Pullman Koffers Van Willigen THE MIXED FOELIES The four Syncopaters WESTSTRAAT NI ZEEBAD HUISDDIHEH PERNAAR BRUSSEL VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS Visscherij. BADC0STUUMS EN -JASSEN tnnv lotje. V t goedkoop en sterk BADPAVILJOEN HOTEL-PENSION PREDIKBEURTEN VAN ZATERDAG 9 JULI 1932. Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Juli. "~op7~ oruL: 'óiTP'ond: Z VI JO 11 12 W 18 D 14 15 16 op: 12.46 23.54 14.12 -.08 15.43 —.25 17.15 —.50 18.44 1.— 20.01 1.27 20.59 2.22 op: 4.50 21.17 4.51 21.17 4.52 21.16 4.53 21.15 4.54 21.14 4.55 21.13 4.56 21.12 sm. 1.46 2.36 3.29 4.30 5.43 6.57 8.08 nam. 2.10 3.02 3.58 5.05 6.20 7.33 8.39 Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Zaterdag 9 Juli 21.48 uur. Zondag 10 21.47 Maandag 11 21.47 Rij het laatst gehouden examen te 's-Gravenhage slaagde voor liet machinis ten-diploma B onze stadgenoot, de heer P. W. A. Boom. De wijkzusters van de „Witte Kruis"- afdeeling alhier, zusters G. Koppes en M. Willemse, slaagden te Haarlem voor het diploma huisbezoeksters en zuigeling- bescherming. Onze stadgenoot, de heer J. Vrije, slaagde voor het te Amsterdam gehou den examen Engelsche Handelscorrespon dentie. POLIKLINIEK OOG- EN KEEL-, NEUS- EN OORZIEKTEN. Gesloten van Juli tot 1 Aug. De chef van het marinehospitaal deelt mede, dat in verband met het buiten- landsch verlof, verleend aan dr. W. F. J. van Waveren, de poliklinieken voor oog- en voor keel-, neus- en oorziekten van 9 Juli1 Augustus a.s. gesloten zullen zijn. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 u. tot Maandagmor- pn is alleen geopend de apotheek van H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 11 Juli tot 18 Juli wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. LEGER DES HEILS. (Stichter WIHlam Booth), Spoorgracht 35. Naar wij vernemen, zullen er in boven genoemde afdeeling van het Leger des Heiis gedurende de eerstvolgende dagen versohillende bijzondere samenkomsten worden gehouden. Ten eerste het Bloe- menfeest, waaromtrent men in de adver tentie in dit blad verschillende bijzonder heden vermeld vindt. Ten tweede het bezoek van de „Storm- brigade" van het Leger des Heils. Deze „Stormbrigade" bestaat uit 12 vrouwelijke officieren, onder leiding van Éapiteine D. Kolk, welke een groote tour- née maakt door het geheele land. Van Dinsdag 12 tot en met Zondag 17 Juli zullen zij hier in Den Helder zijn. Overdag doen zij huisbezoek, voorts lederen avond openlucht-samenkomsten, en om 8 uur bijzondere samenkomst in de zaal aan de Spoorgracht. Men zie uit ijaar verdere aankondigingen, en bezoeke deze samenkomsten! DE VERHOOGING VAN DEN DIJK. Gisterenmiddag heeft de Hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat te Haar lem aanbesteed het verhoogen van de Heldersche zeewering van het Wierhoofd tót de Vischmarkt. Hoogste inschrijver was de fa. W. A. i e W aard te Lekkerkerk voor 99.500 r 7COM J- Visser Pzn- te Sliedrecht J 75.800. De raming was 100.000. AANBESTEDING. Uitslag der op 7 Juli 1932, des middags ten 12 ure gehouden aanbesteding voor de levering van 192500 kg klei- of geel- vleezige zandaardappelen gedurende het tijdvak 1 Augustus—1 November 1932, ten behoeve van de Zee- en Landmaeht te Willemsoord (Den Helder) en op Texel a. Kleiaardappelen; b. Zandaardappelen. alles per 100 kg: A. Blom te Den Helder a. 2.91 b 2.91; J. van Amersfoort. id„ a. 3.7o', b. e te Anna Paulowna' a. (T ,80. b- f 3-80; C. van Os Cz., te Den Helder, a. 4.b. 4.07; G. van Os, id., a. 4.08, b. 4.06; P. Kuil en P. C. Tim mer, te Beverwük, a. 4.10, b. 4.10; H. op 't Veld, te Anna Paulowna, a. 4.20, b. 4.20; T. van Gunst, te Dedemsvaart, b. 4.05. HET GEBEURDE OP HR. MS. „GELDERLAND". Het antwoord van den minister. Op vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop in verband met het voorgeval lene aan boord van Hr. Ms. „Gelderland" op 29 Juni j.1. heeft de minister van defensie geantwoord: Ondergeteekende is bekend met het voorgevallene aan boord van Hr. Ms. „Gelderland" op Woensdag 29 Juni j.1. Het kolenladenop dezen bodem was niet op bevredigende wijze verloopen, waardoor het schoonschip maken niet meer vóór vertrek naar zee heeft kun nen plaats vinden. De te houden oefenin gen maakten vertrek echter noodzake lijk. Hoewel schoonmaken na kolenladen vóór het vertrek gewoonte is, wordt hier van in bijzondere gevallen afgeweken. De commandant heeft niet alleen de be voegdheid, maar ook den plicht om de krijgstucht te handhaven, óók waar do leden der bemanning optreden als ver zoekers. Van rondloopen met revolvers is geen sprake geweest. Het gezinsleven wordt door onderge teekende steeds zooveel mogelijk bevor derd. De schepen der zeemacht verblij ven niet onnoodig veel buitengaats. De vragen of de minister van oordeel is, dat de hierbij betrokken marine-auto riteiten in dezen willekeurig zijn opge treden en hij van plan is hen deswege te bestraffen, worden ontkennend beant woord. MIDDELB. HANDELSAVONDSCHOOL Door het Bestuur dor Handelsscholen is aan den minister van O., K. en W. voor gesteld een wijziging aan te brengen in het programma der Handelsavondschool. Het doel is het leerplan zoodanig in te richten, dat de leerlingen, welke de school hebben doorloopen, de leerstof hebben doorgewerkt, welke noodig is voor de z.g.n. p raktij kexamens. Om tot de eerste klas te worden toe gelaten, moeten de leerlingen ©en eenvou dig toelatingsexamen afleggen. De eerste klas sluit aan bij de hoogste klas eener lagere school. Zij, die tot een hoogere klas wenschen te worden toegelaten, moeten eveneens een examen afleggen, waaruit blijkt, dat ze in staat zijn, het onderwijs in die klas te volgen. Leerlingen met een M.U.L.O.-diploma, kunnen zonder examen worden toegelaten tot de 4de klas der Handelsavondschool voor die vakken, voor welke ze op het M.U.L.O.-examen een voldoend cijfer heb ben behaald. Aan de Handelsavondschool wordt les gegeven in de vakken: Ned. Taal en Han- delsooiT., Rekenen, Schriiven, Boekhou den en Handelsrekenen, Engelsche Taal en Handelsoorr., Duitsohe Taal en Han- delsoorr., Machineschrü'ven en Handels techniek. Bij voldoende deelname wordt ook ge legenheid gegeven tot het volgen van lessen in Stenografie en Esperanto. De leerlingen zijn verplicht de lessen te volgen in Ned. Taal, Rekenen, Schrij ven en Handelstechniek. Keuzevakken ziin: Boekhouden en Handelsrekenen, En- gelsch en Duitsch. In overleg met den Directeur kunnen de leerlingen 1, 2 of 3 dezer keuzevakken leeren. De lesrooster wordt zoodanig 'ingericht, dat die leerlingen, die dit wenschen en er toe in staat blijken te zijn, alle vakken kunnen volgen. De cursus duurt van begin Sept. tot eind April. De dessen zullen worden ge geven op Maandagavond, Dinsdagavond, Donderdagavond en Vrijdagavond van 6.30 to 9 uur, terwül de lessen in Machine- schrijven, en zoo mogelijk Esperanto, op Woensdagavond worden gegeven. De lessen in laatstgenoemde vakken kunnen ook gevolgd worden door hen, die overigens geen leerling zijn der Handels avondschool. Het schoolgeld bedraagt f 2 per maand, minvermogenden 1 per maand, onver- megenden betalen niets. Boeken kunnen volgens door den minis ter vastgestelde regels gratis in bruikleen worden verkregen. Voor de gelegenheid tot aanmelding van leerlingen wordt verwezen naar de in dit nummer geplaatste advertentie. BELANGRIJKE VERBETERING VAN DEN DIJK. Over de geheele lengte een ge metselde straatweg. Ophooging van het dijkslichaam van Oostbatterij tot het