr. Felix Daels en mede-beklaagde vry. ONVERBETERLIJK. Een 35-jarig schoenmaker, die als ge vangene te Dartmoor by het oproer in die gevangenis den directeur had helpen verdedigen en die deswege kwytschel- ding van straf had gekregen, heeft zich Woensdag voor een drietal inbraken, sindsdien gepleegd, weer tot anderhalf jaar gevangenisstraf hooren veroordee- iën. Geachte Redactie, In uw blad van Dinsdag 5 Juli j.1. zyn door den heer Van der Vaart eenige op merkingen gemaakt naar aanleiding van uw mededeeling over de ontstemming aan boord Hr. Ms. „Gelderland". Voor een deel zyn die opmerkingen door u kernachtig en volkomen ad rem beant woord door te verwijzen naar de tactiek van een zekere groep om haar hart uit te storten in de roode bladen der arbeiders pers, met verwaarloozing van het harer zijds verstrekken van berichten aan de plaatselijke pers. Wellicht ware voor de volledigheid nog op te merken geweest, dat zulks reeds eerder hij het ontslag aan den heer De Zwart als bezoldigd bestuur der van een marinepersoneelbond had plaats gehad. Dit zou niet alleen de vol ledigheid ten goede zyn gekomen, doch zou eveneens by den heer Van der Vaart niet prettig in de ooren hebben geklon ken. Immers deze heer zou er nog eens aan herinnerd zyn hoe „goed" journalis tiek werk er destijds moet zyn verricht, om als resultaat te verkrijgen, dat een verslag van een vergadering, waarin die kameraad-bestuurder ter verantwoording werd geroepen en van wiens houding de beslissing zou-afhangen, ondanks het late uur in den avond, waarop de vergadering werd gesloten en het vroege daarop vol gend morgenuur van het stopzetten der persen, nochtans in de ochtend-editie van een rood blad voorkwam. Wellicht zou hy er verder aan herinnerd zyn hoe die snelle verslag-expeditie een reddingsplan verijdelde en wellicht zou het verband tusschen die verijdeling en het verwaar- loozen van de berichtgeving aan de plaat selijke pers eens in het juiste licht ge steld zyn. Uit den aard der zaak past het mij niet om in te gaan op het materieele ge deelte van het betoog van den heer Van der Vaart. De belangrijkheid van deze zaak is voor my dan ook niet gelegen in de al of niet juiste berichtgeving van „Het Volk" en zyn trawant, doch acht ik het wel van zeer groot en overwegend be lang op de hoonende wijze, waarop de heer Van der Vaart zich uitgelaten heeft, te wyzen. Immers deze wyze van optreden accentueert de onjuistheid van den toe stand, dat een sociaal-democratisch ten aanzien van de weermacht dus op zijn minst, uit hoofde van zijn beginsel, een geestelijk saboteur bezoldigd bestuur der belast wordt met de verzorging van de matrieele belangen der leden van een militaire organisatie, welke organisatie, blijkens haar statuten, zich wil onthou den van politieke- en godsdienstige strek kingen. Een militaire organisatie, ter beharti ging van haar stoffelijke belangen, ont daan van de thans aan haar gehechte politieke schimmelplanten, welke langs de wegen van bonden, coöperaties en ge meenteraden zich een onbezorgd bestaan verschaffen, heeft meer en beter recht van bestaan. U, geaohte Redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik met de meeste hoogachting, H. C. VAN 'T HOF, Singel 104. 0 MISBRUIK VAN GASTVRIJHEID. In deze tijden van financieele zorgen moet het ook voor een nieuwsblad wel een bijzonder buitenkansje zijn, als een „onbetaalde", uitsluitend-het-algemeen- belang-dienende verdediger zijn diensten komt aanbieden. Met „aangeboden" diensten moet men echter in den regel heel voorzichtig zijn. Het oude woord: „Als de vos de passie preekt,vindt daarbij allicht haar toepassing. De heer H. A. Keijzer geeft met zijn pennevrucht „Misbruik van gastvrijheid" daarvan een treffend staaltje. Deze heer toch begint met de idee te suggereeren, dat hij tegen het misbruik maken van de gastvrijheid der Redactie wenscht te protesteeren. Dit nobele doel geeft hij echter spoedig prijs om zijn hart te luchten over de „weerzinwek kende" inhoud van dat deel van mijn ingezonden stukje, waarin critiek wordt geoefend op het beleid van den comman dant Hr. Ms. „Gelderland". De critiek zelve laat hij onbesproken. Natuurlijk. Holland is een vrij land. En hoezeer het den heer Keijzer ook moge spijten, het recht om zich te uiten kan hij zelfs Van der Vaart vooralsnog niet beletten. Dat hij echter onder 't masker van «onbetaalde* beschermheer der Re dactie probeert zijn ergenis daarover te luchten, siert hem niet. Het varen onder valsche vlag is deze fiere, ietwat fascis tisch georiënteerde Hollandsche zeeman toch feitelijk onwaardig. Geachte Redactie, wij hebben geen be hoefte aan een discussie met dit soort nobele vaderlanders. Wij meenden alleen nog een beroep te mogen doen op Uw gastvrijheid om U vermoedelijk wel ten overvloede langs dezen weg ook te waarschuwen voor de streken van het oogenschijnlijk-slimme - passie-p reekende «Vossie*. P. S. VAN DER VAART. NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN. Het stoomschip „De Dageraad" van T.E.S.O. heeft Vrijdag een éxtra reis ge maakt met H. B. S.-leerlingen uit Den Haag naar Wieringen. De boot was voor dit doel reeds eenigen tijd geleden afge huurd, zoodat zooals „de gewijzigde dienstregeling" aangaf. De tusschenrei- zen zijn door „De Dageraad" in dejj dienst TexelDen Helder gisteren niet gemaakt. BOUW WONINGEN VOOR DE HEEREN GEBR. BLOM. Niet aan de laagste inschrijvers, doch aan de volgende personen is de bouw van de drie woonhuizen met garage voor de heeren Gebrs. Blom te Oudesohild opge dragen. Timmerwerk aan den heer P. Kooger, de Waal, metselwerk I. Voigt, schilder werk D. Tolens, het loodgieterswerk werd wel aan den laagsten inschrijver den heer P. Oele, gegund. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING. Door notaris Mulder werd op Donder dag 7 Juli 1.1. in café „Den Burg" een publieke verkooping gehouden. Kooper van een woon- en winkelhuis waarin bakkerij, met erf, staande aan dé Warmoesstraat, bewoond door den hqer S. Zijm Pz., werd de heer P. Dalmeijer voor 4620. Burgerlijke Stand van Texel van 58 Juli. GEBOREN: Cornelis Pieter, z. v. Simon Cornelis Witte en Cornelia Agatha Witte; Antje, d. v. Pieter Troost en Aaltje Lap. OVERLEDEN: Trijntje Arkema, 69 wed. van Thomas Thomassen. POLITIE. Gevonden: een kalf, een taschje, een gouden broche, een rijwielplaatje. Bij aankoop van een GIBBS' artikel moet U van Uwen leverancier een BON ontvangen. Een klein aantal van deze bonnen geeft recht op een interessant geschenk. Nadere gegevens vindt U op de bonnen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5