Westplein. Zooals uit een bericht in dit nummer blijkt is de verbetering van den dijk tus schen batterij Vischmarkt (bij den Wind wijzer) en Wierhoofd (Buitenhaven) gis teren aanbesteed en schreef de laagste in schrijver in voor een bedrag van ruim 75.000 gulden. Wij mogen dus verwach ten dat het werk spoedig zal worden uit gevoerd en hebben ons tot den bevoegden ambtenaar van 's Rijkswaterstaat gewend, j om onzen lezers te kunnen vertellen, welke verbeteringen er aangebracht zullen wor den. Over de geheele lengte van dit dijks- gedeelte komt een gemetselden straatweg, ter breedte van ongeveer 5 meter. Van Huisduinen tot de Buitenhaven heeft men dan dus een prachtige boulevard. Wierhoofd wordt geëgaliseerd en wordt aan den zeekant gedeeltelijk voorzien van een gemetselde klinkerglooiing, terwijl hooger nog een kleibekleeding wordt aangebracht. De Louisebatterij wordt eveneens gedeeltelijk voorzien van een steenglooiing en krijgt ook hooger een kleibekleeding. Van de Louisebatterij tot Oostbatterij, het gedeelte dus waar op het oogenblik de kleikisten staan, komt een dijksverhooging aan de landzijde, ter hoogte van 1.40., die van een klinker glooiing wordt voorzien. De oprit bij de Weststraat ondergaat een heel belangrijke verbetering, gezien de dijk dus voor de Weststraat ook 1.40 M. verhoogd wordt, is het niet moge lijk, de oprit direct den dijk op te laten loopen en wordt hij in Westwaartsche richting Huisduinen) omgebogen, waar hij dan met een flauwe helling naar boven loopt. Naar den Dijkweg en Achterstraat, zullen afritten gemaakt worden. De weg langs Oostbatterij, waar men de voor het verkeer betrekkelijk gevaarlijke bocht heeft, wordt ook vrijwat verbeterd, door 'n belangrijke verbreeding. Dan rest nog het gedeelte tusschen Oostbatterij en het Westplein. Over dit gedeelte wordt het dijkslichaam geheel verhoogd tot 7.30 M. boven A.P., d.w.z., dat de dijk nog onge- Zaterdag 9 Juli van 8—11 uur met welwillende medewerking van Zondag van 3-6 en van 8-11 uur Lunch f 1.75. Diner f 2.- veer 40 cm hooger wordt dan de kleikist, die er op het oogenblik opstaat en die na tuurlijk verdwijnt. Aan de zeezijde wordt het dijkslichaam nog van een steen glooiing tot een breedte van 2.00 m voor zien, waardoor dus de leelijke prikkel draadversperring meteen verdwijnt. Ver der wordt de afrit bij het Westplein en die bij -de Achterstraat, ter hoogte van het kantoor van den heer Kolster, onderhan den genomen, zoodat na de voltooiing van het werk het aspect van den dijk geheel veranderd en verfraaid is. ZWEMBAD. Het Gemeentelijk Zwembad is weder voor het publiek opengesteld. VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Voor het diploma Huishoudster slaag den de dames C. E. Annes, B. H. T. Griek, H. Polak, C. G. v. d. Roost, T. Stoll, J. Tauber (Anna Paulowna) en A. de Vos (van Ewijcksluis). Aan 1 leerlinge kan het diploma niet worden uitgereikt. WINKELNIEUWS. De heer Corns. Kok, die eenige jaren lang een bloemenwinkeltje heeft gehad op den Brakkeveldweg, is door den aanleg van het plantsoentje daar, waardoor zijn woning moest verdwijnen, verjaagd en heeft nu gisteren in perceel Sluisdijkstraat 112 een aardige bloemenwinkel inge richt. Het perceel heeft daarvoor de noodige veranderingen moeten ondergaan, welke veranderingen werden aangebracht door den heer Does. Een goede verlichting werd aangebracht door den heer Tijde- man, zoodat een en ander een aardig aspect oplevert. De buurtbewoners kunnen bij den heer Kok voor alle bloemwerken terecht en gis terenmiddag mocht zijn winkel zich reeds in een tamelijke goede belangstelling ver heugen, zoodat de verplaatsing o.i. een verbetering lijkt, wat wij van harte voor den eigenaar hopen. Biykens advertentie in dit nummer heeft de heer N. Ravesteyn een kappers zaak geopend in het perceel Polderweg 5, hoek Wilhelminastraat. Het is een in alle opzichten moderne zaak waar men keurig en vakkundig wordt bediend, en die in dit stadsgedeelte wel in een behoefte zal blijken te voorzien. Wij wenschen den eigenaar veel succes. EEN UITSTAPJE. Woensdag 16 Juli a.s. gaan de dames van de Kon. Ned. Bond van O. O. hun uit stapje maken. Twee autobussen van den heer Moorman, met 39 dames, vertrekken van hier. Van Hilversum en Utrecht zul len de damesafdeeling van die plaatsen zich aansluiten, om gezamentlük naar Zeist te gaan en de „Gero"-fabriek te be zichtigen. Door 't Gooi en over Amster dam gaat de terugreis. MISBRUIK VAN GASTVRIJHEID. In den tweeden regel van het j.1. Don derdag onder bovenstaanden titel opge nomen ingezonden stuk van den heer H. A. Keyser, komen o.a. voor de woorden „tegen het ingezonden stuk", waardoor de aanhef echter onduidelijk is geworden. De schrijver bedoelde te protesteeren „tegen het misbruik van gastvrijheid". AANRIJDING. Gisteravond had er bij het Ankerpark een aanrijding plaats tusschen een auto en een jongmensch op de fiets. Een en ander maakte een leven als een oordeel doordat de jongen een heele bezending emmers en blikkies aan zijn vehikel had hangen die natuurlijk allen over den grond gingen. Ook het stuur van zijn rij wiel kreeg een krom uiterlijk, evenwel zonder persoonlijke mankementen. REVUE SCHAKELS IN CASINO. De Schouwtooneel-artisten zijn, na tot afscheid nog „de Suikerfreule" te hebben gegeven, vertrokken en reeds is Casino wederom in beslag genomen door het ge zelschap Frits Schakels, met de revue „Pas op je Buren". Over 't algemeen is het Heldersche publiek verzot op revue's en, gezien de tegenwoordige omstandig heden, nu men nergens meer warm voor loopt, viel over het bezoek niet te klagen. Dat dit een première was en Den Helder hier dus de primeur van had, viel zeer zeker den oningewijde niet op; noch minder dat voor deze eerste opvoering de gelegenheid voor een generale repe titie ontbroken had. Alle tafereelen liepen vlot en alles sloot goed aaneen. Onder de medewerkenden merkten we weder verschillende oude bekenden op: het danspaar de Retichini's met het sierlijke, slanke vrouwtje was er weer, Lena Eman, de bekende soubrette, Nol Schotanus. Én ditmaal werken als gast mee de gebroeders Chanson, Willy, de dikkerd, in de vrouwenrol van Mie, tot groot en uitbundig vermaak der aan wezigen. Als ruim acht uur het scherm opgaat, krijgen we zes witte vlinders met hun entréelied, en al dadelijk zitten we dan midden in een radio-ruzie, maar een echte, geen „ether'Msche. Plotseling komt dan Mephisto, die heelemaal geen Mephisto is, maar een der Retichinis en we krijgen al een voorproefje van beider kunst. Volgt: Lena Eman en daarna... de paradijsscène, ietwat afwij kend van de traditioneele. Mooi is de zeer kunstzinnige poppenscène, mooi ook de bloemencoupletten (parasols in den vorm van chrysanten). Behalve de beide heeren Chanson is als komiek Frits Schakels natuurlyk te noemen, die ook de lacheas op zijn hand heeft. Met een prachtige bloemenfinale eindigt het eerste deel der revue. Dit alles wordt afgewisseld door aardige scènes vol humor; zooals we die van Schakels gewend zijn (de straatzangers, de scène met de kaarten e.d.) en die het publiek onafgebroken bezighouden, en als we nog zeggen, dat de pauze eerst tegen half elf kwam en in het tweede deel der revue ook nog veel interessants is te zien en te hooren, dan begrijpt de lezer, dat men bij Schakels waar voor zijn geld krijgt. Heden- en morgenavond bestaat nog gelegenheid een en ander te gaan zien en hooren. De volgende week in Casino grootsch opgezette kermesse d'été, van 16 tot 24 Juli. De opening daarvan heeft plaats Zaterdagmiddag 16 Juli. „FAVEUR" IN HET TIVOLI-THEATER. Als zijn aandeel in de imitatiekermis heeft de heer van Twisk, de directeur van het Tivoli-theater, o.m. weer het be kende variété gezelschap Faveur geën gageerd, dat hier reeds gedurende vele kermisweken met succes is opgetreden. Het programma is ook telkenjare goed verzorgd. De naam Faveur is zoo lang zamerhand een waarborg geworden voor iets goeds op variété gebied, want u weet, «Faveur stelt nimmer teleur*. Het programma van dezen keer was ook weer zeer variëerend. Hoewel er natuurlyk niet de echte kermisstemming was, is het bezoek tot dusverre toch be vredigend. Noemen wij allereerst het orkest onder leiding van kapelmeester Jef Dewinter- Behalve de soms moeilijke taak van het begeleiden van verschillende artisten vulde het de entrê-actes met pittige muziek, waarvoor het publiek flink ap- plaudiseerde. De Cavelli Brothers, twee harmonica virtuozen, bleken over een zeldzame vin gervlugheid te beschikken. Een mooi nummer was het Belvédère Trio, een drietal kunstrijders (twee rijd sters) op rolschaatsen, iets wat wij hier in Den Helder nog nimmer hebben gezien. Adembenemende toeren worden verricht. De Urbani Troupe is iets bijzonders op gymnastisch gebied. Vooral de twee Lilli putters zijn aardig. Over Tholen en van Lier hebben wij reeds eerder eens geschreven. Zij be- hooren tot de beste Nederlandsche chan sonniers. DEN HELDER Zondag 10 Juli 1032 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststrant). Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. J. Witkop van Schagerbrug. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Van Lummel van Zuidland. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. van Lummel Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur de heer D. Biesma, theol. candidaat te Apeldoorn. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 uur, de Eerw. Heer G. Mostert, Theol. Cand. te Den Helder Doopsgez. Gem. 's-Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Bed. H. Avondmaal 's Avonds 5.30 u-,Ds. R. C. W. J. Hoek Dankzegging Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). j 8e Zondag na Pinksteren. 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Hells. 's Morgens 7 uur, Bidstond 's Morgens 10 u., Heiligings-dienst 's Mid. 3.30 u., Openlucht-samenkomst Plantsoen 's Av. 8 u., Verlossings-Samenkomst Allen geleid door de Adjudants Brons- Hofman. Van Dinsdag 12 tot Zondag 17 Juli: iederen dag bijz. Samenkomsten, ge leid door de „Storm-Brigade" Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansen dwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 9 uur, de heer Kal, van Amsterdam. Een klein stukje Rusland krijgt men te zien door de stad Theilon-Troupe. Na een mooie opening, waarbij een Russisch lied wordt gezongen worden eenige goede staaltjes van acrobatiek vertoond. Lou Bandy is zoo gezellig en onder houdend als dat van hem verwacht mag worden. Zyn repertoire is dit jaar bij zonder goed verzorgd en hij heeft de bezoekers eenigen tijd laten gieren van het lachen. De Paetzold Company, een drietal vage bond fietsers die op de onmogelijkste vehikels rijden en toch een zeer groote vaardigheid aan den dag leggen. Een zeer grappig nummer dat een goed slot vormde van dit mooie variété-programma. Heden- en morgenavond kan men nog genieten van dit wereldstad variété programma. Er is een tendenz naar verbetering in de ansjovispryzen. De ankers worden tegen wat hooger prijzen van de hand ge zet en al is deze stijging nog niet van zoo groote beteekenis, het wijst er toch op, dat er eenige verbetering is inge treden. Dadelijk reageert daarop ook de prijs stelling van de versch aangevoerde ansjovis, die ook eenigermate is gere zen. Natuurlijk is op deze lichte stijging van invloed geweest het besluit van zou1- ters* en handelaars om geen nieuwe ansjovis in te slaan, zoodat de voorraad ankers wel eenigermate is toegenomen, maar lang niet in die mate als wanneeT* dat besluit niet was gevallen. Voor dit jaar zal de ansjovisvisscherij weinig worden beïnvloed door deze lichte AU BON MARCHE Op kantoor hadden ze cynische toe spelingen gemaakt op een snoepreisje naar Brussel, als gemotiveerde veront schuldiging zou thuis aangevoerd worden dat het een „zakenreis voor de krant" was. Wimpie schreef over „den tocht met de haringe-auto" en thuis hadden ze den raad meegegeven een ontreukingsmiddel mee te nemen. We hadden wat stil gelachen, zoowel om het cynisme als om de bezorgdheid en toen die Maandagmorgen de zon uitbun dig scheen, toen konden we niet nalaten op te merken, dat het toch wel een aardig reisje kon worden. En dat is het gewor den. Wij kunnen u alleen niet vertellen hoe het de Heldersche visch vergaan is, om de eenvoudige reden, dat er dien morgen geen Heldersche visch te ver voeren was. De heer P. F. v. Koningsbruggen die ons met zijn 60 pk „Morris-commercial" naar IJmuiden zou transporteeren, ont ving ons aan het Havenhoofd met de eenigszins teleurstellende mededeeling, dajt er geen visch was en dus fungeerden wij dan maar voor de haringen en botjes en namen in de ruime cabine plaats. De riïotor werd aangezet en trok den wagen naiar boven en langs Hoofdgracht, West- fjjpaat, Zuidstraat en Binnenhaven buiten te stad, waar het wijde polderland in de ïïn lag te Blakeren en de hooiheuveltjes, soldaten in het gelid, in lange rijen In DC. TLOn TE. BLAK£.Q.E.n Een animeerend gesprek was niet moge lijk. De motor maakte zoo'n herrie, dat je je stem moest uitzetten als een dominee op den kansel, om elkander te verstaan en aangezien we geen Wyberts had den meegenomen, beperkten onze ge sprekken zich tot wat losse opmerkingen over de omgeving, waar we met een 50 kin- vaart doorheen renden. Wel zijn de tijden veranderd Die ge dachte komt vooral bij je boven als je daar door het N.-Holl. kanaal de trek schuit ziet gaan. Sjok, sjok, sjok loopt de man in 't haam, de lijn gespannen. Snel heid km per uur. Nu ryden we per auto, we snellen per electrische, we vliegen door de lucht. We overwinnen de natuurwetten, we staan voor niets... We brengen de visch van Gomes en Buis en anderen in één dag per auto van Den Helder naar Brussel en den volgenden morgen wordt ze vermarkt en gaat ze door Brussels' straten. Schelvieieiesch, schelvieieiesch Skol, skol, levendige skolDan loopen de Brusselsche vischvrouwen met schreeuw stemmen door de straten, dè Heldersche visch uit te venten, dan liggen de schol letjes en kabeljauwtjes en schelvischjes by het joodje in die achterbuurt van Mechelen, waar de ramen wijd open staan en de visch voor het grijpen ligt. Ja, ja, we leven snelZoo ongemerkt zyn we door Alkmaar en Beverwijk, IJmuiden binnengereden en staan we voor de geweldige hallen van het Staats- visscherybedryf. In normale tijden is hier een drukte en beweging als in een mie rennest. Dan krioelen de inenschen door elkaar, dan is het een af- en aanrijden van auto's en sleeperswagens. Nu kan je de klok hooren tikken. Hier en daar sjouwt een halknecht wat manden weg. Je kan door de hallen loopen zonder met vette schoenen eruit te komen. En achter de hallen ligt de visschershaven. Daar is een onafzienbare ry trawlersbuiten dienst Al maanden lang zyn ze opgelegd en lig gen te wachten op hetere tyden. Voor een appel en een ei zyn ze vaak te koop. Nog kort geleden gingen er voor tweeduizend gulden van de hand. Maar we willen ons vandaag niet ver diepen in de ellende van de crisis, die haar donkere slagschaduwen over alle be drijven werpt. Vandaag gaan we naar Brussel en na den volbrachten tocht met den wagen van den heer Van Konings bruggen, is het plan om met den „Krupp", den grooten koelwagen van de firma Van Zanten verder te gaan naar België's hoofdstad. Edoch ook hier weer pech, in zooverre tenminste dat de groote wagen niet ryden kan, omdat er slechts dertig manden visch zyn. We gaan dus met een „Chevroletje", waarvan de leeren zit plaatsen lekker doorgezakt zyn, net als een ouwerwetsche canapé, die veel ge bruikt is. 't Zit fijn. Je zakt er in weg en de cabine is ruim. Cor Reeuwyk is chauf feur. Cor is een beetje uit zyn kracht ge groeid. Hij schiet minstens twee meter de lucht in en van schrik daarvan zijn z'n haren, niettegenstaande zyn 29 jaren, grijs geworden, waardoor hy door zyn goede kennissen „de witte" wordt ge noemd en door voetbalenthousiasten als Lagendaal wordt begroet. Zyn oogen, wat rood omrand door den scherpen wind, die altijd door de cabine blaast, lachen guitig en hy doet me telkens denken aan Buziau in een van zyn creaties. Hy dampt piraat jes en groet iederen chauffeur met een joligen armzwaai, 't Is ongelooflijk zoo veel kennissen als hy heeft. Tusschen IJmuiden en Hillegom passeert er bijna geen auto of zyn grijze kop steekt uit het portier en een hartelyken groet wordt met den passeerende gewisseld. Voor fraaie landhuizen schalt de claxon vroo- ïyk en spiedden zyn oogen langs de ramen, naar ik vermoed om een aardig meisjessnoetje te zien. Cor behoort tot den staat der vrijgezellen Dan wordt zyn repertoire nieuwste straatdeunen afge draaid, waarin „Ooooo Kovacks" domi neert. Als ouwe kennis wordt Cor begroet en Émmy kijkt zijn medepassagier eens aab en informeert tersluiks wie 't is. QOOOQ t<OVACi En de „Chevrolet" rolt enthousiast langs den weg. De snelheidsmeter wijst regel matig tusschen de zestig en de zeventig en als we na een fijne rit over Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft en Rotterdam, den Moerdijk over zijn, waar we op het breede water genieten van het wijde uit zicht, dan moet de motor zich nog eens extra inspannen, om ons zoo vlug moge lijk bij de grens te brengen. Iedere auto die we inhalen, kan ons een kwartier of nog langer schelen. We jakkeren dus en laten telkens de claxon schallen als een teeken, dat we onzen voorganger willen passeeren. En eindelijk zijn we bij de grens. De klok wijst zes uur. We draaien ons horloge twintig minuten terug en na de douane-formaliteiten, die een uur in beslag nemen, kunnen we de grens pas seeren om bij Emmy en Lotje, de aanval lige bewoonsters van het Belgische grens- café wat koffie en brood te gebruiken. Als de motor weer aangezet wordt, rijden we door een landschap dat mooi (s aan natuurschoon, maar ontsiert wordt door honderden schreeuwende reclames. Dan rijden we de Scheldestad binnen. Ongezellig doen de groote, kazerne-achtige huizen, met kris en kras er door de pak huizen en bergplaatsen, aan. We lossen do eerste manden in de min of meer be ruchte havenbuurt en aanschouwen een echt Antwerpsch tafereeltje. Wat vrou wen die op een bank zitten te babbelen, telkens komt de flesch onder de mantel vandaan en wordt van den inhoud „ge noten". Op het trottoir staat een man die niet meer op zijn beenen kan staan, doch waaraan de kinderen van de straat nau welijks aandacht besteden. „Hie 's zat', zoo heet het en aangezien dat zoo gewoon is als bij ons een jonge dame in strandpyama, wordt er geen aan dacht aan besteed. Je krijgt hier ook geen al te verheffend idee van het huiselijkè leven. De vrouwen hokken by elkaar Ln hetzelfde cafó waar de mannen zitten te

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9